Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν λειτουργούσε το download mode με τα τρία κουμπιά που αναφέρει και ο tyxerakias στον οδηγό που έχει φτιάξει δεν θα υπήρχε λόγος να ζητήσω τη βοήθεια σας.

 

Εκείνο που ίσως δεν το διευκρίνησα επαρκώς είναι οτι ακόμα και μετά απο pull battery και με τα πλήκτρα πατημένα τοποθέτηση ματαρίας κλπ κλπ ΔΕΝ κάνει ΤΙΠΟΤΑ. Εμφανίζει τρια εικονίδια , ένα κινητό τηλέφωνο, ένα κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό και ένα Η/Υ για να υποδηλώσει οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Επίσης δοκίμασα και με Kies το emergency firmwire αλλά τίποτα, δεν αναγνωρίζει καν το τηλέφωνο. Και τέλος να προσθέσω οτι οι drivers της συσκευής είναι περασμένοι κανονικά στον Η/Υ/

 

η αγοραζεις-η δανειζεσαι-η φτιαχνεις usb jig

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια συγνωμη αν ειμαι off topic αλλα θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι καινουργιος στο android θελω να κανω ροοτ με cf root για jvi και με το multiupload να ειναι κλειδωμενο υπαρχει καποιος αλλος τροπος?με τους αλλους δυο τροπους που εχει ο οδηγος για ροοτ ειναι το ιδιο?
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω semaphore. Δε χρειάζεται να ψάχνεις για συμβατό kernel όπως με το cfroot και να παιδευεσαι. Και επίσης έχεις πολλά επιπλέον καλούδια.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3863624#post3863624

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια αλλα ουτε το odin εχω οποτε παω να το κατεβασω και ειναι κατεβασμενο απο multiupload.καμια αλλη ιδεα?
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα χθες την jw1 και μετά Semaphore 2.5.0scbm (αφού έκανα πρώτα δύο factory reset) και έχω να πω τα ακόλουθα: 1ον, νομίζω ότι η απλή ΧWJSD 2.2.1 που είχα πρίν ήταν μια χαρά, δηλαδή δεν βλέπω και κάτι εξαιρετικό τώρα, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. 2ον, πάει το destinator, δεν παίζει τώρα παρά την κατά γράμμα αναβάθμιση του με το MLS Updater23. 3ον νομίζω ότι έχει battery drain γιατί χθες έπεσα στις 4 το πρωί από την ενασχόληση μου με το galaxy και στις 9:30 το πρωί το έβγαλα από την μπρίζα γεμάτο και αμέσως έδειξε 85% και όταν το ξανάβαλα αμέσως να φορτίσει έκανε κοντά στην μία ώρα να φορτίσει. Μόλις φόρτισε του έκανα και battery calibration και θα δώ τι θα κάνει. Αν καταναλώνει και πολύ ή έχει drain τότε με βλέπω ξανά στην 2.2.1. Το θέμα είναι αν μπορώ να γυρίσω από gingerbread σε froyo. Ευχαριστώ το forum γιατί πραγματικά αν διαβάσεις λίγο η διαδικασία είναι πραγματικά τυφλοσούρτης.
Link to comment
Share on other sites

Battery drain δεν είναι το ότι δε σου φόρτισε πλήρως. Αυτό θα στρώσει μετά από μερικές πλήρες εκφορτίσεις και φορτίσεις. Εμένα δηλαδή τώρα πλέον μου φορτίζει έως 98%.

Μπορείς να γυρίσεις σε όποια έκδοση θες μέσω odin.

Πάντως για το navigator κάπου είδα ότι υπάρχει ειδική έκδοση για galaxy S gingerbread 2.3

Μα κι εσύ δεν αγόραζες κάνα sygic ή κάνα navigon? :p

Link to comment
Share on other sites

αυτή η ειδική έκδοση είναι που σου λέω. Από το χώρο χρηστών κατεβάζεις ένα Updater.apk που μετά σου κατεβάζει την έκδοση όπως λέει μόνο για 2.3.3 ΚΑΙ 2.3.4. και μάλλον το εννοούσε. Κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης με την jw1 μόνο καλά έχω να πω. Νωρίς ακόμα αλλα τουλάχιστον σε μπαταρία και ταχύτητα οι διαφορές σε κάποια σημεία είναι μεγάλες. Και μ'αρέσει που είναι μαύρη η μπάρα των ειδοποιήσεων στο επάνω μέρος. :p

