Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι ενα 20.000-24.000 BTU και 2 μικρα 9.000 ΒΤU.

Κατεληξα στο μεγαλο

- http://www.electronica.gr/000001B7.el.aspx

- http://www.patrikios.com.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=22&category_id=2&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

-

 

Για τα μικρα:

- http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=388&category_id=154&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

 

**Καμια ιδεα για την αγορα+τοποθετηση? Ειμαι επαρχεια.

Να τα αγορασω απο online καταστημα και να βαλω τοπικο τεχνικο να τα συνδεσει?

Ή να τα αγορασω απο πολυκαταστημα τυπου Κωτσοβολος που εχει και τεχνικους???

Υπαρχει και η τριτη επιλογη, αγορα+τοποθετηση απο τοπικο τεχνικο, αλλά η εμπειρια μου λεει οτι θα μου στοιχιςσουν τουλαχιστον 300 ευρω (και τα τρια) παραπανω.

Edited by ioannisSm
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.....Διαβαζοντας τα γραφομενα πανω στο θεμα ειδα οτι πολλοι το κατεχουν καλα το αντικειμενο θα ηθελα να εκφρασω δυο αποριες μου και θα ημουνα ευγνωμων αν μπορουσατε να με διαφωτισετε.....Μενω γιαννενα και οπως πολλοι αλλοι ετσι κι εγω ψαχτηκα για κατι εναλλακτικο για θερμανση γιατι με την τιμη του πετρελαιου φετος δεν την παλευουμε......μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα στη λυση του κλιματιστικου και μια και το χρειαζομαι κυριως για θερμανση κατεληξα στο daikin fxtn60l βασικα γιατι ολοι μου ειπανε οτι τα daikin εχουνε την καλυτερη αποδοση οσον αφορα τη θερμανση.......

Βασικα επειδη το πηρα σχετικα αργα πετυχα μονο μια εβδομαδα ζεστης και δοκιμαζοντας το ειμαι ευχαριστημενος απο αποδοση και η εξωτερικη μοναδα ηταν σχεδον αθορυβη(ακουγοτανε λιγο μονο ο ανεμιστηρας)....Προχτες μια και ψυχρανε λιγο ο καιρος ειπα να το δοκιμασω λιγο στο ζεστο να δω πως τα παει απο περιεργεια........Και τωρα οι αποριες.......Στο ζεστο η εξωτερικη μοναδα εχει ενα θορυβο οπως περιπου κανει το ψυγειο που στην αρχη ειναι δυνατος και μετα χαμηλωνει αλλα ενα ελαφρυ το κανει.....Η δευτερη απορια ειναι οτι μετα απο κνα μισαωρο λειτουργιας σταματησε και η εσωτερικη και η εξωτερικη μοναδα για 2-3 λεπτα και μετα ξαναξεκινησε, και μετα απο κανα μισαωρο παλι το ιδιο....ειναι φυσιολογικο αυτο για inverter? Βεβαια δεν ειχε κρυο και επιασε θερμοκρασια σε 10 λεπτα....Η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν περιπου στους 16 βαθμους και το σπιτι εχε 24 βαθμους οποτε το ρυθμισα στους 28.......Η υγρασια εχω ηταν σχεδον 90%......Γιατι να σταματησε για αποψυξη? πιανει παγο με 16 βαθμους εξω? η μηπως επειδη παραδουλευε χαλαρα λογο του οτι επιασε αμεσως θερμοκρασια στο σπιτι? Γινεται αυτο στα inverter γιατι ειχα την εντυπωση οτι δεν σταματανε παρα μονο για αποψυξη.......Το μηχανημα ειναι μαλαισιας και αγοραστηκε απο την αντιπροσωπια ειναι φυσιολογικη η λειτουργεια του?Ελπιζω να μην ημουνα κουραστικος,συνεχιστε την καλη δουλεια να μαθαινουμε κι εμεις οι ασχετοι.....Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλάβει και απαντήσει μόνος σου :) Οταν ξεκινά ενα Inverter κάνει λίγο θόρυβο μέχρι να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασία και μετά σταματά

ή ειναι στο ρελαντί.Προυπόθεση το μηχανημα να είναι κατάλληλο για τον χώρο μας και σε σωστή θέση.:) Πληροφοριακά όσο αφορά το μηχάνημα σου,επειδή αναφέρεις κατασκευής Μαλαισίας είναι καθαρά από την συνεργασία με την Panasonic ,δύσκολο να τα βρείς στην Ελληνική αγορά .

