Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προετοιμασία

 

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι οι drivers για το κινητό, που συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
Εναλλακτικά, χωρίς την ανάγκη για το Kies, μπορείς να κατεβάσεις μόνο τους drivers της Samsung από εδώ.
 
 
Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.

 

 

- Διαδικασία αλλαγής Firmware

Ανεξάρτητα απο την έκδοση firmware που θέλεις να περάσεις, η διαδικασία παραμένει ίδια.

 

 

  • 1. Αφού κατεβάσεις το επιθυμητό firmware από το επόμενο μήνυμα το οποίο ανανεώνεται πάντα με τα τελευταία firmwares (κύρια πηγή:
sammobile.com), αποσυμπίεσε το αρχείο (ή αρχεία) .tar σε σημείο της επιλογής σου.
 
 
2. Κλείσε το τηλέφωνο και μπες σε download mode (αυτό επιτυγχάνεται με το να πατήσεις ταυτόχρονα vol down/home/power, μόλις το κινητό ανοίξει θα δείς μια ειδοποίηση η οποία θα λέει αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Αν θέλεις να ακυρώσεις θα πατήσεις το vol down, στην προκειμένη περίπτωση πατάμε το vol up. Μολις μπήκες σε download mode.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/dmode.jpg
 
 
3. Ξεκίνα το odin (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator).
 
 
4. Κάνε κλικ στο κουμπί που λίει “PDA” και αναζήτησε το αρχείο που αποσυμπίεσες στο βήμα 1. Αν το αρχείο αυτό περιέχει παραπάνω απο 1 αρχεία, θα πρέπει να τα τοποθετήσεις ανάλογα δηλαδή Phone/Modem και CSC στα αντίστοιχα κουτιά του Odin (βλ. εικόνες)
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin2ng.jpg http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin3.jpg
 
 
 
5. Μην βάλεις το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρεις το repartition
 
 
6. Σύνδεσε το καλώδιο usb στον υπολογιστη και περιμένε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει γαλάζιο.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/odin4c.jpg
 
 
 
7. Κάνε κλικ στο “start”.
 
 
8. Μην αποσυνδέσεις ή κλείσεις την συσκευή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το τηλέφωνό σου.
Το τηλέφωνο θα κάνει επαννεκίνηση μόνο του.
* Σε περίπτωση που το κινητό μετά την επανεκκίνηση εμφανίζει το λογότυπο της Samsung και μένει εκεί (αυτό μπορεί να γίνει αν δεν κάνεις factory reset πριν την αναβάθμιση ή αν έρχεσαι από custom rom), βγάλε την μπαταρία, μπες σε recovery mode πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά Volume + , home και Power και κάνε ένα factory reset.
 
 
9.Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, κατέβασε το CSC selector, και επίλεξε τoν κωδικό που επιθυμείς (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.
 
 
10. Το τηλέφωνο μας ειναι έτοιμο για χρήση.

 

 

Σημειώσεις:

 

Θα προσέχεις πάντα να είναι τσεκαρισμένα μόνο τα “Auto Reboot” και “F.Reset Time”

Συνιστάται ανεπιφύλακτα factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν και μετά την αναβάθμιση.

Edited by Sofos_5
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tα παρακάτω αρχεία είναι για το Ι9300. Οι κάτοχοι του Ι9305 LTE να κοιτάξουν στο θέμα του LTE για το τελευταίο ελληνικό firmware.

 

Ice cream sandwich Eλληνικά firmwares:

(Σε παρένθεση η ημερομηνία παραγωγής)

 

 


XXALE8 Eλληνικό firmware 4.0.4 (12 Μαΐου)
XXALF5 Eλληνικό firmware 4.0.4 (13 Ιουνίου)
ΒUALE6 Vodafone ελληνικό firmware 4.0.4 (13 Μαΐου)
ΒUALF1 Vodafone ελληνικό firmware 4.0.4 (5 Iουνίου)
BUBLG3 Vodafone Ελληνικό firmware 4.0.4 (26 Ιουλίου)
XXΒLFB Eλληνικό firmware 4.0.4 (25 Ιουνίου)
XXΒLFB Cosmote Eλληνικό firmware 4.0.4 (25 Ιουνίου)
XXALF2 Κυπριακό firmware 4.0.4 (4 Ιουνίου)
XXBLH1 Ελληνικο firmware 4.0.4 (31 Ιουλίου)
XXBLH1 Kυπριακό firmware 4.0.4 (31 Ιουλίου)
XXΒLH3 Cosmote Eλληνικό firmware 4.0.4 (21 Aυγούστου)

