Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχει κανεις απαντηση πανω στο προβλημα μου..(απ οτι εχω ακουσει το εχουν κι αλλοι χρηστεσ το συγκεκριμενο προβλημα)

 

Κάποια εφαρμογή που έχεις περάσει δημιουργεί το πρόβλημα.Σβήσε οποία νομίζεις ότι δημιουργεί το πρόβλημα κι αν δεν βρεις λύση στην θέση σου θα έκανα ένα format στην μνήμη του τηλεφώνου(εσωτερική + usb) και θα το ξαναεστηνα απ την αρχή αλλά με τις απαραίτητες εφαρμογές και αφού το παρακολουθούσα θα εγκαθιστούσα και τις υπόλοιπες.Πάντως είναι βέβαιο ότι αυτό στο κάνει από ασυμβατότητα εφαρμογής-ών.(Με την προϋπόθεση να μην έχει γίνει root κι έχει πειραχθεί και κάποιο αρχείο συστήματος).

Edited by spyrosrotary
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια εφαρμογή που έχεις περάσει δημιουργεί το πρόβλημα.Σβήσε οποία νομίζεις ότι δημιουργεί το πρόβλημα κι αν δεν βρεις λύση στην θέση σου θα έκανα ένα format στην μνήμη του τηλεφώνου(εσωτερική + usb) και θα το ξαναεστηνα απ την αρχή αλλά με τις απαραίτητες εφαρμογές και αφού το παρακολουθούσα θα εγκαθιστούσα και τις υπόλοιπες.Πάντως είναι βέβαιο ότι αυτό στο κάνει από ασυμβατότητα εφαρμογής-ών.(Με την προϋπόθεση να μην έχει γίνει root κι έχει πειραχθεί και κάποιο αρχείο συστήματος).

 

το ειχα παθει και εγω πιο παλια.. λυση? βγαζουμε το Pin της καρτας! :lol::lol:

ετσι οταν κανει restart, θα ξανανοιξει μονο του! :lol::lol:

δεν ξερω αν το κανει πλεον αφου τους τελευταιους 7-8 μηνες ειμαι χωρις Pin! παντως δεν το εχω παρατηρησει εδω και πολυ καιρο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερε όλες τις εφαρμογές στη μνήμη. Μην αφήσεις καμία στην extended. Αν θες να βρεις ποια φταίει μπορείς να τις μεταφέρεις και μια μια μέχρι να σταματήσει.

Στα δικά μου restart η αιτία ήταν αυτή.

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε emperor τα "σπασε "η λύση σου !! χαχα απο το να ξαναστήσω απ την αρχή το τηλέφωνο....(thanks Spyros)

 

Κι εμένα μου έκανε restart για ένα διάστημα αλλά το εστησα το κινητό απ την αρχή και σταμάτησαν!Βέβαια είχα περάσει ότι βλακεία έβρισκα.Πλέον εχω περίπου 80 εφαρμογές και το τηλέφωνο δεν έχει κανένα πρόβλημα.Αυτή την στιγμή το τηλέφωνο μένει και 300-350 ώρες χωρίς restart και πάλι το κάνω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έκανε restart για ένα διάστημα αλλά το εστησα το κινητό απ την αρχή και σταμάτησαν!Βέβαια είχα περάσει ότι βλακεία έβρισκα.Πλέον εχω περίπου 80 εφαρμογές και το τηλέφωνο δεν έχει κανένα πρόβλημα.Αυτή την στιγμή το τηλέφωνο μένει και 300-350 ώρες χωρίς restart και πάλι το κάνω εγώ!

