Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι από τους παλιούς χρήστες CU (για όσους θυμούνται είχα βάλει όταν πριν καμιά 10αριά χρόνια είχε βάλει SMS party με 100 sms προς CU κάθε Τετάρτη :D ), με το καιρό έγινε το κύριο νούμερό μου (έχω βέβαια κι μια cosmokarta στην άκρη για ειδικές περιπτώσεις σε άλλη συσκευή). Κάνω γενικά αρκετά προσεκτική χρήση, δηλαδή συνήθως την βγάζω με μια ανανέωση 10 (το πολύ 20) ευρώ τον μήνα, για να παίρνω και τα δωρεάν λεπτά/sms προς Vodafone, έχω κι ένα πακετάκι με 3 ευρώ για 60MB internet, ήμουν γενικά καλά (αν και τώρα που πήγα σε smartphone κάτι μου λέει πως αν βρεθώ για αρκετές μέρες μακρυά από wi-fi τα 60MB θα μου φύγουν στο λεπτό, βασίζομαι στο ότι είναι όντως απεριόριστο το "Vodafone Internet Όλη - Μέρα" με 1 ευρώ)

 

Τις προάλλες (ψιλιάζομαι πως έχει να κάνει με το ότι κατέβασα την app της vodafone) μου ήρθε e-mail που έλεγε:

 

Άλλαξε τον αριθμό σου ********** σε Vodafone Καρτοπρόγραμμακαι δοκίμασε τώρα τα πλεονεκτήματα που σου δίνει το Καρτοπρόγραμμα

 

- Δωρεάν Unlimited Ομιλία και SMS για 12 μήνες

- Δωρεάν 30 MB για χρήση Internet από το κινητό για 12 μήνες

- 15 ευρώ κάθε μήνα για ό,τι χρήση εσύ θέλεις (αυτόματη ανανέωση στην κάρτα για Ομιλία / SMS & Internet)

 

με δώρο τον πρώτο μήνα..

και το σκέφτηκα μήπως τελικά αξίζει να πάω από το ένα στο άλλο..

 

Βέβαια έτσι όπως διαβάζω το e-mail, δεν διευκρινίζει σε ΠΟΙΟ πακέτο καρτοπρόγραμμα σε πάει, γιατί από το site της Vodafone βλέπω πως έχει καρτοπρόγραμμα 20,25,35 αλλά όχι 15..

Εκτός αν εννοεί πχ να μπω στο Καρτοπρόγραμμα 20 και αυτή θα μου δίνει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 15 ευρώ κάθε μήνα προς χρήση (που θα είναι καλή φάση αν μπορώ να βάζω κανένα πακέτο ομιλίας και προς τις άλλες εταιρίες ή σταθερά και να είμαι κύριος, τα 20 ευρώ του προγράμματος σπάνια θα τα φτάνω :) )

Έκανα μια σύγκριση λίγο στις χρεώσεις, για κλήσεις στο καρτοσυμβόλαιο λέει 0,33 ευρώ το λεπτό, με CU βγαίνει 0,372 ευρώ το λεπτό.. Για SMS, το καρτοσυμβόλαιο λέει 0,1240 ευρώ/SMS, στην CU είναι 0,0915 ευρώ/SMS..

 

 

Αξίζει λέτε; Μήπως μου διαφεύγει καμιά λεπτομέρεια;

 

αφου λες οτι την βγαζεις καθαρη με δεκα ευρω δεν σε συμφερει το καρτοσυμβολαιο. επισης σου δινει 30μβ ιντερνετ ενω εσυ αγοραζεις το πακετο με τα 60μβ ιντερνετ αρα και παλι δεν σου φτανουνε . για μενα μενε στο cu και ενεργοποιησε το πακετο με τα 60μβ ιντερνετ που μεχρι τελος του ιουλιου σου δινει 120μβ ιντερνετ ή ενεργοποιησε τα 500 μβ ιντερνετ με 5ευρω . οσο αφορα το ιντερνετ απο το κινητο μπαινε με μινι οπερα και κλεισε τισ φωτογραφιες και φορτωνετε οταν εσυ θελεις για να κανεις οικονομια στα mb internet εγω με το πακετο chat με ολους που μου δινει 30ιντερνετ την εβδομαδα με 1ευρω με μινι οπερα και κλειστη την φορτωση των σελιδων μου φτανουν αρκετα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.. Ναι ναι, την γκρι.. Αφού όταν είχα πάει να δηλώσω το καρτοκινητό με την ταυτότητα και την είδε το παλικάρι εκεί στην Vodafone με κοιτούσε σχεδόν με θαυμασμό :lol::lol:

 

 

Ναι, τα είδα.. Απλά σκέφτομαι μήπως μου βγαίνει πιο φθηνά στην τελική.. Δηλαδή τα 15 είναι φορές που τα βάζω ούτως ή άλλως..

