Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανς ροοτ σε ενα ericson neo v pou πηρα χτες με την τελευτεα ενημερωση εγκατεστημενη,ειναι το πρωτο μ smart phone και τηα η8ελα βοηθεια,ευχαριστω

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις καινούριο θέμα. Φαντάσου τι θα γινόταν αν ο καθένας μας για κάθε ερώτημα που είχε άνοιγε άλλο topic.

 

Για root στην 062 δες αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποση ωρα φορτιζουμε την μπαταρια πρωτη φορα

 

 

Αστο να φθασει στο 10 % , μετα κλεισε το κινητο , αφησε το μεχρι το 100% και καλο θα ηταν ενα 2ωρο ακομα...

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Αστο να φθασει στο 10 % , μετα κλεισε το κινητο , αφησε το μεχρι το 100% και καλο θα ηταν ενα 2ωρο ακομα...

 

σε ευχαριστω ξερεις πως μπορω να βαλω την ωρα και τον καιρο μαζι το ενα μεσα στο αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο αλλος φιλος κανε,το εκανα κ γω κ επιασε.μη κανεις freeze.

Απλα στο handcent πήγαινε ρυθμισεις εφαρμογής κ προεπιλεγμένη εφαρμογή βαλε all

το εκανα και εφτιαξε...ισως δεν εκανα κατι καλα πριν

Link to comment
Share on other sites

 

σε ευχαριστω για τον οδηγο πολυ ενδιαφερον κ βοηθητικος αλλα δεν βρηκα πως να βαλω το ενα μεσα στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αμεση κ τελεια απαντηση σου τον καιρο πως να το βαλω μαζι με την ωρα

 

βρες ενα widgetακι καιρου..υπαρχουν πολλα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

θα με χρεωνει αν το εχω μονιμα

 

οχι δεν χρεωνει εχεις επιλογες για το ποτε θα κανεις ανανεωση

εγω εχω αυτο https://market.android.com/details?id=factory.widgets.ThreeDDigitalWeatherClock&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χρεωνει εχεις επιλογες για το ποτε θα κανεις ανανεωση

εγω εχω αυτο https://market.android.com/details?id=factory.widgets.ThreeDDigitalWeatherClock&feature=search_result

 

 

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

 

εγω δεν το ρισκαρω παντως...πολλα προγραμματα βλεπω και δεν μ αρεσει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...έχω πρόβλημα με εφαρμογές και κυρίως με παιχνίδια (όχι με όλα, μερικά λειτουργούν σωστά)...πάνω που πάνε να ξεκινήσουν σβήνουν και μου βγάζει την κεντρική οθόνη, πολλές φορές χωρίς καμιά προειδοποίηση και άλλες φορές μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει για σφάλμα και εξαναγκαστικό κλείσιμο, απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα τις εφαρμογές με το πρόβλημα αλλά δεν άλλαξε κάτι..Μου έχουν σπάσει τα νεύρα αν κάποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει παρακαλώ...

 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά έχω την έκδοση .62 και ακόμα δεν είμαι root

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάτι νεότερο σε ότι αφορά το unroot στην έκδοση 0.62???????

 

αυτο το ειδες?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις έκανα ένα tweak στο Neo V μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, ορισμένους ίσως σας αφορά!

Επειδή ταλαιπωρούμαι από συχνές αποσυνδέσεις με το router μου, έψαξα πώς θα αλλάξω τα "ασύρματα κανάλια" που βλέπει το Neo V - τώρα αναγνωρίζει και συνδέεται και στο 12 και στο 13!

Απαιτεί Root.

1) Πηγαίνουμε με το Root Explorer στο \system - φροντίζουμε να είναι ενεργοποιημένο το Mount R/W (πάνω δεξιά)

2) Κρατάμε πατημένο το δάχτυλο μας πάνω στο build.prop και μετά πατάμε Open With -> Text Editor

3) Βρίσκουμε τις γραμμές:

ro.product.locale.region=GB

ro.wifi.channels=

 

και τις αλλάζουμε σε:

ro.product.locale.region=EU

ro.wifi.channels=14

4) Πατάμε το Πίσω, αποθηκεύουμε το αρχείο, κάνουμε Reboot και έτοιμοι!

:happy::happy::happy:

 

zxr και lousou76, τι άλλα "tweaks" μπορούμε να κάνουμε σε αυτό το αρχείο;

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το Wi-fi του neo V όχι σε όλα τα δίκτυα μονό σε μια καφετέρια που έχει wi-fi (free) όλα τα κινητά βλέπουν το σήμα της καφετερίας ενώ εγώ όχι.. επίσης μου είπαν ότι γενικά τα sony ericsson δεν βλέπουν το δίκτυο. παταω μπας και το βρει μέσω όνομα τίποτα...μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ?? ξέρει κάποιος??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το Wi-fi του neo V όχι σε όλα τα δίκτυα μονό σε μια καφετέρια που έχει wi-fi (free) όλα τα κινητά βλέπουν το σήμα της καφετερίας ενώ εγώ όχι.. επίσης μου είπαν ότι γενικά τα sony ericsson δεν βλέπουν το δίκτυο. παταω μπας και το βρει μέσω όνομα τίποτα...μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ?? ξέρει κάποιος??

