Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 - Nightlies


jastonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν σταματήσει οι "επίσημες" nightlies και η ομάδα έχει επκεντρωθεί στη CM9. Παρόλα αυτά βγαίνουν κομμάτια κώδικα που μπορεί όποιος θέλει να τις ενσωματώσει σε μία νέα rom, απλά δεν γίνεται αυτό πια αυτόματα από τα μηχανήματα της CM.

Αντίθετα πολλοί το κάνουν για πάρτη τους και ανεβάζουν τη δουλειά τους στο XDA. Αυτές οι rom λέγονται "kang".

Στο XDA μπορείς να διαλέξεις κάποια από αυτές.

Προσωπικά δουλεύω αυτή

 

 

 

Δεν ξεζιπάρεις. Το περνάς με Clockworkmod recovery οπως είναι.

Δεν χάνεις τίποτα. Αρκεί ένα wipe dalvik cache (στο advanced)

Την πρώτη φορά θα αργήσει λίγο (λόγω του πιο πάνω wipe)

 

Πάντα κάνουμε ένα backup γιατί ποτέ δεν ξέρουμε τι θα συμβεί.

 

δηλ πρωτα κανουμε back up

μετα wipe dalvik cache (oταν λες andvanced? ειναι καποια επιλογη extra? )

k τελος install from sd file (τη rom) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλ πρωτα κανουμε back up

μετα wipe dalvik cache (oταν λες andvanced? ειναι καποια επιλογη extra? )

k τελος install from sd file (τη rom) ?

Ναι

Κάνουμε back-up για εξασφάλιση.

Στο μενού του CWMR υπάρχει η επιλογή advanced όπου μέσα εκεί είναι το wipe dalvik cache. Αν δεν το κάνουμε ενδέχεται να παραμείνουν "σκουπίδια" από προγράμματα.

Είναι αρκετά περίπλοκο να το εξηγήσω, πόσο μάλιστα που δεν το κατέχω το σπόρ και πολύ καλά, αλλά σε γενικές γραμμές όταν ξεκινάει μια rom για πρώτη φορά βάζει στο dalvik cache τμήματα του κώδικα των προγραμμάτων για να μπορεί το λειτουργικό να τα διαχειριστεί καλύτερα. Αν δεν το κάνουμε wipe μπορεί να παραμείνουν τμήματα κώδικα που θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Οταν ξεκινάει η νέα rom κάνει αυτόματα αυτή τη διαδικασία (μία φορά) και για αυτό αργεί αρκετά.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Κάνουμε back-up για εξασφάλιση.

Στο μενού του CWMR υπάρχει η επιλογή advanced όπου μέσα εκεί είναι το wipe dalvik cache. Αν δεν το κάνουμε ενδέχεται να παραμείνουν "σκουπίδια" από προγράμματα.

Είναι αρκετά περίπλοκο να το εξηγήσω, πόσο μάλιστα που δεν το κατέχω το σπόρ και πολύ καλά, αλλά σε γενικές γραμμές όταν ξεκινάει μια rom για πρώτη φορά βάζει στο dalvik cache τμήματα του κώδικα των προγραμμάτων για να μπορεί το λειτουργικό να τα διαχειριστεί καλύτερα. Αν δεν το κάνουμε wipe μπορεί να παραμείνουν τμήματα κώδικα που θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Οταν ξεκινάει η νέα rom κάνει αυτόματα αυτή τη διαδικασία (μία φορά) και για αυτό αργεί αρκετά.

 

και αξιζει τελικα να περνας καθε 2-3 μερες updated ROMs? πχ τωρα εχω την 204-16 κ βγηκε η 204-19...

τι διαφορες εχουν? ουσιαστικη διαφορα δεν θα δω μονο οταν βγει πχ η 205? :confused:

Link to comment
Share on other sites

και αξιζει τελικα να περνας καθε 2-3 μερες updated ROMs? πχ τωρα εχω την 204-16 κ βγηκε η 204-19...

