Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναί μαμάς. Δεν την έχω πειράξει ποτέ.

 

 

 

CWM stands for?

 

 

 

Καλησπέρα! Δοκίμασε να κλείσεις το κινητό να βγάλεις την μπαταρία και να την αφήσεις εκτός συσκευής για κανένα 10λεπτο και ξαναφορτισε το να δεις τι γίνεται :)

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ το κινητό 2 μήνες χωρίς προβλήματα. Και η μπαταρία μου αντέχει 1,5-2 μέρες ανάλογα την χρήση (όταν χρησιμοποιώ GPS τελειώνει φυσικά γρηγορότερα - πράγμα απολύτως λογικό). Χθες το βράδυ μου έκανε το εξής κουλό όμως: Το έβαλα να φορτίσει ανοιχτό, και σταμάτησε την φόρτιση στο 31%. Άλλαξα και μπριζα αλλά πάλι το ίδιο. Όταν το έκλεισα εντελώς, τότε μόνο άρχισε να ανεβαίνει πάνω από το 31%. (Στο 40% το έβγαλα γιατί έπρεπε να πάω δουλειά).

Έχει τύχει σε κάνεναν αυτό; Πώς λύνεται, έχει κανείς κάποια ιδέα;

 

Χθες βράδυ το έβαλα να φορτίσει όταν ήταν στο 31% :blink: Για είκοσι λεπτά έδειχνε 31%. Το άφησα κι άλλο και συνέχισε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δοκίμασε να κλείσεις το κινητό να βγάλεις την μπαταρία και να την αφήσεις εκτός συσκευής για κανένα 10λεπτο και ξαναφορτισε το να δεις τι γίνεται :)

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά (εαν το ξανακάνει!)

Το έσβησα, και φόρτιζε κανονικά. Όταν αργότερα γύρισα σπίτι, δοκίμασα να το φορτίσω αναμμένο, και ευτυχώς φόρτιζε πάλι κανονικά στο 100%. :) Πάλι καλά...

Για τον φίλο που αναφέρει ότι του έδειχνε 31% για 20 λεπτά...εγώ το είχα αφήσει όλο το βράδυ και είχε κολλήσει στο 31%! Τεσπα, ελπίζω να μην το ξανακάνει...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά (εαν το ξανακάνει!)

Το έσβησα, και φόρτιζε κανονικά. Όταν αργότερα γύρισα σπίτι, δοκίμασα να το φορτίσω αναμμένο, και ευτυχώς φόρτιζε πάλι κανονικά στο 100%. :) Πάλι καλά...

Για τον φίλο που αναφέρει ότι του έδειχνε 31% για 20 λεπτά...εγώ το είχα αφήσει όλο το βράδυ και είχε κολλήσει στο 31%! Τεσπα, ελπίζω να μην το ξανακάνει...

 

Καλύτερα κάνε αυτό που σου είπε ο sol_ballads τώρα που η μπαταρία είναι στο 100%. :)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία για τόσα καλούδια που έχει το κινητό είναι λίγο μικρή νομίζω...

Και εμένα χωρίς ιδιαίτερη χρήση, με συγχρονισμό, gps κλειστά κρατάει 2 μέρες. Τη 2η το βράδυ πάει για φόρτισμα...

 

Είχα συνηθήσει απ' το Omnia II που είχα πριν που το φόρτιζα κάθε 4-5 μέρες και τώρα μου φαίνεται ότι είμαι με τον φορτιστή στο χέρι! :lol:

Έχει κανείς δοκιμάσει προγραμματάκια που υπόσχονται εξοικονόμηση μπαταρίας? Διάβασα μερικές σελίδες πίσω για το juice defender. Εγώ έλεγα να δοκιμάσω αυτό. Το έχει δει κανείς?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η μπαταρία για τόσα καλούδια που έχει το κινητό είναι λίγο μικρή νομίζω...

Και εμένα χωρίς ιδιαίτερη χρήση, με συγχρονισμό, gps κλειστά κρατάει 2 μέρες. Τη 2η το βράδυ πάει για φόρτισμα...

 

Είχα συνηθήσει απ' το Omnia II που είχα πριν που το φόρτιζα κάθε 4-5 μέρες και τώρα μου φαίνεται ότι είμαι με τον φορτιστή στο χέρι! :lol:

 

Για τα δεδομένα των σύγχρονων συσκευών θα έπρεπε να νιώθεις και τυχερός με την αυτονομία των δύο ημερών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία για τόσα καλούδια που έχει το κινητό είναι λίγο μικρή νομίζω...

