Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι άλλο συμβαίνει. Σίγουρα δε φταίει η belle γιαυτό. Πιθανό να μην έκανες format κτλ πριν βάλεις τη belle και τώρα υπάρχουν ασυμβατότητες.

 

Αν το παραπάνω αφορά εμένα θα ήθελα να σου πω ότι τα πάντα έγιναν σε Nokia Care και δεν τα έκανα μονος μου γι αυτο απορώ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στο Ν8 δεν έχουμε χρονόμετρο και αντόστροφη μέτρηση;Έχω την BELLE..

Πάντως μετά την αναβάθμιση σε BELLE και hard reset μου κάνει κάτι παγώματα και με προβληματίζει..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στο Ν8 δεν έχουμε χρονόμετρο και αντόστροφη μέτρηση;Έχω την BELLE..

Πάντως μετά την αναβάθμιση σε BELLE και hard reset μου κάνει κάτι παγώματα και με προβληματίζει..

 

Γι αυτά τα παγώματα μιλάω και γω παραπάνω και ανησυχώ :(

Link to comment
Share on other sites

Αν το παραπάνω αφορά εμένα θα ήθελα να σου πω ότι τα πάντα έγιναν σε Nokia Care και δεν τα έκανα μονος μου γι αυτο απορώ

 

Παίδες στο Ν8 δεν έχουμε χρονόμετρο και αντόστροφη μέτρηση;Έχω την BELLE..

Πάντως μετά την αναβάθμιση σε BELLE και hard reset μου κάνει κάτι παγώματα και με προβληματίζει..

 

Γι αυτά τα παγώματα μιλάω και γω παραπάνω και ανησυχώ :(

 

Λοιπόν και στους δυο σας, χωρίς να αμφισβητώ την ποιότητα αρκετών nokia care, υπάρχουν όμως κι υπάλληλοι ********* που βαριούνται να κάνουν σωστή δουλειά. Πχ format πριν την εγκατάσταση.. Ή ακόμα και τσεκ ομαλής λειτουργίας ή οτιδήποτε. Γιαυτό είμαι υπερ του να κάνετε μόνοι σας εγκατάσταση belle και μάλιστα την light έκδοση του lagoskon. Οδηγίες υπάρχουν άρα θα είστε μια χαρά. Δεν υπάρχουν κολήματα στη belle και είναι κρίμα να το ακούς αυτό από λίγα μέλη (όχι ότι σας αμφισβητεί κανείς, αυτό έλειπε). Αλλά πρέπει να βρούμε λύση και αυτή θα έρθει πχ αν κάνετε ότι έκανα και εγώ στη συσκευή μου. Τότε θεωρητικά δε θα έχετε κανένα κόλημα, ή αν έχετε κάτι άλλο θα φταίει.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και στους δυο σας, χωρίς να αμφισβητώ την ποιότητα αρκετών nokia care, υπάρχουν όμως κι υπάλληλοι ********* που βαριούνται να κάνουν σωστή δουλειά. Πχ format πριν την εγκατάσταση.. Ή ακόμα και τσεκ ομαλής λειτουργίας ή οτιδήποτε. Γιαυτό είμαι υπερ του να κάνετε μόνοι σας εγκατάσταση belle και μάλιστα την light έκδοση του lagoskon. Οδηγίες υπάρχουν άρα θα είστε μια χαρά. Δεν υπάρχουν κολήματα στη belle και είναι κρίμα να το ακούς αυτό από λίγα μέλη (όχι ότι σας αμφισβητεί κανείς, αυτό έλειπε). Αλλά πρέπει να βρούμε λύση και αυτή θα έρθει πχ αν κάνετε ότι έκανα και εγώ στη συσκευή μου. Τότε θεωρητικά δε θα έχετε κανένα κόλημα, ή αν έχετε κάτι άλλο θα φταίει.

 

Εγω φορμάτ έκανα μετά την αναβάθμιση.. Τες πα για να μην κουράζω το forum, αν δω οτι έχω κάποιο ουσιαστικό και έντονο πρόβλημα ή θα ξαναπεράσω την belle με Nokia suite, ή θα βάλω του lagoskon με τη βοήθεια του οδηγού σου..

