Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα που φτιαχτηκε τον αυγουστο και το πηρα στα τελη αυγουστου, το εχω 4-5 μηνες με ξεκλειδωτο το bootloader και συνεχως φλασαρισμα κερνελ δεν επαθε τιποτα. αν κανεις σωστα τα βηματα δεν θα εχεις προβλημα πιστευω...

 

Καλή Χρονιά , Χρόνια πολλά με υγεία και χαρά . Και ευτυχισμένο το 2012

 

eu8umhc δεν είναι σίγουρο ότι θα σου συμβεί, για μεγάλη πιθανότητα μιλάνε. Άσε που ο Αύγουστος είναι πολύ κοντά στο όριο που αναφέρουνε. Η τελευταία βδομάδα του Αυγούστου είναι η 32η. Και μιλάμε για ημερομηνία κατασκευής όχι αγοράς. Κοίτα καλύτερα το κινητό σου πότε φτιάχτηκε να μας πεις.

 

Από τη στιγμή που αυτό το πρόβλημα έχει εμφανιστεί και αλλού και δεν είχε εμφανιστεί ποτέ πριν, καλό είναι να του δώσουμε λίγη σημασία νομίζω. Πρέπει να γνωρίζει ο καθένας προτού ξεκινήσει κάτι να ξέρει και τα ρίσκα που υπάρχουν.

 

edit: Α και καλή χρονιά σε όλους φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιζει να ειμαι tο 3το aτομο οπου εγινε hard brick μετα απο ξεκλειδωμα του bootloader!Ακολουθησα ολα τα βηματα σωστα(successfully wrote 0003ff00 κτλ)αλλα πεθανε το κινητο ξαφνικα!Ευτυχως πηγαν ολα καλα,εγινε αλλαγη πλακετας αφου ειναι στην εγγυηση μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειμαι tο 3το aτομο οπου εγινε hard brick μετα απο ξεκλειδωμα του bootloader!Ακολουθησα ολα τα βηματα σωστα(successfully wrote 0003ff00 κτλ)αλλα πεθανε το κινητο ξαφνικα!Ευτυχως πηγαν ολα καλα,εγινε αλλαγη πλακετας αφου ειναι στην εγγυηση μεσα.

 

Πότε είναι κατασκευασμένο το κινητό σου;

Link to comment
Share on other sites

Πριν αλλαχτει η πλακετα ηταν 11w43,τωρα δε ξερω πως μπορω να το δω.Το παλιο imei ηταν ...204-633... και το νεο ειναι ...204-798...
Link to comment
Share on other sites

Άρα σε όσους έχει γίνει hard brick μπορούν να το πάνε και να τους αλλάξουν κανονικά στο service την πλακέτα, χωρίς να καταλάβουν ότι έχεις επέμβει εσύ! Μια χαρά!

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους

 

μετά από το update JimdemDroid 21.3 έχασα το ClockworkMod Recovery, υπάρχει κάποιος τρόπος να μπουτάρω με αυτό ξανά για να πάρω backup και να κάνω και ένα full reset

 

--- Το βρήκα εντελώς τυχαία

την ώρα που το ενεργοποίησα καθάριζα την οθόνη και με έβγαλε στο ClockworkMod και κατάλαβα ότι όταν βγάζει το λόγο τις Sony Ericsson και πατάς την οθόνη σε βάζει στο mod, όλα ok

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό δε θα μ' αφήσει να ησυχάσω με τίποτα. Πήγα πήρα μία κάρτα microSDhc 8gB της Kingston. Τη βάζω στο κινητό και μου λέει ότι είναι κατεστραμμένη. Την πήγα στο μαγαζί και μου την άλλαξαν. Βάζω την καινούργια όλα εντάξει. Κάνω αντιγραφή όλα τα αρχεία από την παλιά κάρτα ακριβώς όπως ήταν, και το κινητό με τρελαίνει στα reboot και μου λέει ότι η κάρτα είναι κατεστραμμένη (πάλι). Την βάζω σε ένα samsung i5800 ενός φίλου και την βλέπει κανονικότατα όλα τα αρχεία είναι εκεί κλπ.

