Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολουθειστε τα παρακατω

1 go settings/apps then hit the all button at the top

2 Scrll down to goggle service framwork then press it to open it

3 Hit the clear button

klp

ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

UPDATED

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο kernel εχει φτασει στο 3.0.28 και η google ακομα σπρωχνει τον 3.0.8 .ευχαριστω δεν θα παρω

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ο kernel εχει φτασει στο 3.0.28 και η google ακομα σπρωχνει τον 3.0.8 .ευχαριστω δεν θα παρω

 

εχω ακουσει οτι ο κερνελ 3.0.8 ειναι ο καλυτερος που κυκλοφορει...!!κανω λαθος??

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι ο κερνελ 3.0.8 ειναι ο καλυτερος που κυκλοφορει...!!κανω λαθος??

 

Σε τι πραγμα καλυτερος?Απο τον 3.0.8 μεχρι τον 3.0.28 εχουν γινει ενα σωρο fixes.Προσωπικα τρεχω με τον 3.0.27 και μπορω να πω οτι τα παντα ειναι προς το καλυτερο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχω για την αναβάθμιση σε 4.0.4 αλλά τίποτα, ακόμα με 4.0.2 είναι το κινητό.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχω για την αναβάθμιση σε 4.0.4 αλλά τίποτα, ακόμα με 4.0.2 είναι το κινητό.

 

Εισαι yakju?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα πρόβλημα με το σήμα στο nexus. Ανα διαστήματα βγάζει x στο σήμα με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις και να μου έρχεται μήνυμα από την cosmote μετά. Το κινητό το πήρα με 4.0.2 και 2 μέρες μετά το μετέτρεψα σε yakju και πέρασα την 4.0.4 μαζί με το radio update κλπ οπότε δεν ξέρω αν φταίει το update ή αν ήταν από πριν έτσι.

 

Τώρα έκανα το κόλπο με το goggle service framwork και μου ήρθε ειδοποίηση για software update, μόλις το περάσω θα ειδοποιήσω για το αν βελτιώθηκαν τα πράγματα.

 

Α, για τον φίλο που ρώτησε για το ελληνικό πληκτρολόγιο στο ICS, ας περάσει και μια βόλτα από εδω για να αφήσει το σχόλιο του και το αστεράκι του:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=332662

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι yakju. Γι 'αυτό και έχω την απορία πως γίνεται να είμαι ακόμα με 4.0.2! Είμαι Stock και unroot.

Και κάτι ακόμα, αυτό το κόλπο από τις ρυθμίσεις για να έρθει το update πως γίνεται; πήγα ρυθμίσεις μετά app και επέλεξα όλα, μπήκα στο Google Service framework και πάτησα clear Data οπότε μετά δοκίμασα αν έχει κάποιο update αλλά μου λέει πως το κινητό είναι με το τελευταίο update δηλαδή το 4.0.2!

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι yakju. Γι 'αυτό και έχω την απορία πως γίνεται να είμαι ακόμα με 4.0.2! Είμαι Stock και unroot.

Και κάτι ακόμα, αυτό το κόλπο από τις ρυθμίσεις για να έρθει το update πως γίνεται; πήγα ρυθμίσεις μετά app και επέλεξα όλα, μπήκα στο Google Service framework και πάτησα clear Data οπότε μετά δοκίμασα αν έχει κάποιο update αλλά μου λέει πως το κινητό είναι με το τελευταίο update δηλαδή το 4.0.2!

 

Σου γραφει οτι η ημερομηνια που τελευταια φορα εγινε ελεγχος ειναι το 1970 ?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου αυτό μου έγραψε, το 1970 και μετά πάτησαν έλεγχος τώρα αλλά δεν είχε κάποια ενημέρωση.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου αυτό μου έγραψε, το 1970 και μετά πάτησαν έλεγχος τώρα αλλά δεν είχε κάποια ενημέρωση.

