Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη το εχεις αναφερει πολλες φορες,τι πα να πει ,"τι ταιριαζει στο χωρο σου";Οσον αφορα στο φιλο που γραφει για θορυβο,δεν μας ειπε αν την εΞωτερικη μοναδα,την εχει ψηλα,στον τοιχο,ή ακουμπισμενη κατω,γιατι στην πρωτη περιπτωση,εγω ειχα αντιμετωπισει προβλημα θορυβου,που το ελυσα μονον με μεταφορα της μοναδας,κατω.

 

Ζητάμε γνώμη απο τεχνικούς που γνωρίζουν το μηχανημα που ενδιαφερόμαστε, και θεωρητικά ξέρουν να μας πουν εξαρχής στην όποια μέλετη του χώρου κάνουν ,που και αν μπορεί να μπεί κάτι, αλλά και γιατί,που φυσικά δεν είναι το ίδιο για κάθε χώρο ,και όχι μετά επειδή δεν μπήκε σωστά :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ζητάμε γνώμη απο τεχνικούς που γνωρίζουν το μηχανημα που ενδιαφερόμαστε, και θεωρητικά ξέρουν να μας πουν εξαρχής στην όποια μέλετη του χώρου κάνουν ,που και αν μπορεί να μπεί κάτι, αλλά και γιατί,που φυσικά δεν είναι το ίδιο για κάθε χώρο ,και όχι μετά επειδή δεν μπήκε σωστά :)

Ναι,αλλα ξερεις πολλους,που εχουν τα προσοντα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Oπως έχουμε πει αν ψάξεις ρωτώντας και αλλού τις απορίες σου ,κάποιον θα βρείς ,όπως έκαναν όσοι είναι ευχαριστημένοι :)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταρένιε θέλω την γνώμη σου για το Mitsubishi MSZ-GE35VA INVERTER.

Εχω διαβάσει οτι το θεωρείς καλό και ποιοτικο μηχάνημα.Ο χώρος που προορίζεται να ζεστάνει είναι σαλόνι 20τμ και μακρόστενο διαδρομάκι του χολ.Πιστεύεις οτι θα με καλύψει για κυρίως θέρμανση?

Επίσης διάβασα οτι το συγκεκριμένο είναι Ταυλάνδης κ όχι Ιαπωνίας...σημαίνει κάτι αυτό?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποια ιδιομορφία στον χώρο όπως απώλειες ή θέμα τοποθέτισης,θα σε καλύψει.Αυτα όμως θα τα δει τεχνικός επιτόπου.Το μηχανημα είναι ένα κλασικό κλιματιστικό πολύ καλής ποιοτητας.Είναι Tαιλανδης τα τελευταία έτη ,διότι η παραγωγή στην Ιαπωνία κοστίζει παραπάνω :)

Πάντως ακόμα όπως έχει δείξει η αγορά, έχουν υψηλές προδιαγραφές,εξάλλου γι'αυτό σε άλλες αγορές έχουν εμφανιστεί και Κινέζικα :X

Link to comment
Share on other sites

Οπως πάντα εξυπηρετικός,ευχαριστώ!

Το μόνο που μένει ένας σωστός επαγγελματίας να το τοποθετήσει σωστά...

Από θόρυβο πως τα πάει?...θα ακούγεται στο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε σε αυτό το forum και ιδίως στον Σταρένιο. Διαβάζοντας επί μέρες το Φόρουμ πέρασα από την νύχτα στη μέρα (ή μάλλον σε λιγότερη νύχτα) σε σχέση με τα κλιματιστικά.

