Jump to content

Τι μπύρα πίνετε;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@perikins για να πω την αμαρτία μου, προτιμώ την chimay. Chimay blue για την ακρίβεια!

Θυμάμαι τον πατέρα μου να φέρνει κούτες στο σπίτι από την συγκεκριμένη και μου έχει μείνει! Βέβαια και την Duvel θα την πιω, αλλά έχω μάθει με την Chimay!

 

@NetSurfer_g7 Αξίζει να την δοκιμάσεις για να πεις πως την έχεις δοκιμάσει! Αν σου αρέσει τότε έχει καλώς! Ανάλογα με την φάση θα ξαναέπινα εγώ.

 

Τον τελευταίο καιρό πάντως το έχω ρίξει στις pilsner! Με την φθηνή Amstel να δεσπόζει στο πάνω ράφι και στην πόρτα και την urquell κρυμμένη για ειδικές περιστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@perikins για να πω την αμαρτία μου, προτιμώ την chimay. Chimay blue για την ακρίβεια!

Θυμάμαι τον πατέρα μου να φέρνει κούτες στο σπίτι από την συγκεκριμένη και μου έχει μείνει! Βέβαια και την Duvel θα την πιω, αλλά έχω μάθει με την Chimay!

 

@NetSurfer_g7 Αξίζει να την δοκιμάσεις για να πεις πως την έχεις δοκιμάσει! Αν σου αρέσει τότε έχει καλώς! Ανάλογα με την φάση θα ξαναέπινα εγώ.

 

Τον τελευταίο καιρό πάντως το έχω ρίξει στις pilsner! Με την φθηνή Amstel να δεσπόζει στο πάνω ράφι και στην πόρτα και την urquell κρυμμένη για ειδικές περιστάσεις!

 

Είναι θέμα συνήθειας πιστεύω, δοκιμάζω και εγώ τα πάντα, από μπύρες εννοώ, και μου αρέσει η καινολυργια αμστελ όσο για τις μοναστηριακές ειμαι μαζί σου και εγώ. Τώρα τελευταία έχω φάει κόλημα με τις weiss... erdinger, craft κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα συνήθειας πιστεύω, δοκιμάζω και εγώ τα πάντα, από μπύρες εννοώ, και μου αρέσει η καινολυργια αμστελ όσο για τις μοναστηριακές ειμαι μαζί σου και εγώ. Τώρα τελευταία έχω φάει κόλημα με τις weiss... erdinger, craft κ.λπ.

 

Και μένα η Erdinger είναι από τις αγαπημένες μου θα έλεγα (Μαζί με την Paulaner θα την έβαζα εγώ, αλλά από πάνω της.. (Erdinger>Paulaner)).

 

Έχω παρατηρήσει πως οι περισσότεροι (που δεν ξέρουν από μπύρες και έχουν μείνει στις 4-5 που πουλάνε στα μαγαζιά) την Amstel και κυρίως την Pilsner δεν την έχουν σε εκτίμηση αφού όμως δεν την δοκιμάζουν με την δικαιολογία πως είναι Amstel και μόνο στο άκουσμα της αηδιάζουν!! Έχουν όμως θεοποιήσει την Heineken και πόσο μάλλον την McFarland!! H Amstel Pilsner είναι μια πολύ καλή μπύρα και βρίσκεται στις πρώτες της κατηγορίας της (και φυσικά πάνω από την Keiser). Πόσο χαίρομαι όταν πάω σε μια μπυραρία και κάποιοι παραγγέλνουν Heineken και τους κοιτά καλά καλά ο σερβιτόρος!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δεν ξερουν από μπύρες,γιατί απλά δεν μπορούν να βρούν επιλογές στην περιοχή τους πέρα από αυτές μαζικής παραγωγής και πωλήσεων.Αυτό ίσως αλλάξει στο μέλλον http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=112836178
Link to comment
Share on other sites

McFarland τρελαινομαι αλλα κυριως το βαρελι της ;) Heineken αμα πας εξωτερικο αξιζει να πιεις, κυριως προς βορεια ευρωπη ;) καμια σχεση... εδω ειναι για να καθαριζεις την τουλετα μονο :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

McFarland τρελαινομαι αλλα κυριως το βαρελι της ;) Heineken αμα πας εξωτερικο αξιζει να πιεις, κυριως προς βορεια ευρωπη ;) καμια σχεση... εδω ειναι για να καθαριζεις την τουλετα μονο :lol:

 

Όντως, ισχύει για την Heineken αυτό που λες! Ωραία μπύρα στο εξωτερικό!

