Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, πήρε ένα φιλαράκι μου απο το ιντερνετ το sgs 2 και το κινητό συνήθως βρίσκετε εκτός δικτύου, που και που πιάνει 1-2 κουτάκια σήμα και μετά το χάνει πάλι.

επειδή το κινητό αγοράστηκε μέσω σκρουτζ και δεν ξέρουμε τι θα παίξει με το doa του πρότεινα αν θέλει να του φλασαρουμε την ρομ ξανά μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ρομ που φοραει να είμαστε σίγουροι ότι δεν φταίει το λογισμικό και μετά να το στείλουμε.

έτσι κιαλλιως σήμερα είναι κλειστά τα μαγαζιά.

 

όμως δεν πρέπει να βγούμε εκτός εγγύησης οπότε επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το sgs2 άλλη φορά θέλω να κάνω κανα 2 ερωτήσεις.

 

1)το sgs 2 από όσο ξέρω έχει μετρητή για το odin, τελικά σίγουρα ισχύει το ότι αν ανοίξει το κινητό με το jig σε download mode σβήνετε ο μετρητής? δηλαδή φλασαρω την ρομ ανοίγει το κινητό, το σβήνω βάζω το jig κάνω επανεκκίνηση και όλα οκ?

 

2) στο thread με τα επίσημα firmwares έχετε βάλει το xxki4 στο οποίο έχει υποσημείωση δίπλα πως το sales code είναι eur και πιο κάτω έχει το xwki8 που λέτε ότι είναι σκανδιναβικό αλλά έχει ελληνικά παντού όμως δεν υπάρχει υποσημείωση για sales code.

 

το κινητό του φίλου μου απο την μάνα του ήρθε με

pda xwki8

modem xxki4

csc xxki2

sales code eur

(εντωμεταξύ πρέπει να το είχαν ανοίξει το κινητό στο μαγαζί, δεν ξέρω αν του εχουν αλλάξει και firmware)

 

αν του βάλω το xwki8 firmware που έχετε στο φόρουμ είναι το ίδιο με αυτό που φοραει το κινητό έτσι? δεν θα αλλάξει κάνα sales code...

και ακόμα και αν αλλάξει είναι γνωστη η προηγούμενη έκδοση αυτού του firmware? έτσι ώστε να του flashαρω την παλιά έκδοση και να το συνδέσω στο kies για να πάρει την σωστή ρομ ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με εγγύηση.

 

αυτά, σορυ για το πρήξιμο αλλά δεν είναι δικό μου το τηλέφωνο και επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το sgs2 δεν θέλω να κάνω καμιά πατάτα που θα κοστίσει κάποια ευρώ στον φίλο μου.

 

περιμένω απαντήσεις γιατί πρέπει η υπόθεση να τελειώσει σήμερα ώστε αύριο να μπορέσουμε να το στείλουμε πίσω με courier σε περίπτωση που φταίει το hardware.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σου Κωστή και χρόνια πολλά..

Σίγουρα έχεις δίκιο και μεγάλο ρόλο στην λειτουργία του κινητού παίζουν οι εφαρμογές που τρέχουν, επίσης πολλές από αυτές είναι κακογραμμένες οπότε θέλει προσοχή τι περνάμε στο κινητό, αλλά και πόσο χρήσιμες μας είναι τελικά αυτές.. σε συνδυασμό όμως με έναν kernel ο οποίος έρχεται συμπληρωματικά να δέσει όλα τα παραπάνω ώστε να έχεις μια καλύτερη αίσθηση στο κινητό για μένα είναι απαραίτητο..δεν είναι τυχαίος αυτός ο χαμός που γίνεται στο xda σχετικά με τους kernel από την εποχή του galaxy s..όντως υπάρχουν kernels που με τις ίδιες ρυθμίσεις στο κινητό έχω παρατηρήσει βελτίωση στην μπαταρία κατά καιρούς..από την άλλη όμως καθυστερούσαν να ανοίξουν μια εφαρμογή η είχαν lag ή έκαναν reboot..επίσης άλλοι είχαν το απόλυτο smoothness αλλά τίποτα άλλο..για εμένα αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να βρω μια λύση που αρέσει σε εμένα και από την άλλη να μην έχω προβλήματα με reboots, battery drain κλπ..ο kernel που αναφέρω πιο πάνω μου τα δίνει όλα αυτά..αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιον άλλον χρήστη θα τον βολεύει, γιατί ως γνωστό άλλος χρήστης, άλλο κινητό, άλλες επιθυμίες..θα ήθελα να ακούσω και την δική σου άποψη για τον void λοιπόν οπότε αν θες και όποτε έχεις χρόνο δοκίμασε τον και αυτόν..δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι..άστον αρχικά να δουλέψει όπως έχει..ίσως τον Γενάρη να κατέβω αίγυπτο για δουλειά οπότε μπορώ να σου δείξω και από κοντά τι εννοώ;)

 

Sent from Galaxy

 

τον περασα και εγω πριν απο λιγο πανω σε λεομαρ!