 

Δεν πιάνει πάντα αυτό το κόλπο. Αλλοι μετα απο 20 προσπαθειες πηραν το update. Εγω παραδόξως σήμερα τα ξημερώματα από μόνο του το πήρε :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο thread του Nexus S, ένας φίλος είχε γράψει για κάποιον κωδικό που πληκτρολογούσε και έτσι έβρισκε την αναβάθμιση μετά. Θυμάμαι ότι και σε εκείνη τη συσκευή δε μου ερχόταν με τίποτα η αναβάθμιση από 2.3.6 σε 4.0.4 και αφού πέρασα τον κωδικό μου ήρθε αμέσως! Μπορεί ο φίλος αυτός να μας ξαναδώσει τον κωδικό; (δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει και εδώ βέβαια...
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι πρωτάρης στο Android και περιμένω να μου έρθει αύριο η συσκευή. Αυτή η αλλαγή σε yakju που διαβάζω για ποιον ακριβώς λόγο γίνεται; Για να έρχονται πιο γρήγορα τα updates;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι πρωτάρης στο Android και περιμένω να μου έρθει αύριο η συσκευή. Αυτή η αλλαγή σε yakju που διαβάζω για ποιον ακριβώς λόγο γίνεται; Για να έρχονται πιο γρήγορα τα updates;

 

Τα nexus που έρχονται με official google rom (yakju) δέχονται σχεδόν άμεσα (OTA) τα updates.Αν για παράδειγμα κάνει Push ένα Update η google και το τηλεφωνο είναι yakjuxw δεν θα μπορεσει να πάρει το update.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από σήμερα, ενώ μπαίνει κανονικά στο market και βλέπει τις εφαρμογές, δεν κατεβάζει τίποτα! Τι να κάνω; Στο Galaxy Note μου κατεβάζει κανονικά! Μου βγαζει "error 921".

To έφτιαξα κάνοντας αυτό:

If you see the same error, then follow the steps -

1. Menu > Settings > Personal > Accounts and sync > click on your google account (email)

2. click 'Remove account'. Don't worry, it's not deleting your physical account. Account related information is still saved in Google.

3. Launch Google Play Store again

4. When asked, use existing account to create the google account.

5. Provide your existing google account information (email & password)

6. try again to download

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα πρόβλημα με το σήμα στο nexus. Ανα διαστήματα βγάζει x στο σήμα με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις και να μου έρχεται μήνυμα από την cosmote μετά. Το κινητό το πήρα με 4.0.2 και 2 μέρες μετά το μετέτρεψα σε yakju και πέρασα την 4.0.4 μαζί με το radio update κλπ οπότε δεν ξέρω αν φταίει το update ή αν ήταν από πριν έτσι.

 

Τώρα έκανα το κόλπο με το goggle service framwork και μου ήρθε ειδοποίηση για software update, μόλις το περάσω θα ειδοποιήσω για το αν βελτιώθηκαν τα πράγματα.

 

Α, για τον φίλο που ρώτησε για το ελληνικό πληκτρολόγιο στο ICS, ας περάσει και μια βόλτα από εδω για να αφήσει το σχόλιο του και το αστεράκι του:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=332662

 

Φαίνεται με το χθεσινό update να έχει βελτιωθεί το πρόβλημα με το σήμα. Θα το παρακολουθήσω μερικές μέρες ακόμα και θα ενημερώσω αν έφτιαξε οριστικά

Link to comment
Share on other sites

- Δεν άντεξα άλλο με yakjuxw 4.0.2 !!!!! Το πρόβλημα της μη εμφάνισης των ολοήμερων συμβάντων στο widget του ημερολογίου ήταν το εναρκτήριο λάκτισμα ,συν το κόλλημα στην αλλαγή προσανατολισμού της οθόνης landscape to portrait and vise-versa!! ... :O

- Έτσι πριν λίγο αναβάθμησα σε official(google branded) yakju IMM76D μέσω fastboot.

- Και με το που σετάρισα την συσκευή ,τσάααααακ!!! νάσου και μια ενημέρωση συστήματος OTA ...

