Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Download Status Bar Widget (With Darker Battery Text Shadow) + Black Sony keyboard + Auto Rotatable Home

ICS-Nordic562-FrameworkMod-PartB(Wave).zip

Part B with Wave Lockscreen + Overflow Button Download

ICS-Nordic562-SystemUI+Home.zip

 

Τα έχω δει αυτά και τα έχω δοκιμάσει. Αποτέλεσμα; Να κάνω επαναφορά το κινητό. Προτιμώ το σίγουρο και λειτουργικό, από το οπτικά εκθαμβωτικό αλλά προβληματικό. Thanks anyway.

 

Καλα δεν λεγανε μεχρι τα μεσα Απριλιου;

 

ναι αλλα κοιμονται εκει στην sony;)

 

Η ανακοίνωση λέει πως η διάθεση της ICS θα ξεκινήσει μέσα Απριλίου και θα ολοκληρωθεί σε έως 4-6 εβδομάδες.

Οπότε μη βιάζεστε. 1 βδομάδα έχει περάσει και υπάρχουν χώρες όπως Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ηνωμένες Πολιτείες κλπ που περιμένουν την αναβάθμιση. Μέχρι τις εκλογές ίσως και να σας έχει έρθει και εσάς.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Ηθελα να ρωτησω αν ξερετε μηπως αλλαζει το μπροστινο καπακι του κινητου.. Δυστυχως μετα απο μια πτωση ( μου το εριξε η μικρη μου κορη ) εσπασε λιγο ..

 

Φυσικά αλλάζει. Ψάξε λίγο στις προηγούμενες σελίδες και θα βρεις link από το ebay.

 

αν αλλάξει το πλαστικό μπροστά δεν θα χάσει την εγγύηση?

 

στα παλιά κινητά-συσκευές βαζαν πανω σε μια βιδα καπιο αυτοκολιτο για να δουν στο σερβις αν το εχεις πειράξει εσυ....

στην δικιά μας συσκευή εχει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία μου και θέλω άμεσα την βοήθεια σας

 

Λοιπόν έχω το neo V αγορασμένο απο vodafone 20 Δεκέμβρη. Το κινητό έχει firmware .62 δεν έχει γίνει ποτε root, ουτε mod, όλα μαμίσια αφού το κινητό με κάλυπτε σε όλα του. Το κινητό με έβγαζε 26+ ώρες με απλή εως καθόλου χρήση και με κανονική χρήση 18-20 ώρες. Ενα πρωινό το κινητό είχε κλείσει απο μπαταρία ενω το προηγουμενο βράδυ χωρις να θυμάμαι ακριβές ποσοστό ήταν κοντα στο 30%. Λέω θα έτυχε. Απο τότε το κινητό κρατάει βία 7 ώρες με κανονική χρήση χωρις να εχω πειράξει κάτι. Στο screenshot κάτω θα δείτε τι εννοώ. Σημείωση: η προβολή (60%) που λέει στις λεπτομέρεις αναφέρεται σε 1 ώρα και 25 λεπτά!!! Η οθόνη έχει brightness 70% και η οθονη κλεδώνει στα 15sec. Αρα με αναμένη οθόνη για 1,5 ώρα το κινητό χάνει 60% της μπαταρίας του! :blink:

Να πω οτι το έχω ψάξει απο όλα τα μενού δεν τρέχει κάποιο app που να καταναλώνει μπαταρία. Στα app μου λενε battery health: Good. Δοκίμασα κάποια app που κάνουν battery calibration αλλα δυστυχώς τίποτα. Καμία διαφορά. Εχω δοκιμάσει πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση, να βγάλω την μπαταρια απο κινητό για 8 ώρες... τίποτα.Τι έχει γίνει? Κανείς καμια ιδέα? Να κάνω κανα factory defaults? Να κάνω flash? Τι συμβαίνει? Κρέμομαι απο τα χείλη σας. Να παώ το κινητό vodafone ή SE είναι η τελευταία μου επιλογή. Please help! :cry::cry::cry:

 

ps: Να πω οτι η φόρτιση γινόταν ευλαβικά και προσεχτικά όταν το κινητό έφτανε <20%. Ποτέ δεν το άφηνα συνέχεια στην πρίζα ούτε το φόρτιζα κάθε λίγο και λιγάκι και η πρώτη φόρτιση έγινε βάση των οδηγών που έχω βρει εδώ + ολες οι εφαρμογές ειναi ενημέρωμενες απο το play store

 

ps2: Στο cpu spy μου βγάζει deep sleep 65-70% του χρόνου άρα δεν είναι να πεις οτι τρέχει κάτι απο πίσω. Η μπαταρία μου μήπως ψόφησε? Αλλα γιατι να μου λενε τα apps health good?

 

[ATTACH]24884[/ATTACH]

Edited by lordosss
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι κ γω όταν δε το αφήνω από τα χέρια μου τόσο γύρω στις 10ώρες βγάζει!

