Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν βάζεις το Jig πατας απλα το power button για να μπει σε download mode ?

 

Με σβηστο το τηλεφωνο βαζεις το USB Jig και ολα γινονται μονα τους, δεν πατας τιποτα:

http://www.youtube.com/watch?v=9YRPWU4waa4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στρατο αν μπορεις απαντησε μου

ευχαριστω

 

Όπως στα είπε ο προλαλήσας.

Το κλείνεις και το ξανανοίγεις μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.,προσπαθώ να κανω backup and restore με το Nandroid Backup οπως λεει ο οδηγος για να περασω μια ρομ ενω ξεκινάω το τηλ με το πανω κουμπί έντασης το home και το power δεν εχει την επιλογη backup and restore παρα μονο

reboot system

apply update from sdcard

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

μπορειτε να μου πειτε τι γινετε;

ειμαι cf root

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...το nandroid και το titanium δεν πάιρνουν Backup και τις εικόνες από την "Συλλογή" και γενικά ότι έχουμε στην sdcard εε;;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.,προσπαθώ να κανω backup and restore με το Nandroid Backup οπως λεει ο οδηγος για να περασω μια ρομ ενω ξεκινάω το τηλ με το πανω κουμπί έντασης το home και το power δεν εχει την επιλογη backup and restore παρα μονο

reboot system

apply update from sdcard

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

μπορειτε να μου πειτε τι γινετε;

ειμαι cf root

 

Εσυ μαλλον... Δεν εχεις κανει root + CWM καλε μου φιλε.... Πρεπει να μου διαβασεις αρκετα πραγματακια ακομα....

Κανε μια προσπαθεια.... Και θα σε βοηθησουν ολοι εδω μεσα....

 

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

2) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982

 

Πρωτα απο ολα ομως.... Να διαβασεις κατι που θα σου δωσει την δυνατοτητα να αποφασισεις.... Εαν πραγματικα θελεις να κανεις < root > την συσκευη σου.... Και αν αυτο το χρειαζεσαι σαν "χρηστης".....

 

Εγω το ηθελα παρα πολυ αυτο.... Αλλα ο αντρας μου,δεν το θελει....

 

Γεματο ολο τα myphone - forum απο αυτα τα θεματα.... Και για αυτο δεν σου παραθετω κατι...!!!!

 

Να ρωτήσω...το nandroid και το titanium δεν πάιρνουν Backup και τις εικόνες από την "Συλλογή" και γενικά ότι έχουμε στην sdcard εε;;

 

Οχι φιλε μου.... Αυτο δεν μπορουμε ακομα,να το κανουμε στην συσκευη μας.... Προς το παρον....

Το μπερδευεις με κατι αλλο.... Και σου απαντω με βαση τα "standar",που ισχυουν αυτην την στιγμη....!!!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ΕDIT / Ο.Κ kostas71- απο κατω.... Αφου βρηκες ακρη... Να εισαι καλα & Καλο σου βραδυ....

Πατα τροποποιηση.... Και αφου διαγραψεις περιεχομενο δευτερου -post-..... Ζητα την διαγραφη του,απο καποιον moderator.... Για να μην εχεις προβληματακια.... Αν και ειναι αρκετα ελαστικοι,σε καποια πραγματα.... Και δεν νομιζω σαν < νεα μελη > που ειμαστε, να μας κανουν παρατηρηση για αυτο.... Αν το παρακανουμε,θα υπαρχει σιγουρα το προβλημα...!!!! Εχουν ομως μεγαλη κατανοηση...!!

Edited by SYMELA_PONTIA
Link to comment
Share on other sites

Εσυ μαλλον... Δεν εχεις κανει root + CWM καλε μου φιλε.... Πρεπει να μου διαβασεις αρκετα πραγματακια ακομα....

Κανε μια προσπαθεια.... Και θα σε βοηθησουν ολοι εδω μεσα....

