Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα παρελαβα τα screen protectors απο hong kong...3 κομματια 1λιρα και δωρεαν μεταφορικα...εφαρμοσε το πρωτο κατευθειαν και δεν καμια φουσκαλα και προστατευει ολη την επιφανεια της οθονης...αυριο μεθαυριο περιμενω και την θηκη του κινητου για να εχω πληρη ασφαλεια απο γρατζουνιες και να βαλω και παλι στην ακρη την θηκη-καποτα της puro που εχω και μου σπαει τα νευρα
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είδες διαφορά με πριν??

 

οχι αλλα ο αισθητηρας ειναι απενεργοποιημενος, το δοκιμασα με ενα φακο...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποιο καλό πρόγραμμα για να κάνουμε kill τις εφαρμογές?

 

οχι αλλα ο αισθητηρας ειναι απενεργοποιημενος, το δοκιμασα με ενα φακο...

 

Με τα λεγόμενα των παιδιών που το χουν κάνει λένε οτι η διαφόρα τις φωτεινότητας ειναι η μέρα με την νύχτα..οπότε μάλλον κάτι δ έχει πάει καλά.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

76% μπαταρια εχει!!!! :/

 

εγω την εκανα απο το τηλεφωνο μεσω wifi αμεσως ρε παιδια ελαχιστα λεπτα πηρε και ειχα και λιγη μπαταρια (35%) χωρις κανενα προβλημα τι σου πηγε στραβα εσενα ????:(

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα απο το τηλεφωνο μεσω wifi αμεσως ρε παιδια ελαχιστα λεπτα πηρε και ειχα και λιγη μπαταρια (35%) χωρις κανενα προβλημα τι σου πηγε στραβα εσενα ????:(

 

μπορείς να ττην κάνεις και χωρίς το usb καλώδιο δηλαδή κανονικά?

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ττην κάνεις και χωρίς το usb καλώδιο δηλαδή κανονικά?

ψαξε το update center στα αππς του κινητου

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έκανα και εγώ τη περιβόητη αναβάθμιση μέσω pc companion.

Ενόσω είχα χαμηλή μπαταρία, μου ζήτησε να το φορτίσω τουλάχιστον στο 50%, για να προχωρήσει το update.

Στη συνέχεια έγινε η εγκατάσταση σφαίρα....

και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα...

η συσκευή μου βγήκε unrooted μετά το update. Έτσι δεν μπορούσα να τρέξω το disable auto brightness, το titanium και κάποιες άλλες...

έψαξα στο xda-developers για πρόγραμμα root, αλλά αυτά που βρήκα λένε ότι δεν τρέχουν στη 4.0.2.Α.0.62!!!!!!!

 

τι κάνουμε τώρα;;;;;;;;;;;:dizzy:

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έκανα και εγώ τη περιβόητη αναβάθμιση μέσω pc companion.

Ενόσω είχα χαμηλή μπαταρία, μου ζήτησε να το φορτίσω τουλάχιστον στο 50%, για να προχωρήσει το update.

Στη συνέχεια έγινε η εγκατάσταση σφαίρα....

και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα...

η συσκευή μου βγήκε unrooted μετά το update. Έτσι δεν μπορούσα να τρέξω το disable auto brightness, το titanium και κάποιες άλλες...

έψαξα στο xda-developers για πρόγραμμα root, αλλά αυτά που βρήκα λένε ότι δεν τρέχουν στη 4.0.2.Α.0.62!!!!!!!

 

τι κάνουμε τώρα;;;;;;;;;;;:dizzy:

 

εδω εχει τροπο για ξεκλειδωμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1431033

αλλα θελει unlock bootloader αν δεν βιαζεσαι περιμενε να βγαλουν ναι εκδοση για root με κλειδομενο bootloader

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

εδω εχει τροπο για ξεκλειδωμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1431033

αλλα θελει unlock bootloader αν δεν βιαζεσαι περιμενε να βγαλουν ναι εκδοση για root με κλειδομενο bootloader

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση:)

