Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Motorola StarTAC


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έλαβα πρωτη φορα στα χερια μου το Δεκεμβριο του 11'. Το εψαγνα για 1.5 χρονο απεγνωσμενα σε ebay και κατι αλλα σαπια sites. Στην αρχη, ειχα τρελαθει γιατι δεν περιμενα να το εχει μια γνωστη μου στο συρταρι της. Υστερα επι 2 βδομαδες αναζητουσα φορτιστη. Ματαια γιατι το κινητο ειναι σα να μην εχει καν μπαταρια πανω. Με την αποσυνδεση του καλωδιου κλεινει...

 

Το πιο ομορφο κινητο που εχει βγει ποτε! ( αλλα οταν το επιασα απο κοντα καταλαβα οτι ειναι πλαστικουρα )

 

 

Μοτορολα, καιρος για StarTac 4.

http://www.factorydirectcellular.com/home/motorola/startac.htm

Εδω εχουν μπαταριες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

το εψαχνα κι εγω καιρο, το ειχα δει πρωτη φορα στα χερια ενος χρηματιστη, οικογενειακου φιλου. με ειχε τρελανει το σχεδιο του. τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ενα μεσω ενος φιλου και μετα εψαχνα φορτιστη σε ολη την καλαματα αλλα ματαια. τελικα εφτιαξα εγω εναν και τωρα περιμενω την μπαταρια απο αμερικα. δε βλεπω την ωρα να βγω για καφε με ενα τετοιο τηλεφωνο, θα ειναι πολυ ψαρωτικο!
Link to comment
Share on other sites

το εψαχνα κι εγω καιρο, το ειχα δει πρωτη φορα στα χερια ενος χρηματιστη, οικογενειακου φιλου. με ειχε τρελανει το σχεδιο του. τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ενα μεσω ενος φιλου και μετα εψαχνα φορτιστη σε ολη την καλαματα αλλα ματαια. τελικα εφτιαξα εγω εναν και τωρα περιμενω την μπαταρια απο αμερικα. δε βλεπω την ωρα να βγω για καφε με ενα τετοιο τηλεφωνο, θα ειναι πολυ ψαρωτικο!

 

Θα πω "μεγιά" και καλορίζικο :)

Θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου...

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απο ο,τι θυμαμαι ομως,το περι ου ο λογος,επαιζε μονον στα 900Mhz,και οχι στα 1800,που μπηκαν μετά.Αρα,πως μπορει να χρησιμοποιηθει σημερα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Απο ο,τι θυμαμαι ομως,το περι ου ο λογος,επαιζε μονον στα 900Mhz,και οχι στα 1800,που μπηκαν μετά.Αρα,πως μπορει να χρησιμοποιηθει σημερα;

 

Με vodafone ή wind.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Πριν τα dual band κινητά, η Panafon (Vodafone) και η Telestet (Wind) έπαιζαν στα 900 ΜΗz και η Cosmote (δεν άλλαξε όνομα) στα 1800 MHz.

Γι αυτό και έβισκες δύο η/και τρία μοντέλα του ίδιου κινητού π.χ. Nokia 6110 (900 MHz), 6130 (1800 MHz) και 6150 (dual band) :p

 

Edit: Αν και τώρα δουλεύουν και τα τρία δίκτυα σε dual band (GSM 900 / GSM 1800 / UMTS 2100) οπότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με καμμιά συσκευή Nostalgia ;)

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

1998 καλοκαιρι.Εργασια εξωτερικη με πολυ θορυβο.Star tac 130 η συσκευασια ειχε πλαστικη θηκη με κλιπ για την ζωνη.Ουτε μια χαμενη κληση λογω θορυβου.Πολυ καλο κινητο απο τα λιγα που μου εκαναν αυτο το παραπανω κλικ.
Link to comment
Share on other sites

Απο ο,τι θυμαμαι ομως,το περι ου ο λογος,επαιζε μονον στα 900Mhz,και οχι στα 1800,που μπηκαν μετά.Αρα,πως μπορει να χρησιμοποιηθει σημερα;

 

Με vodafone ή wind.

 

Ακριβώς... Πριν τα dual band κινητά, η Panafon (Vodafone) και η Telestet (Wind) έπαιζαν στα 900 ΜΗz και η Cosmote (δεν άλλαξε όνομα) στα 1800 MHz.

Γι αυτό και έβισκες δύο η/και τρία μοντέλα του ίδιου κινητού π.χ. Nokia 6110 (900 MHz), 6130 (1800 MHz) και 6150 (dual band) :p

 

Edit: Αν και τώρα δουλεύουν και τα τρία δίκτυα σε dual band (GSM 900 / GSM 1800 / UMTS 2100) οπότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με καμμιά συσκευή Nostalgia ;)

 

αρκει να βρεις τροπο να βαλεις την τηλεκαρτα μεσα :lol:

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Όταν αγαπάς υπάρχει ανταμοιβή... Μακάρι να βρεθεί ξανά στα χέρια μου, είτε το δικό μου, είτε κάποιο άλλο... Περιμένω πως και πως αυτή την «μαγική» στιγμή...