 

Ε με συμβόλαιο θα τα βάζεις τα 15 θες δε θες! :lol: Βασικά το μειονεκτημα με τα 15αρια ειναι οτι ο χρονος προς αλλα δικτυα ειναι σχεδον ανυπαρκτος! :worry: Ειναι και αυτή μία παράμετρος να αναλογιστείς!

Link to comment
Share on other sites

με 15 ευρω στο καρτοκινητο q παιρνεις:

-πακετο 500μβ = 5ε http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/paketa-data/surf-500/

-180 λεπτά προς ολα τα κινητα και σταθερα, με χρεωση ανα λεπτο (πακετο 3e-60') = 9ε http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/paketa-pros-olous/talk-to-all/

-1 ευρω περισσευει (με το οποιο παιρνεις πακετο 1ε-300' προς ολη τη wind (και συμβολαια) με χρεωση ανα λεπτο. http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/paketa-omilias/paketo-1/

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με πηραν και εμενα αλλα σε εμενα ακουγωταν αερας και δεν μηλαγε κανεις εκανα block τον αριθμο με το callfilter γιατι παιρνει συνεχεια οποτε και να το σηκοσω το ιδιο.....:X
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! Ειμαι συνδρομητης στο vodafone mobile internet στο προγραμμα 1 gb. Stickακι εχω το κ3656Ζ και το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να κανω βιντεοκληση ουτε με το skype ουτε με το msn. ξερετε τι μπορει να φταιει; Συνδεομαι σε 3G δυκτιο με ποιοτητα πολυ καλη εως εξαιρετικη.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! Ειμαι συνδρομητης στο vodafone mobile internet στο προγραμμα 1 gb. Stickακι εχω το κ3656Ζ και το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να κανω βιντεοκληση ουτε με το skype ουτε με το msn. ξερετε τι μπορει να φταιει; Συνδεομαι σε 3G δυκτιο με ποιοτητα πολυ καλη εως εξαιρετικη.

 

Από τη σελίδα της Vodafone

H υπηρεσία Vodafone Mobile Broadband υποστηρίζει εφαρμογές Voice over IP (VoIP) μόνο στο πρόγραμμα VMB 10GB (εμπορικά διαθέσιμο από 03/03/2011)

Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα της Vodafone

 

 

Ευχαριστω!! Το να κανω βιντεοκληση μεσω msn και skype θεωρειται voip; νομιζα οτι θεωρειται ετσι μονο οταν περνω καποιο τηλεφωνο μεσω skype.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Το να κανω βιντεοκληση μεσω msn και skype θεωρειται voip; νομιζα οτι θεωρειται ετσι μονο οταν περνω καποιο τηλεφωνο μεσω skype.

 

ναι θεωρειτε..και ποιανει και πολυ ογκο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το ίντερνετ της βόνταφον κόβει το voip/skype ή είναι καθαρό όπως της wind?
Link to comment
Share on other sites

Το καρτοinternet είναι καθαρό .

Τα 500 ΜΒ δεν αφήνουν Voip ,ούτε το internet με την μέρα

Link to comment
Share on other sites

Το καρτοinternet είναι καθαρό .

Τα 500 ΜΒ δεν αφήνουν Voip ,ούτε το internet με την μέρα

μόνο το voip κόβει?
Link to comment
Share on other sites

μόνο το voip κόβει?

Δεν αφήνει κανένα VOIP

ούτε skype , ούτε Vyke ούτε και το viber δεν περνάει , που λογω χαμηλής πιότητας ισχυρίζετε ότι περνάει και από τα μπλοκαρισμένα δίκτυα.

Youtube κατεβαίνει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι αν μπορούν να τα κάνουν αυτά

η ΕΕΤΤ είναι μόνιμα σε διακοπές????

 

Δεν έχει ψηφιστεί νόμος για το net neutrality στην Ελλάδα ή στην ΕΕ, οπότε ναι, είναι νόμιμοι.