τι διαφορες εχουν? ουσιαστικη διαφορα δεν θα δω μονο οταν βγει πχ η 205? :confused:

 

Οχι. Βασικα ενω το Buitbot δουλευει σταματισανε να δουλευουν οι κυριοι devs στο cm7 και δουλευουν στο 9. Οποτε λογικα η επομενη nightly που θα δουμε θα ειναι η 1 σε cm9 (ics).

Τα kangs που χρησιμοποιω εγω ειναι του temasek

Εχει βαλει και διαφορα cherypicks (πραγματακια που εχει αποριψει ο main dev η δεν ειναι μεσα στο επισημο cm)

Μπορειτε να κατεβαζετε απο εδω http://www.mediafire.com/temasek (lg optimus 2x -> cm7 kangs)

Το τελευταιο changelog ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20751194&postcount=12210

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Βασικα ενω το Buitbot δουλευει σταματισανε να δουλευουν οι κυριοι devs στο cm7 και δουλευουν στο 9. Οποτε λογικα η επομενη nightly που θα δουμε θα ειναι η 1 σε cm9 (ics).

Τα kangs που χρησιμοποιω εγω ειναι του temasek

Εχει βαλει και διαφορα cherypicks (πραγματακια που εχει αποριψει ο main dev η δεν ειναι μεσα στο επισημο cm)

Μπορειτε να κατεβαζετε απο εδω http://www.mediafire.com/temasek (lg optimus 2x -> cm7 kangs)

Το τελευταιο changelog ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20751194&postcount=12210

 

ο temasek εχει βγαλει τωρα την cm7kang-O2x-p204-21

αναφερθηκε και η [ROM] Rebuild of Leaked V20o Gingerbread Update . . .

ποια απτης 2 is better ??????? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Βασικα ενω το Buitbot δουλευει σταματισανε να δουλευουν οι κυριοι devs στο cm7 και δουλευουν στο 9. Οποτε λογικα η επομενη nightly που θα δουμε θα ειναι η 1 σε cm9 (ics).

Τα kangs που χρησιμοποιω εγω ειναι του temasek

Εχει βαλει και διαφορα cherypicks (πραγματακια που εχει αποριψει ο main dev η δεν ειναι μεσα στο επισημο cm)

Μπορειτε να κατεβαζετε απο εδω http://www.mediafire.com/temasek (lg optimus 2x -> cm7 kangs)

Το τελευταιο changelog ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20751194&postcount=12210

 

@ORLOX, από kernel αν κατάλαβα καλά έχεις το ironknL32-20111214h1547. Το ramhack (32) σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα; Είδα ότι έχει βγεί και με 00 σε παλαιότερη όμως έκδοση.

Ετσι βέβαια όπως το κάνανε τώρα, ολα σε ένα, δεν καταλαβαίνω τίποτα! Είδα το ίδιο και εσύ!.

Βάζω τώρα την -24 του Temasek και μετά θα δω αν θα δοκιμάσω και κανένα κερνελ.

 

Υ.Γ. με την κάμερα και τα χάλια fps τι κάνουμε; Το OC βοηθάει καθόλου;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Βασικα ενω το Buitbot δουλευει σταματισανε να δουλευουν οι κυριοι devs στο cm7 και δουλευουν στο 9. Οποτε λογικα η επομενη nightly που θα δουμε θα ειναι η 1 σε cm9 (ics).

Τα kangs που χρησιμοποιω εγω ειναι του temasek

Εχει βαλει και διαφορα cherypicks (πραγματακια που εχει αποριψει ο main dev η δεν ειναι μεσα στο επισημο cm)

Μπορειτε να κατεβαζετε απο εδω http://www.mediafire.com/temasek (lg optimus 2x -> cm7 kangs)

Το τελευταιο changelog ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20751194&postcount=12210

 

ποια kang του temasek εχεις? εγω εχω μεινει στην 16 !! αξιζει να περναω καθε 2 μερες την νεα του kang?

