Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνει μόνιμα αναζήτηση και τρώει μπαταρία. Ακόμη κι αν δεν συνδεθεί.

 

Μήπως το έχεις στις ρυθμίσεις "Όταν διατίθεται" αντί του "Όταν απαιτείται"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι. Υπόθεση έκανα.

 

Μάλιστα.

Πάντως το βράδυ με το Battery Info κατά τις 11 να δείχνει 79% άνοιξα το wi-fi και μετά από 8,5 ώρες που το έκλεισα έδειχνε 72%.

Οπότε έχουμε 7% κατανάλωση σε με ανοικτό wi-fi και ενεργοποιημένη η εξοικονόμηση ενέργειας (από το battery info αυτόματα 11 με 7 το πρωί).

Δεν είναι και άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό θα έλεγα. Να φανταστώ με προφίλ εκτός σύνδεσης? Αν όχι τότε μιλάμε για ακόμα πιο εντυπωσιακό.

Το Battery Info εναι αξιόπιστο? Να το βάλω? Νομίζω πως παλιότερα που το είχα, κατέβαινε αργά στην αρχή και στο τέλος πολύ γρήγορα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Πάντως το βράδυ με το Battery Info κατά τις 11 να δείχνει 79% άνοιξα το wi-fi και μετά από 8,5 ώρες που το έκλεισα έδειχνε 72%.

Οπότε έχουμε 7% κατανάλωση σε με ανοικτό wi-fi και ενεργοποιημένη η εξοικονόμηση ενέργειας (από το battery info αυτόματα 11 με 7 το πρωί).

Δεν είναι και άσχημα.

Το wi-fi ακόμα και ανοιχτό να είναι δεν χρησιμοποιείται χωρίς λόγο... έχει διορθωθεί πια εκείνο το bug που υπήρχε παλιότερα και συνδεόταν αυτόματα στο ρούτερ του σπιτιού μας (η όπου αλλού ήμασταν)! Το μόνο που μπορεί να συμβαίνει και την πατάνε αρκετοί, είναι το mail που οι αυτόματες ρυθμίσεις το έχουν να ανανεώνεται συνέχεια...προσέξτε το αυτό! Ρυθμίστε τις ώρες και την συχνότητα που θέλετε να ανανεώνει γιατί άπαξ και το ενεργοποιήσετε, ακόμα και χωρίς να υπάρχει widget στη οθόνη, αυτό κάνει ανανέωση όταν υπάρχει σύνδεση με wi-fi η δεδομένα...και συνεπώς καταναλώνει αρκετή ενέργεια!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το c7 αγορασμένο με επιδότηση συσκευής από την cosmote. Μήπως ξέρετε πότε θα μπορέσω να περάσω την belle μιας και η cosmote με το product code που έχει η συσκευή μου είναι κλειδωμένο..
Link to comment
Share on other sites

Κάνει μόνιμα αναζήτηση και τρώει μπαταρία. Ακόμη κι αν δεν συνδεθεί.
πού το βασίζεις αυτο?

[...]Το μόνο που μπορεί να συμβαίνει και την πατάνε αρκετοί, είναι το mail που οι αυτόματες ρυθμίσεις το έχουν να ανανεώνεται συνέχεια...προσέξτε το αυτό! Ρυθμίστε τις ώρες και την συχνότητα που θέλετε να ανανεώνει γιατί άπαξ και το ενεργοποιήσετε, ακόμα και χωρίς να υπάρχει widget στη οθόνη, αυτό κάνει ανανέωση όταν υπάρχει σύνδεση με wi-fi η δεδομένα...και συνεπώς καταναλώνει αρκετή ενέργεια!

εμένα το email στη belle ενώ το ρύθμισα να μην κάνει αυτόματα ανανέωση,ανανεώνεται μονο του συνέχεια,το ψαξα και δεν έβγαλα καμία άκρη.στην άννα δεν υπήρχε πρόβλημα.τελικά διέγραψα τα γραμματοκιβώτια και τέλος

Link to comment
Share on other sites

gerstavros2 μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα, μου συνέβαινε και στην Anna. Το θυμάμαι γιατί όταν είχα ρυθμίσει το email τότε παρατηρούσα σε άσχετες φάσεις να συνδέεται και να ακούω τον ήχο του εισερχόμενου mail! Τώρα θα το δοκιμάσω να δω τι γίνεται, αλλά λογικά με ανενεργά δεδομένα & wi-fi δεν θα έχει τρόπο να συνδεθεί για να κάνει ανανέωση. Ας το δουν και οι υπόλοιποι αυτό μπας και βγάλουμε καμια άκρη...
Link to comment
Share on other sites

gerstavros2 μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα, μου συνέβαινε και στην Anna. Το θυμάμαι γιατί όταν είχα ρυθμίσει το email τότε παρατηρούσα σε άσχετες φάσεις να συνδέεται και να ακούω τον ήχο του εισερχόμενου mail! Τώρα θα το δοκιμάσω να δω τι γίνεται, αλλά λογικά με ανενεργά δεδομένα & wi-fi δεν θα έχει τρόπο να συνδεθεί για να κάνει ανανέωση. Ας το δουν και οι υπόλοιποι αυτό μπας και βγάλουμε καμια άκρη...

