Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια δεν ξερω αν το έχει συναντισει κάποιος άλλος αλλα το τηλέφωνο κανει μονο του επεγκατάσταση εφαρμογών .καθε φορα που το κάνω επανεκινηση μου λείπει κ κάποια εφαρμογή ξέρει κανείσ τι παιζει?το atrix είναι ελληνικο με 2.3.4 επειδή έχω κ lg o2x πολλα apps τα πέρασα από το lg δεν τα κατέβασα από το μαρκετ αλλα δεν πρέπει να παίζει ρόλο αυτό γιατί το κάνει κ σε apps που έχω κατεβάσει από το μαρκετ . στις ρυθμίσεις στο απόρρητο έχω τικαρει τισ 2 επιλογές ....(τωρα τελευταία τισ επελεξα ,αλλα μου το ξανακάνει...) .... ευχαριστω!:!:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καινούριος κάτοχος και αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα, που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (μια γρήγορη αναζήτηση δεν έδωσε κανένα αποτέλεσμα που να έκανε).

 

Προσπαθώ να βγάλω τη μπαταρία αλλά δε βγαίνει με τίποτα!

Δοκίμασα με το νύχι στην εσοχή, με μικρό λαμάκι, και τίποτα φοβάμαι μην το χαλάσω στο τέλος!

Καμιά ιδέα;

 

EDIT: με σουγιά λεπτό βγήκε, αλλά δεν είναι η βέλτιστη λύση please help:p

 

κατσαβιδακι ,αλλα τη μυτη του καλυψε τη με λεπτο πανακι,οπως αυτο που καθαριζουμε τους φακους των γυαλιων ορασεως.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: ξενέρωσα αρκετά με τα επίπεδα SAR που έχει και είναι στο 1.47 σε σχέση με to 0.50 που έχω τώρα στο galaxy 3 και με βαράει έτσι και μιλήσω σερί κανα τεταρτο στο κινητό. κρίμα :(

 

Πού το είδες το 1,47; Στο βιβλιαράκι στη σελίδα 11 γράφει ότι έχει 0,84W/kg στο αυτί και 0,92W/kg στο σώμα.

 

EDIT: Άκυρο το edit! Το βρήκα!

Edited by Eastwood
Link to comment
Share on other sites

...Υπάρχει καμιά custom ROm που να είναι πραγματικά σταθερή και να ανεβάζει το κινητό σε άλλο level...

Είναι η 7η rom που δοκιμάζω.

Πιο σταθερή και ταχύτατη

χωρίς όμως να της λείπει κάποιο βασικό χαρ/κό είναι η gingermod του evogp θα τη βρεις εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1400023

 

Θα ήθελα να προσθέσω πώς όποιος έχει μια ελάχιστη εμπειρία σε υπολογιστές είναι κρίμα να μην το ξεκλειδώσει και να δοκιμάσει τη rom του γούστου του. Θα αντιληφθεί πόσο μεγάλες δυνατότητες έχει το atrix και πόσο μπροστά είναι από τον ανταγωνισμό σε hardware αλλά και value for money

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα ρωτησει και παλι..unlock bootloader με ελληνικεσ οδηγιεσ? Ο τροποσ ξεκλειδωματοσ ειναι ο ιδιοσ με την αμερικανικη εκδοση του atrix?γιατι ειδα oτι ζηταει εκδοση firmware απο το αμερικανικο att και δεν ξερω τι να βαλω.το δικο μου ειναι ελληνικο
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά στο SAR, o Eastwood έχει δίκιο.

 

Παιδια ευχαριστώ. Έβλεπα τις αμερικάνικες μετρήσεις.

Σπεύδω να αγοράσω και να μπω στο team εδώ. Δεν θέλω να περιμένω να πέσει η τιμή του SGSII στα 299 γιατί θα μου πέσουν και τα φρύδια μέχρι τότε :p

 

Καλημέρα

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρεις! Είναι καλύτερο από όσο φαντάζεσαι. Εγώ το πούλησα (μετά από το ρεκό μου των σαράντα ημερών κατοχής), πήρα το EVO και μετά από δυό μέρες αγόρασα άλλο, για ένα φίλο, αλλά δεν άντεξα και το κράτησα εγώ...και του πάσαρα το EVO! :p

 

Υπάρχει επιστημονική ονομασία για αυτό το "ρεκόρ" σου? :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Να 'σαι καλά.

