Jump to content

Wave : [Bada 1.2 & 2.0] Αλλάξτε user-agent στον Browser


ptmax13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλάξτε τον user-agent του Dolphin στα Wave και ζήστε μία εντελώς νέα εμπειρία στο web!

Screenshots προς το τέλος του οδηγού!

Είναι αρκετά απλό για να το κάνει ο καθένας...

Όλα τα εύσημα για το κόλπο πάνε στον χρήστη francescopozzi και στο thread του στα XDA forums που δίνω στο τέλος, αλλά για όσους βαριούνται (και γω μέσα) έγραψα έναν πλήρη οδηγό:

 

Τι είναι ο user-agent?

Είναι ουσιαστικά ένα αναγνωριστικό που χρησιμοποιούν τα site για να μάθουν απο ποια συσκευή/browser μπαίνεις σε αυτά.

 

Που χρησιμεύει?

Εάν π.χ. βάλεις τον user-agent του iphone 4s, τα sites που μπαίνεις θα σε αναγνωρίζουν ως iphone 4s και θα προβάλλεται στην οθόνη του κινητού σου μια σωστή, mobile έκδοση του site και όχι οι άχαρες mobile ή desktop εκδόσεις που είχαμε μέχρι τώρα με τον, άγνωστο, Dolfin του Wave.

Αυτό συμβαίνει γιατί πλέον τα περισσότερα sites έχουν ειδικές εκδόσεις mobile για iPhone και Android, κάτι που με το Bada δεν είχαμε την ευχέρεια να δούμε, καθώς ο browser του δεν είναι γνωστός και διαδεδομένος αρκετά. Τώρα όμως μπορούμε!!

Δείτε τα screenshots παρακάτω...

 

Πως αλλάζω τον user-agent;

[bADA 2.0]

  1. Από τον dialer (πληκτ/γιο) γράφουμε: *#7092463*#
  2. πατάμε στο "module setting"
  3. πατάμε στο "browser"
  4. πατάμε στο "UAgent"
  5. γράφουμε μέσα στο κουτάκι τον user-agent που θέλουμε (δείτε παρακάτω)
  6. πατάμε αποθήκευση και το πίσω μέχρι να πάμε στην κεντρική οθόνη...

[bADA 1.2]

  1. Από τον dialer (πληκτ/γιο) γράφουμε: *#33284*#
  2. Αλλάζουμε το debug level σε MID (middle) -----> ΟΚ και πίσω στην αρχική οθόνη
  3. Ξανά από τον dialer γράφουμε: *#7092463*#
  4. Πάμε ---> Module Settings ---> Browser ----> UAgent
  5. γράφουμε μέσα στο κουτάκι τον user-agent που θέλουμε (δείτε παρακάτω) -----> Αποθήκευση και πίσω στην αρχική οθόνη
  6. Ξανά από τον dialer γράφουμε: *#33284*#
  7. Αλλάζουμε το debug level πίσω στο LOW (όπως ήταν αρχικά)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην ξεχάσετε να σημειώσετε κάπου τον παλιό σας user-agent σε περίπτωση που θέλετε να γυρίσετε πίσω στην εμπειρία του Bada surfing... :p

 

Ποιους user-agents μπορώ να χρησιμοποιήσω; (a.k.a. Και στο κουτάκι τι να γράψω ρε κουμπάρε;; :confused: )

Λοιπόν, επειδή στο thread του XDA forums οι user-agents που δίνουν είναι λίγο αρχαίοι, κάθισα και βρήκα τους πιο πρόσφατους για Android 4.0.3 (Galaxy Nexus) και για iPhone 4s με iOS 5.1 και σας τους παρουσιάζω:

Mozilla/5.0 (Linux; U; Android 4.0.3; el-gr; Galaxy Nexus Build/ITL41F) AppleWebKit/534.30 (KHTML, like Gecko) Version/4.0 Mobile Safari/534.30

Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 5_1 like Mac OS X) AppleWebKit/534.46 (KHTML, like Gecko) Version/5.1 Mobile/9B179 Safari/7534.48.3

Ένα παλικάρι στο XDA, έδωσε ένα user-agent του Chrome Mobile στο Android ICS :

Mozilla/5.0 (Linux; U; Android 4.0.3; el-gr; GT-I9000 Build/IML74K) AppleWebKit/535.7 (KHTML, like Gecko) CrMo/16.0.912.75 Mobile Safari/535.7

Ενδεικτικά αναφέρω τον user-agent του δικού μου Wave 1 με Bada 2.0 official :

Mozilla/5.0 (SAMSUNG; SAMSUNG-GT-S8500/S8500XXLA1; U; Bada/2.0; el-gr) AppleWebKit/534.20 (KHTML, like Gecko) Dolfin/3.0 Mobile WVGA SMM-MMS/1.2.0 OPN-B

(Σημείωση: σε όσους σπάνε τα "κάκαλα" τα ελληνικά ( και 'γω μέσα) μπορούν αντί για "el-gr" σε όλους τους user-agent, να βάλουν "en-us" για αγγλικές εκδόσεις των σελίδων...)

