Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι σωστός ο οδηγός που linkάρεις, δεν τον έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με δικά μου αρχεία, οπότε θα σου δουλέψει. Αν θες τώρα fastboot ή όχι, είναι δικό σου θέμα, ανάλογα με το αν το χρησιμοποιείς τώρα ή όχι. Να ξέρεις πως με custom rom δεν παίζει και τόσο ρόλο η εσωτερική μνήμη, αφού όλα θα πηγαίνουν στην sd

 

δλδ repartition ΧΩΡΙΣ hard reset & να περασω rom δε γινεται? θα σβησω τα εχτρα apps και θα του το δωσω ετσι τοτε γτ βαριεμαι backup κλπ...

 

καποια απο τις 2 στην 1η σελιδα εχω... παιρνει link2sd αυτη? αν και οπως ειπα

δε θελω να πειραξω τη rom, μονο το data ηθελα να αυξησω.

Edited by ipal
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα Blade απο περυσι Δεκ. 2010 αγορασμενο απο Wind με 2.1 Οfficial απειρακτο εντελως. Θελω να του περασω τη 2.2 οπως αναφερεται στον οδηγο αλλα πρεπει να κανω Backup τουλαχιστον να μην χασω τις επαφες μου και δεν ξερω αν μπορω και τα προγραμματα που εχω περασει. Επειδη καθε φορα που προσπαθω να ξεκινησω (δεν εχω και τον απειρο χρονο) μπλεκομαι και δεν βρισκω ακρη μπορει καποιος συνοπτικα να με καθοδηγησει τι πρεπει να κανω??

(πχ. κατεβασε απο το ΜΑΡΚΕΤ αυτο, κανε root, μετα κανε backup (εχω sd 8GB), μετα εκτελεσε τον οδηγο απο το βημα 1 ή βημα 2 κλπ.)

Θα εκτιμουσα πολυ οποιον βοηθησει......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μολις εβαλα την Froyo 2.2 με τα 512mb και ολα μια χαρα.θελω να το κανω root μπορει να βοηθησει καποιος πως γινεται?

Δοκίμασε με αυτό --> z4root_blade_perm_root_v2.apk

Πολύ πιθανόν το antivirus του υπολογιστή σου να μπλοκάρει το κατέβασμα του αρχείου, γι'αυτό κατέβασέ το από το κινητό και αποθύκευσέ το απ'ευθείας στην κάρτα SD.

 

Πηγή - Οδηγίες: http://android.modaco.com/topic/337262-permanent-root-for-22-blades/

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Blade απο περυσι Δεκ. 2010 αγορασμενο απο Wind με 2.1 Οfficial απειρακτο εντελως. Θελω να του περασω τη 2.2 οπως αναφερεται στον οδηγο αλλα πρεπει να κανω Backup τουλαχιστον να μην χασω τις επαφες μου και δεν ξερω αν μπορω και τα προγραμματα που εχω περασει. Επειδη καθε φορα που προσπαθω να ξεκινησω (δεν εχω και τον απειρο χρονο) μπλεκομαι και δεν βρισκω ακρη μπορει καποιος συνοπτικα να με καθοδηγησει τι πρεπει να κανω??

(πχ. κατεβασε απο το ΜΑΡΚΕΤ αυτο, κανε root, μετα κανε backup (εχω sd 8GB), μετα εκτελεσε τον οδηγο απο το βημα 1 ή βημα 2 κλπ.)

Θα εκτιμουσα πολυ οποιον βοηθησει......

