Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου να σε ρωτησω κατι...η οθονη πως φαινεται σε συνθηκες εξωτερικου χωρου;θολωνει αρκετα ή οχι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε μαγκες τι στουκοι ειναι εκει στο πλαισιο στο internet λεει διαθεσιμο και παω να το παρω απο αθηνα .Και μου λεει ο πωλητης δεν ξερω ακομα ποτε θα ερθει αρχες ιουνιου μαλλον.Δεν εχω καποια ενημερωση κτλ....Εσεις ρε μαγκες απο ποιο πλαισιο το πηρατε γιατι εχω ψηθει και το θελω τωρα που λενε...!
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες τι στουκοι ειναι εκει στο πλαισιο στο internet λεει διαθεσιμο και παω να το παρω απο αθηνα .Και μου λεει ο πωλητης δεν ξερω ακομα ποτε θα ερθει αρχες ιουνιου μαλλον.Δεν εχω καποια ενημερωση κτλ....Εσεις ρε μαγκες απο ποιο πλαισιο το πηρατε γιατι εχω ψηθει και το θελω τωρα που λενε...!

 

Φιλε εδω στο the mall στο Μαρουσι,το εχουν απο το Σαββατο ετοιμοπαραδοτο..........ναι οι πωλητες τελικα πολλες φορες δεν.....:rolleyes:

 

Και μαλιστα αμεσα διαθεσιμο απο 199 ευρω πλεον,και μαλιστα gr οπως λεει.......---->

http://www.skroutz.gr/s/437143/Alcatel-OT-995.html?keyphrase=Alcatel+One+Touch+995

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στο πλισιο Καλαμαριας το εχουν και το περιεργαστικα για 5 λεπτα και δεν μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις,στο θεμα κατασκευης φαινετε οντος καλο αλλα παρατηρισα ενα λαγκ στο σκρολαρισμα και η οθονη δεν ειναι και οτι καλυτερο,επειδει τυχαινει να εχω το huawei X5 μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η οθονη του Χ5 ειναι πολυ καλυτερη οπως επισης και η ταχυτητα στο σκρολαρισμα,βεβαια το 995 εχει μπροστινη καμερα hdmi και dlna πραγματα που απουσιαζουν απ'το Χ5.
Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/?6dloaixc31oggn2 ROOT εδώ-εννοείται ενεργοποιημένο το USB debugging και για να είμαστε σίγουροι ότι είναι εγκατεστημένοι οι drivers ADB να έχουμε και το Alcatel Android Manager εγκατεστημένο από εδώ http://www.alcatelonetouch.com/global-en/downloads/pcsuite/alcatel-androidmanager-2-2-1204-365.exe :);)

Πολύ γρήγορο.....ήδη μονο με τον Nemus Launcher το κινητό πετάει......:)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Λόγω των επόμενων screenshots 2ο post.

Xperia S Home με widgets. http://xperia.free.bg/-ΔΕΝ χρειάζεται ρουτάρισμα.

Edited by rostropol
Διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/?6dloaixc31oggn2 ROOT εδώ-εννοείται ενεργοποιημένο το USB debugging και για να είμαστε σίγουροι ότι είναι εγκατεστημένοι οι drivers ADB να έχουμε και το Alcatel Android Manager εγκατεστημένο από εδώ http://www.alcatelonetouch.com/global-en/downloads/pcsuite/alcatel-androidmanager-2-2-1204-365.exe :);)

Πολύ γρήγορο και ξήλωσα και τον OT-Launcher και κάτι άλλα "αχρείαστα"......ήδη μονο με τον Nemus Launcher το κινητό πετάει......:)

 

Καμια βοηθεια για το πως εκανες ολα αυτα που εκανες? :p (και τι κερδιζεις με το rooting? γενικα εψαξα να βρω, αλλα τα λενε πολυ επιστημονικα!)

