Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος στο Forum. Πήρα πριν 2 μέρες το alcatel 918d απο την wind 112,90 και προσωπικά το βρίσκω πρώτο σε σχέση χαρακτηριστικά - Τιμή.Πολύ ωραίο κινητό για τα λεφτά του μόνο ένα θεματάκι με την μνήμη που είναι λίγη.Βασικά είναι το πρώτο κινητό με android που παίρνω.Για το root που αναφέρετε υπάρχει κάποια εφαρμογή που να παίζει για το 918d ώστε να βρούμε λίγο χώρο παραπάνω? Αν μου επιτρέπετε 2 ερωτήσεις γιατί είμαι αρχάριος με τα Android. Για το android market θέλει να έχουμε λογαριασμό και επειδή δεν έχω κανένα, τι λογαριασμό προτείνετε να κάνω? (Θα έκανα Google αλλά έχω χαλαστεί λιγάκι με τους νέους όρους και πολιτικές της. Επίσης έχει 2 εφαρμογές για χάρτες το 918d αλλά ζητάει συνέχεια σύνδεση με λογαριασμό google, μόνο με χρήση gps δεν μπορώ να βλέπω τους χάρτες?(Μόλις κάνω ζοομ σε μία περιοχή ζητάει συνέχεια σύνδεση με Google.) Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος στο Forum. Πήρα πριν 2 μέρες το alcatel 918d απο την wind 112,90 και προσωπικά το βρίσκω πρώτο σε σχέση χαρακτηριστικά - Τιμή.Πολύ ωραίο κινητό για τα λεφτά του μόνο ένα θεματάκι με την μνήμη που είναι λίγη.Βασικά είναι το πρώτο κινητό με android που παίρνω.Για το root που αναφέρετε υπάρχει κάποια εφαρμογή που να παίζει για το 918d ώστε να βρούμε λίγο χώρο παραπάνω? Αν μου επιτρέπετε 2 ερωτήσεις γιατί είμαι αρχάριος με τα Android. Για το android market θέλει να έχουμε λογαριασμό και επειδή δεν έχω κανένα, τι λογαριασμό προτείνετε να κάνω? (Θα έκανα Google αλλά έχω χαλαστεί λιγάκι με τους νέους όρους και πολιτικές της. Επίσης έχει 2 εφαρμογές για χάρτες το 918d αλλά ζητάει συνέχεια σύνδεση με λογαριασμό google, μόνο με χρήση gps δεν μπορώ να βλέπω τους χάρτες?(Μόλις κάνω ζοομ σε μία περιοχή ζητάει συνέχεια σύνδεση με Google.) Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
βασικά είναι τέτοιος χαφιές η google που σε όλα θέλει έναν λογαριασμό gmail. Καν'του το χατήρι και φτιάξε έναν FOO λογαριασμό (πχ foofootos@gmail.com) για να συνδέεται. Προφανώς και είμαι της άποψης να μην βάζεις τον κανονικό σου email όχι ότι δεν τον ξέρει από άλλους φίλους σου που σε έχουν σε επαφή με το κανονικό σου email, αλλά έτσι για το γ..μοτο..
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..... να ρωτησω κατι.....το πηρα το κινητο πολυ βολικο αλλα.... :rolleyes:

1) πως κανω root? :wacko:

2) εχω κατεβασει καποιες εφαρμογες κ γεμισε η μνημη της συσκευης. πως την αδειαζω? υπαρχει τροπος να το ρυθμισω ωστε οτι κατεβαζω να παει απευθειας στην καρτα μνημης και οχι στην συσκευη? :O:O:O

 

Για το 2 έχω βρεί .. μερικώς την λύση, άν πάς στην διαχείριση εφαρμογών και πατήσεις τις εφαρμογές μία-μία , θα δείς οτι κάποιες είναι εγκατεστημένες στο τηλέφωνο και άλλες στην κάρτα. Υπάρχει η επιλογή για μετακίνηση στην κάρτα sd σε αυτές που είναι εγκατεστημένες στο τηλέφωνο.

