Jump to content

Trophy / HD7 / Mozart : Προετοιμασια και ξεκλειδωμα


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα!

Χθες Ξεκλειδωσα το trophy 7 και τι κανουμε για να μην ξανακλειδωσει, αλλα δεν μου εχει κανει κανενα update μεχρι σημερα.Πηγα στο Zune/settings/phone/update και γραφει

your phone is up to date

current phone software version:7.0 (7008)

μπαινει στο marketplace και κανει download κανονικα και δουλευουν οι εφαρμογες κανονικα.

Οταν συνδεω το κινητο με το usb ανοιγει κανονικα το zune.

Χρειαζετε να κανω κατι ωστε να κανει update?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά για όποιον ενδιαφέρεται για WP7 development παραθέτω τα 8 βηματάκια που χρείζεται να κάνει προκειμένου να ξεκλειδωθεί η συσκευή!!

Πρόκειται για το λεγόμενο windowbreak...

Γίνεται κανονικά και στην 7.5 (mango) αλλά βασική προϋπόθεση είναι να βρίσκεται στην version 7.10.7740.. ή 7.10.7720.. ή παλαιότερη!!

 

 

If required, downgrade from Zune under Phone -> Settings -> Update -> Restore

 

1) Open up your Samsung WP's ΙΕ browser and head to: http://windowsphonehacker.com/windowbreak

 

2) Click "WindowBreak Me"

 

3) Tap on "windowbreak" (part of it is obscured, but there should be an arrow pointing at it)

 

4) A browser window should open up. Ignore it.

 

5) Go to the dialer and dial ##634#

 

6) A diagnostics keypad should appear. Dial *#9908#

 

7) Select "windowbreak" from the dropdown list

 

8) Press Save and reboot the device to restore your data settings.

 

Επίσης, μετά από αυτά μπορεί να γίνει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα αναβάθμιση σε νεότερες version!!

Τουλάχιστον σε μένα (samsung omnia w) δουλεύουν όλα κανονικά!! ;)

Edited by dlmc
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
λοιπόν ειμαι καινούριος στα wp και εχω τα εξης προβληματα καταρχας εχω ακολουθησει τις οδηγιες και οταν παω να ξεκλειδωσω την συσκευη με το chevron μου βγαζει το εξης προβλημα sorry i am having trouble communicating with the phone please make sure its connected using usb please start the zune application το τηλεφωνο ειναι συνδεμενο με usb και ειναι ανοικτο το zune το λειτουργικο του τηλεφωνου ειναι wp 7.5 mango γινεται να το ξεκληδωσω χωρις να βγαλω τα mango η πρεπει αναγκαστηκα να αλλαξω και να βαλω παλαιοτερη rom αν ναι απο που θα την κατεβασω και ενα βιντεο για να την φλασαρω παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς από πάνω σου έχω βάλει οδηγό για ξεκλείδωμα με windowbreak!!

check it

 

Πολυ καλος ο οδηγος ..αλλα ειναι σε λαθος θεμα φιλε ...Εδω ειναι για συσκευες HTC ...

 

Στειλε μηνυμα σε εναν admin να το μεταφερει στο θεμα με τα Samsung

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος ο οδηγος ..αλλα ειναι σε λαθος θεμα φιλε ...Εδω ειναι για συσκευες HTC ...

 

Στειλε μηνυμα σε εναν admin να το μεταφερει στο θεμα με τα Samsung

 

1ον) Υπάρχει ήδη στο thread του samsung omnia w!! ;)

2ον) Το δοκίμασες και δεν σου δούλεψε??

 

..το ξεκλείδωμα (απ' όσο ξέρω) αφόρα το λογισμικό και όχι τις συσκευή!

..για ψάξτο λίγο! το windowbreak είναι πρόσφατο..

Link to comment
Share on other sites

1ον) Υπάρχει ήδη στο thread του samsung omnia w!! ;)

2ον) Το δοκίμασες και δεν σου δούλεψε??

 

..το ξεκλείδωμα (απ' όσο ξέρω) αφόρα το λογισμικό και όχι τις συσκευή!

..για ψάξτο λίγο! το windowbreak είναι πρόσφατο..

