Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που ανέβασα εγώ είναι σίγουρα καθαρό. Μπορεί φυσικά να χτυπάει σε πολλά antivirus αλλά μη ξεχνάς την ίδια τη φύση του προγράμματος! Είναι σπαστήρι για sim! Πρόγραμμα που κάνει hacking! Λογικό δεν είναι να αντιμετωπίζεται ως τέτοιο από τα antivirus; Οπότε μην αγχώνεσαι. Το πρόβλημα ήταν ότι πολύ συχνά θα το βρεις στο ίντερνετ σε δήθεν νεότερες εκδόσεις (πχ 2.1) αλλά και στην ίδια ακόμη με ενσωματωμένα trojans που στέλνουν τα στοιχεία από τις sim που σπας πίσω σε αυτούς που το "μαγείρεψαν". Αν έχεις firewall θα δεις ότι αυτό που ανέβασα εγώ δε ζητάει πρόσβαση στο ίντερνετ καθόλου. Οπότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που σπάει απλά και γρήγορα είναι το Woron Scan 1.9. Προσοχή γιατί συνήθως το βρίσκεις πακετάκι με trojan και είναι πολύ δύσκολο να το βρεις καθαρό. Εγώ θα στο ανεβάσω στο rapidshare και θα βάλω link στο τέλος. Το τρέχεις και πριν από όλα πρέπει να ανοίξεις τις ρυθμίσεις (Card Reader -> Settings) και να ορίσεις σωστά τη θύρα και την ταχύτητα (ανάλογα που έχεις βάλει το διακοπτάκι, για τη μία θέση είναι 3.57 ΜHz και για την άλλη είναι 7.14 MHz). Λογικά θα είναι ήδη ορισμένο ως "Phoenix Card" όπως πρέπει.

 

Αφού το ρυθμίσεις πατάς το Rst (πρέπει να έχεις μια κανονική sim μέσα) οπότε και πρέπει να γράψει:

 

Αυτό σημαίνει ότι όλα είναι οκ με τις ρυθμίσεις.

Αν όμως γράψει:

 

κάτι έχεις λάθος οπότε τσέκαρε διακοπτάκι και ρυθμίσεις. Το ίδιο βγάζει και αν δεν έχεις sim μέσα.

 

https://rapidshare.com/files/409034532/Sim_Software.rar

Ξεκίνησα λοιπόν αλλά.....

Με τις πρώτες δοκιμές με το Woron Scan μου βγάζει το μήνυμα:

 

"The real speed is 9600..

There is a no Phoenix device or card inserted..."

ή

"The real speed is 19200..

There is a no Phoenix device or card inserted..."

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς διακόπτη και ταχύτητας.

Φαντάζομαι ότι στα Card reader Settings πειράζουμε μόνο το Custom Frequency, έτσι....?

Τι κάνω λάθος ? :O

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα λοιπόν αλλά.....

Με τις πρώτες δοκιμές με το Woron Scan μου βγάζει το μήνυμα:

 

"The real speed is 9600..

There is a no Phoenix device or card inserted..."

ή

"The real speed is 19200..

There is a no Phoenix device or card inserted..."

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς διακόπτη και ταχύτητας.

Φαντάζομαι ότι στα Card reader Settings πειράζουμε μόνο το Custom Frequency, έτσι....?

Τι κάνω λάθος ? :O

 

Κατ' αρχάς, μπήκες στη Διαχείριση Συσκευών; Εμφανίζεται η συσκευή στις Θύρες;

 

Έπειτα, στις ρυθμίσεις, πρέπει να έχεις γενικά τσεκαρισμένο το Speed/Frequency από εκεί επιλέγεις είτε "9600 bit/sec 3.57 Mhz" είτε "19200 bit/sec 7.14 Mhz". Αν όλα αυτά δε λειτουργήσουν, τότε μάλλον ο reader που έχεις δεν είναι phoenix και είσαι καταδικασμένος να χρησιμοποιήσεις το software που πάει πακέτο μαζί του.

