Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιος τροπος με την εφαρμογη facebook for android οταν παταω ενα λινκ που αφορα youtube (μου ανοιγει παραθυρο με επιλογες με πιο προγραμα θα ανοιξω το βιντεο πλοιηγος, skyfire,opera) να μου βγαζει κ επιλογη για το .app του youtube????Με καποιο τροπο γινεται γιατι στην εφαρμογη 3d flowers facebook βγαζει την επιλογη μεταξη των αλλων και youtube κανονικα....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αυτό το thread συζητάμε για ότι έχει να κάνει με την Τροποποίηση/Βελτίωση του Galaxy S και όχι για εφαρμογές.

Μπορείς να κάνεις την ερώτηση σου στο αντίστοιχο thread.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Μια ερώτηση μονο.

έχω:

 

Firm: 2.3.4

Baseband: I9000XXJVP

kernel: 2.6.35.7-I9000xxjvp-CL262642σε.infra@ΣΕΡ-40#2

Build number: GINGERBREAD.XXJVP

 

πιο μπορώ να βάλω από αυτά?

 

Αρχεία Ευρωπαϊκών firmware για το Galaxy S

 

Gingerbread 2.3.6

I9000XWJVW (AUT) (έκδοση 28 Οκτωβρίου - Ελβετία).

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype.

I9000XWJVZ (XEO) (έκδοση 25 Nοεμβρίου - Πολωνία).

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype.

I9000XWJW1 (XEN) (έκδοση 13 Δεκεμβρίου - Ολλανδία)

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype. Δεν περιέχει ελληνικά APN. 1 αρχείο, συνεπώς αρχίστε από το βήμα 2, χωρίς repartition.

 

Αν θέλει κάποιος και τα ελληνικά APN, και τη σιγουριά των 3ων αρχείων, μπορούν να βάλουν αυτήν την I9000XWJW1 (ή από εδώ)που έφτιαξε ο Superuser (ευχαριστούμε ) η οποία απλά διαφέρει στο ότι περιέχει τo ελληνικό csc (EUR).

 

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Μια ερώτηση μονο.

έχω:

Firm: 2.3.4

Baseband: I9000XXJVP

kernel: 2.6.35.7-I9000xxjvp-CL262642σε.infra@ΣΕΡ-40#2

Build number: GINGERBREAD.XXJVP

πιο μπορώ να βάλω από αυτά?

 

 

οποια θελεις.

οτι υπαρχει στο sub-forum μας ειναι για το κινητο μας (i9000)

η jw1 ειναι η καλυτερη για τους περισσοτερους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχεία Ευρωπαϊκών firmware για το Galaxy S

 

Gingerbread 2.3.6

I9000XWJVW (AUT) (έκδοση 28 Οκτωβρίου - Ελβετία).

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype.

I9000XWJVZ (XEO) (έκδοση 25 Nοεμβρίου - Πολωνία).

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype.

I9000XWJW1 (XEN) (έκδοση 13 Δεκεμβρίου - Ολλανδία)

Περιέχει ελληνικά μενού, πληκτρολόγια και swype. Δεν περιέχει ελληνικά APN. 1 αρχείο, συνεπώς αρχίστε από το βήμα 2, χωρίς repartition.

 

Αν θέλει κάποιος και τα ελληνικά APN, και τη σιγουριά των 3ων αρχείων, μπορούν να βάλουν αυτήν την I9000XWJW1 (ή από εδώ)που έφτιαξε ο Superuser (ευχαριστούμε ) η οποία απλά διαφέρει στο ότι περιέχει τo ελληνικό csc (EUR).

 

Thanx

 

Γεια σου αδερφέ,

Λοιπόν και εγώ τυχαίνει πρόσφατα να έκανα το πρώτο μου flash-άρισμα

Όπως προτείνουν και οι περισσότεροι στο forum θεωρώ πως η καλύτερη είναι η τελευταία "I9000XWJW1 (XEN) (έκδοση 13 Δεκεμβρίου - Ολλανδία)".

