Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου ένα άριστο k750i. Με εκνευρίζει όμως που έχει γραμμένο πάνω του το σήμα της Vodafone, όπως επίσης και τα κακάσχημα μενού της (απορώ πραγματικά ποιος ήθελε να αγοράζει κατεστραμμένες συσκευές από αυτή την εταιρία...). Το σήμα δεν γίνεται να φύγει, αλλά τουλάχιστον σκέφτομαι να επαναφέρω το εργοστασιακό μενού. Αυτό πως είναι δυνατό να γίνει; Χρειάζεται να ξαναφλασάρω το firmware ή μπορεί να γίνει και πιο απλά; Δοκίμασα να στείλω ένα θέμα από original k750i αλλά τα εικονίδια δεν αλλάζουν, και το κινητό συνεχίζει να ανοίγει με το ηλίθιο σήμα της Vodafone.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ξανά φλασάρεις το firmware.

Ευχαριστώ, πράγματι αυτό χρειαζόταν. Ψάχνοντας στο topsony.com (έχει πάρα πολύ πράμα εκεί μέσα :blink:) βρήκα τον τρόπο να το ξαναφλασάρω με το xs++. Ορίστε και οι φωτογραφίες πριν και μετά :D

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πράγματι αυτό χρειαζόταν. Ψάχνοντας στο topsony.com (έχει πάρα πολύ πράμα εκεί μέσα :blink:) βρήκα τον τρόπο να το ξαναφλασάρω με το xs++. Ορίστε και οι φωτογραφίες πριν και μετά :D

 

ηταν ευκολο?πρωτη φορα το εκανες?:confused:

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ηταν ευκολο?πρωτη φορα το εκανες?:confused:

Ναι πρώτη φορά. Δύσκολη διαδικασία δεν την λες, το φλασάρισμα παίρνει κανένα 10λεπτο. Όλη η δυσκολία ήταν να βρω τα firmware και πως θα τα περάσω (ποια εκδοση χρειαζεται, ποιο πρόγραμμα κλπ). Σε δυο-τρία site το πολύ υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με το θέμα.

Για την ιστορία και για να βοηθήσω όποιον πιθανώς διαβάσει το θέμα αυτό στο μέλλον, ορίστε τα λινκ που θα βοηθήσουν:

xs++: http://www.topsony.com/forum/local_links.php?catid=3752

εκδοσεις firmware: http://www.topsony.com/forum/cmps_index.php?page=info_lenguaje

αρχεια firmware για ελληνική και αγγλική γλώσσα: http://www.topsony.com/forum/local_links.php?catid=2011&linkid=31842 (ΜΑΙΝ)

http://www.topsony.com/forum/local_links.php?catid=2011&linkid=31834 (FS)

usb flash driver: http://www.akshayy.com/sonyericsson/tutorials/installing-usb-flash-drivers/

tutorial: http://www.topsony.com/forum/tutorials-guides-f22/flash-k750-r1ca021-t40.html

 

Η διαδικασία είναι βασικά η ίδια για όλα τα κινητά της Sony Ericsson.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπαρχει λογος για αναβαθμιση?

Εχει κατι καλυτερο?

 

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ παραπάνω δεν έκανα αναβάθμιση αλλά debranding, δηλαδή πέρασα το ίδιο firmware που είχε και πριν (R1CA021) με την εργοστασιακή όμως εμφάνιση, χωρίς τις τροποποιήσεις της Vodafone. Αναβάθμιση σε αυτό το κινητό επισήμως με το SEUS δεν γίνεται να κάνεις αφού το K750i δεν είναι πλέον στις υποστηριζόμενες συσκευές, και δεν χρειάζεται κιόλας γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα k750i με αυτό το firmware κυκλοφόρησαν. Αν θες να το ψάξεις πολύ (που πραγματικά δεν υπάρχει λόγος), πατάς:

>

*

<

<

*

<

*

για να βρεις την έκδοση firmware που έχεις και αν είναι παλιά την αλλάζεις σύμφωνα με το παραπάνω ποστ μου.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια δεν εχω ξαναγραψει σε αυτο το θεμα και δεν ξερω αν οι ερωτησεις μου εχουν απαντηθει, και ειναι πολλα τα μυνηματα.

 

Πηρα ενα κ750 και του εβαλα μεσα μια παλια καρτα μνημης (αυτες τις μεγαλες) και θελω να τις περασω στον υπολογιστη μου απο το κινητο.

Οσα sony ericsson ειχα συνδεοντουσαν κανονικα με το καλωδιο και εκανε μαζικη αποθηκευση και περνουσα τα αρχεια στο υπολογιστη μου.

