Jump to content

Αoson M19


Tabletistas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά επειδή με ενδιαφέρει η αγορά του άμεσα...μην κάνω κανένα λάθος.... για αυτό μιλάμε ?

 

http://www.merimobiles.com/Aoson_M19_9_7inch_IPS_Screen_1024_768_4_3_Android_p/meri3375.htm

 

και όντως έρχεται σε 2-3 εργάσιμες μέρες ( δύσκολο το βλέπω ):O

Ναί αυτό είναι, 2-3 εργάσιμες μέρες κάνουν μέχρι να το στείλουν.

Μαλιστα! βρηκα μια λιστα με πια δεχεται το aoson και μεσα ειναι και το e173..μηπως υπαρχει τροπος να λειτουργησει?διοτι το διαβαζει αλλα δεν εμφανιζει τις ρυθμισεις για να συνδεθεις στο internet

http://oi39.tinypic.com/wqu9mc.jpg

Βασικά υπάρχουν 2-3 εκδόσεις hardware του e173, είναι πιθανό να λειτουργεί κάποια από αυτές. Το σίγουρο πάντως είναι ότι το e173 που δίνει η wind, δηλαδή το e173s-2,δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναί αυτό είναι, 2-3 εργάσιμες μέρες κάνουν μέχρι να το στείλουν.

 

Βασικά υπάρχουν 2-3 εκδόσεις hardware του e173, είναι πιθανό να λειτουργεί κάποια από αυτές. Το σίγουρο πάντως είναι ότι το e173 που δίνει η wind, δηλαδή το e173s-2,δεν λειτουργεί.

αυτο θα ειναι τοτε :/

Link to comment
Share on other sites

paidia mia erwtisi. thelw na kanw. pira to cosmote on the go gia to quicksilver. einai to hawuai e173 kai d t anagnwrizei. kamia idea? poio stickaki paizei n leitourgei? episis aksizei na allaksw tableta gia to aoson m 19 ?

 

Αρχικά να πω ότι τα Greeklish δεν επιτρέπονται σύμφωνα με τους κανόνες του forum. Άσε που μας βγάινουν και τα μάτια να τα διαβάσουμε :)

 

Το Huawei e173 όπως φαίνεται δεν είναι συμβατό με αρκετά android tablets. Στο Quicksilver που είχα το μόνο USB modem που είχα δοκιμάσει ήταν πάλι το Huawei 1750 αλλά και αυτό δεν είχε αναγνωριστεί. Δεν το έψαξα περαιτέρω γιατί το 3G είναι η λειτουργία που με ενδιαφέρει στο ελάχιστο εώς καθόλου σε ένα tablet(οικονομία στην τσέπη, οικονομία στην μπαταρία και wifi σχεδόν παντού).

 

Σε σχέση με το Μ19 δεν υπάρχει επίπεδο σύγκρισης καθώς υπερέχει σημαντικά σε πολλούς τομείς παρ'όλο που από πλευράς επιδόσεων δεν μπορώ να πω ότι έχω δει καμιά μεγάλη διαφορά. Ότι έκανε και ότι έπαιζε το Quicksilver τα ίδια παίζει και κάνει και το Μ19.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ΤΡΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕ deal of the day!!!!

 

http://www.merimobiles.com/Aoson_M19_9_7inch_IPS_Screen_1024_768_4_3_Android_p/meri3375.htm

 

στα 180 ευρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ΤΡΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕ deal of the day!!!!

http://www.merimobiles.com/Aoson_M19_9_7inch_IPS_Screen_1024_768_4_3_Android_p/meri3375.htm

 

στα 180 ευρω!!!!![/quote

 

 

Ναι ισχύει αλλά η τιμή χωρίς 3g προσέξτε όσοι θέλετε,

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τα greekenglisg δεν ήξερα. Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε κάπως με ποιο είναι συμβατό? Το μ19 με το 1750 λειτουργεί μόνο ε?

 

Ο μόνος τρόπος νομίζω είναι να δοκιμαστούν επί τόπου στα διάφορα κινητής τηλεφωνίας. Και εγώ δεν έχω βρει κάτι περισσότερο σχετικά με τα συμβατά 3G USB modems για το Quicksilver.