Σε μεσαίο όροφο μεζονέτας περίπου 50 τ.μ. καλά μονωμένη κατασκευή και με απλό τζάκι που θα λειτουργεί τον χειμώνα, θα τοποθετήσω κλιματιστικό με σκοπό την θέρμανση. Έχω διαβάσει τις σχετικές αναφορές για "50 τετραγωνικά" και έχω καταλήξει στο http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html. Έρχεται μου είπαν όμως πλέον με την κατάληξη NKE αντί για JKE. Γνωρίζετε αν έχει αλλαγές στα χαρακτηριστικά; Μετράει την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη εσωτερικής; ποιό είναι το cop του μηχανήματος; Αν το μηχάνημα έχει διαφορές και δεν είναι τόσο καλό στην νέα του εκδοχή θα ήταν καλύτερα να πάω στο Hitachi RAS/RAC-60YH7; Το απέκλεισα αρχικά λόγω του χαμηλού cop παρότι μου αρέσει ως μηχάνημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο κοτσοβολος κανει προσφορες αφαιροντας το φπα απο τα air condition για λιγο χρονικο διαστημα...

 

Ψαχνοντας στο site ειδα το Fujitsu ASYG12LE σε τιμη 552 ευρο. http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104604 Απο αυτα που διαβασα στο φορουμ νομιζω οτι ειναι καλη περιπτωση σε αυτη την τιμη αν και ειναι κινεζικο.

 

Βασικα με ενδιαφερει πολυ η οικονομια του κλιματιστικου (περισσοτερο στην θερμανση) οποτε εδωσα βαση στο COP της συσκευης, αν και διαβασα τον starenio που λεει επανειλημμενως να μην παιρνουμε της μετρητης τα νουμερα που γραφουν... Δυστυχως χωρις μεγαλο budjet δεν μπορεις να πετυχεις και την αναλογη αξιοπιστια (οπου προτεινετε), και δεν ξερω πως αλλιως μπορω να συγκρινω τα κλιματιστικα ως προς την οικονομια τους, οπου και με ενδιαφερει περισσοτερο απο καθε τι...

 

Η ερωτηση ειναι αν μπορω να παρω κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα για να πετυχω καλυτερη οικονομια σε σαλονι 20τετ.μετ. παλιας πολυκατικιας του 80, με κουφωματα της εποχης εκεινης (συρρομενα σιδερενια) και ξυλινη συρρομενη πορτα που ενωνει το σαλονι με το χολ. (θα την εχω κλειστει και οτι κρατησει :!:)

 

Αν πιστευεται οτι θελω μεγαλυτερο (14.000 - 18.000 btu), το κοστος ανεβαινει αρκετα οποτε θα ψαξω για κατι πιο φτηνο με max τα 650-700 ευρο... Για 12αρι τα 550-600 ευρο που κοιταω, μου φαινονται ηδη πολλα για να παρεις ενα κλιματιστικο της προκοπης για να σου κανει οικονομια στην θερμανση (μας τελειωσε η κεντρικη θερμανση στην πολυκατοικια!).

 

Ισως να βοηθουσε και ενα τσεκ στο site του κοτσοβολου, μηπως και υπαρχει καποια ευκαιρια που δεν την αντιληφθηκα.

 

Μηχανικους απο εταιριες κλιματισμου, sorry αλλα δεν εμπιστευομαι. Εχω πολλα παραδειγματα που απετυχαν σε φιλους μου, οποτε για αυτο και το ψαχνω μονος μου στο περιπου και οπως μπορω... (ειμαι στην 190 σελιδα του φορουμ, και εχω αρχισει απο την 100!!)

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση που μας κανετε.

 

υγ. Βρηκα και αυτο που μου φαινεται αρκετα καλο, αλλα το καταστημα ειναι στην θεσσαλονικη ενω εγω μενω αθηνα.