 

Τι τρέχει και κυρίως πως να το λύσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους

 

μετά από το update JimdemDroid 21.3 έχασα το ClockworkMod Recovery, υπάρχει κάποιος τρόπος να μπουτάρω με αυτό ξανά για να πάρω backup και να κάνω και ένα full reset

 

--- Το βρήκα εντελώς τυχαία

την ώρα που το ενεργοποίησα καθάριζα την οθόνη και με έβγαλε στο ClockworkMod και κατάλαβα ότι όταν βγάζει το λόγο τις Sony Ericsson και πατάς την οθόνη σε βάζει στο mod, όλα ok

 

Το cwm δεν χανεται. Απλα με το tweak του jim δεν δουλευει μεσω της επιλογης reboot του κινητου αλλα πρεπει να πατας την οθονη οταν βγαινει το logo της se.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ο οδηγος του jim για το χ8 μπορει να ρουταρει και να περασει το cwm στο χ10μινι??
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ πιστά τον οδηγό του Jimdem αλλά έχω ένα θέμα. Στο rom που θα κατεβάσω από το http://forum.xda-developers.com. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι android 2.3 και δεν θέλει να ξεκλειδώσω το Bootloader...

 

edit: μπορώ να βάλω αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1051580

 

ώστε να πάρει 2.3 και μετά βάζω το JimdemPack ;

Edited by periklis_p

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ πιστά τον οδηγό του Jimdem αλλά έχω ένα θέμα. Στο rom που θα κατεβάσω από το http://forum.xda-developers.com. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι android 2.3 και δεν θέλει να ξεκλειδώσω το Bootloader...

 

Όσες λένε cyanogen 7 είναι 2.3, βασικά οι πιο πολλές εκεί μέσα 2.3 είναι. Καμία δεν απαιτεί ξεκλείδωμα bootloader ;-)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ισως εχει απαντηθει.Αν θελω να περασω νεο update ιδιας rom xωρις να χασω ρυθμισεις ή προγραμματα δεν πρεπει να κανω full wipe σωστα?Θα εχω γενικα καποιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ισως εχει απαντηθει.Αν θελω να περασω νεο update ιδιας rom xωρις να χασω ρυθμισεις ή προγραμματα δεν πρεπει να κανω full wipe σωστα?Θα εχω γενικα καποιο προβλημα?

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα έχεις αν πχ έχεις εγκατεστημενη μια rom 2.2 και δεν κάνεις wipe ενώ πας σε 2.3.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ισως εχει απαντηθει.Αν θελω να περασω νεο update ιδιας rom xωρις να χασω ρυθμισεις ή προγραμματα δεν πρεπει να κανω full wipe σωστα?Θα εχω γενικα καποιο προβλημα?

 

Όταν κάνεις update τη ρομ που χρησιμοποιείς, δεν χρειάζεται full wipe. Μόνο αν αλλάξεις ρομ, κανείς full wipe!

 

Sent from my E15i using Tapatalk

 

Αυτό το κινητό δε θα μ' αφήσει να ησυχάσω με τίποτα. Πήγα πήρα μία κάρτα microSDhc 8gB της Kingston. Τη βάζω στο κινητό και μου λέει ότι είναι κατεστραμμένη. Την πήγα στο μαγαζί και μου την άλλαξαν. Βάζω την καινούργια όλα εντάξει. Κάνω αντιγραφή όλα τα αρχεία από την παλιά κάρτα ακριβώς όπως ήταν, και το κινητό με τρελαίνει στα reboot και μου λέει ότι η κάρτα είναι κατεστραμμένη (πάλι). Την βάζω σε ένα samsung i5800 ενός φίλου και την βλέπει κανονικότατα όλα τα αρχεία είναι εκεί κλπ.

