Jump to content

Δίκτυα Ηνωμένων Πολιτειών


hellnoH2O
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη, εσείς φαίνεται να συνεννοείστε τέλεια αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα από τα 2 τελευταία ποστ!

Τι εννοείτε σιμ; Αν τα κινητά έχουν μέσα κάρτες sim για να συνδεθούν στο δίκτυο;

Και αυτό

"παιζουν και κατι πακετα με κλησεις απο εξωτερικο αμα δεχεσαι να ειναι δωρεαν"

συγνώμη αλλά δεν βγάζω καθόλου νόημα, κάτι μου λείπει στη στίξη ή στη σύνταξη...

 

στην Αμερικη τα κινητα που δεν ειναι gsm και ειναι παλιας τεχνολογιας δεν εχουν sim...

 

κανείς? None?

 

αυτο με την πρωωθηση γινεται...το καλυτερο ειναι να εχεις ενα voda international που εχει πολυ φθηνη χρεωση για ΗΠΑ και να το πρωωθεις σε ενα καρτοκινητο Αμερικης....υπαρχουν και ειναι παμφθηνα...συνιστω Tracfone...κανουν καπου 20 $ με την συσκευη....:D

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανείς? None?

 

Να πάρεις μια κάρτα απο εκεί και να πρωθείς στο νούμερο αυτό τις κλήσεις από to κινητο σου μέσω omnivoice

Edited by spartak
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στην Νεα Υόρκη για 10 ημέρες τις προσεχές ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω όσοι γνωρίζουν ποια καρτοκινητή να αγοράσω προκειμένου να καλώ Ελλάδα με τις φθηνότερες χρεώσεις? Εχουν κατι αντιστοιχο εκείνοι σαν και εμας? πχ vodafone internatiοnal κ.λπ? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στην Νεα Υόρκη για 10 ημέρες τις προσεχές ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω όσοι γνωρίζουν ποια καρτοκινητή να αγοράσω προκειμένου να καλώ Ελλάδα με τις φθηνότερες χρεώσεις? Εχουν κατι αντιστοιχο εκείνοι σαν και εμας? πχ vodafone internatiοnal κ.λπ? :wacko:

 

μονο καρτες sim δυσκολα βρισκεις πλεον...υπαρχουν πολλα πακετα καρτοκινητων (sim+συσκευη) που ειναι πολυ φθηνα....συνιστω Tracfone μπηκα και ειδα οτι ξεκινανε απο 10$....:lol:

 

http://www.tracfone.com/?lang=en

http://www.tracfoneild.com/?AID=ILDHPB

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μονο καρτες sim δυσκολα βρισκεις πλεον...υπαρχουν πολλα πακετα καρτοκινητων (sim+συσκευη) που ειναι πολυ φθηνα....συνιστω Tracfone μπηκα και ειδα οτι ξεκινανε απο 10$....:lol:

 

http://www.tracfone.com/?lang=en

http://www.tracfoneild.com/?AID=ILDHPB

 

Αααα εκεί δεν πουλάνε κάρτες σιμ σαν και εμας?? Μονο με κινητο μαζί?? Αλλα εντάξει τώρα που μπήκα στη σελίδα δεν τα πουλάνε και πολυ ακριβά τα πακετα!!! Εμένα μου είπανε κάποιοι για το virgin mobile δεν ξέρω αν το έχει ακούσει κανεις :blink:

Link to comment
Share on other sites

^ Διάβασε το νήμα, έχουν αναφερθεί διάφορες λύσεις.

Προσωπικά, για να μπορώ να καλώ εγώ Ελλάδα (εξερχόμενες, δηλαδή) χρησιμοποιούσα την χρονοκάρτα του ΟΤΕ από κερματοτηλέφωνο.

Εισερχόμενες δεν είχα, έβαζα την sim και έβλεπα τα sms της ειδοποίησης κλήσεων με όποιους με είχαν καλέσει και τους καλούσα εγώ όσους ήθελα -τους υπόλοιπους γείωση.