Εγώ επειδή δεν το πολυέχω με τις τροποποιήσεις δοκίμασα αυτήν του Superuser από το link μέσα στην παρένθεση.

Εύκολη παραμετροποίηση, εύκολη εγκατάσταση, εύκολα βήματα = Γαλαξίας με τελευταία έκδοση Gingerbread :)

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! :)

 

Όποιος ενδιαφέρεται για 720p playback στο YouTube app, ας δει το τελευταίο μου mod:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1529715

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! :)

 

Όποιος ενδιαφέρεται για 720p playback στο YouTube app, ας δει το τελευταίο μου mod:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1529715

 

Για εξηγησε μου γιατι δεν καταλαβα. Τι ακριβως αλλαζει οταν τo patchareis ? Δεν παιζει 720p απο μονο του?

 

EDIT δοκιμασα το δικο σου 2.4.4 και δουλευει αλλα δε μπορω να καταλαβω τι διαφορα πρεπει να περιμενω να δω :p

Οταν τσεκαρω το HQ στην πραγματικοτητα ειναι HD ?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Είσαι 100% σίγουρος ότι το εγκατέστησες σωστά;

 

Δεν μπορώ να δοκιμάσω το 2.4.4 εγώ προσωπικά λόγω ICS (4.0.3), αλλά στο 3.5.5 μου γράφει HD αντί HQ, και είναι προφανής η διαφορά στην ποιότητα.

 

edit:

Το κατέβασα για λίγο το 2.4.4, γιατί μου λένε οτι δεν παίζει.

Το κοιτάζω.

 

edit2:

Fixed και για Froyo/GB. Check it ;)

Edited by kostis132
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω βοήθεια για να κάνω το galaxy μου root. Έχει BUJVA kernel.

Το έχει κάνει κανείς; Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω βοήθεια για να κάνω το galaxy μου root. Έχει BUJVA kernel.

Το έχει κάνει κανείς; Τι πρέπει να κάνω;

 

Κατ'αρχάς να διαβάσεις το επισημασμένο θέμα, που έχει όλους τους τρόπους για root, εδώ. Δυστυχώς λόγω του SOPA κτλ. έχουν κλείσει το multiupload κι έτσι οι kernels για το fuguroot κομμάτι που είχα ανεβάσει χαθήκανε και δεν τους έχω πια.

Έτσι σου μένει (εκτός αν τους ανεβάσει κάποιος άλλος) ο semaphore kernel, που είναι ένας πολύ καλός και εύκολος τρόπος για root. Εγώ παρ'όλα αυτά στη θέση σου αν ήθελα να μείνω σε gingerbread θα έφευγα από τη rom της vodafone και θα έβαζα την JW1, που είναι η τελευταία και πολύ καλύτερη απ'αυτή που έχεις.

O λόγος που δε βρίσκεις εύκολα root για τη δικιά σου rom είναι ότι σπάνια (σχεδόν ποτέ) ασχολούνται οι developers με branded roms, γιατί είναι πάντα χάλια, και γεμάτες με άχρηστα προγράμματα του εκάστοτε παρόχου (στην περίπτωσή σου vodafone).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω βοήθεια για να κάνω το galaxy μου root. Έχει BUJVA kernel.

Το έχει κάνει κανείς; Τι πρέπει να κάνω;

 

Δεν ξερω αν γινεται..

Εγω ειμαι νεος κατοχος της συσκευης παντως και διαβαζω τα παρακατω απο το μεσημερι.

Πολυ καλοι οδηγοι.

 

Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S

Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης

Root στο Samsung Galaxy S

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να διαβάσεις το επισημασμένο θέμα, που έχει όλους τους τρόπους για root, εδώ. Δυστυχώς λόγω του SOPA κτλ. έχουν κλείσει το multiupload κι έτσι οι kernels για το fuguroot κομμάτι που είχα ανεβάσει χαθήκανε και δεν τους έχω πια.

