Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας γίνει post μια aosp ics σωστή και ας έρθει όποτε θέλει...

Δε θα πεθάνουμε κι όλας...;)

 

Σίγουρα όχι. Αλλά υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν θέλουν να πειράξουν το κινητό τους. Επίσης το Note είναι ποιο καινούριο κινητό από το SII.

Nα λέμε τα καλά...να λέμε και τα άσχημα όμως.

Ελπίζω ότι θα έρθει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπαρχει καμια custom rom αυτην την στιγμη που να εχει δοκιμαστει και να μην εχει bugs?παντως μεγαλα λογια ελεγε η samsung πως θα αναβαθμιστει galaxy s2 και note μεσα στο Q1...τελικα καλοκαιρι το βλεπω!

Αν εννοεις ics leak, ολες εχουν τα ιδια προβληματα λογω kernel.

Αν παλι εννοεις GB custom rom, οι περισσοτερες δεν εχουν κανενα συμαντικο προβλημα.

Σίγουρα όχι. Αλλά υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν θέλουν να πειράξουν το κινητό τους. Επίσης το Note είναι ποιο καινούριο κινητό από το SII.

Nα λέμε τα καλά...να λέμε και τα άσχημα όμως.

Ελπίζω ότι θα έρθει σύντομα.

Προσωπικα προτιμω μια καλη, στρωμενη, χωρις bugs GB, παρα την επισημη ics που εδωσαν στο sgii με αρκετα προβληματακια...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις ics leak, ολες εχουν τα ιδια προβληματα λογω kernel.

Αν παλι εννοεις GB custom rom, οι περισσοτερες δεν εχουν κανενα συμαντικο προβλημα.

για isc μιλαω...αρα τα γνωστα προβληματα του kernel δεν λυθηκαν!

υ.γ. συγχαρητηρια για τον υπεροχο οδηγο σου (ΒΙΒΛΟΣ)...

υ.γ 2. μολις αναβαθμησα σε LB2

Edited by ximikos_fil
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι ισως χαζο?αυτο το εχει δοκιμασει κανεις?

http://www.techzek.com/install-update-samsung-galaxy-note-i9220-android-4-0-3-ics-firmware/

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα σε criskelo cf root κερνελ και το ΚΙΝΗΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΤΑΕΙ!!!!!!!:):):)

δεν το περίμενα! πραγματικά!

μιλαμε για αλλο level τωρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι ισως χαζο?αυτο το εχει δοκιμασει κανεις?

http://www.techzek.com/install-update-samsung-galaxy-note-i9220-android-4-0-3-ics-firmware/

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι η πρώτη Κινέζικη ICS. Έχει πολλά bugs. (Ας με διορθώσει κάποιος.)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, είναι η πρώτη Κινέζικη ICS. Έχει πολλά bugs. (Ας με διορθώσει κάποιος.)

 

Ακριβως.Λιγοτερα βεβαια απο την ics που βγηκε για το n7000

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα σε criskelo cf root κερνελ και το ΚΙΝΗΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΤΑΕΙ!!!!!!!:):):)

δεν το περίμενα! πραγματικά!

μιλαμε για αλλο level τωρα!!!!!

 

Ακριβώς αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω! Καλύτερα μια πολύ καλή GB σαν αυτή που αναφέρεις πάρα ics με θέματα τουλάχιστον στην παρούσα φαση.. Κι εγώ με criskelo είμαι και δεν κουνιέμαι.. Και με τον Franco kernel πετάμε λέμε!!

 

Sent from my Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες σχεδόν τις εφαρμογές με το πλήκτρο μενού μπορείς να έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις της εκάστοτε εφαρμογής... λογικά κάτι τέτοιο θα είναι... επίσης τσέκαρε και μέσα από τις ρυθμίσεις--> ήχος στις ειδοποιήσεις μήπως είναι επιλεγμένο κάποιο αρχείο ειδοποίησης που έχει χαμηλό ήχο και δεν το ακούς εύκολα... λέω τώρα μην με παρεξηγείς, να βοηθήσω !!! :p

 

Τελικα το βρηκα, Ηχητικη ειδοποιηση εχει μονο οταν το ρυθμιζεις να ενημερωνετε αυτοματα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Οταν δεν το ενεργοποιεις στο αυτοματο και πατας την εφαρμογη για να δεις τα mail σου τοτε απλα στα εμφανιζει χωρις ηχο η δονηση.:)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφαντρες μουυυυυυυυυυυυ!Δεν πειραζει,θα σας φτιαξω Greek Summer ICS Custom Rom :happy: !

Θα βαλω και Kalagas Theme για να γλυστραει :lol: !

Link to comment
Share on other sites

Ένας εύκολος τρόπος να κάνετε root το Galaxy Note ήρθε να προστεθεί εδω και λίγες μέρες.

