Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλεον με την νεα εκδοση των Google maps 6.0, υπαρχει και στο Wildfire η δυνατοτητα να κατεβαζεις τους χαρτες για offline πλοηγηση. Δεν το δοκιμασα αλλα υπαρχει πλεον σαν επιλογη στο μενου LABS.

Υπήρχαν εκδόσεις και παλιότερα που μπορούσες από τα labs να επιλέξεις για caching των χαρτών. Έχεις cm7; Από ταχύτητα πως σου φαίνονται; Αργούν όπως παλιά με την εμφάνιση της γραμματοσειράς και με το zoom in/out?

 

γνωριζει καποιο παιδι να με βοηθησει με το προβλημα της οθονης??Πλεον κλειδωνει κ σβηνει η οθονη μονο χειροκινητα με το πατημα του κουμπιου απο πανω.αλλιως μενει συνεχεια ανοιχτη.Με hard reset υπαρχει περιπτωση να διορθωθει?

Μήπως έβαλες μεγάλο χρόνο μέχρι να κλειδώσει η οθόνη; Ή μήπως το δοκίμασες στο φορτιστή; Ποιά rom έχεις;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπήρχαν εκδόσεις και παλιότερα που μπορούσες από τα labs να επιλέξεις για caching των χαρτών. Έχεις cm7; Από ταχύτητα πως σου φαίνονται; Αργούν όπως παλιά με την εμφάνιση της γραμματοσειράς και με το zoom in/out?

 

Stock rom εχω (λατρευω HTC Sense:p). Το μονο που δοκιμασα ειναι να αποθηκευσω καποιον χαρτη και εκανε περιπου 1:30-2 λεπτα. Απο γραμματοσειρα μια χαρα μου φανηκε αλλα δεν το εψαξα και πολυ:O

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ήταν κατά βάση στις AOSP roms κι όχι στις sense, οπότε εντάξει! Thanks για την ενημέρωση :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

πως κατεβάζεις/αποθηκεύεις το χάρτη;

πάω οι χάρτες μο και γράφει "δε βρέθηκαν οι χάρτες μου"

 

desire z έχω, παιζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Εχω ένα htc wildfire (2.2) πάνω χωρίς root .

Ξαφνικά σήμερα κόλλησε .Δεν ανταποκρίνεται το touch ,δεν έχει φάει τουμπα ..ξαφνικά πήγα να το ξεκλειδωσω και δεν έκανε τίποτα.

Εβγαλα sim,έβαλα άλλη, εβγαλα την καρτα την μπαταρια ...

Δοκιμασα να το βάλω να κάνει hard reset τιποτα ...

Μέσα απο το hard reset/recovery mode του λέω να κάνει recover και μου βγάζει το κινητό με ένα κοκκινο τρίγωνο που έχει θαυμαστικό .

Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω ?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εκτός εγγύησης; Μάλλον χρειάζεται επίσκεψη στο service.

 

Ναι εκτός εγγύησης ...τελικα το ξεμπλοκαρει ...clear storage και δουλεύει ....τι να πω;;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγγνώμη για την παρένθεση.

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά, υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος (π.χ. κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα) να μπορέσω να μεταφέρω εφαρμογές που κανονικά δεν μεταφέρονται, στην κάρτα SD; Έχω δοκιμάσει μέσα από τις ρυθμίσεις και με το SuperBox ή το App2SD, αλλά κάποιες δεν μετακινούνται. Θεωρώ ότι ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του συγκεκριμένου τηλεφώνου είναι πως γεμίζει πολύ εύκολα η εσωτερική μνήμη. Υπάρχει λοιπόν κάτι εξειδικευμένο που να κάνει αυτή τη δουλειά χωρίς root ή κάτι αντίστοιχο; Γιατί κατά τα άλλα μου φαίνεται πολύ αξιόλογο κινητό, το οποίο δεν θα ήθελα να αποχωριστώ μόνο γι' αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς root δεν πρόκειται να βρεις κάτι. Ποιά έκδοση του λειτουργικού/ποιά rom έχεις;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σήμερα κόλλησε το wildfire....

Tι μπορώ να κάνω ??

 

*τελευταία λύση ας είναι το service ??

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά έκανες format ουσιαστικά και έστρωσε. Από τότε πέρασες μήπως κάποια εφαρμογή που προκαλεί πρόβλημα στο τηλέφωνο;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά έκανες format ουσιαστικά και έστρωσε. Από τότε πέρασες μήπως κάποια εφαρμογή που προκαλεί πρόβλημα στο τηλέφωνο;

 

τίποτα δεν πέρασα ούτε καν της επαφές μου!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλη μια φορά format-hard reset και αν ξαναδεις πρόβλημα μάλλον δε γλυτώνεις το service... :(
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει S-OFF από S-ON το κινητό με το Revolutionary. Μπορώ να επαναφέρω το αρχικό HBOOT και να επαναφέρω και την stock rom με RUU, ώστε το κινητό να είναι όπως το αγόρασα (ή ουσιαστικά όπως ήταν αμέσως μετά την OTA αναβάθμιση σε 2.2 froyo);...
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς γενικότερα αν γίνεται ή πως γίνεται;

