Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις βάλει ελληνικό swype στην Kyorarom?

Στο μήνυμα μου τα βγάζει κεφαλαία και διπλά....

Καμμιά ιδέα?

Πραγματικά δεν έχω ιδέα δεν γραφώ στα ελληνικα, και δεν εχω βαλει ποτε Swype! :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχεις βάλει ελληνικό swype στην Kyorarom?

Στο μήνυμα μου τα βγάζει κεφαλαία και διπλά....

Καμμιά ιδέα?

 

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ swype!!! Έχω βάλει το adaptxt σαν πληκτρολόγιο. Είναι 3x4 και ότι πιο κοντινό στο Samsung Keyboard. Επίσης έχει και ελληνική πρόβλεψη λέξεων αν σε ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ swype!!! Έχω βάλει το adaptxt σαν πληκτρολόγιο. Είναι 3x4 και ότι πιο κοντινό στο Samsung Keyboard. Επίσης έχει και ελληνική πρόβλεψη λέξεων αν σε ενδιαφέρει...

χρησιμοποιησα αυτό που μας είχε δώσει modαρισμένο παλιά ο bigK και μαλλον παίζει ΟΚ. Αν το θέλετε να το δοκιμάσετε, στείλτε μου pm!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!εχω ενα προβλημα...αγορασα χθες handsfree οχι bluetooth κανονικα ενσυρματα...ακουω κανονικα και στο τηλεφωνο τον συνομιλιτη οπως κανονικα ακουω και ραδιοφωνο και μουσικη αλλα δεν μπορω να μιλησω!!ο συνομιλιτης δεν μ ακουει ειναι το μικροφωνο νεκρο!!σ αλλα δυο κινητα που τα δοκιμασα λειτουργουν κανονικοτατα!!!!τι φταει στο κινητο μου??
Link to comment
Share on other sites

Το link2sd λειτουργεί εντελώς διαφορετικά από ότι το data2sd ή οποιοδήποτε άλλο script. Ναι θα γεμίζει και η εσωτερική μνήμη αλλά το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο. Εγώ έχω περασμένες 42 εφαρμογές (και angry birds απλό και rio) και έχω 32ΜΒ ελεύθερα στην εσωτερική. Επιλέγεις σύνδεση εφαρμογών.Επίσης αν πας στις ρυθμίσεις στο link2sd πάτα τικ στο αυτόματη σύνδεση. Μετά δες όποια εφαρμογή έχεις στην εσωτερική, κάντην σύνδεση.

 

EDIT: Για τα μηνύματα στο call log πέρασε το update 5.2 εμένα δε μου βγαίνουν...

Τα ξανακοίταξα αυτα που μου είπες τα έκανα και τελικά εχς 60mb χωρο. Ευχαριστώ.

Αυτο με το calllog δεν μπορω να το κάνω, και που έψαξα και βρήκα αλλο logsprovider.apk δεν μπορω να το κανω επικόληση μεσα στο /system/app.

Και ακόμα τώρα με το link2sd δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν πάω απο recovery και σβήσω dalvic cache?

Link to comment
Share on other sites

Τα ξανακοίταξα αυτα που μου είπες τα έκανα και τελικά εχς 60mb χωρο. Ευχαριστώ.

Αυτο με το calllog δεν μπορω να το κάνω, και που έψαξα και βρήκα αλλο logsprovider.apk δεν μπορω να το κανω επικόληση μεσα στο /system/app.

Και ακόμα τώρα με το link2sd δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν πάω απο recovery και σβήσω dalvic cache?

 

Ναι. Αν κάνεις διαγραφή το dalvik cache στην ουσία όταν ξαναεκκινήσεις το κινητό δεν θα βρίσκει τις συνδέσεις και θα πετάει σφάλματα στις εφαρμογές. Αν χρειαστεί να διαγράψεις το dalvik cache, μετά μέσα από το link2sd (για μένα πέρνα το μέσα στο system/app για να γίνει εφαρμογή συστήματος) πας ρυθμίσεις->περισσότερα->σύνδεση αρχείων dalvik. Κάνεις επανεκκίνηση, ξανακάνεις το ίδιο μετά μέχρι να σου βγάλει "δεν υπάρχουν αρχεία για σύνδεση" και είσαι έτοιμος... Δεν χάνεις τίποτα από τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν κάνεις διαγραφή το dalvik cache στην ουσία όταν ξαναεκκινήσεις το κινητό δεν θα βρίσκει τις συνδέσεις και θα πετάει σφάλματα στις εφαρμογές. Αν χρειαστεί να διαγράψεις το dalvik cache, μετά μέσα από το link2sd (για μένα πέρνα το μέσα στο system/app για να γίνει εφαρμογή συστήματος) πας ρυθμίσεις->περισσότερα->σύνδεση αρχείων dalvik. Κάνεις επανεκκίνηση, ξανακάνεις το ίδιο μετά μέχρι να σου βγάλει "δεν υπάρχουν αρχεία για σύνδεση" και είσαι έτοιμος... Δεν χάνεις τίποτα από τα δεδομένα.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μάλλον κατάλαβα τι λες. Αν τα διαγράψω ποτε θα το δω. Πως την περνάω μέσα στο system/app?

