Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμιά ιδέα; Μάλλον όχι ε; Δεν ψάχνω κάτι σαν το box κτλ πάντως. Για απευθείας ανταλλαγή σκεφτόμουν.

 

Ψάξε στον google (δεν υπάρχει στο market πλέον) για Wifi Cast lite apk .

Θέλει ιντερνετ για να δουλέψει .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ψάξε στον google (δεν υπάρχει στο market πλέον) για Wifi Cast lite apk .

Θέλει ιντερνετ για να δουλέψει .

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα προσπαθήσω να το βρω γιατί με μια πρώτη ματιά δείχνει κάπως δυσεύρετο

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Μετα την εγκατασταση της Αγγλικης 4.0.4 και το rooting, διαπιστωσα οτι καποιες απο τις εφαρμογες μου εχουν διαφημησεις... Κατεβασα λοιπον το AdFree Android και τις εκοψα... Στην συνεχεια το απεγκατεστησα και οι διαφημησεις εξακολουθουσαν να μην υπαρχουν!

 

Τωρα θα μου πειτε γιατι το απεγκατεστησα... ειχα παρατηρησει το ιδιο πραγμα και με την 4.0.3 και ηθελα να δω αν ξαναγινοταν...

 

Πως το εξηγειτε αυτο? Να υποθεσω οτι εμειναν καποιες ρυμισεις στις ηδη υπαρχουσες εφαρμογες, εστω και αν το πραγραμμα απεγκατασταθηκε? Αν δηλαδη βαλω καποιο αλλο τωρα που δεν εχω την εφαρμογη, θα εχω διαφημησεις?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Μετα την εγκατασταση της Αγγλικης 4.0.4 και το rooting, διαπιστωσα οτι καποιες απο τις εφαρμογες μου εχουν διαφημησεις... Κατεβασα λοιπον το AdFree Android και τις εκοψα... Στην συνεχεια το απεγκατεστησα και οι διαφημησεις εξακολουθουσαν να μην υπαρχουν!

 

Τωρα θα μου πειτε γιατι το απεγκατεστησα... ειχα παρατηρησει το ιδιο πραγμα και με την 4.0.3 και ηθελα να δω αν ξαναγινοταν...

 

Πως το εξηγειτε αυτο? Να υποθεσω οτι εμειναν καποιες ρυμισεις στις ηδη υπαρχουσες εφαρμογες, εστω και αν το πραγραμμα απεγκατασταθηκε? Αν δηλαδη βαλω καποιο αλλο τωρα που δεν εχω την εφαρμογη, θα εχω διαφημησεις?:confused:

 

Σχεδόν σε όλα τα λειτουργικά υπάρχει ένα αρχείο που λέγεται hosts. Εκεί μπορείς να βάλεις όσες ip θες και να τις κάνεις redirect οπουδήποτε. Αυτό που κάνει το adfree είναι να κατεβάζει μια λίστα από γνωστές ip που στέλνουν διαφημίσεις και τις κάνει redirect στο 127.0.0.1 δηλαδή στο local host, με λίγα λόγια μπλοκάρει ότι ip υπάρχει στο αρχείο hosts για αυτό δεν χρειάζεται να έχεις εγκατεστημενη την εφαρμογή, ακόμα και να την σβήσει οι διαφημίσεις θα μπλοκάρονται.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή απάντηση. Αυτός είναι o λόγος λοιπόν που ενώ έκανα απεγκατάσταση του adfree, μια εφαρμογή μου έλεγε ότι συνεχίζω να έχω κόψιμο διαφημίσεων.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη περίπτωση ανοίγεις το hosts file με έναν editor σβήνεις όσα στέλνονται στο loopback 127.0.0.1. Φαντάζομαι και μέσα από το adfree θα υπάρχει επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

καποιο καλο εορτολογιο?

 

Το καλύτερο του είδους... https://play.google.com/store/apps/details?id=gandevs.eortologio&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImdhbmRldnMuZW9ydG9sb2dpbyJd

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Έχω ένα Huawei, στο οποίο υπάρχει η εφαρμογή Richpad. Believe it or not, με έχει βολέψει απίστευτα. Θέλω λοιπόν να τη μεταφέρω στο Nexus S μου (και τα δύο τηλέφωνα είναι ρουταρισμένα, μάλιστα το Nexus το έκανα root γι' αυτό το λόγο).