ειχα speed πριν και ημουν πολυ ευχαριστημένος!

για πρωτη φαση δειχνει να ειναι ο πιο "γρηγορος" απο ολους!:) (μου φανηκε μαλιστα οτι το κινητο ανοιξε πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με speed και τουρκο...)

θα επανελθω ομως για εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πήρε ένα φιλαράκι μου απο το ιντερνετ το sgs 2 και το κινητό συνήθως βρίσκετε εκτός δικτύου, που και που πιάνει 1-2 κουτάκια σήμα και μετά το χάνει πάλι.

Δοκιμάσατε να απενεργοποιήσετε το 3g και να δείτε αν έχει σήμα σε 2g;

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχει σημασια αν ειναι σε 2g η οχι, ακομα και αν κανω χειροκινητη αναζητηση δικτυου δεν βρισκει τιποτα...

βασικα δεν μου εμφανιζει μηνυμα οτι δεν βρεθηκε κανενα δικτυο αλλα ετσι οπως κανει αναζητηση ξαφνικα με πεταει στο μενου αναζητησης ξανα.

Link to comment
Share on other sites

τον περασα και εγω πριν απο λιγο πανω σε λεομαρ!

ειχα speed πριν και ημουν πολυ ευχαριστημένος!

για πρωτη φαση δειχνει να ειναι ο πιο "γρηγορος" απο ολους!:) (μου φανηκε μαλιστα οτι το κινητο ανοιξε πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με speed και τουρκο...)

θα επανελθω ομως για εντυπωσεις...

 

Ναι άστον να τρέξει κάνα διήμερο πρώτα (Lionheart +200-1200)..επίσης επειδή είναι συμβατός και με την εφαρμογή του tegrak touch move από μάρκετ αν θες κατέβασε την και βάλε την τιμή στο 0..;)

@Κωστή, νομίζω ότι δεν θα το μετανιώσεις;)

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον.σημερα θα σας πω εναν τροπο για ρουτ και cwm χωρις την αυξηση του custom counter.πρωτα απολα ενεργοποιηστε το usb debugging και καλο θα ειναι να εχετε εγκατεστημενους τους adb drivers.υστερα κατεβαστε αυτο που ειναι το zergrush exploit.καντε unzip το αρχειο και τρεξτε το script.υστερα περαστε αυτο.αυτο ειναι ενα zip αρχειο που εφτιαξα εγω και εχει μεσα το cwm manager.apk και τον kernel του chainfire(cf-root).το αρχειο λεει ki8 αλλα κανει για οποιαδηποτε ρομ(2.3.4,2.3.5,2.3.6).το κανεις extract.Τα δύο αρχεία που βγαίνουν τα ρίχνεις στο τηλέφωνο (το cwm manager.apk και το zimage). Εγκατέστησε το cwm manager(by chainfire), μετά τρέχεις το cwm manager και πατάς το flash kernel και επιλέγεις το zimage. Τώρα έχεις cwm με τον cf-root kernel.
Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα και εγω κάτοχος του s2,πρώτα απο ολα ενα μεγάλο μπράβο για τους τοσο καλα ενημερωμένους οδηγούς χρήσης.

μια ερώτηση το εκανα ρουτ και ολα πήγαν καλα,φλασαρα και την pulse σαν πρώτη ρομ και αρχιζω να μαθαίνω απο android.

 

η ερώτηση ειναι η κύλιση πάνω-κατω είναι ετσι σε ολες τις ρομ?η αίσθηση μου ειναι σαν να ανεβαίνεις ανηφόρα και ξαφνικά βρίσκεις κατηφόρα...:)δεν ειναι ομαλή και το πρόσεξα αυτο ειδικά στο browser.

 

υπάρχει κάποια ρομ που το βελτιώνει?

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα τις ρομ.βαλε λεομαρ,κρισκελο η ομεγκα και η κινηση ειναι ομαλη σαν βουτυρο
Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα τις ρομ.βαλε λεομαρ,κρισκελο η ομεγκα και η κινηση ειναι ομαλη σαν βουτυρο

 

Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό σε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα και εγω κάτοχος του s2,πρώτα απο ολα ενα μεγάλο μπράβο για τους τοσο καλα ενημερωμένους οδηγούς χρήσης.

μια ερώτηση το εκανα ρουτ και ολα πήγαν καλα,φλασαρα και την pulse σαν πρώτη ρομ και αρχιζω να μαθαίνω απο android.