 

μωρε ναι χαιρω πολυ.. αλλα επειδη μου ειχε τυχει κανα 3-4 φορες να κανει restart Και να μεινει στο Pin, με αποτελεσμα να με ψαχνουν επι 3 ωρες.. λεω καλυτερα γαιδουροδενε, παρα γαιουδορογυρευε.. :lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το 9100g με εκδοση 2.3.6 και kernel 2.6.35.7. Το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο οταν σκρολαρεις τις οθονες (δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω:lol:) κολλαει :) εχω κατεβαζει το task killer αλλα τζιφος :confused: το παραξενο ειναι οτι οταν βαζω θεμα με το launcher EX το παει κανονικα! καμι λυση?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το 9100g με εκδοση 2.3.6 και kernel 2.6.35.7. Το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο οταν σκρολαρεις τις οθονες (δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω:lol:) κολλαει :) εχω κατεβαζει το task killer αλλα τζιφος :confused: το παραξενο ειναι οτι οταν βαζω θεμα με το launcher EX το παει κανονικα! καμι λυση?

 

Μηπως εχεις το εορτολογιο σαν widget?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις το εορτολογιο σαν widget?

ναι το εχω

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις το εορτολογιο σαν widget?

 

Οντως, και εγω ειχα το εορτολογιο σαν widget και ειχα ενα ειδος laggαρισματος στις οθονες.

Απο την ωρα που το αφαιρεσα απο την οθονη παρατηρησα οτι δεν το κανει.

Υπαρχει καποιο αλλο εορτολογιο καλυτερο που να μην το κανει αυτο και να ειναι πανομοιτυπο

σαν widget?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για σας βγήκε νέα έκδοση στο sam mopile για Ευρώπη I9100XXLPJ και στο xda o αντίστοιχος root. Το κατεβάζω και εντυπώσεις αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Για σας βγήκε νέα έκδοση στο sam mopile για Ευρώπη I9100XXLPJ και στο xda o αντίστοιχος root. Το κατεβάζω και εντυπώσεις αργότερα.

 

Βγήκε και η επίσημη 4.0.3 I9100XXLPQ για Ευρώπη...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1544111

Εδώ και το μήνυμα απο τον επίσημο λογαριασμό του twitter της samsung...

https://twitter.com/#!/SamsungMobile/status/179372301840687104

Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσετε κάντε τα εξής:

 

Κατεβάστε το firmware από εδώ:

http://hotfile.com/dl/149515233/24a7b72/I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_XEH.zip.html

 

Στην external SD φτιάξτε έναν φάκελο "firmware".

Αποσυμπιέστε το firmware που κατεβάσατε και βάλτε το σε αυτό τον φάκελο (I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5)

 

Μέσα από τον CWM επιλέξτε "Flash stock firmware"

Αποδεχτείτε τις προειδοποιήσεις και όταν ρωτηθείτε επιλέξτε "preroot".

 

Το κινητό θα επανεκκινήσει και θα έχετε rooted ICS.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα χάσετε το CWM recovery. Θα έχετε όμως από τον CWM την επιλογή flash kernel. Οπότε μπορείτε να φλασάρετε έναν CF-kernel (πρέπει να είναι ένα αρχείο αποσυμπιεσμένο με όνομα zimage)

 

EDIT: κυκλοφόρησε και ο CF_Root: http://download.chainfire.eu/151/CF-Root/SGS2/CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.zip

 

Οπότε ξεζιπάρετε το zip και μετά το tar και αντιγράψτε το περιεχόμενο στο φάκελο "firmware" μαζι με το firmware. Θα ρωτηθείτε για ποιόν kernel θέλετε να φλασάρετε και θα επιλέξετε zimage

Edited by gvala
Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσετε κάντε τα εξής:

 

Κατεβάστε το firmware από εδώ:

http://hotfile.com/dl/149515233/24a7b72/I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_XEH.zip.html

 

Στην external SD φτιάξτε έναν φάκελο "firmware".

Αποσυμπιέστε το firmware που κατεβάσατε και βάλτε το σε αυτό τον φάκελο (I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5)

 

Μέσα από τον CWM επιλέξτε "Flash stock firmware"

Αποδεχτείτε τις προειδοποιήσεις και όταν ρωτηθείτε επιλέξτε "preroot".

