Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ειδα το video σου, χεχει αλλαξει λιγο τα χρωματα.

Μενω στην crybernation μονο για το θεμα, αλλα αμα φτιαξει το lag δεν νομιζω πως θα αντισταθω.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην εχει προβληματα το λειτουργικο του,να κολλαει αναβοσβηνει η δεν ξερω τι αλλο, δε νομιζω πως θα αρχισω να το πειραζω κ δεν ξερω κ με τις αναβαθμισεις τι γινεται. αυτο ειναι 2.3.3 νομιζω κ ποιο το προβλημα που εχει με ενα πιο καινουργιο???κ το galaxy S2 αυτο δεν εχει? δεν θα βρισκω εφαρμογες ας πουμε?σε κανα χρονο θα ειναι αχρηστο?προτεινετε κατι αλλο μεχρι 300€ max που θα ειμαι ενταξει?

σορρυ για τα τετριμμενα αλλα δεν χαμπαριαζω κ ευχαριστω για τις απαντησεις σας.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Για τα sms αυτό είναι φυσιολογικό. Με κεφαλαία στέλνονται για να μπορούμε να στέλνουμε 160 γράμματα.

Για την ταχεία κλήση δοκίμασε να πας ρυθμίσεις/ασύρματη επικοινωνία/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/λειτουργία δικτύου και δοκίμασε τις διάφορες επιλογές.

 

αυτο με τα κεφαλαια πρωτη φορα μου συμβαινει σε κινητο. υπαρχει καποια ρυθμιση για να μπορω να στελνω με μικρα γραμματα ή καποια εφαρμογη? γιατι στελνοντας με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζω :p

για την ταχεια κληση δοκιμασα και τις αλλες 2 επιλογες που εχει το μενου που μου ειπες αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα κεφαλαια πρωτη φορα μου συμβαινει σε κινητο. υπαρχει καποια ρυθμιση για να μπορω να στελνω με μικρα γραμματα ή καποια εφαρμογη? γιατι στελνοντας με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζω :p

για την ταχεια κληση δοκιμασα και τις αλλες 2 επιλογες που εχει το μενου που μου ειπες αλλα τιποτα.

 

Αν και χρησιμοποιώ το go sms pro εκείνο που ξέρω για την stock εφαρμογή (και όχι μόνο σ'αυτό το τηλέφωνο), είναι ότι αν από τις ρυθμίσεις μηνυμάτων/εισαγωγή λειτουργίας επιλέξεις "unicode" μπορείς να στέλνεις μικρά ελληνικά αλλά μόνο με 70 χαρακτήρες ανά sms. Για να στέλνεις μέχρι και 160 χαρακτήρες πρέπει να επιλέξεις "gsm", αλλά τότε θα στέλνονται με κεφαλαία.

 

Ίσως να εξαρτάται από το τηλέφωνο και τις ρυθμίσεις που έχει ο άλλος (πόσο παλιό είναι). Δεν το έχω τσεκάρει ποτέ, αλλά αν θες να δοκιμάσεις στείλε ένα μήνυμα (με ελληνικά όχι λατινικά) με λιγότερο από 70 χαρακτήρες και επιλογή "unicode" σε παραπάνω από έναν παραλήπτες με διαφορετικά τηλέφωνα.

 

Για το πρόβλημα της ταχείας κλήσης δοκίμασε να πατήσεις το εικονίδιο παρατεταμένα χωρίς να το αφήσεις.

Το firmware του τηλεφώνου σου τι είναι, 2.3.3. ή 2.3.6.;

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Αν και χρησιμοποιώ το go sms pro εκείνο που ξέρω για την stock εφαρμογή (και όχι μόνο σ'αυτό το τηλέφωνο), είναι ότι αν από τις ρυθμίσεις μηνυμάτων/εισαγωγή λειτουργίας επιλέξεις "unicode" μπορείς να στέλνεις μικρά ελληνικά αλλά μόνο με 70 χαρακτήρες ανά sms. Για να στέλνεις μέχρι και 160 χαρακτήρες πρέπει να επιλέξεις "gsm", αλλά τότε θα στέλνονται με κεφαλαία.

 

Ίσως να εξαρτάται και από το τηλέφωνο και τις ρυθμίσεις που έχει ο άλλος (πόσο παλιό είναι). Δεν το έχω τσεκάρει ποτέ, αλλά αν θες να δοκιμάσεις στείλε ένα μήνυμα (με ελληνικά όχι λατινικά) με λιγότερο από 70 χαρακτήρες και επιλογή "unicode" σε παραπάνω από έναν παραλήπτες με διαφορετικά τηλέφωνα.

 

Για το πρόβλημα της ταχείας κλήσης δοκίμασε να πατήσεις το εικονίδιο παρατεταμένα χωρίς να το αφήσεις.

