Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, ειμαι και εγω στην αναζητηση κλιματιστικου και επεσα σε αυτην την προσφορα http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000102

Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα βλεπω την συγκεκριμενη φιρμα (electrolux) και δεν γνωριζω τιποτα για την αξιοπιστια της. Οποιος μπορει να βοηθησει με πληροφοριες/προσωπικες εμπειριες με electrolux κλιματιστικα, θα ηταν μεγαλη βοηθεια.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία είναι πολύ γνωστή από τις λευκές ηλεκτρικές συσκευες της που κατασκευάζει με διάφορες γνωστές επωνυμιες που έχει αγοράσει ,:)

αλλά τα κλιματιστικά της είναι φασόν μηχανήματα από την Gree Κίνας ή Πακιστάν και κυκλοφορούν μόνο σε ορισμένες φθηνες αγορές,συνήθως ανεξάρτητα απο την επίσημη παρουσία της εταιρίας σε κάποια χώρα.Η υποστήριξη τους λοιπόν είναι ένα θέμα αν είναι να τα επιλέξεις :wacko:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού και ύστερα από ανάγνωση πάνω από 150 σελίδων του topic κατέληξα στο Mitsubishi SRK-71ZK. Ο χώρος στον όποιο θα τοποθετηθεί είναι πάνω ή δίπλα σε καλοριφέρ το όποιο θα λειτουργεί κάποιες ώρες (αποφασίστηκε στην οικοδομή μας με κεντρική θέρμανση να μειωθούν σημαντικά οι ώρες λειτουργίας του καυστήρα) .

Σε προηγούμενες αναφορές σας γράφετε πώς είναι καλό να μην τοποθετούμε το κλιματιστικό πάνω από θερμαντικά σώματα ή αν αυτό είναι αναπόφευκτο, τότε να προτιμηθεί το Mitsubishi MSZ-GE 71VA το όποιο ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο από τα δυο να προτιμήσω αν και σαν πρώτη επιλογή έχω το SRK-71ZK.

Επίσης ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι 40 τμ και καλύπτομαι και από το μικρότερο Mitsubishi SRK-63ZK όμως καταλήγω στο SRK-71ZK γιατί πιστεύω ότι έτσι μπορώ να θερμάνω λίγο και ένα ακόμη δωμάτιο 12 τμ.

 

http://desmond.imageshack.us/Himg688/scaled.php?server=688&filename=klimatk.jpg&res=landing

Τέλος να ρωτήσω αν η εξωτερική μονάδα μπει σε απόσταση 5μ από την εσωτερική

υπάρχει πρόβλημα γιατί οι γνώμες των ψυκτικών που έχω ρωτήσει είναι διχασμένες.

Ευχαριστώ και περιμένω την γνώμη σας και ειδικά του Σταρένιου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγοράσω τρία FUJITSU ASYG 12LEC. Τα θέλω για το χώρο εργασίας και θα είναι on γύρω στις 12 ώρες τη μέρα. Απ΄ότι είδα - διορθώστε με - συμφέρουν για τα λεφτά τους αφού έχουν μέχρι και ιονιστή και λογικό COP και EER.

Μέχρι τώρα καλά.

Στο skroutz είδα όμως ότι υπάρχει και το FUJITSU ASYG 12LE αλλά και το FUJITSU ASYG 12LECA με διαφορά στην τιμή. Το google δε μου έβγαλε κάτι συγκεκριμένο εκτός από ρώσικα/ουγγρικά sites ειδικά για το τελευταίο.

Έψαξα και το forum για διαφορές μεταξύ τους αλλά δε βρήκα κάτι - γνωρίζει κανείς σας τι μοντέλα είναι όλα αυτά ;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας .:)Αν είχες κάνει κόπο να διαβάσεις προηγούμενα θα είχες δεί ότι τα Ιnventor είναι μηχανήματα φασόν από τις γνωστές Κινέζικες εταιρίες Gree,Mideα, Haier που συνήθως κατασκευάζουν για άλλους, αλλά και βγάζουν και με την δική τους φίρμα.Είναι κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές τα εξαρτήματα που χρειάζονται για την κατασκευή τους.Αυτό έχει αντίκτυπο τι θα βγεί από ποιοτητα.