 

Πρώτα όμως σιγουρέψου ότι δεν είναι θέμα θύρας κι ότι εμφανίζεται σωστά η συσκευή στη Διαχείριση Συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, μπήκες στη Διαχείριση Συσκευών; Εμφανίζεται η συσκευή στις Θύρες;

 

Έπειτα, στις ρυθμίσεις, πρέπει να έχεις γενικά τσεκαρισμένο το Speed/Frequency από εκεί επιλέγεις είτε "9600 bit/sec 3.57 Mhz" είτε "19200 bit/sec 7.14 Mhz". Αν όλα αυτά δε λειτουργήσουν, τότε μάλλον ο reader που έχεις δεν είναι phoenix και είσαι καταδικασμένος να χρησιμοποιήσεις το software που πάει πακέτο μαζί του.

 

Πρώτα όμως σιγουρέψου ότι δεν είναι θέμα θύρας κι ότι εμφανίζεται σωστά η συσκευή στη Διαχείριση Συσκευών.

Παράλειψη που δεν το ανέφερα πριν, αλλά ναι, στη Διαχείρηση Συσκευών εμφανίζεται κανονικά η συσκευή στις θύρες: "Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM2)". Πάντως, επειδή το άνοιξα κιόλας όπως μου είπες πιο πριν, τα 2 μαύρα ολοκληρωμένα τσιπάκαι που έχει ο reader δεν γράφουν κάποιο νούμερο όπως το 2303 που λες ότι έχει το δικό σου. Τα δε αλλά τρία με μεταλλικό κάλλυμα (ας τα πούμε τσιπάκια), έχουν κάποιους κωδικούς που όμως δεν κατάφερα να βρω τίποτα για αυτούς στο Internet.

Παρ' όλα αυτά και παρά τις όποιες προσπάθειες εξακολουθεί το Woron Scan να μην μπορεί να δει την συσκευή.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανενας κλωνοποιησει sim απο την CYTA;;;;....δηλαδη κυπριακο νουμερο

 

 

Παρ' όλα αυτά και παρά τις όποιες προσπάθειες εξακολουθεί το Woron Scan να μην μπορεί να δει την συσκευή.

 

Συμβουλη: Δοκιμασε και σε αλλον υπολογιστη. Καποιου φιλου σου ή στο λαπτοπ σου. :)

Σε αυτο το μηχανημα που γραφω τωρα (ενα toshiba λαπτοπ) δεν μπορουσε σε καμμια περιπτωση να το κανω να δουλεψει το readearακι.

Στο ιδιο μηχανημα με την ιδια εκδοση των windows αλλα απο αλλο partition που ειχε καθαρη εγκατασταση windows δουλεψε με την πρωτη. :cool:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο διάφανο reader, με το πρόγραμμα sim max 5.5 και χώρια driver σε win XP εχω αντιγράψει κανονικότατα κάρτες wind/whats χωρίς πρόβλημα. Αυτα τα προγράμματα που λες kokalo σου προσφέρουν κάτι παραπάνω; Γιατί βλέπω ότι πρεπει να βάλεις χειροκίνητα τα κέντρα μηνυμάτων κλπ κάτι που δεν το έκανα πότε με το sim max, όλα ήταν αυτοματοποίημενα.
Link to comment
Share on other sites

Παράλειψη που δεν το ανέφερα πριν, αλλά ναι, στη Διαχείρηση Συσκευών εμφανίζεται κανονικά η συσκευή στις θύρες: "Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM2)". Πάντως, επειδή το άνοιξα κιόλας όπως μου είπες πιο πριν, τα 2 μαύρα ολοκληρωμένα τσιπάκαι που έχει ο reader δεν γράφουν κάποιο νούμερο όπως το 2303 που λες ότι έχει το δικό σου. Τα δε αλλά τρία με μεταλλικό κάλλυμα (ας τα πούμε τσιπάκια), έχουν κάποιους κωδικούς που όμως δεν κατάφερα να βρω τίποτα για αυτούς στο Internet.