 

Screenshots

Για του λόγου το αληθές, οι αποδείξεις είναι στα παρακάτω screenshots. Τα πήρα από το Wave μου χρησιμοποιώντας τον user-agent του Bada 2.0 και συγκρίνοντας μετά με τον user-agent του iPhone 4s. Ιδού:

meteo.gr__________________Google Mobile_________________twitter.com

[ATTACH]24648[/ATTACH][ATTACH]24649[/ATTACH]_______________[ATTACH]24652[/ATTACH]__________________[ATTACH]24650[/ATTACH][ATTACH]24651[/ATTACH](σε όλα είναι: αριστερά το user-agent του Bada, δεξιά με του iphone)

Απίστευτες π.χ. οι αλλαγές στο twitter, όπου πλέον απολαμβάνουμε πλήρες περιβάλλον html5... καμία σχέση με πριν...

Εντελώς αλλάζει και το meteo.gr "βάζοντας" την mobile στολή του, ενώ το Google Mobile... καμία σχέση όμως!!!

Τα αποτελέσματα με τον user-agent του ICS είναι παρόμοια, αν όχι τα ίδια!

 

Κάτι τελευταίο, μάλλον άχρηστο, αλλά άξιο απορίας...

Το site html5test.com μπορεί να το ξέρετε. Τεστάρει τους browsers για την απόδοσή τους στο html5 και τους δίνει ένα σκορ για να έχουν μέτρο σύγκρισης...

Λοιπόν, για μαντέψτε...

  • με το Bada 2.0 user-agent είχα 249 + 9 σκορ
  • με το iphone 4s αλλά και του ICS το user-agent είχα 266 + 9 σκορ

Γουίααααρντ!!!!!

Πραγματικά το λέω: Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!!!

 

Όλα τα εύσημα και όλα τα ευχαριστήρια πάνε στα παιδιά από το XDA forum και στο καταπληκτικό thread:

Edited by Superuser
Τώρα δουλεύει και με την 1.2 έκδοση

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ανακάλυψη! Δε το έκανα βέβαια μιας και η βελτίωση είναι μηδαμινή από τα σκορ που αναφέρεις.

 

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το κινητό μας παρόλο που είναι 2 χρόνων έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ απόδοση στο πρότυπο HTML5.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα από τα υπόλοιπα κινητά.

http://img244.imagevenue.com/loc163/th_131050849_html5test_122_163lo.JPG

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ανακάλυψη! Δε το έκανα βέβαια μιας και η βελτίωση είναι μηδαμινή από τα σκορ που αναφέρεις.

 

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το κινητό μας παρόλο που είναι 2 χρόνων έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ απόδοση στο πρότυπο HTML5.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα από τα υπόλοιπα κινητά.

http://img244.imagevenue.com/loc163/th_131050849_html5test_122_163lo.JPG

 

μα δεν μπήκα στον κόπο να γράψω ολόκληρη έκθεση για 10-20 ψωροπόντους στο σκορ του html5test.com

Το όλο θέμα είναι να δεις πόσο ποιο σωστά και ευανάγνωστα είναι τα site που φορτώνονται τώρα...

Το σκορ το ανέφερα για να γελάσουμε, δεν έχει καμία σχέση.

Το screenshots το είδες?

Εγώ έχω δει διαφορά και στην εμφάνιση και στην ταχύτητα των site, γιατί τώρα ξέρουνε ότι έχω κινητό.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ!!

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο "χαζός", τι περισσότερο υποτίθεται ότι κερδίζουμε με αυτή την κίνηση?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο "χαζός", τι περισσότερο υποτίθεται ότι κερδίζουμε με αυτή την κίνηση?

 

μάλλον έγραψα πολλά και βαριέστε να τα διαβάσετε, δεν εξηγείται αλλιώς...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπήκα στον κόπο να γράψω ολόκληρη έκθεση για 10-20 ψωροπόντους στο σκορ του html5test.com

Το όλο θέμα είναι να δεις πόσο ποιο σωστά και ευανάγνωστα είναι τα site που φορτώνονται τώρα...

Το σκορ το ανέφερα για να γελάσουμε, δεν έχει καμία σχέση.

Το screenshots το είδες?

Εγώ έχω δει διαφορά και στην εμφάνιση και στην ταχύτητα των site, γιατί τώρα ξέρουνε ότι έχω κινητό.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ!!

