Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί τόσο χαμηλά (μιλάμε για την maximum τιμή έτσι); Εννούσα να την κατεβάσεις αν την είχες στα 1800Mhz.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

<<

Το Σαββατοκύριακο είχα χρόνο και είπα να δοκιμάσω κάποιες ρομ. Μ'εντυπωσίασε η "Shadow0"! Πολύ γρήγορη, σταθερή (4042 στο antutu στα 1400Mhz) και για πρώτη φορά δεν είχα ούτε ένα lag. Εκτός από τα γνωστά mods, σου δίνει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις την status bar, όπως και πολλές επιλογές για "οθόνες κλειδώματος". Για το gps χρειάζεται να το ρυθμίσουμε στην "Ευρώπη" (το έκανα με το "FasterFix"), γιατί είναι προρυθμισμένο σε κάτι άσχετο (δεν πρόλαβα να δώ, μάλλον Κίνα). Έχει πλήρη υποστήριξη των ελληνικών και είναι βασισμένη στην τελευταία stock rom της samsung. Στις επόμενες ημέρες θα τσεκάρω την μπαταρία, αν και φαίνεται πολύ καλή. >>

 

καλημερα λεω να φλασαρω την shadow0 εχει 3 parts τα φλασαρω το ενα μετα το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλώς τα βάζεις σε έναν φάκελο στον υπολογιστή σου, ξεζιπάρεις μόνο το part1 και αυτό που θα προκύψει το ρίχνεις στο τηλέφωνό σου για εγκατάσταση μέσω cwm.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

<<

Το Σαββατοκύριακο είχα χρόνο και είπα να δοκιμάσω κάποιες ρομ. Μ'εντυπωσίασε η "Shadow0"! Πολύ γρήγορη, σταθερή (4042 στο antutu στα 1400Mhz) και για πρώτη φορά δεν είχα ούτε ένα lag. Εκτός από τα γνωστά mods, σου δίνει τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις την status bar, όπως και πολλές επιλογές για "οθόνες κλειδώματος". Για το gps χρειάζεται να το ρυθμίσουμε στην "Ευρώπη" (το έκανα με το "FasterFix"), γιατί είναι προρυθμισμένο σε κάτι άσχετο (δεν πρόλαβα να δώ, μάλλον Κίνα). Έχει πλήρη υποστήριξη των ελληνικών και είναι βασισμένη στην τελευταία stock rom της samsung. Στις επόμενες ημέρες θα τσεκάρω την μπαταρία, αν και φαίνεται πολύ καλή. >>

 

καλημερα λεω να φλασαρω την shadow0 εχει 3 parts τα φλασαρω το ενα μετα το αλλο?

 

Έβγαλε και ένα ακόμα update για την Shadow0 με το οποίο διορθώνεται το bug που υπήρχε σε κάποιες lockscreen να κάνει συνέχεια reboot όταν είχες αναπάντητη και πήγαινες να ξεκλειδώσεις την lockscreen. Όντως πολύ καλή rom (η μόνη με πλήρως διορθωμένο το touchwiz 4) και έχει επίσης πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλώς τα βάζεις σε έναν φάκελο στον υπολογιστή σου, ξεζιπάρεις μόνο το part1 και αυτό που θα προκύψει το ρίχνεις στο τηλέφωνό σου για εγκατάσταση μέσω cwm.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

μολις ξεζιπαρω το part1 μου βγαζει καμια 10ρια ζιπ αρχεια τα φλασαρω ολα?

 

edit το βρηκα ευχαριστω ,

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα ανέβασε αυτά. Πρώτη φορά τα βλέπω. Το αρχείο της ρομ πάντως για εγκατάσταση είναι το "Shadow0-Rom-v2.0.1G-The-pendulum". Τα άλλα είναι patch και mods που επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις μέσω recovery. Εσύ θα επλέξεις τι θέλεις.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλώς τα βάζεις σε έναν φάκελο στον υπολογιστή σου, ξεζιπάρεις μόνο το part1 και αυτό που θα προκύψει το ρίχνεις στο τηλέφωνό σου για εγκατάσταση μέσω cwm.

 

Με kernel τι παιζεται? Θα παραμεινει ο feacore phoenix που αυτη τη στιγμη εχει το τηλεφωνο...ή θα μπει καποιος αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Έχει άλλον stock kernel η ρομ, αλλά μπορείς να εγκαταστήσεις όποιον θέλεις. Πάντως αυτός είναι πολύ καλός! Θα το τσεκάρω και τις επόμενες ημέρες.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο χαμηλά (μιλάμε για την maximum τιμή έτσι); Εννούσα να την κατεβάσεις αν την είχες στα 1800Mhz.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC5

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

CyanogenMod ICS στο τηλέφωνό μας!!!