Ξέρει κανεις που πάω για να κλείσω την ειδοποίηση που έρχεται για αδιάβαστα μηνύματα στο gmail κάθε φορά που συνδέομαι στο γουί-φί; Επίσης σχετικά με το τελευταίο, πως μπορώ να το κάνω να μην κλείνει μόνο του; Σχεδόν μόλις τελειώσει το όποιο φόρτωμα, για παράδειγμα μιας σελίδας, κλείνει. Οπότε πατώντας ένα σύνδεσμο μου λέει "δεν υπάρχει σύνδεση" και βλέπω το εικονιδιάκι του επάνω έχει σβήσει. Ακαριαία όμως ξανασυνδέεται μόνο του και μόλις ξαναπατήσω το σύνδεσμο μπαινει κανονικά. Μόλις φορτώσει τη νέα σελίδα, ξανά τα ίδια. Ενδιαφέρουσα ιδέα για εξοικονόμηση ενέργειας, αλλα θα προτιμούσα να είναι συνέχεια ανοικτό :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σχετικά με το τελευταίο, πως μπορώ να το κάνω να μην κλείνει μόνο του; Σχεδόν μόλις τελειώσει το όποιο φόρτωμα, για παράδειγμα μιας σελίδας, κλείνει. Οπότε πατώντας ένα σύνδεσμο μου λέει "δεν υπάρχει σύνδεση" και βλέπω το εικονιδιάκι του επάνω έχει σβήσει. Ακαριαία όμως ξανασυνδέεται μόνο του και μόλις ξαναπατήσω το σύνδεσμο μπαινει κανονικά. Μόλις φορτώσει τη νέα σελίδα, ξανά τα ίδια. Ενδιαφέρουσα ιδέα για εξοικονόμηση ενέργειας, αλλα θα προτιμούσα να είναι συνέχεια ανοικτό :)

Εμένα για πρόβλημα μου μοιάζει.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... εχω το τηλεφωνο σε download mode και δεν μου το αναγνωριζει το odin.... καποια βοη8εια?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις που πάω για να κλείσω την ειδοποίηση που έρχεται για αδιάβαστα μηνύματα στο gmail κάθε φορά που συνδέομαι στο γουί-φί;

Επίσης σχετικά με το τελευταίο, πως μπορώ να το κάνω να μην κλείνει μόνο του; Σχεδόν μόλις τελειώσει το όποιο φόρτωμα, για παράδειγμα μιας σελίδας, κλείνει. Οπότε πατώντας ένα σύνδεσμο μου λέει "δεν υπάρχει σύνδεση" και βλέπω το εικονιδιάκι του επάνω έχει σβήσει. Ακαριαία όμως ξανασυνδέεται μόνο του και μόλις ξαναπατήσω το σύνδεσμο μπαινει κανονικά. Μόλις φορτώσει τη νέα σελίδα, ξανά τα ίδια. Ενδιαφέρουσα ιδέα για εξοικονόμηση ενέργειας, αλλα θα προτιμούσα να είναι συνέχεια ανοικτό :)

Ρυθμίσεις>Λογαριασμοί και συγχρονισμός> Αυτόματος συγχρονισμός

Και το άλλο και εμένα σαν πρόβλημα μου φαίνεται... Αλλά δοκίμασε μπας και...... Ρυθμίσεις>WiFi>κουμπί μενού>Για προχωρημένους>Πολιτική αδράνειας> Ποτέ

καλησπερα.... εχω το τηλεφωνο σε download mode και δεν μου το αναγνωριζει το odin.... καποια βοη8εια?

α) Έχεις εγκαταστήσει το KIES?

β) Δοκίμασε άλλη θύρα USB (τις από πίσω που είναι κατευθείαν πάνω στην μητρική)

και στην χειρότερη περίπτωση σε άλλο PC.

To odin κάτω από το πρώτο κουτάκι γίνεται κίτρινο όταν το συνδέεις το κινητό?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την μπαταρία και ξαναβαλτην αφού την αφήσεις για λίγο έξω. Κλείσε και άνοιξε ξανά το odin. Κανε αυτό πού θέλεις να κάνεις. Λογικα θα στο αναγνωρίσει:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Εδώ και καιρό είχα περάσει την 2.3.4 όπως περιγράφεται στον οδήγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=818556. Για μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν είχα ξανασχοληθεί με άλλες ενημερώσεις... Όλα καλά μέχρι σήμερα το πρωί. Μετά από μια επανακίνηση του κινητού, το κινητό δεν ανταποκρίνεται καλά. Στην επανακίνηση κολάει και δείχνει συνέχεια το custom animation της φόρτοσης και δεν εμφανίζεται το μενού .Δίνει την εντύπωση ότι δεν ολοκληρώνει την φόρτιση. Αν δεχτώ τηλεφώνημα εμφανίζει τις επιλογές να δεχτώ το τηλεφώνημα αλλά δεν έχω πρόσβαση στο μενού του κινητού.Είναι εγκαταστημένο root και recovery mode, αλλά δεν ξέρω ποια σωστή κίνηση επαναφοράς θα πρέπει να κάνω.Εννοείται ότι δοκίμασα να αφήσω το κινητό σβηστό , να βγάλω την μπαταρία και δοκίμασα να μπώ και στο μενού recovery κάνωντας επανακίνηση από εκεί . Το κινητό συνεχίζει και μένει μπλοκαρισμένο στην φόρτιση του custom animation. Έκανα και μια τελευταία προσπάθεια επαγκατάστασης του custom theme *(install από sd card) αλλά δεν άλλαξε κάτι .