 

To 1750 είναι σίγουρα συμβατο με το Μ19 όπως έχω επιβεβαιώσει. Αλλά πιστεύω ότι και άλλα θα είναι συμβατά αν αληθεύει ο πίνακας που παρέθεσε ο oeofotisoeo.

 

μαγκες ΤΡΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕ deal of the day!!!!

 

http://www.merimobiles.com/Aoson_M19...p/meri3375.htm

 

στα 180 ευρω!!!!!

 

170 δολλάρια είναι περίπου 132 ευρώ. Και αν όντως ισχύει αυτό έστω και για μία μέρα και δεν είναι λάθος τότε ή κάτι βρωμάει πολύ ή σαλτάρανε εντελώς και θέλουν να μπούνε μέσα με τα τσαρούχια τουλάχιστον στο Μ19 :)

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ΤΡΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕ deal of the day!!!!

http://www.merimobiles.com/Aoson_M19_9_7inch_IPS_Screen_1024_768_4_3_Android_p/meri3375.htm

 

στα 180 ευρω!!!!![/quote

 

 

Ναι ισχύει αλλά η τιμή χωρίς 3g προσέξτε όσοι θέλετε,

 

που το λέει ότι χωρίς 3g ? δεν έχει αντιστοιχο μοντέλο με 3g?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρρυ για το hijacking , αλλά επειδή βλέπω οτι έχετε αρκετοί Μ19 και Μ12 ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για ενα Μ12Β που παρήγγειλα πριν μερικές μέρες απο merimobiles .

 

Απο τα ψαξίματα που έχω κάνει η έκδοση που δίνει αυτη την στιγμή το merimobiles είναι το M12B (με 1GB RAM και BT). Απο όσο έχω ψάξει τα firmware του astroknight για M12 δεν κάνουν σε αυτό , αλλά κάποιοι χρήστες υποστηρίζουν οτι είναι ίδιο hardware με το M19 χωρίς το 3G αφου μάλιστα έχουν καταφέρει να περάσουν με επιτυχία και χωρίς παρενέργειες το καινούριο ICS firmware του Μ19 στο M12B. Έχεις κάποιος απο σας την συγκεκριμένη έκδοση απο τα merimobiles ή έχει ακούσει κάτι ή έχει δοκιμάσει ο ίδιος την ταμπλέτα αυτή με το συγκεκριμένο firmware που προανέφερα; Κάποιος που τα ξέρει απο πρώτο χέρι , θα ήταν πολύ καλό να ρίξει λίγο φώς γιατι στα κινέζικα φόρουμ με το google translate δεν βγάζεις πολύ άκρη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ψαξίματα που έχω κάνει η έκδοση που δίνει αυτη την στιγμή το merimobiles είναι το M12B (με 1GB RAM και BT).

 

Για το firmware δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο προς το παρόν οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα. Αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να αναφέρεις όταν με το καλό το λάβεις να μας πεις αν όντως έχει Bluetooth γιατί απ'όσο γνωρίζω το αναβαθμισμένο σε ram Μ12Β δεν έχει bluetooth.

Edited by Tabletistas
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από merimobiles, άντε να δούμε...

 

αντε με το καλό, με 3g το πήρες ή σκέτο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για το firmware δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο προς το παρόν οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα. Αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να αναφέρεις όταν με το καλό το λάβεις να μας πεις αν όντως έχει Bluetooth γιατί απ'όσο γνωρίζω το αναβαθμισμένο σε ram Μ12Β δεν έχει bluetooth.

 

Υπάρχουν αυτες οι εκδόσεις :

M12 - 512Mb/8Gb WiFi and bluetooth (chip Samsung SWB-B23)

M12B - 1Gb/8Gb WiFi and bluetooth (chip BCM4329)

M12B - 1Gb/8Gb WiFi without bluetooth (chip Realtek)

 

Στο σαιτ του merimobiles υποστηρίζει στα specs οτι έχει bluetooth... Με τους κινέζους δεν μπορείς να βγάλεις και πολύ άκρη σε τέτοιες λεπτομέρειες , οχι απραίτητα οτι φταίνε οι πωλητές , συνήθως αλλάζουν τα specs απο τους κατασκευαστές και δεν το λένε έγκαιρα.

