Jump to content

Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα κάτι δε κάνεις σωστά. Ειδικά σε windows 7 είναι καρατσεκαρισμένο ότι δουλέυει κανονικά με τις οδηγίες. Αν έχεις teamviewer στο φτιάχνω εγώ.

 

εμένα μου το βγάζει σε windows 7 ενημερωμένα,με την τελευταία έκδοση του phoenix.παρ όλα αυτά δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα λέω ότι αν δεν τον έχει δημιουργήσει αυτόματα, τον δημιουργείτε εσείς..

Ναι φιλε μου,απλως ξεχασα εγω να αναφερω παρ' ολο που εχω windows 7 δεν υπηρχε ο φακελος και τα 2 πεδια τα εβαλα manual...(το 3ο εβαλε default) το αναφερω για οποιον του συμβει το ιδιο:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Nέο προβλημα... Μου βγαζει Data Package not found for product type RM-596 and code 599774....Τι κανω τωρα? :worry:

Βγήκε αυτο αφου το ετρεξα ως admin και κανοντας αυτο που λεει πανω ο bikos68...

Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Nέο προβλημα... Μου βγαζει Data Package not found for product type RM-596 and code 599774....Τι κανω τωρα? :worry:

Βγήκε αυτο αφου το ετρεξα ως admin και κανοντας αυτο που λεει πανω ο bikos68...

Για να δουμε...λοιπον πριν ανοιξεις τον φοινικα κανεις τους φακελους οπως ακριβως τα δινει ο φιλος moralas C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 ,εγω για σιγουρια εκανα copy paste απ το κειμενο τα ονοματα των φακελων.στον τελευταιο φακελο rm-596 ριχνεις-κανεις extract τα αρχεια της μπελλε.μετα κανε οτι δειχνει η εικονα δηλ tolls-product location και στο πινακακι βαλε εσυ που add δηλαδη τον παραπανω προορισμο C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 και το αλλο που ειχε καντο del να μεινει μονο αυτο C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 στο αποκατω επιπεδο παλι ακριβως το ιδιο C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 -Apply και θα σου πει το τριτο να βαλει βαλει ενα default για να μην ειναι κενο πατας οκ και συνεχιζεις τα παρακατω οπως τα λεει ο οδηγος,για προσπαθησε...:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε...λοιπον πριν ανοιξεις τον φοινικα κανεις τους φακελους οπως ακριβως τα δινει ο φιλος moralas C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 ,εγω για σιγουρια εκανα copy paste απ το κειμενο τα ονοματα των φακελων.στον τελευταιο φακελο rm-596 ριχνεις-κανεις extract τα αρχεια της μπελλε.μετα κανε οτι δειχνει η εικονα δηλ tolls-product location και στο πινακακι βαλε εσυ που add δηλαδη τον παραπανω προορισμο C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 και το αλλο που ειχε καντο del να μεινει μονο αυτο C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 στο αποκατω επιπεδο παλι ακριβως το ιδιο C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-596 -Apply και θα σου πει το τριτο να βαλει βαλει ενα default για να μην ειναι κενο πατας οκ και συνεχιζεις τα παρακατω οπως τα λεει ο οδηγος,για προσπαθησε...:)

 

φιλε μου ολοι τα λετε μια χαρα και πολυ σωστα και κανουμε ακριβως αυτα που λετε οπως τα λεει και ο οδηγος αλλα το παοτελεσμα ειναι το ιδιο δεν βρισκει ο φοινικας τα αρχεα της μπελε και μετα δεν μπορει να το φλασαρει μπορει καποιοσ να μου στειλει την μπελλε με πμ που να την εχει δοκιμασμενη

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ολοι τα λετε μια χαρα και πολυ σωστα και κανουμε ακριβως αυτα που λετε οπως τα λεει και ο οδηγος αλλα το παοτελεσμα ειναι το ιδιο δεν βρισκει ο φοινικας τα αρχεα της μπελε και μετα δεν μπορει να το φλασαρει μπορει καποιοσ να μου στειλει την μπελλε με πμ που να την εχει δοκιμασμενη