Ισχύει για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ έκδοση firmware έχετε, ακόμα και τις νεότερες, όπου με τις άλλες μεθόδους θα πρέπει πρώτα να κάνετε downgrade σε παλαιότερη έκδοση.

Με αυτόν τον τρόπο ΔΕ θα αυξηθεί ο counter αλλά ούτε θα δείτε το γνωστό κίτρινο τρίγωνο.

 

Τί χρειαζόμαστε:

  • Όποια έκδοση firmware επιθυμείτε απο εδω.
  • To ODIN 1.85.
  • Τους Samsung usb drivers του kies (Αν έχουμε ήδη εγκατεστημένο το Kies στον υπολογιστή μας, το απεγκαθιστούμε, κρατώντας όμως τους drivers που έχουν εγκατασταθεί μαζί με το πρόγραμμα).

 

Ανοίγουμε το Odin και τοποθετούμε τα 3 αρχεία που θα βρούμε κατεβάζωντας το firmware με τη σειρά που βλέπετε στη παρακάτω εικόνα:

http://i.imgur.com/hl5PO.jpg

 

Μπαίνουμε σε download mode στο Galaxy Mode (thanks @afilopou :D ) (volume down+power button+home button), και το συνδέουμε στο pc.

 

Επιλέγουμε το ''start'' και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία...:)

 

Πλέον έχετε δικαιώματα root στη συσκευή σας!

Μπορείτε να χρησιμοποίσετε οποιαδήποτε εφαρμογή θέλει root απο εδω και πέρα...:)

 

Αν θέλετε όμως να πέρασετε custom rom/kernel δε μπορείτε (ακόμα) μιας και ο παραπάνω τρόπος δεν εγκαθιστα custom recovery (cwm).

Αν επιθυμείτε λοιπόν κατεβάστε το mobile odin απο market, και έναν, οποιοδήποτε, custom kernel (abyssnote, franco κτλ.). Τοποθετήστε τον στη κάρτα σας και κάντε τον install μέσω mobile odin.

Μετά απο αυτό θα έχετε custom recovery για να flashαρετε ότι mode θέλετε...:)

 

Original Thread.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα σε criskelo cf root κερνελ και το ΚΙΝΗΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΤΑΕΙ!!!!!!!:):):)

δεν το περίμενα! πραγματικά!

μιλαμε για αλλο level τωρα!!!!!

 

μπορεις να μου πεις πως το περασες και απο που το κατεβασες?

ευχαριστω

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση : κατεβαζω μια εφαρμογη απο το market πχ real football 2012 ας πουμε 400 mb, παιζω, βαριεμαι και παω στις εφαρμογες που εχω κατεβασει και κανω καταργηση εφαρμογης, οκ μου την σβηνει και εξαφανιζει το εικονιδιο απο το μενου μου, αλλα μου εχει σβησει μονο ας πουμε 30 mb, ουσιαστικα στους φακελους τα παρελκομενα της εφαρμογης υπαρχουν. Τι πρεπει να κανω να παω να τα σβησω χερατα απο τους φακελους ; και που θυμαμαι εγω τι εφαρμογες εχω κατεβασει, λιγο ακυρο μου ακουγετε.

sorry για την ασχετοσυνη μου.

Edited by Dinos_
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση : κατεβαζω μια εφαρμογη απο το market πχ real football 2012 ας πουμε 400 mb, παιζω, βαριεμαι και παω στις εφαρμογες που εχω κατεβασει και κανω καταργηση εφαρμογης, οκ μου την σβηνει και εξαφανιζει το εικονιδιο απο το μενου μου, αλλα μου εχει σβησει μονο ας πουμε 30 mb, ουσιαστικα στους φακελους τα παρελκομενα της εφαρμογης υπαρχουν. Τι πρεπει να κανω να παω να τα σβησω χερατα απο τους φακελους ; και που θυμαμαι εγω τι εφαρμογες εχω κατεβασει, λιγο ακυρο μου ακουγετε.

sorry για την ασχετοσυνη μου.

 

αμα κατεβασεις πχ το UNO που ειναι της gameloft τα εξτρα αρχεια τα αποθηκευει σε εναν φακελο gameloft εκει θα βρεις το παιχνιδι που διεγραψες και θα σβησεις τα εξτρα αρχεια,εγω ετσι κανω αλλα πολλες φορες μπορει στο φακελο να μην εχει την ονομασια της ετερειας η μπορει να εχει μονο το ονομα του παιχνιδιου,ειναι λιγο μπερδεμενα θελει ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

αμα κατεβασεις πχ το UNO που ειναι της gameloft τα εξτρα αρχεια τα αποθηκευει σε εναν φακελο gameloft εκει θα βρεις το παιχνιδι που διεγραψες και θα σβησεις τα εξτρα αρχεια,εγω ετσι κανω αλλα πολλες φορες μπορει στο φακελο να μην εχει την ονομασια της ετερειας η μπορει να εχει μονο το ονομα του παιχνιδιου,ειναι λιγο μπερδεμενα θελει ψαξιμο.