- Από 4.0.2 / XWKL2 / ICL53F που ήταν αρχικά ,μετά την εγκατάσταση μέσω fastboot έγινε 4.0.4 / XXLA2 / IMM76D και με την ΟΤΑ ενημέρωση έγινε 4.0.4 / XXLA2 / IMM76I

 

- Το θέμα του widget του ημερολογίου έχει διορθωθεί πλέον!!

- Η περιστροφή της οθόνης γίνεται γρήγορα σε σχέση με την 4.0.2 που νόμιζες οτι έχει κολλήσει!!

- Το σκρολάρισμα στις οθόνες τον εφαρμογών - γραφικών στοιχείων είναι αέρας!!! πρώτα στην μετάβαση από εφαρμογές σε widgets κόλλαγε;!!!

- Οπότε άξιζε κατά την άποψή μου το εγχείρημα !!! Έχει βελτιωθεί η συσκευή και το δείχνει!! :)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Δεν άντεξα άλλο με yakjuxw 4.0.2 !!!!! Το πρόβλημα της μη εμφάνισης των ολοήμερων συμβάντων στο widget του ημερολογίου ήταν το εναρκτήριο λάκτισμα ,συν το κόλλημα στην αλλαγή προσανατολισμού της οθόνης landscape to portrait and vise-versa!! ... :O

- Έτσι πριν λίγο αναβάθμησα σε official(google branded) yakju IMM76D μέσω fastboot.

- Και με το που σετάρισα την συσκευή ,τσάααααακ!!! νάσου και μια ενημέρωση συστήματος OTA ...

- Από 4.0.2 / XWKL2 / ICL53F που ήταν αρχικά ,μετά την εγκατάσταση μέσω fastboot έγινε 4.0.4 / XXLA2 / IMM76D και με την ΟΤΑ ενημέρωση έγινε 4.0.4 / XXLA2 / IMM76I

 

- Το θέμα του widget του ημερολογίου έχει διορθωθεί πλέον!!

- Η περιστροφή της οθόνης γίνεται γρήγορα σε σχέση με την 4.0.2 που νόμιζες οτι έχει κολλήσει!!

- Το σκρολάρισμα στις οθόνες τον εφαρμογών - γραφικών στοιχείων είναι αέρας!!! πρώτα στην μετάβαση από εφαρμογές σε widgets κόλλαγε;!!!

- Οπότε άξιζε κατά την άποψή μου το εγχείρημα !!! Έχει βελτιωθεί η συσκευή και το δείχνει!! :)

 

Η τύχη ευννοεί τους τολμηρούς ;) Και πολυ καλα έκανες

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Η τύχη ευννοεί τους τολμηρούς ;) Και πολυ καλα έκανες

- ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στους Γιώργηδες :)

 

- Έριξα πολύ διάβασμα τις τελευταίες μέρες και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να μένει κανείς με 4.0.2 , μάλιστα η εγκατάσταση επίσημου firmware της google που είναι αναρτημένο εδώ δεν ακυρώνει την εγγύηση, όπως αναφέρουν χρήστες σε ξένα φόρουμς μετά από ερώτηση που έκαναν στο επίσημο support!!

- Τώρα το θέμα είναι ο τρόπος που θα γίνει η αναβάθμηση και οι ειδικοί λένε πως ο καταλληλότερος είναι μέσω fastboot !!! Παράλληλα αναβαθμίζοντας τη συσκευή σου με τον παραπάνω τρόπο την κάνεις επίσημα Google branded και έτσι στο μέλλον η συσκευή θα ακολουθεί τις αναβαθμίσεις της google άμεσα !!!!

- Δηλαδή αν η συσκευή είναι yakju**(samsung branded) ,με την παραπάνω διαδικασία γίνεται yakju(google branded) :happy:

 

--- Διευκρίνηση:

- Όλα τα GSM Galaxy nexus είναι ίδια και εξωτερικά και εσωτερικά! Το μόνο που τα διαφοροποιεί είναι μια εγγραφή στο firmware, που τα διαχωρίζει σε yakju: google branded και yakju**: samsung branded.