Δέν ξέρω άν υπάρχει απευθείας επιλογή...

:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρέθηκε λύση με το root για όσους δεν μπορούν να το rootάρουν με τις υπάρχουσες μεθόδους (soc,unlockroot κτλ)! Το έκανα είναι πανεύκολο και δουλεύει! Θα ποστάρω λεπτομερώς τη διαδικασία μόλις βρω λίγο χρόνο!
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρέθηκε λύση με το root για όσους δεν μπορούν να το rootάρουν με τις υπάρχουσες μεθόδους (soc,unlockroot κτλ)! Το έκανα είναι πανεύκολο και δουλεύει! Θα ποστάρω λεπτομερώς τη διαδικασία μόλις βρω λίγο χρόνο!

 

αν κ το εχω κανει ροοτ...απο σκετη τυχη βεβαια....δωσε τα φωτα σου,γιατι πολλα παιδια βασανιζοντε ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Breakk απ'το φόρουμ http://www.movilesdualsim.com που πόσταρε αυτή τη λύση. Το αυθεντικό λινκ είναι αυτό: http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9022-TUTORIAL-ROOTEAR-ALCATEL-OT-918-D-%28Android-2-3-5%29

 

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D! :D

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

Edited by Sibi
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός προστέθηκε στο πρώτο post. :rolleyes:

 

Αυτό σημαίνει ότι η διαδικασία είναι Ο.Κ?

Την δοκίμασε κανείς άλλος?

Και μια ακόμη ερώτηση: Ξέρει κανείς αν η Alcatel θα βγάλει αναβάθμιση σε android 4.0 για το 918D?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι η διαδικασία είναι Ο.Κ?

Την δοκίμασε κανείς άλλος?

Και μια ακόμη ερώτηση: Ξέρει κανείς αν η Alcatel θα βγάλει αναβάθμιση σε android 4.0 για το 918D?:confused:

 

την έχουν κάνει και 5-6 άτομα στο ισπανικό φόρουμ, κανείς δεν είχε πρόβλημα!

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Για χαρα σε ολους.Ακολουθησα τον τροπο που περιγραφει ο φιλος Sibi πιο πανω και πηγε μια χαρα στο τηλεφωνο ενος φιλου.Μια ερωτηση μονο εαν θελω να το επαναφερω παλι υπαρχει τροπος;
Link to comment
Share on other sites

Για χαρα σε ολους.Ακολουθησα τον τροπο που περιγραφει ο φιλος Sibi πιο πανω και πηγε μια χαρα στο τηλεφωνο ενος φιλου.Μια ερωτηση μονο εαν θελω να το επαναφερω παλι υπαρχει τροπος;

 

ναι, κάνεις unroot με το soc ή με το unlock root.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παίδες,ήθελα να ρωτήσω εάν έχει βρει κανείς θήκη για το τηλεφωνάκι μας απο τα ηλεκτρομάγαζα η κάποιο φυσικό μαγαζί?οποιαδήποτε είδους η αν έχει συμβατότητα με κάποιου άλλου κινητού .....:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας και από μένα,χαίρομαι που σας "συναντώ"στο φόρουμ.Εδώ και δυό μερες απέκτησα το 918D ,είμαι ευχαριστημένος θεωρώντας το μια τίμια πρόταση,άλλωστε δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός χρήστης.

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ,αν υπάρχει δυνατότητα από την συσκευή να ρυθμιστεί με κάποιο τρόπο ώστε να δέχετε κλήσεις μόνο από τους αριθμούς που είναι αποθηκευμένες στις επαφές και να απορρίπτει τις υπόλοιπες ,κάτι το οποίο είχε η παλιότερη συσκευή μου (sony P1i).

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οχι απο οτι ειδα κ εγω...αλλα μπορεις παντα να κατεβασεις απ το μαρκετ το gosmspo που υποστιριζει κ την διπλη σιμ του τηλ...αλλα και 160 χαρακτηρες με ελληνικα εαν το ρυθμισεις οπως πρεπει...