 

οταν εχεις κατεβασει καμια 20αρια εφαρμογες που ακουγετε παραλογο να καθεσε να ψαχεις στους φακελους για τα αρχεια. Ουσιαστικα μιλαμε για φαγωμα αποθηκευτικου χορου χωρις ουσια.:mad:

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις κατεβασει καμια 20αρια εφαρμογες που ακουγετε παραλογο να καθεσε να ψαχεις στους φακελους για τα αρχεια. Ουσιαστικα μιλαμε για φαγωμα αποθηκευτικου χορου χωρις ουσια.:mad:

συμφωνω απολυτα,ασε που πολλες εφαρμογες οπως καποια μικρα παιχνιδακια αφηνουν υποληματα που δεν τα βρισκεις με τιποτα....πιστευω πως ειναι ενα μειον του Android.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα, Ηχητικη ειδοποιηση εχει μονο οταν το ρυθμιζεις να ενημερωνετε αυτοματα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Οταν δεν το ενεργοποιεις στο αυτοματο και πατας την εφαρμογη για να δεις τα mail σου τοτε απλα στα εμφανιζει χωρις ηχο η δονηση.:)

 

Δεν ισχύει αυτό, εγώ εχω ηχητική ειδοποίηση και στη χειροκίνητη λήψη.

Μπες στο mail πατάς μενού/περισσότερα/ρυθμίσεις λογαριασμού και στις ρυθμίσεις ειδοποίησης έχει επιλογή ήχου κλίσης και επιλογή δόνησης.

Link to comment
Share on other sites

Ένας εύκολος τρόπος να κάνετε root το Galaxy Note ήρθε να προστεθεί εδω και λίγες μέρες.

Ισχύει για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ έκδοση firmware έχετε, ακόμα και τις νεότερες, όπου με τις άλλες μεθόδους θα πρέπει πρώτα να κάνετε downgrade σε παλαιότερη έκδοση.

Με αυτόν τον τρόπο ΔΕ θα αυξηθεί ο counter αλλά ούτε θα δείτε το γνωστό κίτρινο τρίγωνο.

 

Τί χρειαζόμαστε:

  • Όποια έκδοση firmware επιθυμείτε απο εδω.
  • To ODIN 1.85.
  • Τους Samsung usb drivers του kies (Αν έχουμε ήδη εγκατεστημένο το Kies στον υπολογιστή μας, το απεγκαθιστούμε, κρατώντας όμως τους drivers που έχουν εγκατασταθεί μαζί με το πρόγραμμα).

 

Ανοίγουμε το Odin και τοποθετούμε τα 3 αρχεία που θα βρούμε κατεβάζωντας το firmware με τη σειρά που βλέπετε στη παρακάτω εικόνα:

http://i.imgur.com/hl5PO.jpg

 

Μπαίνουμε σε download mode στο Galaxy Mode (thanks @afilopou :D ) (volume down+power button+home button), και το συνδέουμε στο pc.

 

Επιλέγουμε το ''start'' και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία...:)

 

Πλέον έχετε δικαιώματα root στη συσκευή σας!

Μπορείτε να χρησιμοποίσετε οποιαδήποτε εφαρμογή θέλει root απο εδω και πέρα...:)

 

Αν θέλετε όμως να πέρασετε custom rom/kernel δε μπορείτε (ακόμα) μιας και ο παραπάνω τρόπος δεν εγκαθιστα custom recovery (cwm).

Αν επιθυμείτε λοιπόν κατεβάστε το mobile odin απο market, και έναν, οποιοδήποτε, custom kernel (abyssnote, franco κτλ.). Τοποθετήστε τον στη κάρτα σας και κάντε τον install μέσω mobile odin.

Μετά απο αυτό θα έχετε custom recovery για να flashαρετε ότι mode θέλετε...:)

μολις τωρα το δοκιμασα και δουλευει αψογα!!ουτε τριγωνακια ουτε counter!!χιλια ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, εγώ εχω ηχητική ειδοποίηση και στη χειροκίνητη λήψη.

Μπες στο mail πατάς μενού/περισσότερα/ρυθμίσεις λογαριασμού και στις ρυθμίσεις ειδοποίησης έχει επιλογή ήχου κλίσης και επιλογή δόνησης.