 

- Ο λόγος (απ'όσα διάβασα ) που γίνεται αυτό είναι διότι κάποιοι πάροχοι ανά τον κόσμο μπορεί να θέλουν να προσθέσουν κάτι στο λογισμικό της συσκευής ,το οποίο δεν συμβαδίζει με τις επιταγές του AOSP που αναβαθμίζει η google.

 

- Οι συσκευές με κωδικό yakju (google branded) είναι αυτές που αναβαθμίζονται άμεσα από τη google και δεν παρεμβαίνει κανένας στο λογισμικό εκτός της google!!

- Eνώ για να εξυπηρετεί τους παρόχους η κατασκευάστρια της συσκευής samsung ,κωδικοποιεί διαφορετικά κάποιες συσκευές ανά τομέα διάθεσης ώστε να μην αναβαθμίζονται άμεσα από την google. Αυτές οι συσκευές δεν έχουν απαραίτητα πειραγμένο λογισμικό ,απλά είναι παρτίδες δεσμευμένες από την samsung σε περίπτωση που κάποιος πάροχος θέλει να προσθέσει κάτι. Τέτοιες συσκευές κυκλοφορούν πολλές στην Ευρώπη αλλά και σε άλλα μέρη του κόσμου π.χ. :

yakjuxw= EUR (Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, UK, not carrier-specific, Samsung-branded)

yakjuux= Canada, Bell Canada/Virgin, Samsung-branded, not supported by AOSP

yakjudv= Australia, Telstra, Samsung-branded, not supported by AOSP

yakjukr= South Korea, SK Telecom, Samsung-branded, not supported by AOSP

 

... έτσι όταν η google κυκλοφορεί μια αναβάθμιση ,την πέρνει η samsung και την δίνει στους παρόχους ,οι οποίοι αφού κάνουν ότι τροποποιήσεις θέλουν;(μπορεί να μην κάνουν καμία) την επιστρέφουν στην samsung η οποία εφαρμόζει αυτές τις αλλαγές στον κώδικα και την επιστρέφει πάλι στην google η οποία τελικά την διανέμει !!!! :wacko:

- Όλο αυτό το σκηνικό μπορεί να πάρει από 2 εβδομάδες(με πολύ αισιοδοξία), έως και 2-3 μήνες και σε κάποιες περιπτώσεις περίεργων ιδιαιτεροτήτων των παρόχων μπορεί να μην γίνει αναβάθμιση!!

 

- Τα παραπάνω είναι ενημερωτικά για όποιους φίλους έχουν την συσκευή και δεν γνωρίζουν τις λεπτομέρειες που διαφοροποιούν δύο ίδιες συσκευές samsung galaxy nexus σε όσα αφορούν τις αναβαθμίσεις τους!!

 

- Αν κάτι από τα παραπάνω δεν το έχω αντιληφθεί σωστά ,παρακαλώ διορθώστε με!!

 

- Εδώ θα πρέπει κάποιος να δημιουργήσει έναν οδηγό στα ελληνικά ,για όσους θα ήθελαν με δική τους ευθύνη να επιχειρήσουν την παραπάνω διαδικασία μετατροπής μιας samsung branded σε αμιγώς google branded συσκευή ,που κατά την άποψή μου είναι εύκολη υπόθεση αν την γνωρίζεις!! ;)

 

 

---- ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ---- ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ

- Ο πιο έγκυρος τρόπος μέχρι στιγμής για να μετατρέψουμε ένα GNexus yakju**(samsung branded) σε αμιγώς yakju(google branded) ,είναι ο παρακάτω:

- Σημείωση: (**= οποιοσδήποτε κωδικός π.χ -> xw,ux,dv,kr,sc, .... )

 

- Πηγή XDA's στα αγγλικά!!

