Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωπαα νωρίς δεν ειναι; φαντάζομαι θα βγάλει καμία 10 αρια rc :p

 

Λές;;;; πάντως πρίν την rc1 έβγαλε 3 beta και 7 alpha

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωπαα νωρίς δεν ειναι; φαντάζομαι θα βγάλει καμία 10 αρια rc :p

 

Ελυσε αρκετά θεματάκια ο onecosmic (κυρίως με την κάμερα και το hw acceleration) και μάλλον ενθουσιάστηκε τόσο που αποφάσισε να την ονομάσει release candidate την έκδοση :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Περασα την ics rc1 του onecosmic....αλλα ειναι μονιμα σε λειτουργια πτησης...δεν μπορω με τιποτα να το κανω να πιασει σημα!!!! Την εχω φλασαρει 3 φορες...με καθε τροπο..απο jvt απο cm7 με ολα τα wipes και τζιφος.....

Την εχει βαλει καποιος και μπορει να μου πει αν λειτουργει αε αυτον....

Κατα τα αλλα παντως φαινεται αρκετα καλη...και φαινονται να λειτουργουν ολα....

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Πριν την φλασάρεις πρέπει να κάνεις disable το κλείδωμα κάρτας sim (sim lock).

Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι και τις εκδόσεις beta.

Αυτό το δοκίμασες? Γενικά δεν αναφέρεται σαν πρόβλημα αυτό οπότε είναι κάτι που δεν κάνεις εσύ σωστά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στο xda thread αναφέρεται ότι αν είναι η πρώτη φορά που βάζει κάποιος ICS πρέπει να κάνει τα εξής βήματα:

1. Flash any MTD based ROM (CM7/MIUI for example)

2. Reboot into recovery using button combos.

3. Flash MTD based ROM.

4. Wipe data/factory reset.

5. Wipe cache.

6. Flash RC1

7. Reboot.

 

Μπορεί κάποιος που την έχει flashάρει να μου πει ποια είναι η MTD based ROM (αν υπάρχει link, ακόμη καλύτερα :p) ;

Tο κινητό έχει τώρα την DarkyROM v10.1.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στο xda thread αναφέρεται ότι αν είναι η πρώτη φορά που βάζει κάποιος ICS πρέπει να κάνει τα εξής βήματα:

1. Flash any MTD based ROM (CM7/MIUI for example)

2. Reboot into recovery using button combos.

3. Flash MTD based ROM.

4. Wipe data/factory reset.

5. Wipe cache.

6. Flash RC1

7. Reboot.

 

Μπορεί κάποιος που την έχει flashάρει να μου πει ποια είναι η MTD based ROM (αν υπάρχει link, ακόμη καλύτερα :p) ;

Tο κινητό έχει τώρα την DarkyROM v10.1.

 

μια cm7 ή miui όπως λέει και πάνω , στα αντίστοιχα τοπικ θα υπάρχουν και λινκ

Link to comment
Share on other sites

Στο xda thread αναφέρεται ότι αν είναι η πρώτη φορά που βάζει κάποιος ICS πρέπει να κάνει τα εξής βήματα:

1. Flash any MTD based ROM (CM7/MIUI for example)

2. Reboot into recovery using button combos.

3. Flash MTD based ROM.

4. Wipe data/factory reset.

5. Wipe cache.

6. Flash RC1

7. Reboot.

 

Μπορεί κάποιος που την έχει flashάρει να μου πει ποια είναι η MTD based ROM (αν υπάρχει link, ακόμη καλύτερα :p) ;

Tο κινητό έχει τώρα την DarkyROM v10.1.

 

Εμ αφού το λέει:p και οι δύο εχουν subforum έδω με οδηγίες εγκατάστασης

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Πριν την φλασάρεις πρέπει να κάνεις disable το κλείδωμα κάρτας sim (sim lock).

Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι και τις εκδόσεις beta.

Αυτό το δοκίμασες? Γενικά δεν αναφέρεται σαν πρόβλημα αυτό οπότε είναι κάτι που δεν κάνεις εσύ σωστά.

 

Αν και πρέπει να το έχουν φτιάξει το θέμα με την sim lock screen...

Link to comment
Share on other sites

Tην εγκατέστησα απο χθές και μου δουλεύουν σχεδόν όλα μια χαρά.

