Jump to content

Acer Liquid Gallant Duo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια microSD - ποιάς class ης και ποιας GB χωρητικότητας έβαλε κανείς και αν έχουν καλή συμβατότητα η όχι ;

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να αποθηκεύσω τις εφαρμογές στην sd κάρτα τι πρέπει να κάνω ;

 

Έβαλα την παλιά 8αρα (class4) από το Ν82 κει περιμένω την 32αρα από το amazon

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα το Σάββατο με ACS.

Συσκευασία:

Κινητό, μπαταρία, handsfree, φορτιστή usb.

 

Πρώτη εντύπωση καλή, εξωτερικά φαίνετε στιβαρό. Το βάρος δεν με πειράζει που είναι 145γρ, λόγο του όγκου του δεν το καταλαβαίνεις.

Οθόνη πολύ καλή, άμεση απόκριση από τον επεξεργαστή, δεν μου κόλλησε πουθενά (παιχνίδια δεν παίζω όμως)

Κάμερα μέτρια αλλά εγώ πάντα λέω πως αν κάποιος ψάχνει για φωτογραφική.....να αγοράσει αποκλειστικά μόνο φωτογραφική.

Από προγράμματα που έβαλα έξτρα: Go sms pro, Go keyboard + ελληνικα, dropbox, fing, lookout, morelocale2, allcallrecorder, teamviewer (με βοηθάει πολύ στην δουλεία μου), και τελευταίο το wake all με το οποίο ενεργοποιείτε το κουμπί volume ως power οπότε δεν χρειάζεται να πατάμε το power συνέχεια.

Το μόνο που δεν βρήκα είναι πως να κάνω προώθηση κλήσης από την μια κάρτα στην άλλη για να μην χάνω κλήσεις.

 

Κατά τα άλλα το κινητό αξίζει τα χρήματα του. :D

Link to comment
Share on other sites

απορία ; :what:

Memory Samsung MicroSDHC 16GB Class 10 (δεν είναι συμβατό με συσκευές microSD!)

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/01fc9cd8cc214282a50364ec99557ca7/productinfo.aspx

 

ο πωλητής το αναφέρει ως ασύμβατο με συσκευές microSD

επειδή είναι plus extreme speed και δεν έχει την ανάλογη δυνατότητα write/read με την essential ;

 

http://img822.imageshack.us/img822/7682/newsamsung16gbclass10mi.png

Edited by arel

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ' ότι ξέρω η SDHC είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας από τις απλές. Τώρα στο θέμα συμβατότητας θα σου απαντούσα

αν δεν χαλούσε η SDHC 16GB που είχα. Την συγκεκριμένη την είχα στο παλιό 918D χωρίς πρόβλημα.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν θα έχουμε και εδώ πρόβλημα μιας και το κινητό βλέπει μέχρι 32GB μνήμη, και τόσο μεγάλη βγαίνει σε SDHC.

Για σιγουριά θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν μπορούν να αποθηκευτουν οι εφαρμογές στην sd χωρις πατεντες,γιατί η λογική του ics σε συσκευές που έχουν δεύτερη εσωτερική μνήμη είναι να βλέπει αυτή την μνήμη ως sd και την κάρτα που βάζει ο χρήστης ως external_sd με αποτελεσμα να μην μπορούν να αποθηκευτούν εκεί οι εφαρμογές. ένα μέλος στο modaco το ανέφερε ήδη ότι υφίσταται τέτοιο θέμα
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Το έχω διαβάσει και εγώ. Πιστεύω όμως ότι θα βρεθεί λύση μιας και το android είναι βασισμένο στο Linux.

Άλλωστε όπου υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση.

Μπορεί να μην υπάρχει λύση τώρα αλλά θα βρεθεί. Προσωπικά πιστεύω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως σχετικό με το ξυπνητήρι, η πολύ καλή δυνατότητα που σου δίνει να ρυθμίσεις τι ώρα θα ανοίξει η συκευή και πότε θα κλείσει

 

Ναι αυτό ακριβώς. Και μπορείς αν βάλεις να ανοίγει αυτόματα χωρίς pin να δέχεσαι και κλήσεις, sms, κλπ

 

Αυτό που αναφέρεται εδώ, είναι κάποια εφαρμογή ή είναι δυνατότητα που την έχει μόνο αυτο το κινητό?