 

η ερώτηση ειναι η κύλιση πάνω-κατω είναι ετσι σε ολες τις ρομ?η αίσθηση μου ειναι σαν να ανεβαίνεις ανηφόρα και ξαφνικά βρίσκεις κατηφόρα...:)δεν ειναι ομαλή και το πρόσεξα αυτο ειδικά στο browser.

 

υπάρχει κάποια ρομ που το βελτιώνει?

 

ειναι αναλογα τις ρομ.βαλε λεομαρ,κρισκελο η ομεγκα και η κινηση ειναι ομαλη σαν βουτυρο

 

Το scrolling στην δικη μου συσκευη ειναι οτι καλυτερο έχω δει ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ λειτουργικου, official η custom rom, kernel.

Στο βιντεάκι που έχω στην υπογραφή μου φαίνεται καθαρα.

 

Δεν ξέρω τι μπορει να συμβαίνει στην συσκευη σου. Κι εγω την pulse έχω αλλα δεν παρατηρω τίποτα τέτοιο.

 

Εδω ένα βιντεάκι που ανέβασα μόλις τωρα

http://m.youtube.com/index?&client=mv-google&desktop_uri=%2F&gl=US&rdm=4nubgyqv8&xl=xl_blazer#/watch?v=OHaTy_V-bv4

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Πως πηγαίνει στην απόδοση του tv-out; Δηλαδή βλέπεις άνετα ταινία σε μια 40άρα τηλεόραση με hdmi; Όχι HD βίντεο, αλλά αντί να συνδέω το laptop για να δω τη ταινία σε SD ποιότητα να βάζω το S2.

Τραβάει ή μπορεί να έχει κολλήματα στη μέση της ταινίας πχ; Λέω 40άρα τηλεόραση, ώστε αν δεν είναι καλή αναπαραγωγή θα φαίνεται, ενώ στο κινητό μπορεί να μοιάζει άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό σε παρακαλώ;

 

φιλε μου δεν το λεω προσβλητικα για την ρομ σου.δεν την εχω δοκιμασει ακομα.απλα του ειπα ποιες εχω δοκιμασει και μου αρεσαν σε αυτον τον τομεα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν το λεω προσβλητικα για την ρομ σου.δεν την εχω δοκιμασει ακομα.απλα του ειπα ποιες εχω δοκιμασει και μου αρεσαν σε αυτον τον τομεα

 

Φίλε μου δεν είναι σε καμία περίπτωση θέμα ρομ.

Μπορεί να μην είχες τέτοια πρόθεση , αλλά έτσι φάνηκε, γιατί το είπες κατηγορηματικά.

Φταίει η ρομ, βάλε αυτές να φτιάξει.

Μίλησα (και του μιλάω ακόμα και αυτή τη στιγμή) με το συγκεκριμένο χρήστη και μου είπε ότι του το κάνει από την πρώτη κιόλας στιγμή που αγόρασε το τηλέφωνο.Γι αυτό θα ήθελα να είσαι πιο προσεκτικός.

 

Να ρωτήσω κάτι;

Πως πηγαίνει στην απόδοση του tv-out; Δηλαδή βλέπεις άνετα ταινία σε μια 40άρα τηλεόραση με hdmi; Όχι HD βίντεο, αλλά αντί να συνδέω το laptop για να δω τη ταινία σε SD ποιότητα να βάζω το S2.

Τραβάει ή μπορεί να έχει κολλήματα στη μέση της ταινίας πχ; Λέω 40άρα τηλεόραση, ώστε αν δεν είναι καλή αναπαραγωγή θα φαίνεται, ενώ στο κινητό μπορεί να μοιάζει άριστη.

 

Περιμένω κι εγώ το καλώδιο να δω μόνος μου, αλλά ρίξε μια ματιά εδώ :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι σε καμία περίπτωση θέμα ρομ.

Μπορεί να μην είχες τέτοια πρόθεση , αλλά έτσι φάνηκε, γιατί το είπες κατηγορηματικά.

Φταίει η ρομ, βάλε αυτές να φτιάξει.

Μίλησα (και του μιλάω ακόμα και αυτή τη στιγμή) με το συγκεκριμένο χρήστη και μου είπε ότι του το κάνει από την πρώτη κιόλας στιγμή που αγόρασε το τηλέφωνο.Γι αυτό θα ήθελα να είσαι πιο προσεκτικός.

 

τοτε συγγνωμη δεν ηξερα οτι του το κανει απο την πρωτη στιγμη που το αγορασε.του συστησα καποιες αλλες ρομ επειδη εχω ακουυσει κατα καιρους χρηστες που εχουν προβληματα με καποιες ρομ.δεν ειχα καμια διαθεση ουτε να δυσφημησω την ρομ αλλα ουτε και να ανοιξω καβγα.παντα φιλικα:)

καλες γιορτες:D

Link to comment
Share on other sites

μετα απο κουβέντα με τον StratosGR,άλλαξα browser και τα πράγματα βελτιωθήκαν αρκετά,οχι ομως τέλεια,εντοπίζω το πρόβλημα και οταν κανω σκρολ στις επαφές,δεν εχει την ιδια ομαλή κύλιση πάντα,το πρόβλημα δεν ειναι στη ρομ όμως.