Το θέμα του κλειδώματος δεν ισχύει πιά (δεν χρειάζεται δηλαδή να ξεκλειδώσουμε την κάρτα πρίν το φλασάρισμα).

Δουλεύει και το ραδιόφωνο Spirit FM από το μάρκετ άριστα (επιλέγουμε μέθοδο GalaxyS ALSA).

Την φλασάρισα πάνω σε JVZ κανονικά.

Edited by geogian
Link to comment
Share on other sites

Πριν την φλασάρεις πρέπει να κάνεις disable το κλείδωμα κάρτας sim (sim lock).

Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι και τις εκδόσεις beta.

Αυτό το δοκίμασες? Γενικά δεν αναφέρεται σαν πρόβλημα αυτό οπότε είναι κάτι που δεν κάνεις εσύ σωστά.

 

Δεν εχω ποτε sim lock, αρα καπου αλλου ειναι το προβλημα....ευχαριστω παντως...

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

1. Πάτε στη λειτουργία Recovery.

2. Flash τη ICS_4.0.3_r1-RC1-i9000-reupload μία φορά.

3. Επανεκκίνηση σε λειτουργία Recovery.

4. Σκουπίστε δεδομένα και cache.

5. Ξανά φλας την ICS_4.0.3_r1-RC1-i9000-reupload.

6. Φλασάρισμα πυρήνα FuguModICS_GT-I9000_update

7. Φλασάρισμα Superuser-3.0.7-efghi-signed

8. Σκουπίστε δεδομένα και cache.

9. Επανεκκίνηση.

Εάν αυτά τα βήματα δεν λειτουργούν, να προσπαθήσετε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα και εγω σημερα το πρωι. Δυστυχως ομως δεν μπορω να βαλω με καποιον τροπο το google maps & google earth, ετσι αν δεν βρω λυση δεν νομιζω να μεινει για πολυ πανω καθως τους χαρτες τουλαχιστον τους χρησιμοποιω συνεχεια. Market enabler, προσπαθεια απο το pc κλπ δεν ειχαν αποτελεσματα. το me συγκεκριμενα αλλαζει την ισοτιμια αν βαλω αμερικανικο παροχο, αλλα οι χαρτες συνεχιζουν να μην εμφανιζονται. Επισης εχει ενα bug, στη συλλογη μου διπλασιαζει τις φωτογραφιες. Δεν αναγραφεται στην πρωτη σελιδα του τοπικ τους ωστοσο, στην cm9 το λενε. Τελοσπαντων. Το κινητο πεταει στην επιφανεια μενου κλπ, αλλα μου μοιαζει πιο αργο στις εφαρμογες. Ειχα cm7@ 1.3 αλλα φορτωνει πιο αργα και απο cm7@1ghz. Αυτα απο μενα!

 

Α! επισης το voodoo control εμφανιζει τις επιλογες μονο για τον ηχο, τα χρωματα (κατα την γνωμη μου) ειναι χαλια και δεν ξερω πως να τα φτιαξω!

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα και εγω σημερα το πρωι. Δυστυχως ομως δεν μπορω να βαλω με καποιον τροπο το google maps & google earth, ετσι αν δεν βρω λυση δεν νομιζω να μεινει για πολυ πανω καθως τους χαρτες τουλαχιστον τους χρησιμοποιω συνεχεια.

 

εγώ πάντως έχω μια χαρά google maps , χωρίς να κάνω κάτι

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω μια χαρά google maps , χωρίς να κάνω κάτι

 

δηλαδη μετα το φλασαρισμα ειχες χαρτες μεσα χωρις να τους κατεβασεις? Τοτε να ξαναδοκιμασω να φλασαρω...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μετα το φλασαρισμα ειχες χαρτες μεσα χωρις να τους κατεβασεις? Τοτε να ξαναδοκιμασω να φλασαρω...