πως θα ξέρω αν έχω unlock bootloader;;;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος ρε φιλε, 1000 ευχαριστω........εκανα ανεωση στο update center και την βρηκε! Δεν ξερω τι εχει γινει με την συνδεση του κινητου με το πσ, ενω μου λεει να το γυρισω σε ΜΤP μετα δεν βρισκει το τηλ, τεσπα με εσωσες!!! :respect:

 

EDIT: μηπως να το κανω unroot για να το κανει εγκατασταση; γτ μου ειπε οτι δεν μπορει να εγκατασταθει! :/

EDIT2: ουτε και με unroot μπορω να την περασω, εεε ρε τι επαθα ο ανθρωπος!!! πφφφφ

 

Ούτε σε μένα γίνεται η αναβάθμιση.. μου πετάει σφάλμα.. αλλά αποφάσισα να μην την κάνω τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος ασφαλής για rooting.. και εξάλλου δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το κινητό οπότε δεν έχω και λόγο να βιαστώ να το αναβαθμίσω πιστεύω :)

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις την εκανα παιδες αλλα δεν ειχα κανει ουτε root το τηλεφωνο πριν κ εγινε μια χαρα.

ξερει κανεις τι αλλαζει αυτη η αναβαθμιση σε σχεση με πριν?

Link to comment
Share on other sites

Στο πσ εχω to winamp το οποιο ακουω εναν ιντερνετικο σταθμο και μου λεει και ποιο τραγουδι παιζει εκεινη την στιγμη! Υπαρχει κατι αντιστοιχο για το κινητο;

 

soundhound, shazam

θα τα βρεις στο μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση:)

πως θα ξέρω αν έχω unlock bootloader;;;

 

Ο bootloader πάντα κλειδωμένος είναι,εσυ τον ξεκλειδώνεις αν θες

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

soundhound, shazam

θα τα βρεις στο μαρκετ

 

Μπορεις να ακουσεις ραδιο μεσω αυτων των εφαρμογων;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ακουσεις ραδιο μεσω αυτων των εφαρμογων;;;

 

Για αναγνωριση μουσικης υπαρχει και το ενσωματομενο Track ID.

 

EDIT: Χμμμ βασικα αλλο ψαχνεις. Ακυρο :p

 

Το SoundHould και το Shazam ειναι σαν το Track ID.

 

Γι'αυτο που θες, ψαξε για Internet Radio στο Market.

Edited by z3et
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έκανα και εγώ τη περιβόητη αναβάθμιση μέσω pc companion.

Ενόσω είχα χαμηλή μπαταρία, μου ζήτησε να το φορτίσω τουλάχιστον στο 50%, για να προχωρήσει το update.

Στη συνέχεια έγινε η εγκατάσταση σφαίρα....

και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα...

η συσκευή μου βγήκε unrooted μετά το update. Έτσι δεν μπορούσα να τρέξω το disable auto brightness, το titanium και κάποιες άλλες...

έψαξα στο xda-developers για πρόγραμμα root, αλλά αυτά που βρήκα λένε ότι δεν τρέχουν στη 4.0.2.Α.0.62!!!!!!!

 

τι κάνουμε τώρα;;;;;;;;;;;:dizzy:

παιδια ο κοσμος πριν κανει κατι (αναβαθμιση κτλπ) ρωταει πρωτα...τωρα φιλε θα εισαι unroot μεχρι να βγει το εργαλειο για την .62..συντομα θα ειναι αλλα μεχρι τοτε θα περιμενεις,....

και κατι αλλο...εφοσον δεν αντιμετωπιζεις καποιο απο τα γνωστα προβληματα με τα restarts και με το battery drain γιατι να το κανεις και να χασεις το root-ακι σου..δεν βρισκω λογο..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδια ο κοσμος πριν κανει κατι (αναβαθμιση κτλπ) ρωταει πρωτα...τωρα φιλε θα εισαι unroot μεχρι να βγει το εργαλειο για την .62..συντομα θα ειναι αλλα μεχρι τοτε θα περιμενεις,....

και κατι αλλο...εφοσον δεν αντιμετωπιζεις καποιο απο τα γνωστα προβληματα με τα restarts και με το battery drain γιατι να το κανεις και να χασεις το root-ακι σου..δεν βρισκω λογο..