 

Σε προηγούμενες αναφορές σας γράφετε πώς είναι καλό να μην τοποθετούμε το κλιματιστικό πάνω από θερμαντικά σώματα ή αν αυτό είναι αναπόφευκτο, τότε να προτιμηθεί το Mitsubishi MSZ-GE 71VA το όποιο ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις.Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο από τα δυο να προτιμήσω αν και σαν πρώτη επιλογή έχω το SRK-71ZK.

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Στις προηγούμενες αναφορές μας λέμε επίσης ότι τι ταιριαζει στον χώρο μας το κρίνει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον.Οσο αφορα τα θερμαντικά σώματα και κλιματιστικό η αναφορά πήγαινε οτι οι αισθητήρες των κλιματιστικών ,μπορούν να καταλάβουν λάθος ένα χώρο αν κοντά υπάρχουν πηγές θερμότητας.Οπότε ταυτόχρονη λειτουργία καλύτερα να μην γίνεται.

 

Επίσης ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι 40 τμ και καλύπτομαι και από το μικρότερο Mitsubishi SRK-63ZK όμως καταλήγω στο SRK-71ZK γιατί πιστεύω ότι έτσι μπορώ να θερμάνω λίγο και ένα ακόμη δωμάτιο 12 τμ.Τέλος να ρωτήσω αν η εξωτερική μονάδα μπει σε απόσταση 5μ από την εσωτερικήυπάρχει πρόβλημα γιατί οι γνώμες των ψυκτικών που έχω ρωτήσει είναι διχασμένες.

Ευχαριστώ και περιμένω την γνώμη σας και ειδικά του Σταρένιου

 

Στο σχέδιο που παραθέτεις παραπάνω λόγω της θεσης που θες να το βάλεις με ένα 18αρι καλύπτεις τα 26+10+4 τμ .Δεν χρειάζεσαι θεωρητικά μεγαλύτερης ισχύς μηχάνημα (εκτός αν έχεις και άλλες απώλειες πέρα της πόρτας εισόδου) ,για να πληρώσεις παραπάνω, γιατί δεν θα φτάνει ο αέρας και αλλού.Οσο αφορά την εξωτερική μονάδα,δεν υπάρχει πρόβλημα να μπει μακρύτερα ,γράφουν οι οδηγίες εγκατάστασης πόσο μακριά γίνεται ,αλλά κοστίζει αρκετά λόγω των σωληνώσεων κλπ.Περισσότερα σε τεχνικό που γνωρίζει το μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι πως συμπεριφέρεται σε διάφορους χώρους :)

 

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγοράσω τρία FUJITSU ASYG 12LEC. Τα θέλω για το χώρο εργασίας και θα είναι on γύρω στις 12 ώρες τη μέρα. Απ΄ότι είδα - διορθώστε με - συμφέρουν για τα λεφτά τους αφού έχουν μέχρι και ιονιστή και λογικό COP και EER.

Μέχρι τώρα καλά. Στο skroutz είδα όμως ότι υπάρχει και το FUJITSU ASYG 12LE αλλά και το FUJITSU ASYG 12LECA με διαφορά στην τιμή. Το google δε μου έβγαλε κάτι συγκεκριμένο εκτός από ρώσικα/ουγγρικά sites ειδικά για το τελευταίο. Έψαξα και το forum για διαφορές μεταξύ τους αλλά δε βρήκα κάτι - γνωρίζει κανείς σας τι μοντέλα είναι όλα αυτά ; Σας ευχαριστώ.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Στα χρήματα που ζητάνε τα συγκεκριμένα κλιματιστικά υπάρχουν πολλές επιλογές που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.Τα συγκεκριμένα δεν έχουν ιονιστή,απλα καθαρισμό αέρα μεσω φίλτρου πλασματος.Οσο αφορά τα άλλα μοντέλα είναι τα ίδια απλά έχει γίνει τυπογραφικό λάθος .Σε κάθε περίπτωση ρωτάς τι καλύπτει η εγγύηση τους για να είσαι σίγουρος σε τυχόν ευκαιριακή εισαγωγή γιατί παίζουν παραλλαγές προιόντων που είναι για άλλες αγορές.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ποια η γνώμη σας για αυτο;

Toyotomi MTN MTG A228IVP

 

(αγοράστηκαν 3 τεμάχια, 1 για καθε δωμάτιο ~18τ.μ.)