 

:)

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το ελληνικο atrix εχει ξεκλειδωτο bootloader?και αν οχι πως κανουμε unlock? μονο για το αμερικανικο att βρηκα τροπο

Μάλλον δεν έχει ,καπου ακουσα οτι αν δεν βγάλει μετα το ΟΝ στην αριστερή πάνω γωνία unlock ειναι κλειδωμένο-και εγώ περιμένω απάντηση-

Μπορείτε να μου πείτε οταν το βάλεις στο φορτιστή ανάβει το λεντάκι στην αναμονή η πρέπει για να ανάψει, το τηλ. να είναι OFF???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα.το λάτρεψα ήδη. :D

Μόνο το κουμπί ενεργοποίησης λίγο με προβληματίζει.

Ειδικά όταν το βάλω στην βάση αυτοκινήτου πως το πατάς εκεί;

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα.το λάτρεψα ήδη. :D

Μόνο το κουμπί ενεργοποίησης λίγο με προβληματίζει.

Ειδικά όταν το βάλω στην βάση αυτοκινήτου πως το πατάς εκεί;

 

αυτο με το κουμπι ειναι οντως λιιιγο αβολο, το σπαστικο σ εμενα ειναι οταν ειμαι στα σκοταδια και ψαχνω να τ ανοιξω, παταω συχνα απο την κατω πλευρα το πλεγμα του ηχειου!το περναω για το κουμπι ενεργοποιησης

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λετε?

Η οθόνη ανάβει από το κουμπι της έντασης

Και μετά ξεκλείδωμα με απαλό άγγιγμα του σενσορα

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λετε?

Η οθόνη ανάβει από το κουμπι της έντασης

Και μετά ξεκλείδωμα με απαλό άγγιγμα του σενσορα

 

ωραιος..τι να κανουμε,αρχαριος σε android...

 

edit σε μενα παντως δεν αναβει απο το κουμπι εντασης...

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ του ATRIX...όντος μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος -μόνο 2 φορτίσεις μέχρι στιγμής-

Δεν ξέρω αν θα αντέξει μέχρι το ξημέρωμα πριν το βάλω για την 3η. Ερώτηση: πόσο σας κρατάει η μπαταρία? επειδή ως νέος σε android και με νέο κινητάκι, το λιώνω στο wi-fi για να βρω τι μου ταιριάζει από apps και μετά να ξαναμπλέξω με τις roms. Πληροφοριακά μέσα στο 24ωρο να είχα ανοιχτο το wi-fi περίπου 10 με 12 ωρές (από αυτές τις 8 με 10 αντίστοιχα να ασχολιόμουν) και έφτασε στο 5% η μπαταρία όπου και το φόρτισα. είναι οκ?

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

ωραιος..τι να κανουμε,αρχαριος σε android...

 

edit σε μενα παντως δεν αναβει απο το κουμπι εντασης...

το κουμπι εντασης αναβει την οθονη αν χρησιμοποιεις το no lock.
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση....γιατί γράφει cosmot και όχι cosmote? δεν χωράει? είναι δυνατόν?

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

unlock bootloader πως κανουμε?οδηγιες στα ελληνικα παιδια>?

 

  • στο κινητό settings-->application-->development : Tick USB debugging & stay awake
  • στο PC σου κατέβασε το συνειμμένο rar: http://netload.in/dateiVAfmYDDOA2/Unlock Atrix.rar.htm<--διαθέσιμο για 2μήνες, please share..
  • δεξί κλικ-->αποσυμπίεση εδώ (τα χω ήδη μέσα σε ομώνυμο φάκελο)
  • Επιβεβαίωσε το μέγεθος του φακέλου 25.040.574 bytes δεν θέλουμε corrupted αρχεία!!
  • κάμε εγκατάσταση USBdrivers και μετά RSDLite

ΚΑΝΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ & ΠΛΗΡΕΣ BACKUP !!!