 

Mια ερώτηση όμως..Με την αναβάθμιση σε belle περάστηκε και μια εφαρμογή ονόματι f-secure.. Τι κάνει αυτή η εφαρμογή; Είναι αναγκαία για το κινητό ή θέλει σβήσιμο..Την έχετρε κρατήσει οι υπόλοιποι;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εγω φορμάτ έκανα μετά την αναβάθμιση.. Τες πα για να μην κουράζω το forum, αν δω οτι έχω κάποιο ουσιαστικό και έντονο πρόβλημα ή θα ξαναπεράσω την belle με Nokia suite, ή θα βάλω του lagoskon με τη βοήθεια του οδηγού σου..

 

Mια ερώτηση όμως..Με την αναβάθμιση σε belle περάστηκε και μια εφαρμογή ονόματι f-secure.. Τι κάνει αυτή η εφαρμογή; Είναι αναγκαία για το κινητό ή θέλει σβήσιμο..Την έχετρε κρατήσει οι υπόλοιποι;

 

Και καλα αντικλεπτικη εφαρμογη!!! αλλα εμενα δν μου αρεσε και την εσβησα!! μια πολυ καλη αντικλεπτικη ειναι το theftaware αν θες!!

Link to comment
Share on other sites

Και καλα αντικλεπτικη εφαρμογη!!! αλλα εμενα δν μου αρεσε και την εσβησα!! μια πολυ καλη αντικλεπτικη ειναι το theftaware αν θες!!

 

εμένα με την belle μου εξαφανίστηκε :blink::blink:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χτες το βράδυ και επειδή είχα κουραστεί να κάνω επανεκκινήσεις με την official belle πήρα μια βαθιά ανάσα και αποφάσισα να βάλω την Slim του αγαπητού και αξιέπαινου lagoskon. Παρά τις οδηγίες του επίσης αξιέπαινου moralas αρκετές φορές αμφέβαλλα αν κάνω το σωστό με αποκορύφωμα την αδυναμία επιλογής "dead phone flashing". Ωστόσο ανακουφισμένος είδα ανοίγoντας το τηλέφωνο τα διακριτικά του lagoskon και ησύχασα. Μόλις έκανα και το restore χάρηκα ακόμη περισσότερο. Τι να πω για την Slim; Το κινητό παέι σφαίρα, τα widgets εκπληκτικά (επιτέλους widget καιρού που δουλεύει), συμμάζεμα με folders. Από χτες το δοκιμάzω να δω αν κάτι κολλάει και ακόμα δεν έχω βρει κάτι. Μόνος προβληματισμός κατά την διαμόρφωση γραμματοκιβωτίου yahoo και αναμένοντας να εμφανιστεί στην οθόνη, μάυρισε ο τόπος και δεν υπήρχε αντίδραση σε κάποιο από τα κουμπιά παρα μόνο στο κουμπί του μενού.

 

Εν κατακλειδι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον lagoskon και στον moralas για την δουλειά τους. Συστήνω ανεπιφύλακτα την Slim

 

Συγγνώμη για το long post:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,παρατηρησα κατι και θελω βοηθεια.εχω την official belle.μεχρι χτες που το προσεξα ειχα ελευθερα στη c: 99mb περιπου.σημερα που το κοιταξα ειχα 44.....ψαχνοντας να δω τι ειναι τοσο πολυ με το xplore βρηκα μεσα στη c ενα φακελο με ονομα resource και μεγεθος 40 περιπου mb.εκει μεσα βρηκα περιπου 4500 αρχεια λιγων byte σε μεγεθος το καθενα.τα αρχεια ειναι καπως ετσι πχ

 

mapsettingsplugin

photoeditorplugin

searchingwidget

searchingwidgetssettingsrsc

service-prompts

videoeditorplugi-internal

 

ολα αυτα εχουν καταληξη με αυξων αριθμο πχ .r01,.r02.......r689 κλπ κλπ

συνολο 4500 περιπου τετοια αρχειακια.

ολα αυτα επειδη μου εχουν ριξει στο μισο τη C ξερει κανεις τι παιζει,να μπορω απλα να τα σβησω?και δε μπορω να καταλαβω απο που εμφανιστικαν...

sorry για το μεγαλο ποστ.οποιος μπορει βοηθαει!!!

 

τελικα μετα απο ακομα λιγο ψαξιμο βρηκα οτι ο φακελος apps ειναι τοσο μεγαλος.μηπως φταιει καμια εφαρμογη γιαυτη την τοσο μεγαλη μειωση της c???φανταζομαι οτι με απεγκατασταση μια μια θα τη βρω ποια φταει.

sorry και παλι!!!