Βλέπω πολλά προγράμματα που έχεις χρησιμοποιήσει χάρτες,fb,κτλ..μήπως το λιώνεις;λέω γω τωρα:-P

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι κ γω όταν δε το αφήνω από τα χέρια μου τόσο γύρω στις 10ώρες βγάζει!

Βλέπω πολλά προγράμματα που έχεις χρησιμοποιήσει χάρτες,fb,κτλ..μήπως το λιώνεις;λέω γω τωρα:-P

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

Kαι έχει και ανοιχτά 3G, Wi-fi, λογικά και αυτόματο συγχρονισμό ενεργό.. Χαμός γίνεται!!

 

ρε παιδιά δεν είναι οτι το λιώνω. και σας λεω στο 60% στην προβολή που γράφει στις λεπτομέρεις έλεγε 1 ώρα και 30 λεπτά! Δεν είναι οτι το έχω σερί ανοιχτό. Και χάρτες για μια τοποθεσία το έτρεξα και έχει κάψει μόνο 6% της μπαταρίας. Αυτόματο συγχρονισμό δεν έχω. Wifi 24/7 είχα αντιχτό και πριν. Το κινητό με πλήρη αδράνεια 14 ώρες βγάζει - εδώ τα guides λένε βγάζει 2 μέρες χωρις χρήση. Πλέον το κινητό είναι άχρηστο. Βγαίνω απο το σπίτι και γυρναώ χωρις μπαταρία. Δράμα τελείως. Και σας λεω εγινε ξαφνικά

Edited by lordosss
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν είναι οτι το λιώνω. και σας λεω στο 60% στην προβολή που γράφει στις λεπτομέρεις έλεγε 1 ώρα και 30 λεπτά! Δεν είναι οτι το έχω σερί ανοιχτό. Και χάρτες για μια τοποθεσία το έτρεξα και έχει κάψει μόνο 6% της μπαταρίας. Αυτόματο συγχρονισμό δεν έχω. Wifi 24/7 είχα αντιχτό και πριν. Το κινητό με πλήρη αδράνεια 14 ώρες βγάζει - εδώ τα guides λένε βγάζει 2 μέρες χωρις χρήση. Πλέον το κινητό είναι άχρηστο. Βγαίνω απο το σπίτι και γυρναώ χωρις μπαταρία. Δράμα τελείως. Και σας λεω εγινε ξαφνικά

 

Μήπως έχεις βάλει κάποια καινούρια εφαρμογή που δεν είχες παλιότερα και για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται στην κατανάλωση; Πάντως το 60% στην προβολή δεν αναφέρεται στο 60% της μπαταρίας συνολικά αλλά στο 60% της κατανάλωσης που έχει γίνει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Εμένα για παράδειγμα μου λέει αυτή τη στιγμή ότι η προβολή είναι στο 51% και η μπαταρία μου είναι στο 60%.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με λιγη φορτιση σημερα...το πολυ 15 λεπτα...το κινητο ειναι 4 ημερες και κατι ωρες με την μπαταρια με οχι και ιδιεταιρη χρηση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

με λιγη φορτιση σημερα...το πολυ 15 λεπτα...το κινητο ειναι 4 ημερες και κατι ωρες με την μπαταρια με οχι και ιδιεταιρη χρηση

Μήπως έχεις ξεχασει να το ανοίξεις????:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κάποια καινούρια εφαρμογή που δεν είχες παλιότερα και για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται στην κατανάλωση; Πάντως το 60% στην προβολή δεν αναφέρεται στο 60% της μπαταρίας συνολικά αλλά στο 60% της κατανάλωσης που έχει γίνει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Εμένα για παράδειγμα μου λέει αυτή τη στιγμή ότι η προβολή είναι στο 51% και η μπαταρία μου είναι στο 60%.

 

συμφωνώ απλά σε εμενα αν δεις την εικόνα η μπαταρία ειναι ~= 9% (στα κόκκινα του) άρα σε εμενα το 60% είναι όντως 60% της τελικής χρήσης.

Δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή. Δεν παίρνω όρκο. Αλλα και στο μενου με τις εφαρμογές που τρέχουν δεν βλέπω καποια νέα διεργασια. :wacko:

τι να πώ....

 

οπότε παιδία καμία λύση? τι προτείνετε γενικότερα? τι να κάνω να βρω καμια άκρη?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απλά σε εμενα αν δεις την εικόνα η μπαταρία ειναι ~= 9% (στα κόκκινα του) άρα σε εμενα το 60% είναι όντως 60% της τελικής χρήσης.

Δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή. Δεν παίρνω όρκο. Αλλα και στο μενου με τις εφαρμογές που τρέχουν δεν βλέπω καποια νέα διεργασια. :wacko:

τι να πώ....

 

οπότε παιδία καμία λύση? τι προτείνετε γενικότερα? τι να κάνω να βρω καμια άκρη?

 

Ποιο firmware έχεις;0.42;

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

0.62

δεν το έχω κάνει root ποτέ ουτε καποιο mod

 

Τι να πω,εγώ από Δεκεμβρίο το έχω κ πάει μια χαρά η μπαταρία..