 

 

Jelly Bean Eλληνικά firmwares:

(Σε παρένθεση η ημερομηνία παραγωγής

 


XXDLIH Vodafone (VGR) Eλληνικό firmware 4.1.1 (28 Σεπτεμβρίου)
XXDLIH Cosmote (COS) Eλληνικό firmware 4.1.1 (28 Σεπτεμβρίου)
XXDLJ4 Eλληνικό (EUR) firmware 4.1.1 (19 Oκτωβρίου)
XXELL4 Ελληνικό (EUR) & Kυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (10 Δεκεμβρίου)
XXELL5 Vodafone (VGR) Ελληνικό firmware 4.1.2 (10 Δεκεμβρίου)
XXELLA Cosmote (COS) Ελληνικό firmware 4.1.2 (22 Δεκεμβρίου)
XXELLA Kυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (22 Δεκεμβρίου)
XXELLA Ελληνικό (EUR) firmware 4.1.2 (22 Δεκεμβρίου)
XXEMC2 Ελληνικό (EUR) firmware 4.1.2 (11 Μαρτίου)
XXEMC2 Κυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (11 Μαρτίου)
XXEMG4 Κυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (16 Ιουλίου)
XXEMG4 Ελληνικό (EUR) firmware 4.1.2 (16 Ιουλίου)
---------------------------------
XXUGMK6 Κυπριακό (CYO) firmware 4.3 (28 Νοεμβρίου 2013)
XXUGMK6 Ελληνικό (EUR) firmware 4.3 (28 Νοεμβρίου 2013)
XXUGMK6 Vodafone (VGR) firmware 4.3 (28 Νοεμβρίου 2013)
XXUGML2 Cosmote (COS) firmware 4.3 (12 Δεκεμβρίου 2013)
XXUGNA5 Ελληνικό (EUR) firmware 4.3 (16 Iανουαρίου 2014)
 

 

(ο κωδικός αποσυμπίεσης αν ζητηθεί, είναι samfirmware.com)

Edited by Tyxerakias
Ενημέρωση Συνδέσμων
- Alex
Link to comment
Share on other sites

5. Μην βάλεις το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρεις το repartition

 

 

Σε ευχαριστω αλλη μια φορα,για τις τοσο αναλυτικες οδηγιες σου. Που ειναι αψογες και δουλευουν οπως ακριβως μας υποδεικνυεις,καθως μας βοηθουν να επιλυουμε και πολλα προβληματα,που ενδεχομενως να προκυψουν στο μελλον με τις συσκευες μας.

Αν θα μπορουσες να μας πεις επιπλεον,χωρις να θελω να σε κουρασω καθολου παραπανω,μεσα σε 2/3 σειρες,σε ποιες περιπτωσεις το αρχειο .PIT μας χρησιμευει και τι κανει το repartition,θα με βοηθουσες πολυ στο μελλον.

 

Ισως αν ειχες καποιο Link υπ'οψιν σου και μπορουσες να μας παραπεμψεις,για εμενα θα ηταν αρκετο. Μιας και θα μπορουσα να διαβασω ακομα περισσοτερα,για αυτα που σε ρωταω εκει περα.

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλη μια φορα,για τις τοσο αναλυτικες οδηγιες σου. Που ειναι αψογες και δουλευουν οπως ακριβως μας υποδεικνυεις.

Αν θα μπορουσες να μας πεις επιπλεον,χωρις να θελω να σε κουρασω καθολου παραπανω,μεσα σε 2/3 σειρες,σε ποιες περιπτωσεις το αρχειο .PIT μας χρησιμευει και τι κανει το repartition,θα με βοηθουσες πολυ στο μελλον.

 

Ισως αν ειχες καποιο Link υπ'οψιν σου και μπορουσες να μας παραπεμψεις,για εμενα θα ηταν αρκετο. Μιας και θα μπορουσα να διαβασω ακομα περισσοτερα,για αυτα που σε ρωταω εκει περα.

