Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια αγορασα πριν δυο μερες το κινητο. οταν με καλουν και απαντω γραφει

"προβλημα συνδεσης""ακυρο"

μιλαω κανονικα, αλλα αυτο μενου που παρουσιαζεται ειναι ενοχλητικο.

ξερετε τι μπορει να φταιει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς αν όχι όλοι περιμένουμε την αναβάθμιση σε Android 2.3 που και καλά θα έβγαινε το φθινόπωρο του 2011. Θέλω να ρωτήσω, ξέρει κανείς που και πότε έχει ανακοινωθεί ή ειπωθεί επίσημα από την Alcatel ότι θα βγει αυτή η αναβάθμιση για το OT-990; Αν υπάρχει κάπου στο internet θα ήθελα πολύ ένα link να το δω.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,γνωριζει κανεις σε ποιο συστημα αρχειων (ntfs-fat 32)κανουμε το παρτισιον στη καρτα μνημης; δεν τα εχω καταφερει ακομα,αφου κατεστρεψα μια 8 αρα μνημη.....χρειαζεται να εχω την μνημη στο καρντ ριντερ για να κανω το παρτισιον; σε προηγουμενεε σελιδες αναφερει καποιος φιλος οτι κανουμε την καρτα σε μορφη ext2....πως γινεται αυτο; ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

αν εχει καποιος την διαθεση ας μου γραψει με pm... τι ακριβως κανουμε για να δημιουργησουμε 2 particion se ext2 φορματ....παιδια ειμαι ασχετος και ειμαι κοντα στο να χαλασω και την νεα 16gb που αγορασα...παιδια αναλυτικα βημα βημα...σας ευχαριστω...γιαννης.. HELP....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον φιλο yasuo για την βοηθεια του...τελικως τα καταφερα να κανω παρτισιον μετα απο πολυ κοπο... για τις ενοχλητικες διαφημισεις που εμφανιζονται σε καθε εφαρμογη υπαρχει κανενας τροπος να τις σταματησουμε;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τον φιλο yasuo για την βοηθεια του...τελικως τα καταφερα να κανω παρτισιον μετα απο πολυ κοπο... για τις ενοχλητικες διαφημισεις που εμφανιζονται σε καθε εφαρμογη υπαρχει κανενας τροπος να τις σταματησουμε;

https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παρακάτω link με τον τρόπο που περιγράφεται γίνεται να μεταφέρει κανείς στην sd τις εφαρμογές που έχει απενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς στην sd χωρίς να έχει root access. Εξαιρούνται φυσικά οι εφαρμογές που έχουν widget και οι εφαρμογές της rom. Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή τη συσκευή στα χέρια μου να το δοκιμάσω. Για όποιον ενδιαφέρεται:

http://www.bongizmo.com/blog/moving-all-android-apps-to-sdcard-apps2sd-froyo/comment-page-1/

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την απάντηση:

Dear Marios,

Now we have developed software to upgrade one touch 990 from Android 2.2 to android 2.3, but please note that not all one touch 990 can be upgraded; it depends on requirement from service provider. Now there are 2 ways to make it. One is with one touch upgrade; the other is FOTA.

Please upgrade your phone with one touch upgrade which can be downloaded from the following website:http://www.alcatelonetouch.com/support/download/ot-990.html

You can also refer to the following FOTA FAQ to upgrade your phone:

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/support/faq/fota.html

 

Q3How can I use FOTA to make phone upgrade?

If your phone Android OS version isn't updated after the upgrade, then it means your phone doesn't support Android OS upgrade at the moment.

 

Should you have another request, do not hesitate to contact us.

Thank you for choosing Alcatel!

 

Όταν ρώτησα τι εννοούν με το "it depends on requirement from service provider" η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

Dear Marios,

One Touch 990 android version upgrading successfull or not depend on your service provider's order which is our direct customer's requirment.

Now we have developed software to upgrade one touch 990 some for some service provider.