 

 

 

Το ξυπνητήρι δουλεύει και με κλειστό το κινητό ... δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό (είτε σε flight mode είτε με την επιλογή αυτόματου ανοίγματος )

 

Έχεις δίκιο δουλεύει κανονοτατα και με κλειστό.δεν είχα σκεφτεί Να το δοκίμασώ. Πολύ καλό αυτό για ανδροιντ. Ούτε σε μένα αναγνωρίζει η εφαρμογή του whats up ότι το νούμερο είναι whats up, Έχω μια υποψία ότι μπορεί να φτάιει ότι το έχω στην δεύτερη κάρτα και πιθανό να διαβάζει απο την πρωτη καρτα οτι ειναι αλλο δυκτιο

 

Εχω δυο android συσκευες (Galaxy Nexus και Xperia Mini Pro) και καμία δεν το κάνει. Άρα και αυτό είναι δυνατότητα της συγκεκριμένης συσκευής? Αν ναι...χμ...τοτε...να τι θα πάρω άμεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Sakissalonika προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση. Το προηγούμενο που είχα alcatel 918d μπορούσε να τα κάνει αυτά.

Τώρα ψάχνω να βρω λύση σε 2 πράγματα.

1) Να βρούμε ένα τρόπο να καταναλώνει λιγότερη μπαταρία γιατί όντως υπάρχει ένα προβληματάκι εκεί

2) Θήκη για το κινητό

Edited by tagtheodor
Link to comment
Share on other sites

Sakissalonika προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση. Το προηγούμενο που είχα alcatel 918d μπορούσε να τα κάνει αυτά.

Τώρα ψάχνω να βρω λύση σε 2 πράγματα.

1) Να βρούμε ένα τρόπο να καταναλώνει λιγότερη μπαταρία γιατί όντως υπάρχει ένα προβληματάκι εκεί

2) Θήκη για το κινητό

 

πίστεψε με ολα τα 2 sim κινητά ετσι καταναλώνουν την μπαταρια....

Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή για την μπαταρία είναι η 2x battery

Όλη μέρα με BT και 20' ομιλίας , 10' wifi , είναι στο 59%

 

Θήκη ψάχνω κι εγώ ..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία ο paul αναφέρει στο review στο modaco ότι η cpu ειναι συνεχώς σε perfomance mode δηλαδή στο 1ghz και έτσι αυτό μπορεί να είναι ένας λόγος που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία http://www.modaco.com/page/news/_/android/android-reviews/acer-gallant-duo-review-r734

Με την εφαρμογή battery monitor widget από το play μπορεί κάποιος να δει πόσα mah καταναλώνει η μπαταρία στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Sakissalonika προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση. Το προηγούμενο που είχα alcatel 918d μπορούσε να τα κάνει αυτά.

 

Nαι οκ, απλά δεν έπεσε στην αντίληψή μου παρόλο που είναι ένα θέμα που με καίει.

Ένα άλλο θέμα το οποίο έχει συζητηθεί, αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα είναι για το άν είναι Dual active ή stand by. Σε site εξωτερικού λένε οτι είναι stand by. Έχω βρεί όμως και αναφορές που λένε το αντίθετο. Τι ισχύει?

 

Έχετε να προτείνετε κανένα μαγαζί για την αγορά του? Στο skroytz δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα το Σάββατο που μας πέρασε από εδώ

Κάνε μια ερώτηση μήπως θα φέρουνε.

Επειδή μίλησα μαζί τους το Σάββατο μου είπανε ότι περιμένανε νέα παραλαβή.

Edited by tagtheodor
Link to comment
Share on other sites

Μια εφαρμογή για την μπαταρία είναι η 2x battery

Όλη μέρα με BT και 20' ομιλίας , 10' wifi , είναι στο 59%

 

Θήκη ψάχνω κι εγώ ..

 

Η εφαρμογή δουλεύει μια χαρά .. στο 15% η μπαταρία τώρα

Θήκη μάλλον από ΕΒΑΥ , το expansys έχει αλλά είναι αλμυρή

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να επιλέξεις-ορίσεις εκ των προτέρων ποιες επαφές να καλούνται από απ την sim1 και ποιες από την sim2?
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να επιλέξεις-ορίσεις εκ των προτέρων ποιες επαφές να καλούνται από απ την sim1 και ποιες από την sim2?