Απ'όσο είχα διαβάσει στην αρχή, γινόταν με απλά εγκατάσταση του ruu ενώ μετά είδα ότι για να το επαναφέρεις από s-off μπορεί να θέλει μια άλλη διαδικασία. Ουσιαστικά δηλαδή γίνεται. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, πες μου να σου στείλω link ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς γενικότερα αν γίνεται ή πως γίνεται;

Απ'όσο είχα διαβάσει στην αρχή, γινόταν με απλά εγκατάσταση του ruu ενώ μετά είδα ότι για να το επαναφέρεις από s-off μπορεί να θέλει μια άλλη διαδικασία. Ουσιαστικά δηλαδή γίνεται. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, πες μου να σου στείλω link ;)

 

Επανέφερα την στοκ RUU αλλά τώρα το sense είναι άδειο (δεν έχει scenes widgets κ.α. ) Είμαι ακόμη s-off με τον hacked revolutionary bootloader 6.01.1002 αλλά λόγω του ότι φλάσαρα RUU exe δεν είμαι πια root και δεν έχω clockworckmod recovery...

 

 

Ουφφφ. Τα κατάφερα!! Τελικά ήταν πιο δύσκολο από ότι περίμενα...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Επανέφερα την στοκ RUU αλλά τώρα το sense είναι άδειο (δεν έχει scenes widgets κ.α. ) Είμαι ακόμη s-off με τον hacked revolutionary bootloader 6.01.1002 αλλά λόγω του ότι φλάσαρα RUU exe δεν είμαι πια root και δεν έχω clockworckmod recovery...

 

 

Ουφφφ. Τα κατάφερα!! Τελικά ήταν πιο δύσκολο από ότι περίμενα...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Αν επιτρέπεται, ποιόν οδηγό τελικά ακολούθησες;

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, ποιόν οδηγό τελικά ακολούθησες;

 

Άσε, ένα κάρο οδηγούς ακολούθησα... Τελικά με βοήθησε πολύ ότι είχα nandroid backup...

 

1. Φλασαρα την official RUU

2. Ξαναέτρεξα το revolutionary για να αποκτήσω πάλι CWM Recovery.

3. Επανέφερα το nandroid backup (μονο τα data) μέσω CWM ώστε να επανέλθουν όλα τα scenes, wallpapers, widgets κ.α. της HTC Sense.

4. Κατέβασα το zip της official ΟΤΑ froyo rom και έβγαλα από εκεί το αρχείο firmware.zip

4. To μετονόμασα σε PC49img.zip και το έβαλα στο root της microsd

5. Μπήκα σε bootloader mode και έγραψα το παραπάνω image στο τηλέφωνο ώστε να επαναφέρει τον stock recovery

6. Ακολούθησα αυτό το tutorial για να επαναφέρω πάλι το κινητό σε s-on...

 

Αυτά τα ολίγα...

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

νομίζω ήρθε και για εμένα η ώρα να φύγω από sence (κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό!)

είμαι ροοτ, για την διαδικασία που αλλάζω rom τα έχω καταλάβει, σε cyaogen θα πάω, νομίζω οι οδηγίες με καλύπτουν..

μερικές απορίες, για να μην κάνω τίποτα που δεν θα μου αρέσει :p

 

α)έστω ότι θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που είναι τώρα... τι πρέπει να κάνω? είδα στο μενου recovery έχει επιλογή για backup... τι κανει ομως? όλη τη ρομ και τα δεδομένα μου όπως είναι τώρα(πχ επαφές, εφαρμογές, ρυθμίσεις εφαρμογών κλπ)

β)μπορώ να κάνω κάπως backup τις εφαρμογές, όπως είναι τώρα σεταρισμένες, ώστε να μην χρειάζεται να ξαναρυθμίζω στην νεα ρομ? (πχ με titanium backup?)

γ) εμπειρία με cyaogenmod με 7.1.0.1? έχει κολλήματα/προβληματα? επίσης επειδή θυμάμαι παλιά διάβαζα ότι κάποιες rom δεν υποστηρίζουν ράδιο, αυτή έχει?

αυτα προς το παρον!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

νομίζω ήρθε και για εμένα η ώρα να φύγω από sence (κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό!)

είμαι ροοτ, για την διαδικασία που αλλάζω rom τα έχω καταλάβει, σε cyaogen θα πάω, νομίζω οι οδηγίες με καλύπτουν..

μερικές απορίες, για να μην κάνω τίποτα που δεν θα μου αρέσει :p

 

α)έστω ότι θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που είναι τώρα... τι πρέπει να κάνω? είδα στο μενου recovery έχει επιλογή για backup... τι κανει ομως? όλη τη ρομ και τα δεδομένα μου όπως είναι τώρα(πχ επαφές, εφαρμογές, ρυθμίσεις εφαρμογών κλπ)

β)μπορώ να κάνω κάπως backup τις εφαρμογές, όπως είναι τώρα σεταρισμένες, ώστε να μην χρειάζεται να ξαναρυθμίζω στην νεα ρομ? (πχ με titanium backup?)