Πήρες θεωρητικά δυο κορυφαίες ποιοτητες σε ενα μηχάνημα :D

 

 

Εχεις μπλεξει τι θές περισότερο και τι λιγότερο .Τι ταιριάζει για τον χώρο σου ,θα το πεί τεχνικός επιτόπου:) -Το TOSHIBA RAS-13PAVP-E είναι σαν σειρά από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς ,το έχουμε αναφέρει κατα επανάληψη, και για το LG CA09AWR μόλις αναφέραμε σαν σειρά παραπάνω.

 

*Καμια ιδεα για την αγορα+τοποθετηση? Ειμαι επαρχεια. Να τα αγορασω απο online καταστημα και να βαλω τοπικο τεχνικο να τα συνδεσει? Ή να τα αγορασω απο πολυκαταστημα τυπου Κωτσοβολος που εχει και τεχνικους??? Υπαρχει και η τριτη επιλογη, αγορα+τοποθετηση απο τοπικο τεχνικο, αλλά η εμπειρια μου λεει οτι θα μου στοιχιςσουν τουλαχιστον 300 ευρω (και τα τρια) παραπανω.

 

Καλυτερα σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ.:)

 

ευχαριστω! μετα απο συζητηση και με τους εμπορους, τα κλιματιστικα που καταληγω ειναι:

 

http://www.electronica.gr/000000C8.el.aspx

http://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/mitsubishi_electric_mszmuzfd_35va.html

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/722/toshiba-ras-13-pkvp-e-super-daiseikai5.html

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/116/panasonic-cs-cu-e12mke-econavi-2011.html

τι πιστευετε οτι θα επρεπε να διαλεξω (οικονομικη θερμανση με καλη ποιοτητα αερα και αξιοπιστια)

(το toshiba βασει cop,eer ειναι μακραν το πιο οικονομικο.) σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια!!!

υγ. ποια η διαφορα του panasonic που εβαλα πιο πανω με αυτο το μοντελο?

http://xn--hxajxbacedk6ejc.net/product/129/panasonic-cs-cu-xe12mke-econavi-2011.html

 

Μήπως έχεις ξαναρωτήσει τα ίδια 2 φορές ; :wacko: Oσο αφορά το Panasonic έχει άλλη πρόσοψη.Η ασημί (XE) είναι μεταλλική και χρώνεται extra .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φιλε starenios ευχαριστώ για την άμεση απαντηση...αυτό το σταμάτημα γιατί το έκανε;αποψυξη η επειδή έπιασε θερμοκρασία; sorry αν σε ζαλιζω
Link to comment
Share on other sites

Απόψυξη γίνεται σε πολυ πιό χαμηλές θερμοκρασίες.Λογικά είτε έπιασε την θερμοκρασία χώρου, είτε αυτό έγινε από κάποιους λόγους προστασίας του συμπιεστή,όπως έκρινε ο υπολογιστής του.Μπορείς να κοιτάξεις και τις οδηγίες χρήσης τι γράφουν για δυσλειτουργιες ή προφυλάξεις .Μην ανησυχείς πάντως ,αν υπάρχει πρόβλημα φαίνεται πιο απλά,δεν αποδίδει ,είτε δεν ξεκινά,είτε σταματά τελείως,είτε βγάζει ένδειξη βλάβης στο κοντρόλ.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.....τη θερμοκρασία την έπιασε σίγουρα απλώς είχα την εντύπωση ότι τα ινβερτρ δεν σταματανε........ένα άγχος μου έφυγε γιατι δεν ήξερα ότι ειναι φυσιολογικό.......άντε να δούμε και με τα κρύα τι θα γίνει........starenios συνέχισε την καλή δουλειά......
Link to comment
Share on other sites

Starenios ένα κλιματιστικό κινεζικής εταιρίας π.χ. Midea κι ένα Ιαπωνικής π.χ. Daikin, σε τι μπορει να διαφέρουν; Στην απόδοση; Στην κατανάλωση; Η μονο στην ποιότητα κατασκευής;
Link to comment
Share on other sites

Aπό όλα μαζί συνδιασμός :) Οι τοπ 5 εταιρίες όπου ανήκει και η Daikin επενδύουν σε ερευνα για εξέλιξη ,ενώ οι δευτοκλασάτες κλπ απλά αγοράζουν κάποια στιγμή έτοιμη τεχνολογία ή αντιγράφουν , βάζουν ενα δυο μαρκετινκ στοιχεία και τα πουλάνε για δικά τους ή φτιάχνουν και για άλλους φασόν :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην αναζήτηση...