 

Σε ευχαριστω πολυ.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :) Το pit είναι αρχικά - partition information table, και περιέχει πληροφορίες για το πώς χωρίζεται η εσωτερική μνήμη της συσκευής. Ανάλογα με τη rom υπάρχουν διαφορετικά χωρίσματα (partitions), τα αρχεία του συστήματος είναι σε ένα, τα δεδομένα των εγκατεστημένων εφαρμογών σε άλλο, τα δικά σου αρχεία σε τρίτο, κ.ο.κ. Η Samsung έχει αποφασίσει κι έχει χωρίσει τη ROM σε partitions με συγκεκριμένο μέγεθος και όνομα το κάθε ένα. Φαντάσου κάτι σαν τον Windows υπολογιστή σου, που γίνεται να έχει μόνο ένα σκληρό δίσκο, o oποίος όμως να είναι χωρισμένος σε C:\ , D:\ και E:\.

 

Επειδή μιλάμε για επίσημα firmwares, το PIT παραμένει πάντα το ίδιο, και σπάνια θα χρειαστεί να το αλλάξεις. Η μόνη περίπτωση που θα χρειαστεί να φλασάρεις με .pit αρχείο, είναι αν προηγουμένος έχεις βάλει κάποια τελείως επαναστατική custom rom (π.χ. Cyanogen) η οποία ξαναχωρίζει την εσωτερική μνήμη όπως θέλει αυτή, με δικά της μεγέθη και ονόματα. Οι περισσότερες roms δεν είναι έτσι, όλες οι επίσημες καθώς και οι περισσότερες custom εγκαθίστανται στα αρχικά paritions. Άλλη περίπτωση που μπορεί να χρειαστεί, είναι αν πάει κάτι αναπάντεχα και πολύ στραβά κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης, κι αυτό είναι σπάνιο. Γι'αυτό λοιπόν εδώ γράφω να μην αγγίξεις το .pit, γιατί δε χρειάζεται, και πιθανότερο είναι να κάνει ζημιά παρά καλό.

 

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...εχω παρει το SGS3 εισαγωγης απο Γερμανια ...αν βαλω την I9300XXALF2 που ειναι για τα Αγγλικα SGS3 θα υπαρχει προβλημα ?:O
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...εχω παρει το SGS3 εισαγωγης απο Γερμανια ...αν βαλω την I9300XXALF2 που ειναι για τα Αγγλικα SGS3 θα υπαρχει προβλημα ?:O

 

Όχι, απλά θα χάσεις την εγγύησή σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...εχω παρει το SGS3 εισαγωγης απο Γερμανια ...αν βαλω την I9300XXALF2 που ειναι για τα Αγγλικα SGS3 θα υπαρχει προβλημα ?:O

 

Δεν ξερω σιγουρα αν χανεις την εγγυηση μια και μιλαμε για επισημο firmware ,μπορει να εχει δικιο ο Τyxerakias αλλα οπως και να εχει ξαναπερνας σε περιπτωση που θα χρειαστει επισκευη η συσκευη σου το δικο της firmware με τον ιδιο τροπο και δεν εχεις κανενα προβλημα . Φυσικα η αποφαση ειναι δικη σου .Επισης δεν γνωριζω αν μετραει ο counter στο S3 αν περασεις επισημο firmware γιατι στο S2 δεν μετρουσε .

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σιγουρα αν χανεις την εγγυηση μια και μιλαμε για επισημο firmware ,μπορει να εχει δικιο ο Τyxerakias αλλα οπως και να εχει ξαναπερνας σε περιπτωση που θα χρειαστει επισκευη η συσκευη σου το δικο της firmware με τον ιδιο τροπο και δεν εχεις κανενα προβλημα . Φυσικα η αποφαση ειναι δικη σου .Επισης δεν γνωριζω αν μετραει ο counter στο S3 αν περασεις επισημο firmware γιατι στο S2 δεν μετρουσε .