Και είχα και ένα συμβόλαιο VF χωρίς πάγιο από το οποίο έστελνα και λάμβανα sms συν επείγουσες εισερχόμενες από τα 2 άτομα που είχαν τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηγαίνει μια "ξανθιά" φίλη μου στις ΗΠΑ για ένα μήνα. :rolleyes:

Θα πάει κυρίως Νέα Υόρκη, λίγο Λος Άντζελες και Σαν Φρανσίσκο, και Κονέκτικατ.

Θα της προτείνω τα trackphone και net10, που έχουμε ήδη συζητήσει.

Αυτά λειτουργούν και έχουν τις ίδιες χρεώσεις σε όλες τις ΗΠΑ ή αν το πάρει από ΝΥ μετά δεν θα δουλεύει αλλού ή θα έχει υπερβολικές χρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει μια "ξανθιά" φίλη μου στις ΗΠΑ για ένα μήνα. :rolleyes:

Θα πάει κυρίως Νέα Υόρκη, λίγο Λος Άντζελες και Σαν Φρανσίσκο, και Κονέκτικατ.

Θα της προτείνω τα trackphone και net10, που έχουμε ήδη συζητήσει.

Αυτά λειτουργούν και έχουν τις ίδιες χρεώσεις σε όλες τις ΗΠΑ ή αν το πάρει από ΝΥ μετά δεν θα δουλεύει αλλού ή θα έχει υπερβολικές χρεώσεις;

 

εχει παντου τις ιδιες χρεωσεις...σε ολες τις πολιτειες των ΗΠΑ

απλα θα παρει νουμερο απο εκει που θα δηλωσει διευθυνση....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μήπως ξέρετε ποια είναι η καλύτερη λύση Prepaid SIM για να έχω και δεδομένα;

Συγκεκριμένα θα πάω 10 ημέρες στην Αμερική με παρέα και θα ήθελα να αγοράσω

κάποια SIM που θα μου δίνει φθηνά δεδομένα και τη δυνατότητα να μιλώ οικονομικά

με φίλους στην Αμερική που θα έχουν την ίδια SIM...

 

Έχω βρει από την t-mobile αυτό:

http://prepaid-phones.t-mobile.com/monthly-4g-plans

αλλά μοιάζει να πρέπει να αγοράσω και τηλέφωνο από αυτούς!

 

Επίσης, η ΑΤ&Τ έχει το GoPhone:

http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plans/pyg-cell-phone-plans.jsp

αλλά πρέπει να αγοράσω και Data Plan, γιατί έχω... smartphone! (Έχω το Samsung Galaxy SII).

 

 

Ιδέες???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε ποια είναι η καλύτερη λύση Prepaid SIM για να έχω και δεδομένα;

Συγκεκριμένα θα πάω 10 ημέρες στην Αμερική με παρέα και θα ήθελα να αγοράσω

κάποια SIM που θα μου δίνει φθηνά δεδομένα και τη δυνατότητα να μιλώ οικονομικά

με φίλους στην Αμερική που θα έχουν την ίδια SIM...

 

Έχω βρει από την t-mobile αυτό:

http://prepaid-phones.t-mobile.com/monthly-4g-plans

αλλά μοιάζει να πρέπει να αγοράσω και τηλέφωνο από αυτούς!

 

Επίσης, η ΑΤ&Τ έχει το GoPhone:

http://www.wireless.att.com/cell-phone-service/cell-phone-plans/pyg-cell-phone-plans.jsp

αλλά πρέπει να αγοράσω και Data Plan, γιατί έχω... smartphone! (Έχω το Samsung Galaxy SII).

 

 

Ιδέες???

 

Εξαρτάται από τι συσκευή έχεις. Θέλει προσοχή γιατί αλλιώς δεν θα παίζει το 3G. Έχουν άλλες συχνότητες AT&T και T-Mobile.

Γενικώς θα σου έλεγα να προτιμήσεις T-Mobile για να ... ακούγεσαι! Η ποιότητα ήχου της AT&T είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις ο άλλος τι λέει. Επίσης η AT&T έχει άπειρα iPhones πάνω στο δίκτυο και γενικώς σέρνεται το 3G.

Είχα AT&T prepaid για 15 ημέρες στην California με 100MB data plan...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τι συσκευή έχεις. Θέλει προσοχή γιατί αλλιώς δεν θα παίζει το 3G.

