Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα του iphone και καλό φθινόπωρο.

Θα ήθελα να ρωτήσω πρίν 1 μήνα ο γιός μου μου έδωσε το ipad2 που είχε,λόγω αγοράς macbookpro και είχε πληρώσει αρκετές εφαρμογές και μάλιστα ακριβές με 20 και 30€. Τώρα δεν ξέρω περνιούνται πάλι στο ipad2 γιατί το έχω σετάρει με τον δικό μου λογαριασμό και εφαρμογές,διότι είναι κρίμα να τις χάσουμε....

 

Μπορείς να κάνεις login με τον λογαριασμό του γιού στο app store, να εγκαταστησεις τις εφαρμογές που θέλεις και μετά βάζεις πάλι τον δικό σου λογαριασμό.

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως έτσι δεν θα ενημερώνεσαι για τα updates τους.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ξερει κανεις πως μπορω να κατεβασω μουσικη στο iphone απο το internet

 

Δοκίμασε με αυτήν

http://itunes.apple.com/us/app/mp3-music-downloader-free/id470101678?mt=8

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως έτσι δεν θα ενημερώνεσαι για τα updates τους.

 

Αυτό φοβάμαι και εγώ φίλε μου.Αν δεν γίνονται ενημερώσεις στις εφαρμογές που πέρασα από το λογαριασμό του γιού μου,τότε τι κάνω;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβασαι καθολου εχω δυο λογαριασμους εναν αμερικανικο και εναν ελληνικο και για να δω τα update τους απλα αποσυνδεομαι απο τον ενα και συνδεομαι στον αλλο!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.μηπως ξερετε πως να εχω περισσοτερες μερες ιστορικο κλησεων στο iphone 4?οπως στα παλια νοκια.τωρα νομιζω κραταει μονο 3 η 4 μερες.καποια εφαρμογη ισως.ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.μηπως ξερετε πως να εχω περισσοτερες μερες ιστορικο κλησεων στο iphone 4?οπως στα παλια νοκια.τωρα νομιζω κραταει μονο 3 η 4 μερες.καποια εφαρμογη ισως.ευχαριστω!

 

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο λειτουργικό ούτε είναι εφικτό με κάποια 3rd party εφαρμογή.

Θα πρέπει να ψάξεις σε cydia/jb αν ασχολείσαι με το άθλημα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.μηπως ξερετε πως να εχω περισσοτερες μερες ιστορικο κλησεων στο iphone 4?οπως στα παλια νοκια.τωρα νομιζω κραταει μονο 3 η 4 μερες.καποια εφαρμογη ισως.ευχαριστω!

 

Δεν κρατάει 3-4 μέρες αλλά πολύ περισσότερες. Απλά ομαδοποιεί τις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι τις ομαδοποιει.παντος αν καπιοιος ξερει απο συδια καμια εφαρμογη ας μου πει. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι τις ομαδοποιει.παντος αν καπιοιος ξερει απο συδια καμια εφαρμογη ας μου πει. ευχαριστω.

 

Ποιες 3-4 μερες; Εμενα εχει ιστορικο απο τις 9/8!!!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Ως δια μαγείας , το πρόβλημα λύθηκε απο μόνο του. Επικοινώνησα και με τη Vodafone να δώ μήπως είχαν πρόβλημα , αλλα όλα ήταν Οκ απο την πλευρά τους

 

Παιδια καλησπερα πως μπορω να βαλω ενα ηχο κουδουνισματος σε 4ς ηχο δικο μου σε επαφη αμα ειναι δυνατον βημα βημα γιατι ειμε ξεφτερι το τηλ ειναι jailbrake

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα πως μπορω να βαλω ενα ηχο κουδουνισματος σε 4ς ηχο δικο μου σε επαφη αμα ειναι δυνατον βημα βημα γιατι ειμε ξεφτερι

 

Αν έχεις περασμένο δικό σου ringtone πολυ απλά πηγαινεις στην επαφή και επιλέγεις edit (πανω δεξια) -> ringtone (θέτεις δικό σου) -> done και είσαι έτοιμος.

