Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. έχω το κινητό εδώ και 4-5 μήνες περίπου και έχω ένα πρόβλημα. ενώ φτιάχνω τα εικονίδια με τις εφαρμογές έτσι όπως τα θέλω ( κατηγοριοποιημένα κατ εμέ) όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή ή όταν το απενεργοποιώ τελείως χαλάει τελείως η διάταξη που έχω κάνει και δε καταλαβαίνω και με ποια λογική ανακατεύονται έτσι. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Πρέπει να κάνω κάτι?

 

Δυστυχώς αυτό που συμβαίνει είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Όταν συνδεεις το κινητό, η κάρτα μνήμης δουλεύει ως χώρος αποθήκευσης και έτσι απενεργοποιουνται οι εφαρμογές και τα εικονίδια.

Μόλις το αποσυνδέσεις επανέρχονται όλα και μπαίνουν όπως να ναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ενημερωτικά για να ξέρετε και οι υπόλοιποι είχα και ένα άλλο πρόβλημα με το κινητό. Όταν μιλούσα οι συνομιλητές μου άκουγαν αντίλαλο τη φωνή τους. Μικροφώνιζε δηλαδή. Και αυτό γινόταν και με τις 2 sim. Το έστειλα για σέρβις και μου άλλαξαν όλη τη πλακέτα και συνέχιζε να το κάνει. Και τελικά αν είναι δυνατόν αυτό που έφταιγε ήταν η θήκη που χα για το κινητό. Ήταν μια τύπου σιλικόνης που το αγκαλιάζει γύρω γύρω. Το δοκίμασα με και χωρίς τη θήκη και ήταν εμφανής η διαφορά. Απλά το αναφέρω να το ξέρετε μήπως το έχει και κανείς άλλος . Ευχαριστώ και πάλι. Edited by kopli
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Να ρωτήσω κάτι.... Έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο κινητάκι και ψάχνω να βρω rom.... Τι προτείνετε???

 

Επίσης να ρωτήσω, πρώτα κάνω root και μετά περνάω το firmware ή το αντίθετο???

 

Ευχαριστώ.....

 

Υ.Γ Έχει την xxld1......Aπρίλη δλδ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Να ρωτήσω κάτι.... Έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο κινητάκι και ψάχνω να βρω rom.... Τι προτείνετε???

 

Επίσης να ρωτήσω, πρώτα κάνω root και μετά περνάω το firmware ή το αντίθετο???

 

Ευχαριστώ.....

 

Υ.Γ Έχει την xxld1......Aπρίλη δλδ....

 

Θα έλεγα ότι η καλύτερη είναι αυτή που υπόσχεται και Performance boost

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1652866

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα κινητά που την υποστηρίζουν είναι μια πολύ καλή επιλογή!

Βέβαια για το συγκεκριμένο κινητό μάλλον δεν χρειάζεσαι Class 10 αλλά φυσικά μπορείς να την κρατήσεις για κάποιο άλλο κινητό στο μέλλον.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος κολλητός πήρε το κινητό και αυτός. Το παρέλαβε εχθές. Το πήρε από εδώ. Προφανώς το τηλέφωνο δεν ήταν από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπεία και έχει το εξής πρόβλημα: Ενώ έχει επιλεγεί η ελληνική γλώσσα ως γλώσσα του συστήματος, στα sms δε μπορεί να γράψει ελληνικά. Στις γλώσσες εισαγωγής δεν έχει τα ελληνικά αλλά και οι διαφορετικές επιλογές δεν είναι ίδιες με της δικής μου συσκευής... Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

 

Βρήκα αυτό. Θα λυθεί το πρόβλημα με την εγκατάστασή του;

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το πρόβλημα δεν είναι στα SMS αλλά στο πληκτρολόγιο που δεν γράφει ελληνικά. Μήπως έχει και άλλο πληκτρολόγιο και δεν το βλέπει;