 

καλησπερα. με τον x-plore σβησε ολα αυτα τα .r* αρχεια, εκτος απο .r01 (αγγλικα) και .r54 (ελληνικα).

Link to comment
Share on other sites

εχω official belle και εχω ενα προβληματακι ... σβηνονται το ιστορικο απο τισ κλησεις απο μονο του ολη την ωρα .... τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

το εχω ρυθμισει στις 30 μερες .. δεν ξερω τι παιζει... μου εχει σπασει τα νευρα η belle .. εχω εφαρμογες αλλα ενω ειναι στο κινητο δεν μου εμθανιζει icons τπτ.ουτε τα video που ειχα τραβηξει δεν μου εμφανιζει..
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,εχω το εξης προβλημα με το Ν8.

το ειχα παρει περισυ σχεδον,και ειχα περασει το ημερολογιο απο το Ν79,αυτο αποθηκευτηκε ως ημερολογιο Ν79 λοιπον.

το πηρα back up, και πριν λιγο καιρο ξανα πηρα το Ν8,το ειχα πουλησει. τραβηξα το back up απο το παλιο, κ ενω στο κινητο πηγε,δεν συγχρονιζει με το Outlook,με αποτελεσμα να μην μπορω να το περασω στο arc S που εχω.κανω συγχρονισμο κ δεν περναει τιποτα.ολα τα εχω στο "ημερολογιο Ν79" για να μην μπερδευονται,αλλα δεν μπορουσα κ να τα αλλαξω.εχετε καμια ιδεα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει ποια κουμπακια παταω για το hard reset? Θα περασω τη Belle! Εε?? παρακαλώωωωω? :worry: :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει ποια κουμπακια παταω για το hard reset? Θα περασω τη Belle! Εε?? παρακαλώωωωω? :worry: :worry:

Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με διαγραφή (format) απο το μενού της συσκευής ή

η επαναφορά με το πάτημα των τεσσάρων κουμπίων (VOLUME DOWN + CAMERA + MENU +

POWER ON) ή με *#7370# απο τον dialer της συσκευής, διαγράφει όλο το περιεχόμενο της

κάρτας μνήμης και το περισσότερο απο τη μνήμη τηλεφώνου. Η παραπάνω διαδικασία απο το

μενού της συσκευής σβήνει τα wallpapers, videos, mp3's, τα widgets του WebTV, τα αρχεία

φωνητικής καθοδήγησης του Ovi Maps μαζί με τους προεγκατεστημένους χάρτες ενώ χάνετε το

widget της εφαρμογής Social, η εφαρμογή TopApps, το Ovi Suite Installer και αλλα που είναι

περιττό να αναφέρουμε. Επιπλέον η διαδικασία με τα τέσσερα κουμπία ή *#7370# σβήνει

εντελώς τα Qt libraries τα οποία είναι απαραίτητα για την λειτουργία του Ovi Store και Ovi

Maps.

Link to comment
Share on other sites

Η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με διαγραφή (format) απο το μενού της συσκευής ή

η επαναφορά με το πάτημα των τεσσάρων κουμπίων (VOLUME DOWN + CAMERA + MENU +

POWER ON) ή με *#7370# απο τον dialer της συσκευής, διαγράφει όλο το περιεχόμενο της

κάρτας μνήμης και το περισσότερο απο τη μνήμη τηλεφώνου. Η παραπάνω διαδικασία απο το

μενού της συσκευής σβήνει τα wallpapers, videos, mp3's, τα widgets του WebTV, τα αρχεία

φωνητικής καθοδήγησης του Ovi Maps μαζί με τους προεγκατεστημένους χάρτες ενώ χάνετε το

widget της εφαρμογής Social, η εφαρμογή TopApps, το Ovi Suite Installer και αλλα που είναι

περιττό να αναφέρουμε. Επιπλέον η διαδικασία με τα τέσσερα κουμπία ή *#7370# σβήνει

εντελώς τα Qt libraries τα οποία είναι απαραίτητα για την λειτουργία του Ovi Store και Ovi

Maps.

 

Γιατι δεν λειτουργει αυτο σε μενα; Τα παταω ολα ταυτοχρονα αλλα τιποτα..:X

Link to comment
Share on other sites

Με την belle του lagoskon οταν πατάω το κουμπι της κάμερας, δεν ανοιγει την φωτογραφικη, οπως παλια, και πρεπει να την ανοιξω απο συντομευση. Ετσι ειναι ή σε μενα συμβαινει κατι περιεργο?