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/740/panasonic-cs-cu-re9nkx.html

Link to comment
Share on other sites

Οπως περιγράφεις τον χώρο σου ,θα πρέπει να κοιτάξεις μεγαλύτερο σε ισχύ ή έστω 12αρι καλύτερο μηχανημα για να καλύψεις κάποιες λογικές απώλειες θερμοκρασίας.Οπότε θα πρέπει να δώσεις παραπανω χρήματα.Περισσότερα όμως θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου ,παρότι δεν τους εμπιστεύεσαι από άλλων γνώμη ,κάθε χώρος είναι μοναδικός για να ρισκάρουμε .Εξαλλου αν έχεις αμφιβολίες μπορεί να ρωτήσεις και άλλον κλπ Αυτό, γιατι όπως έχουμε πει μετρά και σωστή θέση για να έχουμε αποδοση και δεν ταιριάζουν όλα τα μηχανήματα και παντού.;)

 

Οπως πάντα εξυπηρετικός,ευχαριστώ! Το μόνο που μένει ένας σωστός επαγγελματίας να το τοποθετήσει σωστά...

Από θόρυβο πως τα πάει?...θα ακούγεται στο χώρο?

 

Eιναι από τα πιο ησυχα μηχανηματα αν μπει σωστά ,δεν θαχεις προβλημα.Περισσότερα σε κατάστημα κλιματισμού που γνωρίζει την φίρμα.:)

 

Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε σε αυτό το forum και ιδίως στον Σταρένιο. Διαβάζοντας επί μέρες το Φόρουμ πέρασα από την νύχτα στη μέρα (ή μάλλον σε λιγότερη νύχτα) σε σχέση με τα κλιματιστικά.

Σε μεσαίο όροφο μεζονέτας περίπου 50 τ.μ. καλά μονωμένη κατασκευή και με απλό τζάκι που θα λειτουργεί τον χειμώνα, θα τοποθετήσω κλιματιστικό με σκοπό την θέρμανση. Έχω διαβάσει τις σχετικές αναφορές για "50 τετραγωνικά" και έχω καταλήξει στο http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html. Έρχεται μου είπαν όμως πλέον με την κατάληξη NKE αντί για JKE. Γνωρίζετε αν έχει αλλαγές στα χαρακτηριστικά; Μετράει την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη εσωτερικής; ποιό είναι το cop του μηχανήματος; Αν το μηχάνημα έχει διαφορές και δεν είναι τόσο καλό στην νέα του εκδοχή θα ήταν καλύτερα να πάω στο Hitachi RAS/RAC-60YH7; Το απέκλεισα αρχικά λόγω του χαμηλού cop παρότι μου αρέσει ως μηχάνημα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το CU-RE18ΝKE μόλις εμφανίστηκε από την επίσημη αντιπροσωπεία,για όσoυς έχουν αμφιβολίες για την παρουσία της φίρμας στην αγορά μας,:D οπότε είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα .Εχει αλλαξει λίγο από εμφάνιση να μοιαζει με άλλα πρόσφατα μηχανήματα με κατάληξη NKE και στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ελαφρά μειωση λειτουργίας σε χαμηλες στροφές από ρυθμίσεις.Ομως ο θόρυβος και όλα τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια,όπως και η κατανάλωση. COP 3,77-ΕER 3,40 -Οπότε είναι ενα ακόμα facelift του αρχικού JKE. Δεν μετρά όπως το προσφατο JKE-1 την εξωτερική θερμοκρασία.Το αν θα πρέπει να παρεις το Hitachi θα το κρίνεις εσύ με τι σου αρέσει, και τι ταιριάζει στον χώρο σου καλύτερα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τρια κλιματιστικα που σκεφτομαι να αγορασω... προκειται για χωρο που εχει μελετηθει απο ειδικο ο οποιος μου προτεινε 24 αρι. Βρηκα 3 μοντελα που ταιριαζουν στην τσεπη μου και συγκεκριμενα αυτα. ΤΟΥΟΤΟΜΙ KURO, FUJITSU ASYG24LF, KAI HITACHI Y60 (ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ 24ΑΡΙΑ) ποιο θα μου προτεινετε δεδομενου οτι ειμαι περισσοτερο κοντα στο fujitsu αν και οπου εχω ψαξει δεν αναφερει τιποτα για την υπαρξη φιλτρων (ειδικα αντιμικροβιακων,αντιαλλεργικων και καθαρισμου αερος), κατηγορια οπου το το ΤΟΥΟΤΟΜΙ ειναι πολυ μπροστα. Γενικα θα ηθελα μια αποψη. Ευχαριστω εκ των προτερων Edited by anitus
υπογραφες και βλακειες...
Link to comment
Share on other sites