 

Ας μπει στο market και ας κατεβάσει κάποιο από τα πολλά ελληνικά πληκτρολόγια... https://play.google.com/store/search?q=greek+keyboard&c=apps

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και ερωτώ: έχει δοκιμάσει κανείς σας αν γίνεται να κάνεις βιντεοκλήση μέσω skype? (είτε στην απλή έκδοση είτε στην pro). Επίσης όποιος έχει το κινητό μπορεί να το testάρει γιατί με ενδιαφέρει πολύ.. Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ενημερωτικά για να ξέρετε και οι υπόλοιποι είχα και ένα άλλο πρόβλημα με το κινητό. Όταν μιλούσα οι συνομιλητές μου άκουγαν αντίλαλο τη φωνή τους. Μικροφώνιζε δηλαδή. Και αυτό γινόταν και με τις 2 sim. Το έστειλα για σέρβις και μου άλλαξαν όλη τη πλακέτα και συνέχιζε να το κάνει. Και τελικά αν είναι δυνατόν αυτό που έφταιγε ήταν η θήκη που χα για το κινητό. Ήταν μια τύπου σιλικόνης που το αγκαλιάζει γύρω γύρω. Το δοκίμασα με και χωρίς τη θήκη και ήταν εμφανής η διαφορά. Απλά το αναφέρω να το ξέρετε μήπως το έχει και κανείς άλλος . Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Ίσως αν έκανες μια τρυπούλα στην σιλικονούχα θήκη στο σημείο όπου βρίσκεται το μικρόφωνο πιθανάτατα να το ξεπερνούσε, στο δικό μου έτσι έχω κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι στα SMS αλλά στο πληκτρολόγιο που δεν γράφει ελληνικά. Μήπως έχει και άλλο πληκτρολόγιο και δεν το βλέπει;

 

Ας μπει στο market και ας κατεβάσει κάποιο από τα πολλά ελληνικά πληκτρολόγια... https://play.google.com/store/search?q=greek+keyboard&c=apps

Σε ευχαριστώ πολύ. Κατεβάσαμε το Go keyboard και το αντίστοιχο Greek for Go keyboard και είναι ok τώρα...

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όπως είπα και προηγουμένως, το κινητό προφανώς είναι από παραεισαγωγή. Ο φίλος έκανε update και αυτή τη στιγμή έχει την έκδοση S6102XXLF2. Ο Γούγλης έβγαλε ότι αυτό είναι firmware για Πορτογαλία ή Ουγγαρία. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω την S6102XXLD6 που είναι εάν δε κάνω λάθος για Europe. Μπορεί να την περάσει με κάποιο τρόπο και να αντικαταστήσει την Πορτογαλέζικη έκδοση;

 

Και κάτι τελευταίο: Ψάχνοντας βρήκα αυτό. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό η έκδοση που έχω εγώ S6102XXLD6 είναι για region XX: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom, και η έκδοση LD6 ορίζει κατά σειρά 2012-Απρίλιος-6η. Του φίλου είναι η S6102XXLF2 και ορίζει κατά σειρά 2012-Ιούνιος-2η (LF2). Νεότερη δηλαδή. Συνδέω το κιν. με το Kies και μου λέει ότι η LD6 είναι η νεότερη έκδοση... Τι γίνεται τελικά; Μπερδεύτηκα...