 

Ναι ... και για sms και για data(internet) ( η 2η sim μου είναι whats'up και έβαλα πακέτο ΜΒ για Internet)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... και για sms και για data(internet) ( η 2η sim μου είναι whats'up και έβαλα πακέτο ΜΒ για Internet)

αυτό είναι πολύ καλό γιατί το samsung galaxy s duos δεν το κάνει απ ότι με είπανε και πρέπει ν αλλάζεις συνέχεια την σιμ.

μάλλον σ αυτό προσανατολίζομαι θα το πάρω από expansys αλλά με φοβίζει η κάλυψη της εγγύησης γιατί σε επικοινωνία που είχα με την acer μου είπαν ότι δεν το καλύπτουν.

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο θέμα το οποίο έχει συζητηθεί, αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα είναι για το άν είναι Dual active ή stand by. Σε site εξωτερικού λένε οτι είναι stand by. Έχω βρεί όμως και αναφορές που λένε το αντίθετο. Τι ισχύει?

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος φίλος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος φίλος?

 

Eίναι dual standBY , αλλα απο τι έχουν πει μπορείς να κάνεις προώθηση την μια γραμμή στην άλλη!Πως ακριβώς ομως και αν υπάρχει χρέωση αυτο δε το ξερω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 16Gb SDHC από εδώ .... μια χαρά....πρόβλημα κανένα.

Σήμερα έκανα root το κινητό με οδηγίες από το modaco (αν και με τους drivers είχα ένα θεματάκι) και μέσω του SetCpu κατέβασα την ταχύτητα της CPU on demand γιατί ήταν κολλημένη 1Gh και μαζί με το JuiceDefence Ultimate θα το παρακολουθήσω αν έχει βελτίωση στην μπαταρία, αν και νομίζω ότι η διαφορά θα είναι μικρή.

Τώρα σχετικά με το ρουτάρισμα ήθελα να πω κάτι. Στο τέλος λέει να κάνεις επανεκκίνηση με πατημένο το κουμπί volume up + power για να μπεις στο recovery mode και να επιλέξεις επανεκκίνηση. Εγώ δεν μπόρεσα να μπω σε recovery mode και όχι μόνο αυτό, μου έβγαζε και ένα εικονίδιο περίεργο λες και το λειτουργικό είχε πρόβλημα. :worry:

Τελικά μετά από 2-3 προσπάθειες να μπω και αφού έβλεπα ξανά και ξανά το ίδιο εικονίδιο, επέλεξα να κάνω κανονική επανεκκίνηση.....ξεκίνησε κανονικά, έβγαλε ένα μνμ για αναβάθμιση λογισμικού και όταν μπήκα είχα πλέον ρουταρι το κινητό. :)

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες που εβαλα ειναι angry birds,go sms pro, guess that song, imdb, in.gr, meteo, more locale2, myPhoneExplorer (δουλευει καλα και βλεπεις κινητο στην οθονη), super league (δεν δουλευει καλα), swiftkey 3, taxibeat (poly kalo), teamviewer, και ενα με φακο για να την σπασω στην γυναικα μου που μου τα εχει πρηξει με το iphone της... το wake all το εβγαλα γιατι κωλουσε το τηλεφωνο... Επισης εχω βαλει το tasker το οποιο κανει τα παντα και το εχω προγραμματησει οταν ειμαι σπιτι η γραφειο (το καταλαβαινει απο τις κεραιες τηλεφωνιας που εμαθε) να μην κλειδωνει το πληκτρολογιο, οπου σ αυτη την περιπτωση με το volume ανοιγει η οθονη.
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν μπορούν να αποθηκευτουν οι εφαρμογές στην sd χωρις πατεντες,γιατί η λογική του ics σε συσκευές που έχουν δεύτερη εσωτερική μνήμη είναι να βλέπει αυτή την μνήμη ως sd και την κάρτα που βάζει ο χρήστης ως external_sd με αποτελεσμα να μην μπορούν να αποθηκευτούν εκεί οι εφαρμογές. ένα μέλος στο modaco το ανέφερε ήδη ότι υφίσταται τέτοιο θέμα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1410262

Αυτό είναι ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να μεταφέρεις εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη στην εξωτερική.

Το έχω εγκαταστήσει και δουλεύει άψογα.

Υπάρχουν οδηγίες χρήσης και στο Youtube

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer Liquid Gallant Duo

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...