 

Πέρασαν 10 χρόνια από την τελευταία φορά, 1+ κάτι χρόνος που το ψάχνω σε Internet και μαγαζάκια και 6 μήνες περίπου από το παρών νήμα. Με μεγάλη χαρά και συγκίνηση λοιπόν, η «μαγική» στιγμή που περίμενα ήρθε, εις διπλούν! Στα χέρια μου λοιπόν το 85 και το 130! :w00t::w00t::w00t:

 

http://img254.imageshack.us/img254/6172/dsc003021.jpg

http://img28.imageshack.us/img28/6060/dsc00300n.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/1245/dsc00301mi.jpg

 

Φίλε Θοδωρή (derizio), ευχαριστώ για όλα ρε συ! :D Με γύρισες πάρα πολλά χρόνια πίσω!!! :bow:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μουτηλ το 2001 .Ειχα το 70αρι.Το εδωσα σε ενα παιδι δυο χρονια μετα.το μετανιωσααααα..θυμαμαι οτι αφου εγραφα ενα μνμα ,στην αποστολη εγραφα το αριθμο αποστολης καθοτι δεν μπορουσα να ΄δει' τον τηλεφωνικο καταλογο...ηταν σκυλι τηλ και το νοσταλγω.εχω ψαξει στο ιντερνρτ αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα να το αγορασω,,,
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μουτηλ το 2001 .Ειχα το 70αρι.Το εδωσα σε ενα παιδι δυο χρονια μετα.το μετανιωσααααα..θυμαμαι οτι αφου εγραφα ενα μνμα ,στην αποστολη εγραφα το αριθμο αποστολης καθοτι δεν μπορουσα να ΄δει' τον τηλεφωνικο καταλογο...ηταν σκυλι τηλ και το νοσταλγω.εχω ψαξει στο ιντερνρτ αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα να το αγορασω,,,

 

Αν δεν ειχε αυτο το θεμα με τα μηνυματα, θα το αγοραζα ακομα και σημερα. Τηλεφωναρα! @plankton69, μεγια τα κομματια! Ευγε φιλε μου!

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Με γεια Χρήστο!!! Πανέμορφα. Συσκευή "σταθμός" το startac

 

Startac, nokia 3210 , nokia 7610 (αυτό δεν ήταν το πρώτο σύμπιαν? ), V3 , Iphone 2g.

Αυτές οι συσκευές καθόρισαν το μέλλον της κινητής.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Nix_ και ddr2 ευχαριστώ ρε σεις! :)

 

Γιάννη το 7650 ήταν το πρώτο με s60 και το 7710 με s40. Αλλά ήταν όχι απλά σταθμός, για μένα άλλαξε όλη την κινητή τηλεφωνία από το 1996 και μετά. Ακόμα και μεταξύ τους, 85 και 130 έχουν μεγάλες διαφορές, ειδικά σε μέγεθος.

 

Μόνο το «κλακ» του πάνω μέρους όταν το ανοίγω μου φέρνει ένα χαζό χαμόγελο, φαντάσου να το βγάλω για καφέ κάποτε! :D

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω τι λέμε τωρα ρε παιδιά !!! Πωω πωω αναμνησεις !! Κινητο κόσμημα στην εποχη του και κλασικό κομμάτι σήμερα !

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 10 χρόνια από την τελευταία φορά, 1+ κάτι χρόνος που το ψάχνω σε Internet και μαγαζάκια και 6 μήνες περίπου από το παρών νήμα. Με μεγάλη χαρά και συγκίνηση λοιπόν, η «μαγική» στιγμή που περίμενα ήρθε, εις διπλούν! Στα χέρια μου λοιπόν το 85 και το 130! :w00t::w00t::w00t:

 

http://img254.imageshack.us/img254/6172/dsc003021.jpg

http://img28.imageshack.us/img28/6060/dsc00300n.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/1245/dsc00301mi.jpg

 

Φίλε Θοδωρή (derizio), ευχαριστώ για όλα ρε συ! :D Με γύρισες πάρα πολλά χρόνια πίσω!!! :bow:

Νομιζω οτι μου εχει μεινει η θηκη του 130,γιατι αυτο το πηγα σε καποιο Γερμανο,μαζι με αλλα ηλεκτρονικα,για ανακυκλωση.

Αμα τη θελεις,γραψε να ψαξω να τη βρω,να την παρεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μου εχει μεινει η θηκη του 130,γιατι αυτο το πηγα σε καποιο Γερμανο,μαζι με αλλα ηλεκτρονικα,για ανακυκλωση.

Αμα τη θελεις,γραψε να ψαξω να τη βρω,να την παρεις.

 

Aν εννοείς τη δερμάτινη, την οποία και γω πέταξα μάλλον με το δικό μου τότε, κάνε έναν κόπο και ψάξ'την ρε συ! Eυχαριστώ! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς τη δερμάτινη, την οποία και γω πέταξα μάλλον με το δικό μου τότε, κάνε έναν κόπο και ψάξ'την ρε συ! Eυχαριστώ! :)

 

Τη βρηκα,τυχερέ.

Ειναι δερματινη,και γραφει πανω Μοτορολα.

Στειλε πμ δια τα περαιτερω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Γνωρίζει κανείς πότε περίπου κυκλοφόρησε το StarTAC 130 στην Ελλάδα;

Εδώ λέει Ιανουάριο του 1998 αλλά μάλλον αναφέρεται στην αμερικανική αγορά. :worry:

Edited by zaxarias120
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πότε περίπου κυκλοφόρησε το StarTAC 130 στην Ελλάδα;

Εδώ λέει Ιανουάριο του 1998 αλλά μάλλον αναφέρεται στην αμερικανική αγορά. :worry:

Eγω το 2000 αυτό είχα.Και εννοώ το μικρό star tac,γιατί πιο πριν υπήρχε ένα άλλο,ίδιο μεν,αλλά μεγαλύτερο.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το 2000 αυτό είχα.Και εννοώ το μικρό star trac,γιατί πιο πριν υπήρχε ένα άλλο,ίδιο μεν,αλλά μεγαλύτερο.

Ναι, μόνο στο StarTAC 130 αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...