 

αν κανεις restart στο ρουτερ(λιγο δυσκολο για την καφετερια)μπορει και να το βρει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το Wi-fi του neo V όχι σε όλα τα δίκτυα μονό σε μια καφετέρια που έχει wi-fi (free) όλα τα κινητά βλέπουν το σήμα της καφετερίας ενώ εγώ όχι.. επίσης μου είπαν ότι γενικά τα sony ericsson δεν βλέπουν το δίκτυο. παταω μπας και το βρει μέσω όνομα τίποτα...μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ?? ξέρει κάποιος??

 

εκκαθαριση δικτυων στο κινητο σου

αλλα το μονο σιγουρο ειναι να κανεις ρεσταρτ στο ρουτερ

αλλα στην καφετερια ειναι δυσκολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το Auto Memory Manager του ROM Toolbox, δεν "κρατάει" τις ρυθμίσεις μετά από επανεκκίνηση του κινητού, παρόλο που έχω τικαρισμένη τη σχετική επιλογή (apply on boot).

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

 

 

Τελικά ήταν επειδή είχα εγκαταστήσει την εφαρμογή στην SD...

Edited by konstantinos3
Βρήκα λύση
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

zxr και lousou76, τι άλλα "tweaks" μπορούμε να κάνουμε σε αυτό το αρχείο;

 

Πως το κάνετε, πως το φέρνετε, πάντα με γαργαλάτε! (τραβάτε με κι ας κλαίω λέγεται αυτό!)

 

Στο ήδη υπάρχον αρχείο αυτά που μπορείς να αλλάξεις είναι τα παρακάτω:

dalvik.vm.heapsize=50m
ro.sf.lcd_density=240

Υποθέτω επίσης ότι αν αλλάξετε τα παρακάτω:

ro.semc.version.fs_revision=4.0.2.A.0.42
ro.build.id=4.0.2.A.0.42
ro.build.display.id=4.0.2.A.0.42

κι όπου 42 βάλετε 62 το update center θα νομίζει ότι έχετε την τελευταία έκδοση και δεν θα σας ζαλίζει με αναβαθμίσεις. Αυτό το υποθέτω, δεν το έχω δοκιμάσει

 

Πάμε τώρα και στα καλά τα οποία θα μπούν στον οδηγό αλλά πρόλαβες να με τσιγκλίσεις! Αν τολμήσει κανείς να προσθέσει τις παρακάτω γραμμές το κάνει με δικιά του ευθύνη γιατί κι εγώ ακόμα τα τεστάρω.

 

#Internet Speed Enhancement:
net.tcp.buffersize.default=4096,87380,256960,4096,16384,256960
net.tcp.buffersize.wifi=4096,87380,256960,4096,16384,256960
net.tcp.buffersize.umts=4096,87380,256960,4096,16384,256960
net.tcp.buffersize.gprs=4096,87380,256960,4096,16384,256960
net.tcp.buffersize.edge=4096,87380,256960,4096,16384,256960

#Disable Bootanimation. Faster Boot:
debug.sf.nobootanimation=1

#No Black-Screen After Ending A Call
ro.lge.proximity.delay=25
mot.proximity.delay=25

#3G Signal Optimization Tweaks:
ro.ril.hsxpa=2
ro.ril.gprsclass=10
ro.ril.hep=1
ro.ril.enable.dtm=1
ro.ril.hsdpa.category=10
ro.ril.enable.a53=1
ro.ril.enable.3g.prefix=1
ro.ril.htcmaskw1.bitmask=4294967295
ro.ril.htcmaskw1=14449
ro.ril.hsupa.category=5

#Save Battery
wifi.supplicant_scan_interval=180
pm.sleep_mode=1
ro.ril.disable.power.collapse=0

#Decrease Delay While Dialing A Number:
ro.telephony.call_ring.delay=0

 

Εντυπώσεις εν καιρώ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

zxr THANKS!!!

Τις όποιες αλλαγές στο αρχείο έχει σημασία που τις γράφουμε;

Στην αρχή, στη μέση του αρχείου, αδιάφορο;;;;

Και κάτι που παρατήρησα, μήπως μετά το # πρέπει να μπαίνει κενό και να λείπει η άνω κάτω τελεία;

Ας πούμε, #Internet Speed Enhancement: => # Internet Speed Enhancement

 

Το ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση πως έτσι είναι γραμμένο όλο το build.prop!

Να δοκιμάσω κανά δυο και να προσφέρω feedback για τυχόν προβλήματα ή παρατηρήσεις;

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...