 

Σημερα το πηρα το κινητο, ειναι το 1ο android που ειναι δικο μου (ειχα παρει το Desire για την μανα μου, και ειναι πολυ καλο, ειδικα σε θεμα ποιοτητας κατασκευης ειναι αιωνες μπροστα) και μπορω να πω οτι για 200Ε σε σχεση με κατι αλλα android κινητα που χαζευα ειναι απιστευτο το κινητο! Το πλακωσα βεβαια σε εφαρμογες και widgets και εχει φρικαρει. Μονιμως εχω 70-80ΜΒ free ram! :( Ειδα στις φωτογραφιες σου οτι εσυ με το root εχεις καταφερει και εχεις πολυ παραπανω. Σαν αισθηση πως ειναι? Ειναι πολυ πιο γρηγορο? (εμενα μου φαινεται ηδη γρηγορο σε σχεση με το Nokia N8 που ειχα :p)

 

Ευχαριστω!

Edited by Shadowjump

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια για το πως εκανες ολα αυτα που εκανες? :p (και τι κερδιζεις με το rooting? γενικα εψαξα να βρω, αλλα τα λενε πολυ επιστημονικα!)

 

Σημερα το πηρα το κινητο, ειναι το 1ο android που ειναι δικο μου (ειχα παρει το Desire για την μανα μου, και ειναι πολυ καλο, ειδικα σε θεμα ποιοτητας κατασκευης ειναι αιωνες μπροστα) και μπορω να πω οτι για 200Ε σε σχεση με κατι αλλα android κινητα που χαζευα ειναι απιστευτο το κινητο! Το πλακωσα βεβαια σε εφαρμογες και widgets και εχει φρικαρει. Μονιμως εχω 70-80ΜΒ free ram! :( Ειδα στις φωτογραφιες σου οτι εσυ με το root εχεις καταφερει και εχεις πολυ παραπανω. Σαν αισθηση πως ειναι? Ειναι πολυ πιο γρηγορο? (εμενα μου φαινεται ηδη γρηγορο σε σχεση με το Nokia N8 που ειχα :p)

 

Ευχαριστω!

Καλά αυτό με το Ν8 μόνο ως ανέκδοτο το εκλαμβάνω......:lol::lol:

Τώρα πλέον με τον Xperia S Home launcher η ram είναι μονίμως 200-215 ΜΒ,εννοείται άλλο τηλέφωνο εντελώς.

Αν δεν είσαι εξοικιωμένος με αυτά όλα(αφού όπως λες είχες πριν Ν8) θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις την αναγνωση εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26582901&postcount=82

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1620387&page=9

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Το παρηγκειλα ήδη. Εχω επιδότηση και το έκλεισα, σε ασπρο.

Τριτη θα μου το στείλουν μου ειπαν.

Αντε σιγα σιγα να μας λυθούν και οι απορίες.

Δεν το εχω δει απο κοντα αλλα απο τα videos που εχω δει με επεισε. Άλλωστε 100 ευρο μου βγαινει. Εχω επιδοτηση 105 και μου ζηταν αλλα 100 .

στα 205 ευρο τι καλυτερο να παρει καποιος.

 

Που βγαινει ρε φιλε 205 μς επιδοτηση?

Στο πλαισιο παντος 219 ειναι με την επιδοτηση!

Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια για το πως εκανες ολα αυτα που εκανες? :p (και τι κερδιζεις με το rooting? γενικα εψαξα να βρω, αλλα τα λενε πολυ επιστημονικα!)

 

Σημερα το πηρα το κινητο, ειναι το 1ο android που ειναι δικο μου (ειχα παρει το Desire για την μανα μου, και ειναι πολυ καλο, ειδικα σε θεμα ποιοτητας κατασκευης ειναι αιωνες μπροστα) και μπορω να πω οτι για 200Ε σε σχεση με κατι αλλα android κινητα που χαζευα ειναι απιστευτο το κινητο! Το πλακωσα βεβαια σε εφαρμογες και widgets και εχει φρικαρει. Μονιμως εχω 70-80ΜΒ free ram! :( Ειδα στις φωτογραφιες σου οτι εσυ με το root εχεις καταφερει και εχεις πολυ παραπανω. Σαν αισθηση πως ειναι? Ειναι πολυ πιο γρηγορο? (εμενα μου φαινεται ηδη γρηγορο σε σχεση με το Nokia N8 που ειχα :p)

 

Ευχαριστω!

