Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα έχω δύο επιλογές... Ή να πειράξω το build.pro, κάτι που δεν με φοβίζει μιας και δουλεύω σε linux κάτι χρόνια και είναι συνηθισμένος σε τέτοια "πειράγματα" απλά προτιμώ να τα αποφεύγω, ή να στείλω ένα email στο δημιουργό...

ROCK 'N' RIDE

just a way of life

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φιλε.απο ολους συμβαινει το ιδιο και στα 2 κινητα.δεν εχουν αποκρυψη

 

Τις επαφές τις περάσατε με κάποιο πρόγραμμα στα 2 κινητά;

Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να είναι η επαφή διπλοπερασμενη.

 

 

Άρα έχω δύο επιλογές... Ή να πειράξω το build.pro, κάτι που δεν με φοβίζει μιας και δουλεύω σε linux κάτι χρόνια και είναι συνηθισμένος σε τέτοια "πειράγματα" απλά προτιμώ να τα αποφεύγω, ή να στείλω ένα email στο δημιουργό...

Μόνο που στην 1η περίπτωση θα έχεις άμεσο αποτέλεσμα, ενώ στην δεύτερη μπορεί να αργήσει η λύση αρκετά.

Άλλωστε, κρατάς και ένα backup για σιγουριά. Δεν χρειάζεσαι να είσαι χακερ για να κανείς edit ένα αρχείο. ;-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,μια φιλη μου εχει προβλημα με το V στο facebook δεν ανεβαζει φωτογραφια με τιποτα !

οποιο τροπο και αν προσπαθησαμε βγαζει σφαλμα !

εχει γινει επαναφορα και τετοια !!

εχει κανεις τι ιδιο προβλημα ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορούμε να έχουμε το Επαλήθευση με δύο βήματα στο google acount ενεργοποιημενο γιατί όταν το έχω, στο κινητό μου λέει ότι είτε το username μου είτε το password είναι λάθος.Αλλα όταν το απενεργοποιώ όλα καλά.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορούμε να έχουμε το Επαλήθευση με δύο βήματα στο google acount ενεργοποιημενο γιατί όταν το έχω, στο κινητό μου λέει ότι είτε το username μου είτε το password είναι λάθος.Αλλα όταν το απενεργοποιώ όλα καλά.

 

Φυσικά και μπορούμε. Για το κινητό όμως δεν είναι ίδια η διαδικασία. Εκεί πρέπει να κάνεις generate ένα application-specific passwords που θα το βάλεις μια φορά στο κινητό σου και δεν θα χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσεις. Αν είσαι στις ρυθμήσεις του 2 step verification, πήγαινε "Manage application-specific passwords" και πάτα "generate password". To μακρυνάρι που θα σου βγάλει το βάζεις στο κινητό σου και είσαι έτοιμος. Το password αυτό ΔΕΝ θα σου ξαναχρειαστεί.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Σίγουρα θα έχουν απαντηθεί τα περισσότερα που θα ρωτήσω, αλλά που να ψάχνεις σε τόσες σελίδες. Ας αρχίσω λοιπόν. Χρήστης Symbian για πολλά χρόνια, μερικά πράγματα δεν τα καταλάβενω στο androit. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα αλλάξω μέσο ρυθμίσεων, η πρέπει να ζήσω μ αυτα.. Αρχίζω.. Γιατί δεν μπορώ να κλειδώνο την οθόνη οπότε θέλω εγώ και πρέπει να κλειδώνει αυτόματα; Γιατί δεν μπορώ να ρυθμισω το ΒΤ ώστε να είναι πάντα ορατό; Αν δεν είναι ορατό ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό και να μην κλείνει αυτόματα; Γιατί δεν μπορώ να βάλω δικό μου ήχο στα sms; Γιατί οι εφαρμογές εγκαταστουντε όπου θέλουν χωρίς να με ρωτάνε; Γιατί δεν μπορώ να δω την μνήμη του τηλεφώνου; Πως μπορώ να κάνω φάκελο στο κεντρικό μενού του τηλεφώνου;

 

Kατά τα αλλά μια χαρά το βρίσκω το androit.

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Σίγουρα θα έχουν απαντηθεί τα περισσότερα που θα ρωτήσω, αλλά που να ψάχνεις σε τόσες σελίδες. Ας αρχίσω λοιπόν. Χρήστης Symbian για πολλά χρόνια, μερικά πράγματα δεν τα καταλάβενω στο androit. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα αλλάξω μέσο ρυθμίσεων, η πρέπει να ζήσω μ αυτα.. Αρχίζω.. Γιατί δεν μπορώ να κλειδώνο την οθόνη οπότε θέλω εγώ και πρέπει να κλειδώνει αυτόματα; Γιατί δεν μπορώ να ρυθμισω το ΒΤ ώστε να είναι πάντα ορατό; Αν δεν είναι ορατό ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό και να μην κλείνει αυτόματα; Γιατί δεν μπορώ να βάλω δικό μου ήχο στα sms; Γιατί οι εφαρμογές εγκαταστουντε όπου θέλουν χωρίς να με ρωτάνε; Γιατί δεν μπορώ να δω την μνήμη του τηλεφώνου; Πως μπορώ να κάνω φάκελο στο κεντρικό μενού του τηλεφώνου;

 

Kατά τα αλλά μια χαρά το βρίσκω το androit.