Έχω το Samsung Galaxy SII. Και προφανώς με ενδιαφέρει το 3G...

 

Γενικώς θα σου έλεγα να προτιμήσεις T-Mobile για να ... ακούγεσαι! Η ποιότητα ήχου της AT&T είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις ο άλλος τι λέει. Επίσης η AT&T έχει άπειρα iPhones πάνω στο δίκτυο και γενικώς σέρνεται το 3G. Είχα AT&T prepaid για 15 ημέρες στην California με 100MB data plan...

Οπότε, ισχύει ότι στην AT&T πρέπει να πληρώσεις και για prepaid και για data plan... Θυμάσαι πόσο περίπου πλήρωσες;

 

Επίσης, μήπως ξέρει κάποιος αν πρέπει να αγοράσω και συσκευή από την T-Mobile για να πάρω το Monthly 4G plan;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Για φοιτητή στις ΗΠΑ (2 χρόνια) τι προτείνετε; Συμβόλαιο ή τα καρτοκινητά? Επίσης η χρέωση σε εισερχόμενες κλήσεις πόσο είναι? Βλέπω ότι οι συνδέσεις είναι ακριβές σχετικά.. Και τα χαμηλότερα πάγια με φωνή και data ξεκινούν από τα 50$ περίπου. Στα συμβόλαια αυτά πόσο είναι η χρέωση στις εισερχόμενες;
Link to comment
Share on other sites

Για φοιτητή στις ΗΠΑ (2 χρόνια) τι προτείνετε; Συμβόλαιο ή τα καρτοκινητά? Επίσης η χρέωση σε εισερχόμενες κλήσεις πόσο είναι? Βλέπω ότι οι συνδέσεις είναι ακριβές σχετικά.. Και τα χαμηλότερα πάγια με φωνή και data ξεκινούν από τα 50$ περίπου. Στα συμβόλαια αυτά πόσο είναι η χρέωση στις εισερχόμενες;

 

Οι εισερχομενες γενικα χρεωνονται το ιδιο με τις εξερχομενες. Ο κατοχος κινητου πληρώνει και τα δυο. Ετσι δουλευει στις ΗΠΑ.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Για φοιτητή στις ΗΠΑ (2 χρόνια) τι προτείνετε; Συμβόλαιο ή τα καρτοκινητά? Επίσης η χρέωση σε εισερχόμενες κλήσεις πόσο είναι? Βλέπω ότι οι συνδέσεις είναι ακριβές σχετικά.. Και τα χαμηλότερα πάγια με φωνή και data ξεκινούν από τα 50$ περίπου. Στα συμβόλαια αυτά πόσο είναι η χρέωση στις εισερχόμενες;

Σαφώς prepaid.

Έχουν εμφανιστεί τρομερά πακέτα για prepaid που κοστίζουν πολύ λιγότερο από τα συμβόλαιο και αποσβαίνεις και με το παραπάνω το κόστος της συσκευής που θα αγοράσεις χωρίς επιδότηση (άσε που δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις αν είσαι ικανοποιημένος από το κινητό σου).

Στα prepaid δες για παράδειγμα της T-Mobile με 30$ για unlimited data και 100 λεπτά εισερχόμενων/εξερχόμενων: http://prepaid-phones.t-mobile.com/prepaid-plans. Και με 10$ ακόμα unlimited κλήσεις προς διεθνή σταθερά. ;)

Το κακό είναι ότι το 3G δίκτυό της δεν είναι συμβατό με το iPhone σου αλλά σιγά-σιγά βάζει παντού 3G στα 1900 MHz.

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω για παράδειγμα τα συμβόλαια της att .. Λέει για παράδειγμα ένα πρόγραμμα ότι μου προσφέρει 300 λεπτά για κλήσεις. Στα 300 λεπτά εννούν και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες συνολικά? Ή εννοούν μόνο εξερχόμενες και για κάθε εισερχόμενη θα χρεώνομαι εξτρα?

 

 

Σαφώς prepaid.