 

Γιατί όλοι αντί να κοιτάξουν το changelog και το αν τους αφορά η αναβάθμιση ή όχι τρέχουν τις αναβαθμίσεις γι ανα μην έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Τους βοηθάει να κοιμηθούν τη νύχτα.

 

Στο μεταξύ οι αναβαθμίσεις είναι Unstable, πειραματικές και προκύπτουν ένα κάρο νέα προβλήματα μ αυτές κ έτσι αυτοί αποτελούν τα δωρεάν πειραματόζωα των εταιριών. Βλέπε πχ Windows Vista καθώς και τους πρώτους μήνες / χρόνο κυκλοφορίας των windows 7 και τι τραβήξαν οι χρήστες που έτρεξαν να αγοράσουν υπολογιστές μ αυτά μέσα.

 

Πείτε μου εσείς ποιος απλός χρήστης έχει σήμερα πρόβλημα ασφαλείας ή οτιδήποτε άλλο αν τρέχει Windows XP.

Εάν η αναβάθμιση διορθώνει πχ τη χρήση bluetooth κ εσύ δε χρησιμοποιείς ποτέ αλλά δυνητικά σε 10 χρόνια θα χρειαστείς bluetooth (όταν θα χει βγεί το rednails) γιατί δε χρησιμοποιείς τώρα την σταθερή έκδοση που έχει το root που χρειάζεσαι και βιάζεσαι να περάσεις την καινούργια? ΟΕΟ? Γιατί για κάποιο λόγο βγήκε?

 

...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι αντί να κοιτάξουν το changelog και το αν τους αφορά η αναβάθμιση ή όχι τρέχουν τις αναβαθμίσεις γι ανα μην έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Τους βοηθάει να κοιμηθούν τη νύχτα.

 

Στο μεταξύ οι αναβαθμίσεις είναι Unstable, πειραματικές και προκύπτουν ένα κάρο νέα προβλήματα μ αυτές κ έτσι αυτοί αποτελούν τα δωρεάν πειραματόζωα των εταιριών. Βλέπε πχ Windows Vista καθώς και τους πρώτους μήνες / χρόνο κυκλοφορίας των windows 7 και τι τραβήξαν οι χρήστες που έτρεξαν να αγοράσουν υπολογιστές μ αυτά μέσα.

 

Πείτε μου εσείς ποιος απλός χρήστης έχει σήμερα πρόβλημα ασφαλείας ή οτιδήποτε άλλο αν τρέχει Windows XP.

Εάν η αναβάθμιση διορθώνει πχ τη χρήση bluetooth κ εσύ δε χρησιμοποιείς ποτέ αλλά δυνητικά σε 10 χρόνια θα χρειαστείς bluetooth (όταν θα χει βγεί το rednails) γιατί δε χρησιμοποιείς τώρα την σταθερή έκδοση που έχει το root που χρειάζεσαι και βιάζεσαι να περάσεις την καινούργια? ΟΕΟ? Γιατί για κάποιο λόγο βγήκε?

 

...

 

Ηθικό δίδαγμα Δεν βιαζόμαστε πότε να κάνουμε αναβαθμίσεις. Περιμένουμε μέχρι να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα για το τι μας προσφέρουν και τι μας στερούν.:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα την κάνω την αναβάθμιση μέχρι να βγεί εργαλείο για root,εξάλλου δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την 42 έκδοση!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απενεργοποιησα τον αισθητηρα οπως λεει εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3939311#post3939311 αλλα η φωτεινοτητα ειναι καπως χαμηλη αν και την εχω 100%. Μηπως ξερετε ποιο αρχειακι να πειραξω για να την κανω πιο φωτεινη?

 

οχι αλλα ο αισθητηρας ειναι απενεργοποιημενος, το δοκιμασα με ενα φακο...

Αφού το δοκίμασες σημαίνει ότι άλλαξες τις τιμές σε όλα τα echo που φαίνονται στον οδηγό. Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει πιο φωτεινή η οθόνη αν και το λέω με μια επιφύλαξη. Μακάρι να είχαμε ένα κινητό που έχει βάλει το Disable Auto Brightness να τα συγκρίναμε.

Έκανα και εγώ τη περιβόητη αναβάθμιση μέσω pc companion, και μετά παρουσιάστηκε το πρόβλημα...