γ) εμπειρία με cyaogenmod με 7.1.0.1? έχει κολλήματα/προβληματα? επίσης επειδή θυμάμαι παλιά διάβαζα ότι κάποιες rom δεν υποστηρίζουν ράδιο, αυτή έχει?

 

 

αυτα προς το παρον!

 

α) Κάνε nandroid backup και είσαι καλυμμένος...

 

β) Σωστά...

 

γ) Έπαιζαν όλα μια χαρά!

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

νομίζω ήρθε και για εμένα η ώρα να φύγω από sence (κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό!)

είμαι ροοτ, για την διαδικασία που αλλάζω rom τα έχω καταλάβει, σε cyaogen θα πάω, νομίζω οι οδηγίες με καλύπτουν..

μερικές απορίες, για να μην κάνω τίποτα που δεν θα μου αρέσει :p

 

α)έστω ότι θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που είναι τώρα... τι πρέπει να κάνω? είδα στο μενου recovery έχει επιλογή για backup... τι κανει ομως? όλη τη ρομ και τα δεδομένα μου όπως είναι τώρα(πχ επαφές, εφαρμογές, ρυθμίσεις εφαρμογών κλπ)

β)μπορώ να κάνω κάπως backup τις εφαρμογές, όπως είναι τώρα σεταρισμένες, ώστε να μην χρειάζεται να ξαναρυθμίζω στην νεα ρομ? (πχ με titanium backup?)

γ) εμπειρία με cyaogenmod με 7.1.0.1? έχει κολλήματα/προβληματα? επίσης επειδή θυμάμαι παλιά διάβαζα ότι κάποιες rom δεν υποστηρίζουν ράδιο, αυτή έχει?

αυτα προς το παρον!

 

a) Σωστός, θα κάνεις ένα nandroid backups και είσαι κομπλέ

b) γνώμη μου, μην κρατήσεις backup (δεδομένων εφαρμογών). χρησιμοποίησε την επιλογή "save settings to sd" σε όποιες εφαρμογές το υποστηρίζουν, διαφορετικά στήστες απο την αρχή...

c) Η CM είναι απίστευτη, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολοι την παρεα

 

εδω κ 3 μερες το κινητο μου μου βγαζει αυτο το μηνυμα: "υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας com.htc.bgp. προσπαθηστε αργοτερα"

μηπως γνωριζει κανεις τιποτα?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολοι την παρεα

 

εδω κ 3 μερες το κινητο μου μου βγαζει αυτο το μηνυμα: "υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας com.htc.bgp. προσπαθηστε αργοτερα"

μηπως γνωριζει κανεις τιποτα?

ευχαριστω...

 

Για δοκίμασε να πας Settings >> Applications >> Manage applications και διάλεξε "Clear cache" και "Clear data" (σε όποιες από τις παρακάτω εφαρμογές διατίθεται):

 

- Calendar

- Calendar Storage

- Gmail

- Gmail Storage

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να πας Settings >> Applications >> Manage applications και διάλεξε "Clear cache" και "Clear data" (σε όποιες από τις παρακάτω εφαρμογές διατίθεται):

 

- Calendar

- Calendar Storage

- Gmail

- Gmail Storage

 

μονο gmail εχω και εκανα οτι μου ειπες. μακαρι να διορθωθει. αν συνεχισει το προβλημα θα σας το ξανα αναφερω

Link to comment
Share on other sites

Άσε, ένα κάρο οδηγούς ακολούθησα... Τελικά με βοήθησε πολύ ότι είχα nandroid backup...

 

1. Φλασαρα την official RUU

2. Ξαναέτρεξα το revolutionary για να αποκτήσω πάλι CWM Recovery.

3. Επανέφερα το nandroid backup (μονο τα data) μέσω CWM ώστε να επανέλθουν όλα τα scenes, wallpapers, widgets κ.α. της HTC Sense.

4. Κατέβασα το zip της official ΟΤΑ froyo rom και έβγαλα από εκεί το αρχείο firmware.zip

4. To μετονόμασα σε PC49img.zip και το έβαλα στο root της microsd

5. Μπήκα σε bootloader mode και έγραψα το παραπάνω image στο τηλέφωνο ώστε να επαναφέρει τον stock recovery

6. Ακολούθησα αυτό το tutorial για να επαναφέρω πάλι το κινητό σε s-on...

 

Αυτά τα ολίγα...

Eυχαριστούμε για τον οδηγό! Προστέθηκε και στο πρώτο post :)

 

Για δοκίμασε να πας Settings >> Applications >> Manage applications και διάλεξε "Clear cache" και "Clear data" (σε όποιες από τις παρακάτω εφαρμογές διατίθεται):

 

- Calendar

- Calendar Storage

- Gmail

- Gmail Storage

 

μονο gmail εχω και εκανα οτι μου ειπες. μακαρι να διορθωθει. αν συνεχισει το προβλημα θα σας το ξανα αναφερω

Μπορεί απλά τις υπόλοιπες να τις έχεις με τα ελληνικά τους ονόματα πχ ημερολόγιο, αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου... ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...