 

18άρι inverter, μέχρι 600 - 650 € ήταν τα αρχικά μου, και σκέφτομαι για Midea. Οπότε:

 

MS9A-18HRDN1

MSR-18HRDN1

 

Είναι των ίδιων κυβικών, μόνο το 2ο αντί για Ιονιστή που έχει το πρώτο, έχει έξτρα αντιστάσεις υποτίθεται και στην έξω και στην μέσα την μονάδα, οπότε φαντάζομαι για μεγάλα κρύα θα είναι καλό... ΌΜΩΣ, αυτές οι αντιστάσεις ελέγχονται απο το χειριστήριο; Πιο πολύ η εσωτερική αντίσταση με ενδιαφέρει, 1kW να καίει έτσι μόνιμα δεν λέει... Μέχρι τι θερμοκρασίες μπορούν να δουλεύουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα στα Κινεζάκια τι διαφημίζουν γιατί δεν ξέρεις τι θα είναι τελικά, καθώς αγοράζουν από διαφορους προμηθευτές τα εσωτερικά μέρη .Το δεύτερο Midea είναι νεώτερο μηχανημα και από την νέα αντιπροσωπεία, και με κάποιες πρώτες αναφορές για καλές εντυπώσεις .Οσο αφορά τις εξωτερικές συνθήκες λειτουργίας, μέχρι -15 δουλεύουν όλα τα μηχανήματα στις γνωστές φίρμες έστω και με μειωμένες επιδόσεις.Καλό όμως να μην το ζορίζεις συχνά,δεν παύει να είναι μηχανημα που κάποτε χαλά ,μην το προκαλούμε:D
Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα στα Κινεζάκια τι διαφημίζουν γιατί δεν ξέρεις τι θα είναι τελικά, καθώς αγοράζουν από διαφορους προμηθευτές τα εσωτερικά μέρη .Το δεύτερο Midea είναι νεώτερο μηχανημα και από την νέα αντιπροσωπεία, και με κάποιες πρώτες αναφορές για καλές εντυπώσεις .Οσο αφορά τις εξωτερικές συνθήκες λειτουργίας, μέχρι -15 δουλεύουν όλα τα μηχανήματα στις γνωστές φίρμες έστω και με μειωμένες επιδόσεις.Καλό όμως να μην το ζορίζεις συχνά,δεν παύει να είναι μηχανημα που κάποτε χαλά ,μην το προκαλούμε:D

 

Οπότε μάλλον θα πάρω το 2ο για σίγουρα... Το πρώτο είχε θέματα; Γνωρίζεις τι ακριβώς;

 

Θα ρωτήσω αν ανάβει επιλεκτικά η extra αντίσταση και όχι όποτε θεωρεί μόνο του απαραίτητο, αν μπορώ εγώ να το ελέγχω θα το αγοράσω αβλεπί.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο έχει κυκλοφορήσει πολύ λίγο για εντυπώσεις,ίσως γιατί έπεσε στις διεργασίες γι'αλλαγή του εισαγωγέα.Στο δεύτερο αφορά αυτόματη λειτουργία ,μην περιμένεις και πολλά σε τέτοια τιμή ,απλά θεωρητικά πιο ενισχυμένο μηχάνημα είναι σε σχέση με άλλα της ιδιας εταιρίας.:)
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στα δυο μηχανιματα οπως : Hitachi RAS/RAC E10H3 - 415 ΕΥΡΩ και LG HERO CS09AF - 424 ΕΥΡΩ...

Starenie εσυ πιο προτεινεις και γιατι ? Ευχαριστω...

Υ.Γ. τι γνωμη εχεις για το SAMSUNG AQV09UGSN MAX, το εχει ο κωτσοβολος με 399 ευρω και δωρεαν μεταφ...