Κατά την γνωμη σας , υπάρχει κάποια διαδικασία επαναφοράς που μπορώ να κάνω ? Backup thn rom δεν είχα κάνει και αν και έχω titanium είναι καιρός που δεν ανανέωνα το backup για τα περασμένα προγράμματα..

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μπορείς να κρατήσεις ένα backup από το recovery και να κάνεις Wipe data/factory reset από το recvovery πάλι. Θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. (θα έχεις το backup ώστε να εξάγεις τις εφαρμογές σου, υπάρχει τέτοια επιλογή στο titanium backup αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ)

Αν δε φτιάξει με wipe data/factory reset τότε θα πρέπει να φλασάρεις ξανά. Δες αυτό τον οδηγό αν θες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

Link to comment
Share on other sites

@dimk72, εγώ στη θέση σου θα ξαναφλάσαρα μόνο κάποιο κερνελ μέσω odin ( ή τον ίδιο με τον οποίο έγινες root ή κάποιο semaphore 2.4/2.5 ).

Είναι 1 λεπτό διαδικασία και δεν χάνεις τα δεδομένα σου. Καλού κακού κάνε ένα nandroid(recovery) backup όπως προτείνει ο Νίκος.

Αν πάλι δεν γίνει τίποτα μπορείς να κάνεις απο recovery : wipe cache και wipe dalvik cache (πάλι δεν χάνεις δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup και μετά wipe/factory χωρίς επιτυχία για την επανακίνηση σε νορμάλ τρόπο.. Οπότε και πέρασα με επιτυχία την 2.3.6 και καπάκι τον Semaphore_2.5.0bm.tar .. Ευτυχώς είχα σώσει τις επαφές μου . Μένει τώρα να δώ αν μέσω titanium μπορώ να ανακτήσω τα προγράματα από το backup ... Μία απορία για Semaphore.Στην σελίδα υπάρχουν διάφορες εκδόσεις http://www.semaphore.gr/downloads/i9000 δλδ //2.5.0scbm.tar , //2.5.0sc.tar , 2.5.0bm.tar ποιά η διαφορά τους?
Link to comment
Share on other sites

SC= stock color ... BM=Big memory , κατά τα άλλα είναι ολοίδια!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup και μετά wipe/factory χωρίς επιτυχία για την επανακίνηση σε νορμάλ τρόπο.. Οπότε και πέρασα με επιτυχία την 2.3.6 και καπάκι τον Semaphore_2.5.0bm.tar .. Ευτυχώς είχα σώσει τις επαφές μου . Μένει τώρα να δώ αν μέσω titanium μπορώ να ανακτήσω τα προγράματα από το backup ... Μία απορία για Semaphore.Στην σελίδα υπάρχουν διάφορες εκδόσεις http://www.semaphore.gr/downloads/i9000 δλδ //2.5.0scbm.tar , //2.5.0sc.tar , 2.5.0bm.tar ποιά η διαφορά τους?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και θα δεις τις διαφορές.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μένει τώρα να δώ αν μέσω titanium μπορώ να ανακτήσω τα προγράματα από το backup ...

 

Titanium backup> μενού Περισσότερα> Εξαγωγή από αντίγραφο Nandroid είναι η επιλογή. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως ποτέ. Επίσης θέλει την Pro έκδοση.

 

(έχεις και ΠΜ)

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Έχω την pro έκδοση και δοκίμασα μέσω από titanium.. Λϊγο πολύ κατάφερα να επαναφέρω το κινητό στα προηγούμενα επίπεδα. Τελικά από την σημερινή περιπέτεια βγήκα και κερδισμένος αναβαθμίζοντας σε 2.3.6 ... εν αναμονή μιας σταθερής ICS . Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Titanium backup> μενού Περισσότερα> Εξαγωγή από αντίγραφο Nandroid είναι η επιλογή. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως ποτέ. Επίσης θέλει την Pro έκδοση.

 

Ή μπορείς να δοκιμάσεις αυτήν την εφαρμογή για να επαναφέρεις εφαρμογές και διάφορα άλλα από nandroid backup.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...