Jump to content

[Tablet] Motorola XOOM


zafos90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τη θήκη motorola portfolio για το xoom?

Ετοιμοπαράδοτο δεν το έχω βρει πουθενά. Πριν λίγες μέρες υπήρχε (play247) αλλά τώρα λέει πως δεν το έχει.

Τη ψάχνω και εγώ την βάση αυτή.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

 

http://www.myincipio.com/Motorola-Xoom-3G-4G-Cases-Accessories/Incipio-Motorola-Xoom-3G-4G-Premium-Kickstand-Case.asp

 

Εγώ αγόρασα αυτή και βγαίνει 15 ευρώ με τα μεταφορικά και φαίνεται τέλεια. Έχει και βίντεο στο youtube για όποιον θέλει να την δει. Την περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

 

http://www.myincipio.com/Motorola-Xoom-3G-4G-Cases-Accessories/Incipio-Motorola-Xoom-3G-4G-Premium-Kickstand-Case.asp

 

Εγώ αγόρασα αυτή και βγαίνει 15 ευρώ με τα μεταφορικά και φαίνεται τέλεια. Έχει και βίντεο στο youtube για όποιον θέλει να την δει. Την περιμένω.

Καλή τιμή, αλλά αρκετά ογκώδης. Το ίδιο βέβαια είναι και η μαμά.

Εχει κανείς πάρει καμια θήκη μεταφοράς, απλή και λεπτή;

 

Εναλλακτικά αυτή η θήκη πως σας φαίνεται;

Edit: την παρήγγειλα και ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω ένα tablet και μου άρεσε xoom αλλα θέλω να αν μπορείτε να μου πείτε ποσο κρατάει η μπαταρία του αν μπορεί να γίνει root ένα αν έχει κλειδωμένο το bootloader και μπορούμε να του συνδέουμε κανονικά συσκευές στο usb όπως σκληρούς και κάτι τελευταίο το gps είναι κανονικό η a-gps μέσο net μονο?

 

ευχαριστώ πολύ

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μάλλον θα το δωσω. Μετα απο 5 μερες μαζι του ειδα πως το android δε μου ταιριαζει καθολου. Συνηθισα στο ios. Κριμα παντως γιατι σαν hardware ειναι απλα τελειο!. Edited by gv_liou
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω ένα tablet και μου άρεσε xoom αλλα θέλω να αν μπορείτε να μου πείτε ποσο κρατάει η μπαταρία του αν μπορεί να γίνει root ένα αν έχει κλειδωμένο το bootloader και μπορούμε να του συνδέουμε κανονικά συσκευές στο usb όπως σκληρούς και κάτι τελευταίο το gps είναι κανονικό η a-gps μέσο net μονο?

 

ευχαριστώ πολύ

Η μπαταρία κρατάει αρκετά, δεν νομίζω θα έχεις πρόβλημα. Ανάλογα τη χρήση, 8-10 ώρες με ανοιχτή οθόνη.

Root γίνεται, αν και δεν το έχω κάνει ακόμα. Υπάρχουν και αρκετές custom rom στο xda

Εξωτερικούς δίσκους νομίζω πρέπει να αλλάξεις rom για να διαβάσει. Πιθανότατα με την επίσημη ICS να μπορεί και από μαμά.

Κανονικό GPS. Υπόψη ότι το A-gps είναι ...κανονικό gps που χρησιμοποιεί το δίκτυο κινητής για να επιταχύνει και μονο την εύρεση στίγματος. Δουλεύει δηλαδή και χωρίς το "Α" (χωρίς το δίκτυο).

Τελικα μάλλον θα το δωσω. Μετα απο 5 μερες μαζι του ειδα πως το android δε μου ταιριαζει καθολου. Συνηθισα στο ios. Κριμα παντως γιατι σαν hardware ειναι απλα τελειο!.

 

Έχεις υπόψη σου ότι αρχές του ετους περιμένουμε την αναβάθμιση σε ICS. Θεωρητικά θα βελτιωθεί στα σημεία που μπορεί να πάσχει σήμερα.

Από την άλλη το ios με το android δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Είναι τόσο διαφορετικά που αν λατρέψεις το ένα, δεν μπορείς εύκολα να συνηθίσεις το άλλο. Εμένα πχ το ios όσο και να μου αρέσει εμφανισιακά, μου κάθονται στο λαιμό οι περιορισμοί του!