Link to comment
Share on other sites

last time i hope

Οι υπηρεσιες VoIP (skype/viber/msn messenger etc) εχουν προσβαση απο το δικτυο της Vodafone μονο σε προγραμματα φωνης και internet με πάγιο 40€ και πάνω.

 

Παγιο Φωνης με mobile internet (πχ Unlimited20) = ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ

Πάγιο Φώνης με Mobile Interent (πχ Unlimited45)= EXEI ΠΡΟΣΒΑΣΗ

Πάγιο Φώνης και επιπρόσθετο πακέτο Mobile Interent (πχ Οικονομικό25 + Mobile Internet Large)= EXEI ΠΡΟΣΒΑΣΗ

 

Ολα τα προγραμματα Vodafone mobile broadband δεν εχουν προσβαση εκτος απο το VMB 10GB και το εμπορικά μη διαθέσιμο VMB Unlimited

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω την καρτοκινητή cu που έχω αλλά δέν ξέρω με τί

 

Βασικά θέλω να έχω χρόνο ομιλίας προς όλους, 100 λεπτά τον μήνα μου αρκούν. Τώρα βάζω 10-15€ τον μήνα και έχω μόνο 2 ώρες bonus προς όλα τα vodafone

 

Ποιό πρόγραμμα - εταιρία να επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

Το cu εδώ και καιρό έχει πακέτα ομιλίας προς όλους: cu talk a lot 600, talk 2 vodafone 300, talk 2 vodafone 600 και cu combo 600. http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-omilias/ http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-combo/

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς τόσα πακέτα στο cu και ψαχνόμουν για σύνδεση!

 

Απο αυτά που είδα το cu combo 600 με καλύπτει

 

Ανεξαρτήτως δικτύου εννοεί και τα σταθερά ή μόνο κινητά?

Link to comment
Share on other sites

Cu όπως λένε και τα παιδιά,η cosmote κοιμάται

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μονό εγώ θεωρώ απάτη να σου απαγορεύουν να χρησιμοποιήσεις το internet όπως θες (π.χ. voip) παρά ΜΟΝΟ ΑΝ τους τα σκάσεις από ένα ύψος χρημάτων και πάνω (40 ευρώ);; Είναι σκέτο νταβατζηλίκι αυτό το πράγμα! Μου τη δίνει αφάνταστα αυτό που κάνουν.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μονό εγώ θεωρώ απάτη να σου απαγορεύουν να χρησιμοποιήσεις το internet όπως θες (π.χ. voip) παρά ΜΟΝΟ ΑΝ τους τα σκάσεις από ένα ύψος χρημάτων και πάνω (40 ευρώ);; Είναι σκέτο νταβατζηλίκι αυτό το πράγμα! Μου τη δίνει αφάνταστα αυτό που κάνουν.

βασικά δικιά τους είναι η υπηρεσία,όπως θέλουν στη δίνουν. φυσικά υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενεργοποιησα την καρτα Vodafone που ειχα παρει απο ΑΒ Βασιλοπουλου τις μοιραζαν τσαμπα .

Ολα καλα μπορω να καλεσω το Νεο Νο μου και το υπολοιοπο μου ειναι 0€ .

Εστειλα SE 100 στο 19109 και πηρα 500ΜΒ λογικα μεθαυριο θα παρω αλλα 500.

Αυτα ολα ομως ειναι με κομμενο το VOIP κλπ;;;

Επισης αν δεν βαλω λεφτα στην καρτα πως θα παρουν τα λεφτα του αλλου μηνα;;;;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενεργοποιησα την καρτα Vodafone που ειχα παρει απο ΑΒ Βασιλοπουλου τις μοιραζαν τσαμπα .

Ολα καλα μπορω να καλεσω το Νεο Νο μου και το υπολοιοπο μου ειναι 0€ .

Εστειλα SE 100 στο 19109 και πηρα 500ΜΒ λογικα μεθαυριο θα παρω αλλα 500.

Αυτα ολα ομως ειναι με κομμενο το VOIP κλπ;;;

Επισης αν δεν βαλω λεφτα στην καρτα πως θα παρουν τα λεφτα του αλλου μηνα;;;;

ναι με κομμένα τα voip. και θα πάρεις και άλλα 500 μεθαύριο. προφανώς αφού δεν θα χεις υπόλοιπο δεν θα σε χρεώσουν και δεν θα ανανεωθει το πακέτο τον άλλο μηνα. (μπορείς να το απενεργοποιήσεις με se100 off)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...