 

φιλε μου και εγω ειχα το ειδιο πρωβλημα και η διαδρομι που εκανα και επιασε ηταν η εξεισ C:\Program files\Nokia\Phoenix/Products εφιαξα ενα φακελο ΡΜ-596 εβαλα τα αρχεια και τα βρηκε αμεσως. αν τωρα εχεις πιραξει ριθμησης καλητερα να το κανεις τον φινικα επεκ/στασι εκατ/ση και δοκημασετο

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ολοι τα λετε μια χαρα και πολυ σωστα και κανουμε ακριβως αυτα που λετε οπως τα λεει και ο οδηγος αλλα το παοτελεσμα ειναι το ιδιο δεν βρισκει ο φοινικας τα αρχεα της μπελε και μετα δεν μπορει να το φλασαρει μπορει καποιοσ να μου στειλει την μπελλε με πμ που να την εχει δοκιμασμενη

 

πριν πατήσεις το refurbish πατα τις τελίτσες δίπλα στ επιλογή του firmeare και διέγραψε το κοκκινισμενο αρχείο που λέει memory card

Link to comment
Share on other sites

παιδαι εχω φαει χοντρο κολημα με αυτο το φοινικα

τωρα εχω κατεβαση αυτη την εκδοση Phoenix Service Software 2011.14.004.45945 την εχω κανει εγκατασταση ως admistration και την ανοιγω ως adm... οταν βαζω τον product code 059F047 για να ακολουθησω τον οδηγο για τα ελληνικα του mpanos μου βγαζει αυτο το ....

FireDownloadUI

Το σύστημα δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση 'utf8'. Γραμμή 1, θέση 31.

και δεν μπορει να κανει Check availability

Πεστε μου γιατι συμβαινουν αυτα σε μενα και μερικους αλλους απο οτι εχω διαβασει ,και σε αλλους δουλευει κανονικα

Παω να τρελαθω, να χωρισω με την γυναικα μου γιατι ασχολουμε συνεχεια με αυτο

πειτε τι πρεπει να κανω ??

να δοκιμασω να βαλω την belle ακολουθοντας τον οδηγο του moralas ??, θα χασω τα ελληνικα ???

Link to comment
Share on other sites

παιδαι εχω φαει χοντρο κολημα με αυτο το φοινικα

τωρα εχω κατεβαση αυτη την εκδοση Phoenix Service Software 2011.14.004.45945 την εχω κανει εγκατασταση ως admistration και την ανοιγω ως adm... οταν βαζω τον product code 059F047 για να ακολουθησω τον οδηγο για τα ελληνικα του mpanos μου βγαζει αυτο το ....

FireDownloadUI

Το σύστημα δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση 'utf8'. Γραμμή 1, θέση 31.

και δεν μπορει να κανει Check availability

Πεστε μου γιατι συμβαινουν αυτα σε μενα και μερικους αλλους απο οτι εχω διαβασει ,και σε αλλους δουλευει κανονικα

Παω να τρελαθω, να χωρισω με την γυναικα μου γιατι ασχολουμε συνεχεια με αυτο

πειτε τι πρεπει να κανω ??

να δοκιμασω να βαλω την belle ακολουθοντας τον οδηγο του moralas ??, θα χασω τα ελληνικα ???

 

ΔΕΝ θα κατεβάσεις το firmware μεσω του phoenix. θα το κατεβάσεις μέσω του navifirm και θα τ αντιγράψεις στο φάκελο που ψάχνει το phoenix (λογικά programfiles\nokia\phoenix\products)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα κατεβάσεις το firmware μεσω του phoenix. θα το κατεβάσεις μέσω του navifirm και θα τ αντιγράψεις στο φάκελο που ψάχνει το phoenix (λογικά programfiles\nokia\phoenix\products)

 

θα μου πεις πως, και ποιο αρχεο, να κατεβασω απο το navifirm ??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα μου πεις πως, και ποιο αρχεο, να κατεβασω απο το navifirm ??