 

Αν θες να βάλεις δικό σου ringtone κάνεις το παρακάτω:

 

Μετατροπή οποιουδήποτε τραγουδιού μέσω iTunes

 

Για να μετατρέψεις οποιοδήποτε τραγούδι χωρίς τη βοήθεια εφαρμογής ή site, μπορείς να το κάνεις μέσω iTunes.

 

Ανοίγεις το iTunes και πατάς δεξί κλικ πάνω στο τραγούδι που έχεις επιλέξεις και μετά επιλέγεις Get Info.

 

Από το μενουδάκι που εμφανίζεται επιλέγεις το Options και γράφεις στο χέρι το λεπτό έναρξης και λήξης του ringtone (start time – stop time). Προσοχή, δεν πρέπει να είναι πάνω από 30 δευτερόλεπτα αλλιώς το iTunes δεν θα το αναγνωρίσει ως ringtone. Μόλις το έχεις ρυθμίσει, πάτα ok.

 

Μετά επέστρεψε στο τραγούδι και ξαναπάτα δεξί κλικ και αυτή τη φορά επέλεξε “Create AAC Version“.

 

Το iTunes θα εξάγει τα 30 δευτερόλεπτα του τραγουδιού στη συγκεκριμένη μορφή, είμαι κοντά στο να πάρει την τελική του μορφή.

 

Το νέο 30″ τραγούδι που έχει εξαχθεί βρίσκεται κι αυτό στη λίστα του iTunes, πάτα πάλι δεξί κλικ πάνω σε αυτό και πάτα το “Show in Finder” για να σου ανοίξει το φάκελο στον οποίο περιέχεται.

 

Μετονόμασε το αρχείο από παράδειγμα.m4a σε παράδειγμα.m4r

 

Στη συνέχεια διέγραψε το νέο ringtone από τη λίστα με τα τραγούδια σου αλλά κράτα το “Keep file” έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσεις για ringtone.

 

Πήγαινε πίσω στον Finder και κάνε διπλό κλικ πάνω στο νέο ringtone.m4r. Το ringtone θα μπει αυτόματα στα ringtones στο iTunes και θα συγχρονιστεί στο iPhone.

 

Λογικά τώρα το βλέπεις στο κινητό σου!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uMwHYs7wWhc]How to make iPhone ringtones on Windows 7, Vista or XP - YouTube[/ame]

 

Εύκολος τρόπος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4369220#post4369220

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περασμένο δικό σου ringtone πολυ απλά πηγαινεις στην επαφή και επιλέγεις edit (πανω δεξια) -> ringtone (θέτεις δικό σου) -> done και είσαι έτοιμος.

 

Αν θες να βάλεις δικό σου ringtone κάνεις το παρακάτω:

 

 

 

How to make iPhone ringtones on Windows 7, Vista or XP - YouTube

Σε ευχαριστω πολυ sakiss για την αμεση απαντηση το ringtone που εχω ειναι 10 sec και το εχω βαλη σε φακελο τωρα τι κανω το εχω στην επιφανεια εργασιας

Edited by jimmarine
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ sakiss για την αμεση απαντηση το ringtone που εχω ειναι 10 sec και το εχω βαλη σε φακελο τωρα τι κανω το εχω στην επιφανεια εργασιας

 