 

Τι τρέχει και κυρίως πως να το λύσω;

 

Μηπως αντεγραψες και επικολλησες το system της παλιας καρτας πανω στην καινουργια;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ξανασκεφτηκα την ερωτηση που εκανα και ηθελα να πω για την rom an αλλαξω,λαθος διατυπωση δικη μου.Ωστε με σωνει το titanium backup αφου πρεπει να κανω full wipe!
Link to comment
Share on other sites

Ξανασκεφτηκα την ερωτηση που εκανα και ηθελα να πω για την rom an αλλαξω,λαθος διατυπωση δικη μου.Ωστε με σωνει το titanium backup αφου πρεπει να κανω full wipe!

 

Aν σωσεις τις εφαρμογες σου με το titanium και μετα κανεις full wipe, πρεπει να το ξανακατεβασεις και επειτα φερνεις πισω τις εφαρμογες! Αλλα να ξερεις οτι δεν σωζει μηνυματα, επαφες. Μονο εφαρμογες

 

Ουπς. Σορρυ για τα μηνυματα. Δεν το προσεξα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινω το πολυ απλο. Αφου δεν δουλευει μετα και την αναδιαμορφωση, λογικα θα εχει εγγυηση οποτε επεστρεψε την και παρε μια αλλη..

 

Λοιπον πηγα και ζητησα να μου το αντικαταστησουν... οι ανθρωποι μου ξαναεδωσαν αλλη καρτα... τωραλοιπον περασα τα αρχεια και ξαναντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα (σε μικροτερο βαθμο βεβαια) δηλαδη παλι τα τραγουδια μπερδευονται και τα βιντεο και οι εικονες καταστρεφονται... αρα μηπως δεν φταει η καρτα αλλα το κινητο? μηπως τα αρχεια ειναι κατεστραμενα η χαλανε με τη μεταφορα? στην παλια καρτα μου οτι αρχειο περασα το επαιζε... μηπως το κινητο δεν μπορει να διαβασει την καρτα? ο υπολογιστης δεν νομιζω να εχει προβλημα βασικα δεν ξερω εσεις τι λετε και βασικοτερα τι μου προτεινετε? :blink: :worry:

 

ευχαριστω και καλη χρονια!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα και ζητησα να μου το αντικαταστησουν... οι ανθρωποι μου ξαναεδωσαν αλλη καρτα... τωραλοιπον περασα τα αρχεια και ξαναντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα (σε μικροτερο βαθμο βεβαια) δηλαδη παλι τα τραγουδια μπερδευονται και τα βιντεο και οι εικονες καταστρεφονται... αρα μηπως δεν φταει η καρτα αλλα το κινητο? μηπως τα αρχεια ειναι κατεστραμενα η χαλανε με τη μεταφορα? στην παλια καρτα μου οτι αρχειο περασα το επαιζε... μηπως το κινητο δεν μπορει να διαβασει την καρτα? ο υπολογιστης δεν νομιζω να εχει προβλημα βασικα δεν ξερω εσεις τι λετε και βασικοτερα τι μου προτεινετε? :blink: :worry:

 

ευχαριστω και καλη χρονια!! :rolleyes:

 

Τα τραγουδια και τα βιντεο/εικονες ειναι χωρισμενα σε φακελους η τα εχεις χυμα σε εναν φακελο ολα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα! :)

Έχω κατεβάσει διάφορες εφαρμογές ώστε να μπορέσω να μεταφέρω κάποιες εφαρμογές στην κάρτα SD του κινητού,

αλλά δεν τα καταφέρνω όσο κι αν έχω προσπαθήσει.. τι κάνω λάθος βρε παιδιά; Κατά τα άλλα το κινητό είναι κορυφή

για τα χρήματα που κοστίζει ώστε να το αποκτήσει κανείς.. προσωπικά τουλάχιστον είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα τραγουδια και τα βιντεο/εικονες ειναι χωρισμενα σε φακελους η τα εχεις χυμα σε εναν φακελο ολα;

 

χυμα αλλα και οταν τα ειχα σε φακελους παλι το ιδιο γινοταν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα! :)

Έχω κατεβάσει διάφορες εφαρμογές ώστε να μπορέσω να μεταφέρω κάποιες εφαρμογές στην κάρτα SD του κινητού,