ευχαριστω

αριστερά στο navifirm επιλέγεις το μοντέλο της συσκευής σου,δίπλα μετά επιλέγεις την μεγαλύτερη έκδοση που είναι η 111.30.609,και δίπλα την έκδοση balkans κλπ.
Link to comment
Share on other sites

αριστερά στο navifirm επιλέγεις το μοντέλο της συσκευής σου,δίπλα μετά επιλέγεις την μεγαλύτερη έκδοση που είναι η 111.30.609,και δίπλα την έκδοση balkans κλπ.

 

αυτο ειναι αν χασω τα ελληνικα για να τα ξαναπερασω ετσι??

και κατι αλλο να σε ρωτησω

τωρα εχω ελληνικα , αν παω να βαλω την belle θα τα χασω ???

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αν χασω τα ελληνικα για να τα ξαναπερασω ετσι??

και κατι αλλο να σε ρωτησω

τωρα εχω ελληνικα , αν παω να βαλω την belle θα τα χασω ???

όχι αυτό είναι το firmware της belle με τα ελληνικά μέσα.το φλασάρεις με dead phone-refurbish κι έχεις belle με ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

αριστερά στο navifirm επιλέγεις το μοντέλο της συσκευής σου,δίπλα μετά επιλέγεις την μεγαλύτερη έκδοση που είναι η 111.30.609,και δίπλα την έκδοση balkans κλπ.

 

οκ τωρα το καταλαβα

θα το δοκιμασω αυριο

ελπιζω να πετυχει η αποπειρα και να μην χρειαστη να δωσω παλι ενα 20 στην νοκια

ευχαριστω καληνυχτα

Edited by gk33
Link to comment
Share on other sites

αυτη η εκδοση που λες ειναι balkns 0599850 ???

στον οδηγο του mpanos λεει να κατεβασουμε την 059F047 και να επιλεξουμε το περιεχομενο τησ 16 GB που ειναι καπου στα 2GB

Τι διαφορα εχει με αυτη που κατεβασα εγω την 0599850 που ειναι μονο 288 ΜΒ ??

δεν ξέρω,αυτή βλέπω ότι είναι η balkans,και 288ΜΒ είναι το firmware φυσικά,μ αυτό φλάσαρε

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την βελλ ( 0599774) ολα πηγαν καλα ,τρομαξα λιγο εκει με την αποσυνδεση /συνδεση ,γιατι δεν πετυχενε καλα και το εκανα μια δυο φορες στο τελος το πετυχα ,και αφου αρχισε να περνα τα αρχεια στο τελος μου εβγαλε ενα ερρορ οτι δεν μπορουσε να σκαναρι τις φοτο και επρεπε να κανω αποσ/συνδεση και να πατησω οκ. το εκανα καμποσες φορες και εβγαζε τα ιδια ,εβγαλα το τηλ. εκλεισα το φοινιξ και ανοιξα το τηλ. ειχε βαλει την βελλ μια χαρα και ελληνικα (τηλ. με κωδικο γερμανιας)

ξανα ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα για το phoenix software και αποφάσισα να κάνω εγγραφή για να βοηθηθώ από κάποιους οι οποίοι γνωρίζουν περισσότερα από μένα. Είναι τόσα πολλά που θέλω να πω αλλά καλλίτερα να εστιάσω σε συγκεκριμένο πρόβλημα. Πάντως να αναφέρω ότι η πρώτη μου επαφή με το λογισμικό Phoenix έγινε προ 3-4 μηνών όταν ήθελα να εγκαταστήσω το νέο firmware του Nokia N95 και δεν αναγνώριζε το Ovi PC Suite ότι υπάρχει νέο firmware.....δράμα η κατάσταση καθώς το προηγούμενο firmware είχε ένα bug με το ξυπνητήρι.