 

------------------------------------

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι με συγκεκριμένα live wallpapers, πιθανώς όχι καλά γραμμένα, λαγκάρει το ΧΟΟΜ αρκετά, ακόμα και σε απλά παιχνίδια. Αλλάζοντας, επανέρχεται σε κανονική συμπεριφορά.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόψη σου ότι αρχές του ετους περιμένουμε την αναβάθμιση σε ICS. Θεωρητικά θα βελτιωθεί στα σημεία που μπορεί να πάσχει σήμερα.

Από την άλλη το ios με το android δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Είναι τόσο διαφορετικά που αν λατρέψεις το ένα, δεν μπορείς εύκολα να συνηθίσεις το άλλο. Εμένα πχ το ios όσο και να μου αρέσει εμφανισιακά, μου κάθονται στο λαιμό οι περιορισμοί του!

 

------------------------------------

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι με συγκεκριμένα live wallpapers, πιθανώς όχι καλά γραμμένα, λαγκάρει το ΧΟΟΜ αρκετά, ακόμα και σε απλά παιχνίδια. Αλλάζοντας, επανέρχεται σε κανονική συμπεριφορά.

 

To γνωριζω οτι ερχεται το ics οπως και το οτι με το android εχεις απεριοριστες δυνατοτητες. Αλλα οπως ειπες και εσυ, εχω λατρεψει το ios και το παιζω στα δαχτυλα. Αν δε βρω να το πουλησω η αν δε το παρει το πλαισιο αυριο τοτε θα αναγκαστω να το κρατησω και να το συνηθισω. Το πολυ πολυ μεχρι να το μαθω ( και γιατι οχι να το αγαπησω) να σας ζαλισω με τις αποριες μου. :D

Link to comment
Share on other sites

@gv_liou

IMHO νομίζω ότι είτε έπρεπε να πάρεις Ipad είτε (πλέον) να αλλάξεις κινητό και να πάρεις κάποιο καλό android.

Είναι κρίμα γιατί έχεις 2 πολύ καλά προϊόντα που δεν μπορούν να συνεργαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατάει αρκετά, δεν νομίζω θα έχεις πρόβλημα. Ανάλογα τη χρήση, 8-10 ώρες με ανοιχτή οθόνη.

Root γίνεται, αν και δεν το έχω κάνει ακόμα. Υπάρχουν και αρκετές custom rom στο xda

Εξωτερικούς δίσκους νομίζω πρέπει να αλλάξεις rom για να διαβάσει. Πιθανότατα με την επίσημη ICS να μπορεί και από μαμά.

Κανονικό GPS. Υπόψη ότι το A-gps είναι ...κανονικό gps που χρησιμοποιεί το δίκτυο κινητής για να επιταχύνει και μονο την εύρεση στίγματος. Δουλεύει δηλαδή και χωρίς το "Α" (χωρίς το δίκτυο).

 

Σε ευχαριστώ οποτε λειτουργεί το Gps του και με κανονικό πρόγραμμα όπως navigon ndrive και τέτοια σωστά?

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μάλλον θα το δωσω. Μετα απο 5 μερες μαζι του ειδα πως το android δε μου ταιριαζει καθολου. Συνηθισα στο ios. Κριμα παντως γιατι σαν hardware ειναι απλα τελειο!.

 

Καλησπέρα φιλε μου αν μπορείς stile μου ένα pm ποσο δίνεις?

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ οποτε λειτουργεί το Gps του και με κανονικό πρόγραμμα όπως navigon ndrive και τέτοια σωστά?

Ναι κανονικά. Έχεις πλοηγό στις 10,1", αρκεί να βάλεις και αντίστοιχο car holder στο αμάξι! Δεν θα χαθείς ποτέ πουθενά :lol::lol::lol:

---------------------------

Πολύ άντεξα, άρχισα να το πειράζω! Ξεκλείδωσα το bootloader, εύκολα σχετικά με οδηγίες από εδώ

Τώρα ψάχνω microSD για να το κάνω και root. Είμαι σε σκέψεις αν θα πρέπει να βγάλω την κάρτα από το κινητό, καθώς η δεύτερη είναι στο κινητό της γυναίκας μου (μου έχει απαγορεύσει να το ...σκαλίζω LoL) και τις άλλες τις χάρισα....