Το firmware του τηλεφώνου σου τι είναι, 2.3.3. ή 2.3.6.;

 

2.3.6 εχει το τηλεφωνο. το θεμα με την ταχεια κληση λυθηκε, επηρεασμενος απο ενα lg που ειχα πριν παταγα τον αριθμο στον οποιο ειχα βαλει την επαφη και μετα το εικονιδιο της κλησης και γι αυτο εβγαζε σφαλμα..........για τα μηνυματα θα το ψαξω και θα σου πω. ευχαριστω για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι root...πως μπορω να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην καρτα μνημης μου???μεσω πιου προγραματος???

κατεβασα το autostarts,μηπως εχει κανενας κανενα οδηγο τι μπορουμε να απενεργοποιησουμε και τι δεν πρεπει να πειραξουμε???

και κατι τελευταιο πως μπορω να συγχρονισω το κινητο με το samsung λογαριασμο μου???

παω ρυθμισεις-λογαριασμοι και συχρονιμος,και ειναι μονο με τον google συγχρονισμενο,παταω προσθηκη λογαριασμου αλλα δεν μου εχει το λογοτυπο της samsung για να το συνχρονισω...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω???θελω να συχρονιστω για να ενεργοποιησω τον εντοπισμο κινητου της samsung...

Edited by savio
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι root...πως μπορω να μεταφερω καποιες εφαρμογες στην καρτα μνημης μου???μεσω πιου προγραματος???

κατεβασα το autostarts,

 

Αν εννοείς να μεταφέρεις εφαρμογές από την μνήμη του τηλεφώνου στην internal sd card Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση εφαρμογών, πατάς στην εφαρμογή που επιθυμείς και επιλέγεις ¨μετακίνηση στην κάρτα SD" ή "μετακίνηση σε τηλέφωνο" (αναλόγως τι επιθυμείς). Αν εννοείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην external sd card θα σε απογοητεύσω αλλά δεν γίνεται!

 

μηπως εχει κανενας κανενα οδηγο τι μπορουμε να απενεργοποιησουμε και τι δεν πρεπει να πειραξουμε???

 

Τι ακριβώς να απενεργοποιήσεις και από πού?

 

και κατι τελευταιο πως μπορω να συγχρονισω το κινητο με το samsung λογαριασμο μου???

παω ρυθμισεις-λογαριασμοι και συχρονιμος,και ειναι μονο με τον google συγχρονισμενο,παταω προσθηκη λογαριασμου αλλα δεν μου εχει το λογοτυπο της samsung για να το συνχρονισω...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω???θελω να συχρονιστω για να ενεργοποιησω τον εντοπισμο κινητου της samsung...

 

Στις Ρυθμίσεις->Τοποθεσία και ασφάλεια->Ορισμός εντοπισμού κινητού σου ζητάει αφού πατήσεις πάνω να κάνεις login με e-mail και password στο samsung account σου, συμπληρώνεις τα στοιχεία, κάνεις login και ενεργοποιείται ο εντοπισμός κινητού

 

 

Στατιστικά χρήσης μπαταρίας I9001XXKQI :

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινα κι εγώ root κι έχω δύο απορίες. Πως μπορώ να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας από τη stock rom που έχω τώρα; Έκανα επίσης αντίγραφα ασφαλείας με το titanium back up. Αυτό που τα αποθηκεύει; Στην internal η στην external sd;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινα κι εγώ root κι έχω δύο απορίες. Πως μπορώ να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας από τη stock rom που έχω τώρα; Έκανα επίσης αντίγραφα ασφαλείας με το titanium back up. Αυτό που τα αποθηκεύει; Στην internal η στην external sd;

 

Αν και δεν χρησιμοποιώ το titanium, το backup του αν θυμάμαι καλά αποθηκεύεται στην internal sdcard.

 

Το καλύτερο και ασφαλέστερο back up που μπορούμε να πάρουμε από μια ρομ είναι το λεγόμενο nandroid backup (ή cwm backup) μέσω recovery mode (cwm). Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να αντικαταστήσεις το stock recovery που έχεις τώρα με ένα custom recovery. Θα σου πρότεινα αυτό εδώ, με το οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις και όλες τις custom roms (συμπεριλαμβανoμένων και των ics).

 

Ρίχνεις το αρχείο στην internal sdcard, το βρίσκεις μετά από recovery και το εγκαθιστάς. Όταν ξαναμπεις recovery θα διαπιστώσεις ότι έχει αλλάξει. Με τα πλήκτρα του ήχου ανεβοκατεβαίνεις στο μενού, με το κεντρικό (home button) επιλέγεις και με το back button κάνεις πίσω.