Edited by lokas8
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους.Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κλιματιστικο, λογω της μεγαλης αυξησης της τιμης του πετρελαιου περισσοτερο για θερμανση. Ο χωρος ειναι περιπου 50τμ ενιαιος εχει μονωση και διπλα τζαμια ειναι ρετιρε και η αναμονη για το κλιματιστικο εινα στη μεση του χωρου. Κοιταζω να βρω κατι οικονομικο και εχω υπ οψη μου αυτο DAI-ICHI GTF12-710INV . Κοιταζωντασ το υπολοιπο forum δεν βρηκα καμοια αναφορα για το συγκεκριμενο κλιματιστικο και ανησυχω μηπως πεταξω τα λεφτα μου Αν καποιος γνωριζει κατι περα απο τα χαρακτηριστικα του παρακαλω να με ενημερωση η αν εχει κατι να προτεινει σαν πιο ειδικος απο εμενα.Με ενδιαφερει βεβαιως και η καταναλωση του ρευματος να μην ειναι πολυ υψηλη. Ευχαριστω.. Edited by christianfor
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω στο δωματιο μου ενα κλιματιστικο.

το δωματιο μου ειναι φυσιολογικο ουτε τρυπα δηλαδη ουτε χαος.

τι προτεινεται? κατι σε 9000 btu θα ειναι καλα?

επειδη εδω εχει πολυ κρυο, περυσι τον χειμωνα δηλαδη ειχε 2 μηνες το πολυ -10 εξω και εφτανε -20 πολλα πρωινα τι προτεινετε?

9000 ή 12000 btu? να πω οτι υπαρχει και καλοριφερ απλα στις 11 το βραδυ το κλεινουμε και εγω εκεινη την ωρα γυριζω οποτε θα ειναι ζεστο ηδη το σπιτι απλα το θελω για μετα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπλεξει τι θές περισότερο και τι λιγότερο .Τι ταιριάζει για τον χώρο σου ,θα το πεί τεχνικός επιτόπου:) -Το TOSHIBA RAS-13PAVP-E είναι σαν σειρά από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς ,το έχουμε αναφέρει κατα επανάληψη, και για το LG CA09AWR μόλις αναφέραμε σαν σειρά παραπάνω.

 

Σταρενιος, σε ευχαριστω για την απαντηση. Τις εννοεις "εχεις μπλεξει"? Να διευκρινησω οτι χρειαζομαι 1 μεγαλο κι επιπλεον άλλα δυο μικρα. Συνολο 3. Οποτε καταληγω στο TOSHIBA RAS-13PAVP-E (** παροτι εχω μια αμφιβολια για την κλαση Β/Β που ειναι **) και στα LG CA09AWR για τα δυο μικρα?

Και μια ερωτηση ψαγμενη. Το TOSHIBA RAS-13PAVP-E το εχει φιλος μου, ο οποιος ειπε οτι κυκλοφορει κατασκευης Κινας, Πολωνιας και καπου αλλου. Ενα απο τα τρια ειναι το καλυτερο. Εχεις καμια ιδεα επ'αυτου?

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω στο δωματιο μου ενα κλιματιστικο.

το δωματιο μου ειναι φυσιολογικο ουτε τρυπα δηλαδη ουτε χαος.

τι προτεινεται? κατι σε 9000 btu θα ειναι καλα?

επειδη εδω εχει πολυ κρυο, περυσι τον χειμωνα δηλαδη ειχε 2 μηνες το πολυ -10 εξω και εφτανε -20 πολλα πρωινα τι προτεινετε?

9000 ή 12000 btu? να πω οτι υπαρχει και καλοριφερ απλα στις 11 το βραδυ το κλεινουμε και εγω εκεινη την ωρα γυριζω οποτε θα ειναι ζεστο ηδη το σπιτι απλα το θελω για μετα.

 

-10 βαθμοί εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή και δε θα έπαιρνα όρκο πως το κλιματιτικό θα σου δουλέψει, άσχετα από το τι λέει ο κατασκευαστής. Ειδικά αν είσαι σε περιοχή με υψηλή υγρασία, θα χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι να κάνει απόψυξη η εξωτερική μονάδα. Στη θέση σου μάλλον θα κοίταγα προς ηλεκτρικά καλοριφέρ μεριά.. αφού έτσι κι αλλιώς το θέλεις επικουρικά προς θέρμανση πετρελαίου, δε νομίζω να αξίζει το παραπάνω κόστος το κλιματιστικό, αφού με λίγες ώρες λειτουργίας η απόσβεση θα αργήσει πολλά χρόνια..

