Jump to content

Mini / Mini Pro / Active / lwW : Εγκατάσταση MiniCMSandwich AOSP


DeathAngel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η MiniCMSandwich Lite AOSP είναι μια custom ICS για το τα mini mini pro Active και Live with Walkman. Η έκδοση αυτή είναι lite που σημαίνει ότι από εφαρμογές περιέχει τα τελείως βασικά αφήνοντας έξω τις εφαρμογές της sony ενώ το interface του είναι της ICS και όχι της sony παρόμοιο δηλαδή με του NEXUS. Γενικά σαν rom είναι πολύ σταθερή και χωρίς προβλήματα. Η ρομ είναι ήδη rooted δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία root μετά την εγκατάσταση.

 

:!: Αν περάσετε αυτή την ρομ για να κάνετε επαναφορά σε μαμίσια θα πρέπει πρώτα να περάσετε κάποια άλλη ή για να πάρετε την original ICS

 

:!: Πριν αρχίσουμε την εγκατάσταση φροντίζουμε να σώσουμε ότι δεδομένα θέλουμε από το κινητό μας, οπωσδήποτε επαφές και ότι άλλο θέλουμε. Για επαφές και μηνύματα προσωπικά χρησιμοποιώ το Myphone explorer ενώ για εφαρμογές το titanioum. Η rom είναι full wipe που σημαίνει πως ότι δεδομένα έχετε στην rom που χρησιμοποιείται χάνονται.

 

Διαδικασία Εγκατάστασης:

 

1. Καταρχήν πρέπει να είμαστε root και να έχουμε ξεκλείδωτο τον bootloader του κινητού.

 

2. Κατεβάζουμε τα απαραίτητα αρχεία για το να περάσουμε τον νέο κέρνελ και την ρομ. Θα χρειαστούμε το fastboot την rom και τον kernel που κατεβάζουμε ανάλογα με το κινητό που έχουμε: Mini, Mini Pro, Active,Live with Walkman. Χρειάζονται και οι drivers για να δουλέψει το flash tool αλλά όσοι έχετε κάνει την διαδικασία ξεκλειδώματος του bootloader όπως αναφέρεται εδώ τους έχετε ήδη περασμένους, αν όχι τους περνάτε στο βήμα 6

 

3. Περνάμε στην κάρτα του κινητού το αρχείο της Rom minicmsandwich_se_aosp_lite.zip.

 

4. Αποσυμπιέζουμε τον φάκελο fastboot όπου θέλουμε και βάζουμε το αρχείο του κέρνελ που έχουμε κατεβάσει μέσα στον φάκελο και το μετονομάζουμε σε boot (πχ για το Mini το αρχείο που κατεβάζουμε λέγετε boot_smultron_v2_lite και εμείς θα το μετονομάσουμε σε σκέτο boot)

 

5. Τρέχουμε το αρχείο flash θα ανοίξει ένα παράθυρο dos που θα λέει waiting for device.

 

6. Κλείνουμε το κινητό συνδέουμε το καλώδιο USB στον υπολογιστή και στην συνέχεια συνδέουμε το usb στο κινητό πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο Volume up αν το κάνετε σωστά το ενδεικτικό λαμπάκι θα γίνει μπλε. Σ αυτή την φάση όσοι δεν έχετε περασμένους τους drivers στο κινητό σας θα τους εγκαταστήσετε αποσυμπιέζοντας το αρχείο drivers και δείχνοντας στα windows να περάσει τους drivers που ζητάει από κει. Αν όλα γίνουν σωστά το παράθυρο εντολών που είναι ανοιχτό θα περάσει τον κέρνελ αρκετά γρήγορα. Αποσυνδέουμε το κινητό και προχωράμε στο επόμενο βήμα.

 

7. Όπως είμαστε με κλειστό το κινητό πατάμε το κουμπί Power για να ανοίξει. Την ώρα που ανοίγει όταν δείξει το λογότυπο της sony ανάβει το λαμπάκι του κινητού με μπλε χρώμα, εκείνη την στιγμή πατάμε το Volume down και θα μας βγάλει το μενού του CWM. Αν δεν το κάνετε σωστά το κινητό θα μείνει κολλημένο στο λογότυπο. Μην ανησυχήσετε το κλείνετε και προσπαθείτε ξανά.