 

θα ήθελα την γνώμη σας ειδικά απο χρήστες που ήρθαν απο iphone σε android για το κατά πόσο αυτο ειναι φυσιολογικό ή συμβαίνει μονο στη δικια μου συσκευή.

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, ίδια αίσθηση σκρολαρίσματος με του iphone δεν θα την πάρεις. Μόνο τα wp7 κινητά έχουν αυτή την αίσθηση και καλύτερη, καθώς πάει ακόμα πιο ομαλά, στου iphone όταν αφήνεις το δάχτυλο δε συνεχίσει πολύ.

Έτσι είναι το android. Έχει νευρικό σκρολάρισμα. Εγώ όταν είχα android με opera ήμουν για αυτόν τον λόγο.

Στο ics θα γίνει σίγουρα καλύτερο, στις επαφές θα είναι στα επίπεδα του iphone απο ότι φαίνεται στα βίντεο, ενώ στα υπόλοιπα θα δείξει. Αυτό λόγω gpu επιτάχυνσης. Θα δείξει. Σίγουρα όμως θα βελτιωθεί. Κατα τα άλλα, είναι μια συνήθεια, αλλά παραμένει ένα μειονέκτημα.

Δεν είναι οτι δεν είναι γρήγορο, ή οτι κάνει lag, αλλά είναι νευρικό. Ίσως αν το έκαναν πιο αργό να φαινόταν οτι έχει χαμηλό fps.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο κουβέντα με τον StratosGR,άλλαξα browser και τα πράγματα βελτιωθήκαν αρκετά,οχι ομως τέλεια,εντοπίζω το πρόβλημα και οταν κανω σκρολ στις επαφές,δεν εχει την ιδια ομαλή κύλιση πάντα,το πρόβλημα δεν ειναι στη ρομ όμως.

 

θα ήθελα την γνώμη σας ειδικά απο χρήστες που ήρθαν απο iphone σε android για το κατά πόσο αυτο ειναι φυσιολογικό ή συμβαίνει μονο στη δικια μου συσκευή.

 

Κοίταξε, ίδια αίσθηση σκρολαρίσματος με του iphone δεν θα την πάρεις. Μόνο τα wp7 κινητά έχουν αυτή την αίσθηση και καλύτερη, καθώς πάει ακόμα πιο ομαλά, στου iphone όταν αφήνεις το δάχτυλο δε συνεχίσει πολύ.

Έτσι είναι το android. Έχει νευρικό σκρολάρισμα. Εγώ όταν είχα android με opera ήμουν για αυτόν τον λόγο.

Στο ics θα γίνει σίγουρα καλύτερο, στις επαφές θα είναι στα επίπεδα του iphone απο ότι φαίνεται στα βίντεο, ενώ στα υπόλοιπα θα δείξει. Αυτό λόγω gpu επιτάχυνσης. Θα δείξει. Σίγουρα όμως θα βελτιωθεί. Κατα τα άλλα, είναι μια συνήθεια, αλλά παραμένει ένα μειονέκτημα.

Δεν είναι οτι δεν είναι γρήγορο, ή οτι κάνει lag, αλλά είναι νευρικό. Ίσως αν το έκαναν πιο αργό να φαινόταν οτι έχει χαμηλό fps.

 

Παιδια μην λέμε πράγματα που δεν ειναι έτσι.

Λίγα ποστ παραπάνω σας έβαλα βίντεο απο την δικη μου συσκευη. Αυτο δεν σας λέει τίποτα?

Δυόμισι μήνες είχα διπλα διπλα το iPhone 4 μου με το sgs2. Tέτοιο scrolling σαν του Galaxy δεν έχει ούτε το iPad 2 απ όπου σας γράφω.

 

Όταν κάνω browsing απο το Galaxy με μια κίνηση σκρολαρει απο το τέλος της σελίδας του myphone ως την αρχη της. Πιο γρήγορα ακόμα και απο την κίνηση που κάνω στο iPad πατώντας στο πάνω μέρος της οθόνης για να με φέρει στην αρχη της σελίδας.

 

Αυτα τα περί χειρότερου scrolling με σκαλοπάτια και οτι μόνο τα wp7 ειναι smooth τα λένε κρίνοντας απο την εμπειρία με κατώτερες android συσκευες.