 

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

2) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982

 

Πρωτα απο ολα ομως.... Να διαβασεις κατι που θα σου δωσει την δυνατοτητα να αποφασισεις.... Εαν πραγματικα θελεις να κανεις < root > την συσκευη σου.... Και αν αυτο το χρειαζεται σαν "χρηστη".....

 

Εγω το ηθελα παρα πολυ αυτο.... Αλλα ο αντρας μου,δεν το θελει....

 

Γεματο ολο τα myphone - forum απο αυτα τα θεματα.... Και για αυτο δεν σου παραθετω κατι...!!!!

 

 

 

Οχι φιλε μου.... Αυτο δεν μπορουμε ακομα να το κανουμε στην συσκευη μας.... Προς το παρον....

Το μπερδευεις με κατι αλλο.... Και σου απαντω με βαση τα "standar",που ισχυουν αυτην την στιγμη....!!!

 

καλησπερα,

το κινητο μου ειναι ΚΚ1 ( Β0ΚΚ1 ) αλλά εχω κάνει ροοτ με cf root kai KK5 διοτι δεν εχει κκ1 και εχει μεσα το CWM μήπως φταιει το οτι μετα περασα original kernel για να φυγη το κιτρινο εικονιδιο; επίσης έριξα την ρομ στη sd card όπως ειναι με το zip χωρίς να την βαλω σε κάποιο φάκελο και δεν την βλεπει οταν παω να την κανω instal δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω καλα.

 

καλησπερα,

το κινητο μου ειναι ΚΚ1 ( Β0ΚΚ1 ) αλλά εχω κάνει ροοτ με cf root kai KK5 διοτι δεν εχει κκ1 και εχει μεσα το CWM μήπως φταιει το οτι μετα περασα original kernel για να φυγη το κιτρινο εικονιδιο; επίσης έριξα την ρομ στη sd card όπως ειναι με το zip χωρίς να την βαλω σε κάποιο φάκελο και δεν την βλεπει οταν παω να την κανω instal δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω καλα.

 

ολα οκ εφταιγε ο original kernel που εβαζα μετα το ροοτ.

 

ευχαριστω

Edited by ioathe
Διπλο post
Link to comment
Share on other sites

??

Εννοείται οτι δε γίνεται να αλλάξεις IMEI....

 

Ιμει αλλαζεις 1000% σε ολες τις συσκευες με καταληλο hardware. Το θεμα ειναι οτι αλλαζει και με software αλλα δεν εχω ιδεα πως. Εφαγα ban απο μια εφαρμογη και πηρα χαμπαρι οτι αυτο που εφαγε ban δεν ηταν η ip δεν ηταν το account αλλα το ιμει του κινητου. Πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο. Και τοτε μου γεννηθηκε η απορια πως αλλαζεις ιμει σε sg2. Σε πολλους bugiaζεται το ιμει με διαφορα tweaks που κανουν και το επαναφερουν αν εχουν κρατησει το efs αρχειο. Αλλοι απ οτι διαβασα παιρνουν 004 ιμει με καποια ρομ απο bug επισης. Αρα ιμει αλλαζει το θεμα ειναι πως το αλλαζεις σε καποιο που θες εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Σε Νokia (N86) έχω αλλάξει ΙΜΕΙ .Ήταν μέρος του ξεκλειδώματος της συσκευής.

Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται και στο S2.Απλά δεν είναι ακόμα γνωστός ο τρόπος.

Κι αν είναι δε τον ξέρω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.,προσπαθώ να κανω backup and restore με το Nandroid Backup οπως λεει ο οδηγος για να περασω μια ρομ ενω ξεκινάω το τηλ με το πανω κουμπί έντασης το home και το power δεν εχει την επιλογη backup and restore παρα μονο

reboot system

apply update from sdcard

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

μπορειτε να μου πειτε τι γινετε;

ειμαι cf root

 

Δεν έχεις CWM Recovery κάτι έχεις κάνει λάθος με τον CF, ξαναπέρνα τον.