Και εμένα χωρίς ιδιαίτερη χρήση, με συγχρονισμό, gps κλειστά κρατάει 2 μέρες. Τη 2η το βράδυ πάει για φόρτισμα...

 

Είχα συνηθήσει απ' το Omnia II που είχα πριν που το φόρτιζα κάθε 4-5 μέρες και τώρα μου φαίνεται ότι είμαι με τον φορτιστή στο χέρι! :lol:

Έχει κανείς δοκιμάσει προγραμματάκια που υπόσχονται εξοικονόμηση μπαταρίας? Διάβασα μερικές σελίδες πίσω για το juice defender. Εγώ έλεγα να δοκιμάσω αυτό. Το έχει δει κανείς?

 

2 μερες ειναι κορυφη με την δικια μου χρηση!

εγω καθε 7 με 8 ωρες αλλαζω μπαταρια:lol:

το τζακιζω ομως κανονικα!

παντως το βραδυ "κλεινω" facebook no led messenger κτλ και απο τις ρυθμισεις τα εχω να ανοιγουν το πρωι...

με αυτα ειδα καποια διαφορα..και παλι ομως χωρις δευτερη μπαταρια δεν υπαρχει σωτηρια..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πίσω καπάκι λυπάμαι. :confused:

 

δεν εχει παθει τιποτα belive me..:)

ειναι οπως την πρωτη μερα...

βραχος..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί αλλά επειδή γνωρίζω την κατασκευή του, έχω τους λόγους μου να ανησυχώ με τέτοια χρήση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τα δεδομένα των σύγχρονων συσκευών θα έπρεπε να νιώθεις και τυχερός με την αυτονομία των δύο ημερών.

 

2 μερες ειναι κορυφη με την δικια μου χρηση!

εγω καθε 7 με 8 ωρες αλλαζω μπαταρια:lol:

το τζακιζω ομως κανονικα!

παντως το βραδυ "κλεινω" facebook no led messenger κτλ και απο τις ρυθμισεις τα εχω να ανοιγουν το πρωι...

με αυτα ειδα καποια διαφορα..και παλι ομως χωρις δευτερη μπαταρια δεν υπαρχει σωτηρια..:lol:

 

Μάλιστα! Δεν το περίμενα να σας πω την αλήθεια, αλλά διαβάζοντας και τις δικές σας εμπειρίες, είμαι μια χαρά απ' ότι φαίνεται! :)

 

Οπότε λέτε δεν υπάρχει λόγος για εφαρμογή εξοικονόμησης μπαταρίας? Σας ρωτάω γιατί όλα αυτά που κάνει η εφαρμογή τα κάνω κ εγώ..Κλείνω τον συγχρονισμό, gps, wifi όταν δεν τα χρειάζομαι, χαμηλώνω τη φωτεινότητα κάτω απ' τη μέση όταν είμαι σε κλειστό χώρο, και το σημαντικότερο, κλείνω τις διεργασίες από εφαρμογές που ενώ τις έχω κλείσει εκείνες μένουν και ζητάνε για ανανέωση/συγχρονισμό, κλπ (βλ. fb)..

Υπάρχει κάτι παραπάνω που θα κάνει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα? Αν όχι τότε δεν υπάρχει λόγος πιστεύω! :happy:

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλιστα! Δεν το περίμενα να σας πω την αλήθεια, αλλά διαβάζοντας και τις δικές σας εμπειρίες, είμαι μια χαρά απ' ότι φαίνεται! :)

 

Οπότε λέτε δεν υπάρχει λόγος για εφαρμογή εξοικονόμησης μπαταρίας? Σας ρωτάω γιατί όλα αυτά που κάνει η εφαρμογή τα κάνω κ εγώ..Κλείνω τον συγχρονισμό, gps, wifi όταν δεν τα χρειάζομαι, χαμηλώνω τη φωτεινότητα κάτω απ' τη μέση όταν είμαι σε κλειστό χώρο, και το σημαντικότερο, κλείνω τις διεργασίες από εφαρμογές που ενώ τις έχω κλείσει εκείνες μένουν και ζητάνε για ανανέωση/συγχρονισμό, κλπ (βλ. fb)..

Υπάρχει κάτι παραπάνω που θα κάνει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα? Αν όχι τότε δεν υπάρχει λόγος πιστεύω! :happy:

 

Μια χαρά είσαι.