 

Κι ένα συγκριτικό βίντεο μεταξυ iPad 2 και SGS2 που ανέβασα μόλις τωρα για να δείτε την ακρίβεια όσων υποστηρίζω.

http://db.tt/bduwbEno

Και σε YouTube για όσους δεν μπορούν να το ανοίξουν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για ταχύτητα, το android το κάνει πιο γρήγορα, πιο νευρικά, και για περισσότερα pixels.

Άλλο αυτό όμως, και άλλο η ομαλότητα. Δηλαδή στο iphone και στα wp7 είναι πιο "αναλογικά" και ενώ ενώ το android σου δίνει την αίσθηση του ψεύτικου, στο ios/wp7 είναι σαν να τραβάς το χέρι μια πραγματική ταινία απο κάτω.

Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω, πάντως έχω την εντύπωση πως είναι θέμα fps και gpu acceleration, γι' αυτό ανέφερα το ics.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

επειδή με το GPS του S2 δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος με τον απιστευτο χρόνο που έκανε να κλειδώσει τόσο indoor , τόσο και εν κινήσει σε σχέση με το HTC HD2 , προσπάθησα να βρώ μία λύση έτσι ώστε να κλειδώνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ και χωρίς να χρειάζεσαι WIFI για να το πετύχεις. Τα fix που κυκλοφορούν για ελλάδα είτε είναι μισά από άποψης κώδικα , δηλαδή δεν ανοίγουν ΟΛΑ τα ADDONS που υποστηρίζει το S2 , είτε έχουν 2 με 3 NTP servers και εκεί είναι που γίνεται το πανηγύρι γιατί καταλήγεις OUT OF SYNC με το ρολόϊ που έχουν οι NTP που σημαίνει οτι μόνο περιμένεις να χρονίσει το GPS αλλά δεν πρόκειται . Επίσης όταν θες να κατεβάσεις XTRA data , επειδή στις Official ROM τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάποιο κουμπάκι που να λέει download XTRA όπως είχε το HD2, πηγαίνοντας να κατεβάσεις είτε με GPS AIDS , είτε με GPS STATUS στην πραγματικότητα κατεβάζεις σκουπίδια . Έτσι λοιπόν μετά από πολλά πειράματα κατάφερα να κάνω το GPS να χρονίζει ΤΑΧΥΤΑΤΑ βρίσκοντας ΠΟΛΛΟΥΣ δορυφόρους , χωρίς να θέλεις WIFI ανοιχτό για βοήθεια, αρκεί να ενημερώνεται που και που το αρχείο XTRA. Χαρακτηριστικά το GPS κλειδώνει indoor σε μέσο όρο κάτω από , έως 19 sec , μετρημένο με GPS Status , GPS AIDS , Turbo GPS ,Ndrive ,Copilot , iGO και Sygic και σχεδόν πάντα κουμπώνει 7/7 δορυφόρους.

 

Η διαδικασία Περιλαμβάνει Τροποποίηση 2 αρχείων. Του gps.conf που βρίσκεται στον φάκελο etc του root και του sirfgps.conf που βρίσκεται στον ίδιο φάκελο . Ας ξεκινήσουμε με έναν root explorer ανοίγοντας τον φάκελο etc και φτιάχνοντας αντίγραφα για αυτά τα 2 αρχεία , το gps.conf και το sirfgps.conf . Αφού τα κρατήσουμε σαν αντίγραφα τότε μπορούμε να τα κάνουμε edit άφοβα .

 

ΤΟ sirfgps.conf το κάνουμε edit και θα πρέπει να είναι

 

#CSR SiRF plc

#PROJECT_NAME : white Space is not allowed

#UART_DRIVER : Uart Driver Path

#RESET_GPIO : Reset GPIO Driver Path

#ONOFF_GPIO : OnOff GPIO Driver Path

#EXTERNAL_LNA : 1 - use External LNA, 0 - use Internal LNA only

#REF_CLOCK_26MHZ: 1 - use 26MHz TCXO, 0 - use 16.369MHz TCXO

#UART_BAUD_RATE : 0 - 115200bps 1 - 230400, 2 - 460800, 3 - 57600

#FREQUENCY_AIDING : 0 - Disable, 1 - Enable

#SENSOR_AIDING : 0 - Disable, 1 - Enable

#SET_ID_IMSI : 1 - Use IMSI for SET ID, 0 - Use MSISDN for SET ID, especially for Japan Network Operators

#DEBUGGING_FILES : 0 - no log file, 1 - log files enabled

#SSL_ENABLED : 0 - SSL Disabled, 1 - SSL Enabled

#CERTI_VERSION : 0 - TLSv1 , 1 - SSLv3 , 2 - SSLv23

#CP_RESPONSETIME : 0 - no priority, 1 - resposne priority time, 2 - resposne priority position ,3 - resposne priority use entire response time