 

8. Έχοντας μπει στο μενού CWM επιλέγουμε install zip from sdcard. Στο μενού του CWM πλοηγούμαστε με τα κουμπιά volume up και volume down και επιλέγουμε με το κουμπί home. Αφού επιλέξουμε το αρχείο της rom minicmsandwich_se_aosp_lite ακολουθούμε την διαδικασία εγκατάστασης και όταν ολοκληρωθεί του ζητάμε να κάνει restart.

 

Αυτό ήταν έχετε νέα rom καλή διασκέδαση μ αυτήν. :ninja: Το επίσημο thread της ρομ.

 

Επειδής άνθρωποι είμαστε και πάντα μπορεί να γίνει κανένα λάθος με το seus επαναφέρετε το κινητό σε "μαμίσια" κατάσταση.

 

Με τον ίδιο τρόπο που περνάμε αυτή την ρομ μπορούμε να περάσουμε όποια ρομ θέλουμε απλά κατεβάζουμε τα αντίστοιχα αρχεία της κάθε ρομ.

Προσοχή όλη η διαδικασία γίνεται με δικιά σας ευθύνη.

Edited by Superuser

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα περάσω και θα δοκιμάσω αυτή εδώ που είναι 4.0.4 Θα σας ενημερώσω για το ποια είναι καλύτερη το μονό πρόβλημα που βλέπω μ αυτή είναι ότι δεν διαβάζει τα hd video η galery.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος φίλε. Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας! :)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε περισσότερο η Δεύτερη ρομ που πόσταρα και θα την κρατήσω (4.0.4) αν πάει καλά από θέμα μπαταρίας.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε περισσότερο η Δεύτερη ρομ που πόσταρα και θα την κρατήσω (4.0.4) αν πάει καλά από θέμα μπαταρίας.

 

Θα δοκιμάσω την πρώτη πρώτα και μετά βλέπουμε... Η δεύτερη πιο σταθερή?

 

Και μία διόρθωση: Είναι εγκατάσταση... Τώρα το είδα. Όχι εγγατάσταση όπως το έχεις! :p

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ποιο παραμετροποίησημη η δεύτερη, υποστηρίζει και overclock και το έχει ενσωματωμένο στις ρυθμίσεις. Να κατεβάσεις όταν την περάσεις από το play store τον apex Launcher είναι πολύ ποιο όμορφος και παραμετροποίησημος από αυτόν που φοράει η ρομ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τον GoLauncher χρησιμοποιώ τελευταία και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

 

Λες την δεύτερη τελικά? Γιατί όχι? :)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Άψογος, το δοκίμασα στο mini της γυναίκας και όλα τέλεια.

 

ICS FTW :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά καλύτερο το δεύτερο και πιο παραμετροποιήσιμο αλλά όλες τις διεργασίες μου τις σταματάει... Σ' όλες βγάζει "Unfortunately [διαδικασία] has stopped"

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Άψογος, το δοκίμασα στο mini της γυναίκας και όλα τέλεια.

 

ICS FTW :)

 

Τι ήθελα να το πω; Δεν συνδέεται στο δίκτυο καθόλου πλέον. Δεν βλέπει πάροχο καθόλου... any ideas ???

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τι ήθελα να το πω; Δεν συνδέεται στο δίκτυο καθόλου πλέον. Δεν βλέπει πάροχο καθόλου... any ideas ???

 

Ξαναπερνα τη ρομ αν δεν γίνεται wipe (αν δεν θέλεις να κάνεις δηλαδή), η βρεις cwm flashable modem για να περάσεις.

 

Δεν ξέρω αν είναι known issue στην προκειμένη περίπτωση (δεν έχω καμία τέτοια συσκευή), αλλά η λογική android λέει ότι έγινε corrupt ο φάκελος /efs.