 

στην anna δεν συνεβαινε κατι τετοιο σε μένα,μόνο στη belle συνδέεται αυτόματα ενώ το χω ρυθμίσει στο χειροκίνητο:@

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα σύνδεσης στην belle με το "κουμπί" στο off δεν υπάρχει.

 

πού το βασίζεις αυτο?

 

είπα πως υπόθεση έκανα. Με την λογική ότι καταναλώνει ενέργεια για να βρει σήμα δικτύου ή ακόμα χειρότερα 3g έτσι θα καταναλώνει ενέργεια για wi-fi.

Λάθος?

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

είπα πως υπόθεση έκανα. Με την λογική ότι καταναλώνει ενέργεια για να βρει σήμα δικτύου ή ακόμα χειρότερα 3g έτσι θα καταναλώνει ενέργεια για wi-fi.

Λάθος?

 

η λειτουργεία του κουμπιου είναι να μπλοκάρει ή όχι το wifi.Δηλαδή με «ανοιχτό» το wifi οι εφαρμογές μπορουν να συνδεθούν όταν το ζητήσουν,όπως γινοταν στην αννα,ενώ με «κλειστό» δεν μπορούν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω ακουσει και απο ενα ψαγμενο παλικαρι στα κινητα πως το symbian 3 belle ειναι το τελευταιο λογισμικο και οτι η νοκια θα ασχοληθει πλεον με τα windows ειστε σιγουροι οτι θα υπαρξει ανανεωση λογισμικου στο μελλον με symbian 4? Στα c7 κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω ακουσει και απο ενα ψαγμενο παλικαρι στα κινητα πως το symbian 3 belle ειναι το τελευταιο λογισμικο και οτι η νοκια θα ασχοληθει πλεον με τα windows ειστε σιγουροι οτι θα υπαρξει ανανεωση λογισμικου στο μελλον με symbian 4? Στα c7 κλπ?

Εγω εχω διαβασει για την carla,εαν οχι ολοκληρωμενη καποιο μερος της!Το n8 ισως κ καποια αλλα με symbian δεν θα πεθανoυν ετσι ευκολα παντως.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το WiFi για το εαν ψαχνει μονο του για ασυρματα δικτυα δειτε εδω την 5η απαντηση

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-Symbian-Smartphones/Nokia-N8-Belle-question-about-WI-FI/m-p/1309423#M286421

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω διαβασει για την carla,εαν οχι ολοκληρωμενη καποιο μερος της!Το n8 ισως κ καποια αλλα με symbian δεν θα πεθανoυν ετσι ευκολα παντως.

 

Φυσικα και δεν θα γινει ετσι. Πρεπει να δινουν ζωη ακομα στα υπαρχον κινητα παρα τα καινουργεια λογισμικα με windows. Ας ελπισουμε πως θα κανουν κατι και να μην μεινουμε μονο με το belle.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι οι φωνητικες εντολες στην belle?

επισης ο browser ειναι χιλιομετρα πισω αλλα ευτυχως υπαρχει ο opera mini :)

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι οι φωνητικες εντολες στην belle?

Δεν λειτουργεί όπως παλιά, δηλαδή να πατήσεις παρατεταμένα κάποιο soft key.

Εδώ δυστυχώς θα πρέπει να προσθέσεις στην οθόνη αναμονής μία συντόμευση με αυτή ακριβώς τη λειτουργία. Ειδάλλως, μόνο με BT handsfree.

επισης ο browser ειναι χιλιομετρα πισω αλλα ευτυχως υπαρχει ο opera mini :)

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

[...]

επισης ο browser ειναι χιλιομετρα πισω αλλα ευτυχως υπαρχει ο opera mini :)

:shock: πέτα το opera mini και βάλε το opera mobile!

Link to comment
Share on other sites

:shock: πέτα το opera mini και βάλε το opera mobile!

 

Οpera mini 1000 φορες

 

πιο ελαφρυς, πιο γρηγορος, δεν βγαζει "πληρης μνημη"

κλπ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ σχετικά με τον browser ότι έγινε χειρότερος από ό,τι ήταν στην Anna... :(
πού το στηρίζεις αυτο??

Οpera mini 1000 φορες

πιο ελαφρυς, πιο γρηγορος, δεν βγαζει "πληρης μνημη"

κλπ

αν έχεις κινητο τετραετίας και παραπάνω με RAM 64MB (πχ Ν95-1) τότε οκ,χρησιμοποιήσε το mini.
Link to comment
Share on other sites

πού το στηρίζεις αυτο??

αν έχεις κινητο τετραετίας και παραπάνω με RAM 64MB (πχ Ν95-1) τότε οκ,χρησιμοποιήσε το mini.

 

οχι, ακομα και στο Ν8 οι διαφορες Mini και mobile σε αποδοση ειναι εμφανεις.

 

εκτος και να εσυ ανοιγεις το πολυ δυο καρτελες ταυτοχρονα..

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζει "πληρης μνημη"

 

αυτό δεν το εχω δει ποτέ στο Ν8 (με ανοικτα 2-3 παράθυρα, μουσική κλπ). Ούτε στην ταχύτητα εχω διαφορά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν σας εχει βγαλει ποτε "μνημη πληρης" ο Opera Mobile στο Ν8?!

 

σοβαρα?! κανεις?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...