Το Fujitsu έχει φίλτρο σκονης, φίλτρο πλασμα για την ειδική του λειτουργία και ενα αποσμητικό .Από αποτελεσματικότητα μέτρια πράγματα σε

σχεση με Toyotomi.Aν πάντως αναφέρεσαι στο http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html είναι καλύτερο μηχανημα ποιοτικά από όλα όσα διαλεξες

όμως με πιο απλό καλό καθαρισμο αέρα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το Fujitsu έχει φίλτρο σκονης, φίλτρο πλασμα για την ειδική του λειτουργία και ενα αποσμητικό .Από αποτελεσματικότητα μέτρια πράγματα σε

σχεση με Toyotomi.Aν πάντως αναφέρεσαι στο http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html είναι καλύτερο μηχανημα ποιοτικά από όλα όσα διαλεξες

όμως με πιο απλό καλό καθαρισμο αέρα.

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι το fujitsu εχει θερμικη αποδοση εως 36.000 btu, και αντιστοιχα ψυξης μεχρι 27000!!!? (συγκεκριμενα στο προσπεκτους της εταιριας του).. Αυτο το κανει λιγο περισσοτερο value for money, και δεδομενου οτι για ενα σπιτι 75τμ χωρις πολλους τοιχους δε χρειαζεται 2ο κλιματιστικο. Με προβληματισες με το hitachi. εχω ακουσει οτι εχουν προβληματα τελευταια, αλλα θα σε εμπιστευτω.

Τελος να υποθεσω οτι σ'αυτη την κατηγορια τιμης, δεν υπαρχει κατι "θεωρητικα" καλυτερο αυτη την στιγμη στην αγορα? μιλαμε για 1000-1100 euros

Edited by anitus
υπογραφες και βλακειες...
Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο Hitachi είναι Mαλαισίας απο τα καλα της εταιρίας.Αλλη επιλογή στα χρήματα αυτά είναι http://www.skroutz.gr/s/328477/LG-Art-Cool-CA24AWR.html που είναι Κορέας, έχει δυνατό ανεμιστήρα σαν του Ηitachi και εμφάνιση και είναι σταθερά απο τα καλα της ετιαρίας.Oσο αφορά το Fujitsu υπάρχουν αμφιβολίες ότι αποδίδει τόσο, και αμφιβολίες τι θα βγεί λόγω είναι Κινέζικο.Αν θες να καλύψεις όλο το σπίτι ,σε κατάλληλη θέση αν ταιριάζει στον χώρο σου, βάζεις τον μικρό ηγέτη στην κατηγορία με περισσότερα χρήματα μεν,αλλά ησυχάζεις http://www.skroutz.gr/s/391336/Mitsubishi-SRK-63ZK-S.html ή κάτι ενδιαμεσο http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να εγκαταστήσω τρία κλιματιστικά on-off (λόγω της οικονομικής κατάστασης) εκ των οποίων τα δύο είναι 9000 BTU που τραβάνε ρεύμα περ. 3.7 Α και το τρίτο 16400 BTU που τραβάει ρεύμα 6.1 Α.

