Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά στην ICS έτσι είναι καλύτερο ήταν στην Gingerbread που με το swipe άλλαζε εύκολα και γρήγορα η γλώσσα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

yannis77 και Giannis_mathiou στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου, πατήστε πάνω πάνω που δείχνει την γλώσσα του τηλεφώνου και επιλέξτε να μην είναι η ίδια στο πληκτρολόγιο...τότε ανοίγει η επιλογή για ελληνικά και όλα κομπλέ..;)
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ απλα δεν εγινε σωστα και θελω να τα κανω ολα απτην αρχη γιατι lagarei σε καποιες φασεις ...και δεν ειναι root η συσκευη υποτιθεται οτι ολα τα εκανα γιαυτο

τελικα δεν εκανα τιποτα να επαναφερω την αρχικη ...εκανα root με το Wugfresh Galaxy Nexus Root Toolkit v1.3

αυτοματα τα εκανε ολα μονο του και μου εβγαλε το superuser στην επιφανεια εργασιας ...πως μπορω να δω αν ειναι root η συσκευη το γραφει καπου?γιατι στις πληροφοριες συστηματος μου γραφει οτι εγραφε και πριν πειραξω το κινητο ...

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν εκανα τιποτα να επαναφερω την αρχικη ...εκανα root με το Wugfresh Galaxy Nexus Root Toolkit v1.3

αυτοματα τα εκανε ολα μονο του και μου εβγαλε το superuser στην επιφανεια εργασιας ...πως μπορω να δω αν ειναι root η συσκευη το γραφει καπου?γιατι στις πληροφοριες συστηματος μου γραφει οτι εγραφε και πριν πειραξω το κινητο ...

μπραβο φιλε.χαιρομαι που το καταφερες.τουλαχιστον εγω δεν ηξερα να σε βοηθησω περισσοτερο

κατεβασε απο το στορ το titanium back up κ θα δεις αν εισαι ροοτ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζετε λίγο αυτό;

LatinIME με ελληνικό dictionary. Το βάζουμε στο /system/app με κάποιον root explorer και αλλάζουμε τα permissions σε rw-r--r--. Κάνουμε reboot. Αν υπάρχει αρχείο LatinIMEGoogle.apk τότε θα εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια. Εφόσον λειτουργεί το καινούριο, σβήνουμε/κάνουμε rename το Google.

 

Screenshots στο Google+

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε.χαιρομαι που το καταφερες.τουλαχιστον εγω δεν ηξερα να σε βοηθησω περισσοτερο

κατεβασε απο το στορ το titanium back up κ θα δεις αν εισαι ροοτ

σευχαριστω φιλε μου για τη βοηθεια σου...βεβαια επειδη δε το εκανα σωστα στην αρχη νιωθω οτι κατι δεν εχει γινει σωστα και οτι πρεπει να το ξανακανω...αλλα μαλλον ειναι η ιδεα μου

αν κανω reset σε factory settings απο τις ρυθμισεις πρεπει να ξανακανω root η unlock bootloader?

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζετε λίγο αυτό;

LatinIME με ελληνικό dictionary. Το βάζουμε στο /system/app με κάποιον root explorer και αλλάζουμε τα permissions σε rw-r--r--. Κάνουμε reboot. Αν υπάρχει αρχείο LatinIMEGoogle.apk τότε θα εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια. Εφόσον λειτουργεί το καινούριο, σβήνουμε/κάνουμε rename το Google.

 

Screenshots στο Google+

 

Κατεβάζω να το δοκιμάσω!!! Σε ευχαριστούμε πολύ Lionheart!!!!

 

Edit: Από τις λίγες λέξεις που πρόλαβα να γράψω φαίνεται να λειτουργεί τέλεια!!! Να 'σαι καλά! Μόνο μια ερώτηση για αυτό απλά χρειάζεται η αντιγραφή στο system/app και τα permissions τίποτα άλλο. Σωστά; (Επειδή είχα και το προηγούμενο γι' αυτό ρωτάω)

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω να το δοκιμάσω!!! Σε ευχαριστούμε πολύ Lionheart!!!!