- Προσπαθώ μέσω του ES File Explorer να την πάρω backup, γίνεται το apk, πάω να το εγκαταστήσω στο Nexus και δεν εγκαθίσταται.

- Παίρνω το apk, το βάζω στο φάκελο system/app/, κάνω restart, πάλι δε φαίνεται η εφαρμογή.

- Παίρνω μέσω του ES τα δύο αρχεία από το system/app/ του Huawei (το apk και το odex), τα βάζω στο Nexus, τίποτε (μου βγάζει could not parse file).

- Προσθέτω στα Permissions και το Execute, πάω να τρέξω την εφαρμογή, πάλι δεν την εγκαθιστά.

- Κατέβασα την εφαρμογή Apk Extractor, κάνω extract την εφαρμογή, τη βάζω στο system/app/ του Nexus, πάλι τίποτε.

Στο νετ μου είναι αδύνατο να κατεβάσω από κάποιο site την εφαρμογή αυτή, στο PlayStore δεν υπάρχει και κάποια φόρουμ που τη βρίσκω είναι στα ρώσικα ή στα κινέζικα και τα links είτε δε λειτουργούν (μπορεί να θέλει εγγραφή πχ) είτε δε βγάζω άκρη.

Υπάρχει κάποιος που να έχει την εφαρμογή αυτή για να μου τη στείλει ή να μου υποδείξει πού μπορώ να τη βρώ;

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που θα μπορούσα να πάρω την εφαρμογή από το Huawei και να την εγκαταστήσω επιτυχώς στο Nexus;

Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

Edited by kotetsi
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια πηρα ενα καλωδιο otg ποια εφαρμογη

πρεπει να εχω για να διαβασω φλασακια?

ειμαι ροοτ στη 2.3.4

 

παιδια η δουλεια εγινε βαζοντας αυτη την εφαρμογη

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=wired.usbotg&feature=also_installed#?t=W251bGwsMSwxLDEwNCwid2lyZWQudXNib3RnIl0.

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Mιας και άνοιξε συζήτηση για τις διαφημίσεις απαντώ σε ένα παλιό ποστ μιας και χθες βρήκα λύση

Κι εγώ το adfree χρησιμοποιώ αλλά στο Athens book περνάνε οι διαφημίσεις

Γίνεται να κοπούν οι διαφημίσεις σε κάποιες εφαρμογές,όπως το athensbook.Η λύση ειναι να βάλουμε την εφαρμογή adaway.Σε σχέση με το adfree μας επιτρέπει να δημιουργούμε δικές μας λίστες απευθείας στη συσκευή ενώ το adfree ζητάει register.

Συγκεκριμένα λοιπόν για να κόψουμε τις διαφημίσεις στο athensbook ανοίγουμε το adaway.Πατάμε μενού--->your lists--->black και προσθέτουμε την διεύθυνση geoads.cosmical.gr και netserve.cosmical.gr.Mετά πάμε πάλι στην κεντρική σελίδα του adaway και πατάμε download files and apply ad blocking για να προστεθεί η λίστα στο hosts αρχείo.

Τώρα αν έχουμε μια εφαρμογή που συνεχίζει να δείχνει τις διαφημίσεις,μπορούμε να κάνουμε το εξής.Πάμε στο adaway και πατάμε μενού--->log dns request και τσεκάρουμε το tcpdump is not running.Μετά ανοίγουμε την εφαρμογή με τις διαφημίσεις και περιμένουμε λίγο για να φορτώσει.Πάμε πισω στο adaway στο log dns request και πατάμε open log file.Λογικά εκεί θα έχει φορτώσει τον server με τις διαφημίσεις.Πατάμε πάνω του και επιλέγουμε blacklist.Kαι μετά ξαναπατάμε στο download files and apply ad blocking για να φορτωθούν στο αρχείο hosts.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mιας και άνοιξε συζήτηση για τις διαφημίσεις απαντώ σε ένα παλιό ποστ μιας και χθες βρήκα λύση

 

Γίνεται να κοπούν οι διαφημίσεις σε κάποιες εφαρμογές,όπως το athensbook.Η λύση ειναι να βάλουμε την εφαρμογή adaway.Σε σχέση με το adfree μας επιτρέπει να δημιουργούμε δικές μας λίστες απευθείας στη συσκευή ενώ το adfree ζητάει register.