 

Το κινητό θα επανεκκινήσει και θα έχετε rooted ICS.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα χάσετε το CWM recovery. Θα έχετε όμως από τον CWM την επιλογή flash kernel. Οπότε μπορείτε να φλασάρετε έναν CF-kernel (πρέπει να είναι ένα αρχείο αποσυμπιεσμένο με όνομα zimage)

 

Εχει Ελληνικα η συγκεκριμενη ή οχι;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εχει βγει παιδια επισημη αναβαθμιση μεσω kies ics?..γιατι μπαινω και δεν μου κανει αναβαθμιση σε ics..
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εχει βγει παιδια επισημη αναβαθμιση μεσω kies ics?..γιατι μπαινω και δεν μου κανει αναβαθμιση σε ics..

 

σε λιγες ωρες/μερες στο kies της Ελλάδας.. μονο στις χωρες που αναφερει το (https://twitter.com/#!/SamsungMobile/status/179372301840687104)

υπαρχει upgrade μεσω kies

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Παντού ελληνικά. Ευρωπαϊκή είναι

 

Για να δουμε τι λεει to πρωτo επισημo παγωτο για το SII......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι λεει to πρωτo επισημo παγωτο για το SII......

 

Ελπιζω να δουλευει το home button... Αλλα φτου και απο την αρχη προγραμματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσετε κάντε τα εξής:

 

Κατεβάστε το firmware από εδώ:

http://hotfile.com/dl/149515233/24a7b72/I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_XEH.zip.html

 

Στην external SD φτιάξτε έναν φάκελο "firmware".

Αποσυμπιέστε το firmware που κατεβάσατε και βάλτε το σε αυτό τον φάκελο (I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5)

 

Μέσα από τον CWM επιλέξτε "Flash stock firmware"

Αποδεχτείτε τις προειδοποιήσεις και όταν ρωτηθείτε επιλέξτε "preroot".

 

Το κινητό θα επανεκκινήσει και θα έχετε rooted ICS.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα χάσετε το CWM recovery. Θα έχετε όμως από τον CWM την επιλογή flash kernel. Οπότε μπορείτε να φλασάρετε έναν CF-kernel (πρέπει να είναι ένα αρχείο αποσυμπιεσμένο με όνομα zimage)

 

καλημέρα φιλε, οι πρωτες εντυπωσεις σου; καλυτερη απο GB;

Link to comment
Share on other sites

@gk1971 το scrolling σε όσες beta και custom rom είχα κατεβάσει ήταν πιο αργό σε σχέση με την gingerbread. τώρα φοράω ressurection 9.6 ics η οποία μου φαίνεται αρκετά γρήγορη αλλά το θέμα με το scrolling παραμένει.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε, οι πρωτες εντυπωσεις σου; καλυτερη απο GB;

 

Εμένα μου άρεσε περισσότερο από beta ακόμα.

Καλύτερος task manager

Καλύτερος browser (συγχρονίζει και με chrome bookmarks)

.....

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που μου έχει μείνει...οι ics-like launchers (nova,apex) δεν υποστηρίζουν δημιουργία φακέλων στο app drawer?
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως έγραψα και στο επίσημο thread του SGS2, δοκίμασα την ROM του Γιάννη η οποία είναι πολύ καλή άλλα δεν έμεινα ευχαριστημένος από το ics.

Πολύ κατώτερο scrolling, γενικά πιο αργή με εξαίρεση τον browser, καλή διαχείριση ram αν δεν κλείνεις εφαρμογές κλπ. Σαν συνολική εμπειρία στην καθημερινή χρήση η 2.3.5 που έχω είναι καλύτερη.

Περιμένω εντυπώσεις από την επίσημη ics αν και δεν πιστεύω ότι στην παρούσα φάση θα δούμε κάτι καλύτερο.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία που μου έχει μείνει...οι ics-like launchers (nova,apex) δεν υποστηρίζουν δημιουργία φακέλων στο app drawer?

 

Ο Apex όχι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...