 

Οχι δεν ειναι προσφατο το windowbreak ...Τον Μαρτη βγηκε ...Και ειναι πολυ γνωστο στις συκευες της Samsung

Και το εχω μελετησει πολυ καλα .. πολυ περισσοτερο απο οσο φανταζεσαι ...πιστεψε με !!!

 

Ειναι λαθος η αντιληψη που εχεις ...Το ξεκλειδωμα αφορα το λειτουργικο αλλα αφορα παρα πολυ και τις συσκευες .. Η LG για παραδειγμα εχει τα εργαλεια για το ξεκλειδωμα στο τηλεφωνο και γινεται πολυ ευκολα... Στα Samsung το περιπου το ιδιο... Η HTC απο την αλλη ειναι τελειως αλλο ανεκδοτο ... Δεν υπαρχει τιποτα στο τηλεφωνο απο τα εργαλεια που χρειαζονται και που υπαρουν στα αλλα !!!!

 

Δηλαδη για να καταλαβω τι λες .... Εσυ το εκανες σε συσκευη HTC και δουλεψε???

Αυτο λες ???

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω τι λες .... Εσυ το εκανες σε συσκευη HTC και δουλεψε???

Αυτο λες ???

 

Στο samsung μου το έχω κάνει αλλά απ' ότι έχω δει δεν λέει κάπου οτι αφορά μόνο τις samsung συσκευές!

Επίσης ο Μάρτιος απέχει 2 μήνες μόλις.. Δεν το λες και παλιά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο samsung μου το έχω κάνει αλλά απ' ότι έχω δει δεν λέει κάπου οτι αφορά μόνο τις samsung συσκευές!

Επίσης ο Μάρτιος απέχει 2 μήνες μόλις.. Δεν το λες και παλιά! ;)

 

Tο λεει ΕΔΩ

 

Supported Devices

All Samsung devices: Developer, Interop-unlock Samsung devices with WindowBreak

LG devices* (See: Jailbreaking:LG)

Ας μην διαφωνησουμε αν ειναι πολυς χρονος 2 μηνες ομως !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν εμένα δεν μου ξεκλείδωνε γιατί το λειτουργικό του τηλεφώνου μου είναι windows phone 7.5

os version 7.10.8107.79

firmware version number 2250.21.51201.168

hardware version number 0003

radio software version 5.69.09.05a_22.50.50.21u

Radio hardware version A.102.0.D4

Bootloader version 5.12.2250.1(134400)

Chip SOC version 2.2.5.0

το trophy εγώ το αγόρασα μεταχειρισμένο και βρίσκονταν σε αυτήν την ενημέρωση και έτσι δεν έχω κρατήσει backup τα restore files που χρειάζονται για να κάνεις restore και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά γι' αυτό σας παρακαλώ ανεβάστε τους φακέλους με τα backup files δώστε μου οδηγίες που να τα μεταφέρω για να γυρίσω το κινητό μου σε παλιότερη rom περιμένω βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν εμένα δεν μου ξεκλείδωνε γιατί το λειτουργικό του τηλεφώνου μου είναι windows phone 7.5

os version 7.10.8107.79

firmware version number 2250.21.51201.168

hardware version number 0003

radio software version 5.69.09.05a_22.50.50.21u

Radio hardware version A.102.0.D4

Bootloader version 5.12.2250.1(134400)

Chip SOC version 2.2.5.0

το trophy εγώ το αγόρασα μεταχειρισμένο και βρίσκονταν σε αυτήν την ενημέρωση και έτσι δεν έχω κρατήσει backup τα restore files που χρειάζονται για να κάνεις restore και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά γι' αυτό σας παρακαλώ ανεβάστε τους φακέλους με τα backup files δώστε μου οδηγίες που να τα μεταφέρω για να γυρίσω το κινητό μου σε παλιότερη rom περιμένω βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις downgrade τον bootloader και μετα να φλασαρεις μια παλαιοτερη ή καλυτερα μια custom ROM. Και δικο μου Backup να σου δωσω (πραγμα τουλαχιστον ανοητο μιας και εχει προσωπικες πληροφοριες) δεν μπορεις να κανεις restore γιατι ειναι device specific.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μπορείς τουλάχιστον να μου στείλεις κάποιο βίντεο για να τα κάνω αυτα?