Συγκεκριμένα λοιπόν για να κόψουμε τις διαφημίσεις στο athensbook ανοίγουμε το adaway.Πατάμε μενού--->your lists--->black και προσθέτουμε την διεύθυνση geoads.cosmical.gr και netserve.cosmical.gr.Mετά πάμε πάλι στην κεντρική σελίδα του adaway και πατάμε download files and apply ad blocking για να προστεθεί η λίστα στο hosts αρχεί.

Τώρα αν έχουμε μια εφαρμογή που συνεχίζει να δείχνει τις διαφημίσεις,μπορούμε να κάνουμε το εξής.Πάμε στο adaway και πατάμε μενού--->log dns request και τσεκάρουμε το tcpdump is not running.Μετά ανοίγουμε την εφαρμογή με τις διαφημίσεις και περιμένουμε λίγο για να φορτώσει.Πάμε πισω στο adaway στο log dns request και πατάμε open log file.Λογικά εκεί θα έχει φορτώσει τον server με τις διαφημίσεις.Πατάμε πάνω του και επιλέγουμε blacklist.Kαι μετά ξαναπατάμε στο download files and apply ad blocking για να φορτωθούν στο αρχείο hosts.

και το adaway θελει root ομως,ε?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα πριν λίγο ένα αρχείο zip. Το άνοιξα με το zipper 7 και δημιούργησα έναν νεο φάκελο. Προσπάθησα να ανοίξω μετά τον νέο φάκελο που δημιούργησα με τον solid explorer αλλά μου έβγαζε σφάλμα, ότι το αρχείο έχει κάποιο πρόβλημα. Δοκίμασα μετά με τον es και δεν υπήρχε πρόβλημα. Ξέρει κάποιος πότε το κάνει και γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια εφαρμογή live wallpaper όπου ότι γίνετε θα το δείχνει.. αν είναι μέρα η νύχτα η αν βρέχει… ;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω ώρα και είμαι σίγουρος πως έχει απαντηθεί αλλά έχω χάσει λίγο το μπούσουλα,

μπορεί κάποιος να πεί ένα-ένα τα βήματα για χρήση των gps εφαρμογών σε offline mode; (πχ: ρυθμίσεις-ενεργοποίηση δεδομένων κλπ...)

Υ.Γ.: Για να μην κάνω double post, τί χρέωση υπάρχει από την κοσμοτέ όταν ενεργοποιούνται τα δεδομένα; (σ.σ.: Χρήστης sygic)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια εφαρμογή live wallpaper όπου ότι γίνετε θα το δείχνει.. αν είναι μέρα η νύχτα η αν βρέχει… ;)

 

Και εγώ ψάχνω καιρό κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει στα sony ericsson αυτή η εφαρμογή και αν υπάρχει στο store.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και άνοιξε συζήτηση για τις διαφημίσεις απαντώ σε ένα παλιό ποστ μιας και χθες βρήκα λύση

 

Γίνεται να κοπούν οι διαφημίσεις σε κάποιες εφαρμογές,όπως το athensbook.Η λύση ειναι να βάλουμε την εφαρμογή adaway.Σε σχέση με το adfree μας επιτρέπει να δημιουργούμε δικές μας λίστες απευθείας στη συσκευή ενώ το adfree ζητάει register.

Συγκεκριμένα λοιπόν για να κόψουμε τις διαφημίσεις στο athensbook ανοίγουμε το adaway.Πατάμε μενού--->your lists--->black και προσθέτουμε την διεύθυνση geoads.cosmical.gr και netserve.cosmical.gr.Mετά πάμε πάλι στην κεντρική σελίδα του adaway και πατάμε download files and apply ad blocking για να προστεθεί η λίστα στο hosts αρχείo.

Τώρα αν έχουμε μια εφαρμογή που συνεχίζει να δείχνει τις διαφημίσεις,μπορούμε να κάνουμε το εξής.Πάμε στο adaway και πατάμε μενού--->log dns request και τσεκάρουμε το tcpdump is not running.Μετά ανοίγουμε την εφαρμογή με τις διαφημίσεις και περιμένουμε λίγο για να φορτώσει.Πάμε πισω στο adaway στο log dns request και πατάμε open log file.Λογικά εκεί θα έχει φορτώσει τον server με τις διαφημίσεις.Πατάμε πάνω του και επιλέγουμε blacklist.Kαι μετά ξαναπατάμε στο download files and apply ad blocking για να φορτωθούν στο αρχείο hosts.