Οδηγός για νέους χρήστες

 

για να μην τρωει πολυ μπαταρια αλλα και παλι τζιφος μια μερα μου κραταει

Link to comment
Share on other sites

για να μην τρωει πολυ μπαταρια αλλα και παλι τζιφος μια μερα μου κραταει

 

Δοκίμασε να κάνεις Battery Calibration με αυτό εδώ. Η διαδικασία είναι η εξής:

 

Φορτίζεις το τηλέφωνο μέχρι να φθάσει 100%. ΔΕΝ το αποσυνδέεις από τον φορτιστή και το ανοίγεις. Ανοίγεις το πρόγραμμα. Περιμένεις μέχρι να φορτίσει εντελώς (μπορεί να πάρει από λίγα δευτερόλεπτα μέχρι αρκετά λεπτά). Όταν ακούσεις το ηχητικό σήμα πάτα "Battery calibration". Χρησιμοποιείς το τηλέφωνο κανονικά και δεν το κλείνεις (καλό είναι να μην μπαίνεις και recovery) μέχρι να αδειάσει εντελώς η μπαταρία (άστο να κλείσει μόνο του, όταν αδειάσει η μπαταρία). Το φορτίζεις και πάλι μέχρι τέρμα. Το ανοίγεις και το χρησιμοποιείς κανονικά (δεν περιμένεις πια να αδειάσει εντελώς). Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στο παρασκήνιο και σου τρώει μπαταρία, ίσως βοηθήσει.

 

Αν έχεις τον skyhigh, καλό είναι επίσης με το no frills να επιλέξεις για τον επεξεργαστή τιμές 245/1400Mhz, ή 245/1200Mhz για governor τον smartassV2 και για i/o το sio.

 

EDIT: Μία ακόμα πρόταση εδώ, για όσους έχουν προβλήματα με το wifi.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κουρος , κοιτάω και ξανακοιτάω μέσω cwm αλλά το nandroid μόνο στην εσωτερική κάρτα μου γράφεται και πουθενά αλλού. Πως στο καλό εσένα την στέλνει στην εξωτερική; :worry:
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, αφού εκεί μου γράφεται :D

Μιλάμε πάντα για feamode recovery (1.2 και 1.4) και όχι για αυτό του arco για την cm9. Γιατί στο τελευταίο και σε μένα στην εσωτερική γράφεται και μου έχει επιλογή για εξωτερική.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κουρος , κοιτάω και ξανακοιτάω μέσω cwm αλλά το nandroid μόνο στην εσωτερική κάρτα μου γράφεται και πουθενά αλλού. Πως στο καλό εσένα την στέλνει στην εξωτερική; :worry:

 

καλησπερα κι εμενα στην εξωτερικη μου γραφεται

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να παίζει με την εξωτερική σου Leon. Θυμάμαι κάτι προβλήματα αναγνώρισης που είχες. Εκτός και αν την άλλαξες. Εντάξει μικρή σημασία έχει...

 

Ένα έχω να πώ τώρα: Η Shadow0 rom πετάει!!! Ούτε ένα κόλλημα με πολύ σκληρή χρήση δύο μέρες τώρα, γρήγορη και με κορυφαίες επιδόσεις, χωρίς υπερχρονισμό, δεν βρήκα ούτε ένα bug και απ'ότι δείχνουν τα πράγματα πολύ καλή μπαταρία! Ο Κινέζος έκανε καλή δουλειά!

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Παιδιά ξέρετε κανένα καλό πρόγραμμα backup (πέρα από το titanium), που όταν κάνω την επαναφορά των εφαρμογών να μην με ρωτάει για την καθεμία ξεχωριστά αν θέλω να την εγκαταστήσω, αλλά να τις εγκαθιστά χωρίς να με ρωτάει όπως κάνει το titanium;

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Tι να πω :confused:

Αμα απο recovery πάω στο backup and restore και πατήσω backup μου γράφει "Can't mount backup path". Μετά η άλλη επιλογή είναι το backup in internal sd και κει φυσικά μου γράφει το backup στην internal. Mπορεί κάποιος απο εσάς να δει στο δικό του το recovery τι είναι mount απο προεπιλογή;

 

Κούρος , την external την έχω αλλάξει.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Το "backup path" είναι η εξωτερική και δεν στην αναγνωρίζει...Ποιο recovery έχεις;

Την βελτιωμένη βερσιόν του feamode 1.4 από τον skywalker το δοκίμασες;

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το "backup path" είναι η εξωτερική και δεν στην αναγνωρίζει...Ποιο recovery έχεις;

Την βελτιωμένη βερσιόν του feamode 1.4 από τον skywalker το δοκίμασες;

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

καλημερα καταρχας το τιτανιουμ το paid στα επαναφερει ολα μαζι αν θελεις στειλε μου pm

τωρα κατι αλλο που παρατηρησα στην shadow0 οταν παω να κανω ενημερωσεις απο market σε gmail, talk,layar κλπ μου βγαζει μυνημα σφαλμα οτι το αρχειο δεν ειναι υπογεγραμμενο σωστα

εχω κανει ολα τα wipes cache,dalvic,fix permisions ,reboots αλλα τπτ σαν να ειναι οι εφαρμογες σπασμενες

καμια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Κάπου αναφέρουν στο thread της Rom ότι πρέπει να καταργήσεις τις εφαρμογές και να της ξανά κατεβάσεις από το market.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery έχεις;

Την βελτιωμένη βερσιόν του feamode 1.4 από τον skywalker το δοκίμασες;

 

Το recovery της RC5 το οποίο έβαλες πιο πάνω στο link.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με το wifi όλα καλά στην Shadow0; Δεν χρειάζεται τίποτα fix έτσι; Λέω να την δοκιμάσω...