 

Ομολογώ πως δεν έχω καταλάβει τι εννοούνε. Τι σχέση έχει ο πάροχος; Εννοεί πως η αναβάθμιση θα παρέχεται μόνο σε branded συσκευές και έπειτα από παραγγελία του εκάστοτε παρόχου; Και με τις unbranded συσκευές τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως δεν έχω καταλάβει τι εννοούνε. Τι σχέση έχει ο πάροχος; Εννοεί πως η αναβάθμιση θα παρέχεται μόνο σε branded συσκευές και έπειτα από παραγγελία του εκάστοτε παρόχου; Και με τις unbranded συσκευές τι γίνεται;

 

Βασικά την απαντηση την εδωσες μονος σου. Μπορει ο παροχος (του οποίου το logo το βλέπεις στο ανοιγμα) για τους δικους του λογους να μην σε αφησει να αναβαθμίσεις σε 2.3 πχ.....για να σε προτρεψει να παρεις το νεο μοντελο με τα σουπερ ντουπερ χαρακτηριστικα (λεω εγω τωρα συνομοσιολογιες :X )

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που εγώ καθώς και πολλοί άλλοι δεν βλέπουμε κανένα logo κανενός provider. Για δεύτερη φορά μου γράψαν ότι πλέον έχουν αναπτύξει το λογισμικό για την αναβάθμιση του OT 990 (αν και δεν ήταν αυτό που τους ρώτησα) σαν να το τονίζουν, αλλά από ότι φαίνεται όσοι έχουμε unbranded συσκευές θεωρούμαστε δεύτερης προτεραιότητας πελάτες ("service provider's order which is our direct customer's") και γι' αυτό δεν θα μας δώσουν την αναβάθμιση.

 

EDIT:

Σε ερώτηση αν θεωρούμαστε δεύτερης προτεραιότητας πελάτες και αν θεωρούν ότι "δικαιούμαστε" και εμείς οι κάτοχοι unbranded συσκευών την αναβάθμιση, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

 

Dear Marios,

We make an apology for causing misapprehension.

Big customer means that not only sales order,but also different softwares and application equipped order.Please note that upgrading was not a unilateral decision.The mobile phone manufacturer take cooperation with service provider to provide mobile service to end user.

We sincerely apologize the inconvenience!

 

Επομένως είναι ξεκάθαρο ότι δεν θα έχουμε αναβάθμιση σε 2.3

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Από τον Οκτώβριο του 2011 που θα έβγαινε η αναβάθμιση κάνουμε υπομονή. Το ζητούμενο είναι αν θα βγει αναβάθμιση και για τις unbranded συσκευές. Όσο για τις custom rom πάντα έχουν περισσότερα bug από τις official. Ποιο το νόημα να κάνεις τη ζωή σου πιο δύσκολη;
Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που εγώ καθώς και πολλοί άλλοι δεν βλέπουμε κανένα logo κανενός provider. Για δεύτερη φορά μου γράψαν ότι πλέον έχουν αναπτύξει το λογισμικό για την αναβάθμιση του OT 990 (αν και δεν ήταν αυτό που τους ρώτησα) σαν να το τονίζουν, αλλά από ότι φαίνεται όσοι έχουμε unbranded συσκευές θεωρούμαστε δεύτερης προτεραιότητας πελάτες ("service provider's order which is our direct customer's") και γι' αυτό δεν θα μας δώσουν την αναβάθμιση.

 

EDIT:

Σε ερώτηση αν θεωρούμαστε δεύτερης προτεραιότητας πελάτες και αν θεωρούν ότι "δικαιούμαστε" και εμείς οι κάτοχοι unbranded συσκευών την αναβάθμιση, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

 

Dear Marios,

We make an apology for causing misapprehension.

Big customer means that not only sales order,but also different softwares and application equipped order.Please note that upgrading was not a unilateral decision.The mobile phone manufacturer take cooperation with service provider to provide mobile service to end user.

We sincerely apologize the inconvenience!

 

Επομένως είναι ξεκάθαρο ότι δεν θα έχουμε αναβάθμιση σε 2.3

 

Δεν θεωρω οτι λέει αυτο.

Εννοει πως αν εχεις κινητό που το αγορασες σαν απλη συσκευη τοτε δεν δεσμευεσε και μπορεις να κατεβασεις θεωριτικά να κατεβάσεις την 2.3.