Παρ' όλα αυτά και παρά τις όποιες προσπάθειες εξακολουθεί το Woron Scan να μην μπορεί να δει την συσκευή.

 

Τα μεταλλικά που είδες είναι οι κρύσταλλοι. Επάνω γράφουν τις συχνότητες. Οπότε λογικά θα λένε 3.570, 7.140 (ή κάπου εκεί κοντά) και το άλλο είναι επίσης κρύσταλλος που κάνει άλλη δουλειά οπότε το νούμερο μπορεί να μην έχει σχέση με τα παραπάνω. Πάντως είναι περίεργο που δε στο βλέπει το pc παρά το ότι αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή η συσκευή. Εγώ θα πρότεινα να κατεβάσεις και να δοκιμάσεις και τον τελευταίο driver από το site της prolific. Τα τσιπάκια πολλές φορές τα ξύνουν οι κινέζοι για να μη φαίνονται οι κωδικοί και τους αντιγράψουν το αριστούργημα...

 

EDIT:

Μπες στη Διαχείριση Συσκευών, Πάνε στο "Prolific USB-to-Serial Comm Port", άνοιξέ το με διπλό κλικ, πάνε στην καρτέλα "Ρυθμίσεις Θύρας". Φρόντισε να είναι κάπως έτσι:

http://www.mastertune.net/UsbConfigHtml/images/USB_Vista_Driver_PortSettingsTab.gif

 

Το σημαντικό είναι το τελευταίο που καμιά φορά είναι ρυθμισμένο Xon/Xoff ή Hardware. Πρέπει να είναι στο None.

Σόρρυ αλλά έχω Αγγλικά Windows και δε ξέρω πως τα έχει στα ελληνικά. Αλλά φαντάζομαι θα είναι προφανές τι πρέπει να έχεις επιλεγμένο.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Η Cyta, δεν είναι Vodafone-Cyta;

 

ναι αυτη.......

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλλικά που είδες είναι οι κρύσταλλοι. Επάνω γράφουν τις συχνότητες. Οπότε λογικά θα λένε 3.570, 7.140 (ή κάπου εκεί κοντά) και το άλλο είναι επίσης κρύσταλλος που κάνει άλλη δουλειά οπότε το νούμερο μπορεί να μην έχει σχέση με τα παραπάνω. Πάντως είναι περίεργο που δε στο βλέπει το pc παρά το ότι αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή η συσκευή. Εγώ θα πρότεινα να κατεβάσεις και να δοκιμάσεις και τον τελευταίο driver από το site της prolific. Τα τσιπάκια πολλές φορές τα ξύνουν οι κινέζοι για να μη φαίνονται οι κωδικοί και τους αντιγράψουν το αριστούργημα...

 

EDIT:

Μπες στη Διαχείριση Συσκευών, Πάνε στο "Prolific USB-to-Serial Comm Port", άνοιξέ το με διπλό κλικ, πάνε στην καρτέλα "Ρυθμίσεις Θύρας". Φρόντισε να είναι κάπως έτσι:

http://www.mastertune.net/UsbConfigHtml/images/USB_Vista_Driver_PortSettingsTab.gif

 

Το σημαντικό είναι το τελευταίο που καμιά φορά είναι ρυθμισμένο Xon/Xoff ή Hardware. Πρέπει να είναι στο None.

Σόρρυ αλλά έχω Αγγλικά Windows και δε ξέρω πως τα έχει στα ελληνικά. Αλλά φαντάζομαι θα είναι προφανές τι πρέπει να έχεις επιλεγμένο.

 

Και πάλι δεν μπορώ να σε ευχαριστήσω αρκετά για το χρόνο σου.... είναι πολύ σημαντικό για μένα καθώς έχω φάει αρκετό χρόνο προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει.....

