Jump to content

Android - Εφαρμογές: Launchers


vagelisda
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.626 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
      247
    • GO Launcher (& EX)
      603
    • LauncherPro (& Plus)
      304
    • Launcher 7
      30
    • SPB Mobile Shell
      144
    • Zeam Launcher
      57
    • Άλλος (ποιός);
      241


Recommended Posts

Πιστεύω ότι τα συμπεράσματα κάποιοι τα έχουν βγάλει από εκδόσεις "σπασμένες " που είναι από τις πρώτες και που βγήκαν στην αρχή ,τώρα πια είναι ένας κλασικός launcher με επιπλέον βέβαια το απίστευτα εφέ και το ασυναγώνιστο smoothness

 

Πιστεύω πως όλοι έχουν την τελευταία έκδοση 1.6.1 και ενώ τρέχει νεράκι, το ui με χαλάει, αυτή είναι η άποψη μου και μέχρι να αλλάξει σε νεότερη έκδοση αυτή θα παραμείνει. Ναι είναι κάτι διαφορετικό αλλά δεν μου αρέσει τρόπος που δουλεύουν οι φάκελοι και ο τρόπος που ανοίγει η dock και... και..

:beer:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλός χρυσός και άγιος ο tsf, αλλά δεν πρόκειται να κάτσω να βάλω τον εαυτό μου να συνηθίσει μια άλλη διαδικασία από αυτή που ισχύει στο υπόλοιπο 99,99 των αντίστοιχων εφαρμογών.

Προτιμώ να λαγκάρει (αν λαγκάρει) κάτι από τα να τραβάω οθονίτσες αριστερά και δεξιά, να εμφανίζω ταχυδακτυλουργικά το dock, ή να μη μπορώ να ευθυγραμίσω 2 εικονάκια.

Καλώς ή κακώς κάποιος με android στο κινητό περιμένει να έχει μια home screen με οθόνες αριστερά δεξιά και ένα κουμπί που τον πηγαίνει στις εφαρμογές. Δυστυχώς ο tsf θεωρεί πως οι χρήστες είναι υποχρεωμένοι να ασπαστούν έναν άλλο τρόπο λειτουργίας διαφορετικό από αυτόν που έχουν ήδη συνηθίσει. Κι αντί να είναι "αόρατος" όπως οφείλει να είναι ένας launcher σε αναγκάζει να ασχοληθείς μαζί του χωρίς να θέλεις και κυρίως χωρίς να χρειάζεται.

 

Όλα αυτά που λες ότι δεν κάνει τα κάνει... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έγραψα κάπου ότι ΔΕΝ κάνει κάτι. (Και το μοναδικό που δεν κάνει, εκτός κι αν δεν το έχω δει, είναι το rename και η αλλαγή μεγέθους στα icons).

 

Ναι μπορείς να καθίσεις να τον παραμετροποιήσεις σχεδόν σαν ένα normal Android launcher. Ναι μπορείς να συνηθίσεις το εξόγκωμα που πετάγεται από αριστερά. Ναι μπορείς να συνηθίσεις αντί για dock να χρησιμοποιήσεις τα εικονίδια στη μπάρα. Ναι μπορείς να φτιάξεις το δικό σου "dock" με εικονίδια στην home screen.

Αλλά το nova ή τον Go τον παραμετροποιώ σε 10λεπτά και κάνω την δουλίτσα μου, τον συγκεκριμένο σε καμιά μέρα. Κι αυτό γιατί ο δημιουργός του θεωρεί ότι ο δικός του τρόπος προσέγγισης είναι καλύτερος από όλων των υπολοίπων. Άντε να το δεχθώ, κάνω την δουλειά μου ταχύτερα - καλύτερα; Δεν θα τόλεγα. Για να πάρεις τηλέφωνο ας πούμε θέλεις περισσότερα click (+1 για να κλείσει η γκουμούτσα που πετάγεται από αριστερά).

Ναι βέβαια, μπορώ να φτιάξω ένα shortcut με τηλέφωνο, να βάλω κι ένα με μηνύματα, να μπώ στις οθόνες, να πατήσω το περίεργο βελάκι πάνω αριστερά, να βρώ το κουμπάκι home και είμαι έτοιμος.