θερμανση-ψυξη με καλύπτει;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, νέος στο forum, έχει κανείς σας άποψη για τα κλιματιστικά μάρκας "invertor"?

 

μακρυα απο φασον. με εχει βαλει η ιδιωκτητρια στο μαγαζι ενα makito το αγορασε 1200 ευρω ελεος και δεν κανει τιποτα.

ειναι για πεταμα. και 500 ευρω να εδινα για τετοιο κλιματιστηκο θα εκλαιγα τα λευτα του.

το καλοκαιρι εκανε καλη δουλεια το χειμωνα δεν εκανε τιποτα. μουφα εντελως

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία είναι πολύ γνωστή από τις λευκές ηλεκτρικές συσκευες της που κατασκευάζει με διάφορες γνωστές επωνυμιες που έχει αγοράσει ,:)

αλλά τα κλιματιστικά της είναι φασόν μηχανήματα από την Gree Κίνας ή Πακιστάν και κυκλοφορούν μόνο σε ορισμένες φθηνες αγορές,συνήθως ανεξάρτητα απο την επίσημη παρουσία της εταιρίας σε κάποια χώρα.Η υποστήριξη τους λοιπόν είναι ένα θέμα αν είναι να τα επιλέξεις :wacko:

 

Αναλυτικοτατος, ευχαριστω φιλε μου. Μαλλον θα προτιμησω κατι πιο επωνυμο και δοκιμασμενο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγοράσω τρία FUJITSU ASYG 12LEC. Τα θέλω για το χώρο εργασίας και θα είναι on γύρω στις 12 ώρες τη μέρα. Απ΄ότι είδα - διορθώστε με - συμφέρουν για τα λεφτά τους αφού έχουν μέχρι και ιονιστή και λογικό COP και EER.

Μέχρι τώρα καλά. Στο skroutz είδα όμως ότι υπάρχει και το FUJITSU ASYG 12LE αλλά και το FUJITSU ASYG 12LECA με διαφορά στην τιμή. Το google δε μου έβγαλε κάτι συγκεκριμένο εκτός από ρώσικα/ουγγρικά sites ειδικά για το τελευταίο. Έψαξα και το forum για διαφορές μεταξύ τους αλλά δε βρήκα κάτι - γνωρίζει κανείς σας τι μοντέλα είναι όλα αυτά ; Σας ευχαριστώ.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Στα χρήματα που ζητάνε τα συγκεκριμένα κλιματιστικά υπάρχουν πολλές επιλογές που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.Τα συγκεκριμένα δεν έχουν ιονιστή,απλα καθαρισμό αέρα μεσω φίλτρου πλασματος.Οσο αφορά τα άλλα μοντέλα είναι τα ίδια απλά έχει γίνει τυπογραφικό λάθος .Σε κάθε περίπτωση ρωτάς τι καλύπτει η εγγύηση τους για να είσαι σίγουρος σε τυχόν ευκαιριακή εισαγωγή γιατί παίζουν παραλλαγές προιόντων που είναι για άλλες αγορές.

 

Ευχαριστώ Starenios που ξεκαθάρισες το θέμα με τα μοντέλα αλλά και για την πληροφορία που αφορά τον ιονιστή. Θα ρωτήσω και για την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνώμη σας για αυτο; Toyotomi MTN MTG A228IVP (αγοράστηκαν 3 τεμάχια, 1 για καθε δωμάτιο ~18τ.μ.)θερμανση-ψυξη με καλύπτει; ευχαριστώ

 

To τι ταιριάζει για έναν χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου και όχι κάποιος πωλητής σε ηλεκτραγορά:X Για την φίρμα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη.