Το κακό είναι πως, ότι κι αν φαίνεται να μου επισημαίνεις φαίνεται να το έχω κάνει σωστά, όπως και το τελευταίο αλλά το #%^$#&$%^**$%&$%^ δεν δουλεύει.....

WTF......:mad::X

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε μενα μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα ενω εχω τοποθετησει την σιμ μεσα...τι μπορει να φταιει?με την COM δεν εχω προβλημα..

 

EDIT: Solved.

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, μήπως έχει δοκιμάσει κανείς να κλωνοποιήσει κάποια βουλγαρική sim; Μιλάω για καρτοκινητό. Δοκίμασα ένα frog αλλά δεν γινόταν.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε μενα μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα ενω εχω τοποθετησει την σιμ μεσα...τι μπορει να φταιει?με την COM δεν εχω προβλημα..

 

EDIT: Solved.

 

Μιας και εγώ δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει δεν μας λες πως το έλυσες μπας και το λύσω κι εγώ... ή κανένας άλλος.....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει δεν μας λες πως το έλυσες μπας και το λύσω κι εγώ... ή κανένας άλλος.....?

 

ναι φιλε μου πολυ ευχαριστως να σου πω.πρεπει να μου πεις τι windows εχεις καθως και τι reader....?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου πολυ ευχαριστως να σου πω.πρεπει να μου πεις τι windows εχεις καθως και τι reader....?

 

Windows XP, και reader τον διάφανο με το τσιπάκι της Prolific....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Windows XP, και reader τον διάφανο με το τσιπάκι της Prolific....

 

οκ βασικα σε ρωταω για τα windows για να δω αν εχεις περασει τους οδηγους του reader.Tους εχεις περασει?Αν ναι τοτε στη διαχειριση συσκευων και βλεπεις αν ολα ειναι οκ οπως φαινονται στις εικονες που παραθετω.

Τσεκαρε και πες τυχον αποριες για να δουμε παρακατω....

(Ελπιζω να τα καταφερεις σχετικα με τα windows γιατι οι φοτο ειναι απο τα 7 τα δικα μου και να μην μπερδευτεις)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

οκ βασικα σε ρωταω για τα windows για να δω αν εχεις περασει τους οδηγους του reader.Tους εχεις περασει?Αν ναι τοτε στη διαχειριση συσκευων και βλεπεις αν ολα ειναι οκ οπως φαινονται στις εικονες που παραθετω.

Τσεκαρε και πες τυχον αποριες για να δουμε παρακατω....

(Ελπιζω να τα καταφερεις σχετικα με τα windows γιατι οι φοτο ειναι απο τα 7 τα δικα μου και να μην μπερδευτεις)

 

Ναι, τον reader τον βλέπουν κανονικά τα Windows.....

Τα προγράμματα MagicSim, SIMMax κλπ. δεν επικοινωνούν σωστά μαζί του......

Αναλυτικά το πρόβλημα μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3888093#post3888093

 

Έξτρα Ερώτηση: Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο reader δεν παίζει με τα Windows 7.... Εσένα δηλαδή σου παίζει με Windows 7...? 32-bit έχεις ή 64-bit....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον reader τον βλέπουν κανονικά τα Windows.....

Τα προγράμματα MagicSim, SIMMax κλπ. δεν επικοινωνούν σωστά μαζί του......

Αναλυτικά το πρόβλημα μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3888093#post3888093

 

Έξτρα Ερώτηση: Είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο reader δεν παίζει με τα Windows 7.... Εσένα δηλαδή σου παίζει με Windows 7...? 32-bit έχεις ή 64-bit....?

 

Εγω χρησιμοποιω το SIMMax 7 και ολα ειναι οκ!αν θες βγαλε κανενα printscreen να δω μου μπορει να υπαρχει κανενα λαθος..

Χρησιμοποιω 32 βιτ και δουλευει μια χαρα αφου βρηκα και εγκατεστησα τους οδηγους για 7:)

 

Προτεινω να απεγκατεστησεις ολα τα προγραμματα που εχεις βαλει και να βαλεις μονο το SIMMax και ξαναδοκιμασε...