Για τα 9000 αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Coolstar EP09K by Midea, Midea MSR-09HRN1 και Samsung AQ 09TSBNEUR.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: α) μεταξύ των τριών παραπάνω πιο είναι πιο αξιόπιστο; β) το Coolstar EP09K by Midea είναι όντως της Midea; γ) τι ασφάλειες πρέπει να υπάρχουν στον πίνακα για τα παραπάνω ρεύματα για να μην πέφτουν με το ρεύμα εκκίνησης του μοτέρ; δ) ο εγκαταστάτης του κλιματιστικού τοποθετεί και την απαιτούμενη πρίζα συνδέοντάς την με το πιο κοντινό κουτί στον τοίχο ή την εγκαθιστά ηλεκτρολόγος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σχετικά με το panasonic με κατάληξη NKE. Όσον αφορά το http://www.skroutz.gr/s/26...RAC-60YH7.html το ανέφερα περισσότερο γιατί φοβάμαι :cry:μήπως δεν καλύψει τον χώρο μου το panasonic. Με τις απαντήσεις που έδωσες αμέσως μετά στον anitus προβληματίστηκα λίγο μήπως πρέπει να πάω προς το http://www.skroutz.gr/s/27...SZ-GE60VA.html για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου όπως λες . 50 τμ. με σκάλα ανοιχτή προς επάνω και κάτω δεν είναι λίγα. Σημειωτέον ότι ο ψυκτικός μου μου είπε ότι όλα καλά είναι... Στον επάνω όροφο πάντως θα μπουν τρία μικρά panasonic ένα σε κάθε δωμάτιο. Επομένως δεν έχω ανάγκες θέρμανσης και επάνω.

Ευχαριστώ και πάλι.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το toyotomi Gan Gag A180 Gvr για Θεσσαλονίκη για 35 τετραγωνικά πως σας φαίνεται?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Είμαι καινούργιος στο site αλλά παρακολουθώ καιρό το νήμα σας. Χρειάζομαι ένα 12άρι κλιματιστικό και τα χρήματα που διαθέτω είναι γύρω στα 850 Ευρώ. Με ενδιαφέρει περισότερο η καθαρή ατμόσφαιρα στο χώρο και η κατανάλωση/απόδωση (EER/COP).

Μετά απο αρκετή έρευνα κατέληξα σε δύο κλιματιστικά:

1) Toyotomi Takara TAN/TAG A13HDI (EER:4,79/COP:4,85)

http://www.electronica.gr/82667B65.el.aspx

2)LG-H12 MW (EER:4,6/COP:5.0)

http://www.electronica.gr/70C7C79C.el.aspx

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε πιο απο τα δύο να καταλήξω και αν ξέρει κάποιος να μου πεί την χώρα προέλευσής τους γιατί δεν το γράφει πουθενά και είναι κάπως πολλά τα λεφτά για κινέζικο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για Τoyotomi έχουμε αναφέρει (και σαν σειρά) κατα επανάληψη οτι ότι ειναι Κινέζικα φασόν κλπ και το συγκεκριμένο LG έχουμε αναφερθεί και πρόσφατα το οποίο είναι Κορέας :)

 

Πρόκειται να εγκαταστήσω τρία κλιματιστικά on-off (λόγω της οικονομικής κατάστασης) εκ των οποίων τα δύο είναι 9000 BTU που τραβάνε ρεύμα περ. 3.7 Α και το τρίτο 16400 BTU που τραβάει ρεύμα 6.1 Α.

Για τα 9000 αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Coolstar EP09K by Midea, Midea MSR-09HRN1 και Samsung AQ 09TSBNEUR.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: α) μεταξύ των τριών παραπάνω πιο είναι πιο αξιόπιστο; β) το Coolstar EP09K by Midea είναι όντως της Midea; γ) τι ασφάλειες πρέπει να υπάρχουν στον πίνακα για τα παραπάνω ρεύματα για να μην πέφτουν με το ρεύμα εκκίνησης του μοτέρ; δ) ο εγκαταστάτης του κλιματιστικού τοποθετεί και την απαιτούμενη πρίζα συνδέοντάς την με το πιο κοντινό κουτί στον τοίχο ή την εγκαθιστά ηλεκτρολόγος;

 