η συσκευή μου βγήκε unrooted μετά το update.

Και να πω ότι δεν το είπαμε...

Θα συμφωνησω μαζι σου...αλλα...για να υπαρχει αναβαθμιση για καποιο λογο υπαρχει ;)

 

Αναβαθμίσεις πάντα κάνουμε. Προτού τις κάνουμε όμως τσεκάρουμε μήπως δημιουργείται κανένα θέμα οπότε ίσως χρειαστεί να περιμένουμε λίγο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα μετα απο ενα βιντεο που τραβηξα με το Neo V πως οταν το βλεπω στο τηλεφωνο, παιζει πολυ αργα, μονο αυτο το βιντεο, ολα τα αλλα παιζουν κανονικα .

Οι ρυθμισεις στο MX Video Player ποιες πρεπει να ειναι, εχω σπασιματα σε αρχειο .mkv

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς unlocked bootloader άν κάποιος έχει περάσει CWM με την .42 πχ και το έχει κάνει root μπορεί να περάσει άλλες ROM ή kernels που υποστηρίζουν overclocking εώς 2Ghz (με κίνδυνο να το κάψει φυσικά).

 

Μπορείτε να κατεβάσετε και να δείτε οδηγίες για το flashtool από την επίσημη σελίδα του ΕΔΩ

 

[EDIT]

* Δεν έχω καταφέρει να φλασάρω κάποιον kernel με κλειδωμένο boot loader, είτε root είτε όχι. Λογικά εάν μπορεί κάποιος να μετατρέψει τον Kernel σε tft πακέτο μπορεί να τον φλασάρει με το flashtool.

 

Υπάρχει ΑΥΤΟΣ εδώ ο kernel στα 2Ghz με πλήρες λειτουργικό hardware.

Αντί αυτού υπάρχει και ΑΥΤΟΣ που δουλεέυει κομπλέ με την 0.42 ενώ δίνει εναλλακτικά και έναν καθαρότατο kernel με υποστήριξη για overclocking ΕΔΩ

 

[EDIT]

Από ΕΔΩ θα πάρετε την επίσημη flashable με το flashtool .42 και από ΕΔΩ θα πάρετε την βελτιωμένη stock .42 που μπορείτε να φλασάρετε μετά με το CWM αφού το έχετε εγκαταστήσει και είστε root. Στο τέλος περάστε τον kernel.

 

[EDIT2]

Θα χρειαστείτε τους USB flash drivers για το Semc flash device όταν θα χρειαστεί να συνδέσετε το κινητό σβηστό με το back κουμπί πατημένο.

Κατεβάστε τους από ΕΔΩ

 

Τη διαδικασία downgrade την έκανα επιτυχώς σήμερα και δουλέυει με τα παραπάνω εργαλεία και αρχεία.

Επιστρέφει το τηλέφωνο σε unrooted .42 firmware. Θα χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσετε το CWM.

 

[sMS/MMS]

Επειδή μι ακοπέλα ρωτάει για το χώρο αποθήκευσης SMS/MMS να αναφέρω ότι τα SMS/MMS αποθηκεύονται αναγκαστικά στο τηλέφωνο σ εμορφή βάσης δεδομένων Mysqli στο /data/data/telephony κάπου. Είναι αδύνατον να μεταφερθεί ο χώρος αποθήκευσής τους.

Μπορείς όμως αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το "backup & restore SMS" και το "Save MMS" απ το Market για να αποθηκεύσεις τα μηνύματα στην sd.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα τα screen protectors απο hong kong...3 κομματια 1λιρα και δωρεαν μεταφορικα...εφαρμοσε το πρωτο κατευθειαν και δεν καμια φουσκαλα και προστατευει ολη την επιφανεια της οθονης...αυριο μεθαυριο περιμενω και την θηκη του κινητου για να εχω πληρη ασφαλεια απο γρατζουνιες και να βαλω και παλι στην ακρη την θηκη-καποτα της puro που εχω και μου σπαει τα νευρα

 

Πόσες μέρες έκανε να έρθει; Εχω παραγγείλει κι εγω μια θήκη απο τις αρχες Δεκέμβρη και δεν εχω παραλάβει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...