 

Σε αυτο δεν μπορω να τα περασω. Με το που το συνδεω στο καλωδιο αρχιζει μονο να φορτιζει! Του αλλαξα δυο καλωδια και παλι το ιδιο! Στην αρχη ο υπολογιστης μου το αναγνωριζει ως μοντελο κινητου, και μετα λεει οτι δεν βρισκει καποιο λογισμικο (οδηγος εγκαταστασης κτλ). Ε, και?? Μαζικη αποθηκευση θελω να κανω, οχι να το συγχρονησω!!

 

Δεν υπαρχει επισης στο μενου του "συνδεσιμοτητα" οτιδηποτε που να αφορα συνδεση USB!:blink:

Το κινητο δεν ειναι vodafone-cosmote-wind live αλλα το στανταρ της sony ericsson.

 

Σιντακι με το λογισμικο της συσκευης δεν εχω ρε παιδια, και επισης το site της sony ericsson δεν υπαρχει πια, και στο site "sony.com" δεν υπαρχει καμια πληροφορια, εστω και σαν ιστορικο, απο τα μοντελα sony ericsson για το αν μπορουσα να το κανω download απο εκει.

 

Εχω απελπιστει! Ειναι κατι παλια αρχεια-αναμνησεις (2005) και ο μονος τροπος για να τα περασω στον υπολογιστη ειναι αυτο το κινητο, και card reader δεν εχω, ουτε αγοραζω!.. Και επισης ειναι τοσα πολλα τα αρχεια που δεν μου παει να τα στειλε σε αλλο μου κινητο με bluettoth!..

 

ΗELP ME PLEASE!! Οποιος ξενυχτης γνωριζει κατι ας βοηθησει παρακαλω!! :(:(:(:(:(

 

Aκυρο.. αφηστε το μην μπαινετε στον κοπο.. τα στελνω με bluetooth..

 

Kατεβασα drivers απο αγνωστα sites, εκτελεθηκαν,, παλι δεν αναγνωριζοταν η συσκευη..

 

Κατεβασα το myphone explorer (πολυ καλη δουλεια παρεπιμπτωντως-πρωτη φορα το κατεβαζω), ουτε αυτο δουλεψε.. ηθελε drivers..

 

Μα να μην εχει ρυθμισεις USB η συσκευη???? Χριστε μου,, ευχαριστω που με εκανες να παρω (εκεινη την εποχη) το sony ericsson w900i και οχι αυτη την ΣΑΒΟΥΡΑ!! Μικρη οθονη που σου βγαινουν τα ματια, χαλια τζοστινγκ, και.. τα παραπανω..!!

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήθελαν καθάρισμα οι επαφές του τηλεφώνου εκεί που μπαίνει το καλώδιο;

 

Μην ξεχνάς ότι είναι τηλέφωνο 8ετίας ε; Για την εποχή του το κινητό αυτό και άλλα παρόμοια που έβγαλε η SE είναι διαμάντι. Και γι'αυτό βλέπεις πολλά να κυκλοφορούν ακόμη.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήθελαν καθάρισμα οι επαφές του τηλεφώνου εκεί που μπαίνει το καλώδιο;

 

Πιο πιθανο ειναι να ξεχασαν να βαλουν αυτη την ρυθμιση στο μενου.. Καλο τηλεφωνακι παντως. Ουτε κολληματα ουτε τιποτα μετα απο ποσα χρονια. Και το τζοστινγκ δεν εχει κανενα προβλημα. Ας ειναι καλα αυτος που μου το εδωσε, τον ευχαριστώ δημόσια!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Πραγματικα

Δεν το αλλαζω με τιποτα

Υπαρχει κανενα καινουργιο ανταξιο του?

 

Ανταξιο του κ750? Αστειευεσαι μαλλον... :)

Το κ800 με 3.2 μεγκαπιξελ

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανο ειναι να ξεχασαν να βαλουν αυτη την ρυθμιση στο μενου.. Καλο τηλεφωνακι παντως. Ουτε κολληματα ουτε τιποτα μετα απο ποσα χρονια. Και το τζοστινγκ δεν εχει κανενα προβλημα. Ας ειναι καλα αυτος που μου το εδωσε, τον ευχαριστώ δημόσια!

 

Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα με την μεταφορά αρχείων.

 

Το τζόστινγκ τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Joystick εννοεί. Ο κεντρικός μοχλός που είχε το 750 για την πλοήγηση στο μενού.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα

Δεν το αλλαζω με τιποτα

Υπαρχει κανενα καινουργιο ανταξιο του?