#REAIDING=20

#CONTROL_PLANE : 1 - CP Enabled, 0 - CP Disabled, for MP3 player or PND

#ATT_NETWORK_OPERATOR : 1 - for AT&T, 0 - for other network operator

PROJECT=SAMSUNG_S5PC210

UART_DRIVER=/dev/s3c2410_serial1

RESET_GPIO=/sys/devices/virtual/sec/gps/GPS_nRST/value

ONOFF_GPIO=/sys/devices/virtual/sec/gps/GPS_PWR_EN/value

EXTERNAL_LNA=1

REF_CLOCK_26MHZ=1

UART_BAUD_RATE=2

FREQUENCY_AIDING=1

SENSOR_AIDING=1

SET_ID_IMSI=1

DEBUGGING_FILES=0

SSL_ENABLED=0

CERTI_VERSION=0

CP_RESPONSETIME=2

CONTROL_PLANE=1

ATT_NETWORK_OPERATOR=0

EMC_ENABLE=1

LOG_PATH=/sdcard/gps/csr

 

Το gps.conf θα πρέπει να είναι

 

NTP_SERVER=chronos.asda.gr

NTP_SERVER=ntp.databank.com.gr

NTP_SERVER=ntp.asda.gr

NTP_SERVER=ntp.ntua.gr

NTP_SERVER=clock.auth.gr

NTP_SERVER=ntp.hol.gr

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=/data/xtra.bin

AGPS=/data/xtra.bin

AGPS=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

QOS_ACCURACY=50

QOS_TIME_OUT_STANDALONE=60

QOS_TIME_OUT_agps=89

QosHorizontalThreshold=1000

QosVerticalThreshold=500

AssistMethodType=1

AgpsUse=1

AgpsMtConf=0

AgpsMtResponseType=1

AgpsServerType=1

AgpsServerIp=3232235555

INTERMEDIATE_POS=1

C2K_HOST=c2k.pde.com

C2K_PORT=1234

SUPL_HOST=FQDN

SUPL_HOST=lbs.geo.t-mobile.com

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

SUPL_SECURE_PORT=7275

SUPL_NO_SECURE_PORT=3425

SUPL_TLS_HOST=FQDN

SUPL_TLS_CERT=/etc/SuplRootCert

ACCURACY_THRES=5000

CURRENT_CARRIER=common

 

έτσι μετά από reboot το S2 θα έχει ENABLE τα εξής :

Network Time Protocol Server Addon

XTRA Server and Backups Addon

Intermediate Possition Addon

SUPL Support Addon

C2K PDE Support Addon

Wifi Positioning Addon <----------------------- αυτο ΟΧΙ

User Plane / Control Plane Addon

 

για να κατεβάζουμε τα XTRA data εγώ χρησιμοποιώ το GPS Status .

META to reboot κάνουμε ένα reset τα ΧTRA data και μετα κάνουμε Download XTRA κανονικά και δεν χρειάζεται να ξαναμηδενίσουμε αν δεν βάλουμε χέρι στις ρυθμίσεις των παραπάνω αρχείων.

Edited by GeoX
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@GeoX: Προστέθηκε στο πρώτο post.

 

@Όλους: Παρακαλώ να περιορίσουμε τις off topic συζητήσεις και να επανέλθουμε στα του θέματος και μόνο. Υπάρχουν άλλα thread για συγκρίσεις/διαξιφισμούς.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

επειδή με το GPS του S2 δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος με τον απιστευτο χρόνο που έκανε να κλειδώσει τόσο indoor , τόσο και εν κινήσει σε σχέση με το HTC HD2 , προσπάθησα να βρώ μία λύση έτσι ώστε να κλειδώνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ και χωρίς να χρειάζεσαι WIFI για να το πετύχεις. Τα fix που κυκλοφορούν για ελλάδα είτε είναι μισά από άποψης κώδικα , δηλαδή δεν ανοίγουν ΟΛΑ τα ADDONS που υποστηρίζει το S2 , είτε έχουν 2 με 3 NTP servers και εκεί είναι που γίνεται το πανηγύρι γιατί καταλήγεις OUT OF SYNC με το ρολόϊ που έχουν οι NTP που σημαίνει οτι μόνο περιμένεις να χρονίσει το GPS αλλά δεν πρόκειται . Επίσης όταν θες να κατεβάσεις XTRA data , επειδή στις Official ROM τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάποιο κουμπάκι που να λέει download XTRA όπως είχε το HD2, πηγαίνοντας να κατεβάσεις είτε με GPS AIDS , είτε με GPS STATUS στην πραγματικότητα κατεβάζεις σκουπίδια . Έτσι λοιπόν μετά από πολλά πειράματα κατάφερα να κάνω το GPS να χρονίζει ΤΑΧΥΤΑΤΑ βρίσκοντας ΠΟΛΛΟΥΣ δορυφόρους , χωρίς να θέλεις WIFI ανοιχτό για βοήθεια, αρκεί να ενημερώνεται που και που το αρχείο XTRA. Χαρακτηριστικά το GPS κλειδώνει indoor σε μέσο όρο κάτω από , έως 19 sec , μετρημένο με GPS Status , GPS AIDS , Turbo GPS ,Ndrive ,Copilot , iGO και Sygic και σχεδόν πάντα κουμπώνει 7/7 δορυφόρους.