 

Kι άλλη μία παράκληση από μένα, με την συμπλήρωση ότι εγώ δεν ξέρω ποιά έκδοση έχω... Μου το χαρίσανε μόλις πριν λίγες μέρες, και έχω διαβάσει όλο το θέμα εδώ (πιστέψτε με μου πήρε ώρα), είμαι έτοιμος να ξεκινήσω (κι εγώ χωρίς πολύ χρόνο στη διάθεση μου), αλλά δεν ξέρω ποιά "έκδοση" έχω ώστε να ξεκινήσω από το βήμα 1 ή το βήμα 2 του οδηγού....:O

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Kι άλλη μία παράκληση από μένα, με την συμπλήρωση ότι εγώ δεν ξέρω ποιά έκδοση έχω... Μου το χαρίσανε μόλις πριν λίγες μέρες, και έχω διαβάσει όλο το θέμα εδώ (πιστέψτε με μου πήρε ώρα), είμαι έτοιμος να ξεκινήσω (κι εγώ χωρίς πολύ χρόνο στη διάθεση μου), αλλά δεν ξέρω ποιά "έκδοση" έχω ώστε να ξεκινήσω από το βήμα 1 ή το βήμα 2 του οδηγού....:O

Κλείσε το κινητό και μετά άνοιξέ το πατώντας ταυτόχρονα το κουμπί Power και το κουμπί που χαμηλώνει την ένταση της φωνής.

Αν σου εμφανίσει μια οθόνη που γράφει FTM ξεκινάς από το βήμα 2. Αν σε βγάλει σε ένα menu με επιλογές και πάνω πάνω λέει clockwork ή κάτι τέτοιο τότε ξεκινάς από το βήμα 1.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το κινητό και μετά άνοιξέ το πατώντας ταυτόχρονα το κουμπί Power και το κουμπί που χαμηλώνει την ένταση της φωνής.

Αν σου εμφανίσει μια οθόνη που γράφει FTM ξεκινάς από το βήμα 2. Αν σε βγάλει σε ένα menu με επιλογές και πάνω πάνω λέει clockwork ή κάτι τέτοιο τότε ξεκινάς από το βήμα 1.

Ωραία, γράφει FTM, οπότε ξεκινάω από το 2.

Πως όμως όλοι σας ξέρετε ποιά έκδοση έχετε κι εγώ δεν ξέρω....?

Ευχαριστώ πολύ πάντως...

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γράφει FTM, οπότε ξεκινάω από το 2.

Πως όμως όλοι σας ξέρετε ποιά έκδοση έχετε κι εγώ δεν ξέρω....?

Ευχαριστώ πολύ πάντως...

Πάτα menu μετά "Ρυθμίσεις" μετά "Σχετικά με το τηλέφωνο" και εκεί θα δεις τι έκδοση Android φοράει το κινητό σου. Όταν ολοκληρώσεις τον οδηγό θα έχεις Android 2.2 και μνήμη ram 512mb.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα menu μετά "Ρυθμίσεις" μετά "Σχετικά με το τηλέφωνο" και εκεί θα δεις τι έκδοση Android φοράει το κινητό σου. Όταν ολοκληρώσεις τον οδηγό θα έχεις Android 2.2 και μνήμη ram 512mb.

 

σε ευχαριστώ πολύ και πάλι...

Και για να είμαι απολύτως ειλικρινής, θα το πω κι ας με βρίσετε όλοι (με τόσες ερωτήσεις που έχω κάνει τόσες μέρες)..

Έπεσε το μάτι μου στο κουτί του Blade, και τι να δω.... ένα άσπρο αυτοκόλλητο που γράφει "Froyo OS"......:O:X

Ας αρχίσετε λοιπόν... είμαι άξιος οποιοδήποτε σχολίου...

Πάντως έχω διαβάσει όλο το θέμα πια και μπορώ να πω ότι ξέρω αρκετά πράγματα παραπάνω....

Δεν θα κλείσω χωρίς ερώτηση ....

Αφού έχω το Froyo OS με Android 2.2, για το οποίο τόσος ντόρος έγινε... υπάρχει λόγος να πάω στο Swedish Spring RLS5...? Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει αυτή η έκδοση...?

Edited by kokalo
Ορθογραφικά λάθη....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστλώ πολύ και πάλι...

Και για να είμαι απολύτως ειλικρινής, θα το πω κι ας με βρίσετε όλοι (με τόσες ερωτήσεις που έχω κάνει τόσες μέρες)..