 

Να μην τα πολυλογώ, μου εκλάπη η συσκευή Nokia N95 προ 3 ημερών και αποφάσισα να αγοράσω μία νέα συσκευή από το Ηνωμένο Βασίλειο η οποία είναι κλειδωμένη από την Orange. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατό μέσω του Phoenix να ξεκλειδώσω τη συσκευή από την Orange ή την οποιαδήποτε εταιρεία που την έχει κλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα για το phoenix software και αποφάσισα να κάνω εγγραφή για να βοηθηθώ από κάποιους οι οποίοι γνωρίζουν περισσότερα από μένα. Είναι τόσα πολλά που θέλω να πω αλλά καλλίτερα να εστιάσω σε συγκεκριμένο πρόβλημα. Πάντως να αναφέρω ότι η πρώτη μου επαφή με το λογισμικό Phoenix έγινε προ 3-4 μηνών όταν ήθελα να εγκαταστήσω το νέο firmware του Nokia N95 και δεν αναγνώριζε το Ovi PC Suite ότι υπάρχει νέο firmware.....δράμα η κατάσταση καθώς το προηγούμενο firmware είχε ένα bug με το ξυπνητήρι.

 

Να μην τα πολυλογώ, μου εκλάπη η συσκευή Nokia N95 προ 3 ημερών και αποφάσισα να αγοράσω μία νέα συσκευή από το Ηνωμένο Βασίλειο η οποία είναι κλειδωμένη από την Orange. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατό μέσω του Phoenix να ξεκλειδώσω τη συσκευή από την Orange ή την οποιαδήποτε εταιρεία που την έχει κλειδώσει.

ναι,καθώς θα το φλασάρεις με το επίσημο firmware και θα ναι σαν καινουριο το κινητό

Link to comment
Share on other sites

ναι,καθώς θα το φλασάρεις με το επίσημο firmware και θα ναι σαν καινουριο το κινητό

 

Είσαι βέβαιος φίλε μου ότι είναι τόσο απλό? Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτό που λες, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο πολύπλοκο το θέμα καθώς λένε ότι θα πρέπει να το ξεκλειδώσω με μία άλλη διαδικασία εάν έχει κλειδωθεί από κάποια τηλεφωνική εταιρεία. Αναφέρεται στο διαδίκτυο ότι θα πρέπει να βρω το IMEI της συσκευής και βάσει αυτού θα λάβω έναν κωδικό ξεκλειδώματος. Έπειτα, όταν ενεργοποιήσω τη συσκευή, θα πληκτρολογήσω #PW+κωδικός ξεκλειδώματος+1# και μετά ξεκλείδωμα της SIM για να χρησιμοποιήσω από οποιαδήποτε εταιρεία επιθυμώ. οδηγίες

 

Λογικά είμαι εκτός θέματος αλλά εφ' όσον γίνεται τόσο απλά με το Phoenix γιατί γράφουν όλη αυτή την ιστορία στο διαδίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι βέβαιος φίλε μου ότι είναι τόσο απλό? Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτό που λες, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο πολύπλοκο το θέμα καθώς λένε ότι θα πρέπει να το ξεκλειδώσω με μία άλλη διαδικασία εάν έχει κλειδωθεί από κάποια τηλεφωνική εταιρεία. Αναφέρεται στο διαδίκτυο ότι θα πρέπει να βρω το IMEI της συσκευής και βάσει αυτού θα λάβω έναν κωδικό ξεκλειδώματος. Έπειτα, όταν ενεργοποιήσω τη συσκευή, θα πληκτρολογήσω #PW+κωδικός ξεκλειδώματος+1# και μετά ξεκλείδωμα της SIM για να χρησιμοποιήσω από οποιαδήποτε εταιρεία επιθυμώ. οδηγίες

 

Λογικά είμαι εκτός θέματος αλλά εφ' όσον γίνεται τόσο απλά με το Phoenix γιατί γράφουν όλη αυτή την ιστορία στο διαδίκτυο?

