Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

ακούω προτάσεις για 16αρα micro sd (αγορά από φυσικό κατάστημα ή ebay)

να δω class 10? ή θα με καλύψει το class 6?

 

htc desire z η συσκευή μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ακούω προτάσεις για 16αρα micro sd (αγορά από φυσικό κατάστημα ή ebay)

να δω class 10? ή θα με καλύψει το class 6?

 

htc desire z η συσκευή μου

Είτε Trancend είτε Sandisk Class 6 από μένα οι καλύτερες.

Τώρα αν βρεις με μικρή διαφορά Class 10 πάρτην.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες μέσω Amazon παρέλαβα την παρακάτω

 

Σίγουρα υπάρχουν γρηγορότερες αλλά προτίμησα τον χώρο.

 

Μέσα σε 7 συνολικά ημέρες την είχα με 25€

 

Στο πλαίσιο που κοίταξα την ίδια class 4 την είχε 46€

 

Υ.Γ.Στο πίσω μέρος της συσκευασίας είναι πιασμένο ΚΑΙ το ανταπτοράκι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θέλω να πάρω μία κάρτα μνήμης 16gb για το xperia ray. Βλέπω στο scroutz τιμές από 11,50 Ε για kingston. Ti πρέπει να προσέξω κατά την αγορά μιας κάρτας & ποιά προτείνετε?

Ευχαριστώ!!!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι, εχω το εξης προβλημα και θελω τη γνωμη σας:

Σε μια canon ψηφιακη, εχω μια καρτα μνημης 8GB class 6 transcend και οταν βγαζω φωτογραφιες,την βγαζω απο την μηχανη,τις περναω στον υπολογιστη χωρις να τις διαγραψω και την ξαναβαζω στη μηχανη,μου εμφανιζει τις μισες φωτογραφιες με ερωτηματικο και αν παω να τις ανοιξω λεει: "μη συμβατο jpeg"!! αν βγαλω την καρτα και την βαλω στο pc ειναι οκ η photo,δεν εχει πειραχτει.. ομως τι μπορει να φταιει και δεν μπορω να τις δω απο τη μηχανη αφου βγαλω καρτα μνημης και ξανα βαλω?(παρατηρησα οτι τοτε το κανει..-επισης εχω κανει φορματ)

μπορει να φταιει και η μηχανη?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω μία κάρτα μνήμης 16gb για το xperia ray. Βλέπω στο scroutz τιμές από 11,50 Ε για kingston. Ti πρέπει να προσέξω κατά την αγορά μιας κάρτας & ποιά προτείνετε?

Ευχαριστώ!!!

Μεγάλο ρόλο παίζει και η κλάση της κάρτας. Όσο πιο μεγάλη η κλάση τόσο πιο γρήγορη.

Φιλοι, εχω το εξης προβλημα και θελω τη γνωμη σας:

Σε μια canon ψηφιακη, εχω μια καρτα μνημης 8GB class 6 transcend και οταν βγαζω φωτογραφιες,την βγαζω απο την μηχανη,τις περναω στον υπολογιστη χωρις να τις διαγραψω και την ξαναβαζω στη μηχανη,μου εμφανιζει τις μισες φωτογραφιες με ερωτηματικο και αν παω να τις ανοιξω λεει: "μη συμβατο jpeg"!! αν βγαλω την καρτα και την βαλω στο pc ειναι οκ η photo,δεν εχει πειραχτει.. ομως τι μπορει να φταιει και δεν μπορω να τις δω απο τη μηχανη αφου βγαλω καρτα μνημης και ξανα βαλω?(παρατηρησα οτι τοτε το κανει..-επισης εχω κανει φορματ)

μπορει να φταιει και η μηχανη?

Είναι πιθανό να γράφουν τα windows κάποιο αρχείο στην κάρτα (συνήθως βαζουν αυτό το thumbs) το οποίο μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Ενεργοποίησε την εμφάνιση κρυφών αρχείων από το control panel για να το τσεκάρεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Έχω στο κινητό μια sd card που συχνά μου εμφανίζει πρόβλημα ειδικά όταν την γεμίζω πολύ.
  • Πιο συγκεκριμένα, όταν εμφανίζεται το πρόβλημα, καταστρέφεται το file system της και δεν αναγνωρίζεται από την συσκευή.Μετά την κάνω format και την ξαναχρησιμοποιώ κανονικά ώσπου μετά από κάποιο μη σταθερό διάστημα μερικών ημερών ξαναεμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και κάνω το ίδιο.
  • Σημειώνω πως την έχω χωρισμένη σε ένα fat32 partition - 6Gb και ένα ext2 partition - 2GB. Αυτό που καταστρέφεται είναι το fat32.
  • Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια μέθοδος για να την δοκιμάσω και να δω αν είναι κατεστραμένη?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο παίζει και η κλάση της κάρτας. Όσο πιο μεγάλη η κλάση τόσο πιο γρήγορη.

 

Είναι πιθανό να γράφουν τα windows κάποιο αρχείο στην κάρτα (συνήθως βαζουν αυτό το thumbs) το οποίο μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Ενεργοποίησε την εμφάνιση κρυφών αρχείων από το control panel για να το τσεκάρεις.

 

πηγα πλαισιο και μου εδωσαν αλλη προληπτικα! παιζει κανονικα μεχρι τωρα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1) Τοποθετούμε την καινούρια κάρτα με την βοήθεια του προσαρμογέα της στον υπολογιστή (με έναν card reader).

2) Κάνουμε διαμόρφωση (format) της καινούριας κάρτας σε FAT32 (όχι NTFS). Αφαίρεση κάρτας από το PC.