 

Άψογη λέμε σε όλα της! :D

Και να φανταστείς ότι την είχα υποτιμήσει όταν την πρωτοείδα στους xda.

 

καλημερα καταρχας το τιτανιουμ το paid στα επαναφερει ολα μαζι αν θελεις στειλε μου pm τωρα κατι αλλο που παρατηρησα στην shadow0 οταν παω να κανω ενημερωσεις απο market σε gmail, talk,layar κλπ μου βγαζει μυνημα σφαλμα οτι το αρχειο δεν ειναι υπογεγραμμενο σωστα εχω κανει ολα τα wipes cache,dalvic,fix permisions ,reboots αλλα τπτ σαν να ειναι οι εφαρμογες σπασμενες καμια γνωμη

 

Σου επαναφέρει τις εφαρμογές χωρίς να σε ρωτάει για την καθεμιά χωριστά έτσι; Αν είναι όντως έτσι να εγκαταστήσω την paid έκδοση τότε. Σ'ευχαριστώ!

Γι'αυτό που ρωτάς απάντησε ο lefteris 112. Διαγράφεις τις συγκεκριμένες εφαρμογές από system/apps (με εφαρμογές όπως το root explorer, es file manager, κλπ) και τις ξανακατεβάζεις από το μάρκετ.

 

Το recovery της RC5 το οποίο έβαλες πιο πάνω στο link.

 

Leon οι εξωτερικές σου κάρτες είναι ένα απέραντο μυστήριο :D

Πέρα από την πλάκα, όταν έχεις χρόνο, έτσι από περιέργεια, κάνε μια αναζήτηση στο google για το πρόβλημα και ίσως βρεις κάτι. Έκανα μία στα γρήγορα βάζοντας στο search "clockworkmod, can't mount backup path" και μου έβγαλε ενδιαφέροντα αποτελέσματα!

 

Με άλλο recovery και kernel, π.χ. τον feacore phoenix σου συμβαίνει; Αν θέλεις δοκίμασε feamode 1.4. με feacore phoenix από εδώ. Υποθέτω βέβαια ότι δοκίμασες να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κουρος μετα απο ωρα οταν ειναι κλειστο και το ανοιγω μου κανει λιγο ψιλοκοληματακιτο λιγοτερο βεβαια απο ολες τις ρομ η shadow0

καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Είναι διότι ο επεξεργαστής περνάει από τον "ύπνο" στον "ξύπνιο" και μέχρι να προσαρμοστεί...καταλαβαίνεις :)

Το σημαντικότερο είναι να μην συνεχίζονται και μετά.

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις ανεβάζουμε λίγο την minimum τιμή του επεξεργαστή. Από προεπιλογή είναι στα 245 και είναι μια χαρά. Υποθέτω ότι έκανες όλα τα reset πριν την εγκαταστήσεις και τα wipe μετά, έτσι; Αν σ'ενοχλεί, δημιούργησε ένα cwm backup, ξαναεγκατέστησέ την και επανέφερε μετά ΜΟΝΟ τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις από το cwm backup (backup and restore/advanced restore/ restore data). Ίσως βοηθήσει. Ή μπορείς να βάλεις άλλον kernel π.χ. τον skyhigh και minimum τιμή στα 245Mhz. Σε μένα δεν το κάνει πάντως.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά. Είναι διότι ο επεξεργαστής περνάει από τον "ύπνο" στον "ξύπνιο" και μέχρι να προσαρμοστεί...καταλαβαίνεις :)

Το σημαντικότερο είναι να μην συνεχίζονται και μετά.

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις ανεβάζουμε λίγο την minimum τιμή του επεξεργαστή. Από προεπιλογή είναι στα 245 και είναι μια χαρά. Υποθέτω ότι έκανες όλα τα reset πριν την εγκαταστήσεις και τα wipe μετά, έτσι; Αν σ'ενοχλεί, δημιούργησε ένα cwm backup, ξαναεγκατέστησέ την και επανέφερε μετά ΜΟΝΟ τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις από το cwm backup (backup and restore/advanced restore/ restore data). Ίσως βοηθήσει. Ή μπορείς να βάλεις άλλον kernel π.χ. τον skyhigh και minimum τιμή στα 245Mhz. Σε μένα δεν το κάνει πάντως.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: Shadow0-v2.0.1G (1400Mhz - antutu 4071)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

ναι ενοειται ολα τα wipes κλπ αλλα εκανα αυτο που μου προτεινες και τωρα δουλευει σφαιρα, μονο που ανεβασα την κατωτερη τιμη στα 368MHz

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...