πχ η 16 με τη 29 τι διαφορες εχουν??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ποια kang του temasek εχεις? εγω εχω μεινει στην 16 !! αξιζει να περναω καθε 2 μερες την νεα του kang?

πχ η 16 με τη 29 τι διαφορες εχουν??? :confused:

Μικροδιαφορές, τίποτα που να είναι σημαντικό. Εγώ περνάω κάθε 3-4η, έτσι για να μην ξεχνιέμαι! :lol:

 

Πιο πολλές διαφορές έχουν οι kernel, που βγαίνουν κάθε λίγο, όπου υπάρχει και το θέμα της διαχείρισης της μνήμης (ramhack, swap κλπ), του υπερχρονισμού και του OV/UV.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μικροδιαφορές, τίποτα που να είναι σημαντικό. Εγώ περνάω κάθε 3-4η, έτσι για να μην ξεχνιέμαι! :lol:

 

Πιο πολλές διαφορές έχουν οι kernel, που βγαίνουν κάθε λίγο, όπου υπάρχει και το θέμα της διαχείρισης της μνήμης (ramhack, swap κλπ), του υπερχρονισμού και του OV/UV.

 

εγω εχω την 2.6.32.49-cyanogenmodroot@temasek#1

εχει βγει καμμια καλυτερη? ποια προτεινεις? :)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την 2.6.32.49-cyanogenmodroot@temasek#1

εχει βγει καμμια καλυτερη? ποια προτεινεις? :)

Καλύτερη....; διαφορετική καλύτερα.

Η stock δεν στρεσάρει τις δυνατότητες του κινητού. Συνήθως βάζω ironkrnL αλλά αφού διαβάσω ότι δεν έχει προβλήματα η συγκεκριμένη έκδοση. Η της 6-1-2012 η...απογευματινή είναι αρκετά συντηρητική και αξιόπιστη. Για καλύτερη μπαταρία υπάρχουν αυτές του vadonka αλλά με λίγο μεγαλύτερο ρίσκο

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ποια kang του temasek εχεις? εγω εχω μεινει στην 16 !! αξιζει να περναω καθε 2 μερες την νεα του kang?

πχ η 16 με τη 29 τι διαφορες εχουν??? :confused:

 

Κάνε κλικ διάβασε το change log κάτι αποφάσισε μόνος σου αν έχει κάτι που σε ενδιαφέρει. Εγώ πχ ήθελα τα αντίστροφα πλήκτρα έντασης στην 27 και την πέρασα

Τα built του vadonka μου αρέσουν εμένα σε kernel

Edited by orlox
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη....; διαφορετική καλύτερα.

Η stock δεν στρεσάρει τις δυνατότητες του κινητού. Συνήθως βάζω ironkrnL αλλά αφού διαβάσω ότι δεν έχει προβλήματα η συγκεκριμένη έκδοση. Η της 6-1-2012 η...απογευματινή είναι αρκετά συντηρητική και αξιόπιστη. Για καλύτερη μπαταρία υπάρχουν αυτές του vadonka αλλά με λίγο μεγαλύτερο ρίσκο

 

για να βαλω την "Νεα" kang χωρις να χασω ρυθμισεις μηνυματα εφαρμογες επαφες...

απλα κανω install το zip της rom η θελει πρωτα κ ενα backup/wipe ?

Link to comment
Share on other sites

για να βαλω την "Νεα" kang χωρις να χασω ρυθμισεις μηνυματα εφαρμογες επαφες...

απλα κανω install το zip της rom η θελει πρωτα κ ενα backup/wipe ?

 

Αν είσαι σε κάποιο CM7 rom ή κάποιο kang θεωρητικά απλά περνάς το zip. Δεν χάνεται τίποτα.

Για ασφάλεια και μόνο, κάνω πάντα ένα backup και σβήνω το dalvik cache. To τελευταίο θεωρητικά δεν χρειάζεται, αλλά δεν κοστίζει τίποτα παραπάνω από μερικά δευτερόλεπτα στο πρώτο boot.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε κάποιο CM7 rom ή κάποιο kang θεωρητικά απλά περνάς το zip. Δεν χάνεται τίποτα.