Βασικα πέρασα τον kyorakernel 1.0.0 και μέτα κάποιες φορες το τηλέφωνο όταν το άνοιγα κόλαγε και μετα απο 2-3 φόρες δούλευε κανονικά. Και έχθες το βράδυ μπήκα στο kyοraapp - kyoratweaks (που δεν ξέρω τι ειναι) επέλεξα και τα 2 που έχει μεσα και μετα που ξαναάνοιξα το κινητό δεν άνοιγε και το ξαναφλάσαρα σήμερα το πρώι.(εκανα λάθος που τα επέλεξα?) Νομίζω πως έφτεγε ο kyorakernel 1.0.0, αλλα δεν είμαι και σίγουρος. Βασίκα τώρα άφησα αυτον που έχει μόνο του. Εχώ την OC version. Ποίον kernel λες να βάλω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Edited by fontastrelos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μάλλον κατάλαβα τι λες. Αν τα διαγράψω ποτε θα το δω. Πως την περνάω μέσα στο system/app?

Βασικα πέρασα τον kyorakernel 1.0.0 και μέτα κάποιες φορες το τηλέφωνο όταν το άνοιγα κόλαγε και μετα απο 2-3 φόρες δούλευε κανονικά. Και έχθες το βράδυ μπήκα στο kyοraapp - kyoratweaks (που δεν ξέρω τι ειναι) επέλεξα και τα 2 που έχει μεσα και μετα που ξαναάνοιξα το κινητό δεν άνοιγε και το ξαναφλάσαρα σήμερα το πρώι.(εκανα λάθος που τα επέλεξα?) Νομίζω πως έφτεγε ο kyorakernel 1.0.0, αλλα δεν είμαι και σίγουρος. Βασίκα τώρα άφησα αυτον που έχει μόνο του. Εχώ την OC version. Ποίον kernel λες να βάλω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

Εγώ έχω το Kyorakernel αλλά όχι το 1.0.0 αλλά το test 014 non-oc. Αν θες OC kernel βάλε το Astrum Kernel αν θες NON τότε το kyorakernel test 014 ή 009 (η διαφορά τους είναι στο CWM Recovery, ο 009 έχει το 2.5 ενώ ο 014 το 5.0).

 

EDIT: Για να κάνεις μια εφαρμογή, εφαρμογή συστήματος ή θα την αντιγράψεις μέσα στο system/app με root explorer ή νομίζω έχει πλέον και στο Link2sd αν το ψάξεις κατευθείαν στις επιλογές αν πατήσεις πάνω στην εφαρμογή να στην μετατρέψει.

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έφτεγε ο kyorakernel 1.0.0, αλλα δεν είμαι και σίγουρος. Βασίκα τώρα άφησα αυτον που έχει μόνο του. Εχώ την OC version. Ποίον kernel λες να βάλω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

O Hillbeast λέει οτι η Kyorarom είναι συμβατή και δοκιμασμένη με kyorakernel και G3Mod.

Απλά το kyorakernel είναι πολύ νέο και πολύ φυσικό να έχει προβλήματα ακόμα.

Εχω την G3mod2.3 OC και παίζει μια χαρά σε Multiboot, μαζί με του Κύριλλου και hybrid2sd

H G3mod2.4.1 κολλάει αγρίως σε μένα...

 

Δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18829324&postcount=2

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

O Hillbeast λέει οτι η Kyorarom είναι συμβατή και δοκιμασμένη με kyorakernel και G3Mod.

Απλά το kyorakernel είναι πολύ νέο και πολύ φυσικό να έχει προβλήματα ακόμα.