Και η Βεργίνα Weiss μου αρέσει! Όσο για τις μπύρες, σχεδόν δε όλοι την Ελλάδα μπορεί κανείς να πάει σε κάποιο μαγαζί μεγάλης αλυσίδας και να προμηθευτεί καλύτερες μπύρες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι παράγει η Αθηναική ζυθοποία για την Ελληνική αγορά ,δεν έχει σχέση με ότι εξάγει αλλά και ότι ίδιο κυκλοφορεί στο εξωτερικό.

Το γιατί, μάλλον θέμα κόστους:cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι παράγει η Αθηναική ζυθοποία για την Ελληνική αγορά ,δεν έχει σχέση με ότι εξάγει αλλά και ότι ίδιο κυκλοφορεί στο εξωτερικό.

Το γιατί, μάλλον θέμα κόστους:cry:

Στην αλφα και στην αμστελ δεν έχω δει διαφορά ρε παιδια. Λέτε να φταίει το ελληνικό κριθάρι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πλέον σίγουρο ότι αγοράζουν κριθάρι από την Ελληνική αγορά λόγω κρίσης :cry:-Επίσης η παραγωγή έχει να κάνει και με τις ρυθμίσεις των μηχανημάτων και την συνταγή.Αν τα βάζουν όλα μαζί για θέμα κόστους,το ίδιο προιόν θα βγεί,ασχέτως της φίρμας που βάζουν.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να παραγονται μαζικα ολες οι μπυρες της εταιρειας με τον ιδιο ακριβως τροπο δηλ. ουσιαστικα να υπαρχει μονο ενα ειδος μπυρας το οποιο συσκευαζεται απλως σε διαφορα κουτακια και μπουκαλια με διαφορετικες μαρκες(amstel,alpha,heineken κ.τ.λ.) ενω στην ουσια προκειται για την ιδια μπυρα και να διαφερει μονο το περιτυλιγμα.
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα υπήρχε η άποψη ότι την γεύση της την χάλαγε η εταιρία ,από την βιασύνη της να προλάβει τις παραγγελίες και απλά δεν ήταν "ψημένη"

όπως πρέπει.Αυτό γιατί και σε ανταγωνιστικές μπύρες που παρασκευάζονται στην Ελλάδα είχε παρατηρηθεί πάρομοια.

 

Οταν όμως οι ανταγωνιστές σου βελτιώνονται θα έπρεπε να κάνει το ίδιο,ειδικά πρόσφατα που έχουν μπεί στην αγορά και άλλες φίρμες μαζικής παραγωγής όπως πχ η Fix, και η κατανάλωση μπύρας στην Ελλάδα είναι τα ίδιο.Οπότε αν χάνεις μερίδια αγοράς ,δεν τα κερδίζεις με ίδιο προιόν .

 

Από την άλλη τα παραπάνω δεν ισχύουν στα προιόντα εξαγωγής, και στα εισαγώμενα που φέρνει,οπότε μάλλον είναι καθαρά επιλογή της εταιρίας.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πλέον σίγουρο ότι αγοράζουν κριθάρι από την Ελληνική αγορά λόγω κρίσης :cry:-Επίσης η παραγωγή έχει να κάνει και με τις ρυθμίσεις των μηχανημάτων και την συνταγή.Αν τα βάζουν όλα μαζί για θέμα κόστους,το ίδιο προιόν θα βγεί,ασχέτως της φίρμας που βάζουν.

Μα πως ειναι δυνατόν αφού έχω συγγενείς στην Βορεια Ελλάδα που δουλεύουν και έχουν συμφωνίες και συμβόλαια για την παραγωγή και την χρησιμοποίηση του προιόντος για όλα τα προιόντα της αθηναικής ? σίγουρα για αλφα αμστελ και πρασινη

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά ότι δεν είναι πλέον σίγουρο,σημαίνει αμφιβολία, με ότι γίνεται στην αγορά σήμερα σε όλους τους κλάδους ,ασχέτως τι νομίζουμε

από τις διαφημίσεις που τα παρουσιάζουν όλα τέλεια σε ένα προιόν για να πουλήσουν. (δες αντίστοιχη της Αmstel)

 

Το αν αγοράζει μια επιχείρηση και από Ελλάδα α'ύλες,δεν σημαίνει ότι δεν κάνει και εισαγωγές (ή και περισσότερες συνολικά σε όγκο)

αν η παραγωγή αυτών δεν τους καλύπτει ή να προτιμούν από χώρες και με πολύ φθηνότερο προιόν αν τους συμφέρει για χρήση σε κάποια προιόντα τους.

 

Κανείς καταναλωτής δεν μπορεί να ξέρει τι θέλει να πετύχει μια επιχείρηση από κοστολόγια σε κάθε παραγωγή,απλά βλέπει μόνο τιμή και τελικό προιόν.