  1. Σβήσε το κινητό. Αφαίρεσε την microSD και τη SIM (εκτός και δεν έχεις τίποτε μέσα)
  2. Άναψε το κινητό, κρατώντας πατημένο το κουμπί Volume Up μέχρι να βγάλει “Starting RSD protocol support”
  3. Τρέξε το “RSD Lite” που εγκατέστησες στο PC
  4. πάτα το κουμπί “. . .” δίπλα στο κουτάκι “Filename” και φόρτωσε το αρχείο intl-fix-try1.sbf
  5. Σύνδεσε το κινητό στο PC. Προτίμησε μία πίσω θύρα USB
  6. Το RSD Lite θα αναγνωρίσει τη συσκευή και θα πετάξει: “Model: NS Flash Olympus” και “Connected…”
  7. Πάτα “Start”
  8. Υπομονή να κάμει επανεκκίνηση το κινητό. Θα κάνει αρκετή ώρα.
  9. Βάλε το φάκελο fastboot στο C: στο PC σου
  10. Άνοιξε ένα command prompt (Start+cmd)
  11. Πλοηγήσου στο φάκελο fastboot με την εντολή cd C:\fastboot
  12. Σβήσε το κινητό
  13. Άναψέ το κρατώντας πατημένο το Volume Down μέχρι να βγάλει “Fastboot”
  14. Άσε τα κουμπιά και πάτα μία φορά το Vol.Up (το vol.down είναι "mode" και το vol.up είναι "select")
  15. Θα μπει σε “Starting Fastboot protocol support”
  16. Σύνδεσε το κινητό στο PC (αν το έβγαλες νωρίτερα)
  17. Στο cmd δώσε την εντολή fastboot oem unlock
  18. Θα πετάξει μια προειδοποίηση κι ένα device ID
  19. Δώσε τις κάτωθι εντολές χρησιμοποιώντας το device ID στη θέση των ####:
  20. fastboot oem unlock ####
  21. fastboot reboot
  22. Περίμενε να κάνει επανεκκίνηση. Συγχαρητήρια! Τώρα έχεις ξεκλείδωτο bootloader! (Το γράφει πάνω αριστερά σε κάθε εκκίνηση)

 

Τώρα θα του περάσεις μία Recovery, κάτι σαν ενδιάμεση φάση (όπως το bios στα pc) με τη βοήθεια της οποίας flashάρεις διάφορες rom, κάνεις backup κτλ

  • ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΑ ΚΙΝΗΤΑ !!
  • ξαναβάλε το κινητό σε fastboot mode όπως πριν και σύνδεσέ το στο PC
  • στο φάκελο C:\fastboot που έφτιαξες νωρίτερα βάλε και το αρχείο recovery-atrix5.img
  • από το cmd του pc, αφού πλοηγηθείς στο φάκελο C:\fastboot τρέξε τις εντολές
  • moto-fastboot devices
  • moto-fastboot erase recovery
  • moto-fastboot flash recovery recovery-atrix5.img
  • σβήσε το κινητό και ξεσύνδεσέ το
  • Αν το ανάψεις κρατώντας το Vol.Down ώσπου γράψει Fastboot και μετά πατήσεις Vol.Down αρκετές φορές θα βρεις την επιλογή Recovery, την επιλέγεις με το Vol.Up

 

Τώρα μπορείς είτε με card reader είτε με Recovery-->mount USB storage

να περάσεις κάποιες rom μέσα στη microSD και να τις έχεις πρόχειρες για flashάρισμα του κινητού μέσα από το Recovery

Δοκίμασε ας πούμε αυτήν κι αυτήν

Πας στο recovery και αφού κάνεις πλήρες format επιλέγεις Install zip from SDcard. Έτοιμος!!

Προσοχή, αν η rom απευθύνεται σε αμερικάνικα Atrix, βάζουμε κάποιον International kernel

 

 

(Ο οδηγός είναι από μετάφραση-κόψιμο-ράψιμο-feedback. Τα αρχεία είναι από την προσωπική συλλογή, δεν θα τα βρείτε αλλού)

Edited by orfeas76
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας απαντήσει κάποιος, οταν το βάλεις στο φορτιστή ανάβει το λεντάκι στην αναμονή οταν δηλαδή είναι ΟΝ, η πρέπει για να ανάψει (το λεντ της φόρτησης), το τηλ. να είναι OFF??? γιατί κάτι μάλλον έγινε με ενα πρόγραμμα που εγκατέστησα.
Link to comment
Share on other sites

Το thread στο XDA για το αναμενόμενο update κλειδώθηκε για λόγους απορρήτου της διαδικασίας δοκιμής (καλύπτεται από Non-Disclosure Agreement).

 

Αναφέρεται ότι το update αναμένεται να κυκλοφορήσει σε μία εβδομάδα, οπότε θα μάθουμε σε τi αφορά.

Βέβαια, υποθέτω ότι , σε πρώτη φάση, θα αφορά χρήστες με stock ROM, και μάλιστα αμερικάνικη.

 

Οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

  • στο κινητό settings-->application-->development : Tick USB debugging & stay awake
  • στο PC σου κατέβασε το συνειμμένο rar: http://netload.in/dateiVAfmYDDOA2/Unlock Atrix.rar.htm<--διαθέσιμο για 2μήνες, please share..
  • δεξί κλικ-->αποσυμπίεση εδώ (τα χω ήδη μέσα σε ομώνυμο φάκελο)
  • Επιβεβαίωσε το μέγεθος του φακέλου 25.040.574 bytes δεν θέλουμε corrupted αρχεία!!
  • κάμε εγκατάσταση USBdrivers και μετά RSDLite

ΚΑΝΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ & ΠΛΗΡΕΣ BACKUP !!!