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει αλλο που αλλαζει σχεδον ολη την εμφανιση!!! Ειναι πολυ ωραιο μπορω να πω, το χω τροποποιησει και λιγο!!!

 

Να δες πω ειναι!!! Αν σ αρεσουν στειλε μου μηνυμα να στα στειλω, γιατι εχω χασει το link που τα βρηκα!!! Οσο για το εικονιδιο της μπαταριας, μπορω να σου φτιαξω οπιο σ αρεσει :)

 

Οι φλεγομενοι ασοι δεν ειναι μεσα στο πακετο χαχαχαχα

 

το εικονιδιο της μπαταριας θα ηθελα φιλε μου... μονο την μπαταρια ομως...

Link to comment
Share on other sites

 

πως επιλεγουμε να εγκαθιστανται οι εφαρμογες απο το μαρκετ στην καρτα μνημης αντι στην μνημη της συσκευης??

 

 

 

Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Επιλογή εφαρμογής > Μετακίνηση στην SD. Μαζικά μέσω App2SD app από το Android Market

 

 

ερωτησεις καθοτι ασχετος.

 

1.δηλαδη καθε φορα που κατεβαζουμε μια εφαρμογη, πρεπει να κανουμε την διαδικασια που λεει ο butters?

με την εφαρμογη που γραφει (App2SD) απλα επιλεγω 5-6 εφαρμογες κ τις παει κατευθειαν στην καρτα?

 

2.μπηκα στο google play που εχει τις αποιρες εφαρμογες. πανω αριστερα σε καθε εφαρμογη, εχει την επιλογη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. συνδεω το κινητο με το καλωδιο με το pc και παταω εγκατασταση?

 

3.αν κατεβασω μια εφαρμογη στο pc, πως την περναω στο τηλ?

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξεχασει να το ανοίξεις????:lol::lol:

 

οχι ισα ισα...εμπαινα κανενα 5λεπτο φβ ξυπνητηρι και εβλεπα ωρα και τετοια...και στο τηλεφωνο μιλησα:lol:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

οχι ισα ισα...εμπαινα κανενα 5λεπτο φβ ξυπνητηρι και εβλεπα ωρα και τετοια...και στο τηλεφωνο μιλησα:lol:

 

Άμα μίλησες και στο τηλέφωνο εντάξει. Πόσο; Πιστεύω ότι αν δεν είχες μιλήσει θα έφτανε τη βδομάδα άνετα!!:p

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 να κατεβασω τα 2 αρχεια για το root, αλλα μου χτυπαει το nod κ δεν κατεβαζει το αρχειο για το root.
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια να ρωτησω...γιατι ενω εχει 512 ram σου δινει μονο τα 335?

 

Ένα ποσοστό της ram είναι δεσμευμένο από το λειτουργικό. Δεν υπάρχει κάτι να σε απασχολεί, το ίδιο ισχύει σε όλες τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει αλλο που αλλαζει σχεδον ολη την εμφανιση!!! Ειναι πολυ ωραιο μπορω να πω, το χω τροποποιησει και λιγο!!!

 

Να δες πω ειναι!!! Αν σ αρεσουν στειλε μου μηνυμα να στα στειλω, γιατι εχω χασει το link που τα βρηκα!!! Οσο για το εικονιδιο της μπαταριας, μπορω να σου φτιαξω οπιο σ αρεσει :)

 

Οι φλεγομενοι ασοι δεν ειναι μεσα στο πακετο χαχαχαχα

 

Αν σου ειναι ευκολο,ανεβασε τα καπου

 

πηγα σε αυτον τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799 να κατεβασω τα 2 αρχεια για το root, αλλα μου χτυπαει το nod κ δεν κατεβαζει το αρχειο για το root.

 

απενεργοποιησε το antivirus μεχρι να το κατεβασεις,δεν εχει προβλημα το αρχειο (δεν κανει για την .62)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν είναι οτι το λιώνω. και σας λεω στο 60% στην προβολή που γράφει στις λεπτομέρεις έλεγε 1 ώρα και 30 λεπτά! Δεν είναι οτι το έχω σερί ανοιχτό. Και χάρτες για μια τοποθεσία το έτρεξα και έχει κάψει μόνο 6% της μπαταρίας. Αυτόματο συγχρονισμό δεν έχω. Wifi 24/7 είχα αντιχτό και πριν. Το κινητό με πλήρη αδράνεια 14 ώρες βγάζει - εδώ τα guides λένε βγάζει 2 μέρες χωρις χρήση. Πλέον το κινητό είναι άχρηστο. Βγαίνω απο το σπίτι και γυρναώ χωρις μπαταρία. Δράμα τελείως. Και σας λεω εγινε ξαφνικά

 

Και έγω έχω κάπως παρομοιο προβλημα και δεν έχω ανοικτα wifi/3g κτλ... Σε κάποιες άσχετες φάσεις ανεβάζει την κατανάλωση μπαταρίας επι 10. Η μόνη (προσωρινή) λύση είναι κλείσε/άνοιξε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...