 

Πχ στο merimobiles αναφέρουν οτι είναι η βελτιωμένη έκδοση με το 1GB αλλά πουθενα οτι ειναι το M12B και οτι δεν κάνουν τα firmware απο το Μ12. Έπρεπε να μου μπει η υποψία απο κάτι ρώσικα και κινέζικα σαιτ για να τους στείλω mail και να τους ρωτήσω αν όντως ισχύουν αυτά , οπου και μου απάντησαν οτι ισχύουν.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γτ για 10 δολλάρια βέβαια , δεν παρήγγειλα το Μ19 που είναι πιο καινούριο. Μέσα στον χαμό απο 5 διαφορετικά σαιτ και καμιά 10αρια υποψήφιες ταμπλέτες , κάπου το έχασα το Μ19 . Τώρα είναι αργά αφου είναι ήδη shipped το προιον .... Οταν έρθει με το καλό θα γράψω τις εντυπώσεις μου και αν όντως έχει ΒΤ...

 

ΥΓ Tabletistas έριξα και μια ματιά στο blog σου . Πολυ ωραίες οι παρουσιάσεις αλλά σε κάποια φάση λες οτι το quicksilver θα είναι το μέτρο σύγκρισης για τα 7αρια tablets . χμμμ , μήπως πρέπει να κάνεις μια παρουσίαση στο Ainol Novo7 Aurora?Δεν το έχω προσωπικά αλλά νομίζω απο αυτά που έχω διαβάσει οτι είναι οτι πιο τοπ υπάρχει στα 7αρια ( για να μην σου πω απο όλα εαν εξαιρέσεις το μέγεθος της οθόνης)

Edited by pappas81
Link to comment
Share on other sites

"αντε με το καλό, με 3g το πήρες ή σκέτο ? "

 

Το απλό, θα χρησιμοποιώ tethering όταν θα είμαι έξω, αλλά το θέλω κυρίως για τον καναπέ...:D

Μάθαμε εάν το ice scream περιλαμβάνει usb bluetooth support ?

Edited by electrok
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε το ics για το M19;

 

δεν εχει βγει ακομα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε το ics για το M19;

 

http://translate.google.com.hk/translate?hl=en&sl=zh-CN&tl=en&u=http://www.99pad.com/

 

Μεσα εδω είναι νομίζω το ICS . Ψάξε στο φορουμ με google translate και κανε register να σου βγάλει τα links ....

 

Για να μην παιδεύεσαι :

 

http://www.mediafire.com/?dmks4amp4fsi5tn το 4αρι το ROM μαζί με τα RKTools που χρειάζονται. Παραθέτω και τους drivers για τα Windows 32/64 bit.

 

Έχε υποψιν οτι δεν τα έχω δοκιμάσει και υπάρχουν αναφορές οτι οι drivers δεν δουλευουν σωστά και μπορεί να χάσατε την επιλογή για Rooting προς το παρόν.

Edited by pappas81
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει βγει ακομα φιλε μου.

 

Επιτέλους!!! Το Android 4.0.3 ICS για το Μ19 βγήκε και το κυριότερο λειτουργεί κανονικότατα!!! :lol:

 

Μετά από πολύ ψάξιμο το ανακάλυψα και αφου ασχολήθηκα αρκετή ώρα μέχρι να βρω τι και πως, είμαι έτοιμος να δώσω τα φώτα μου. :)

 

Κατεβάζουμε :

 

M19 Drivers

 

M19 android 4.0.3

 

Tην αναβάθμιση την έκανα στο windows tablet που έχω και το οποίο έχει Win 7 32bit.

 

Πως γίνεται η αναβάθμιση :

 

1. Ξεζιπάρουμε τα αρχεία που μόλις κατεβάσαμε κάπου που τα βρίσκουμε εύκολα εννεοείται.

2. Συνδέουμε το micro USB μόνο στο Μ19 αρχικά.