 

σίγουρα δεν τους κατέβασα χειροκίνητα (δηλάδη να ψάξω και να κάνω εγκατάσταση ) βέβαια δεν θυμάμαι κιόλας αν το έκανα ρεστορ από titanium , οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω , το μόνο που μπορω να πώ είναι ότι είχα miui πριν και εγκατέστησα αυτό εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20533146&postcount=433

(από cwm έκανα απλά Wipe data/factory reset και wipe/cache μία φορά πρίν και μια μετά που έκανα install το zip)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν τους κατέβασα χειροκίνητα (δηλάδη να ψάξω και να κάνω εγκατάσταση ) βέβαια δεν θυμάμαι κιόλας αν το έκανα ρεστορ από titanium , οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω , το μόνο που μπορω να πώ είναι ότι είχα miui πριν και εγκατέστησα αυτό εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20533146&postcount=433

(από cwm έκανα απλά Wipe data/factory reset και wipe/cache μία φορά πρίν και μια μετά που έκανα install το zip)

 

Λοιπον, κατεβαζω τωρα απο το λινκ που μου εδωσες. Ειχα βαλει την ρομ+κερνελ+νεο μοντεμ απο το αρχικο ποστ. Αυτο που μου εστειλες τα εχει ολα μαζεμενα. Για να δουμε.... Απο το τιτανιουμ, μπαινουν οι χαρτες ομως μετα μου ζηταει συνεχεια ταυτοποιηση ή κατι τετοιο. Ειδωμεν!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/samsung_explains_why_galaxy_s_and_tab_70_wont_get_android_ics-news-3567.php

ελπιζω μολις βγει η πρωτη nightly του CM9 που ετοιμαζεται για το nexus s να του κανουν port και για το i9000 μας

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

την φοραω 3η μερα σημερα και δεν εχω κανενα θεμα και προβλημα. ειχα αρκετα στην αρχη αλλα flashing-Ξεflashing την εστρωσα για τα καλα.

ελληνικο swype μονο δεν μπορω να κατεβασω (εχω το swype beta απο το κατεβασμενο απο swype Instaler αλλα δεν μπορω να κατεβασω ελληνικα) και δεν προκειται να περασω το swype του Αλεξ (που χρησημοποιω παντα) γιατι δεν ανοιγε το κινητο ουτε εμπαινε σε cwm οταν το περασα (μια φορα απο της αρκετες που φλασαρα).

 

θα πω 5 πραματα χονδρικα γιατι βαριεμαι :P

ΠΕΡΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟ ΣΤΟΚ ΡΟΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ CM7

format /system/data/datadata/cache/dalvik (οχι wipe)

instal rom

αν διακοπει το instal ξανα cwm και Instal τη ρομ.

αν δεν γινετε τιποτα μετα το bootanimation και το κοιτατε για πανω απο5 λεπτα, βγαλτε μπαταρια και ξανα instal.

μετα instal τον κερνελ,su fix,modem της επιλογης σας.

τα apn φτιαξτε τα μονοι σας.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,

την φοραω 3η μερα σημερα και δεν εχω κανενα θεμα και προβλημα. ειχα αρκετα στην αρχη αλλα flashing-Ξεflashing την εστρωσα για τα καλα.

ελληνικο swype μονο δεν μπορω να κατεβασω (εχω το swype beta απο το κατεβασμενο απο swype Instaler αλλα δεν μπορω να κατεβασω ελληνικα) και δεν προκειται να περασω το swype του Αλεξ (που χρησημοποιω παντα) γιατι δεν ανοιγε το κινητο ουτε εμπαινε σε cwm οταν το περασα (μια φορα απο της αρκετες που φλασαρα).

 

θα πω 5 πραματα χονδρικα γιατι βαριεμαι :P

ΠΕΡΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟ ΣΤΟΚ ΡΟΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ CM7

format /system/data/datadata/cache/dalvik (οχι wipe)

instal rom

αν διακοπει το instal ξανα cwm και Instal τη ρομ.

αν δεν γινετε τιποτα μετα το bootanimation και το κοιτατε για πανω απο5 λεπτα, βγαλτε μπαταρια και ξανα instal.

μετα instal τον κερνελ,su fix,modem της επιλογης σας.

τα apn φτιαξτε τα μονοι σας.

 

Εντυπώσεις γενικά?

 

Απο μπαταρία πως παει? το system τι ποσοστό καταναλώνει?

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ελληνικο swype μονο δεν μπορω να κατεβασω (εχω το swype beta απο το κατεβασμενο απο swype Instaler αλλα δεν μπορω να κατεβασω ελληνικα) και δεν προκειται να περασω το swype του Αλεξ (που χρησημοποιω παντα) γιατι δεν ανοιγε το κινητο ουτε εμπαινε σε cwm οταν το περασα (μια φορα απο της αρκετες που φλασαρα)..