 

Ορίστε κάποια γενικά 'Save energy tipps' που κυκλοφορούν στο xda:

 

- switch to GSM mode to save battery

- deactivate wifi, gps, bluetooth when you not currently use it

- don't use any taskkillers, they are completly useless and might have negative effects on battery

- deactivate Latitude, Facebook, Twitter and any kind of 'auto-updating' widgets, if you do not really need or use them

- deactivate automatic google-sync, if you do not really need it

- dial *#9900# and deactivate 'Fast Dormancy'

- deactivate Auto Login in Google Talk App

- deactivate Update of Samsung Apps in Settings - Applications - Samsung Apps

- Freeze Wifi-Sharing Process with Titanium!!!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα μόνα που δεν έχω κάνει είναι:

- dial *#9900# and deactivate 'Fast Dormancy'

- Freeze Wifi-Sharing Process with Titanium!!!

 

οπότε είμαι τζετ! :D

Ευχαριστώ athanaso!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

- dial *#9900# and deactivate 'Fast Dormancy'

 

Αυτό δοκίμασε το αλλά πρόσεξε το μήπως επηρεάσει αρνητικά την ταχύτητα σύνδεσης στο internet (μέσω 3G). Αν ναι επανέφερε το. Το αναφέρω απλά γιατί έχουν εμφανιστεί μεμονωμένα παράπονα με αυτή την αλλαγή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αλλά επειδή γνωρίζω την κατασκευή του, έχω τους λόγους μου να ανησυχώ με τέτοια χρήση.

 

και εγω το ιδιο πιστευα στην αρχη αλλα πραγματικα δεν παθαίνει τιποτα:)

και στην τελικη ενα καπακι καποτε(αν παθει ζημια οπως λες) το αλλαζεις ευκολα..:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δοκίμασε το αλλά πρόσεξε το μήπως επηρεάσει αρνητικά την ταχύτητα σύνδεσης στο internet (μέσω 3G). Αν ναι επανέφερε το. Το αναφέρω απλά γιατί έχουν εμφανιστεί μεμονωμένα παράπονα με αυτή την αλλαγή.

 

Το απενεργοποίησα και εγώ, θα κάνω δοκιμές.

Παιζει ρόλο ομως λένε στο ΧΔΑ αν ο provider μας υποστηρίζει το Fast Dormacy.

Ξέρουμε η VF αν το υποστηρίζει?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111581&page=12

Link to comment
Share on other sites

Το απενεργοποίησα και εγώ, θα κάνω δοκιμές.

Παιζει ρόλο ομως λένε στο ΧΔΑ αν ο provider μας υποστηρίζει το Fast Dormacy.

Ξέρουμε η VF αν το υποστηρίζει?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1111581&page=12

 

φιλε αν θυμαμαι καλα απο παλιοτερη κουβεντα απο αλλα παιδια που το ψαξανε το θεμα κανενα δίκτυο κινητης τηλεφωνιας στην χωρα μας δεν υποστηριζει το Fast Dormacy

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και εγω το ιδιο πιστευα στην αρχη αλλα πραγματικα δεν παθαίνει τιποτα:)

και στην τελικη ενα καπακι καποτε(αν παθει ζημια οπως λες) το αλλαζεις ευκολα..:)

 

Δεν είναι μόνο το καπάκι, είναι και η βάση όπου κουμπώνει το καπάκι. Φυσικά δεν λέω κάτι καινούργιο, απλά οφείλω να μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μαζί σας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δοκίμασε το αλλά πρόσεξε το μήπως επηρεάσει αρνητικά την ταχύτητα σύνδεσης στο internet (μέσω 3G). Αν ναι επανέφερε το. Το αναφέρω απλά γιατί έχουν εμφανιστεί μεμονωμένα παράπονα με αυτή την αλλαγή.

Δεν μπαίνω συχνά μέσω 3G οπότε το αφήνω ως έχει..;)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

- dial *#9900# and deactivate 'Fast Dormancy'

Το έκανα και γω από χθες το βράδυ και ομολογώ ότι έχω δει σημαντική αύξηση στην διάρκεια της μπαταρίας!!:)

Το προτείνω σε όλους!! Επίσης ΔΕΝ είδα κάποια αρνητική επιρροή στο 3G!!

Voda έχω και απ' ότι είδα παραπάνω σε μια ερώτηση που έκανε ένα παιδί στην εταιρεία, του είπαν πως δεν υποστηρίζετε το Fast Dormancy, οπότε όλα καλά !!

Να ρωτήσω και κάτι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .., υπάρχει τρόπος να κάνω Freeze στο Wifi-Sharing , στους χάρτες και στην ενημέρωση λογισμικού, χωρίς να πειράξω την rom ? Βασικά έβαλα το Titanium, αλλά μου πέταξε μήνυμα στην αρχή για ROOT USERS ONLY!

Άλλος τρόπος με την "μαμά" ρομ δεν υπάρχει? Βασικά τις κλείνω από τις "Υπηρεσίες που εκτελούνται", αλλά ξανα εμφανίζονται μετά!!