Αν τωρα η συσκευή που αγορασες "συνδεεται" με κάποιο τροπο με τον εκάστοτε πάροχο - (πχ τρεχει καποιο custom υπομενού του παρόχου ή το κινητό ηρθε στην Ελλάδα μέσω του δικτυου αντιπροσώπων του παροχου (πχ Γερμανος, Wind shop, Vodafone shops κλπ) τοτε, θεωρητικά πάντα μπορει να μην μπορεις να την κατεβάσεις.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο εννοούν. Έπειτα και από την τελευταία τους απάντηση μου είναι πλέον ξεκάθαρο. Οι απαντήσεις τους είναι: "Η αναβάθμιση είναι πλέον έτοιμη για κατέβασμα" και περιγράφει τους δύο τρόπους με τους οποίους μπορεί κανείς να την κατεβάσει. Θα δεις αν το επιχειρήσεις ότι η εφαρμογή για την εγκατάσταση της ενημέρωσης μέσω pc ξαναεγκαθιστά την 2.2 και το λέει στην απάντησή τους ότι "άμα περάσει την ίδια έκδοση σημαίνει πως η 2.3 δεν είναι διαθέσιμη" όπως επίσης ξεκάθαρα λέει πως "δεν είναι διαθέσιμη για όλες τις συσκευές". Ενώ αν επιχειρήσεις με τον δεύτερο τρόπο να δεις αν υπάρχει κάποια ενημέρωση από το μενού της συσκευής θα δεις πως δεν θα βρει ενημέρωση για 2.3. Επίσης απαντάνε πως το να βγάλουν αναβάθμιση δεν ήταν απόφαση της Alcatel αλλά έγινε έπειτα από "παραγγελία", από κοινού απόφαση και σε συνεργασία με τον εκάστοτε πάροχο. Και όντως στο XDA διαβάζω πως η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη σε κάποιες χώρες της Ασίας και της Ευρώπης και σε συνδρομητές συγκεκριμένων εταιριών. Στην πραγματικότητα δηλαδή γίνεται το αντίθετο από αυτό που υποθέτεις.

 

Πιστεύω πως αν αρκετός κόσμος στείλει email και δείξει τη δυσαρέσκεια του στην υποστήριξη της εταιρίας (άσχετα από το αν είναι αλήθεια ή όχι) μπορεί κάποια στιγμή να γίνει κάποια ανατροπή και να την διαθέσουν για όλες τις συσκευές. Καινούρια εταιρία είναι (TCL electronics) στο χώρο των smartphones και προσπαθεί να μπει δυναμικά. Εγώ έστειλα και τέταρτο email και περιμένω απάντηση.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις αγορασα την συσκευη.Και μιας και ειμαι νεος στον κοσμο των smartphones και του android θα θελα τη βοηθεια σας. Πρωτη φορτιση της μπαταριας για 4 ωρες?Να βαλω την μπαταρια οπως ειναι και να το ανοιξω και μολις ξεφορτισει να το βαλω στη πριζα ή με το που βαλω την μπαταρια χωρις να το ανοιξω να το βαλω για φορτισμα?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις αγορασα την συσκευη.Και μιας και ειμαι νεος στον κοσμο των smartphones και του android θα θελα τη βοηθεια σας. Πρωτη φορτιση της μπαταριας για 4 ωρες?Να βαλω την μπαταρια οπως ειναι και να το ανοιξω και μολις ξεφορτισει να το βαλω στη πριζα ή με το που βαλω την μπαταρια χωρις να το ανοιξω να το βαλω για φορτισμα?
Μην ασχολήσου με τον μύθο τη μεγάλης φόρτησης. Φόρτισε κανονικά μέχρι να φορτίσει τελείως και χρησιμοποίησε την συσκευή. Στο 10-15% ξαναφώρτησε πλήρως. Γενικά οι πρώτες φορτίσεις να είναι από σχετικά άδεια μπαταρία (όχι τελέιως άδεια!) και να είναι πλήρεις! Τίποτα αλλο δεν έχει σημασία.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Tο δικό μου δεν παίζει με αλλα ακουστικά παρα μονο με τα δικά του. Ειναι προβλιματικη η συσκευή μου ή συμβαίνει σε όλους;

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/support/faq/android_phones.html

Q11 Why doesn’t my earphone work properly?