 

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=115&a=107

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το Ν8 μόνο ως ανέκδοτο το εκλαμβάνω......:lol::lol:

Τώρα πλέον με τον Xperia S Home launcher η ram είναι μονίμως 200-215 ΜΒ,εννοείται άλλο τηλέφωνο εντελώς,σε αυτό συντελεί το root και το ξήλωμα αρχικά του άθλιου spb shell 3D(OT launcher) και μετά κάποιων άλλων εφαρμογών.

Αν δεν είσαι εξοικιωμένος με αυτά όλα(αφού όπως λες είχες πριν Ν8) θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις την αναγνωση εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26582901&postcount=82

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1620387&page=9

Εγώ έτσι βρήκα αμέσως άκρη,πίστεψε με αξίζει χίλιες φορές:);)(καλά δεν υπήρχε και περίπτωση να το κρατήσω με αυτόν τον άθλιο OT-Launcher και κάτι Antivirus Pro κλπ. που τρώνε όλη την ram......:mad:)

 

Αμα το κανεις root μπορεις να κανεις uninstall τα παντα? Δηλαδη αυτο που εκανες εσυ ηταν να κανεις root και μετα uninstall οτι δεν ηθελες? Backup πως κραταω αμα θελω να γυρισω το κινητο σε εργοστασιακες ρυθμισεις?

Ευχαριστω!

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Αμα το κανεις root μπορεις να κανεις uninstall τα παντα? Δηλαδη αυτο που εκανες εσυ ηταν να κανεις root και μετα uninstall οτι δεν ηθελες? Backup πως κραταω αμα θελω να γυρισω το κινητο σε εργοστασιακες ρυθμισεις?

Ευχαριστω!

Στα λινκ πιο πάνω του xda-developers κάπου έχει και το πως κάνεις backup.

Με το Root Uninstaller https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.free&hl=el μπορείς να βγάλεις πάρα πολλές εφαρμογές(πχ. OT launcher,Music Play,Antivirus Pro,data counter......) και υποθέτω μετά από καιρό με το backup που έχοντας διαβάσει πως γίνεται να το επαναφέρεις .(προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να το επαναφέρω στο άθλιο status που ήταν πριν-τώρα έχω εντελώς διαφορετικό ΟΤ-995 και έτσι θα μείνει,άλλωστε σε περίπτωση πώλησης του κάποια στιγμή η τιμή που θα πιάνει δεν με κάνει να ανησυχώ για το πως θα το αγοράσει ο άλλος αφου θα είναι ενήμερος για root κλπ.-στην περίπτωση του ΟΤ-995 με συμφέρει πιο πολύ να το κρατήσω παρά να το πουλήσω σε καποιον που θα με πρήζει μετά για 140 € max.,το κινητό αυτό προσφέρει πολύ πιο πολλά από τα λεφτά αυτά....;))

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρηκα αυτο με το backup :S

 

Αν μετα το root τρεξω το προγραμματακι της Alcatel, το One Touch Upgrade, λογικα δεν θα μου επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση?

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρηκα αυτο με το backup :S

 

Αν μετα το root τρεξω το προγραμματακι της Alcatel, το One Touch Upgrade, λογικα δεν θα μου επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση?

Είδα πως ρώτησες στο xda για το Xperia S Home,να ξεκαθαρίσω ότι για να γίνει αυτό ΔΕΝ χρειάζεται root,απλώς κατεβάζεις το Home_MultiResolution τα Weatherwidget από το λινκ xperia.free.bg (και τα άλλα αν θες) και απαραίτητα το widgetpicker.apk τα εγκαθιστάς και πας ρυθμίσεις>Επιλ.προγρ.εκκίνησης>και επιλέγεις Αρχική οθόνη Xperia,όταν πατήσεις το Home button σε πάει στην Xperia Home-μετά αν θες βάζεις το Widget καιρού κλπ.

Το root ουσιαστικά το έκανα για να απεγκαταστήσω τις περιττές εφαρμογές που όταν ξεκινάει το κινητό από fresh boot καταναλώνουν αρκετά ΜΒ για το τίποτα(ειδικά σε συνδυασμό με τον ΟΤ-launcher το κινητό συγκριτικά σερνόταν....έτρεχαν Antivirus Pro,data counter κ.α. που ευτυχώς δεν θυμάμαι πλέον),τώρα είμαι συνέχεια σταθερά πάνω από τα 200 ΜΒ με κενές τις 2 από τις 5 οθονιές:).