 

keltona δεν ξέρω 100% αν χάνεις την εγγύηση. Αυτό που ξέρω επαληθευμένα είναι ότι μπορούν από το IMEI του κινητού να δούνε από ποια χώρα προέρχεται και συνεπώς ποιο firmware φορούσε αρχικά. Και αφού φοράει άλλης χώρας, το πείραξες. Άρα, πάει η εγγύηση. Θεωρητικά. Πρακτικά τώρα, δεν έχω ιδέα αν ο υπάλληλος έχει οδηγίες να το κοιτάει αυτό ή αν τον νοιάζει καν. Παιδιά παλιότερα δώσανε κινητά με αλλαγμένο firmware και δεν έγινε τίποτα. Έχεις φυσικά δίκιο ότι το αρχικό firmware υπάρχει και μπορεί να ξαναπεραστεί. Οι χρήστες πρέπει πάντως να ξέρουν ότι το να αλλάξεις firmware μόνος σου σύμφωνα με τη Samsung ακυρώνει την εγγύηση. Από κει και πέρα, η ευθύνη δικιά τους. Φυσικά εγώ το δικό μου το έχω χιλιοπειράξει, και αν με το καλό πάρω το III θα κάνω το ίδιο :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Μεγαλο διλημα,

Παντως ολα μου τα smartphones που ειχα τα ειχα rootαρει, και εκανα και μονος μου tweaks στις rom....:lol:

ΑΥτο ομως επειδη παει σφαιρα το ατιμο ψιλοκολαω:X ακομα και να του περασω firmware :lol:

Link to comment
Share on other sites

keltona δεν ξέρω 100% αν χάνεις την εγγύηση. Αυτό που ξέρω επαληθευμένα είναι ότι μπορούν από το IMEI του κινητού να δούνε από ποια χώρα προέρχεται και συνεπώς ποιο firmware φορούσε αρχικά. Και αφού φοράει άλλης χώρας, το πείραξες. Άρα, πάει η εγγύηση. Θεωρητικά. Πρακτικά τώρα, δεν έχω ιδέα αν ο υπάλληλος έχει οδηγίες να το κοιτάει αυτό ή αν τον νοιάζει καν. Παιδιά παλιότερα δώσανε κινητά με αλλαγμένο firmware και δεν έγινε τίποτα. Έχεις φυσικά δίκιο ότι το αρχικό firmware υπάρχει και μπορεί να ξαναπεραστεί. Οι χρήστες πρέπει πάντως να ξέρουν ότι το να αλλάξεις firmware μόνος σου σύμφωνα με τη Samsung ακυρώνει την εγγύηση. Από κει και πέρα, η ευθύνη δικιά τους. Φυσικά εγώ το δικό μου το έχω χιλιοπειράξει, και αν με το καλό πάρω το III θα κάνω το ίδιο :)

 

Εννοειται οτι δεν σε αμφισβητησα , αλλα μενω στο κομματι που ειπες για τον υπαλληλο και εχεις απολυτο δικιο γιατι ειδαμε και το παραδειγμα με το MOTOROLA RAZR που εστειλε ενας για service και οταν το παρελαβε ηταν το πρωτο με ICS στον κοσμο .Παιζει πραγματι ρολο αν θα την ψαξει την δουλεια η θα μεινει στο οτι ο counter δεν εγραψε . Εγω παντως την περασα την I9300XXALF2 και την ξαναεβγαλα και γυρισα στην XXALE8 γιατι την ειδα τρομερα ενεργοβορα και ο counter δεν εγραψε ,αρα οτι ισχυε στο S2 ισχυει και στο S3 .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ.

Εμένα μου έβγαλε μία ειδοποίηση να κάνω αναβάθμιση,και πατησα το κουμπί,αφου μπήκα σε κάποιο WiFi,οπότε και έκανε κάμποσα ώρα,εγκατέστησε ο,τι ήθελε,και μετα ζήτησε επανεκκίνηση,που έκανε.

Και μαλιστα είχε και πλάκα,διότι έδειχνε ένα το ποτάμι αντροιντ,πράσινο,να γυρίζει γύρω γύρω,ενω στην κοιλια του,γυριζανε κάτι σαν τροχιές ηλεκτρονικών.

Τι ήταν Αυτο,σε σχέση μ´αυτα που γράφεις εσυ;Το ίδιο,η διαφορετικό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες εσύ ήταν η επίσημη αναβάθμιση.