Τα συγκεκριμένα είναι βασικά μοντέλα στην γκάμα της εταιρίας,αποκλειστικότητα της συγκεκριμένης ηλεκτραγοράς,οποτε πρέπει να διευκρινήσεις αν ισχύει ίδια εγγύηση με της αντιπροσωπείας .Πάντα πρέπει να αναφέρεται γραπτά τι και πως ισχύει αυτή,όχι απλά η εγγύηση είναι η απόδειξη πώλησης.

Link to comment
Share on other sites

To τι ταιριάζει για έναν χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου και όχι κάποιος πωλητής σε ηλεκτραγορά:X Για την φίρμα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη.

Τα συγκεκριμένα είναι βασικά μοντέλα στην γκάμα της εταιρίας,αποκλειστικότητα της συγκεκριμένης ηλεκτραγοράς,οποτε πρέπει να διευκρινήσεις αν ισχύει ίδια εγγύηση με της αντιπροσωπείας .Πάντα πρέπει να αναφέρεται γραπτά τι και πως ισχύει αυτή,όχι απλά η εγγύηση είναι η απόδειξη πώλησης.

 

αρκει ο τεχνικος να μην τα πουλαει κιολας γτ τοτε θα σου πλασαρει οτι γουσταρει

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό έχουμε πει ρωτάμε και άλλους να τσεκάρουμε τι μας είπαν άλλοι :D .Θελει χρόνο και τρεξιμο να ψάξει κανείς ,και μετά από την έρευνα αγοράς όταν καταλήξουμε κάπου,ρωτάμε ξανά μόνο τεχνικούς που ασχολούνται με τα προιόντα της φίρμας που ενδιαφερόμαστε για οτιδήποτε πιό ειδικό . Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός φτηνού κλιματιστικου.Το δωμάτιο που θα τοποθετηθεί είναι 15-16 τετραγωνικά,άρα και με ένα 9αρι είμαι καλυμενος.Βεβαια ο τεχνικός μου είπε πως και ένα 12αρι δε θα ήταν υπερβολή,απλα για να δουλευει πιο ξεκουραστα.

Όμως λόγω περιορισμένου μπατζετ (μέχρι 270-280 ευρω το πολυ),προτιμώ μια λίγο πιο αξιόπιστη κινεζια στα 9000 btu,παρα το φθηνότερο σχεδον 12αρι της αγοράς..

Βέβαια,διαβάζοντας πολλές σελίδες του τοπικ και με 2 ήδη κινεζιες τοποθετημένες στο άλλο σπιτι (ένα 9αρι Firstline και ένα 12αρι Nojintech,που ευτυχως δεν εχουν δημιουργησει ακομα καποιο προβλημα),θα συμφωνήσω με την άποψη πως είναι και θέμα τύχης σε τι παρτίδα θα πέσεις.

Σε κάθε περίπτωση,αν βρισκόσασταν στη θέση μου,τι θα επιλεγατε?..Σκεφτομουνα να πάρω το Carefour home,αλλα μου τη σπάει που λόγω εποχής δεν παίζει κάποια προσφορα και το 9αρι στα 239 ευρω που πουλιέται τώρα είναι αρκετά ακριβο,οταν με 270 βρίσκω Samsung και με 280 Toyotomi...Κι αυτα βέβαια κινεζιες είναι,αλλα θελω να πιστεύω ότι ίσως είναι λίγο πιο αξιόπιστα και ίσως να καίνε και λιγοτερο...

Η μήπως κανω λάθος και υπάρχει σοβαρή περίπτωση το Carefour να είναι αντίστοιχο και ίσως πιο καλο απο τα φτηνότερα μοντέλα της Toyotomi και της Samsung?

Μήπως έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?Σε κάποια όλη μάρκα?