το εχω ρυθμισει στις 30 μερες .. δεν ξερω τι παιζει... μου εχει σπασει τα νευρα η belle .. εχω εφαρμογες αλλα ενω ειναι στο κινητο δεν μου εμθανιζει icons τπτ.ουτε τα video που ειχα τραβηξει δεν μου εμφανιζει..

soc07 και redlure αυτά τα προβλήματα μου μυρίζουν απλό update χωρίς να έχετε κάνει τα ανάλογα format κτλ..

Μαλλον συμβαινει κατι περιεργο...Εγω που εχω περασει την light εκδοση του lagoskon δουλευει κανονικοτατα...Γιατι δεν δοκιμαζεις να την ξαναπερασεις απο πανω??

Όχι από πάνω, αν είναι να την ξαναπεράσουν, backup μόνο αρχεία μηνύματα κτλ, όχι ρυθμίσεις τηλεφώνου. Και refubish-dead phone flashing. ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗ ΛΕΞΗ DEAD PHONE FLASHING δε πάει να πει ότι θα πεθάνει η συσκευή σας...

Παιδες,εχω το εξης προβλημα με το Ν8.

το ειχα παρει περισυ σχεδον,και ειχα περασει το ημερολογιο απο το Ν79,αυτο αποθηκευτηκε ως ημερολογιο Ν79 λοιπον.

το πηρα back up, και πριν λιγο καιρο ξανα πηρα το Ν8,το ειχα πουλησει. τραβηξα το back up απο το παλιο, κ ενω στο κινητο πηγε,δεν συγχρονιζει με το Outlook,με αποτελεσμα να μην μπορω να το περασω στο arc S που εχω.κανω συγχρονισμο κ δεν περναει τιποτα.ολα τα εχω στο "ημερολογιο Ν79" για να μην μπερδευονται,αλλα δεν μπορουσα κ να τα αλλαξω.εχετε καμια ιδεα?

Άσε το outlook. Φτιάξε λογαριασμό στο ovi (πιθανό να έχεις ήδη) κάνε συγχρονισμό εκεί με όποια συσκευή θέλεις, μετά μπες στο λογαριασμό αυτό από το Ν8 και συγχρόνισε κανονικά.

Μπορει καποιος να μου θυμισει ποια κουμπακια παταω για το hard reset? Θα περασω τη Belle! Εε?? παρακαλώωωωω? :worry: :worry:

Δε χρειάζεσαι hard reset. format κάρτα μνήμης και πάς για refubish-dead phone flashing. Έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Άσε το outlook. Φτιάξε λογαριασμό στο ovi (πιθανό να έχεις ήδη) κάνε συγχρονισμό εκεί με όποια συσκευή θέλεις, μετά μπες στο λογαριασμό αυτό από το Ν8 και συγχρόνισε κανονικά..

 

τι εννοεις?εχω λογαριασμο,κανω συγχρονισμο αλλα το ημερολογιο δεν το φερνει πουθενα.ο συγχρονισμος το παει στο outlook.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?εχω λογαριασμο,κανω συγχρονισμο αλλα το ημερολογιο δεν το φερνει πουθενα.ο συγχρονισμος το παει στο outlook.

Αποσύνδεσε τη συσκευή σου από τον υπολογιστή. Μενού-ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-μεταφ. δεδομένων-συγχρονισμός ovi. Πρώτα συγχρονίζεις στη συσκευή που έχεις τα σωστά αρχεία και μετά συγχρονίζεις στη συσκευή που θες να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας ( και τα υπόλοιπα symbian^3 ) περιέχει 3 σκληρούς ( αν έχουμε και κάρτα μνήμης μέσα ) C , E , F φανερούς και D, Z κρυφούς .

 

Τα αρχεία που φλασάρουμε εμείς με το φοίνικα είναι τα core ( ή rofs1 ) , rofs2 , rofs3 & uda. Τα πρώτα 3 πάνε στον κρυφό σκληρό Ζ (και κάποιο μέρος του core στον C ). To uda πάει ολόκληρο στο C .