 

Edit: Από τις λίγες λέξεις που πρόλαβα να γράψω φαίνεται να λειτουργεί τέλεια!!! Να 'σαι καλά! Μόνο μια ερώτηση για αυτό απλά χρειάζεται η αντιγραφή στο system/app και τα permissions τίποτα άλλο. Σωστά; (Επειδή είχα και το προηγούμενο γι' αυτό ρωτάω)

 

10chars

Σωστα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

εχω φλασαρει τη ρομ που εχει για παραδειγμα στο πρωτο ποστ περιμενω 5 λεπτα να μπουταρει το κινητο εχουν περασει σχεδον 10 και ακομα επαναλαμβανει τα γραφικα της apex στην οθονη τι κανω τωρα περιμενω κιαλλο?

εχουν περασει 20 λεπτα και κανει το ιδιο και προσπαθησα με το παουερ μπουτον ν το κλεισω η νατο βαλω σε fastboot και δε κανει τιποτα συνεχειζει να επαναλαμβανει το γραφικο παιδια τι κανω ?επειγοντως βοηθεια

Edited by bili_xatzi
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου έκανε κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Πήγα να κάνω wipe για να βάλω bigxie και μόλις έκανε boot όλες οι εφαρμογές ήταν εκεί κανονικά. Δε καταλάβαινε από φορμάτ. Τελικά είδα και αποείδα και έβαλα google stock rom και ροοταρα ξανά από την αρχή!!!
Link to comment
Share on other sites

:!: @bili_xatzi διέγραψα μερικά από τα post σου. Αν κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνει. Γι΄αυτό δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεσαι ή να ζητάς κάτι επίμονα ;)

 

εχω φλασαρει τη ρομ που εχει για παραδειγμα στο πρωτο ποστ περιμενω 5 λεπτα να μπουταρει το κινητο εχουν περασει σχεδον 10 και ακομα επαναλαμβανει τα γραφικα της apex στην οθονη τι κανω τωρα περιμενω κιαλλο?

εχουν περασει 20 λεπτα και κανει το ιδιο και προσπαθησα με το παουερ μπουτον ν το κλεισω η νατο βαλω σε fastboot και δε κανει τιποτα συνεχειζει να επαναλαμβανει το γραφικο παιδια τι κανω ?επειγοντως βοηθεια

 

Βγάλε την μπαταρία. Μπες σε CWM με το 3 button combo και κάνε Wipe Data/factory -> Reboot System Now και περίμενε να ανοίξει... αν βέβαια φλάσαρες σωστά.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

build 21

posted 2 hours ago by Roman Birg [ updated an hour ago ]

 

change log

quad lockscreen now uses awesome layout from b19

slight ROM Control overhaul -- new icons from kwesley snipes and included some descriptions

added ability to change nav bar button transparency

added ability to change nav bar glow animation time (quick glow mod as some people call it)

added option for large menu button (originally seen in RootzBoat, thanks xoomdev!)

you can also remove the original menu buttons on the left/right, be sure to do that, it's in Menu location

nav buttons should space out better on higher LCD densities, while still looking good on stock (also sizes now same as stock)

should have fixed the hide nav bar option (let me know if it's still broken, works great for me)

lockscreen should be quick again

lockscreen will have default camera/unlock shortcuts IF YOU HAVENT SET THEM BEFORE

fixed nasty volume bug some people were experiencing -- also improved stability of hold to skip while screen off (won't wake your screen anymore)

horizontal task switcher layout updated

Power Saver shouldn't touch anything while you're on a phone call now

misc fixes (clock not updating, hopefully, battery bar disappearing in nav bar, etc)

using CM squisher with build now, adds about 21024 the amount of butter we had previously

optimizes all APKs/images

enabled full hardware acceleration in galaxy nexus builds to fix quardrantlololololololol

updated Contacts app (including all latest T9 fixes from CM)

updated Nova Launcher to b13

tablets: including Trebuchet launcher instead of Nova for you guys

p4wifi: removed device assert when compiling from source (easier for me, easier for you)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζετε λίγο αυτό;

LatinIME με ελληνικό dictionary. Το βάζουμε στο /system/app με κάποιον root explorer και αλλάζουμε τα permissions σε rw-r--r--. Κάνουμε reboot. Αν υπάρχει αρχείο LatinIMEGoogle.apk τότε θα εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια. Εφόσον λειτουργεί το καινούριο, σβήνουμε/κάνουμε rename το Google.