προφανώς κάνω λάθος!
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας

 

Παρόλαυτά ( μιας και απέτυχα :mad:), σας παραθέτω τι έκανα

 

Κατεβάζω και εγκαθιστώ το Phoenix_20104800444602

 

Phoenix-> Tools-> data package -> Product code :059G739 ->Check availability -> System does not support 'utf8' encoding. Line 1, position 31.

 

Ψάχνω στο forum (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3989921#post3989921 )

 

Ανακαλύπτω την ύπαρξη του NaviFirm

 

Με το NaviFirm+ 1.7 -> To run this application, you first must install one of the .NET Framework: 4.0

Contact your application publisher for intructions κλπ

 

Κατεβάζω το Navifirm 0.1

 

http://img545.imageshack.us/img545/4340/61188192.jpg

 

Κατεβάζω όλα τα αρχεία και τα βάζω στο φάκελο "C:\ProgramData\Nokia\Packages"

http://img833.imageshack.us/img833/1543/41536374.jpg

 

Phoenix-> Connections ->[uSB-1 RM-750]

Phoenix-> Scan Product - > Cannot load, the product "RM-750" is not recognised.

 

Κατεβάζω και εγκαθιστώ το Phoenix_Service_Software_2011.38.003.4681

 

Phoenix-> Tools-> data package -> Product code :059G739 ->Check availability -> System does not support 'utf8' encoding. Line 1, position 31.

 

Phoenix-> Connections ->[uSB-1 RM-750]

Phoenix-> Scan Product - > NAI !!!!!Επιτέλους τ'αναγνώρισε !! Ανοίγω σαμπάνιες κλπ

 

Phoenix-> flashing-> firmware update

http://img816.imageshack.us/img816/9816/92342431.jpg

 

Refresh και πάλι δεν αλλάζει κάτι

Άντε και πατάω και στις 3 τελείες

"Neither DP1.0 nor DP2.0 was found for the Product, or the product cannot be identified"

 

Τελευταία απόπειρα μεταφέρω τα αρχεία στο φάκελο "C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\RM-750" αλλά πάλι τα ίδια

 

Δε ξέρω αν θα'πρεπε να τα γράψω στο topic Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή είμαι αποφασισμένος να προχωρήσω μέχρι να το καταστρέψω ( είτε από flashing είτε επειδή απλά θα το σπάσω)

 

μετέφερα τ'αρχεία από

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\RM-750

στο

C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-750

 

και επιτέλους τα βρήκε ( μόνο αυτά που κατέβασα ( όχι του κινητού μου )

http://img16.imageshack.us/img16/1624/63131821.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/9469/45103184.jpg

 

Οptions και

http://img29.imageshack.us/img29/2315/50337345.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανονικά έπρεπε να το γραψεις στο θέμα του phoenix αλλά σ απαντάω εδώ κι αν ειναι τα μεταφέρουν οι moderators.

καταρχάς η τελευταια εκδοση του phoenix είναι η 2011.46.002.47246. Επίσης το firmware to αντιγράφεις στο programfiles\nokia\phoenix\products\RM-750 χύμα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς η τελευταια εκδοση του phoenix είναι η 2011.46.002.47246. Επίσης το firmware to αντιγράφεις στο programfiles\nokia\phoenix\products\RM-750 χύμα.

 

Πιθανώς να γράφαμε ταυτόχρονα, τα ανακάλυψα (the hard way) .

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα ?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να γράφαμε ταυτόχρονα, τα ανακάλυψα (the hard way) .

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα ?

 

Ευχαριστώ !

στο χα πει και παραπάνω πού θα βαλεις το firmware. τελικά δεν το φλάσαρες? πού ειν το πρόβλημα τώρα? στη τελευταία εικόνα όλα μια χαρα τα βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...