αλλά δεν τα καταφέρνω όσο κι αν έχω προσπαθήσει.. τι κάνω λάθος βρε παιδιά; Κατά τα άλλα το κινητό είναι κορυφή

για τα χρήματα που κοστίζει ώστε να το αποκτήσει κανείς.. προσωπικά τουλάχιστον είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

 

Κοίτα φίλε αν δεν εισαι ροοτ απο οτι ξερω δεν γινεται να μεταφερεις εφαρμογη στην sd card με καμια παναγια(παντα για το x8 μιλαμε).!γιαυτο αν θες να περασεις εφαρμογες στην sd σου και αλλα πολλα σου προτεινω να κανεις το κινητο σου ροοτ και να περασεις μια ρομ.(στειλε μου πμ αν θελεις)

 

 

Υ.Γ ασχετο παιδες ψαχνω καποιο (theme chooser) ice cream sandwich..υπαρχει κατι? ή γενικοτερα κατι που να μεταμορφωνει(κατα καποιο τροπο)το κινητακι σε ics 4.0

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα! :)

Έχω κατεβάσει διάφορες εφαρμογές ώστε να μπορέσω να μεταφέρω κάποιες εφαρμογές στην κάρτα SD του κινητού,

αλλά δεν τα καταφέρνω όσο κι αν έχω προσπαθήσει.. τι κάνω λάθος βρε παιδιά; Κατά τα άλλα το κινητό είναι κορυφή

για τα χρήματα που κοστίζει ώστε να το αποκτήσει κανείς.. προσωπικά τουλάχιστον είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

 

Δες το ebook στην υπογραφή μου ;-) αλλάζοντας ρομ σου δίνεται η δυνατότητα

 

 

 

 

 

Κοίτα φίλε αν δεν εισαι ροοτ απο οτι ξερω δεν γινεται να μεταφερεις εφαρμογη στην sd card με καμια παναγια(παντα για το x8 μιλαμε).!γιαυτο αν θες να περασεις εφαρμογες στην sd σου και αλλα πολλα σου προτεινω να κανεις το κινητο σου ροοτ και να περασεις μια ρομ.(στειλε μου πμ αν θελεις)

 

 

Υ.Γ ασχετο παιδες ψαχνω καποιο (theme chooser) ice cream sandwich..υπαρχει κατι? ή γενικοτερα κατι που να μεταμορφωνει(κατα καποιο τροπο)το κινητακι σε ics 4.0

 

Υπάρχει. Δες στο xda είναι του achep

Link to comment
Share on other sites

χυμα αλλα και οταν τα ειχα σε φακελους παλι το ιδιο γινοταν...

 

Κανε αναδιαμόρφωση τη καινούργια κάρτα, φτιαξε ένα φάκελο, πέρασε τα όλα σε αυτόν και όπου σου ζητήσει αντιγραφή-επικόλληση πατά όχι. Έπειτα φτιαξε φακέλους και χώρισε τα. Μπορεί έτσι να δουλέψει..

 

Sent from my E15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα σημερα στο se χ8 το ogi 8.4.2 kai εχω ginger dx v021 και το tweak tou jim...αλλα το τρεχω και δεν μου βρισκει το στιγμα μου...αργει .................γιατι???????????? μηπως φταιει το tweak h h rom????????(εχω κανει ποστ και στο αντοιστιχο θεμα αλλα δεν πηρα απαντηση)
Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα σημερα στο se χ8 το ogi 8.4.2 kai εχω ginger dx v021 και το tweak tou jim...αλλα το τρεχω και δεν μου βρισκει το στιγμα μου...αργει .................γιατι???????????? μηπως φταιει το tweak h h rom????????(εχω κανει ποστ και στο αντοιστιχο θεμα αλλα δεν πηρα απαντηση)

 

Σε x8 με navigon και gingerdx+tweak 21.3 έβρισκε σήμα σε 5 δευτερόλεπτα! Το έχω πειράξει και δουλεύει καλά. Να είσαι σε ανοικτό μέρος χωρίς εμπόδια γύρω και το κινητό να βλέπει τον ουρανό

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...