 

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο τώρα, σου απαντάω στα γρήγορα.

 

1ον) είναι android και όχι androit:)

2oν) αν η συσκευή σου δεν έχει κουμπί που κλειδώνει, υπάρχουν πολλά widgets που τα βάζεις στη home screen και απλά με το πάτημά τους κλειδώνει το κινητί.

3ον) το bluetooth μένει για 1μιση λεπτό ανιχνεύσιμο. Ίσως με καμια εφαρμογή μπορείς να το κρατήσεις και άλλο ανοιχτό άλλα δεν το χω ψάξει.

4ον) για τον ήχο στα sms δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ έχω το handcent sms και δεν ξέρω τη ρύθμιση στο μαμα sms launcher.

Edited by barca10
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Σίγουρα θα έχουν απαντηθεί τα περισσότερα που θα ρωτήσω, αλλά που να ψάχνεις σε τόσες σελίδες.Ας αρχίσω λοιπόν. Χρήστης Symbian για πολλά χρόνια, μερικά πράγματα δεν τα καταλάβενω στο androit. Δεν ξέρω αν μπορώ να τα αλλάξω μέσο ρυθμίσεων, η πρέπει να ζήσω μ αυτα..
.

Γεια και σε σένα.Δεν ξέρω πoιο mobile έχεις και πoιο android φοράει αλλα γενικά αυτά πρέπει να δουλέψουν.Στο android όλα γίνονται και σε καμια περίπτωση δεν ζεις με αυτά, εκτος αν θέλεις κάνα φραπεδάκι :lol:

 

Αρχίζω.. Γιατί δεν μπορώ να κλειδώνο την οθόνη οπότε θέλω εγώ και πρέπει να κλειδώνει αυτόματα;

άλλαξε το screen time out έτσι δεν θα κλειδώνει.Aλλα αν δεν το κλειδώνεις εσύ με το power button η μπαταρία θα πηγαίνει σφαίρα

Γιατί δεν μπορώ να ρυθμισω το ΒΤ ώστε να είναι πάντα ορατό; Αν δεν είναι ορατό ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό και να μην κλείνει αυτόματα;

bluetooth settings>visible time-out>never

 

Γιατί δεν μπορώ να βάλω δικό μου ήχο στα sms;

πας message>settings και στο notifications settings select ringtone

Γιατί οι εφαρμογές εγκαταστουντε όπου θέλουν χωρίς να με ρωτάνε;

ειναι θέμα του developer.αλλα αν πας settings>applications>manage applications >διαλέγεις την εφαρμογή που θέλεις και move το SD card

Γιατί δεν μπορώ να δω την μνήμη του τηλεφώνου;

settings>storage

Πως μπορώ να κάνω φάκελο στο κεντρικό μενού του τηλεφώνου;

εξαρτάται ποιον launcher χρησιμοποίας

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της γρήγορες απάντησης αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Δεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις οι επιλογές που περιγράφετε. Ούτε για ήχο στα sms παρά μόνο τους ήχους της samsung, βλέπω μόνο τα αρχεία της κάρτα και όχι του τηλεφώνου, το κλείδωμα της οθόνης μπορώ απλά να το καθήστερησω έως 30 λεπτά, και η επιλογή για το ΒΤ δεν υπάρχει. Η έκδοση είναι η 2.3.6 Η συσκευη είναι Samsung Galaxy Y Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!!

σημερα κατεβασα το VIBER for Android (free calls & sms) !! http://www.viber.com/

φαινεται αρκετα ενδιαφερον :)

ξερει κανεις τι καταναλωση εχει με 3gs κλησεις/sms σε data/bytes ?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της γρήγορες απάντησης αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Δεν υπάρχουν στις ρυθμίσεις οι επιλογές που περιγράφετε. Ούτε για ήχο στα sms παρά μόνο τους ήχους της samsung, βλέπω μόνο τα αρχεία της κάρτα και όχι του τηλεφώνου, το κλείδωμα της οθόνης μπορώ απλά να το καθήστερησω έως 30 λεπτά, και η επιλογή για το ΒΤ δεν υπάρχει. Η έκδοση είναι η 2.3.6 Η συσκευη είναι Samsung Galaxy Y

 

νόμιζα δεν ήξερες πως να αλλάξεις τον ήχο.για να βαλεις τον δικο σου βάλε τον ηχο σου στο sd card folder –> media –> audio –> notifications κανε μιαν επανεκκινηση και δοκιμασε τωρα αν τον βλεπεις στα notifications ringtones. ναι για την οθόνη μετά από όση ώραν το βάλεις θα κλειδώσει δεν ξέρω άλλον τρόπο.τωρα για το BT οταν πατάω visible (galaxy s2 με 2.3.5) μου βγαζει το visible time-out και εκει υπαρχει το never