Αυτός ο οδηγός περιγράφει το πως μπορείς να περάσεις οποιοδήποτε επίσημο Firmware του SIII (ακόμα και άλλων χωρών) στο κινητό σου ανά πάσα στιγμή.

Αν επομένως θες κάθε φορά το τελευταίο Firmware ακολουθείς τον οδηγό και το έχεις. Αν δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα περιμένεις τις επίσημες αναβαθμίσεις και τις περνάς όπως έκανες και τώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι με το που ανοιξα το τηλεφωνο εκανε ενημερωση και εγκατασταση λογισμικου..To θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι αναβαθμιστηκε καθως εχω την 4.0.4 την οποια ειχα και πριν την αναβαθμιση.Το τηλεφωνο το εχω 3 εβδομαδες και ειναι αγορασμενο απο το Γερμανικο amazon.Γνωριζει κανεις κατι?Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι με το που ανοιξα το τηλεφωνο εκανε ενημερωση και εγκατασταση λογισμικου..To θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι αναβαθμιστηκε καθως εχω την 4.0.4 την οποια ειχα και πριν την αναβαθμιση.Το τηλεφωνο το εχω 3 εβδομαδες και ειναι αγορασμενο απο το Γερμανικο amazon.Γνωριζει κανεις κατι?Ευχαριστω!

 

Γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και δες ποια έκδοση έχεις τώρα, στο "AP" φαίνεται. 4.0.4 θα είναι πάλι, δεν έχει βγει πιο καινούρια ice cream sandwich, απλά είναι πιο καινούρια και θεωρητικά βελτιωμένη έκδοση απ'αυτή που είχες. Λογικά θα έχεις την τελευταία γερμανική έκδοση, δηλαδή την I9300XXALF6, ενώ πριν είχες την LE8. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και δες ποια έκδοση έχεις τώρα, στο PDA φαίνεται. 4.0.4 θα είναι πάλι, δεν έχει βγει πιο καινούρια ice cream sandwich, απλά είναι πιο καινούρια και θεωρητικά βελτιωμένη έκδοση απ'αυτή που είχες. Λογικά θα έχεις την τελευταία γερμανική έκδοση, δηλαδή την I9300XXALF6, ενώ πριν είχες την LE8. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Εμενα,αγορασμενο επισης απο τη Γερμανια,γραφει τις εξης τρεις γραμμες,αφου του εκανα και εγω αναβαθμιση,την οποια και μου ζητησε.

AP I9300XXALF6 ,CP I9300XXLF5,CSC I9300BTALF4 .

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα,αγορασμενο επισης απο τη Γερμανια,γραφει τις εξης τρεις γραμμες,αφου του εκανα και εγω αναβαθμιση,την οποια και μου ζητησε.

AP I9300XXALF6 ,CP I9300XXLF5,CSC I9300BTALF4 .

 

Nαι, αυτό που είπα παραπάνω. Upgrade στην LF6... Δεν υπάρχει θέμα. (Απ'ότι βλέπω αλλάξανε το "PDA" που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα σε "AP", οκ).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!θελω να ρωτησω πως καταλαβαινουμε απο ποια χωρα ειναι το κινητο?εγω το αγορασα απο ελλαδα αλλα γραφει ΑΡ-I9300XXALF2 CP-I9300XXLF2 CSC-I9300MTLALF1.επισης οταν το συνδεω στο kies,μου γραφει οτι το τιλεφωνο δεν υποστιριζει αναβαθμηση μεσω κιες.ειναι οπως το αγορασα δεν εκανα κατι,μηπως υπαρχει προβλημα?ευχαριστω..
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!θελω να ρωτησω πως καταλαβαινουμε απο ποια χωρα ειναι το κινητο?εγω το αγορασα απο ελλαδα αλλα γραφει ΑΡ-I9300XXALF2 CP-I9300XXLF2 CSC-I9300MTLALF1.επισης οταν το συνδεω στο kies,μου γραφει οτι το τιλεφωνο δεν υποστιριζει αναβαθμηση μεσω κιες.ειναι οπως το αγορασα δεν εκανα κατι,μηπως υπαρχει προβλημα?ευχαριστω..