 

ΥΓ: άσχετο με το θέμα, αλλά αν έχετε τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες, παίζει να σας συμφέρει να χαμηλώνετε λίγο το θερμοστάτη του καλοριφέρ (στους 18 περίπου) για το βράδυ, αντί να το κλείνετε τελείως, αφού απ' ότι κατάλαβα λειτουργεί όλη την υπόλοιπη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στα δυο μηχανιματα οπως : Hitachi RAS/RAC E10H3 - 415 ΕΥΡΩ και LG HERO CS09AF - 424 ΕΥΡΩ...

Starenie εσυ πιο προτεινεις και γιατι ? Ευχαριστω...Υ.Γ. τι γνωμη εχεις για το SAMSUNG AQV09UGSN MAX, το εχει ο κωτσοβολος με 399 ευρω και δωρεαν μεταφ...

 

Kαλύτερα το Ηero γιατί δεν είναι Κινέζικο όπως τα άλλα ,αν και με παρόμοιες επιδόσεις .Τα Samsung έχουν και παράδοση συχνών βλαβών .

 

Kαλημερα σε ολους.Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κλιματιστικο, λογω της μεγαλης αυξησης της τιμης του πετρελαιου περισσοτερο για θερμανση. Ο χωρος ειναι περιπου 50τμ ενιαιος εχει μονωση και διπλα τζαμια ειναι ρετιρε και η αναμονη για το κλιματιστικο εινα στη μεση του χωρου. Κοιταζω να βρω κατι οικονομικο και εχω υπ οψη μου αυτο DAI-ICHI GTF12-710INV . Κοιταζωντασ το υπολοιπο forum δεν βρηκα καμοια αναφορα για το συγκεκριμενο κλιματιστικο και ανησυχω μηπως πεταξω τα λεφτα μου Αν καποιος γνωριζει κατι περα απο τα χαρακτηριστικα του παρακαλω να με ενημερωση η αν εχει κατι να προτεινει σαν πιο ειδικος απο εμενα.Με ενδιαφερει βεβαιως και η καταναλωση του ρευματος να μην ειναι πολυ υψηλη. Ευχαριστω..

 

Καλως ήλθες στη παρέα μας :) Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχουμε αναφέρει κάτι ,αλλά για την φίρμα που είναι Κινέζικη φασόν και φθηνού

κόστους,πλασάρονται σαν φθηνότερα Toyotomi ,αλλά όλα τα φθηνά είναι επίφοβα και για βλάβες μέχρι και φωτιά:cry: Στα χρήματα αυτά δες

κάτι πιο επωνυμο http://www.skroutz.gr/s/35429/Midea-MSC-24HRDN1.html

 

θελω να βαλω στο δωματιο μου ενα κλιματιστικο.

το δωματιο μου ειναι φυσιολογικο ουτε τρυπα δηλαδη ουτε χαος.

τι προτεινεται? κατι σε 9000 btu θα ειναι καλα? επειδη εδω εχει πολυ κρυο, περυσι τον χειμωνα δηλαδη ειχε 2 μηνες το πολυ -10 εξω και εφτανε -20 πολλα πρωινα τι προτεινετε?

9000 ή 12000 btu? να πω οτι υπαρχει και καλοριφερ απλα στις 11 το βραδυ το κλεινουμε και εγω εκεινη την ωρα γυριζω οποτε θα ειναι ζεστο ηδη το σπιτι απλα το θελω για μετα.

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,τι χρειάζεται για τον χώρο σου το κρίνει τεχνικός επιτόπου.Κλιματιστικά υπάρχουν αρκετά που δουλεύουν καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες.Δες κάποιο από Toshiba,Mitsubishi που βρίσκεις σχετικά εύκολα στην αγορά και διαβασε τι έχουμε αναφέρει γι'αυτα σε προηγούμενα.

 

Σταρενιος' date=' σε ευχαριστω για την απαντηση. Τις εννοεις "εχεις μπλεξει"? Να διευκρινησω οτι χρειαζομαι 1 μεγαλο κι επιπλεον άλλα δυο μικρα. Συνολο 3. Οποτε καταληγω στο TOSHIBA RAS-13PAVP-E (** παροτι εχω μια αμφιβολια για την κλαση Β/Β που ειναι **) και στα LG CA09AWR για τα δυο μικρα? Και μια ερωτηση ψαγμενη. Το TOSHIBA RAS-13PAVP-E το εχει φιλος μου, ο οποιος ειπε οτι κυκλοφορει κατασκευης Κινας, Πολωνιας και καπου αλλου. Ενα απο τα τρια ειναι το καλυτερο. Εχεις καμια ιδεα επ'αυτου?[/quote']