 

Η διαδικασία Περιλαμβάνει Τροποποίηση 2 αρχείων. Του gps.conf που βρίσκεται στον φάκελο etc του root και του sirfgps.conf που βρίσκεται στον ίδιο φάκελο . Ας ξεκινήσουμε με έναν root explorer ανοίγοντας τον φάκελο etc και φτιάχνοντας αντίγραφα για αυτά τα 2 αρχεία , το gps.conf και το sirfgps.conf . Αφού τα κρατήσουμε σαν αντίγραφα τότε μπορούμε να τα κάνουμε edit άφοβα .

 

ΤΟ sirfgps.conf το κάνουμε edit και θα πρέπει να είναι

 

#CSR SiRF plc

#PROJECT_NAME : white Space is not allowed

#UART_DRIVER : Uart Driver Path

#RESET_GPIO : Reset GPIO Driver Path

#ONOFF_GPIO : OnOff GPIO Driver Path

#EXTERNAL_LNA : 1 - use External LNA, 0 - use Internal LNA only

#REF_CLOCK_26MHZ: 1 - use 26MHz TCXO, 0 - use 16.369MHz TCXO

#UART_BAUD_RATE : 0 - 115200bps 1 - 230400, 2 - 460800, 3 - 57600

#FREQUENCY_AIDING : 0 - Disable, 1 - Enable

#SENSOR_AIDING : 0 - Disable, 1 - Enable

#SET_ID_IMSI : 1 - Use IMSI for SET ID, 0 - Use MSISDN for SET ID, especially for Japan Network Operators

#DEBUGGING_FILES : 0 - no log file, 1 - log files enabled

#SSL_ENABLED : 0 - SSL Disabled, 1 - SSL Enabled

#CERTI_VERSION : 0 - TLSv1 , 1 - SSLv3 , 2 - SSLv23

#CP_RESPONSETIME : 0 - no priority, 1 - resposne priority time, 2 - resposne priority position ,3 - resposne priority use entire response time

#REAIDING=20

#CONTROL_PLANE : 1 - CP Enabled, 0 - CP Disabled, for MP3 player or PND

#ATT_NETWORK_OPERATOR : 1 - for AT&T, 0 - for other network operator

PROJECT=SAMSUNG_S5PC210

UART_DRIVER=/dev/s3c2410_serial1

RESET_GPIO=/sys/devices/virtual/sec/gps/GPS_nRST/value

ONOFF_GPIO=/sys/devices/virtual/sec/gps/GPS_PWR_EN/value

EXTERNAL_LNA=1

REF_CLOCK_26MHZ=1

UART_BAUD_RATE=2

FREQUENCY_AIDING=1

SENSOR_AIDING=1

SET_ID_IMSI=1

DEBUGGING_FILES=0

SSL_ENABLED=0

CERTI_VERSION=0

CP_RESPONSETIME=2

CONTROL_PLANE=1

ATT_NETWORK_OPERATOR=0

EMC_ENABLE=1

LOG_PATH=/sdcard/gps/csr

 

Το gps.conf θα πρέπει να είναι

 

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

DEBUG_LEVEL =0

INTERMEDIATE_POS=1

ACCURACY_THRES=5000

REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

ENABLE_WIPER=1

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

SUPL_NO_SECURE_PORT=3425

SUPL_SECURE_PORT=7275

SUPL_TLS_HOST=FQDN

SUPL_TLS_CERT=/etc/SuplRootCert

C2K_HOST=c2k.pde.com

C2K_PORT=1234

CURRENT_CARRIER=common

DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE

DEFAULT_SSL_ENABLE=FALSE

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

 

έτσι μετά από reboot το S2 θα έχει ENABLE τα εξής :

Network Time Protocol Server Addon

XTRA Server and Backups Addon

Intermediate Possition Addon

SUPL Support Addon

C2K PDE Support Addon

Wifi Positioning Addon

User Plane / Control Plane Addon

 

για να κατεβάζουμε τα XTRA data εγώ χρησιμοποιώ το GPS Status .

META to reboot κάνουμε ένα reset τα ΧTRA data και μετα κάνουμε Download XTRA κανονικά και δεν χρειάζεται να ξαναμηδενίσουμε αν δεν βάλουμε χέρι στις ρυθμίσεις των παραπάνω αρχείων.