Για ασφάλεια και μόνο, κάνω πάντα ένα backup και σβήνω το dalvik cache. To τελευταίο θεωρητικά δεν χρειάζεται, αλλά δεν κοστίζει τίποτα παραπάνω από μερικά δευτερόλεπτα στο πρώτο boot.

 

μολις περασα την 204-30 kang του temasek !!! :)

με kernel τι μου συστηνεις? να αφησω την ηδη υπαρχουσα της rom η να περασω καποια αλλη? :confused:

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την 204-30 kang του temasek !!! :)

με kernel τι μου συστηνεις? να αφησω την ηδη υπαρχουσα της rom η να περασω καποια αλλη? :confused:

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει υπερχρονισμός κλπ άσε αυτον που έχει πάνω. Αλλιώς ironkrnL (σταθερή αξία) ή αυτόν του vadonka (πιο πολλές επιλογές)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει υπερχρονισμός κλπ άσε αυτον που έχει πάνω. Αλλιώς ironkrnL (σταθερή αξία) ή αυτόν του vadonka (πιο πολλές επιλογές)

 

καλημερα! μολις κατεβασα το apk getril απτο μαρκετ! μου λεει οτι εχω

ril 0218 (v10b, europe) k baseband 1035.21.20110725

λεει οτι δεν ταιριαζουν μεταξυ τους :confused:

πιο RIL προτεινεις να κατεβασω? RIL K BASEBAND τι ειναι ακριβως? :p

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μολις κατεβασα το apk getril απτο μαρκετ! μου λεει οτι εχω

ril 0218 (v10b, europe) k baseband 1035.21.20110725

λεει οτι δεν ταιριαζουν μεταξυ τους :confused:

πιο RIL προτεινεις να κατεβασω? RIL K BASEBAND τι ειναι ακριβως? :p

 

Baseband είναι το κομμάτι του κώδικα (firmware) που λέει στη συσκευή πως να λειτουργήσει. Αφορά το κομμάτι του hardware που διαχειρίζεται τις κεραίες.

RIL (Radio Interface Layer) είναι ένα το κομμάτι του κώδικα που κάνει την επικοινωνία του hardware (που διαχειρίζεται τo Βaseband) με το κομματι του λειτουργικού (rom) που ασχολείται με το τηλέφωνο (android.telephony)

 

Αν το τηλέφωνό σου δουλεύει σωστά (δεν χάνεις κλήσεις, σήμα κλπ) ΔΕΝ το πειράζεις. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις μπορεί να τα κάνεις χειρότερα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια με την kang δεν μου δουλευει ο flash player. καμια λυση υπαρχει?

Δουλεύει κανονικά. Αλλά πρέπει να τον εγκαταστήσεις (δεν είναι μέσα από μαμά).

Αλλά ο τελευταίος flash player (11) δεν δουλεύει σωστά με το youtube σε HD. Εχω βγάλει τον 11 και έχω βάλει τον τελευταίο 10 και όλα καλά!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά. Αλλά πρέπει να τον εγκαταστήσεις (δεν είναι μέσα από μαμά).

Αλλά ο τελευταίος flash player (11) δεν δουλεύει σωστά με το youtube σε HD. Εχω βγάλει τον 11 και έχω βάλει τον τελευταίο 10 και όλα καλά!

 

 

μπορεις να ανεβασεις το apk ?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβασεις το apk ?

 

Ο Γούγλης είναι ο φίλος μας!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

1201301110-ETaNa_0.zip

1201301118-ETaNa_32S.zip

1201301126-ETaNa_32.zip

1201301134-ETaNa_48.zip

1201301141-ETaNa_64.zip

1201301149-ETaNa_80.zip

1201301157-ETaNa_96.zip

 

αυτοι ειναι οι νεοι kernel απο τον vadonka . ποιον να βαλω ? γιατι δεν εχω καταλαβει ποιες ειναι οι διαφορες τους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...