Έπεσε το μάτι μου στο κουτί του Blade, και τι να δω.... ένα άσπρο αυτοκόλλητο που γράφει "Froyo OS"......:O:X

Ας αρχίσετε λοιπόν... είμαι άξιος οποιοδήποτε σχολίου...

Πάντως έχω διαβάσει όλο το θέμα πια και μπορώ να πω ότι ξέρω αρκετά πράγματα παραπάνω....

Δεν θα κλείσω χωρίς ερώτηση ....

Αφού έχω το Froyo OS με Android 2.2, για το οποίο τόσο ντόρο έγινε... υπάρχει λογος να παώ στο Swedish Spring RLS5...? Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ατή η έκδοση...?

Η Swedish Spring RLS5 ήταν (και είναι) η πιο σταθερή, γρήγορη, και με καλή διαχείριση μπαταρίας Froyo rom για το blade. Όμως υπάρχουν αρκετές Gingerbread rom (Android 2.3) που την αφήνουν πίσω κυρίως σε ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η Swedish Spring RLS5 ήταν (και είναι) η πιο σταθερή, γρήγορη, και με καλή διαχείριση μπαταρίας Froyo rom για το blade. Όμως υπάρχουν αρκετές Gingerbread rom (Android 2.3) που την αφήνουν πίσω κυρίως σε ταχύτητα.

Επειδή δεν είμαι και τόσο tech-maniac για να αλλάζω rom κάθε τρεις και λίγο, θα προτιμήσω σταθερότητα έναντι ταχύτητας και θα προσπαθήσω να παώ προς τα κει (RLS5)....

Thanks....:)

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τον περιεκτικοτατο οδηγο, τον χρησιμοποιησα χωρις κανενα προβλημα , τωρα δοκιμαζω το κινητο και ηδη βλεπω μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα!!! :D
To be a rock... and not to roll...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπέρα σας για άλλη μια φορά!

 

Δεν ξέρω που να το γράψω αυτό, αλλά αφού είδα ότι εδώ συζητούνται διάφορα για αυτό το μοντέλο, είπα να το γράψω εδώ.

 

Έχω πρόβλημα με το GPS. Ενώ πιάνει τζάμι αρχικά (ακόμα και σε κλειστούς χώρους!), από κάποια χρονική στιγμή και μετά (καμιά βδομάδα) σταματά και αρνείται να πιάσει δορυφόρους. Και όταν λέω αρνείται, εννοώ σε ανοιχτό χώρο, με καλό καιρό, με διάφορες εφαρμογές (facebook, foursquare, GPS Status, GPS Test, GPS Essentials), ακόμα και σε σημεία που προηγουμένως έπιανε μέσα σε δευτερόλεπτα. Το μόνο που κάνει είναι να αναβοσβήνει η ένδειξη στο status bar, να τρώει (πολλή) μπαταρία, και να βρήσκει έναν ή δύο δορυφόρους το πολύ, ακόμα και μετά από αρκετά λεπτά. Μοναδική λύση: reboot, βγάζοντας μάλλιστα και την μπαταρία. Έψαξα στο διαδύκτιο, είδα ότι κοικλοφορεί γενικά σαν πρόβλημα, αλλά λύση δεν βρήκα.

 

Μήπως έχει κάποιος από εσάς καμία ιδέα?...

 

Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγγνώμη άμα γράφω σε λάθος topic... :worry:

 

Υ.Γ.: Προφανώς και έχω το ZTE Blade. Το πρόβλημα μου το έβγαζε και στο 2.2 από την Wind και στο 2.2 που έβαλα από αυτόν τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα ήταν πρόβλημα hardware, τότε το πρόβλημα θα ήταν μόνιμο. Αλλά κάθε φορά που βγάζω την μπαταρία και ξαναανοίγω, λειτουργεί κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου [από 2.2 stock σε 512 RAM 2.2 modified (152) stock]

 

Αυτό που παρατήρησα τις 3 μέρες που το έχω, είναι ότι "τρώει" πολύ μπαταρία σε idle σε σχέση με πριν (πχ όταν έπεφτα για ύπνο έχανε λιγότερο από 10% της μπαταρίας, ενώ τώρα χάνει τουλάχιστον 30%). Ο λόγος είναι η παράθεση παρακάτω που αναφέρεται σε άλλα θέματα? ή επειδή με την έξτρα ΡΑΜ μένουν ανοιχτά περισσότερα προγράμματα, τρώνε περισσότερη μπαταρία?