Εχω την G3mod2.3 OC και παίζει μια χαρά σε Multiboot, μαζί με του Κύριλλου και hybrid2sd

H G3mod2.4.1 κολλάει αγρίως σε μένα...

 

Δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18829324&postcount=2

 

Βασικά έχει δίκιο ο φίλος. Η 1.0.0 δεν τελειοποιήθηκε ποτέ και έχει θεματάκια... Η τεστ που έχω τα έχει λυμένα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα με επιτυχία την 9.0 και απο πάνω το 9.5 update.

Μια ερώτηση. Πως μπορώ να σβήσω τους προεγκατεστημένους launcher και να κρατήσω μόνο έναν, αυτον που θα χρησημοποιώ??

Link to comment
Share on other sites

Με τον Root Explorer είναι εύκολο να γίνει με διαγραφή του .apk αρχείου από το system/app!
Link to comment
Share on other sites

Ο μπατζανάκης μου που εχει τον γαλαξία με Κύριλλου ρομ (... τι αλλο φυσικά), πρέπει να το πάει για σερβις μέσα στην εγγύηση.

Ξέρει κανείς φίλος που μπορώ να φλασάρω πάλι πίσω την μαμίσια ρομ της Samsung?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρώτο post για το πως θα περάσεις επίσημη rom.

Ευχαριστώ, το είδα, αλλά είναι Megaupload το Link και είναι νεκρο :(

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το είδα, αλλά είναι Megaupload το Link και είναι νεκρο :(

 

Κάπου είδα στο xda να υπάρχει σχετικό πόστ. Ψάξτο λίγο αλλιώς samfirmware. Είμαι από κινητό αλλιώς θα σου έστελνα λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα με επιτυχία την 9.0 και απο πάνω το 9.5 update.

Μια ερώτηση. Πως μπορώ να σβήσω τους προεγκατεστημένους launcher και να κρατήσω μόνο έναν, αυτον που θα χρησημοποιώ??

 

Και κάτι ακόμα. Παρατήρησα όταν παω να κατεβάσω μια εφαρμογή απο το μαρκετ το οποίο έγινε play μου πετάει μύνημα οτι εχει σφάλμα η εφαρμογή και δεν μπορει να κατέβει.

Το κάνει όμως με ότι εφαρμογή και να κατεβάσω. Καποιος κατι????

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Παρατήρησα όταν παω να κατεβάσω μια εφαρμογή απο το μαρκετ το οποίο έγινε play μου πετάει μύνημα οτι εχει σφάλμα η εφαρμογή και δεν μπορει να κατέβει.

Το κάνει όμως με ότι εφαρμογή και να κατεβάσω. Καποιος κατι????

Δοκιμασε ένα wipe data στο Market

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ο μπατζανάκης μου που εχει τον γαλαξία με Κύριλλου ρομ (... τι αλλο φυσικά), πρέπει να το πάει για σερβις μέσα στην εγγύηση.

Ξέρει κανείς φίλος που μπορώ να φλασάρω πάλι πίσω την μαμίσια ρομ της Samsung?

 

Δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1497261

 

Είναι και χωρίς bootloader, οπότε flashάρεις άφοβα!

 

; )

Edited by lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1497261

 

Είναι και χωρίς bootloader, οπότε flashάρεις άφοβα!

 

; )

ευχαριστώ, και εγω μολις τις εντόπισα, θα τις δοκιμάσω.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Η Kyrillos rom v10.1 είναι πλέον διαθέσιμη στο xda. :)

 

ΥΓ: Συγνώμη που δεν είμαι μέσα τις τελευταίες βδομάδες αλλά δεν έχω χρόνο να μπω διότι δίνω πανελλήνιες σε ένα μήνα και κάτι και δεν προλαβαίνω..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε φρόντισε να έχεις το μυαλό σου στις πανελλήνιες και μετά υπάρχει χρόνος για όσες custom rom θες!

 

Καλά διαβάσματα και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να περάσω καινούρια επαφή στον τηλεφωνικό κατάλογο στην 9.5 του Κύριλλου, αν το κάνω με Ελληνικά γράμματα μου βγάζει ότι είναι πολλοί οι χαρακτήρες. Αν το κάνω με Αγγλικά παίρνει περισσότερους χαρακτήρες αλλά και πάλι λίγους σχετικά.

 

Κάποια λύση;

Μηπως υπάρχει κανα χρησιμο aplicattion για επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...