Alcatel Android phones have refined design in earphone connector which can only be compatible with the original earphone. Please use the original earphone.

 

Ο λόγος για τον οποίο δεν δουλεύει κανένα handsfree εκτός από αυτά της Alcatel. Απαράδεκτο. Είναι το πρώτο κινητό που έχει δει ποτέ με τέτοιο περιορισμό.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/support/faq/android_phones.html

Q11 Why doesn’t my earphone work properly?

Alcatel Android phones have refined design in earphone connector which can only be compatible with the original earphone. Please use the original earphone.

 

Ο λόγος για τον οποίο δεν δουλεύει κανένα handsfree εκτός από αυτά της Alcatel. Απαράδεκτο. Είναι το πρώτο κινητό που έχει δει ποτέ με τέτοιο περιορισμό.

εχω ενα hands free samsung και δουλευει μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
http://www.alcatelonetouch.com/global-en/support/faq/android_phones.html

Q11 Why doesn’t my earphone work properly?

Alcatel Android phones have refined design in earphone connector which can only be compatible with the original earphone. Please use the original earphone.

 

Ο λόγος για τον οποίο δεν δουλεύει κανένα handsfree εκτός από αυτά της Alcatel. Απαράδεκτο. Είναι το πρώτο κινητό που έχει δει ποτέ με τέτοιο περιορισμό.

 

μην το λες αυτο. και το νοκια c3-00 ειχε το ιδιο προβλημα. παντως η κοπελα μου το χρησιμοποιει (το 990) και με τα ακουστικα απο το galaxy s μου και δουλευει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάλι δούλεψαν 0 στα 3 (LG, Nokia και φθηνά no name). Και την απάντηση τη δίνει η Alcatel εκ των προτέρων: η συσκευή είναι σχεδιασμένη ώστε να είναι συμβατή μόνο με τα αυθεντικά αξεσουάρ. Με τα hands free που χρησιμοποιείτε ο ήχος ακούγεται καθαρά και δυνατά όπως θα έπρεπε; Το μικρόφωνο δουλεύει σωστά, σας ακούνε δυνατά και καθαρά; Θα με διευκολύνατε πάρα πολύ αν μου λέγατε το μοντέλο να το ψάξω να αγοράσω.
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Σε εμένα πάλι δούλεψαν 0 στα 3 (LG, Nokia και φθηνά no name). Και την απάντηση τη δίνει η Alcatel εκ των προτέρων: η συσκευή είναι σχεδιασμένη ώστε να είναι συμβατή μόνο με τα αυθεντικά αξεσουάρ. Με τα hands free που χρησιμοποιείτε ο ήχος ακούγεται καθαρά και δυνατά όπως θα έπρεπε; Το μικρόφωνο δουλεύει σωστά, σας ακούνε δυνατά και καθαρά; Θα με διευκολύνατε πάρα πολύ αν μου λέγατε το μοντέλο να το ψάξω να αγοράσω.

 

θα σε ενημερωσω σε 2 μερες φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καθως ειμαι νεος και ασχετος στον κοσμο του android παρακληση τη βοηθεια σας.Στην αρχικη οθονη το ΟΤ 990 εχει ενα εικονιδιο Play Store.Αυτο ειναι το Android Market?Μπηκα μεσω του browser με wifi στο google.com και αναζητησα την επιλογη Android Market οταν μ εβγαλε την επιλογη Εγκατασταση πατησα πανω αλλα ελεγε οτι η συσκευη δεν ειναι καταλληλη.Οταν κατεβαζω εφαρμογες απ το Android Market (οταν με βοηθησετε να το βρω) χρειαζεται το wifi να ειναι ανοιχτο?Αν δεν ειναι συνδεεται με 3G και με χρεωνει?Με ενδιαφερουν πολυ εφαρμογες για εξοικονομηση μπαταριας και ενημερωτικες εφαρμογες( καιρος,κινηση,μαγαζια,σημεια ενδιαφεροντος) αλλα και παιχνιδια
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...