Έτσι σου μένει (εκτός αν τους ανεβάσει κάποιος άλλος) ο semaphore kernel, που είναι ένας πολύ καλός και εύκολος τρόπος για root. Εγώ παρ'όλα αυτά στη θέση σου αν ήθελα να μείνω σε gingerbread θα έφευγα από τη rom της vodafone και θα έβαζα την JW1, που είναι η τελευταία και πολύ καλύτερη απ'αυτή που έχεις.

O λόγος που δε βρίσκεις εύκολα root για τη δικιά σου rom είναι ότι σπάνια (σχεδόν ποτέ) ασχολούνται οι developers με branded roms, γιατί είναι πάντα χάλια, και γεμάτες με άχρηστα προγράμματα του εκάστοτε παρόχου (στην περίπτωσή σου vodafone).

 

Είχα κάποια στιγμή κατεβάσει τον kernel αλλά φοβήθηκα να δοκιμάσω γιατί το αρχείο που κατέβασα είχε κατάληξη .md5 (BUJVA_kernel.tar.md5) και δεν έβρισκα κάποιο πράγραμμα να κάνει extract md5 αρχεία. Βέβαια κατάφερα να αποσυμπιέσω το αρχείο βγάζοντας τη κατάληξη md5 και έτσι το αρχείο γίνεται tar αλλά όπως είπα φοβήθηκα να κάνω το root.

Ξέρεις αν θα δουλέψει έτσι ή κάποιο πρόγραμμα που ανοίγει md5 αρχεία.

To root το χρειάζομαι για να κάνω backup και να βάλω άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Το Odin διαβάζει .tar και .md5 αρχεία. Ευτυχώς που δεν έκανες τίποτα όταν το αποσυμπίεσες επειδή δεν πρέπει να το αποσυμπιέσεις! Τα .md5 τα φλασάρουμε όπως είναι.

Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις καλά τους οδηγούς πριν κάνεις οτιδήποτε διαφορετικά μπορεί να προκαλέσεις ζημιά στο κινητό σου η οποία μετά δεν θα διορθώνεται!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω μια ερωτησουλα σχετικα με μια custom rom... Το ξερω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις καλυτερα ειναι να δοκιμαζεις μονος σου και να βλεπεις τι σου καθετε καλυτερα αλλα το κινητο δεν ειναι δικο μου και δεν μπορω να το κρατησω για δοκιμες... και εξηγουμε, στο sgs το Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω μια ερωτησουλα σχετικα με μια custom rom... Το ξερω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις καλυτερα ειναι να δοκιμαζεις μονος σου και να βλεπεις τι σου καθετε καλυτερα αλλα το κινητο δεν ειναι δικο μου και δεν μπορω να το κρατησω για δοκιμες... και εξηγουμε, στο sgs το

 

βαλε τη στοκ jw1 και βαλε εναν custom kernel τυπου semaphore κτλ (εχει και αλλους) ο οποιος υποστηριζει o/c και κλοκαρε οσο μπορεις, μαζι με την συχνοτητα του επεξεργαστη ανεβαινει και αυτη της gpu

γυρω στα 1300 με 1400 θα ειναι μια χαρα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χθες εγκατέστησα από το market τον ex dialer.Στη συνέχεια έκανα uninstall τις stock εφαρμογές για τις επαφές και τον dialer (αφού πρώτα κράτησα backup τα .apk) με Root Uninstaller.Αντιμπετωπίζω το εξής πρόβλημα.Σήμερα χρειάστηκε να προσθέσω μία καινούρια επαφή.

Μόλις επιλέγω Νέα επαφή δεν κάνει τίποτα.Δοκίμασα να κάνω επανεγκατάσταση της εφαρμογής αλλά τζίφος.

Έπειτα,με Root Explorer πήγα στο φάκελο που είναι το backup για να δοκιμάσω να ξανακάνω εγκατάσταση τα .apk των stock εφαρμογών,αλλά μόλις πατάω εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη".