 

 

Edit:

Το παραπάνω λογικά ισχύει αν δεν έπιανε καθόλου σήμα μετά το φλασαρισμα, όχι αν "χάθηκε" ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά καλύτερο το δεύτερο και πιο παραμετροποιήσιμο αλλά όλες τις διεργασίες μου τις σταματάει... Σ' όλες βγάζει "Unfortunately [διαδικασία] has stopped"

 

Χμ περίεργο σ εμένα δουλεύει ρολόι. Δεν έχω περάσει βέβαια πολλές εφαρμογές μέσα αλλά μία δύο που δοκίμασα μια χαρά μου τις έκλεισε. Μήπως το έχεις παρακάνει με την ρύθμιση του Overclock;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χμ περίεργο σ εμένα δουλεύει ρολόι. Δεν έχω περάσει βέβαια πολλές εφαρμογές μέσα αλλά μία δύο που δοκίμασα μια χαρά μου τις έκλεισε. Μήπως το έχεις παρακάνει με την ρύθμιση του Overclock;

 

Και εγώ αν το διάβαζα από εμένα το ίδιο θα σκεφτόμουνα...

 

Δεν είχα προλάβει να πειράξω το overclocking καθόλου... Είχα ξεκινήσει με τις Ρυθμίσεις και εκεί άρχισα... Δεν πειράζει. Έβαλα την πρώτη έκδοση και όλα καλά... Και Ρυθμίσεις έκανα και προγράμματα πέρασα και όλα οκ τρέχουν τώρα.

 

Ναι... Το μόνο θέμα που έχω και δεν μπορώ να το λύσω προς το παρόν είναι ότι δεν μπορώ να στείλω μηνύματα...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν το διάβαζα από εμένα το ίδιο θα σκεφτόμουνα...

 

Δεν είχα προλάβει να πειράξω το overclocking καθόλου... Είχα ξεκινήσει με τις Ρυθμίσεις και εκεί άρχισα... Δεν πειράζει. Έβαλα την πρώτη έκδοση και όλα καλά... Και Ρυθμίσεις έκανα και προγράμματα πέρασα και όλα οκ τρέχουν τώρα.

 

Ναι... Το μόνο θέμα που έχω και δεν μπορώ να το λύσω προς το παρόν είναι ότι δεν μπορώ να στείλω μηνύματα...

 

'Οταν λες δεν μπορείς να στείλεις μηνύματα; Τι σου κάνει ακριβώς;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να δοκίμασα από χθες δεν κάνει αποστολή των μηνυμάτων. Βγάζει ένα κόκκινο Χ και ο άλλος δεν το δέχεται ποτέ. Σε μερικά λέει αδύνατη η αποστολή...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα την μπας και στρώσει εγώ δεν ξέρω να σου πω για την stock εφαρμογή αν δουλεύει γιατί σε όλα τα κινητά μου χρησιμοποιώ το go sms pro

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρια πως παει σε live walkman?

 

Στο mini το βλέπω αρκετά καλά 1,5 με δύο μέρες με κανονική χρήση. (SMS κλήσεις και λίγο ίντερνετ μιας και είναι δεύτερο τηλέφωνο και έχω ένα whatsup μέσα) Για να έχουμε μέτρο όμως πρέπει να βγει η επίσημη ICS και να δούμε πως πάει και εκείνη.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση,ειναι και για το μινι το παλιο η μονο το νεο?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση,ειναι και για το μινι το παλιο η μονο το νεο?

 

Μόνο το νέο (ST15) το παλιό δεν νομίζω να το σηκώνει.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αη οκ,αν και εχω την ICS CM9 στο παλιο,απλα ελεγα μηπως εκανα δοκιμη γιατι μου τρωει πολυ μπαταρια...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω την hybrom αυτη τη στιγμή.

υπάρχει τρόπος να περάσω τον kernel και τη rom χωρίς το fastboot; είμαι με mac και το να βρώ pc με windows είναι πολύ δύσκολο (έως ακατόρθωτο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...