 

Να ρωτήσω...το nandroid και το titanium δεν πάιρνουν Backup και τις εικόνες από την "Συλλογή" και γενικά ότι έχουμε στην sdcard εε;;

 

Όχι, το Mybackuppro παίρνει και την συλλογή αλλά ως εκεί. Δεν χρειάζεται βασικά γιατί ακόμα και όταν αλλάζεις ρομ η εσωτερική σου sd δεν σβήνεται για κανέναν λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο mod ωστε ο twLauncher να εχει καθετο menu? αυτο το δεξια αριστερα δεν μπορω να το συνηθισω με 320 εφαρμογες που εχω μεσα και 13 καρτελες.. ψαχνω ποση ωρα καθε φορα να βρω αυτη που θελω...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο mod ωστε ο twLauncher να εχει καθετο menu? αυτο το δεξια αριστερα δεν μπορω να το συνηθισω με 320 εφαρμογες που εχω μεσα και 13 καρτελες.. ψαχνω ποση ωρα καθε φορα να βρω αυτη που θελω...

 

Δίκιο έχεις.. για TW δεν έχω βρει κάποιο τέτοιο Mod, γι'αυτό υπάρχουν οι εναλλακτικοί Launchers. Βέβαια, αριστερό touchkey (μενού) -->εύρεση κάνει δουλειά αρκεί να ξέρεις πως λέγεται αυτό που ψάχνεις. (Από έξω στην κεντρική οθόνη όχι μέσα στον appdrawer)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις.. για TW δεν έχω βρει κάποιο τέτοιο Mod, γι'αυτό υπάρχουν οι εναλλακτικοί Launchers. Βέβαια, αριστερό touchkey (μενού) -->εύρεση κάνει δουλειά αρκεί να ξέρεις πως λέγεται αυτό που ψάχνεις. (Από έξω στην κεντρική οθόνη όχι μέσα στον appdrawer)

 

ναι το ξερω γιαυτο και εγω χρησιμοποιω τοσο καιρο launcher pro.. απλως καθε φορα που γιρναω εστω και για λιγο στον tW νιωθω οτι παει πιο σφαιρα απο οποιονδηποτε εχω δοκιμασει.. αλλα αυτο το περαδοθε.. ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ καθε φορα :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ιμει αλλαζεις 1000% σε ολες τις συσκευες με καταληλο hardware. Το θεμα ειναι οτι αλλαζει και με software αλλα δεν εχω ιδεα πως. Εφαγα ban απο μια εφαρμογη και πηρα χαμπαρι οτι αυτο που εφαγε ban δεν ηταν η ip δεν ηταν το account αλλα το ιμει του κινητου. Πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο. Και τοτε μου γεννηθηκε η απορια πως αλλαζεις ιμει σε sg2. Σε πολλους bugiaζεται το ιμει με διαφορα tweaks που κανουν και το επαναφερουν αν εχουν κρατησει το efs αρχειο. Αλλοι απ οτι διαβασα παιρνουν 004 ιμει με καποια ρομ απο bug επισης. Αρα ιμει αλλαζει το θεμα ειναι πως το αλλαζεις σε καποιο που θες εσυ...

 

Σε Νokia (N86) έχω αλλάξει ΙΜΕΙ .Ήταν μέρος του ξεκλειδώματος της συσκευής.

Δε βρίσκω λόγο να μη γίνεται και στο S2.Απλά δεν είναι ακόμα γνωστός ο τρόπος.