Ε τότε γιατί δεν φτιάχνει ένα dock ανθρώπινο από την αρχή, αντί να ασχολείται με παιδικά widgets σαν τον καιρό ή το zepellin;

Και είναι κρίμα γιατί από ταχύτητα, ροή και δυνατότητες επιλογής, το βλέπει το iphone και βάζει τα κλάματα.

Αλλά μέχρι ο δημιουργός του να καταλάβει ότι το UI του Android είναι πάνω από το δικό του, εγώ δεν πρόκειται να διαθέσω 15 ευρουλάκια για να κάθομαι με τις ώρες μπας και τον φτιάξω όπως έχω μάθει και όπως έχω συνηθίσει να δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έγραψα κάπου ότι ΔΕΝ κάνει κάτι. (Και το μοναδικό που δεν κάνει, εκτός κι αν δεν το έχω δει, είναι το rename και η αλλαγή μεγέθους στα icons).

 

Ναι μπορείς να καθίσεις να τον παραμετροποιήσεις σχεδόν σαν ένα normal Android launcher. Ναι μπορείς να συνηθίσεις το εξόγκωμα που πετάγεται από αριστερά. Ναι μπορείς να συνηθίσεις αντί για dock να χρησιμοποιήσεις τα εικονίδια στη μπάρα. Ναι μπορείς να φτιάξεις το δικό σου "dock" με εικονίδια στην home screen.

Αλλά το nova ή τον Go τον παραμετροποιώ σε 10λεπτά και κάνω την δουλίτσα μου, τον συγκεκριμένο σε καμιά μέρα. Κι αυτό γιατί ο δημιουργός του θεωρεί ότι ο δικός του τρόπος προσέγγισης είναι καλύτερος από όλων των υπολοίπων. Άντε να το δεχθώ, κάνω την δουλειά μου ταχύτερα - καλύτερα; Δεν θα τόλεγα. Για να πάρεις τηλέφωνο ας πούμε θέλεις περισσότερα click (+1 για να κλείσει η γκουμούτσα που πετάγεται από αριστερά).

Ναι βέβαια, μπορώ να φτιάξω ένα shortcut με τηλέφωνο, να βάλω κι ένα με μηνύματα, να μπώ στις οθόνες, να πατήσω το περίεργο βελάκι πάνω αριστερά, να βρώ το κουμπάκι home και είμαι έτοιμος.

Ε τότε γιατί δεν φτιάχνει ένα dock ανθρώπινο από την αρχή, αντί να ασχολείται με παιδικά widgets σαν τον καιρό ή το zepellin;

Και είναι κρίμα γιατί από ταχύτητα, ροή και δυνατότητες επιλογής, το βλέπει το iphone και βάζει τα κλάματα.

Αλλά μέχρι ο δημιουργός του να καταλάβει ότι το UI του Android είναι πάνω από το δικό του, εγώ δεν πρόκειται να διαθέσω 15 ευρουλάκια για να κάθομαι με τις ώρες μπας και τον φτιάξω όπως έχω μάθει και όπως έχω συνηθίσει να δουλεύω.

 

Ότι λες είναι ανακρίβειες... Έχω αγορασμένο και nova και adw και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους launcher... Όσο χρόνο θέλω με τους άλλους θέλω και με τον tsf... 5λεπτα να το setαρω και άλλα 10 λεπτά να κάνω 7φακελους των 100+ εφαρμογών... Εσύ γιατί θες μια μέρα; ειδικά με τον nova που είναι ο 2 καλύτερος μετά το tsf για εμένα την πρώτη φορά που τον έβαλα έκανα πιο πολύ ωρα να τον setαρω, γιατί ναι είναι σχετικά σαν τους άλλους όταν τον βάζεις για πρώτη φορά, αλλά για να κάνεις καρτέλες φακέλους, να αλλάξεις density(στον tsf είναι αμέσως έτοιμο ), κίνησης δακτύλων,κ.α. θες πιο πολύ ωρα. Αλλά πάλι μιλάμε για κανένα 10λεπτο....