Έχουν εμφανιστεί τρομερά πακέτα για prepaid που κοστίζουν πολύ λιγότερο από τα συμβόλαιο και αποσβαίνεις και με το παραπάνω το κόστος της συσκευής που θα αγοράσεις χωρίς επιδότηση (άσε που δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις αν είσαι ικανοποιημένος από το κινητό σου).

Στα prepaid δες για παράδειγμα της T-Mobile με 30$ για unlimited data και 100 λεπτά εισερχόμενων/εξερχόμενων: http://prepaid-phones.t-mobile.com/prepaid-plans. Και με 10$ ακόμα unlimited κλήσεις προς διεθνή σταθερά. ;)

Το κακό είναι ότι το 3G δίκτυό της δεν είναι συμβατό με το iPhone σου αλλά σιγά-σιγά βάζει παντού 3G στα 1900 MHz.

 

100 λεπτά δεν είναι λίγα; Μήπως η χρέωση είναι φθηνότερη στα συμβόλαια αν καλώ στην Ελλάδα από εκεί; Επίσης είναι πολύ σημαντικό να έχω και mobile internet στο iPhone μου..

Διαθνή πιάνονται και τα ελληνικά σταθερά;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι πολύ σημαντικό να έχω και mobile internet στο iPhone μου..

 

το κινητο σου το αγορασες Ελλαδα ή USA; Τα iPhones που πωλουνται στην Ευρωπη ειναι τα ιδια με αυτα που πωλουνται στο USA;

Link to comment
Share on other sites

το κινητο σου το αγορασες Ελλαδα ή USA; Τα iPhones που πωλουνται στην Ευρωπη ειναι τα ιδια με αυτα που πωλουνται στο USA;

 

Ελλάδα το αγόρασα. Είναι τα ίδια.. Αν δεν κάνω λάθος κι όλας τα έχουν κάνει world phones να λειτουργούν και σε GSM και σε CDMA

Link to comment
Share on other sites

το κινητο σου το αγορασες Ελλαδα ή USA; Τα iPhones που πωλουνται στην Ευρωπη ειναι τα ιδια με αυτα που πωλουνται στο USA;

Ίδια είναι και δεν υποστηρίζουν το "παλιό" 3G δίκτυο της T-Mobile αλλά πλέον η εταιρία έχει αρχίσει και βάζει 3G στα 1900 MHz (τα οποία απελευθερώνει από GSM αφού έχει μειωθεί η χρήση σε αυτό).

 

Εγώ επιμένω ότι το "value for money" της T-Mobile δε θα στο δώσει καμία AT&T και θα έλεγα να ψάξεις αν στο μέρος που θα είσαι έχει ήδη μπει 3G στα 1900 από την T-Mobile. Στόχος της είναι να το επεκτείνει όσο μπορεί για να μπορούν να χρησιμοποιούν iPhone οι πελάτες της.

Ψάξε στο Google πληροφορίες και διάβασε και αυτό: T-Mobile is deploying 1900MHz HSPA/4G.

Αλλιώς... ευκαιρία να πάρεις καλύτερο κινητό. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου στη Νέα Υόρκη έχει T-mobile συμβόλαιο και πληρώνει $67 το μήνα με τους φόρους. Έχει 600' για εισερχόμενες και εξερχόμενες και απεριόριστη ομιλία μετά τις 21:00 και ΣΚ, 300sms εισερχόμενα και εξερχόμενα, 200MB ιντερνετ και καθόλου διεθνείς εξερχόμενες κλήσεις. Εμένα μου φαίνονται πολλά, αλλά αυτό της είχε προτείνει το T-mobile της γειτονιάς της και εγώ δεν το έχω ψάξει καθόλου (βαριέμαι) κι έτσι έχει μείνει εκεί. Το μόνο καλό που έχει είναι ότι όποτε έρχεται στην Ελλαδα κάνει suspend το συμβόλαιο εκεί και πληρώνει μόνο $15.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καθώς υπάρχουν σχετικά threads σχεδόν για κάθε ευρωπαϊκή χώρα, και καθώς φαίνεται ότι δεν είναι τόσο λίγοι αυτοί που ενδιαφέρονται για τα αμερικανικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας (βλ. π.χ. την ανταπόκριση στο θέμα T-Mobile USA), ας φτιάξουμε ένα thread που θα περιέχει τα βασικά στοιχεία τόσο για κάποιον που πρόκειται να επισκεφθεί τις ΗΠΑ για μικρό χρονικό διάστημα (δουλειές, διακοπές), όσο και για κάποιον που θα μείνει εκεί για περισσότερο χρόνο (π.χ. σπουδές).