Edited by panagis_89
link

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το SIMMax 7 και ολα ειναι οκ!αν θες βγαλε κανενα printscreen να δω μου μπορει να υπαρχει κανενα λαθος..

Χρησιμοποιω 32 βιτ και δουλευει μια χαρα αφου βρηκα και εγκατεστησα τους οδηγους για 7:)

Το SIMMax 7 δεν μπόρεσα να το βρω (το κατέβασα αλλά είχε κωδικό για το rar). Απ' όλα όσα έχετε γράψει εσύ και ο BabylonX (λίγα post πιο πίσω) τα έχω κάνει όλα σωστά, παρ' όλα αυτά... τζίφος.....

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ για τους drivers για τα Windows 7? Να δοκιμάσω τουλάχιστον στο PC του γραφείου.....

Η αν είναι δυνατόν, με κάποιο mail...?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον πάντως......

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Το SIMMax 7 δεν μπόρεσα να το βρω (το κατέβασα αλλά είχε κωδικό για το rar). Απ' όλα όσα έχετε γράψει εσύ και ο BabylonX (λίγα post πιο πίσω) τα έχω κάνει όλα σωστά, παρ' όλα αυτά... τζίφος.....

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ για τους drivers για τα Windows 7? Να δοκιμάσω τουλάχιστον στο PC του γραφείου.....

Η αν είναι δυνατόν, με κάποιο mail...?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον πάντως......

 

Αύριο, μόλις βρώ λίγο χρόνο, θα ανεβάσω κάπου το SIMMax 7.

Link to comment
Share on other sites

Το SIMMax 7 δεν μπόρεσα να το βρω (το κατέβασα αλλά είχε κωδικό για το rar). Απ' όλα όσα έχετε γράψει εσύ και ο BabylonX (λίγα post πιο πίσω) τα έχω κάνει όλα σωστά, παρ' όλα αυτά... τζίφος.....

Μπορείς να μου στείλεις κάποιο λινκ για τους drivers για τα Windows 7? Να δοκιμάσω τουλάχιστον στο PC του γραφείου.....

Η αν είναι δυνατόν, με κάποιο mail...?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον πάντως......

 

Το λινκ για το σιμ 7 το ανεβασα στο προηγουμενο μου ποστ!

http://hotfile.com/dl/137526323/733dd0e/SIM_MAX_7.zip.html

Για τους οδηγους εδω http://www.prolific.com.tw/support/files//IO%20Cable/PL-2303/Drivers%20-%20Generic/Windows/allinone/PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1.5.0.zip

Προσεξε ομως οι οδηγοι ειναι μονο για το τσιπακι pl2303.

Αν εχεις αλλο δν κανουν και πρεπει ν κατεβασεις αλλους.

Τπτ φιλε γι αυτο ειμαστε να βοηθαει ο ενας τον αλλο...

 

Sent from my GT-I5801

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Τα εταιρικά WIND που έχουν κάρτες SIM 64Ko αντιγράφονται; Ή είναι USIM; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παίδες...έχω ένα καρτοσυμβόλαιο της Cosmote...λέτε να κλωνοποιείται ή μπα; Εχω να κλωνοποιήσω κάτι χρόνια και πριν αρχίσω να ψάχνω για εξοπλισμό και Windows XP...έλεγα αν κλωνοποιείται το καρτοσυμβόλαιο και η καρτοκινητή της Wind...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες...έχω ένα καρτοσυμβόλαιο της Cosmote...λέτε να κλωνοποιείται ή μπα; Εχω να κλωνοποιήσω κάτι χρόνια και πριν αρχίσω να ψάχνω για εξοπλισμό και Windows XP...έλεγα αν κλωνοποιείται το καρτοσυμβόλαιο και η καρτοκινητή της Wind...

 

η κοσμοτε αν γραφει 3G δεν κλωνοποιειται.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...