Με 10Α ασφαλεια αν δεν έχεις άλλες συνδέσεις είσαι καλυμενος .Περισσότερα θα σου πει ηλεκτρολόγος στον χώρο σου.Οσο αφορα τα μηχανήματα που αναφέρεις ,είναι όλα Κινέζικα ,και λόγω υποστήριξης καλύτερα να πας στο γνήσιο Μidea.:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λίγο άσχετος και είπατε ότι τα toyotomi είναι κινεζικά θα μπορούσατε να πείτε ένα κλιματιστικό καλό για ένα χώρο 30 τετραγωνικά?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας συγχαρητηρια για το καταπληκτικο φορουμ και τις χρησιμες συμβουλες του. Παρακολουθω το συγκεκριμενο θεμα και θα ηθελα αν μπορειτε τις αποψεις σας στο παρακατω

 

Εχω σαλονι τραπεζαρια ενιαιο χωρο γυρω στα 35τμ και εχω σχεδον καταληξει στο Mitsubishi MSZ-FD50VA ή στο MITSUBISHI SRK-50 ZJX-S. Καποια θεματα με προβληματιζουν οπως, ειναι μηπως πολυ μεγαλο το μοντελο αυτο για τον χωρο που θελω κυριως να θερμανω και ισως και να ψυξω το καλοκαιρι ή να κοιταξω κατι μικροτερο. Ο χωρος ειναι καλα μονωμενος με τζαμια αλουμινιου.

 

Αναμεσα στα 2 απο οτι ειδα το ZJX εχει καλυτερο COP/EER, ειναι πιο οικονομικο και εχει αν δεν κανω λαθος και ιονιστη. Το FD ειναι καπως υποδιαιστερο σε COP/EER, εχει μεγαλυτερη καταναλωση χωρις ομως ιονιστη αλλα ισως καλυτερα φιλτρα και μεγαλυτερη εξωτερικη μοναδα που ομως δεν ξερω σε τι ειναι καλο αυτο. Τα δυο μαζι εχουν πολλες ρυθμισεις/λειτουργιες που παλι με μπερδευουν ως προς την επιλογη του ενος απο τα δυο.

 

Ακομα η Mitsubishi ειναι Ιαπωνικης κατασκευης ή αλλης χωρας (Μαλαισια-Κινα)?

 

Ρωταω καθως τα χρηματα που θα επενδυσω ειναι αρκετα πολλα και θελω να ειμαι σιγουρος για τα θεματα αυτα πριν προχωρησω στην αγορα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα. Starenie, έχεις καμιά εμπειρία από κλιματιστικό Morris? http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-12-atokes-doseis-Morris-DCIN-50102-inverter-klimatistiko-18-000-btu-h-ASIMI-energeiaki-klasi-A.618034.html Φαντάζομαι θα είναι κινέζικα. Μου κάνει εντύπωση η 10ετης εγγύηση που δίνει στο συμπιεστή. Ξέρω ότι mitsubishi, daikin είναι κορυφή, αλλά τα οικονομικά μας είναι πάτος!!! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μηπως γνωριζει καποιος επισημους αντιπροσωπους των mitsubishi electric κ mitsubishi heavy industries

καθως δεν μπορω να βρω πουθενα???:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Είμαι καινούργιος στο site αλλά παρακολουθώ καιρό το νήμα σας. Χρειάζομαι ένα 12άρι κλιματιστικό και τα χρήματα που διαθέτω είναι γύρω στα 850 Ευρώ. Με ενδιαφέρει περισότερο η καθαρή ατμόσφαιρα στο χώρο και η κατανάλωση/απόδωση (EER/COP).

Μετά απο αρκετή έρευνα κατέληξα σε δύο κλιματιστικά:

1) Toyotomi Takara TAN/TAG A13HDI (EER:4,79/COP:4,85)

http://www.electronica.gr/82667B65.el.aspx

2)LG-H12 MW (EER:4,6/COP:5.0)

http://www.electronica.gr/70C7C79C.el.aspx

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε πιο απο τα δύο να καταλήξω και αν ξέρει κάποιος να μου πεί την χώρα προέλευσής τους γιατί δεν το γράφει πουθενά και είναι κάπως πολλά τα λεφτά για κινέζικο. Ευχαριστώ!

Δεω ξερω για το Toyotomi, αλλα το LG ειναι κορεας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...