 

I. ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

 

Πρώτα απ' όλα, θα πρέπει να ξέρετε ότι οι εταιρείες στις ΗΠΑ δεν χρησιμοποιούν ειδικά προθέματα, όπως κάνουν οι ελληνικές και οι περισσότερες ευρωπαϊκές εταιρείες (τύπου 69Χ-ΧΧΧ-ΧΧΧΧ). Αντίθετα, ο αριθμός του κινητού σας δεν διαφέρει σε τίποτα από αριθμό σταθερού. Όλοι οι αριθμοί στις ΗΠΑ έχουν την εξής μορφή: 1-ΧΧΧ-ΧΧΧ-ΧΧΧΧ (με τις γραμμούλες!). Τα τρία πρώτα Χ είναι το τοπικό πρόθεμα. Π.χ. 212 είναι Μανχάτταν συνήθως, 312 είναι Σικάγο (κέντρο), 718 είναι Μπρούκλυν, 301 είναι κάπου στη Τζόρτζια κ.ο.κ. Αν έχετε το ίδιο τοπικό πρόθεμα με κάποιον άλλο, δεν χρειάζεται να προτάξετε το 1-ΧΧΧ. Όλα αυτά σημαίνουν ότι, στην ουσία, κάποιος που σας καλεί δεν μπορεί να διακρίνει αν καλεί κινητό ή σταθερό! Ως εκ τούτου, στις ΗΠΑ χρεώνεστε και για τις εισερχόμενες κλήσεις! Το ίδιο δε ισχύει και για τα SMS!

 

Αντίθετα απ' ότι στην Ευρώπη, στις ΗΠΑ η χρήση του GSM έχει αρχίσει να γίνεται δημοφιλής μόλις τα τελευταία χρόνια. Οι παλαιότερες εταιρείες χρησιμοποιούν ακόμη δίκτυα TDMA, CDMA και iDEN. Γι' αυτό το λόγο, θα αναφέρεται δίπλα σε κάθε φορέα το είδος του δικτύου που χρησιμοποιεί (βλ. παρακάτω). Αυτό είναι σημαντικό ως προς τη συσκευή που θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε: αν επιλέξετε κάποια από τα δίκτυα που δεν είναι GSM, θα χρειαστεί να αγοράσετε και συσκευή (δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την tri-band συσκευή σας).

 

II. ΔΙΚΤΥΑ

 

Όλα σχεδόν τα δίκτυα προσφέρουν δωρεάν χρόνο ομιλίας και δυνατότητα roaming στο εξωτερικό, έτσι ώστε να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον αριθμό σας και στην Ευρώπη ή αλλού. Επίσης, προσφέρουν εξαιρετικές υπηρεσίες μέσω των ιστοσελίδων τους, όπου μπορείτε να δείτε τα λεπτά που έχετε χρησιμοποιήσει, να ελέγξετε το λογαρισμό σας, όπως και να τον πληρώσετε, να ενεργοποιήσετε υπηρεσίες, καθώς και να κατεβάσετε παιχνίδια, ήχους, εικόνες και προγράμματα. Κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα του κάθε φορέα, θα μεταφερθείτε στην ιστοσελίδα του.

 