Κι αν είναι δε τον ξέρω :)

 

Δεν είναι τόσο απλό φίλε μου να αλλάξει το IMEI γιατί δεν είναι ενας απλός σειριακός αριθμός που τον κρατάει το κινητό σου και τελίωσε...Το IMEI είναι "δεμένο" με το συγκεκριμένο hardware του κινητού σου κα επικοινωνείται συνεχώς με τις HLR του backbone δικτύου του παρόχου σου (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες..) και τυχών διπλή καταχώρηση με άλλο, μόνο προβλήματα θα σου προκαλέσει..Και εγώ το έχω "χάσει" to IMEI σε φλασάρισμα που πήγε στραβά και φλασάρωντας μια επίσημη επανήλθε...Δε παθαίνεις τίποτα αν δεν έχεις πάρει backup τον efs φάκελο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το Mybackuppro παίρνει και την συλλογή αλλά ως εκεί. Δεν χρειάζεται βασικά γιατί ακόμα και όταν αλλάζεις ρομ η εσωτερική σου sd δεν σβήνεται για κανέναν λόγο.

 

Αν κάνεις όμως την βλακεία (όπως εγώ!!!!) και κάνεις factory reset Πιστεύοντας ότι το nandroid ή το titanium έχει πάρει backup την συλλογή χάνεις όλες τις εικόνες, οπότε....χρειάζεται!!! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό φίλε μου να αλλάξει το IMEI γιατί δεν είναι ενας απλός σειριακός αριθμός που τον κρατάει το κινητό σου και τελίωσε...Το IMEI είναι "δεμένο" με το συγκεκριμένο hardware του κινητού σου κα επικοινωνείται συνεχώς με τις HLR του backbone δικτύου του παρόχου σου (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες..) και τυχών διπλή καταχώρηση με άλλο, μόνο προβλήματα θα σου προκαλέσει..Και εγώ το έχω "χάσει" to IMEI σε φλασάρισμα που πήγε στραβά και φλασάρωντας μια επίσημη επανήλθε...Δε παθαίνεις τίποτα αν δεν έχεις πάρει backup τον efs φάκελο...

 

Κανείς δεν είπε ότι είναι απλό.Και είπα ότι γενικώς μπορεί να γίνει και δε ξέρω αν γίνεται και στο samsung.

Στο symbian που είχα γινόταν.Και στο iphone γίνεται.Κι εκεί στο hardware δεν είναι;

Τώρα το γιατί να το κάνεις είναι άλλο θέμα.

 

Αν κάνεις όμως την βλακεία (όπως εγώ!!!!) και κάνεις factory reset Πιστεύοντας ότι το nandroid ή το titanium έχει πάρει backup την συλλογή χάνεις όλες τις εικόνες, οπότε....χρειάζεται!!! :p

 

Δες την απάντηση στο θέμα της Omega :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακούω για 300-400 εφαρμογές. Τις χρησιμοποιήτε ολες αυτες η απλα τις κατεβάζετε επειδη ειναι δωρεάν μήπως χρειαστούν καμία φορα?

 

Προσοχή για στο market δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος και μπαίνουν κακο γραμμένες εφαρμογές που δημιουργούν προβληματα. Στην καλυτερη καταναλώνουν ram χωρις λόγο.

Πολλές απ αυτες ειναι ρύθμισμενες απο τον developer να ξεκινούν στο startup. Οπότε ακόμα και σε φάση freeze, κρατούν απο 2-6 ΜΒ.

Μάλιστα πολλές δεν ειναι καν ορατές στον official task manager όταν δεν ειναι ενεργές.

Εγω αν και δουλεύω απο το 2007 με διάφορα smartphones έχω μόνο 105 εφαρμογές, περασμένες απο κόσκινο μια μια.

Αν παρατηρήσω κακη διαχείριση μνήμης την πεταω και βάζω αλλη παρόμοια.

 

Η συσκευη μου δουλεύει απο 270-360 free ram χωρις να κλεινω εφαρμογές αλλα ούτε και τις σελίδες που επισκεπτομαι συχνα στον browser.

Δείτε το λιγάκι αυτο και κάντε επιλογη με βάση ποιες χρειάζεστε πραγματικα. Δεν έχει νόημα να βάζετε οτι βρίσκετε μπροστά σας επειδη ειναι free.

Αν υπάρχουν εφαρμογές που δεν τις έχετε ανοίξει ποτε μετα την πρώτη δοκιμη, πεταξτε τές.