3. Έχοντας πατημένο το πλήκτρο Menu στο Μ19 βάζουμε το USB καλώδιο στο PC και συνεχίζουμε να το κρατάμε πατημένο για περίπου 3-5 δευτερόλεπτα, μέχρι να αναγνωρίσει το PC ότι συνδέθηκε μία νέα συσκευή.

4. Αν εγκαταστήσει αυτόματα τους drivers όλα super. Αν όχι, δεξί κλίκ στο My Computer -> Manage -> Device Manager. To M19 θα εμφανιστεί με το όνομα που θα το αναγνωρίσει το PC έχοντας ένα θαυμαστικό. Δεξί κλικ επάνω του και Update Driver. Πηγαίνουμε εκεί που ξεζιπάραμε τους drivers και επιλέγουμε τους σωστούς ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή μας. Κάνουμε το update.

5. Aν ως εδώ όλα είναι ΟΚ, τρέχουμε το RKAndroid Tool, το οποίο στο κάτω μέρος θα έχει το μήνυμα “Found RK Android Loader Rock Usb”.

6. Πατάμε στην επιλογή “ΕraseIDB”. 2 φορές που το έκανα χωρίς να το πατήσω, το Μ19 μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, πάγωνε στην αρχική οθόνη του, στο boot logo.

7. Στην συνέχεια υπάρχει μία σειρά από ονόματα και τα κουτάκια στα αριστερά τους τικαρισμένα, καθώς αυτά είναι απαραίτητα. Στο τέρμα δεξιά υπάρχει το πλήκτρο με τις 3 τελίτσες για να βρούμε τα αρχεία που χρειάζονται. Το πατάμε σε κάθε ένα από τα τικαρισμένα αρχεία και πηγαίνουμε στο φάκελλο που ξεζιπάραμε το FW και τα επιλέγουμε.

8. Πατάμε το πλήκτρο “Run” και αρχίζει το κόλπο.

9. Σε περίπου 3-4 λεπτά βαριά έχει τελειώσει και το Μ19 θα κάνει boot. Αφήστε το να ολοκληρώσει την διαδικασία. Θα καταλάβετε ότι είστε έτοιμοι μόλις δείτε κινέζικα στην οθόνη, όπου και θα πάτε στα Settings(το εικονίδιο είναι διαφορετικό – μοιάζει με οριζόντιο equalizer) και πατάτε στο εικονίδιο με το “Α” και μετά την πρώτη από επάνω επιλογή για να αλλάξετε την γλώσσα.

 

Τα καλά νέα :

 

1. Όλα λειτουργούν ωραιότατα.

2. Skype, Youtube, Flash, Καμερες, USB, HDMI

 

Tα όχι και τόσο καλά νέα :

 

1. Υποστήριξη Bluetooth δεν υπάρχει.

2. Oι στοκ εφαρμογές είναι ελάχιστες.

3. Ο flash player δεν περιμβάνεται εξαρχής και πρέπει να κατέβει από το Market-Play store. Όλα όμως κατεβαίνουν χωρίς πρόβλημα.

4. Το μέγεθος των εικονιδίων είναι πιο μεγάλο σαν αν έχει αλλά ξει η ανάλυση. Όχι απαραίτητα κακό αλλά φαίνεται κάπως μέχρι να το συνηθίσει κάποιος.

5. Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο γρήγορο όσο με την έκδοση 2.3.1. Για να το περιγράψω καλύτερα του λείπει η σπιρτάδα που είχε με την 2.3.1.

 

Ελπίζω να βρήκατε χρήσιμα όλα τα παραπάνω και να θυμάστε ότι αν κάνετε την αναβάθμιση, την κάνετε με δικό σας ρίσκο(το σύνηθες disclaimer) αν και παρόλο που μου κόλλησε 2 φορές και δεν άναβε άλλη μία δεν κατάφερα να το μπρικάρω. Απλά χρειάζεται να έχετε πρόχειρη και την rom που φοράει τώρα και να την επανεγκαταστήσετε χρησιμοποιώντας το RKBatch Tool v1.3.

 

Mέσα στην εβδομάδα αν προλάβω θα κάνω και ένα βιντέακι δείχνοντας την όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...