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει σε 3G με κάρτα από κινητά;

 

Ναι.

Μόλις το δοκίμασα με την κάρτα του τηλεφώνου μου (Vodafone) που έχει πακέτο data.

Ζήτησε ΡΙΝ, βρήκε τα σημεία πρόσβασης μόνο του και συνδέθηκα (ναι θυμήθηκα να κλείσω το wifi!)

 

Παρεμπιπτόντως έβαλα την sd κάρτα του κινητού και το έκανα root. Συνολικά όχι δύσκολη διαδικασία, αρκεί να έχει κανείς μια εξοικείωση με το σπορ!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να καταλαβω,

1)Το rooting ειναι κατι σαν το jailbrake στο Iphone? Δηλαδη θα περνει και paid εφαρμογες δωρεαν?

2)Μπορειτε να μου πειτε πως το κανω? Αν γινει briked μπορω να το κανω restore η το πεταω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να καταλαβω,

1)Το rooting ειναι κατι σαν το jailbrake στο Iphone? Δηλαδη θα περνει και paid εφαρμογες δωρεαν?

2)Μπορειτε να μου πειτε πως το κανω? Αν γινει briked μπορω να το κανω restore η το πεταω?

 

Το XOOM θέλει ξεκλείδωμα του bootloader και root. Το πρώτο για να μπορείς να εκκινείς σε recovery mode και το δεύτερο για να έχεις δικαιώματα super user (σαν administrator σε windows) στη συσκευή.

Σπασμένες εφαρμογές μπορείς να βάζεις και χωρίς root αλλά (α) είναι παράνομο (β) γενικά οι εφαρμογές είναι φτηνές οπότε καλό είναι να στηρίζουμε τους developers και (γ) είναι αρκετά επικίνδυνο να είναι φορτωμένες με malware=θέλει πολύ προσοχή.

Οδηγίες: λίγο πιο πριν είχα δώσει link για το ξεκλείδωμα του bootloader. Τo root το έκανα με οδηγίες από εδώ

 

Έτσι μου "κάτσανε" καλά και χωρίς πολλά πολλά.

Bricked αν γίνει το πετάς. Μου λές όμως που και πότε για να έρθω να το μαζέψω! :lol::lol::lol:

Δύσκολα θα γίνει, και πολύ δύσκολα θα βρεθεί σε θέσει να μην επανέρχεται. (δεν έχω ακούσει κανένα να του συμβεί αυτό)

Στην χειρότερη περίπτωση, το πας στο σερβις, και στο επαναφέρουν (με κόστος, καθώς δεν το καλύπτει η εγγύηση).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα στο Media Markt το Xoom προσφορα στα 399€ και ρωτησα τον πωλητη αν ηταν αυτο που εκανε 749€ οταν πρωτοβγηκε και μου ειπε αυτο ειναι (και με 3G).

Μιας και σκεφτομαι να αγορασω tablet συντομα μπορειτε να μου πειτε με δυο κουβεντες αν αξιζει η αγορα του?

Κατι που να προσεξω, αν η Honeycomb θα αναβαθμιστει και πιο περα, καποια αρνητικα του ισως.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα στο Media Markt το Xoom προσφορα στα 399€ και ρωτησα τον πωλητη αν ηταν αυτο που εκανε 749€ οταν πρωτοβγηκε και μου ειπε αυτο ειναι (και με 3G).

Μιας και σκεφτομαι να αγορασω tablet συντομα μπορειτε να μου πειτε με δυο κουβεντες αν αξιζει η αγορα του?

Κατι που να προσεξω, αν η Honeycomb θα αναβαθμιστει και πιο περα, καποια αρνητικα του ισως.

 

Ευχαριστω

 

Το μόνο αρνητικό του ΧΟΟΜ (σχετικό και αυτό) είναι ότι είναι λίγο βαρύ. 700 κάτι γραμμάρια ενώ το ipad 600 κάτι.

 

Θα αναβαθμιστεί σε Ice Cream Sandwich επίσημα οπότε από αναβαθμίσεις είμαστε comple.

 

Γνώμη μου είναι ότι αξίζει. Σε πιο Mediamarkt το είδες; Είχε κομμάτια;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι αξίζει. Σε πιο Mediamarkt το είδες; Είχε κομμάτια;

 

Πετρου Ραλλη και ειχε μπολικα.