 

Με το hard reset τα αρχεία που υπάρχουν στο Ζ αντιγράφονται στον C αυτόματα ΑΛΛΑ το uda δεν περνάει όπως γίνεται στο refurbish , αλλά χάνεται . Για το λόγο αυτό ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνουμε Hard Reset μετά το φλασάρισμα. Στο Uda υπάρχουν τα widgets πχ .

 

Στις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων δημιουργούνται φάκελοι του συστήματος στο εκάστοτε σκληρό που τα βάζουμε , οι οποίοι είναι οι εξής βασικοί. private , sys , system , resource .

 

Μέσα σε αυτούς υπάρχουν οι ρυθμίσεις και οι παράμετροι των προγραμμάτων που βάζουμε εμείς ή η Νοκια μέσω της σουίτας.

Ο λόγος που λέμε να γίνεται φορμάτ η μνήμη Ε πριν το φλασάρισμα είναι για να φύγουν τα παλιά απομεινάρια και να δουλευει σωστά η νέα έκδοση χωρίς να έχει στοιχεία κάποιας προηγούμενης.

 

Ελπίζω τώρα να καταλάβατε και για ποιο λόγο , λέμε όχι σε επαναφορά ρυθμίσεων από προηγούμενη έκδοση στην Belle.

 

Μπορείτε έχοντας αυτά κατα νου, να κάνετε update χωρίς να χάσετε κάτι για να δοκιμάσετε πως πάει η νέα εκδοση πατώντας κάποια κομμάτια στην παλιά και να κάνετε refurbish μετά , αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα.

Στην περίπτωση αυτή όμως δε θα έχετε τα νεα widgets γιατί αυτά περνούν μόνο με refurbish . Ο λόγος είναι γιατί το uda δεν φλασάρετε από το φοίνικα στο C με την επιλογή update , αλλά μόνο με τη refurbish.

 

Συνοψη , από κάποιον που έχει ασχοληθεί με το θέμα :lol:

 

1. ΦΟΡΜΑΤ την Ε από την εξερεύνηση αρχείων.

2. ΔΙΑΓΡΑΦΗ από την F των φακέλων συστήματος (τους ανέφερα πιο πάνω ).

3. REFURBISH με σβηστό κινητό μεσω φοίνικα.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη αλχημεία , κατηγορείστε τον ευατό σας και όχι την ρομ ή τη Νοκια ή εμένα ! :D

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσε τη συσκευή σου από τον υπολογιστή. Μενού-ρυθμίσεις-συνδεσιμότητα-μεταφ. δεδομένων-συγχρονισμός ovi. Πρώτα συγχρονίζεις στη συσκευή που έχεις τα σωστά αρχεία και μετά συγχρονίζεις στη συσκευή που θες να πάνε.

 

μαλλον δεν εγινα κατανοητος. εχω περασει απο το Ν79 ενα ημερολογιο στο Ν8 (κατευθειαν απο το ενα κινητο στο αλλο). και συγχρονιζε κανονικα με outlook.

τωρα που ξανα πηρα το Ν8,εκανα επαναφορα του τελευταιου back up,οπως το ειχα πριν το πουλησω,και περασε παλι το ημερολογιο οπως ηταν και πριν.τωρα ομως που το κανω συγχρονισμο με outlook (εκανα φορματ στο pc και χαθηκαν ο,τι ειχα περασει εκει) δεν περναει τιποτα.ενω υπαρχει ημερολογιο δηλαδη μες το κινητο,δεν το περναει στο outlook.και λεω,τι μπορει να φταιει?γιατι δεν βλεπει τιποτα?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτή γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish.

Edited by impreza_sti

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας ( και τα υπόλοιπα symbian^3 ) περιέχει 3 σκληρούς ( αν έχουμε και κάρτα μνήμης μέσα ) C , E , F φανερούς και D, Z κρυφούς .

 

Τα αρχεία που φλασάρουμε εμείς με το φοίνικα είναι τα core ( ή rofs1 ) , rofs2 , rofs3 & uda. Τα πρώτα 3 πάνε στον κρυφό σκληρό Ζ (και κάποιο μέρος του core στον C ). To uda πάει ολόκληρο στο C .

 

Με το hard reset τα αρχεία που υπάρχουν στο Ζ αντιγράφονται στον C αυτόματα ΑΛΛΑ το uda δεν περνάει όπως γίνεται στο refurbish , αλλά χάνεται . Για το λόγο αυτό ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνουμε Hard Reset μετά το φλασάρισμα. Στο Uda υπάρχουν τα widgets πχ .