Το πετάς στο music του itunes και ξεκινάς την παραπάνω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Exω δημιουργησει στις "Εικονες μου" ενα φακελο iphone ετσι ωστε να αποθηκευονται εκει οι φωτογραφιες και τα βιντεο...Στο iphone εχει πλεον 3 φακελους με ιδιες φωτογραφιες (Αλμουμ καμερας,Βιβλιοθηκη και iphone,οπως ο φακελος δηλαδη)..Πως θα διαγραφουν οι αλλοι 2 φακελοι και να υπαρχει μονο οαρχικος?Επισης ενω στην αρχη εκανε μονο το συγχρονισμο και περνουσαν ολες οι φωτος μονες τους με το που το συνεδεεα στον υπολογιστη τωρα δεν κανει τιποτα...Πως θα ξανα αρχισει ??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Exω δημιουργησει στις "Εικονες μου" ενα φακελο iphone ετσι ωστε να αποθηκευονται εκει οι φωτογραφιες και τα βιντεο...Στο iphone εχει πλεον 3 φακελους με ιδιες φωτογραφιες (Αλμουμ καμερας,Βιβλιοθηκη και iphone,οπως ο φακελος δηλαδη)..Πως θα διαγραφουν οι αλλοι 2 φακελοι και να υπαρχει μονο οαρχικος?Επισης ενω στην αρχη εκανε μονο το συγχρονισμο και περνουσαν ολες οι φωτος μονες τους με το που το συνεδεεα στον υπολογιστη τωρα δεν κανει τιποτα...Πως θα ξανα αρχισει ??

 

Καταρχήν ότι νέα φωτογραφία τραβάς αποθηκεύεται αυτόματα στο camera roll. Μετά απο εκεί μπορεις να την κάνεις add σε νέο φάκελο (album) που δημιουργείς ή σε υπάρχον. Φάκελο διαγράφεις με το να πατήσεις edit (πάνω δεξιά -> όταν είσαι "έξω" και βλέπεις ολους τους φακέλους). Το τι θα συγχρονίζει μεταξύ itunes-iphone εσυ το ορίζεις: πηγαίνεις στο itunes (pc) -> χρήστη σου -> music -> sync music και επιλέγεις).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ότι νέα φωτογραφία τραβάς αποθηκεύεται αυτόματα στο camera roll. Μετά απο εκεί μπορεις να την κάνεις add σε νέο φάκελο (album) που δημιουργείς ή σε υπάρχον. Φάκελο διαγράφεις με το να πατήσεις edit (πάνω δεξιά -> όταν είσαι "έξω" και βλέπεις ολους τους φακέλους). Το τι θα συγχρονίζει μεταξύ itunes-iphone εσυ το ορίζεις: πηγαίνεις στο itunes (pc) -> χρήστη σου -> music -> sync music και επιλέγεις).

 

Oταν παταω το edit δεν βγαζει διαγραφη,μονο μετακινηση πανω κατω(μονο για το φακελο iphone , στους αλλους δεν βγαζει τιποτα) :(

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Oταν παταω το edit δεν βγαζει διαγραφη,μονο μετακινηση πανω κατω(μονο για το φακελο iphone , στους αλλους δεν βγαζει τιποτα) :(

 