T-Mobile USA: Δίκτυο GSM με πολύ καλή κάλυψη, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. Παρέχει ετήσια συμβόλαια με επιδότηση συσκευής και πολύ ενδιαφέρονται πακέτα, όπως: $39.99 για 600 δωρεάν λεπτά το μήνα, δωρεάν κλήσεις το βράδυ (από τις 21.00 έως τις 06.59 την επόμενη μέρα), δωρεάν κλήσεις τα Σαββατοκύριακα (21.00 Παρασκευή έως 06.59 Δευτέρα), και δωρεάν roaming (στις ΗΠΑ θεωρείται ότι κάνεις roaming όταν βρίσκεσαι σε άλλη πολιτεία από αυτήν που έκανες σύνδεση και πήρες αριθμό: π.χ. αν πήρες τηλέφωνο στο Σικάγο (Ιλλινόι) και το χρησιμοποιείς στη ΝΥ βρίσκεσαι σε roaming). Επιπρόσθετα, τα λεπτά που προσφέρει αυτή η εταιρεία (όπως και η ΑΤ&Τ, βλ. παρακάτω) είναι λεπτά "nationwide", πράγμα που σημαίνει ότι μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε καλώντας οπουδήποτε στις ΗΠΑ, σε κινητό ή σταθερό. Αντίθετα, άλλες εταιρείες (Sprint, Verizon, βλ. παρακάτω) χρεώνουν ως long distance τις κλήσεις σε κωδικούς εκτός της πολιτείας ή ακόμη και εκτός της πόλης όπου βρίσκεστε. Έτσι, αν μένετε στη ΝΥ και θέλετε να καλέσετε τη θεία απ' το Σικάγο, θα το χρησοπληρώσετε. Ακόμη, παρέχονται πακέτα με περισσότερο ή λιγότερο χρόνο ομιλίας, ενώ παρέχεται και η δυνατότητα να προσθέσεις στο πακέτο δωρεάν SMS, MMS, GPRS κλπ. με $ 2-5 το μήνα. Επίσης, παρέχει τη δυνατότητα αγοράς προπληρωμένης SIM κάρτας για τοποθέτηση στο tri-band κινητό σας. Για επισκέπτες είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση, αν είναι όμως να μείνετε για πολύ καιρό δεν συμφέρει, μια και η κάρτα διαρκεί μόνο 90 μέρες μετά από κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας.

 

AT&T Wireless - Cingular: Η μέχρι πρότινος ανεξάρτητη ΑΤ&Τ προσέφερε δίκτυα τόσο GSM όσο και CDMA/TDMA. Πλέον έχει ενωθεί με την Cingular, μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες GSM. Προσφέρει πληθώρα πακέτων (τόσο local όσο και national) ξεκινώντας από $19.99 το μήνα. Προσοχή όμως, με τα local πακέτα θα πληρώνετε χρεώσεις roaming αν ταξιδεύετε εντός των ΗΠΑ. Τα national πακέτα είναι πολύ κοντά σε αυτά της Τ-Mobile. Προσφέρει επίσης τη δυνατότητα αγοράς προπληρωμένων καρτών SIM.

 

Sprint PCS: Είναι δίκτυο CDMA/TDMA, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσετε συμβατή συσκευή για να το χρησιμοποιήσετε (συσκευή μάλιστα που δεν θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στην Ευρώπη, αφού δεν διαθέτει υποδοχή για κάρτα SIM). Είναι πολύ ανεπτυγμένο δίκτυο και χρησιμοποιείται ευρύτατα, ενώ προσφέρει και πολλές δυνατότητες ίδιες με αυτές των GSM δικτύων. Όμως να πρόκειται να ταξιδεύετε εντός των ΗΠΑ, θα πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι σε απομακρυσμένες περιοχές πέφτει σε αναλογικό roaming (!), με αποτελέσματα δυσβάσταχτα, κυρίως για την τσέπη σας.

 

Verizon Wireless: Επίσης δίκτυο CDMA/TDMA, με μεγάλες όμως χρεώσεις σε long distance και roaming (βλ. και παραπάνω, Sprint PCS). Παρέχει ενδιαφέρουσες συσκευές όμως! Επίσης παρέχει τη δυνατότητα δωρεάν κλήσεων μεταξύ των συνδρομητών του.

 

NEXTEL: Δίκτυο iDEN, πράγμα που σημαίνει ότι και πάλι χρειάζεστε διαφορετική συσκευή, αφού δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ούτε με συσκευές GSM, ούτε με συσκευές CDMA/TDMA. Είναι σχετικά πιο ακριβό από τα άλλα δίκτυα, αλλά προσφέρει την τεχνολογία PTT (Push-to-Talk), που σημαίνει ότι με μικρό μηνιαίο πάγιο μπορείτε να επικοινωνείτε με τους άλλους συνδρομητές εντελώς δωρεάν, για όση ώρα θέλετε, χρησιμοποιώντας το κινητό σας σαν walkie-talkie, χωρίς όμως περιορισμούς απόστασης! Έχω δει ανθρώπους να το χρησιμοποιούν για να επικοινωνήσουν με τους συγγενείς τους στην Αργεντινή (όπου επίσης δραστηριοποιείται η ΝΕΧΤΕL)!