Θα δείτε οτι θα μείνετε με το 50% όσων έχετε.

 

Διαβάζω κάποιους να προσπαθούν να παγώσουν το google maps και την ίδια στιγμη έχουν δεκάδες άχρηστες εφαρμογές να σπαταλούν την ram.

Χωριά η πιθανότητες confing απο κακές εφαρμογές. Δεν ειναι τυχαίο οτι τέτοια προβληματα παρουσιάζονται συνήθως στους αρχάριους. Δεν έχω διαβάσει κάποιον απο τους παλιούς να έχει confing στη συσκευη του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα για την ερώτηση του χαζού. Εχω root explorer αλλά δεν εχω δικαίωματα να κάνω αλλαγές στο φάκελο system app. Πως παίρνω τα δικαιώματα να το πειραξω όπως θέλω;
angeldust
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι είναι απλό.Και είπα ότι γενικώς μπορεί να γίνει και δε ξέρω αν γίνεται και στο samsung.

Στο symbian που είχα γινόταν.Και στο iphone γίνεται.Κι εκεί στο hardware δεν είναι;

Τώρα το γιατί να το κάνεις είναι άλλο θέμα.

 

Δε διαφωνώ στο οτι δεν το έκανες στο symbian..Για αυτό έβαλα άλλωστε και την απαντησή σου σε παράθεση..Το πρόβλημα όμως που ανέφερα και μπορεί να προκύψει είναι υπαρκτό..Και επειδή με αυτή τη λογική συνέχεια μπορούν βρούν και το IMSI σου, μάλλον και το νουμερό σου θα έχει πρόβλημα επίσης...Με βάση τα παραπάνω δε βρίσκω και εγω κανέναν λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο ακόμα και αν τελικά μπορείς..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα για την ερώτηση του χαζού. Εχω root explorer αλλά δεν εχω δικαίωματα να κάνω αλλαγές στο φάκελο system app. Πως παίρνω τα δικαιώματα να το πειραξω όπως θέλω;

 

Έκανες root ή cf root;

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ στο οτι δεν το έκανες στο symbian..Για αυτό έβαλα άλλωστε και την απαντησή σου σε παράθεση..Το πρόβλημα όμως που ανέφερα και μπορεί να προκύψει είναι υπαρκτό..Και επειδή με αυτή τη λογική συνέχεια μπορούν βρούν και το IMSI σου, μάλλον και το νουμερό σου θα έχει πρόβλημα επίσης...Με βάση τα παραπάνω δε βρίσκω και εγω κανέναν λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο ακόμα και αν τελικά μπορείς..:wacko:

 

Έχω άμεσα να σου πω 3 λόγους που μου έρχονται στο μυαλό ( όσο έχω :D ).

Ο λόγος που το έκανα στο symbian ήταν ότι έπρεπε να βάλω συγκεριμένο imei κάποιου ασιατικού provider, για να μπορέσω να βάλω μετά hackable έκδοση (το Ν86 στην αρχή έσπαγε μέσω ασιατικής version). Μπέρδεμα...

Άλλος λόγος για κάποιους είναι να έχουν κλεμμένο τηλέφωνο, μιας και σε κάποιες χώρες κλειδώνονται τα imei αυτών που δήλωσαν κλοπή.

Επίσης πάλι σε κάποιες χώρες κλειδώνουν τα imei στον provider και δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Και ήρθε η ώρα για την ερώτηση του χαζού. Εχω root explorer αλλά δεν εχω δικαίωματα να κάνω αλλαγές στο φάκελο system app. Πως παίρνω τα δικαιώματα να το πειραξω όπως θέλω;

 

Cf root είναι

 

Αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις, είσαι ροοτ (με CF-root kernel), προσπαθείς με ροοτ explorer να κάνεις αλλαγές στο /system/app και δεν σε αφήνει τότε δεν έχεις πατήσει επάνω εκεί που λέει mount R/W (στον root explorer)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...