3) Απενεργοποιούμε το κινητό μας, βγάζουμε την παλιά κάρτα και την τοποθετούμε στο PC (όπως στο βήμα 1)

4) Επιλέγουμε όλα τα αρχεία που υπάρχουν στην κάρτα (Ctrl+A), αντιγραφή και επικόλληση εντός φακέλου στον υπολογιστή μας

5) Αφαιρούμε την παλιά κάρτα αφού ολοκληρωθεί η επικόλληση και κατόπιν τοποθετούμε την καινούρια όπου αντιγράφουμε τα αρχεία που υπάρχουν στο φάκελο που δημιουργήσαμε.

6) Είμαστε έτοιμοι! Τοποθετούμε την κάρτα στο κινητό, το ενεργοποιούμε και πλέον έχουμε... χώρο!

 

 

Αυτην ειναι η διαδικασια αντιγραφης περιεχομενων.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει αν ακνουμε το format που λεει στην αρχη και αν ειναι σημαντικο και που..

δεν το εχω κανει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Έχω στο κινητό μια sd card που συχνά μου εμφανίζει πρόβλημα ειδικά όταν την γεμίζω πολύ.
  • Πιο συγκεκριμένα, όταν εμφανίζεται το πρόβλημα, καταστρέφεται το file system της και δεν αναγνωρίζεται από την συσκευή.Μετά την κάνω format και την ξαναχρησιμοποιώ κανονικά ώσπου μετά από κάποιο μη σταθερό διάστημα μερικών ημερών ξαναεμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και κάνω το ίδιο.
  • Σημειώνω πως την έχω χωρισμένη σε ένα fat32 partition - 6Gb και ένα ext2 partition - 2GB. Αυτό που καταστρέφεται είναι το fat32.
  • Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια μέθοδος για να την δοκιμάσω και να δω αν είναι κατεστραμένη?

 

Μήπως φταίει το γεγονός ότι την έχεις χωρισμένη σε partitions; Υποστηρίζει το κινητό σου κάτι τέτοιο; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το γεγονός ότι την έχεις χωρισμένη σε partitions; Υποστηρίζει το κινητό σου κάτι τέτοιο; :what:

 

Τι εννοείς αν υποστηρίζει το κινητό μου κάτι τέτοιο? Το ερώτημα θα έπρεπε να είναι αν υποστηρίζει το λειτουργικό μου κάτι τέτοιο και η απάντηση είναι πως υποστηρίζει. (android γαρ)

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Transcend έχω μία mSD 8GB Class 6 εδώ και 2+ χρόνια, αποδείχθηκε "σκυλί"..! Εγγραφές αρχείων, φορμαρίσματα, partition για Link2SD, κλπ, δουλεύει άψογα και πιάνει τα νούμερα ανάγνωσης/εγγραφής που υπόσχεται. Θα την προτιμούσα σίγουρα.

 

Τώρα σκέφτομαι για το Arc μου την εξής: SanDisk mSDHC UHS-I 32GB.

Είναι Class 10 (UHS Speed Class 1†† ), up to 30 MB/sec.

Πώς σας φαίνεται? Έχετε κάποια ιδέα από πού μπορούμε να την προμηθευτούμε? Γιατί Ελλάδα με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

SanDisk mSDHC UHS-I 32GB[/url].

Είναι Class 10 (UHS Speed Class 1†† ), up to 30 MB/sec.

Πώς σας φαίνεται? Έχετε κάποια ιδέα από πού μπορούμε να την προμηθευτούμε? Γιατί Ελλάδα με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Ebay φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ebay φίλε μου...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, μήπως έχεις να προτείνεις κάποιον αξιόπιστο πωλητή?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, μήπως έχεις να προτείνεις κάποιον αξιόπιστο πωλητή?

Αυτός είναι πολύ αξιόπιστος πωλητής. Έχω ψωνίσει και είναι άψογος. Υπάρχουν και λίγο φθηνότεροι αν θες όμως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι πολύ αξιόπιστος πωλητής. Έχω ψωνίσει και είναι άψογος. Υπάρχουν και λίγο φθηνότεροι αν θες όμως...

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση JoeBar. Βλέπω ότι είναι εξαιρετικός πωλητής, 17500+ πωλήσεις με 99.9% feedback.

Η τιμή μια χαρά είναι για την συγκεκριμένη κάρτα νομίζω.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας για τις καρτες μνημης samsung?

βρηκα πολλες στο ebau αλλα και σε καποια κινεζικα σαιτ παμφθηνα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,τωρα που θα παω Κινα,λετε να βρω τιποτα παμθηνες?? λεω να τσιμπησω,μνημες,φλασακια κτλ αν οντως παιζει κατι τετοιο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,τωρα που θα παω Κινα,λετε να βρω τιποτα παμθηνες?? λεω να τσιμπησω,μνημες,φλασακια κτλ αν οντως παιζει κατι τετοιο

 

Φαντάζομαι θα βρεις σε καταστήματα ηλεκτορνικών να τις πουλάνε με το κιλό..! :p

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας για τις καρτες μνημης samsung?

βρηκα πολλες στο ebau αλλα και σε καποια κινεζικα σαιτ παμφθηνα..

Για κάρτες Samsung προτίμησε πωλητές από Κορέα και όχι Κίνα. Αν και προσωπικά θα χτύπαγα την Sandisk που είπα στο φίλο πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι άποψη έχετε γι'αυτή την 32άρα?

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=DDC14FE8A413AC449EEB19F55D366287&pa=D2B14C310E870E4F831973CD9C8C5E05

Καμιά άλλη πρόταση από ελληνικό κατάστημα? (και μικρότερη class)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !

Οποιος μπορει ας βοηθησει... ! τοποθετω στο τηλ. μια καρτα των 8gb αλλα αναγνωριζει μονο 1.71gb .

Καμια ιδεα...

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...