 

Υ.γ. ..

""deactivate automatic google-sync, if you do not really need it""

""deactivate Auto Login in Google Talk App"" , αυτά τα 2 που τα βρίσκουμε για να τα απενεργοποιήσουμε?

Το πρώτο είναι στο "Ρυθμίσεις --> λογαριασμός και συγχρονισμός --> συνεχής συγχρονισμός ??

Το άλλο?

 

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Παγωμα εφαρμογων χωρις αδεια superuser κ root access δυστυχως δεν γινεται..

 

Να ρωτησω κ εγω κατι.. Ειχα διαβασει καπου πως βαζοντας το κινητο σε flight mode το fast dormancy επανερχεται σε enabled. Κατι τετοιο ισχυει? Το δοκιμασα κ δεν αλλαξε ειναι η αληθεια αλλα αναρωτιομουν μηπως αλλαζει κ απλα παρεμεινε εικονικα disabled.

Link to comment
Share on other sites

Υ.γ. ..

""deactivate automatic google-sync, if you do not really need it""

""deactivate Auto Login in Google Talk App"" , αυτά τα 2 που τα βρίσκουμε για να τα απενεργοποιήσουμε?

Το πρώτο είναι στο "Ρυθμίσεις --> λογαριασμός και συγχρονισμός --> συνεχής συγχρονισμός ??

Το άλλο?

 

Ευχαριστώ!:)

 

Το λέει κιόλας.Μέσα στο google talk.

Link to comment
Share on other sites

Το λέει κιόλας.Μέσα στο google talk.

 

Ναι αλλά το εικονίδιο λέει μόνο " Talk" και με μπέρδεψε!!:p (Βοήθησε και η γεροντική άνοια που με πιάνει σιγά σιγά...)

Μια χαρά τα έκανα όλα και θα περιμένω να δω αποτελέσματα!

Πάντως στα σίγουρα η απενεργοποίηση του 'Fast Dormancy' βοηθάει αρκετά την μπαταρία!

Από το πρωί το έχω σκίσει το τηλέφωνο (άσε που χτυπάει και συνέχεια λόγω γιορτής:D) και έχω ακόμα 40% περίπου ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΠΝα ρωτησω κ εγω κατι.. Ειχα διαβασει καπου πως βαζοντας το κινητο σε flight mode το fast dormancy επανερχεται σε enabled. Κατι τετοιο ισχυει? Το δοκιμασα κ δεν αλλαξε ειναι η αληθεια αλλα αναρωτιομουν μηπως αλλαζει κ απλα παρεμεινε εικονικα disabled.

 

Αν το δοκίμασες και δεν άλλαξε... είσαι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η αυτονομία του Galaxy Sii, ειναι αν όχι η καλυτερη, μια απο τις καλύτερες ανεξαρτήτως λειτουργικου.

Για τυχόν προβληματα, η αιτία βρίσκεται στο android Market και στον μηδενικό έλεγχο των εφαρμογών που διατίθενται.

Ευτυχώς έχω την συνήθεια να τσεκάρω καθε νεα εφαρμογη που εγκαθιστω στην συσκευη μου και γι αυτο στους 3,5 μήνες που έχω το Sii, δεν είχα ποτε πρόβλημα battery brain.

 

Προχθές δοκίμασα μια νεα εφαρμογη και μάλιστα προτεινόμενη στο Market. Πρόκειται για την Skifta. Παρόλο που την έκλεισα μετα την δοκιμη, το πρωι βρήκα την συσκευη μου με πολυ μεγαλύτερη κατανάλωση απ οτι συνηθως και το Skifta να ευθύνεται για το 35% αυτής.

Αμέσως πήγε στον καλάθι. Ευτυχώς ήταν εύκολος ο εντοπισμός της. Φανταστείτε κάποιες άλλες που κάνουν confing και δεν τις βρίσκεις με τίποτα.

Γι αυτο λέω και ξαναλέω:

Εκτός απο παιγνίδια και πολυ γνωστές εφαρμογές, μην κάνετε ποτε εγκατάσταση μαζεμένες εφαρμογές. Μια μια η το πολυ δυο εφαρμογές.

Μετα παρακολούθηση για ένα 24ωρο και εφόσον δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα την κρατάτε.

Επίσης μην περνάτε εφαρμογές που δεν τις χρειάζεστε. Δεν βελτιώνουν τις δυνατότητες της συσκευής σας. Αντίθετα αν ειναι ρύθμισμενες να ξεκινούν με το start up, την επιβαρύνουν κρατώντας κάποια MB απο την ram χωρις λόγο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...