 

Screenshots στο Google+

 

Ευχαριστούμε. Μπήκε και στο 1ο post. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζετε λίγο αυτό;

LatinIME με ελληνικό dictionary. Το βάζουμε στο /system/app με κάποιον root explorer και αλλάζουμε τα permissions σε rw-r--r--. Κάνουμε reboot. Αν υπάρχει αρχείο LatinIMEGoogle.apk τότε θα εμφανίζονται 2 πληκτρολόγια. Εφόσον λειτουργεί το καινούριο, σβήνουμε/κάνουμε rename το Google.

 

Screenshots στο Google+

 

Λοιπόν, μετά από δυο μέρες χρήσης βλέπω ότι είναι πάρα πάρα πολύ κάλο και η πρόβλεψη και η αυτόματη διόρθωση είναι πάρα πολύ καλή.

Το μόνο που βλέπω σαν "προβληματάκι" είναι ότι μερικές λέξεις τις τονίζει δίπλα. Όπως δηλαδή την λέξη "διόρθωσή".

Το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή βλέπω ότι γράφει test. Γι αυτό το λέω.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από δυο μέρες χρήσης βλέπω ότι είναι πάρα πάρα πολύ κάλο και η πρόβλεψη και η αυτόματη διόρθωση είναι πάρα πολύ καλή.

Το μόνο που βλέπω σαν "προβληματάκι" είναι ότι μερικές λέξεις τις τονίζει δίπλα. Όπως δηλαδή την λέξη "διόρθωσή".

Το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή βλέπω ότι γράφει test. Γι αυτό το λέω.

 

Και από μένα ακριβώς τα ίδια σχόλια.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και από μένα ακριβώς τα ίδια σχόλια.

Δυστυχώς αυτό είναι θέμα του prediction engine της Google. Το λεξικό δίνει, υποτίθεται, μεγαλύτερη προτεραιότητα στην σωστή λέξη. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Ίσως αλλάξει αν ποτέ υποστηριχθεί επίσημα η ελληνική γλώσσα ως γλώσσα γραφής. Το καλό είναι ότι το πληκτρολόγιο "μαθαίνει" από τη χρήση οπότε ελπίζω να καλυτερέψει. Τέσπα, το στέλνω CM9 :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι θέμα του prediction engine της Google. Το λεξικό δίνει, υποτίθεται, μεγαλύτερη προτεραιότητα στην σωστή λέξη. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει. Ίσως αλλάξει αν ποτέ υποστηριχθεί επίσημα η ελληνική γλώσσα ως γλώσσα γραφής. Το καλό είναι ότι το πληκτρολόγιο "μαθαίνει" από τη χρήση οπότε ελπίζω να καλυτερέψει. Τέσπα, το στέλνω CM9 :)

 

Μπράβο για τη δουλειά σου Πάρη.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου έκανε κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Πήγα να κάνω wipe για να βάλω bigxie και μόλις έκανε boot όλες οι εφαρμογές ήταν εκεί κανονικά. Δε καταλάβαινε από φορμάτ. Τελικά είδα και αποείδα και έβαλα google stock rom και ροοταρα ξανά από την αρχή!!!

 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα χτες και το έλυσα με τον ίδιο τρόπο. Μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα. Δεν αντεχα αλλο χωρις pure android γιατι θεωρω το καθαρο ICS μακραν το πιο ομορφο και χρηστικο λειτουργικο σε κινητα τηλεφωνα αυτη τη στιγμη.

Οποτε ειμαι και παλι κατοχος galaxy nexus - καλως σας βρισκω και παλι.

Μια ερωτηση. Βλεπω δεν εχει ερθει OTA update στη συσκευη μου που ειναι σε 4.0.1

Γιατι αργει η google το rolling oute των αναβαθμισεων σε μερικα regions?

Επισης, υπαρχει τροπος να φλασαρω stock 4.0.3 χωρις bootloader unlock?

Ελεγα να μεινω σε stock κατασταση για λιγο διαστημα.