 

Για να πάρεις nandroid backup επέλεξε backup and restore και μετά θα σου πρότεινα να επιλέξεις backup to external sdcard αν έχεις εξωτερική κάρτα, για να σωθεί στην εξωτερική και να μην σου διαγραφεί σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις hard reset (από προεπιλογή, με αυτό το recovery το backup αποθηκεύεται στην internal sdcard). Ο φάκελος του backup έχει την ονομασία "clockworkmod" και τη μορφή μιας ημερομηνίας. Θα σου πρότεινα να τον αντιγράψεις και στον υπολογιστή, να τον έχεις και εκεί, για κάθε ενδεχόμενο. Αν ποτέ θέλεις να επιστρέψεις σ'αυτή τη ρομ (με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις όπως είναι τώρα) επιλέγεις backup and restore και restore from external sdcard (αν αποθήκευσες το backup στην εξωτερική κάρτα).

 

Μπορείς να δεις και

το video αν θες.

 

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν την I9001XXKQI εδώ πιo γρήγορο link

Τι λεει σαν ρομ μεχρι τωρα??εντυπωσεις??

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Τι λεει σαν ρομ μεχρι τωρα??εντυπωσεις??

 

Θετικά: *Πολύ καλό gaming (δεν ξέρω αν έχει καινούργιους gpu drivers ή αν έχουν αλλάξει κάτι στον kernel) και μετά την έξοδο από το game πολύ καλύτερη ανταπόκριση σε σχέση με προηγούμενες stock rom που θέλουν χρόνο να επανέλθουν

*Καλύτερη χρήση μπαταρίας, όπως φαίνεται και στα στατιστικά στο παραπάνω post

*Μέχρις στιγμής κανένα πρόβλημα με google playstore, κανένα πρόβλημα με wifi (αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ)

*Μέχρις στιγμής κανένα lag όταν τελειώνει η κλήση και επιστρέφεις ένα βήμα πίσω, και πλέον ελάχιστο lag όταν κάνεις scroll στο ιστορικό των κλήσεων και ο launcher σκρολάρει σχεδόν τέλεια

 

Αρνητικά: *Ο launcher συνεχίζει να έχει πρόβλημα και στην στοίχιση των εικονιδίων αλλά εμφανίζει και κάποια κολλήματα όταν βάζεις - βγάζεις widgets. Δεν έχω καταφέρει να κάνω resize widget το οποίο είναι resizeable!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν χρησιμοποιώ το titanium, το backup του αν θυμάμαι καλά αποθηκεύεται στην internal sdcard.

 

Το καλύτερο και ασφαλέστερο back up που μπορούμε να πάρουμε από μια ρομ είναι το λεγόμενο nandroid backup (ή cwm backup) μέσω recovery mode (cwm). Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να αντικαταστήσεις το stock recovery που έχεις τώρα με ένα custom recovery. Θα σου πρότεινα αυτό εδώ, με το οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις και όλες τις custom roms (συμπεριλαμβανoμένων και των ics).

 

Ρίχνεις το αρχείο στην internal sdcard, το βρίσκεις μετά από recovery και το εγκαθιστάς. Όταν ξαναμπεις recovery θα διαπιστώσεις ότι έχει αλλάξει. Με τα πλήκτρα του ήχου ανεβοκατεβαίνεις στο μενού, με το κεντρικό (home button) επιλέγεις και με το back button κάνεις πίσω.

 

Για να πάρεις nandroid backup επέλεξε backup and restore και μετά θα σου πρότεινα να επιλέξεις backup to external sdcard αν έχεις εξωτερική κάρτα, για να σωθεί στην εξωτερική και να μην σου διαγραφεί σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις hard reset (από προεπιλογή, με αυτό το recovery το backup αποθηκεύεται στην internal sdcard). Ο φάκελος του backup έχει την ονομασία "clockworkmod" και τη μορφή μιας ημερομηνίας. Θα σου πρότεινα να τον αντιγράψεις και στον υπολογιστή, να τον έχεις και εκεί, για κάθε ενδεχόμενο. Αν ποτέ θέλεις να επιστρέψεις σ'αυτή τη ρομ (με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις όπως είναι τώρα) επιλέγεις backup and restore και restore from external sdcard (αν αποθήκευσες το backup στην εξωτερική κάρτα).

 

Μπορείς να δεις και

το video αν θες.

 

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Κατέβασα το custom recovery που είπες και το έβαλα στην internal sd. Μπήκα απο recovery πάλι αλλά όταν πάω να κάνω install σταματάει και μου λέει installation aborted. Όταν ξαναμπαίνω σε recovery έχω ακόμα το παλιό φυσκά. Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής, μπαίνω σε recovery επιλέγω update from sdcard επιλέγω το αρχείο κι ενώ πάει να αρχίσει σταματάει και μου γράφει αυτό που σοθ έγραψα πιο πάνω. Κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μη πατας update, επελεξε install zip from sd card (αν εχεις το αρχειο στην εξωτερικη καρτα sd).