 

Στις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων δημιουργούνται φάκελοι του συστήματος στο εκάστοτε σκληρό που τα βάζουμε , οι οποίοι είναι οι εξής βασικοί. private , sys , system , resource .

 

Μέσα σε αυτούς υπάρχουν οι ρυθμίσεις και οι παράμετροι των προγραμμάτων που βάζουμε εμείς ή η Νοκια μέσω της σουίτας.

Ο λόγος που λέμε να γίνεται φορμάτ η μνήμη Ε πριν το φλασάρισμα είναι για να φύγουν τα παλιά απομεινάρια και να δουλευει σωστά η νέα έκδοση χωρίς να έχει στοιχεία κάποιας προηγούμενης.

 

Ελπίζω τώρα να καταλάβατε και για ποιο λόγο , λέμε όχι σε επαναφορά ρυθμίσεων από προηγούμενη έκδοση στην Belle.

 

Μπορείτε έχοντας αυτά κατα νου, να κάνετε update χωρίς να χάσετε κάτι για να δοκιμάσετε πως πάει η νέα εκδοση πατώντας κάποια κομμάτια στην παλιά και να κάνετε refurbish μετά , αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα.

Στην περίπτωση αυτή όμως δε θα έχετε τα νεα widgets γιατί αυτά περνούν μόνο με refurbish . Ο λόγος είναι γιατί το uda δεν φλασάρετε από το φοίνικα στο C με την επιλογή update , αλλά μόνο με τη refurbish.

 

Συνοψη , από κάποιον που έχει ασχοληθεί με το θέμα :lol:

 

1. ΦΟΡΜΑΤ την Ε από την εξερεύνηση αρχείων.

2. ΔΙΑΓΡΑΦΗ από την F των φακέλων συστήματος (τους ανέφερα πιο πάνω ).

3. REFURBISH με σβηστό κινητό μεσω φοίνικα.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη αλχημεία , κατηγορείστε τον ευατό σας και όχι την ρομ ή τη Νοκια ή εμένα ! :D

 

Εγω που θελω να περασω την επισημη οταν με το καλο ερθει(059F053) να κανω μονο φορματ την Ε και οχι την C???

Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

Η μουσική βλέπει ότι υπάρχει μέσα σε φάκελο Music . Μην πάς από τα προφίλ . Βάλε το τραγούδι που θες να παίζει και πάτα στις επιλογές να το κάνεις ορισμό ως ήχο κλήσης.

Nασαι καλα ευχαριστω..γιατι εχω την εντυπωση πως στην Αννα το αλλαζα κι απ το προφιλ???:wacko:

Τεσπα ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα τι βοήθεια σας ψάχνω από σήμερα το πρωί να βρω λύση αλλα δυστυχώς δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα αγόρασα πριν λίγες μέρες ένα nokia n8 από ένα φίλο το τηλέφωνο είναι καινούργιο με το που το αγόρασε το πούλησε γιατί δεν τον βόλευε....

πέρασα σήμερα λοιπόν την καινούργια έκδοση την λεγομενη belle κατέβασα το pc suite και το pc software update για να κάνω το update τα έτρεξα και μου ζήταγε την καινούργια έκδοση την κατέβασα την 3.3.86 ( ήτανε στα αγγλικά ) και ξεκίνησα την διαδικασία για το update πιστεύοντας πως θα μου έχει και την ελληνική γλώσσα αλλα όταν τελειωσε η διαδικασία παρατήρησα πως είχανε εξαφανιστεί τα ελληνικά και δεν τα είχε ούτε στις ρύθμισις... θέλω λοιπόν την βοήθεια σας να μου πείτε αν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να βάλω ελληνικά η άμα δεν γίνετε να βάλω ελληνικά να βάλω την παλιά έκδοση που είχα.... το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζω αγγλικά και με δυσκολεύει παρα πολύ η συσκευή τώρα και είναι κρίμα να την πετάξω για τέτοιο λόγο.. θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε λίγες οδηγίες τι μπορώ να κάνω μπας και καταφέρω να βάλω ελληνικά στη συσκευή... και να μου πείτε αν "φτιαχνετε" μετε την ( πατάτα ) που έκανα

 

σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν παραβαίνω κάποιον από τους κανόνες σας δεν το έκανα σκόπιμα...

Edited by Big_Chef
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...