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

παίδες, δεν μπορούμε να επιβάλουμε σε κάποιον με το ζόρι να του αρέσει κάτι επειδή αρέσει σε άλλους. Ο καθένας όπως βολεύεται και κάθε γνώμη σεβαστή....!!!!!!
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω τον tsf δεν το βολευτηκα καθολου.Ειχα συνηθισει με Go Launcher και τον αλλαξα με Nova λογω ICS.Αμαν εκανα να τον συνηθισω κι αυτον αλλα τωρα ολα καλα.Ο tsf με ξενιζει πολυ.Παραδεχομαι παντως οτι παει σφαιρα!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

παίδες, δεν μπορούμε να επιβάλουμε σε κάποιον με το ζόρι να του αρέσει κάτι επειδή αρέσει σε άλλους. Ο καθένας όπως βολεύεται και κάθε γνώμη σεβαστή....!!!!!!

 

Άρκη η γνώμη να μην στηρίζεται σε ψέματα...

Link to comment
Share on other sites

Άρκη η γνώμη να μην στηρίζεται σε ψέματα...

 

Φίλε μου, για ποιο λόγο να πει ψέματα κάποιος; δικιά του είναι η εταιρία ή ανταγωνιστής; εντάξει μπορεί να φούσκωσε τα πράγματα λίγο το φιλαράκι άλλα δεν έχει και άδικο όμως. Ναι ο tsf είναι γρήγορος, έχει εφέ, κάνει πολλά πράγματα άλλα, κατά ένα τρόπο πιο περίεργο από τους άλλους launcher και ίσως να μην είναι τόσο εύχρηστος για καθημερινή χρήση (κάποιες εργασίες χρειάζονται περισσότερα κλικ, μερική έλλειψη gestures κλπ) και πιο δύσκολος για κάποιους χρήστες, οι οποίοι δεν τον επιλέγουν. Δικαίωμα τους και δικαίωμα μας, δεν είναι αυτός λόγος για αντιπαράθεση!!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, για ποιο λόγο να πει ψέματα κάποιος; δικιά του είναι η εταιρία ή ανταγωνιστής; εντάξει μπορεί να φούσκωσε τα πράγματα λίγο το φιλαράκι άλλα δεν έχει και άδικο όμως. Ναι ο tsf είναι γρήγορος, έχει εφέ, κάνει πολλά πράγματα άλλα, κατά ένα τρόπο πιο περίεργο από τους άλλους launcher και ίσως να μην είναι τόσο εύχρηστος για καθημερινή χρήση (κάποιες εργασίες χρειάζονται περισσότερα κλικ, μερική έλλειψη gestures κλπ) και πιο δύσκολος για κάποιους χρήστες, οι οποίοι δεν τον επιλέγουν. Δικαίωμα τους και δικαίωμα μας, δεν είναι αυτός λόγος για αντιπαράθεση!!!!!!!

 

Πάντως μιας και το είπες, έχει και gestures.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μιας και το είπες, έχει και gestures.

 

αν δώσεις προσοχή σε ότι γραφω θα δεις ότι λέω '' μερική έλλειψη ''. Ξέρω ότι έχει άλλα με τα δυο δάχτυλα, έτσι πληροφοριακά ήμουν ο πρώτος Έλληνας που αγόρασε την εφαρμογή λίγα δευτερόλεπτα μετά τη διάθεση της προς πώληση.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

...τα οποία χρειάζονται δύο δάκτυλα.:mad: Σπαστικό!

 

Μα έχεις πέντε.:D

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ποίος είναι ο πιο ελαφρύς που έχει φακέλους;;

 

δεν χρησιμοποιώ widget

 

καθαρή οθόνη

 

μόνο μια οθόνη με

τέσσερεις φακέλους κάτω στήν μπάρα

 

ποίος είναι ο πιο ελαφρύς για αυτά;;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ποίος είναι ο πιο ελαφρύς που έχει φακέλους;;

 

δεν χρησιμοποιώ widget

 

καθαρή οθόνη

 

μόνο μια οθόνη με

τέσσερεις φακέλους κάτω στήν μπάρα

 