Link to comment
Share on other sites

κάποιος ρώτησε για συγκρίσεις με το HONOR??

εδώ ένα πολύ καλό HUNS ON: http://www.fullgsm.gr/index.php/review/handson/550-best-budget-smartphones

Link to comment
Share on other sites

κάποιος ρώτησε για συγκρίσεις με το HONOR??

εδώ ένα πολύ καλό HUNDS ON: http://www.fullgsm.gr/index.php/review/handson/550-best-budget-smartphones

το αγόρασα 198,67 € από το Birdphone με τα μεταφορικά για επαρχία..αυριο θα το έχω....ΝΑΙΙΙΙΙ:happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις ποτε θα βγαλει η alcatel το source code του OT 995?

Αντε να βγει καμια custom rom να φυσιξει λιγο το κινητακι

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

http://www.mediafire.com/?6dloaixc31oggn2 ROOT εδώ-εννοείται ενεργοποιημένο το USB debugging και για να είμαστε σίγουροι ότι είναι εγκατεστημένοι οι drivers ADB να έχουμε και το Alcatel Android Manager εγκατεστημένο από εδώ http://www.alcatelonetouch.com/global-en/downloads/pcsuite/alcatel-androidmanager-2-2-1204-365.exe :);)

Πολύ γρήγορο και ξήλωσα και τον OT-Launcher και κάτι άλλα "αχρείαστα"......ήδη μονο με τον Nemus Launcher το κινητό πετάει......:)

 

βλέπω ότι το κινητό έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και έχοντας το 990 σκέφτομαι τη μετάβαση. Όμως θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στους κατόχους του κινητού.

 

1) ζουμ ενόσω τραβάτε βίντεο κάνει; Έστω και με άλλη εφαρμογή εγκατεστημένη.

2) 2G μπορεί να έχει ενεργοποιημένο ΜΟΝΟ ακόμη και σε επανεκκίνηση;

3) ο δείκτης ακτινοβολίας sar ισχύει ότι είναι τόσο χαμηλός (~0,5); Αρχικά αναφερόταν ότι θα ήταν μεγάλος (κοντά στο 1) όσο του 990. Το βιβλιαράκι που δίδεται με το κινητό, αναφέρει τπτ;

4) ρουτάρισμα, χωρίς οδηγούς, γίνεται; Όπως στο 990 πχ; Δεν τρέχω παράθυρα (windows) οπότε θέλω να το κάνω από λίνουξ δίχως εξέ αρχεία. Είναι απαραίτητο να εγκαταστήσω τον μάνατζερ του 995; Τουλάχιστον με τις ως τώρα επιτυχημένες διαδικασίες ρουτ. Το μπακάπ δε με ενδιαφέρει.

5) Έχετε παίξει στο κινητό καμιά υψηλής ανάλυσης ταινία; Κολλάει;

6) Τηλέφωνο παίρνει; Είναι καλό στην πρωταρχική δουλειά ενός κινητού;

7) rostropol στις φωτό που δείχνεις φαίνεται ότι κάποια στιγμή έχεις ελεύθερη περίπου 217ΜΒ ραμ. Δεν είναι πολύ λίγη ακόμη και με ρουτάρισμα. Στο 990 φτάνω κοντά στα 300. Μήπως αυτή είναι χωρίς ρουτ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

4) ρουτάρισμα, χωρίς οδηγούς, γίνεται; Όπως στο 990 πχ; Δεν τρέχω παράθυρα (windows) οπότε θέλω να το κάνω από λίνουξ δίχως εξέ αρχεία. Είναι απαραίτητο να εγκαταστήσω τον μάνατζερ του 995; Τουλάχιστον με τις ως τώρα επιτυχημένες διαδικασίες ρουτ. Το μπακάπ δε με ενδιαφέρει.

Οταν βγαλει η Alcatel το source code θα υπαρχουν custom roms προ-rootρισμενα (και πιστευω στο μέλλον θα βρεθεί καποια τρύπα για ευκολότερο rooting).

 

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη από χρώματα,ευκρίνεια τι λέει,σε σχέση με ένα arc ας πούμε

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Που βγαινει ρε φιλε 205 μς επιδοτηση?