 

Υπάρχουν και άλλα δίκτυα που λειτουργούν σε ορισμένες πολιτείες των ΗΠΑ και χρησιμοποιούν roaming για να παράσχουν κάλυψη, αλλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι από εμάς είναι πιθανότερο να βρεθούμε στην ανατολική ή τη δυτική ακτή ή έστω τις βόρειες και κεντρικές πολιτειές (Ιλλινόι, Μίσιγκαν κλπ., δηλ. μόνο εκεί που κέρδισε ο Κέρρυ) και όχι στην Αλαμπάμα, ας μην φάμε άλλο χρόνο και χώρο. Τις αναφέρω απλώς πληροφοριακά: U.S. Cellular, Cellular South, TracFone, Southern LINC, ALLTEL Wireless, Cricket Comm., κλπ.

 

III. ΣΥΣΚΕΥΕΣ

 

Παρά το γεγονός ότι στο παρελθόν οι Αμερικανοί χρησιμοποιούσαν τηλέφωνα που μονο κινητά δεν μπορούσαν να θεωρηθούν (λόγω φορητότητας ή μάλλον μη φορητότητας), τα πράγματα έχουν εξελιχθεί πολύ. Ενδεικτικά θα πω ότι μέχρι σχεδόν το 1998 τα κινητά ονομάζονταν car phones, καθώς ήταν τόσο βαριά και δύσχρηστα που, ακόμη και αν δεν ήταν εγκατεστημένα στο αυτοκίνητο, ο περισσότερος κόσμος τα άφηνε απλώς μέσα! Σήμερα, μπορείτε να βρείτε τα περισσότερα τρίμπαντα μοντέλα που κυκλοφορούν και στην Ευρώπη, ιδιαίτερα ΝΟΚΙΑ, Samsung, Motorola (προφανώς!), Panasonic (λιγότερο διαδεδομένα), Siemens (επίσης) κλπ. Ακόμη, θα μπορέσετε να βρείτε ενδιαφέροντα μοντέλα από εταιρείες όπως SANYO, LG, Kyocera κλπ. Αν θέλετε να δείτε τί μοντέλα προσφέρονται και σε τί τιμές, δεν έχετε παρά να επισκευθείτε τις ιστοσελίδες των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας που αναφέρονται παραπάνω και να δείτε τις προσφορές τους ή να επισκευθείτε τις ιστοσελίδες των κατασκευαστών, διευκρινίζοντας ότι ενδιαφέρεστε για μοντέλα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ.

 

Ελπίζω αυτός ο οδηγός να φανεί έστω και λίγο χρήσιμος, και περιμένω από άλλους συντρόφους (βλ. Apnea) να συμπληρώσουν τυχόν ελλείψεις.

 

Πολυ καλος οδηγος συγχαρητήρια,ειμαι νεος εδω και το ειδα τωρα, ζω και εγω στην Νεα Υορκη και με εκνευριζει αφανταστα στο να σε καλουν και να χρεωνεσαι και εσυ, αυτο ειναι απαραδεκτο οπως απαραδεκτο να εισαι στο μετρο και να εισαι αποκωμενος απο τον κοσμο,στην Ελλαδα που ημουν το καλοκαιρι στο μετρο ειχα σημα.χρησιμοποιώ at&t ολα μου τα χρονια.Παντως σε γενικες γραμμες κατα την γνωμη μου απο ολες τις εταιριες υπαρχει κλεψιμο αβερτα και αν δεν προσεξεις τους λογαριασμους πληρωνεις κερατιατικα χορις λογο,ασε που αν θελεις ενα τηλεφωνο οταν κανεις ανανεωση συμβολαιου π.χ ενα ΝΟΚΙΑ η iphone η τελος παντων ενα νεο μοντελο πρεπει με το ζορι να παρεις και το ιντερνετ για να σου τα περνουν με το ετσι θελω,προσωπικα οταν θελω κατι νεο το αγοραζω online ξεκλειδοτο και ειμαι ήσυχος.Και παλι συγχαρητήρια για το οδηγο.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς prepaid.