  1. Αν έχεις Gingerbread, προχώρει στο 10.
  2. Σβήσε το κινητό. Αφαίρεσε την microSD και τη SIM (εκτός και δεν έχεις τίποτε μέσα)
  3. Άναψε το κινητό, κρατώντας πατημένο το κουμπί Volume Up μέχρι να βγάλει “Starting RSD protocol support”
  4. Τρέξε το “RSD Lite” που εγκατέστησες στο PC
  5. πάτα το κουμπί “. . .” δίπλα στο κουτάκι “Filename” και φόρτωσε το αρχείο intl-fix-try1.sbf
  6. Σύνδεσε το κινητό στο PC. Προτίμησε μία πίσω θύρα USB
  7. Το RSD Lite θα αναγνωρίσει τη συσκευή και θα πετάξει: “Model: NS Flash Olympus” και “Connected…”
  8. Πάτα “Start”
  9. Υπομονή να κάμει επανεκκίνηση το κινητό. Θα κάνει αρκετή ώρα.
  10. Βάλε το φάκελο fastboot στο C: στο PC σου
  11. Άνοιξε ένα command prompt (Start+cmd)
  12. Πλοηγήσου στο φάκελο fastboot με την εντολή cd C:\fastboot
  13. Σβήσε το κινητό
  14. Άναψέ το κρατώντας πατημένο το Volume Down μέχρι να βγάλει “Fastboot”
  15. Άσε τα κουμπιά και πάτα μία φορά το Vol.Up (το vol.down είναι "mode" και το vol.up είναι "select")
  16. Θα μπει σε “Starting Fastboot protocol support”
  17. Σύνδεσε το κινητό στο PC (αν το έβγαλες νωρίτερα)
  18. Στο cmd δώσε την εντολή fastboot oem unlock
  19. Θα πετάξει μια προειδοποίηση κι ένα device ID
  20. Δώσε τις κάτωθι εντολές χρησιμοποιώντας το device ID στη θέση των ####:
  21. fastboot oem unlock ####
  22. fastboot reboot
  23. Περίμενε να κάνει επανεκκίνηση. Συγχαρητήρια! Τώρα έχεις ξεκλείδωτο bootloader! (Το γράφει πάνω αριστερά σε κάθε εκκίνηση)

 

Τώρα θα του περάσεις μία Recovery, κάτι σαν ενδιάμεση φάση (όπως το bios στα pc) με τη βοήθεια της οποίας flashάρεις διάφορες rom, κάνεις backup κτλ

  • ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΑ ΚΙΝΗΤΑ !!
  • ξαναβάλε το κινητό σε fastboot mode όπως πριν και σύνδεσέ το στο PC
  • στο φάκελο C:\fastboot που έφτιαξες νωρίτερα βάλε και το αρχείο recovery-atrix5.img
  • από το cmd του pc, αφού πλοηγηθείς στο φάκελο C:\fastboot τρέξε τις εντολές
  • moto-fastboot devices
  • moto-fastboot erase recovery
  • moto-fastboot flash recovery recovery-atrix5.img
  • σβήσε το κινητό και ξεσύνδεσέ το
  • Αν το ανάψεις κρατώντας το Vol.Down ώσπου γράψει Fastboot και μετά πατήσεις Vol.Down αρκετές φορές θα βρεις την επιλογή Recovery, την επιλέγεις με το Vol.Up

 

Τώρα μπορείς είτε με card reader είτε με Recovery-->mount USB storage

να περάσεις κάποιες rom μέσα στη microSD και να τις έχεις πρόχειρες για flashάρισμα του κινητού μέσα από το Recovery

Δοκίμασε ας πούμε αυτήν κι αυτήν

Πας στο recovery και αφού κάνεις πλήρες format επιλέγεις Install zip from SDcard. Έτοιμος!!

Προσοχή, αν η rom απευθύνεται σε αμερικάνικα Atrix, βάζουμε κάποιον International kernel

 

φιλε μου πολυ αναλυτικος ο οδηγος σου! τον δοκιμαζω αμεσα,,,και κατι τελευταιο,, σε περιπτωση που θελω να γυρισω σε stock rom πως γινεται?το ελληνικο firmware απο που το κατεβαζω?και απο stock ρομ ποια ειναι η καλυτερη χωρις προβληματα και χωρις το motoblur?σ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...