Δες και το γάλα και τα παράγωγα του ,διαφορα τρόφιμα κλπ αλλά δυστυχώς μερικά γράφουν και προέλευση α'υλών ενώ άλλα μόνο κατασκευή :cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά ότι δεν είναι πλέον σίγουρο,σημαίνει αμφιβολία, με ότι γίνεται στην αγορά σήμερα σε όλους τους κλάδους ,ασχέτως τι νομίζουμε

από τις διαφημίσεις που τα παρουσιάζουν όλα τέλεια σε ένα προιόν για να πουλήσουν. (δες αντίστοιχη της Αmstel)

 

Το αν αγοράζει μια επιχείρηση και από Ελλάδα α'ύλες,δεν σημαίνει ότι δεν κάνει και εισαγωγές (ή και περισσότερες συνολικά σε όγκο)

αν η παραγωγή αυτών δεν τους καλύπτει ή να προτιμούν από χώρες και με πολύ φθηνότερο προιόν αν τους συμφέρει για χρήση σε κάποια προιόντα τους.

 

Κανείς καταναλωτής δεν μπορεί να ξέρει τι θέλει να πετύχει μια επιχείρηση από κοστολόγια σε κάθε παραγωγή,απλά βλέπει μόνο τιμή και τελικό προιόν.

Δες και το γάλα και τα παράγωγα του ,διαφορα τρόφιμα κλπ αλλά δυστυχώς μερικά γράφουν και προέλευση α'υλών ενώ άλλα μόνο κατασκευή :cry:

Υπάρχει και η άλλη πλευρά, πολύ ενδιαφέρουσα όλα αυτά που αναφέρεις, η οποία περιγράφεται με τις συνεχείς επενδύσεις εταρειών στην Ελλάδα. Το παράδειγμα της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας το ακολούθησε η Ολυμπιακή Ζυθοποιία δημιουργώντας νέες θέσεις εργασίας και μάλιστα σε περίοδο κρίσης, είναι δυνατόν να μην χαιρόμαστε με τέτοιες στοχευμένες κινήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Exω δώσει ήδη την είδηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4033327#post4033327 αλλά αν διαβασει κανείς προσεκτικά τι αναφέρεται ,η κατάσταση είναι ρευστή. Σκοπός όμως δεν είναι να επενδύουν και να κερδίζουν οι εταιρίες για εξαγωγές (και με τα νέα εργατικά μισθολόγια λόγω μνημονίου)

αλλά και να έχουμε καλά προιόντα και στην Ελληνική αγορά ,καλύτερα από τώρα.... και φθηνότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Exω δώσει ήδη την είδηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4033327#post4033327 αλλά αν διαβασει κανείς προσεκτικά τι αναφέρεται ,η κατάσταση είναι ρευστή. Σκοπός όμως δεν είναι να επενδύουν και να κερδίζουν οι εταιρίες για εξαγωγές (και με τα νέα εργατικά μισθολόγια λόγω μνημονίου)

αλλά και να έχουμε καλά προιόντα και στην Ελληνική αγορά ,καλύτερα από τώρα.... και φθηνότερα. :)

Καλά προϊόντα ελληνικά έχουμε απλά υπερεκτιμημένα κατά την γνώμη μου, όσον αφορά τις εταιρείες αυτό που θα πρέπει να μας αγχώνει αν τηρούν τις εργασιακές τους σχέσεις με τους υπαλλήλους τους καθώς και τις υποχρεώσεις σε εφορίες και ασφαλιστικά ταμεία. Σχετικά με τις τιμές των μπυρών για παράδειγμα το πρόβλημα δεν είναι οι εταιρείες παραγωγής αλλά οι μεσάζοντες και μετά λύπης βλέπω ότι δεν το σχολιάζεις ενώ το ξέρεις. Δεν γίνεται δηλαδή η σαντορινιά η καινούργια να είναι πιο ακριβή απο μια εισαγόμενη ? για αυτό ο κόσμος προτιμάει τις αμστελ και τις αλφα και τις κραφτ ελληνικές και φτηνές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιάζω για τους μεσάζοντες γιατί δεν μπορώ να ξέρω κάθε επιχείρηση με ποιούς συνεργάζεται και γιατι .Είναι όμως αδύνατον να αισχροκερδούν όλοι,μην παρασύρεσαι από τις αναφορές για το κίνημα της πατάτας που είναι της μόδας , απλά γιατί αν μια εταιρία έχει ακριβές τιμές εκτός ανταγωνισμού δεν θα πουλά τα προιόντα της ,αλλά και κάθε προιόν δεν είναι πάντα το ίδιο για σύγκριση με άλλα :)

 