το κακο ειναι οτι το μεγεθος του φτανει τα 10mb...εμενα παντος μου τρεχει μια χαρα

 

Καλημερα σε ολους τους "ομοιδεατες"....ειμαι κι εγω νεος χρηστης του συγκεκριμενου τηλ......μπορεις να γραψεις ακριβως τι ρυθμισεις χρειαζεται το gosmspro για να στελνει με 160 χαρακτηρες στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους "ομοιδεατες"....ειμαι κι εγω νεος χρηστης του συγκεκριμενου τηλ......μπορεις να γραψεις ακριβως τι ρυθμισεις χρειαζεται το gosmspro για να στελνει με 160 χαρακτηρες στα ελληνικα?

 

settings...advanced...send settings..enable locale support(tick)

supported languages(greek sms mode)

 

και ολα πρεπει να ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

settings...advanced...send settings..enable locale support(tick)

supported languages(greek sms mode)

 

και ολα πρεπει να ειναι οκ

 

ναι....δουλεψε μια χαρα....ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει δοκιμασει κανενας αλλα handsfree ακουστικα (εκτος απο αυτα που εχει μαζι της alcatel) με κουμπακι απαντησης πανω στο handsfree που να δουλευουν καλα?

 

ενα nokia που εχω δοκιμασει δεν αφηνει καν να πραγματοποιηθει η κληση

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά απ'το mobiledualsim.com έφτιαξαν μια νέα ROM με βελτιώσεις για το κινητό μας. Στην ουσία κάνει το κινητό πιο γρήγορο και απελευθερώνει μνήμη

http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9369-1%C2%AA-ROM-ALCATEL-0T-918-D-PUZZLE-S-B-H-BLUE-v-1

 

Βελτιώσεις (μεταφρασμένο κείμενο απο τη google):

- ROM Rooteada

-Removed many app, removed some unnecessary and others because it is always being updated and is better to have the latest version and so won the ROM space

- Adaptation of build.prop to increase performance and speed of the rom

 

Changelog:

 

SAMARKANDA :

- Removing the original rom system.img through unyaffs application.

- Added installation script.

- Added the folder system / etc / init.d that adds tweaks to overall improvement in the rom.

- Modified build. prop

- Installing busybox

- Home of the modification of general graphical phone, with the release of

Framework-res.apk, SystemUI.apk and Setings.

- battery icon

- Elimination mejoresjuegos.apk, and some more.

- Added ER.apk screenshot, pulWifi.apk, volume +. apk HAMMY : - Setting and adjusting the graphic design of the ROM - Adaptation of the graphical parts of the other ROMs to the resolution of 320 x 480 - Change icons and conducting checks - Amendment Framework-res.apk, SystemUI.apk and Settings.apk BREAKK: - Tests and testing of the ROM - Editing Framework-res.apk, SystemUI.apk and Settings.apk - Elimination of the following apk: Acuweath.apk, bebbled.apk, busqueda.apk, facebook.apk, google +, apk, latitude.apk, maps.apk, messenger.apk, navigation.apk, noticias.apk, picsay.apk, pinball.apk, shazan.apk, sites. apk, sweet.apk, tecladotouch.apk, tunein.apk, youtube.apk, videos.apk, busquedavoz.apk, launcher.apk - Added the launcher ZeamLauncher see 3.1.10

 

 

Για να βάλετε τη νέα ROM πρέπει να έχετε κάνει πρώτα ROOT. Φυσικά πρέπει να έχετε πάρει backup όλα τα χρήσιμα αρχεία απ'το κινητό σας και για σιγουριά αν θέλετε πάρτε backup και την παλιά rom σας.