Σας ευχαριστώ πολυ για την οποία βοήθεια..:O

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός φτηνού κλιματιστικου.Το δωμάτιο που θα τοποθετηθεί είναι 15-16 τετραγωνικά,άρα και με ένα 9αρι είμαι καλυμενος.Βεβαια ο τεχνικός μου είπε πως και ένα 12αρι δε θα ήταν υπερβολή,απλα για να δουλευει πιο ξεκουραστα.

Όμως λόγω περιορισμένου μπατζετ (μέχρι 270-280 ευρω το πολυ),προτιμώ μια λίγο πιο αξιόπιστη κινεζια στα 9000 btu,παρα το φθηνότερο σχεδον 12αρι της αγοράς..

Βέβαια,διαβάζοντας πολλές σελίδες του τοπικ και με 2 ήδη κινεζιες τοποθετημένες στο άλλο σπιτι (ένα 9αρι Firstline και ένα 12αρι Nojintech,που ευτυχως δεν εχουν δημιουργησει ακομα καποιο προβλημα),θα συμφωνήσω με την άποψη πως είναι και θέμα τύχης σε τι παρτίδα θα πέσεις.

Σε κάθε περίπτωση,αν βρισκόσασταν στη θέση μου,τι θα επιλεγατε?..Σκεφτομουνα να πάρω το Carefour home,αλλα μου τη σπάει που λόγω εποχής δεν παίζει κάποια προσφορα και το 9αρι στα 239 ευρω που πουλιέται τώρα είναι αρκετά ακριβο,οταν με 270 βρίσκω Samsung και με 280 Toyotomi...Κι αυτα βέβαια κινεζιες είναι,αλλα θελω να πιστεύω ότι ίσως είναι λίγο πιο αξιόπιστα και ίσως να καίνε και λιγοτερο...

Η μήπως κανω λάθος και υπάρχει σοβαρή περίπτωση το Carefour να είναι αντίστοιχο και ίσως πιο καλο απο τα φτηνότερα μοντέλα της Toyotomi και της Samsung?

Μήπως έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?Σε κάποια όλη μάρκα?

Σας ευχαριστώ πολυ για την οποία βοήθεια..:O

 

Δεν υφίσταται το "δουλεύει πιο ξεκούραστα" για τα συμβατικά Air condition. Όσο πιο μεγάλο είναι τόσο περισσότερες φορές θα πρέπει να αναβοσβήσει ο συμπιεστής για να σου διατηρήσει τη θερμοκρασία, και η εκκίνηση είναι το πιο επίφοβο σημείο της λειτουργίας του.

 

Λάβε υπόψη πως το Carrefour έχει μέσα 4 μέτρα χαλκοσωλήνα με μόνωση ο οποίος τη τελευταία φορά που τσέκαρα για τα ίδια μέτρα, είχε ένα αξιοπρεπές κόστος. Βέβαια έχει το κακό πως είναι μεσαίας σκληρότητας και όχι μαλακός όπως οι κλασικοί ψυκτικοί, αλλα΄με λίγη παραπάνω ταλαιπωρία γλυτώνεις κανά 30άρι στα υλικά.

Πάντως όσο αφορά τα Carrefour μπορώ να πω ότι από απόδοση είναι πολύ ικανοποιητικά. Το μόνο τους μειονέκτημα για μένα είναι ότι το καθένα κάνει διαφορετικό ήχο η εξωτερική μονάδα, κάτι αναμενόμενο για κινέζικο. Αλλά να λέμε την αλήθεια το πιο αθόρυβο από αυτά που έχω δει είναι πιο ήσυχο από άλλο επώνυμο inverter που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά Carrefour κλιματιστικά έχουν επώνυμο συμπιεστή από τις μεγάλες φίρμες του κλάδου.Αν ένας συμπιεστής κάνει θόρυβο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ποιοτικούς .Mε λίγα παραπάνω χρήματα σε ότι αναφέρθηκε,παίρνει κανείς και ενα πιο αξιοπρεπές 9αρι Κινέζικο με καλή υποστήριξη :) http://www.skroutz.gr/s/335518/Midea-MSR-09HRDN1.html Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια.αν και τόσο αργά,ανταποκριθήκατε άμεσα στο ερώτημα μου...να είστε καλα!;)

Φίλε starenios έχεις δίκιο για το Midea..το είχα στα υπόψιν,αλλα είναι και 110 ευρω παραπάνω απο το Carefour...