Αν δεν πρόσεξες όμως,έχω ήδη αναφέρει στη προηγούμενη σελίδα, ότι μια τιμή προιόντος εκτός από την ποιότητα του, έχει να κάνει και με την μικρή ή μεγάλη παραγωγή του, και το κόστος για διαθεσιμότητα σε κάθε περιοχή ( μεταφορικά-σημεία πωλήσεων κλπ ιδιαιτερότητες ανά προιόν) .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι καταρχήν για την κουβέντα μας, υπάρχει μεγάλη σαπίλα στους μεσάζοντες και στο λέω διότι κάθε Σάββατο ειμαι στην λαική, αντίθετα έχουν κυκλοφορήσει κατάλογοι και λίστες που μας προτρέπουν να αγοράζουμε συγκεκριμένα προιόντα νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο και μαλιστα ειναι πολύ επαγγελματική δουλειά. Τώρα όσον αφορά τις ζυθοποιίες, μπύρα που λανσάρεται για ελληνική έχει ένα εργοστάσιο με 50 άτομα, που εχει φτιαχτεί μόνο και μόνο για να πάρει κρατικές επιδοτήσεις. Εχει πολλά δάνεια, που δεν θα τα γυρισεί ποτέ. Κάποιοι άρπαξαν την ελληνικη τατυτότητα για να κάνουν μπίζνες με κατι ψευτοεργοστάσια. Φρόνιμο είναι να μην παρασύρουν τον κόσμο ότι βοηθάνε την ελληνική οικονομία.
Link to comment
Share on other sites

Και οι μεγάλες επιχειρήσεις του κλάδου σίγουρα δεν είναι άγιες όπως λειτουργεί η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα, αλλά έχουν προφανώς πιό "μέσο" και καλύπτουν πολλά και διάφορα και δεν μαθαίνονται.:X

 

Η απορία παραμένει τι κάνουν οι εταιρίες τα ελαττωματικά προιόντα τους τα ληγμένα κλπ μας τα πλασάρουν με άλλη ημερομηνία λήξης ,τα καταστρέφουν , και ποιός ελέγχει σχετικά και πόσο συχνά τι περιέχουν από ότι γράφουν και δεν έχουν μακροπρόθεσμες συνέπειες στην υγεία μας:cry:

 

Το να καλύπονται με marketing φέρτε πίσω μια μπύρα κλπ τρ;oφιμα αν τα βρείτε χαλασμένα, να σας δώσουμε νέa, δεν λέει και πολλά αν έχεις πάθει ήδη κάτι ,αλλά και είναι και σχετικό να το καταλάβει κανείς άμεσα:mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς Schneider Weisse;

 

απο τις3 καλυτερες

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μονο μπυρα πινω,δεν μου αρεσει τιποτα αλλο.Ισως λιγο το ουισκυ.Εχω δοκιμασει απο τις πιο φθηνες εως και πανακριβες.Μενω σταθερος στην αμστελ και στην καϊζερ.
Link to comment
Share on other sites

Μονο μπυρα πινω,δεν μου αρεσει τιποτα αλλο.Ισως λιγο το ουισκυ.Εχω δοκιμασει απο τις πιο φθηνες εως και πανακριβες.Μενω σταθερος στην αμστελ και στην καϊζερ.

Καλησπέρα mike από μοναστηριακές ? duvel ? chimay ?

 

Kαλησπέρα σε όλους, Svijany . Τη δοκίμασα χθες. Μέτρια. Ένα 6 ίσως ένα 7. Μου φαίνονται λίγο ίδιες αυτές οι "τσέχικες" που έχουν αρχίσει να φέρνουν όλοι. Βέβαια lager είναι σε weiss αλήθεια υπάρχει κάτι τσέχικο ? ξέρει κανείς ?

 

Μόλις θυμήθηκα την erdinger weiss αλλά δεν είναι απο την Τσεχία

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

perikins για πολλοστή φορά :

1)διάβασε τους όρους πρόσβασης και χρήσης.

2)δεν γράφουμε στο φόρουμ αν δεν έχουμε κάτι ουσιώδες να πούμε...δεν είναι chat room.

3)δεν κάνουμε συνεχόμενα ποστς...υπάρχει η τροποποίηση μηνύματος και η πολλαπλή παράθεση γι'αυτόν τον λόγο.

Σεβάσου λοιπόν το φόρουμ που σε φιλοξενεί, τους υπόλοιπους που διαβάζουν και τους moderators που σε κυνηγάνε από πίσω...μεγάλο παιδί είσαι...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, καλό σαββατοκύριακο, πήγα στον όροφο της Δεκέλειας (μπυραρία) καλές ετικέτες πολύ κόσμος όμως βαβούρα γενικότερα. Urguel και Krucovise σε καταπληκτικά ποτήρια αλλά λίγο ακριβές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...