 

sony ericsson k550, w610, t650.... αυτα ειναι τα κινητα που ειναι αξιοι διαδοχοι του k750 και εχουν ποιο λειες γραμμες που δενουν καλυτερα στο χερι, αν και το πρωτο και το τελευταιο εχουν μεγαλο δεικτη ακτινοβολιας ισως. Το sony ericsson elm ειναι εξισου πολυ καλυτερο candybar κινητο..:happy:

Link to comment
Share on other sites

και το K770 ηταν αξιος διαδοχος αλλα και αυτο με τεραστια ακτινοβολια 1.69 απιστευτο νουμερο γενικα η se

ειχε μια ταση τοτε να μας καιει τα κεφαλια γιατι και το 750 ειχε 0,99

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε μια "καλή" τούμπα τις προάλλες και είδα τα εντοσθιά του ύστερα από χρόνια! Το θέμα είναι πως όταν το ξανά συναρμολόγησα ενώ όλα ήρθα και κούμπωσαν τζι τζι η κάμερα δεν δούλευε και τι εννοώ με αυτό. Το slider που έχει από πίσω ώστε να αποκαλύπτεται ο φακός φαίνεται πως δεν ενεργοποιεί softwarικά το κινητό ώστε να καταλαβαίνει πως είναι ακοικτό το κάλυπτρο. Γιατί όταν επιλέγω την κάμερα από το menu μου βγάζει μήνυμα που λέει πως πρέπει να βγάλω το κάλυμα του φακού. Έχω επισυνάψει μια φωτό από τα εντόσθιά του από την πίσω μεριά γιατί εκεί κάτι νομίζω πως έχει σπάσει, κάποιο πλαστικό κομματάκι και δεν πιέζει κάτι όταν κινείται το κάλυπτρο για να ανοίξει. Εάν κάποιος έχει το ίδιο κινητό (πολύ δύσκολο ξέρω) ας βγάλει μια ίδια φωτογρφία από τα δύο μέρη για να δούμε εάν είναι ολόιδια ή τελεωπάντων, τι είναι αυτό που λείπει από το δικό μου ώστε να το "μαντάρω" γιατί θέλω να συνεχίσω με την παλιά τεχνολογία.

Απεχθάνομαι τα smartphones... long live "dum-phones" :D

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό πρόβλημα, έσπασε το κλιπ που σου έχω κυκλωμένο και με βέλος στην εικόνα. Δες με μια καρφίτσα μήπως καταφέρει να κάνει την διαδρομή το κλιπ, δώσει ζωή στην κάμερα και μαγκώσει έτσι. Διαφορετικά, θες άλλη ταινία...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

thanx αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που κινείται στο σώμα και ενεργοποιεί την κάμερα;

 

Το καπάκι πίσω αν δεις, στο slider έχει κάτι σαν γραμμή που εξέχει. Αυτή κρατάει το μηχανισμό που έσπασε ανοιχτό για να λειτουργεί ο φακός.

 

Με λίγα λόγια, φαντάσου κάτι σαν ενεργό πορτάκι! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μηχανικό το θέμα ή καθώς κινείται (το γκρι εννοείς ε;) πατάει κάπου και κάνει κύκλωμα; Φίλε δες τη πιό κοντική φωτό που έβαλα μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις καλύτερα! Thanx
Link to comment
Share on other sites

Το σημείο που έχει κυκλώσει ο Plankton είχε ένα διακοπτάκι που ενεργοποιόταν από το καπάκι, και έτσι καταλαβαίνει το κινητό ότι ανοιξε. Απ'ότι φαίνεται έσπασε από την πτώση. Δες εδώ πως ήταν καινούριο: http://d3nevzfk7ii3be.cloudfront.net/igi/W6VjZP3cxjnUtjMS.medium

 

Αν καταφέρεις κάπως να γυρίσεις το εναπομείνον διακοπτάκι στην θέση on, η κάμερα θα δουλέυει πάλι κανονικά.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

χμμ νομίζω κατάλαβα, θα το παλέψω με καρφίτσα, αλλάαπορώ και ξύστε με, εάν το βάλω σε on τελικά, θα πρέπει κάθε φορά να την ενεργοποιώ έτσι την κάμερα, γιατί όταν θα θέλω να την κλείσω τι θα γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις κάπως να γυρίσεις το εναπομείνον διακοπτάκι στην θέση on, η κάμερα θα δουλέυει πάλι κανονικά.

 

Αυτό είναι, το έχω φάει στη μάπα 2 φορές με K800i... Αν καταφέρεις αυτό που λέει ο johnnytifosi κι εγώ, είσαι κομπλέ! Λογικά θα κολλήσει έτσι και δεν θα έχεις πρόβλημα!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον θα νομίζει ότι είναι μονίμως ανοιχτό το καπάκι. Προφανώς αν το ανοιγοκλείνεις δεν θα το καταλαβαίνει για θα ανοίγει / κλείνει η κάμερα από αυτό, οπότε θα μπαίνεις και θα βγαίνεις από την κάμερα μόνο μέσω του μενού.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...