 

Χρειαζεσαι ενα καλωδιο USB Y και μια Goldcard

 

Ανεβασα στο μπλογκ μου ενα οδηγο για την δημιουργια USB Y καλωδιου και GoldCard που ειναι απαραιτητα για να κανουμε downgrade & debranding οποιδηποτε HTC τηλεφωνο...

 

http://colossusr.blogspot.gr/2012/09/usb-y-cable-gold-card-htc.html

 

Θα ακολουθησει αμεσα και ο οδηγος για το φλασαρισμα μεσω usb Υ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα το καλώδιο usb Y και την goldcard πέρασα τα αρχεία μέσα στην goldcard μπαίνω στο bootloader menu και όταν πάω να κάνω istall στην rom μου λέει no image file μπορείς να μου στείλεις άλλο ένα link με την image file και όποιο άλλο αρχείο χρειαστώ?
Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα το καλώδιο usb Y και την goldcard πέρασα τα αρχεία μέσα στην goldcard μπαίνω στο bootloader menu και όταν πάω να κάνω istall στην rom μου λέει no image file μπορείς να μου στείλεις άλλο ένα link με την image file και όποιο άλλο αρχείο χρειαστώ?

 

Το την ρομ την εκανες rename με βαση την συσκευη σου οπως το γραφω στο μπλογκ ???

Ποιο τηλ εχεις και ποια ρομ πας να βαλεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, πρώτο ποστ μου εδώ και δηλώνω χαρούμενο νέο μέλος!

 

και τώρα ερωτήσεις 1) αν κάνω hard reset για να επαναφέρω το κινητό μου στην αρχική του κατάσταση χάνω τις εφαρμογές που έχω περάσει ηδη η κάποιο άλλο αρχείο?

 

και 2) έχει κολήσει η κάμερα μου και όποτε μπαίνω μαυρίζει η οθόνη και δεν τραβάει φωτο υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα λογισμικού? κι αν ναι μπορώ να κάνω κάτι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

(Δεν ξέρω αν εννοείται αλλα έχω το HTC Trophy 7 κλειδωμένο ακόμα...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, πρώτο ποστ μου εδώ και δηλώνω χαρούμενο νέο μέλος!

 

και τώρα ερωτήσεις 1) αν κάνω hard reset για να επαναφέρω το κινητό μου στην αρχική του κατάσταση χάνω τις εφαρμογές που έχω περάσει ηδη η κάποιο άλλο αρχείο?

 

και 2) έχει κολήσει η κάμερα μου και όποτε μπαίνω μαυρίζει η οθόνη και δεν τραβάει φωτο υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα λογισμικού? κι αν ναι μπορώ να κάνω κάτι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

(Δεν ξέρω αν εννοείται αλλα έχω το HTC Trophy 7 κλειδωμένο ακόμα...)

 

καλώς μας ήρθες :) οσο αφορά το 1 ναι σβήνει τα πάντα για το 2 μπορεί να φτίαξει αμα κάνεις το 1 ;) Μήπως έχει κάποιο extra software για την κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!ήθελα να ρωτήσω κάτι. Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση το ChevronWP7.cer αφού το έλαβα από το κινητό με mail και μου έβγαζε error 0x80070002.Ξέρετε τι μπορεί να συμβααίνει;Γιατί δε γίνεται η εγκατάσταση;

Ευχαριστώ!

 

 

Κατεβασε ξανα το αρχειο μου και κανε την διαδικασια απο την αρχη .... Μηπως καπου χαλασε το αρχειο...

Παντως το μυνημα ειναι περιεργο...ειναι σαν εισαι σε 7392 εκδοση...

 

καλησπερα, το ιδιο μου βγαζει και εμενα ενω βρισκομαι στην εκδοση 8773, τι πρεπει να κανω?

 

το ελυσα, λαθος αρχειο ειχα κατεβασει

Edited by varateme
Link to comment
Share on other sites

(Θα) έχουμε καμιά αξιόλογη 7.8 cooked για το trophy μας, τι λέτε οι γνωρίζοντες;

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

(Θα) έχουμε καμιά αξιόλογη 7.8 cooked για το trophy μας, τι λέτε οι γνωρίζοντες;

 

Εγω χρησιμοποιώ εδω και πολυ καιρο την Dynamics και ειναι μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το HSPL με προβληματίζει...

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...