Αρα είναι Αlbum που δεν έχεις δημιουργήσει στο iPhone αλλά στο Pc σου και έχεις θέσει στο iΤunes να συγχρονίζει/"τραβάει" τις Photos απο εκεί. Με το που πατάς edit διπλα απο τον φάκελο εμφανίζει και έναν κόκκινο κύκλο τον οποίο επιλέγεις για να σβήσεις το Album (με την προυπόθεση αυτό το Album να έχει δημιουργηθεί στο iPhone και όχι να το είχες πάρει έτοιμο μέσω iTunes->δλδ όπου εσύ έθεσες το iTunes να τραβάει/παίρνει photos/album για να τις κάνεις sync με το iPhone). Απο εκεί και πέρα κάνεις το εξής απλό: Συνδέεις iPhone<->Pc, ανοίγεις iTunes και πήγαινε στον χρήστη σου-> Photos -> Sync photos from και απλώς ξετίκαρε τα album που δεν θες να εμφανίζονται στο iPhone. Κάνε Apply, Sync (κάτω δεξιά στο iTunes) και θα είσαι Οκ.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Αρα είναι Αlbum που δεν έχεις δημιουργήσει στο iPhone αλλά στο Pc σου και έχεις θέσει στο iΤunes να συγχρονίζει/"τραβάει" τις Photos απο εκεί. Με το που πατάς edit διπλα απο τον φάκελο εμφανίζει και έναν κόκκινο κύκλο τον οποίο επιλέγεις για να σβήσεις το Album (με την προυπόθεση αυτό το Album να έχει δημιουργηθεί στο iPhone και όχι να το είχες πάρει έτοιμο μέσω iTunes->δλδ όπου εσύ έθεσες το iTunes να τραβάει/παίρνει photos/album για να τις κάνεις sync με το iPhone). Απο εκεί και πέρα κάνεις το εξής απλό: Συνδέεις iPhone<->Pc, ανοίγεις iTunes και πήγαινε στον χρήστη σου-> Photos -> Sync photos from και απλώς ξετίκαρε τα album που δεν θες να εμφανίζονται στο iPhone. Κάνε Apply, Sync (κάτω δεξιά στο iTunes) και θα είσαι Οκ.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια πως καταλαβαινουμε το μοντελο για αγορα αναμεσα σε iphone4 και iphone4s;το A1387 σε ποιο μοντελο αντιστοιχει;
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως καταλαβαινουμε το μοντελο για αγορα αναμεσα σε iphone4 και iphone4s;το A1387 σε ποιο μοντελο αντιστοιχει;

 

http://support.apple.com/kb/HT3939?viewlocale=en_US&locale=en_US

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω πολυ,καλη αυριανη

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πως θα ενεργοποιησω το εικονιδιο των itunes στο iphone 3G μου..?? το πηρα μεταχειρισμενο ηταν απο πριν jailbreak , εβαλα καποιον να μου το φτιαξει νομιζοντας πως ηξερε απο iphone.. μου ειπε πως βγαζει σφαλμα κατα την εγκατασταση των itunes στο κινητο οχι στο pc ,προσπαθησε να κανει downgrade αλλα εβγαλε το σφαλμα 1015 δηλάδη να μου κατεβασει την πρωηγουμενη εκδοση απ την 4,2 κ τελος ειπε πως δε μπαινει σε recovery mode τ :confused:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πως θα ενεργοποιησω το εικονιδιο των itunes στο iphone 3G μου..?? το πηρα μεταχειρισμενο ηταν απο πριν jailbreak , εβαλα καποιον να μου το φτιαξει νομιζοντας πως ηξερε απο iphone.. μου ειπε πως βγαζει σφαλμα κατα την εγκατασταση των itunes στο κινητο οχι στο pc ,προσπαθησε να κανει downgrade αλλα εβγαλε το σφαλμα 1015 δηλάδη να μου κατεβασει την πρωηγουμενη εκδοση απ την 4,2 κ τελος ειπε πως δε μπαινει σε recovery mode τ :confused:

Από τη στιγμή που είναι jailbroken η συσκευή, μπορείς να κάνεις downgrade.

Τα σφάλματα είναι λογικό να βγαίνουν αλλά υπάρχει λύση για το κάθε σφάλμα που προκύπτει.

Ένας κατατοπιστικός οδηγός είναι αυτός.

Κάθε σφάλμα που προκύπτει , μπορείς πολύ απλά να το αναζητάς μέσω google. Έχει πληθώρα λύσεων.

 

Τέλος, ελέω 3G , θα σου πρότεινα να έκανες downgrade στην 3.1.3 γιατί όσα έχω δει με 4+ κολλάνε αρκετά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε iPhone και ipad, στα mail,όταν έχεις πολλά μηνύματα στα εισερχόμενα,δεν υπάρχει επιλογή διαγραφή όλων,όπως υπάρχει στα μηνύματα όταν τα ρίχνουμε στον κάδο ανακύκλωσης;
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...