Απο θεμα αναλυσης οθονης,ποιοτητα χρωματων, πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Πετρου Ραλλη και ειχε μπολικα.

Απο θεμα αναλυσης οθονης,ποιοτητα χρωματων, πως τα παει?

 

Κανένα παράπονο. Πολύ καλή. Καλύτερη του Transformer αλλά όχι και τραγική διαφορά. Πάρα πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο αλλα πολυ σημαντικο,

εφαρμογες που να τρεχουν χωρις προβληματα στην Honeycomb υπαρχουν αρκετες?

 

Το έχω πάρει από εκεί στη τιμή αυτή. Είναι όντως καλή τιμή για αυτά που προσφέρει.

Εφαρμογές τρέχουν σχεδόν όλες οι "απλές", στην χειρότερη περίπτωση μεγεθνυμένες ώστε να γεμίζουν την οθόνη. Μερικές μονο που είναι πιο "ευαίσθητες", πχ πληκτρολόγια, έχουν βγεί διαφορετικές εκδοχές. Πχ το swiftkey X που έχω αγορασμένο για το κινητό δεν κάνει για το Xoom και θέλει ξανά αγορά η σωστή έκδοση. (Ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει από μαμά, αλλά υπάρχουν αξιόλογα free στο μαρκετ)

 

Θεωρητικά είναι από τις πρώτες συσκευές που θα πάρει ISC. Είναι από τις συσκευές που έχουν σκέτο Honeycomb, σε συμφωνία Motorola με την google, χωρίς καμία παρέμβαση από την πρώτη (τουλάχιστον τα αμερικάνικα μοντέλα).

Ηδη έχουν βγεί κάποιες πρώτες custom rom στο XDA που λειτουργούν πολύ σταθερά, αλλά με "απουσίες" χαρακτηριστικών. Πχ δεν παίζει το 3G ακόμα.

Αλλά η εμπειρία είναι σαφώς αναβαθμισμένη και όσοι το δοκίμασαν και δεν έχουν ανάγκη το 3g (ή 4G) έχουν μείνει με αυτό. Πιστεύω ότι σε ένα το πολύ δύο μήνες θα έχουμε επίσημη ICS.

 

Σκόπευα να πάρω το trasnformer prime, αλλά καθυστερεί πολύ (έχει κάποια προβλήματα) και η τιμή του με τους φόρους δύσκολα θα είναι κάτω από τα 600. Και είναι άγνωστο πότε θα έρθει Ελλάδα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλαβαινω οτι ειναι μια τιμια προταση στα λεφτα του.

Επειδη σκεφτομουν και τα iPad 2 και Galaxy Tab γι αυτο και ρωταω αλλα ξεφευγει σε κοστος.

Επειδη θα φυγω για γιορτες για να εχω web μεσω 3G τι χρειαζομαι?

Πρεπει να κανω συμβολαιο σε καποια εταιρεια ή μπορω να χρησιμοποιησω τις sim καρτες απο τα Cosmote internet on the go και Vodafone mobile internet που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλαβαινω οτι ειναι μια τιμια προταση στα λεφτα του.

Επειδη σκεφτομουν και τα iPad 2 και Galaxy Tab γι αυτο και ρωταω αλλα ξεφευγει σε κοστος.

Επειδη θα φυγω για γιορτες για να εχω web μεσω 3G τι χρειαζομαι?

Πρεπει να κανω συμβολαιο σε καποια εταιρεια ή μπορω να χρησιμοποιησω τις sim καρτες απο τα Cosmote internet on the go και Vodafone mobile internet που εχω?

Είναι πολύ καλή πρόταση για 399 ευρώ. Οχι απλά τίμια.

Θεωρητικά μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Αλλά καλού κακού ρώτα και τις εταιρείες αυτές.

Εμένα πάντως η κάρτα του τηλεφώνου μου έπαιξε κανονικά (σύνδεση ομιλίας με data plan). Την δοκίμασα για να ξέρω αν δουλεύει το 3G.

Προσωπικά βέβαια το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιώ το tethering του κινητού μέσω wifi για να έχω internet, δεν έχω όρεξη πια για διπλές κάρτες και δεσμεύσεις (been there, done that).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...