 

Για swype χρησιμοποίησε το apk που ανέβασα μόλις τώρα στο νήμα της cm7. Θέλει απλή εγκατάσταση. Στις vanilla android roms το swype δεν είναι εφαρμογή συστήματος αλλά εφαρμογή χρήστη οπότε λογικό είναι το zip του Άλεξ να ξεσκίσει το σύστημα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις γενικά?

 

Απο μπαταρία πως παει? το system τι ποσοστό καταναλώνει?

 

γρηγορη-σταθερη (αν κατσει καλα. μπορει να χρειαστουν αρκετα φλασαρισματα)-SmOoOth :p

το system φαινεται γυρο στα 30% αλλα ειναι ψεμα δεν τρωει τοσο.

μου κρατησε 24ωρες (5 ωρες σχεδον προβολη+3g) και ηταν η 1η φορτιση μετα απο calibrate.

 

 

Για swype χρησιμοποίησε το apk που ανέβασα μόλις τώρα στο νήμα της cm7. Θέλει απλή εγκατάσταση. Στις vanilla android roms το swype δεν είναι εφαρμογή συστήματος αλλά εφαρμογή χρήστη οπότε λογικό είναι το zip του Άλεξ να ξεσκίσει το σύστημα.

 

Μακη ειναι μυστηριο το παγωτο.

την 1η φορα δουλευε κανονικα και αυτο και ολα εκτος απο το 3g γιαυτο ξαναφλασαρα αλλα μετα με ξεφτελισε το swype. η εφαρμογη δεν μου δουλευε χθες που την δοκιμασα (την ειχα καβατζα στο pc για τις cm-miui)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

γρηγορη-σταθερη (αν κατσει καλα. μπορει να χρειαστουν αρκετα φλασαρισματα)-SmOoOth :p

το system φαινεται γυρο στα 30% αλλα ειναι ψεμα δεν τρωει τοσο.

μου κρατησε 24ωρες (5 ωρες σχεδον προβολη+3g) και ηταν η 1η φορτιση μετα απο calibrate.

 

Κάνε μου μια χάρη για να μην φλασάρω τσάμπα. Μπες στον στοκ browser και δοκίμασε ένα ζόρικο site (κατα προτίμηση το in.gr)

Δοκίμασε να ζοομάρεις. Κανει γρήγορα redraw, δλδ καθαρίζουν τα γράμματα γρήγορα ή μένουν θολά 2-3 δευτερόλεπτα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου μια χάρη για να μην φλασάρω τσάμπα. Μπες στον στοκ browser και δοκίμασε ένα ζόρικο site (κατα προτίμηση το in.gr)

Δοκίμασε να ζοομάρεις. Κανει γρήγορα redraw, δλδ καθαρίζουν τα γράμματα γρήγορα ή μένουν θολά 2-3 δευτερόλεπτα?

 

redraw σε 3sec στο zoom-in και 6 περιπου στο Zoom-out

δοκιμασα και τον opera.. οχι μονο το φορτωσε πιο γρηγορα, αλλα το redraw ειναι 0 sec! No Tholoura at all!!:D

Link to comment
Share on other sites

Μακη ειναι μυστηριο το παγωτο.

την 1η φορα δουλευε κανονικα και αυτο και ολα εκτος απο το 3g γιαυτο ξαναφλασαρα αλλα μετα με ξεφτελισε το swype. η εφαρμογη δεν μου δουλευε χθες που την δοκιμασα (την ειχα καβατζα στο pc για τις cm-miui)

 

Περίεργο. Εμένα μου δουλεύει κανονικά στην build 9. Να υποθέσω ότι δοκίμασες το κλασικό wipe cache+dalvik+fix perms;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εμένα μου δουλεύει κανονικά στην build 9. Να υποθέσω ότι δοκίμασες το κλασικό wipe cache+dalvik+fix perms;

 

και αυτο και format+ instal απο τον αρxη και τα παντα.

τωρα απο απορια (εχω σημερινο nandroid :D) δοκιμασα ενα παλιο apk με εκδοση 2.κατι και δουλευει κανονικα (το εβαλα και προχθες αλλα ειχε μονο αγγλικα :blink: )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...