 

Mπραβο φιλε πολυ καλη <<ανακαλυψη>>,θα το δοκιμασω και βλεπουμε.Παντως αν λεμε οτι θελω να το αλλλαξω παλι,ακολουθω αυτο που εγραψες και ειμαι οκ ετσι?Να σε ρωτησω λιγο....οι κωδικοι που δινεις δειχνουν μονο την mobile εκδοση των site?Desktop εκδοση δειχνει πχ του ics 4?

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

μάλλον έγραψα πολλά και βαριέστε να τα διαβάσετε, δεν εξηγείται αλλιώς...

Μπράβο πολύ καλή δουλειά. Αλλά τα προβλήματα μνήμης δεν διορθώνονται δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα,ενα εχω να πω,συγχαρητηρια!!!Εβαλα του ICS και παει σφαιρα,υπαρχει αισθητη βελτιωση στην ταχυτητα και μιλαω για τις desktop εκδοσεις των sites.Μου εκανε φοβερη εντυπωση η διαφορα παντως,δεν το αλλαζω παλι στου bada,θα το κρατησω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μην ανησυχείτε, η διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη. Βάζετε ξανά με τον ίδιο τρόπο τον παλιό user-agent και είσαστε όπως πριν...

Εγώ προς το παρών τεσταρω του iphone, και θα γράψω εντυπώσεις μόλις θα καταλήξω.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μην ανησυχείτε, η διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη. Βάζετε ξανά με τον ίδιο τρόπο τον παλιό user-agent και είσαστε όπως πριν...

Εγώ προς το παρών τεσταρω του iphone, και θα γράψω εντυπώσεις μόλις θα καταλήξω.

 

πολυ καλο, θα το δοκιμασω, ευχαριστουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι εντατικός χρήστης του internet μέσω κινητού μπράβο φίλε μου που μας μετέφερες ένα τόσο χρήσιμο κόλπο :)
Link to comment
Share on other sites

Opera9.8: Opera/9.80 (Windows NT 6.1; U; it) Presto/2.9.168 Version/11.52

Chrome13: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.0) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Chrome/13.0.782.112 Safari/535.1

Chrome15: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/535.2 (KHTML, like Gecko) Chrome/15.0.874.120 Safari/535.2

Firefox8: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:8.0) Gecko/20100101 Firefox/8.0

Dolphin2: Mozilla/5.0 (SAMSUNG; SAMSUNG-GT-S8500/S8500XPKH2; U; Bada/1.2; it-it) AppleWebKit/533.1 (KHTML, like Gecko) Dolfin/2.2 Mobile WVGA SMM-MMS/1.2.0 OPN-B

Dolphin3: Mozilla/5.0 (SAMSUNG; SAMSUNG-GT-S8500/S8500XPKJ1; U; Bada/2.0; it-it) AppleWebKit/534.20 (KHTML, like Gecko) Mobile WVGA SMM-MMS/1.2.0 OPN-B Dolphin/3.0

taken from S8600...

Mozilla/5.0 (SAMSUNG; SAMSUNG-GT-S8600/1.0; U; Bada/2.0; en-us) AppleWebKit/534.20 (KHTML, like Gecko) Dolfin/3.0 Mobile WVGA SMM-MMS/1.2.0 OPN-B

 

More User Agents

iPad 1/2

Code:

 

Mozilla/5.0(iPad; U; CPU OS 4_3 like Mac OS X; en-us) AppleWebKit/533.17.9 (KHTML, like Gecko) Version/5.0.2 Mobile/8F191 Safari/6533.18.5

 

iPhone 4

Code:

 

Mozilla/5.0 (iPhone; U; CPU iPhone OS 4_0 like Mac OS X; en-us) AppleWebKit/532.9 (KHTML, like Gecko) Version/4.0.5 Mobile/8A293 Safari/6531.22.7

 

Galaxy S II

Code:

 

Mozilla/5.0 (Linux; U; Android 2.3.3; es-us; GT-I9100 Build/GINGERBREAD) AppleWebKit/533.1 (KHTML, like Gecko) Version/4.0 Mobile Safari/533.1

 

P.S : Tried only iPad UA and it gave youtube a bigger video pics

We need to decide best UA

 

Best Regards

 

by XDA!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά μην ανησυχείτε, η διαδικασία είναι πλήρως αναστρέψιμη. Βάζετε ξανά με τον ίδιο τρόπο τον παλιό user-agent και είσαστε όπως πριν...

Εγώ προς το παρών τεσταρω του iphone, και θα γράψω εντυπώσεις μόλις θα καταλήξω.

 

Και εγώ έβαλα του iphone και δεν το αλλάζω... Πάει καλύτερα από τα υπόλοιπα. Σιγά μην ξαναβάλω το παλιό..