Και αυτο με τα υλικά που έχει μέσα στο κουτί το Carefour που γλυτωνεις Κανα 30αρι,είναι θέμα...Άλλωστε Ξεχασα να σας πω πως μου το πρότεινε και ο τεχνικός...Και μου ξεκαθάρισε πως το Carefour θα μου το βάλει με 40 ευρω,ενω οποιοδήποτε άλλο με 70...;)

Και πάλι ευχαριστω...Πάω για Carefour και ο θεός βοηθός του τι έχει μεσα. :lol:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/a/img253/4581/10103145.png

 

Ο τεχνικός προτείνει το mitsu 63zk αλλά εγώ λέω για το 71zk. Θα μπορέσει να φτάσει και στα δωμάτια? Αξίζει να πάω για το 71 ή να μείνω στο 63? Καμία άλλη ιδέα? Starenios?

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμένο (6 μηνών) Hitachi RAS-E14H2A (600 με τοποθέτηση)

καινουργιο daikin FTXS35 (1100 με τοποθέτηση)

και τα δύο από το ίδιο κατάστημα. (στην Λάρισα)

η γνώμη σας?

Edited by parapotamos
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο Κινέζικο με αμφίβολη κατάσταση για να το πουλήσει ο κάτοχος ,και το δεύτερο φίρμα αν και βασικό μοντέλο και καλύτερης κατασκευής.

 

ποια η γνωμη για αυτο? φαινεται να τα εχει ολα! http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/749/lg-h12mw.html

 

Εχουμε πει ότι είναι νέο μοντέλο,αδοκίμαστο με κάποια αναφορά για καλή οικονομία και μέτριο καθαρισμό αέρα και κάποια αναφορά και για λίγο θόρυβο.

 

Ο τεχνικός προτείνει το mitsu 63zk αλλά εγώ λέω για το 71zk. Θα μπορέσει να φτάσει και στα δωμάτια? Αξίζει να πάω για το 71 ή να μείνω στο 63? Καμία άλλη ιδέα? Starenios?

 

Στην θέση που αναγκαστικά μάλλον μπαινει το μηχάνημα ,κανένα ΖΚ δεν χρειάζεται ,με ένα καλο 18αρι κάνεις την δουλεια σου φθηνότερα διότι δεν γίνεται να καλύπτει τα άλλα δωμάτια ,κόβει τον αέρα ο τοίχος του λουτρού.Ισως φτάνει αέρας μόνο στην κουζίνα όταν φτάσει η θερμοκρασία στον υπόλοιπο χώρο εκει που θες.Στα υπόλοιπα δωμάτια χρειάζεσαι κλιματιστικό για κάθε χώρο ξεχωριστά λόγω της διαρύθμισης που έχεις.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για ενα από τα ακόλουθα κλιματιστικά κυρίως για να ζεστάνω (μαζί με ενα μη ενεργειακό τζάκι και αν χρειαστεί λίγο πετρέλαιο) τον 1ο όροφο μιας μεζονέτας με ανοικτή σκάλα προς τον 2ο όροφο.

Mitsubishi SRK/SRC-63ZK-S και Hitachi RAS/RAC-60YH7.

Το Hitatci είναι 200€ φθηνότερο. Είναι όμως το ίδιο αξιόπιστο?

Γενικά ποιό από τα δύο θα προτείνατε και γιατί?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Oπως έχουμε πει κατα επανάληψη,το τι χρειάζεται για εναν χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολιες ρωτάμε και άλλον . Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με υπέρ και κατά τους ,και πολλες φορές αυτά που αναφέρεις όπως και τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα σε κάποιον.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι πουν για τον χώρο σου,εδώ είμαστε :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...