ΟΔΗΓΙΕΣ:

1) Κατεβάζετε τη νέα rom απο εδώ (μην την κάνετε unzip) http://www.mediafire.com/?oz1aem9qwex4f9a Βάζετε το αρχείο όπως είναι συμπιεσμένο στην κάρτα μνήμης του κινητού σας στο root dierctory (δηλαδή όχι σε κάποιο φάκελλο)

2) Κατεβάζετε το recovery απο εδώ http://www.mediafire.com/?0fad6s5c2hbnkqt το αποσυμπιέζετε και βάζετε στο root directory της κάρτας μνήμης το 592zn.com_recovery_OT_918D_MT6573_V2.img

3) Κατεβάζετε το mobileuncletools application απο εδώ http://www.mediafire.com/?5lhw4hhdlqswcen το αποσυμπιέζετε το βάζετε στην κάρτα μνήμης και το εγκαθιστάτε στο κινητό σας. Τρέχετε την εφαρμογή και επιλέγετε Flash recovery from sdcard. Επιλέγετε το 592zn.com_recovery_OT_918D_MT6573_V2 . Μόλις εγκατασταθεί το recovery λογικά θα μπει το κινητό μόνο του σε recovery mode. Επιλέξτε power off. Με κλειστό το κινητό πατάτε το volume + κουμπί το κρατάτε πατημένο και πατάτε το power. Θα μπεί στο recovery mode. Πηγαίνετε στο wipe (πλοήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά volume + και - και επιβεβαίωση με το power button). Kάνετε διαδοχικά wipe data, wipe cache και wipe dalvik-cache. Μετά πατάτε return για να πάτε στο αρχικό μενού και επιλέγετε flash zip from sd card. Επιλέγετε το zip αρχείο που είχατε κατεβάσει στο βήμα 1 και επιβεβαιώνετε. Μόλις τελειώσει το πέρασμα της νέας rom θα επιλέξετε reboot system recovery now και είστε έτοιμοι. Θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να ανοίξει το κινητό μην τρομάξετε απλά περιμένετε. Επίσης όλα τα μενού θα είναι στα ισπανικά, θα πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις και να αλλάξετε τη γλώσσα (είναι η 12η επολογή στα settings, έχει ένα κουτάκι με ένα A)

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος που το έχει πάρει να δώσει μερικές πληροφορίες για το g sensor;

Δηλαδή αν λειτουργούν οι εφαρμογές τύπου αλφάδι, αεροστάθμη, γωνιόμετρο (protractor), χάρακας κλπ ή απλά γυρίζει την οθόνη μόνο οριζόντια- κατακόρυφα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος που το έχει πάρει να δώσει μερικές πληροφορίες για το g sensor;

Δηλαδή αν λειτουργούν οι εφαρμογές τύπου αλφάδι, αεροστάθμη, γωνιόμετρο (protractor), χάρακας κλπ ή απλά γυρίζει την οθόνη μόνο οριζόντια- κατακόρυφα.

Ευχαριστώ

 

Μια εφαρμογή που δοκίμασα για αλφάδι, το spirit level plus, λειτουργεί κανονικότατα!

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Για χαρα σε ολους.Φιλε sibi για για να κανω backup την παλια rom μηπως υπαρχει καποιο link με οδηγιες;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.(για να μην κανω καμια πατατα)

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα σε ολους.Φιλε sibi για για να κανω backup την παλια rom μηπως υπαρχει καποιο link με οδηγιες;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.(για να μην κανω καμια πατατα)

 

Κάνε κανονικά τα βήματα 1,2 και πριν κάνεις στο recovery mode τα wipe στο βήμα 3 πήγαινε στο κεντρικό μενού backup/restore και κάνε NANDROID BACKUP, αν θες τα επιλέγεις όλα για backup, εγώ έκανα μόνο το πρώτα 4 που ήταν προεπιλεγμένα. Πάντως η νέα rom είναι μια χαρά, γρήγορη και έχει εξοικονομηθεί αρκετή μνήμη,δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής!

 

 

UPDATE:

Η παραπάνω λύση δεν ξέρω αν είναι σωστή, δες καλύτερα αυτόν τον πλήρη οδηγό (κάνε μετάφραση):

http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9054-TUTORIAL-DE-BACKUP-DE-LA-ROM-DEL-ALCATEL-OT-918D-%28chip-MTK-6573%29

Edited by Sibi
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...