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

το κλείδωμα της οθόνης μπορώ απλά να το καθήστερησω έως 30 λεπτά, και η επιλογή για το ΒΤ δεν υπάρχει. Η έκδοση είναι η 2.3.6 Η συσκευη είναι Samsung Galaxy Y

 

Για όσον αφορά αυτό, μπορείς και με κάποιο widget,εγώ χρησιμοποιώ το widgetsoid2 , που έχει εκτός των άλλων,και επιλογή για απενεργοποίηση του κλειδώματος οθόνης, δηλαδή όταν πατάς το κουμπί να ανοίξει η οθόνη να μην χρειάζεται να συρεις κάτι. Ο χρόνος κλεισίματος οθόνης είναι άλλο,και απ ότι κατάλαβα δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!!

σημερα κατεβασα το VIBER for Android (free calls & sms) !! http://www.viber.com/

φαινεται αρκετα ενδιαφερον :)

ξερει κανεις τι καταναλωση εχει με 3gs κλησεις/sms σε data/bytes ?? :confused:

μου φαινεται οτι ειναι περιπου στα 15 λεπτα ομιλιας περιπου 5 mb

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με ενα htc evo που πηρα.

Και στην πλοηγηση και στα παιχνιδια

μου κλεινει η οθονη στο χρονο που

την εχω ρυθμισει να απενεργοποιειται(15δλ)

και κλειδωνει.

Δεν ειμαι νεος κατοχος android,εχω αλλαξει

4 συσκευες.

Υπαρχει περιπτωση να ρυθμιζεται απο καπου

αυτο η το παω πισω.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα που πρέπει να αποθηκεύσω κάποιο mp3 ώστε να μπορώ να το βάλω σαν ήχο μηνυμάτων???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα που πρέπει να αποθηκεύσω κάποιο mp3 ώστε να μπορώ να το βάλω σαν ήχο μηνυμάτων???

 

διεβασε 3 post πιο πάνω

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

αυτό το έκανα τα μετέφερα τα mp3 εκεί και μπορώ να τα βάλω σαν ήχο μηνύματος αλλα για ήχο κλήσης δεν τα εμφανίζει στην λίστα και ούτε στην μουσική τα εμφανίζει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό το έκανα τα μετέφερα τα mp3 εκεί και μπορώ να τα βάλω σαν ήχο μηνύματος αλλα για ήχο κλήσης δεν τα εμφανίζει στην λίστα και ούτε στην μουσική τα εμφανίζει

 

ανοιξε τον ηχο που θελεις με τον player πατα μενου και set us για ηχο κλήσης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με ενα htc evo που πηρα.

Και στην πλοηγηση και στα παιχνιδια

μου κλεινει η οθονη στο χρονο που

την εχω ρυθμισει να απενεργοποιειται(15δλ)

και κλειδωνει.

Δεν ειμαι νεος κατοχος android,εχω αλλαξει

4 συσκευες.

Υπαρχει περιπτωση να ρυθμιζεται απο καπου

αυτο η το παω πισω.

 

ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου;

Link to comment
Share on other sites

ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου;

 

Μάλλον δεν θέλει να κλειδώνει την ώρα που παίζει ή κατά την πλοήγηση... Σωστά?

 

Κοίταξες μήπως τις ρυθμίσεις όχι του κινητού αλλά των εφαρμογών? Λέω μπας και...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου;

 

Μάλλον δεν θέλει να κλειδώνει την ώρα που παίζει ή κατά την πλοήγηση... Σωστά?

 

Κοίταξες μήπως τις ρυθμίσεις όχι του κινητού αλλά των εφαρμογών? Λέω μπας και...

 

Ρε παιδια δεν το εχω παρατηρησει,ο γιος μου που παιζει παιχνιδια μου το ειπε,

νομιζα στα παιχνιδια και στις σελιδες δεν εκλεινε.

Μαλλον κανω λαθος,θα πρεπει να αυξησω το χρονο απενεργοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

μα αν το κοιτάς χωρίς να πατήσεις κάτι, κλειδώνει στο χρόνο που επέλεξες.

εξαιρούνται κάποιες εφαρμογές που δε το επιτρέπουν να κλειδώσει :)

νομίζω τα 30" είναι καλός χρόνος :)

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε τον ηχο που θελεις με τον player πατα μενου και set us για ηχο κλήσης

 

μα αυτό κάνω για να βάλω ήχο κλήσης αλλα για να βάλω ήχο μηνύματος δεν μπορώ να το κάνω γιατί???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό κάνω για να βάλω ήχο κλήσης αλλα για να βάλω ήχο μηνύματος δεν μπορώ να το κάνω γιατί???

 

Φτιάξε τους εξής φακέλους:

media/audio/ και μέσα σε αυτόν τους 2 φακέλους: ringtones,notifications

 

Ότι βάλεις στο notifications θα μπορείς να το διαλέξεις ως ήχο ειδοποιήσεων από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...