 

Μπορώ να διορθώσω την κατάσταση χωρίς να καταφεύγω σε φλασάρισμα;

Να πω πως αυτή τη στιγμή είμαι με JW1 και Semaphore Kernel.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Την stock εφαρμογή την βάζεις στο system/app και αλλάζεις τα "permissions" σε rw-r--r-- και το "change owner" σε root για Owner και Group. Αφού τελειώσεις με αυτήν την διαδικασία κάνεις reboot το κινητό σου. Με αυτόν τον τρόπο κάνεις εγκατάσταση των εφαρμογών στο system και όχι με το να πατάς εγκατάσταση.

Δοκίμασε το και λογικά θα δουλέψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έκανα mount as rw το system/app και πέταξα μέσα τα .apk.

 

Όταν λες να αλλάξω τα permissions και το change owner,πως το κάνω; :O

 

EDIT: Το change owner σε root για owner και group το έκανα.

Για τα permissions είμαι λίγο μπερδεμένος.Είναι όλα τικαρισμένα ακτός από το write στο others.Tα special permissions δεν είναι τικαρισμένα.

Edited by scandalian
Link to comment
Share on other sites

Πατάς πάνω στην εφαρμογή μέχρι να ανοίξουν οι επιλογές και πατάς "Permissions". Τικάρεις όλα κάτω από εκεί που λέει "Read" και το πρώτο κάτω από το "Write" (δεν πειράζεις τα Special Permissions). Όλα τα άλλα τα ξετικάρεις. Μετά πας πάλι στις επιλογές κάνεις scroll μέχρι κάτω και πατάς "Change Owner". Στο "Owner" και στο "Group" επιλέγεις από την λίστα το root (είναι το πρώτο). Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Tα έκανα όλα όπως είπες,έκανα και reboot,αλλά οι επαφές και ο dialer δε φαίνονται στο menu.

Μάλλον δε το αποφεύγω το φλασάρισμα :p

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τις εφαρμογές του συστήματος είναι καλό να μην τις πειράζουμε ή αν είναι να τις πειράξουμε κάνουμε πρώτα ένα nandroid backup για να αποφεύγουμε τέτοιες καταστάσεις.

Εδώ υπάρχει και μία λίστα με εφαρμογές τις οποίες μπορείς να αφαιρέσεις με ασφάλεια.

Αφού δεν πέτυχε αυτό τότε ίσως χρειαστεί να φλασάρεις. Για περίμενε λίγο μήπως σου πει κανένας άλλος κάποια άλλη ιδέα αν και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει να περάσει κανείς κάποιο από τα boot animations της σελίδας του semaphore;

Κατέβασα το animation με το wall που μου άρεσε και το αντέγραψα στο /data/local αλλά αντί για το κλασικό animation semaphore που είχα, μου έβγαλε τη λέξη android και απλά μπήκε στην αρχική οθόνη του κινητού.

Όταν δοκίμασα να το βάλω στο path /system/media ξεκίναγε να το αντιγράφει αλλά μετά διέκοπτε την αντιγραφή και με προέτρεπε να κάνω skip.Μήπως δεν χωράει; Είναι 3,4ΜΒ.

Μπορώ να κάνω κάτι για να το χωρέσω;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει να περάσει κανείς κάποιο από τα boot animations της σελίδας του semaphore;

Κατέβασα το animation με το wall που μου άρεσε και το αντέγραψα στο /data/local αλλά αντί για το κλασικό animation semaphore που είχα, μου έβγαλε τη λέξη android και απλά μπήκε στην αρχική οθόνη του κινητού.

Όταν δοκίμασα να το βάλω στο path /system/media ξεκίναγε να το αντιγράφει αλλά μετά διέκοπτε την αντιγραφή και με προέτρεπε να κάνω skip.Μήπως δεν χωράει; Είναι 3,4ΜΒ.

Μπορώ να κάνω κάτι για να το χωρέσω;

 

Αλλαξες το όνομα σε "bootanimation.zip" ?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...