Έχουν εμφανιστεί τρομερά πακέτα για prepaid που κοστίζουν πολύ λιγότερο από τα συμβόλαιο και αποσβαίνεις και με το παραπάνω το κόστος της συσκευής που θα αγοράσεις χωρίς επιδότηση (άσε που δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις αν είσαι ικανοποιημένος από το κινητό σου).

Στα prepaid δες για παράδειγμα της T-Mobile με 30$ για unlimited data και 100 λεπτά εισερχόμενων/εξερχόμενων: http://prepaid-phones.t-mobile.com/prepaid-plans. Και με 10$ ακόμα unlimited κλήσεις προς διεθνή σταθερά. ;)

Το κακό είναι ότι το 3G δίκτυό της δεν είναι συμβατό με το iPhone σου αλλά σιγά-σιγά βάζει παντού 3G στα 1900 MHz.

Και βεβαια με σιμ καρτα να σου μεινει και το τηλεφωνακι,δεν ξερω αν εχεις ερθει κιολας εδω στις ΗΠΑ μακρια απο την Verizon.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου σε ολους.

Διαβασα ολο το νημα, ενημερωθηκα για αρκετα, αλλα θελω κατι συγκεκριμενο αν μπορει να βοηθησει καποιος φιλος.

Η γυναικα μου ειναι Αμερικη, συγκεκριμενα pheonix arizona, και θελει να κανει μια συνδεση γιατι με το καρτοκινητο δεν προλαβαινει να ανανεωνει γιατι μας παιρνει συνεχεια.

Σε 2 μηνες το πολυ μετακομιζουμε ολοι οικογενειακως και θα ηθελα αν ειναι δυνατο να μαθω αν υπαρχει καποιο προγραμμα για απεριοριστες κλησεις για Ελλαδα , ισως καποιο οικογενειακο προγραμμα για μεταξυ μας επικοινωνια οταν θα ειμαστε εκει... και οτι αλλο σχετικο...

Πριν λιγο μιλουσαμε και μου ειπε οτι δινουν δωρεαν το iphone4 με 2 χρονια συμβολαιο 75$ αλλα δε θυμαμαι ποια εταιρεια μου ειπε... και μου ειπε απλα να το ψαξω απο δω αν μπορω...

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου σε ολους.

Διαβασα ολο το νημα, ενημερωθηκα για αρκετα, αλλα θελω κατι συγκεκριμενο αν μπορει να βοηθησει καποιος φιλος.

Η γυναικα μου ειναι Αμερικη, συγκεκριμενα pheonix arizona, και θελει να κανει μια συνδεση γιατι με το καρτοκινητο δεν προλαβαινει να ανανεωνει γιατι μας παιρνει συνεχεια.

Σε 2 μηνες το πολυ μετακομιζουμε ολοι οικογενειακως και θα ηθελα αν ειναι δυνατο να μαθω αν υπαρχει καποιο προγραμμα για απεριοριστες κλησεις για Ελλαδα , ισως καποιο οικογενειακο προγραμμα για μεταξυ μας επικοινωνια οταν θα ειμαστε εκει... και οτι αλλο σχετικο...

Πριν λιγο μιλουσαμε και μου ειπε οτι δινουν δωρεαν το iphone4 με 2 χρονια συμβολαιο 75$ αλλα δε θυμαμαι ποια εταιρεια μου ειπε... και μου ειπε απλα να το ψαξω απο δω αν μπορω...

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.

 

εαν εχεις τωρα wind f2g εχει πακετα για usa να περνεις τηλ. την γυναικα σου πολυ φθηνα 240' λεπτα προς usa -canada με 7 ευρω + 100" προς wind και Q μπονους http://www.wind.com.gr/gr/f2g/paketa/online-paketa/ ψαξτο να δεις εαν θες!!!!

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...