 

Πολλά μαγαζιά κάνουν παραεισαγωγή γιατί είναι φθηνότερα γι'αυτούς, και παίρνεις τηλέφωνα που δεν είναι Ελληνικά. Είναι πια πολύ γνωστό, ειδικά από μικρότερα μαγαζιά και ιντερνετομάγαζα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αρκεί το τηλέφωνο να είναι Ευρωπαϊκής προέλευσης, ώστε με την απόδειξη αγοράς να ισχύει η πανευρωπαϊκή εγγύηση της Samsung. To δικό σου το τηλέφωνο είναι από Βουλγαρία, το sales code ανήκει στο δίκτυο M-Tel (М-Tел). Άρα είσαι ok από εγγύηση, αφού η συσκευή είναι Ευρωπαϊκή, μην αγχώνεσαι :)

 

Για το Kies, δεν ξέρω πού είναι το πρόβλημα, γιατί το firmware που φοράει η συσκευή σου είναι το τελευταίο επίσημο για τη Boυλγαρία. Ίσως απλά να έχουν πρόβλημα oι servers τους σήμερα (είναι γενικά προβληματικοί). Εσύ πάντως δεν έχεις πρόβλημα.

 

Αν θέλεις βέβαια να βάλεις πιο καινούριο firmware ή επίσημο ελληνικό, είσαι στο σωστό θέμα ;)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να δουμε απο ποια χωρα ειναι για την εγγυηση?

 

Aν δεν έχει αλλαχτεί το firmware, γράφεις *#1234# στον dialer και κοιτας το csc. Tα 3 γράμματα μετά το I9300 δείχνουν τη χώρα για την οποία εκδόθηκε το firmware που φοράει το τηλέφωνο αυτή τη στιγμή. Υπάρχουν πολλά μέρη για να βρεις σε τι αντιστοιχούν τα 3 γράμματα, ένα παράδειγμα εδώ.

Aν είναι πειραγμένο το firmware, μπορεί να σου το πει η Samsung αν τους δώσεις το IMEI σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

για αυτους τους λογους το αγορασα εγω απευθειας απο την samsung hellas. δεν ειναι η retail εκδοση για τους cosmote, vodafone etc, αλλα ανοικτη συσκευη που παιρνει τα updates πρωτη.

 

AP: I9300XXBLFB

CP: I9300XXLFB

CSC: I9300EURBLG1

HTC HD2

Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

για αυτους τους λογους το αγορασα εγω απευθειας απο την samsung hellas. δεν ειναι η retail εκδοση για τους cosmote, vodafone etc, αλλα ανοικτη συσκευη που παιρνει τα updates πρωτη.

 

AP: I9300XXBLFB

CP: I9300XXLFB

CSC: I9300EURBLG1

Πρωτον,ειναι καλυτερη αυτη ,απο την προηγουμενη;Και δευτερον,εμεις,που το πηραμε απο τη Γερμανια,θα ζητησει να κατεβασει την ενημερωση αυτη μονο του,οπως εκανε ηδη μια φορά και εβαλε την ...LF6,ή πρεπει να παμε γυρευοντας;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο δεν εχεις αδικο... θεωρητικα ομως (πολυ θεωρητικα) το update βελτιωνει πραγματα. ισως καλυτερα ειναι να μην το εχω ενεργοποιημενο το FOTA (Firmware Over The Air)... Καλυτερα να παιζεις μεσω KIES

HTC HD2

Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο δεν εχεις αδικο... θεωρητικα ομως (πολυ θεωρητικα) το update βελτιωνει πραγματα. ισως καλυτερα ειναι να μην το εχω ενεργοποιημενο το FOTA (Firmware Over The Air)... Καλυτερα να παιζεις μεσω KIES

Που φαινεται αυτο το FOTA;Γιατι για να μπλεξω με KIES,χλωμο το βλεπω.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν πειραξα τιποτα. οταν πηρα την συσκευη και του εβαλα την Microsim, απευθειας χωρις να με ρωτησει εκανε update. αντιστοιχα και σημερα.

 

εχει κανει 2 updates μεσα σε 2 βδομαδες. δεν το χω δει σαν επιλογη στο μενου, δες στο site της σαμσουνγκ μηπως εχει οδηγιες στο support

HTC HD2

Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...