ποίος είναι ο πιο ελαφρύς για αυτά;;;

 

Ftl, zeam, nemus, launcher pro (παλιος αλλα παντα σταθερος και γρηγορος)

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

o zeam δεν εχει φακελους..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ότι λες είναι ανακρίβειες... Έχω αγορασμένο και nova και adw και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους launcher... Όσο χρόνο θέλω με τους άλλους θέλω και με τον tsf... 5λεπτα να το setαρω και άλλα 10 λεπτά να κάνω 7φακελους των 100+ εφαρμογών... Εσύ γιατί θες μια μέρα; ειδικά με τον nova που είναι ο 2 καλύτερος μετά το tsf για εμένα την πρώτη φορά που τον έβαλα έκανα πιο πολύ ωρα να τον setαρω, γιατί ναι είναι σχετικά σαν τους άλλους όταν τον βάζεις για πρώτη φορά, αλλά για να κάνεις καρτέλες φακέλους, να αλλάξεις density(στον tsf είναι αμέσως έτοιμο ), κίνησης δακτύλων,κ.α. θες πιο πολύ ωρα. Αλλά πάλι μιλάμε για κανένα 10λεπτο....

 

Ανακρίβεια θα ήταν αν άνοιγες το τηλέφωνο με ένα κλικ αντί για τα 3 που έγραψα.

Αν εσύ σετάρεις τον tsf σε 15' κι εγώ σε μια μέρα απλά σημαίνει ότι σε βολεύει η λογική του καλύτερα. Εμένα όχι, για τους λόγους που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για μένα ο tsf είναι εξαιρετικός

Πριν είχα τον go και το μόνο που μου έχει λείψει είναι η lock screen του και κάποια εφέ στις μεταβιβάσεις από οθόνη σε οθόνη.

Αν έβαζε ο tsf δικό του lock screen και δεν χρειαζοσουν δύο δάκτυλα για να κατεβάσεις την μπάρα θα ήταν 100% τέλειος

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Σε go launcher μαζί με go locker, μόλις κλειδώνω το τηλέφωνο και χτυπήσει δεν εμφανίζεται το ονομα αυτού που με καλεί αλλά μόνο ο αριθμός.

Φτιάχνει κάπως αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Νέα αναβάθμιση για τον tsf με ενδιαφέρουσες προσθήκες.

Τώρα πλέον υπάρχει επιλογή για icon pack

Από που θα βρούμε όμως δεν μας λέει

Link to comment
Share on other sites

Νέα αναβάθμιση για τον tsf με ενδιαφέρουσες προσθήκες.

Τώρα πλέον υπάρχει επιλογή για icon pack

Από που θα βρούμε όμως δεν μας λέει

 

χρησιμοποιεί τα ίδια icon packs με αυτά των go, nova, apex κλπ.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Σε go launcher μαζί με go locker, μόλις κλειδώνω το τηλέφωνο και χτυπήσει δεν εμφανίζεται το ονομα αυτού που με καλεί αλλά μόνο ο αριθμός.

Φτιάχνει κάπως αυτό?

 

Εγω στο κινητο μου με στοκ ρομ , ηταν μια χαρα ... δεν υπηρχε κανενα προβλημα ....

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο κινητο μου με στοκ ρομ , ηταν μια χαρα ... δεν υπηρχε κανενα προβλημα ....

 

Το slide answer incoming calls το είχες στο On ή Off ?

 

αν το έχω κλειστό τα δείχνει κανονικά αλλα με τα 'γραφικά' του μαμά launcher, αν το βάλω on χτυπάει με άλλα γραφικά αλλα δεν εμφανίζεται το όνομα :(

Link to comment
Share on other sites

Το slide answer incoming calls το είχες στο On ή Off ?

 

αν το έχω κλειστό τα δείχνει κανονικά αλλα με τα 'γραφικά' του μαμά launcher, αν το βάλω on χτυπάει με άλλα γραφικά αλλα δεν εμφανίζεται το όνομα :(

 

Λογικα στο off φιλε μου γιατι δεν μου ειχε αλλαξει τιποτα στα γραφικα που λες ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...