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έγραψα πολλά και βαριέστε να τα διαβάσετε, δεν εξηγείται αλλιώς...

 

Tο διάβασα τουλάχιστον 2 φορές και μπήκα και στο site των xda. οκ θα το δοκιμάσω και εγώ γιατί βλέπω ότι δουλεύει. ευχαριστώ και πάλι.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

αν και μεχρι σημερα χρησιμοποιουσα μονο τον opera mobile μεσω java, οπου ήμουν πολύ ευχαριστημενος,

αυτό φαίνεται να αλλάζει λίγο τα γούστα μου...

ευγε φιλε για το tip !

 

btw εκανα bookmark το meteo.gr και εμφανιζει στους σελιδοδεικτες

" Meteo.gr | iPhone Navigation "

 

προφάνως διαλεξα το iphone, και σαφεστατα δείχνει ότι νομιζει ότι είμαστε το iphone :lol:

 

μετά πήγα στο contra.gr και πέρα απο την αλλαγμένη εμφάνιση , pop up μηνυμα , "βαλτε το κοντρα στα αγαπημένα" με βελάκι απευθειας στο αστεράκι που έχουμε εμείς κάτω...

 

πάντως αν δουλευει σαν iphone στον browser, παέι ενα από τα πλεονεκτηματα του μηλόφωνου ...

 

δοκιμαστε και το facebook !!! δεν εχει νόημα η native εφαρμογη

Edited by smerliao
Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα να περάσουμε το useragent με copy paste μην τυχόν κάνουμε κάποιος λάθος με τα κενά και τα κόμματα?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας,

 

Από τον dialer (πληκτ/γιο) γράφουμε: *#7092463*#

Οκ, αυτό είναι εύκολο

πατάμε στο "module setting"

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΜΟDULE SETTING"?

πατάμε στο "browser"

πατάμε στο "UAgent"

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα να περάσουμε το useragent με copy paste μην τυχόν κάνουμε κάποιος λάθος με τα κενά και τα κόμματα?

 

Εγώ πήρα το native useragent, το έκανα copy-paste σε μια σημειωση, πηρα τον κωδικό που ήθελα με copy-paste και το έριξα. Μια χαρα παίζει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το native useragent, το έκανα copy-paste σε μια σημειωση, πηρα τον κωδικό που ήθελα με copy-paste και το έριξα. Μια χαρα παίζει

 

Πως το έκανες αυτό με το copy paste?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα να περάσουμε το useragent με copy paste μην τυχόν κάνουμε κάποιος λάθος με τα κενά και τα κόμματα?

Πως το έκανες αυτό με το copy paste?

 

Εγώ φίλε πήγα στον υπολογιστή μου, έγραψα σε ένα mail 2-3 user-agents που ήθελα να δοκιμάσω και τους έστειλα στον εαυτό μου. Μετά από το κινητό άνοιξα το mail και έκανα copy αυτόν που ήθελα να χρησιμοποιήσω κάθε φορά.

Μετά με βόλεψε να τους κάνω σε σημείωση τον καθένα. Όπως σε βολέψει.

 

Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας,

 

Από τον dialer (πληκτ/γιο) γράφουμε: *#7092463*#

Οκ, αυτό είναι εύκολο

πατάμε στο "module setting"

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΜΟDULE SETTING"?

πατάμε στο "browser"

πατάμε στο "UAgent"

 

Μήπως έχεις την 1.2 έκδοση και δεν στο βγάζει αυτό το "module setting"?

Στην 2.0, μόλις πατάς το *#7092463*# και εμφανίζει το μενου, είναι η επιλογή 4

Αλλά θα το είχες δει, οπότε μάλλον έχεις 1.2...

Το μενού γενικά στο βγάζει?

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά, αλλά πως γίνεται το copy-paste?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

1)Kρατάς το δάχτυλό σου πατημένο στην οθόνη μέχρι να εμφανιστεί το γαλάζιο βελάκι

2)Αφήνεις το δάχτυλο και σου εμφανίζεται η "επιλογή" ή η "επιλογή όλων"

3) Διαλέγεις "επιλογή όλων" και μετά σου εμφανίζεται η επιλογή "αντιγραφή"

4) Πατάς αντιγραφή, ανοίγεις μια νέα σημείωση, κρατάς πάλι το δάχτυλο πατημένο και σου εμφανίζεται η επιλογή "επικόλληση".

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά, αλλά πως γίνεται το copy-paste?

 

α sorry δεν είχα καταλάβει ότι αυτό εννοούσες....

νομίζω ότι ο φίλος ipred το εξήγησε τέλεια....

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και τους δυο σας.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...