Τελος, με force gpu rendering αντιμετωπιζετε προβλημα με καποιες εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα. Δεν αντεχα αλλο χωρις pure android γιατι θεωρω το καθαρο ICS μακραν το πιο ομορφο και χρηστικο λειτουργικο σε κινητα τηλεφωνα αυτη τη στιγμη.

Οποτε ειμαι και παλι κατοχος galaxy nexus - καλως σας βρισκω και παλι.

Μια ερωτηση. Βλεπω δεν εχει ερθει OTA update στη συσκευη μου που ειναι σε 4.0.1

Γιατι αργει η google το rolling oute των αναβαθμισεων σε μερικα regions?

Επισης, υπαρχει τροπος να φλασαρω stock 4.0.3 χωρις bootloader unlock?

Ελεγα να μεινω σε stock κατασταση για λιγο διαστημα.

Τελος, με force gpu rendering αντιμετωπιζετε προβλημα με καποιες εφαρμογες?

 

Καλοφαγωτο :D

 

Γενικα η αναβαθμιση εχει κολλησει.Σιγουρα εχουν τους λογους τους.Αν δεν κανω λαθος σε καποια παιδια απο εδω εχει ερθει η 4.0.2 μεσω ota.

Χωρις bootloader δεν γινεται να κανεις upgrade σε 4.0.3.Καλλιστα μπορεις να εισαι σε στοκ εχοντας κανει unlock τον bootloader και φλασαρωντας την 4.0.3 .Το οτι κανεις unlock τον boot loader δεν σημαινει οτι δεν εισαι στοκ (εκτος και αν σε ενοχλει η ξεκλειδωτη κλειδαρια στο boot).

Τελευταια φορα που δοκιμασα το force gpu rendering το twitter εκανε fc οποτε το απενεργοποιησα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλοφαγωτο :D

 

Γενικα η αναβαθμιση εχει κολλησει.Σιγουρα εχουν τους λογους τους.Αν δεν κανω λαθος σε καποια παιδια απο εδω εχει ερθει η 4.0.2 μεσω ota.

Χωρις bootloader δεν γινεται να κανεις upgrade σε 4.0.3.Καλλιστα μπορεις να εισαι σε στοκ εχοντας κανει unlock τον bootloader και φλασαρωντας την 4.0.3 .Το οτι κανεις unlock τον boot loader δεν σημαινει οτι δεν εισαι στοκ (εκτος και αν σε ενοχλει η ξεκλειδωτη κλειδαρια στο boot).

Τελευταια φορα που δοκιμασα το force gpu rendering το twitter εκανε fc οποτε το απενεργοποιησα

 

Σε ευχαριστω Αργυρη. Τωρα μενει να δω γιατι μουλαρωσε ο υπολογιστης μου και δε λεει να δει με τιποτα το gn μου (παρα τις απανωτες εγκαταστασεις drivers κλπ) και να ξεκλειδωσω το bootloader. Ποιες ειναι οι βασικες διαφορες της 4.0.3?

Τελος εχεις καποιο link για να κατεβασω τη rom?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αργυρη. Τωρα μενει να δω γιατι μουλαρωσε ο υπολογιστης μου και δε λεει να δει με τιποτα το gn μου (παρα τις απανωτες εγκαταστασεις drivers κλπ) και να ξεκλειδωσω το bootloader. Ποιες ειναι οι βασικες διαφορες της 4.0.3?

Τελος εχεις καποιο link για να κατεβασω τη rom?

 

Η Google δεν εχει δωσει στο κοινο την 4.0.3 οπως εχει κανει με την 4.0.1 και την 4.0.2 (http://code.google.com/android/nexus/images.html )

Προσοχη το δικο σου ειναι το maguro (το toro ειναι η cdma/lte version).Η 4.0.3 υπαρχει μονο σε custom roms.Αν δεν θελεις να βαλεις custom rom κατεβασε απο το link που σου εδωσα την 4.0.2 (ICL53F) και διαβασε αυτο το thread απο το xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

Αν σου φαινονται βουνο εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον Βαγγέλη για να μην ταλαιπωρείσαι πολύ, δοκίμασε ΑΥΤΟ...το εργαλείο τα κάνει όλα μόνο του, και απλά τα σπάει..:up:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...