 

Τελειώνοντας (ελπίζω) βρήκα αυτό:

 

http://downloads.k0k0.de/index.php?dir=MobilePhones%2FDevices%2FSamsung%2FGT-S6102%2F

 

Τι γίνεται με αυτό; Βλέπω ότι έχει όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις, ακόμα και την LF2 μέσα.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το ζήτημα των κεφαλαίων στα sms έχει γίνει κάτι ή θα γράφουμε πάντα με κεφαλαία ?;)

 

Aν θέλεις ξεχνάς τους 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα και γράφεις με μικρά. Δεν είναι περιορισμός του κινητού.Αντίθετα το κάνει για ευκολία. Ακόμη κ στο go sms στην αποστολή μετατρέπει τα γράμματα σε κεφαλαία άσχετα αν έσύ τα βλέπεις με μικρά (για 160 χαρακτήρες μιλάμε πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα με μικρά γράφει... Τώρα, πώς το λαμβάνει ο άλλος δε το έχω τσεκάρει, δε ξέρω εάν το μετατρέπει σε κεφαλαία...
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα με μικρά γράφει... Τώρα, πώς το λαμβάνει ο άλλος δε το έχω τσεκάρει, δε ξέρω εάν το μετατρέπει σε κεφαλαία...

 

Εσύ μιλάς για την στοκ εφαρμογή (Το να γράφεις με μικρά και να στέλνονται με κεφαλαία το είπαγια το go sms) ....

Πατάς το εικονίδιο μηνυμάτων, αριστερο κουμπάκι για να ανοίξει το μενού, ρυθμίσεις, εισαγωγή λειτουργίας. Αν βάλεις αλφάβητο GSM γράφει κατευθείαν με κεφαλαία. Αν βάλεις οποιαδήποτε άλλη γράφει με μικρά.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τη stock μιλάω... Όντως, εμένα ήταν επιλεγμένη η Αυτόματη επιλογή. Το γύρισα σε GSM και πλέον γράφει με κεφαλαία...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ! Έβαλα από ρυθμίσεις μυνημάτων εισαγωγης λειτουργίας από gsm σε αυτόματο και όλα καλά..πλέον γράφω με μικρά..:)

 

Πάντως νομίζω έχουμε πάρει καλο κινητό και από ότι βλέπω η τιμή του δεν πέφτει αλλά κρατάει :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρι αν έχει απαντηθεί.

Με ρωτάει μια φίλη μου που το έχει: Μπορείτε και σκανάρετε κανονικά αυτούς τους "τετράγωνους" κωδικούς/σχήματα που υπάρχουν π.χ. στους καταλογους του πλαισίου κ.α.

Δοκίμαζε κι αυτή, δοκίμαζα κι εγώ (με το σχετικό πρόγραμμα) που είμαι κάπως καλύτερη στα τεχνολογικά και φαίνεται η κάμερα του να μην επαρκεί για σκανάρισμα...

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα "επάρκειας",απλά το auto focus είναι αυτό που δυσκολεύει την κατάσταση.Προσπαθήστε το QR code να είναι καλά φωτισμένο και οπλιστείτε με λίγη υπομονή :-)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Θα ήθελα μια γρήγορη απάντηση αν σας ειναι ευκολο. Πήρε χθες το συγκεκριμένο κινητό ο αδελφός μου. Εβαλε 2 κάρτες SIM. Στις επαφές εμφανίζονται μόνο οι επαφές τις SIM 1. Πως μπορώ να εμφανίσω και τις επαφές της SIM 2;; Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ. θα συνεχίσω και το ψάξιμο εδω στο forum

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στις επαφές,πατάς το αριστερό κουμπί που θα σε βάλει στα μενού και διαλέγεις Περισσότερα και κατόπιν Επιλογές εμφάνισης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Τελικα πως μπορω να στελνω sms με 160 χαρακτηρες; υπαρχει λυση;

Το έγραψα μερικά post πιο πάνω......

Πατάς το εικονίδιο μηνυμάτων, αριστερο κουμπάκι για να ανοίξει το μενού, ρυθμίσεις, εισαγωγή λειτουργίας. Αν βάλεις αλφάβητο GSM γράφει κατευθείαν με κεφαλαία (160 χαρακτήρες).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχω βρει ακομη , τον αριθμο των σταλθεντων , και εισερχομενων sms , υπαρχει καπου αυτο , αν υπαρχει , για να κανουμε και μηδενισμο?

Ευχαριστω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...