Και internal sd αν ειναι στο τηλεφωνο.

Απο εκει βρισκεις το αρχειο κ το επιλεγεις.

Link to comment
Share on other sites

Μη πατας update, επελεξε install zip from sd card (αν εχεις το αρχειο στην εξωτερικη καρτα sd).

Και internal sd αν ειναι στο τηλεφωνο.

Απο εκει βρισκεις το αρχειο κ το επιλεγεις.

Σαν επιλογές μου έχει μόνο

 

reboot system now

apply update from sdcard

wipe data/factory reset

wipe cache partition

install fote

 

ποιό από αυτά πρέπει να επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι πως ειναι το στοκ γιατι παει πολυς καιρος απο τοτε...

Κατσε να μπει κ ο kouros...

 

Οκ. Σ'ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σ'ευχαριστώ πάντως :)

 

Επειδή δεν είμαι σπίτι δεν μπορώ να γράψω πολλά. Από την υπογραφή μου ακολούθησε το link "Όλα για το galaxy s plus" και στην σελίδα που θα σου ανοίξει ψάξε για την cm9. Εκεί κάπου θα δεις αυτό το recovery για εγκατάσταση μέσω odin. Εγκατέστησε το μέσω odin.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καποιος καλος τροπος να μειωθει η καταναλωση της μπαταριας?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.aDataOnOff&hl=el

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι σπίτι δεν μπορώ να γράψω πολλά. Από την υπογραφή μου ακολούθησε το link "Όλα για το galaxy s plus" και στην σελίδα που θα σου ανοίξει ψάξε για την cm9. Εκεί κάπου θα δεις αυτό το recovery για εγκατάσταση μέσω odin. Εγκατέστησε το μέσω odin.

Το odin απο που το κατεβάζω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μιλατε με εναν τελειως αρχαριο σε θεματα android.

Ερωτημα. Πως κανω root το κινητο. :D

 

Εγω πριν το δοκιμασω οπως ειναι δεν θα εκανα root

 

Για ποιο λογο να το κανεις αν σε καλυπτει οπως ειναι ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το odin απο που το κατεβάζω?

 

Λοπόν Γιάννη κατέβασε το odin από εδώ. Μετά κατέβασε το recovery από εδώ και το AriesVE.ops από εδώ

 

Ανοίγεις το odin, σε OPS βάζεις το AriesVE.ops, τικάρεις το "one package" επάνω αριστερά, μετά πηγαίνεις "one package" κάτω δεξιά και επιλέγεις το recovery-clockwork-5.5.0.4-ariesve.tar.md5. Μπαίνεις σε download mode στο τηλέφωνό σου (πατάς ταυτόχρονα Volume Down + Home + Power), το συνδέεις με τον υπολογιστή σου και πατάς start. Σε λίγα δευτερόλεπτα θα είσαι έτοιμος.

 

Λοιπον παιδια μιλατε με εναν τελειως αρχαριο σε θεματα android.

Ερωτημα. Πως κανω root το κινητο. :D

 

Εδώ τα αρχεία και οι οδηγίες που χρειάζεσαι.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Λοπόν Γιάννη κατέβασε το odin από εδώ. Μετά κατέβασε το recovery από εδώ και το AriesVE.ops από εδώ

 

Ανοίγεις το odin, σε OPS βάζεις το AriesVE.ops, τικάρεις το "one package" επάνω αριστερά, μετά πηγαίνεις "one package" κάτω δεξιά και επιλέγεις το recovery-clockwork-5.5.0.4-ariesve.tar.md5. Μπαίνεις σε download mode στο τηλέφωνό σου (πατάς ταυτόχρονα Volume Down + Home + Power), το συνδέεις με τον υπολογιστή σου και πατάς start. Σε λίγα δευτερόλεπτα θα είσαι έτοιμος.

 

Ξέχασα να αναφέρω πως αφού έβαλα το recovery έκανα back up στην external sd. Μετά απο αυτή τη διαδικασία όμως το τηλέφωνο ανοίγει μόνο σε recovery mode όταν επιλέγω reboot system now

 

Εδώ τα αρχεία και οι οδηγίες που χρειάζεσαι.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Έβαλα το καινούριο recovery μέσω odin όπως μου είπες. Τώρα έχω ένα άλλο θέμα. Το τηλέφωνο ανοίγει μόνο σε recovery mode Μήπως έκανα καμιά μακακία??

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...