 

Και πάνω που είχα ξεχάσει ότι το s2 έχει και GPS !!! με τις οδηγίες σου πλέον κλειδώνει και σε εσωτερικό χώρο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για ταχύτητα, το android το κάνει πιο γρήγορα, πιο νευρικά, και για περισσότερα pixels.

Άλλο αυτό όμως, και άλλο η ομαλότητα. Δηλαδή στο iphone και στα wp7 είναι πιο "αναλογικά" και ενώ ενώ το android σου δίνει την αίσθηση του ψεύτικου, στο ios/wp7 είναι σαν να τραβάς το χέρι μια πραγματική ταινία απο κάτω.

Δε ξέρω πως αλλιώς να το πω, πάντως έχω την εντύπωση πως είναι θέμα fps και gpu acceleration, γι' αυτό ανέφερα το ics.

 

Φίλε μου όλα αυτά είναι φιλοσοφίες. Δεν το λέω για να σε προσβάλω αφού είναι πολλοί αυτοί που τα υποστηρίζουν χωρίς όμως να συγκρίνουν ανάλογες συσκευές μεταξύ τους.

Για μένα που χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά, στις καλύτερες συσκευές που διαθέτουν, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το scrolling είναι απόλυτα ελεγχόμενο ανάλογα με την κίνηση του χεριού μου.

Σίγουρα υπάρχουν συσκευές Android που δεν έχουν την αίσθηση του SGS2 και μάλιστα ακριβές, άλλα δεν αφορούν το συγκεκριμένο thread. Θεωρώ ότι είναι ζήτημα υλοποίησης και official Android browser.

Όμως σε συσκευές όπως το optimUs one της κόρης μου, δεν μετρά η ποιότητα του scrolling , άλλα οι δυνατότητες που σου προσφέρει με τόσο λίγα χρήματα.

 

@@Γιάννη δεν κάνω VS. Απλά δεν θέλω να αιωρούνται απόψεις που δεν ισχύουν για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω παντως ουδεποτε ειχα προβλημα με το gps και ακουω παρα πολλους να παραπονιουντε.

Λιγο προβληματακι ειχα με το ΚΙ4 modem αλλα με το KL1 μιλαμε γαι ακριβεια 5 μετρων σταθερα. και δεν χρησημοποιω ουτε gps fix oute gps aid και τα λοιπα . Οσοι αντιμετωπίζετε προβλημα σας προτεινω να βαλετε μια rom οσο πιο κοντα στην stock γινεται χωρις καθόλου tweaks και το KL1 modem.

Για μενα το σημαντικο δεν ειναι το ποσο γρηγορα κλειδωνει ,ας κανει 2-3 λεπτα , αλλα η ακριβεια η οποία εχει , γιατι στην πλοηγηση αυτο εχει σημασια.

 

Και πάνω που είχα ξεχάσει ότι το s2 έχει και GPS !!! με τις οδηγίες σου πλέον κλειδώνει και σε εσωτερικό χώρο :thumbup:
Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όλα αυτά είναι φιλοσοφίες. Δεν το λέω για να σε προσβάλω αφού είναι πολλοί αυτοί που τα υποστηρίζουν χωρίς όμως να συγκρίνουν ανάλογες συσκευές μεταξύ τους.

Για μένα που χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά, στις καλύτερες συσκευές που διαθέτουν, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το scrolling είναι απόλυτα ελεγχόμενο ανάλογα με την κίνηση του χεριού μου.

Σίγουρα υπάρχουν συσκευές Android που δεν έχουν την αίσθηση του SGS2 και μάλιστα ακριβές, άλλα δεν αφορούν το συγκεκριμένο thread. Θεωρώ ότι είναι ζήτημα υλοποίησης και official Android browser.

Όμως σε συσκευές όπως το optimUs one της κόρης μου, δεν μετρά η ποιότητα του scrolling , άλλα οι δυνατότητες που σου προσφέρει με τόσο λίγα χρήματα.

 

@@Γιάννη δεν κάνω VS. Απλά δεν θέλω να αιωρούνται απόψεις που δεν ισχύουν για την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Έχεις δίκιο οτι είναι φιλοσοφίες. Επίσης δεν είπα αν το ένα είναι καλύτερο του άλλου, είναι διαφορετικά, και επειδή έγραψε ο συμφορουμίτης κάτι, το έγραψα γιατί κατάλαβα τι εννοούσε. Και εγώ έναντι του ios, προτιμώ το scrolling του sgs2.

Αλλά τώρα με το trophy, έχω ακόμα καλύτερη αίσθηση. Ίσως εν τέλει είναι υποκειμενικό κι αυτό. Αλλά δεν μπορείς να πεις οτι του android είναι πιο "νευρικό" το σκρολάρισμα.

Τέλος πάντων, ας σταματήσουμε να το ψειρίζουμε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...