- Ξεκίνα το διάβασμα αν δεν το έχεις κάνει είδη και αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες θα έχεις μία συσκευή official yakju(google branded) !!!!

- Αν φλασάρεις με fastboot commands αυτό το official IMM76D firmware ,θα είσαι άρχοντας!!! .... και θα πάρεις κατευθείαν μετά την ΟΤΑ ενημέρωση IMM76I

- .... τσάμπα περιμένεις !!! :cool:

 

- Είναι απλό αρκεί να καταλαβαίνεις τι εννοεί κάθε βήμα του οδηγού. Αν όμως δεν είσαι σίγουρος για την σωστή εκτέλεση της διαδικασίας .... παράτα το!!!

 

Επισήμανση!!

- Για να εκτελεστεί η διαδικασία του φλασαρίσματος πρέπει ο bootloader να ξεκλειδωθεί!! Εξ ου και η πρώτη εντολή της διαδικασίας ... το ξεκλείδωμα του!! : fastboot oem unlock

- Ο bootloader κλειδώνει(αν το θέλεις) αν στην προτελευταία εντολή προσθέσεις μία ακόμα: fastboot oem lock . Μετά δίνεις το τελειωτικό: fastboot reboot.

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα ειπες ειναι.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λες, αλλά υπάρχουν και πολλοί κάτοχοι που έχουν αμιγώς yakju συσκευή η οποία αγρόν αγοράζει και είναι τρισευτυχισμένη με την 4.0.2. Αυτό το τηλέφωνο δε θέλω να το "πειράξω" γιατί είναι παρθένο Android και δεν έχω λόγο να προσθαφαιρέσω τίποτε πέραν των εφάρμογών που θέλω εγώ να εγκαταστήσω. Δεν έχει ούτε Sense, ούτε Touchwiz, ούτε branded εφαρμογές (ούτε Facebook :yahoo: )για να το βαρύνουν. Ελα όμως που 4.0.4 δέεεεεν.....:(!

 

 

Μα παρθενα θα μεινει :-) Παρθενο λειτουργικο ειχε και παρθενο λειτουργικο θα εχει μετα απο δουλεια 5 λεπτων.Επισημη ρομ και με διορθωση προβληματων.Δεν βλεπω το λογο να μην το κανεις αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λες, αλλά υπάρχουν και πολλοί κάτοχοι που έχουν αμιγώς yakju συσκευή η οποία αγρόν αγοράζει και είναι τρισευτυχισμένη με την 4.0.2......:(!

- Η 4.0.2 έχει θέματα!! Τα αναφέρω σε προηγούμενο ποστ μου λίγο πιο πάνω.

- Ξεκίνα το διάβασμα αν δεν το έχεις κάνει είδη και αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες θα έχεις ένα official yakju again!!!!

- Έχεις είδη yakju ,οπότε αν φλασάρεις με fastboot commands αυτό το official IMM76D firmware ,θα είσαι άρχοντας!!! .... και θα πάρεις κατευθείαν μετά την ΟΤΑ ενημέρωση IMM76I

- .... τσάμπα περιμένεις !!! :cool:

 

- Άσε που μπορεί να ξελαμπικάρει η συσκευή σου και να "βλέπει" από μακριά τα ΟΤΑ!!!! :rolleyes:

 

- Είναι απλό αρκεί να καταλαβαίνεις τι εννοεί κάθε βήμα του οδηγού. Αν όμως δεν είσαι σίγουρος για την σωστή εκτέλεση της διαδικασίας .... παράτα το!!!

 

Επισήμανση!!

- Για να εκτελεστεί η διαδικασία του φλασαρίσματος πρέπει ο bootloader να ξεκλειδωθεί!! Εξ ου και η πρώτη εντολή της διαδκασίας ... το ξεκλείδωμα του!! : fastboot oem unlock

- Ο bootloader κλειδώνει(αν το θέλεις) αν στην προτελευταία εντολή προσθέσεις μία ακόμα: fastboot oem lock . Μετά δίνεις το τελειωτικό: fastboot reboot.

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...