 

φιλε μου το εχω κανει αυτο που λες. Μηπως δeν εχεις βαλει την ενδειξη ''ΠΟΤΕ'' εκει που σου λεει για αυτοματη ενημερωση ; Γιατι λογικο μου ακουγετε να μην χτυπαει αφου ο ιδιος ανοιγεις τα mail σου να τα διαβασεις.(Δεν σε ειδοποιει για κατι)

Edited by Dinos_
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εχω κανει αυτο που λες. Μηπως δeν εχεις βαλει την ενδειξη ''ΠΟΤΕ'' εκει που σου λεει για αυτοματη ενημερωση ; Γιατι λογικο μου ακουγετε να μην χτυπαει αφου ο ιδιος ανοιγεις τα mail σου να τα διαβασεις.(Δεν σε ειδοποιει για κατι)

 

Όχι, την έχω βάλει. Δεν έχω ρυθμίσει καμία συχνότητα ενημέρωσης για να γλιτώσω λίγη μπαταρία..,:)

Link to comment
Share on other sites

να ειμαι και εγω!αλλαξα και το αβαταρ μου...πολυ καλες εντυπωσεις για την ωρα!τα αλλα φαινονται παιχνιδακια μπροστα στο θηριο!εχω αποριες αλλα σιγα σιγα.παντως επειδη κριτηριο(αλλωστε για αυτο εδωσα το μηλο)ειναι το browsing ειναι οτι πρεπει για εμενα
Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα το δοκιμασα και δουλευει αψογα!!ουτε τριγωνακια ουτε counter!!χιλια ευχαριστω!!

 

καλό αυτό αλλά πρέπει να βρεθεί τρόπος να περαστεί με κάποιο τρόπο CWM να μπορείς να περνάς roms, kernels κτλ...κατι θα παίξει δεν μπορεί! Άντε καλώς ροοτ-άρισες καλή απόλαυση!!

 

 

να ειμαι και εγω!αλλαξα και το αβαταρ μου...πολυ καλες εντυπωσεις για την ωρα!τα αλλα φαινονται παιχνιδακια μπροστα στο θηριο!εχω αποριες αλλα σιγα σιγα.παντως επειδη κριτηριο(αλλωστε για αυτο εδωσα το μηλο)ειναι το browsing ειναι οτι πρεπει για εμενα

 

Είδες?? Δεν υπάρχει λέμε η εμπειρία note τι να λέμε τώρα!!!! Καλώς τον!

 

μπορεις να μου πεις πως το περασες και απο που το κατεβασες?

ευχαριστω

 

Κατεβάζεις από εδώ το αρχείο και πας από recovery, install zip και το περνάς... μετά αν πας στις ρυθμίσεις θα δεις ότι ο kernel θα είναι αυτός που πέρασες...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1491428

 

οταν εχεις κατεβασει καμια 20αρια εφαρμογες που ακουγετε παραλογο να καθεσε να ψαχεις στους φακελους για τα αρχεια. Ουσιαστικα μιλαμε για φαγωμα αποθηκευτικου χορου χωρις ουσια.:mad:

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι κρατά όλα τα αρχεία του παιχνιδιού... αν ήταν έτσι δεν θα είχα πλέον χώρο στην κάρτα μου! Απλά κρατά αποθηκευμένες ρυθμίσεις και παιχνίδια έτσι ώστε αν εγκαταστήσεις ξανά να υπάρχουν όλα τα data... αλλιώς ρε παιδιά αν βάζαμε και βγάζαμε 4-5 "βαριά" παιχνίδια θα είχαμε κάνα 2GB μείον στον χώρο αποθήκευσης σωστά???

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πολύ καλή και αν την φορέσεις δεν νομίζω να την βγάλεις άλλο.. Επισης για να καταλάβεις πόσο λεπτή είναι η λέξη "Samsung" δεν είναι της θήκης αλλά του τηλεφώνου και φαίνεται ελαφρά ακριβώς γιατί είναι πάρα πολύ λεπτή. Επισης εφαρμόζει τέλεια και πραγματικα δεν δίνει καθόλου μα καθόλου έξτρα όγκο.. ΑΝ δεν σου αρέσει χρωστάω καφέ LOLOLOL!!

 

Sent from my Galaxy Note

 

Απλα τελεια η θηκουλα!!!! Χρωσταω καφε εγω!!!:p

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελεια η θηκουλα!!!! Χρωσταω καφε εγω!!!:p

 

Μόνο που του έχει τελειώσει του Νικόλα και αύριο που πάω Αθήνα ΔΕΝ..:(

Δε πειράζει θα βολεύω με τη γνήσια πορτοφόλι της Samsung μέχρι να φέρει!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό αλλά πρέπει να βρεθεί τρόπος να περαστεί με κάποιο τρόπο CWM να μπορείς να περνάς roms, kernels κτλ...κατι θα παίξει δεν μπορεί!

 

Υπάρχει τρόπος βρε... Με mobile Odin.νομίζω και το free είναι οκ...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...