 

Η απάντηση αφορούσε σε συνέχεια την αμέσως προηγούμενη ερώτηση σου ,γι'αυτό σε παραπέμψαμε να ρωτήσεις τεχνικό .Το Τoshίba είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς και ακόμα από όσο γνωρίζουμε Made in Japan ή στην χειρότερη με κάποια εσωτερικά μέρη Ταιλάνδης .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να αποφεύγεται παράλληλη λειτουργία, γιατι επηρεάζει τόσο τον υπολογιστή του κλιματιστικού που καταλαβαίνει λάθος ,όσο και το εσωτερικό μέρος του μηχανήματος πχ τα φίλτρα μπορεί να έχουν πρόβλημα ανάλογα το μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Σταρενιος, σε ευχαριστω για την απαντηση. Τις εννοεις "εχεις μπλεξει"? Να διευκρινησω οτι χρειαζομαι 1 μεγαλο κι επιπλεον άλλα δυο μικρα. Συνολο 3. Οποτε καταληγω στο TOSHIBA RAS-13PAVP-E (** παροτι εχω μια αμφιβολια για την κλαση Β/Β που ειναι **) και στα LG CA09AWR για τα δυο μικρα?

Και μια ερωτηση ψαγμενη. Το TOSHIBA RAS-13PAVP-E το εχει φιλος μου, ο οποιος ειπε οτι κυκλοφορει κατασκευης Κινας, Πολωνιας και καπου αλλου. Ενα απο τα τρια ειναι το καλυτερο. Εχεις καμια ιδεα επ'αυτου?

 

Αν αναφερεσαι στο toshiba pavp Super daisekai σε πληροφορω οτι με eer 4,55 δεν ειναι κλαση Β, αλλα καρα-Α!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Σταρενιο για την απαντηση.Δεν ανεφερα προηγουμενα οτι εχω περιορισμενο χωρο εσωτερικα, δλδ ο τοιχος μου ειναι 1000mm μεχρι 1030mm ανωτατο οριο και παλι βεβαια θα βγενει λιγο στη μπαλκονοπορτα αλλα ok δεν πειραζει ,το midea που μου προτεινες ειναι 1080mm βγενει πολυ!! Αν ανεβενα λιγο σε χρηματα μπορω να βρω κατι που να ειναι καλο αλλα μεσα στα περιθωρια που εχω οσο αφορα το μηκος της εσωτερικης μοναδας?
Link to comment
Share on other sites

Oλα τα 24αρια είναι μεγάλα σε διαστάσεις.:cry: Το παρακάτω μόνο σου κάνει (θα πρέπει επίσης να κρίνει τεχνικός γιατί αφορά και άλλα θέματα εγκατάστασης) είναι μικρότερο μεν σε ονομαστική ισχύ αλλά έχει μεγάλα όρια,πολύ δυνατό ανεμιστήρα κλπ από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς ,αλλα και σημαντικά ακριβότερο http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=552&category_id=26&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

Αν αναφερεσαι στο toshiba pavp Super daisekai σε πληροφορω οτι με eer 4,55 δεν ειναι κλαση Β, αλλα καρα-Α!! ;)

 

Σ'αυτό αναφερόταν http://www.electronica.gr/000001B7.el.aspx από προηγούμενα ,γι'αυτό ανέφερα πιό πάνω για προηγούμενη απάντηση του .

Ο λόγος ήταν ότι ετσι κρατάμε συνέχεια τι συζητάμε γιατί βοηθά τον διαλογο :D

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , θα ηθελα μια βοηθεια και συγνωμη εαν δεν ειναι το σωστο section. Το κλιμα στο σπιτι χαλασε και θελω να το βγαλω και να το πεταξω για να βαψω τον τοιχο. Η μοναδα μεσα βγαινει ευκολα εξω ειναι η εξωτερικη. Πως βγαινουν οι σωληνες που πανε στο εσωτερικο...ειδα οτι θελουν ξεβιδωμα που προσπαθησα και λιγο πριν να βγαλω τον ενα σωληνα απο την πλευρα της εξωτερικης μοναδας αρχισε να σφυριζει...εβγαζε ( αερα ) και ετσι το ξαναεσφιξα. Υπαρχει καποιος κινδυνος θελει καποιο χρονο μεχρι να βγει ο αερας ?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...