 

Στο παιχνίδι Diversion (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ezone.Diversion&feature=search_result#?t=W10.) όσο και να δοκίμασα δεν κατάφερα να κόψω τις διαφημίσεις (ούτε και το AdFree τις κόβει).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψάχνω καιρό κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει στα sony ericsson αυτή η εφαρμογή και αν υπάρχει στο store.

 

Ίσως σας κάνει το Beautiful live weather.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Έχω ένα Huawei, στο οποίο υπάρχει η εφαρμογή Richpad. Believe it or not, με έχει βολέψει απίστευτα. Θέλω λοιπόν να τη μεταφέρω στο Nexus S μου (και τα δύο τηλέφωνα είναι ρουταρισμένα, μάλιστα το Nexus το έκανα root γι' αυτό το λόγο).

- Προσπαθώ μέσω του ES File Explorer να την πάρω backup, γίνεται το apk, πάω να το εγκαταστήσω στο Nexus και δεν εγκαθίσταται.

- Παίρνω το apk, το βάζω στο φάκελο system/app/, κάνω restart, πάλι δε φαίνεται η εφαρμογή.

- Παίρνω μέσω του ES τα δύο αρχεία από το system/app/ του Huawei (το apk και το odex), τα βάζω στο Nexus, τίποτε (μου βγάζει could not parse file).

- Προσθέτω στα Permissions και το Execute, πάω να τρέξω την εφαρμογή, πάλι δεν την εγκαθιστά.

- Κατέβασα την εφαρμογή Apk Extractor, κάνω extract την εφαρμογή, τη βάζω στο system/app/ του Nexus, πάλι τίποτε.

Στο νετ μου είναι αδύνατο να κατεβάσω από κάποιο site την εφαρμογή αυτή, στο PlayStore δεν υπάρχει και κάποια φόρουμ που τη βρίσκω είναι στα ρώσικα ή στα κινέζικα και τα links είτε δε λειτουργούν (μπορεί να θέλει εγγραφή πχ) είτε δε βγάζω άκρη.

Υπάρχει κάποιος που να έχει την εφαρμογή αυτή για να μου τη στείλει ή να μου υποδείξει πού μπορώ να τη βρώ;

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που θα μπορούσα να πάρω την εφαρμογή από το Huawei και να την εγκαταστήσω επιτυχώς στο Nexus;

Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

 

αν την κανεις backup με titanium και μετα restore στο αλλο κινητο?

αν κατεβασεις το bluetooth file transfer και πας στο φακελο system/app και δοκιμασεις να τη στειλεις με bluetooth στο αλλο κινητο?

 

δεν ξερω αν θα δουλεψει κατι απο αυτα, απλα υποθεσεις κανω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,υπαρχει εφαρμογη που να συνδεομαι με wifi καινα στελνω μηνυματα σε αριθμο κανονικα δειχως ο αλλος να εχει ιντερνετ στην συσκευη του?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια η δουλεια εγινε βαζοντας αυτη την εφαρμογη

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=wired.usbotg&feature=also_installed#?t=W251bGwsMSwxLDEwNCwid2lyZWQudXNib3RnIl0.

 

Εγώ ήξερα πως το να διαβάζεις φλασάκια είναι κάτι που δεν γίνεται στο android.

Είναι κάτι που γίνεται μήπως μόνο σε συγκεκριμένα τηλέφωνα ή τελικά γίνεται σε όλα??

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα πως το να διαβάζεις φλασάκια είναι κάτι που δεν γίνεται στο android.

Είναι κάτι που γίνεται μήπως μόνο σε συγκεκριμένα τηλέφωνα ή τελικά γίνεται σε όλα??

 

Αν έχεις root νομίζω γίνεται σε όλα τα Android με ένα σωστό usb otg καλωδιο και το σωστό προγραμμα/kernel. Το S2 τουλάχιστον διαβάζει από φλασακι μέχρι και ntfs 1T.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...