Στο πλαισιο παντος 219 ειναι με την επιδοτηση!

 

Φιλε μου εγώ είχα επιδοτηση 101εύρο. Το αγόρασα από το πλαίσιο κ έδωσα έξτρα ακόμα 105, σύνολο 206. τωρα να κάνανε λάθος. . . δεν ξέρω. Την επιδότησή μου την ξέρω σίγουρα γιατί την ξανατσεκαρα τηλεφωνικά από την κοπελιά στο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, πως γινεται να σταματαω εφαρμογες να ξεκινανε απο μονες τους στο background πχ Google Play, Facebook, Browser κτλ κτλ?

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, πως γινεται να σταματαω εφαρμογες να ξεκινανε απο μονες τους στο background πχ Google Play, Facebook, Browser κτλ κτλ?

 

Δεν γίνεται πολύ απλά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

 

 

βλέπω ότι το κινητό έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και έχοντας το 990 σκέφτομαι τη μετάβαση. Όμως θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στους κατόχους του κινητού.

 

1) ζουμ ενόσω τραβάτε βίντεο κάνει; Έστω και με άλλη εφαρμογή εγκατεστημένη.

2) 2G μπορεί να έχει ενεργοποιημένο ΜΟΝΟ ακόμη και σε επανεκκίνηση;

3) ο δείκτης ακτινοβολίας sar ισχύει ότι είναι τόσο χαμηλός (~0,5); Αρχικά αναφερόταν ότι θα ήταν μεγάλος (κοντά στο 1) όσο του 990. Το βιβλιαράκι που δίδεται με το κινητό, αναφέρει τπτ;

4) ρουτάρισμα, χωρίς οδηγούς, γίνεται; Όπως στο 990 πχ; Δεν τρέχω παράθυρα (windows) οπότε θέλω να το κάνω από λίνουξ δίχως εξέ αρχεία. Είναι απαραίτητο να εγκαταστήσω τον μάνατζερ του 995; Τουλάχιστον με τις ως τώρα επιτυχημένες διαδικασίες ρουτ. Το μπακάπ δε με ενδιαφέρει.

5) Έχετε παίξει στο κινητό καμιά υψηλής ανάλυσης ταινία; Κολλάει;

6) Τηλέφωνο παίρνει; Είναι καλό στην πρωταρχική δουλειά ενός κινητού;

7) rostropol στις φωτό που δείχνεις φαίνεται ότι κάποια στιγμή έχεις ελεύθερη περίπου 217ΜΒ ραμ. Δεν είναι πολύ λίγη ακόμη και με ρουτάρισμα. Στο 990 φτάνω κοντά στα 300. Μήπως αυτή είναι χωρίς ρουτ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χαιρετισμούς.

1) Κάνει ζουμ.

2)Με εφαρμογή από το market υποθετω ναι,για μένα δεν έχει νόημα να έχεις τέτοιο κινητό χωρίς το 3G και data.

3)Στο βιβλιαράκι λέει 0,58.

4)Οχι ακόμα.

5)Δεν έχω επιχειρήσει ακόμα.

6)Μια χαρά και σε αυτόν τον τομέα,δυνατή ανοιχτή ακρόαση,καλό ακουστικό.

7)Αυτή η ram που είδες για τα ονομαζόμενα 512(δεν είναι ακριβώς 512 γιατί κάποια 100+ ΜΒ δεσμεύονται από το λειτουργικό) και διατηρούμενα σε αυτό το επίπεδο είναι πολύ καλά(το 990 έχει άλλη διαχείρηση/κατανομή προφανώς),το root δεν σχετίζεται άμεσα αλλά έμμεσα διότι επέτρεψε με την εφαρμογή Root Uninstaller Pro να βγάλω όλες τις άχρηστες(για μένα) εφαρμογές που ορισμένες είναι sys(συστήματος) όπως πχ. OT Launcher,Antivirus Pro απλά και μόνο γιατί η Alcatel τις ενσωμάτωσε στην rom,αυτές όλες όταν ξεκινάει το κινητό αφαιρούν πολύ ram αφήνοντας το με 120-130 ΜΒ περίπου(οπότε τα 215-220 είναι πολύ καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...