Θα πρέπει να σημειωθεί πως καλό είναι δοκιμές με roms να γίνονται με το κινητό φορτισμένο 100% για να μην μειωθεί ο χρόνος ζωής της μπαταρίας. Επίσης, σε κάθε αλλαγή rom, το android μπορεί να σας λέει ψέμματα για την κατάσταση της μπαταρίας σας, και μπορεί να χρειαστούν 2-3 κύκλοι αποφόρτισης / φόρτισης για να αρχίσει να λέει αλήθειες.
Link to comment
Share on other sites

επισκευή τότε;

Δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα, από την άποψη ότι μου φαίνεται περίεργο να είναι πρόβλημα hardware, από στιγμής που διορθώνεται με απλό τρόπο (αφέραιρεση μπαταρίας). Για αυτό και ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποι γνωστό πρόβλημα στο λογισμικό. Τώρα, άμα είναι να πάει για επισκευή, προτιμώ να περιμένω να αγοράσω καινούργιο κινητό, παρά να μπω στον κόπο...:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου [από 2.2 stock σε 512 RAM 2.2 modified (152) stock]

 

Αυτό που παρατήρησα τις 3 μέρες που το έχω, είναι ότι "τρώει" πολύ μπαταρία σε idle σε σχέση με πριν (πχ όταν έπεφτα για ύπνο έχανε λιγότερο από 10% της μπαταρίας, ενώ τώρα χάνει τουλάχιστον 30%). Ο λόγος είναι η παράθεση παρακάτω που αναφέρεται σε άλλα θέματα? ή επειδή με την έξτρα ΡΑΜ μένουν ανοιχτά περισσότερα προγράμματα, τρώνε περισσότερη μπαταρία?

Χρησιμοποίησε αυτό για να κάνεις wipe τα battery stats.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε αυτό για να κάνεις wipe τα battery stats.

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το κάνω (αν και από σήμερα το πρωί δείχνει να έχει διορθωθεί)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ξανα-ανεβάσει το αρχείο που χρειάζεται για το 2ο βήμα στο αρχικό post? Το MegaUpload το κλείσανε, οπότε το link τώρα είναι νεκρό.
Link to comment
Share on other sites

δεν έκλεισαν μόνο το megaupload, αλλά τα περισσότερα site που είχαν τέτοια δυνατότητα. Ψάχνω να βρω μια μόνιμη λύση, γιατί πλέον μπορεί κανείς να κατεβάσει ότι έχει ανεβάσει ο ίδιος, κάνοντας login... Αν έχεις καμμιά ιδέα για κανά site, πες μου να τα ανεβάσω όλα εκεί.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

δεν έκλεισαν μόνο το megaupload, αλλά τα περισσότερα site που είχαν τέτοια δυνατότητα. Ψάχνω να βρω μια μόνιμη λύση, γιατί πλέον μπορεί κανείς να κατεβάσει ότι έχει ανεβάσει ο ίδιος, κάνοντας login... Αν έχεις καμμιά ιδέα για κανά site, πες μου να τα ανεβάσω όλα εκεί.

wuala - dropbox

Link to comment
Share on other sites

το dropbox το χρησιμοποιώ καιρό για πιο "επαγγελματικούς" σκοπούς... θα προτιμούσα κάποιο site με την απλότητα των megaupload, hotfiles, κ.α., και όχι πρόγραμμα ή login... Θα πάνε στο mediafire όταν τα μαζέψω (σύντομα) αφού ακόμα δουλεύει. Το πολύ πολύ, να πάνε στο SoundCloud που δεν θα πέσει με τίποτα.

 

edit: links updated:

stock partition sizes

152ΜΒsystem, 248MBdata

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...