Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βεβαια να πούμε πως αν και δεν υποστηρίζει σήμερα βιντεοκλήσεις δεν αποκλείεται αυτό να γίνει σε μελλοντική αναβάθμιση (ίσως στο επερχόμενο 2.3). Η ύπαρξη του hardware δεν το αποκλείει ουτε το επιβεβαιώνει.

 

Το άλλο θέμα είναι η μπροστινή καμερα τελικά κάπου να χρησιμεύει, πχ στο skype!? Νομίζω η τρέχουσα εκδοση skype client για androoid δεν υποστηρίζει για το ΟΤ990 βιντεοκλείσεις. Οπότε πάλι τζίφος. Και εδώ ελπίζουμε σε μια μελοντική αναβάθμιση.

 

καλήμερα σχεδόν κανένα adroid δεν κάνει videocall και το sony ericsson neo που εχω με 2.3 παλι το ίδιο πρόβλημα...

υπερ ot-990

πολυ καλη ποιότητα κατασκευής , καλη μπαταριά (άνετα τρις ημέρες ) , πολύ καλο ηχείο , καλή απόκριση οθόνης

κατα ot-990

ποιότητα φώτο και βίντεο για κάμερα 5mp και που βασικό για μένα το οτι δεν χτυπάει το τηλέφωνο με τα ακουστικά ( χωρείς αυτό για μένα θα ηταν άχρηστο αλλά ευτυχώς ειναι της γυναικάς μου ) αλλα πρέπει να τους κράξουμε γι αυτο γιατι ποσοι απο εσας ειναι οδηγοί και τα χρειάζονται ???

υ.γ. ολα αυτά ειναι προσωπικές απόψεις μου

Edited by azaaza
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιότητα φώτο και βίντεο για κάμερα 5mp και που βασικό για μένα το οτι δεν χτυπάει το τηλέφωνο με τα ακουστικά ( χωρείς αυτό για μένα θα ηταν άχρηστο αλλά ευτυχώς ειναι της γυναικάς μου ) αλλα πρέπει να τους κράξουμε γι αυτο γιατι ποσοι απο εσας ειναι οδηγοί και τα χρειάζονται ???

υ.γ. ολα αυτά ειναι προσωπικές απόψεις μου

 

Nαι εχεις δικιο ομως τα ακουστικα απαγορευονται και δια νομου,ομως με μπλε δοντι κτυπαει κανονικοτατα ,και ειμαι οδηγος και παντα εχω μπλε δοντι,εν αντιθεσει βλεπω χιλιαδες επαγγελματιες και μη, με το κινητο κολημενο στο αυτι οτι πιο επικινδυνο.[Αποψη μου ετσι?]:):)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Κύριο μέρος μηνύματος

η απαντηση της alcatel σχετικα με τον μη ήχο στα ακουστικά απο κλήση ....

--please do not reply below this line--

 

Dear ***********,

please use our one touch upgrade to update your 990:

http://www.alcatelonetouch.com/support/download/ot-990.html

 

If it still can't ringing while plug in handset,it's mean your model didn't support ringing under handset mode.

 

 

Should you have another request, do not hesitate to contact us.

Thank you for choosing Alcatel!

 

http://www.alcatel-mobilephones.com

http://www.alcatelonetouch.com

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

1)Θηκη σιλικονουχα που θα βρω?

2)που αποθηκευω εικονες βιντεο και ηχους μεσω usb,στον φακελο media?

3)Που αποθηκευω εφαρμογες μεσω usb,στον φακελο data?

4)To πληκτρολογιο εχει την επιλογη αλφαριθμιτικα συμβολα οταν γραφουμε sms,γιατι δεν ενεργοποιειται και παραμενει και στις δυο θεσεις(καθετα-οριζοντια)qwerty?

5)Το βιντεο γραφει σε 480χ800 αλλα σε 7,5 fps(το ειδα με προγραμμα αναλυσης χαρακτηριστικων βιντεο),υπαρχει καλυτερη επιλογη?

6)Οταν κατεβαζω απο το market πως θα πηγαινω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης?

7)Εχω 160 η 70 γραμματα στα sms?

Eυχαριστω!

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φορουμ. Εκεί που το κινητό μου κρατούσε 2 μέρες χαλαρά τώρα κρατάει μια με το ζόρι. Αλλά παρατήρησα μια σημαντική διαφορά: πριν όταν πήγαινα στην χρήση μπαταρίας, το κινητό σε αναμονή και το τηλέφωνο σε αδράνεια άγγιζε το 75%. Τώρα αυτά τα δύο φτάνουν μόλις στο 30% και το σύστημα android φτάνει το 60%. Προφανώς κάτι τρέχει στο παρασκήνιο αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι. Δεν έχω πειράξει κάτι και δεν έχω αλλάξει κάτι. Να σημειώσω οτι δεν έχω κανένα task killer (όσο είχα ήταν χειρότερα), και έχω μόνο το juice defender. Μπορείτε να μου πείτε εσείς τι μπορεί να φταίει? Και κάτι τελευταίο- Έχει ρουτάρει κανείς την συσκευή του? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φορουμ. Εκεί που το κινητό μου κρατούσε 2 μέρες χαλαρά τώρα κρατάει μια με το ζόρι. Αλλά παρατήρησα μια σημαντική διαφορά: πριν όταν πήγαινα στην χρήση μπαταρίας, το κινητό σε αναμονή και το τηλέφωνο σε αδράνεια άγγιζε το 75%. Τώρα αυτά τα δύο φτάνουν μόλις στο 30% και το σύστημα android φτάνει το 60%. Προφανώς κάτι τρέχει στο παρασκήνιο αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι. Δεν έχω πειράξει κάτι και δεν έχω αλλάξει κάτι. Να σημειώσω οτι δεν έχω κανένα task killer (όσο είχα ήταν χειρότερα), και έχω μόνο το juice defender. Μπορείτε να μου πείτε εσείς τι μπορεί να φταίει? Και κάτι τελευταίο- Έχει ρουτάρει κανείς την συσκευή του? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα αξίζει τα λεφτά το κινητάκι?? Από υποστήριξη πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει kαθε φορα να επιλεγω Ελληνικα (εκει που εχει την σημαια)πριν γραψω μηνυμα?σπαστικο........

Γιατι ενω εχω 15mb ελευθερα στο μνημη κινητου μου βγαζει δεν υπαρχει χωρος για sms(!!!!!) ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ?ενοειτε πως ειναι ολα τα προηγουμενα σβησμενα.....ενα sms απασχολει απλα bytes.....

Η μνημη κινητου αδειαζει καπως?εχει 182mb,ενω οι εφαρμογες μου δεν ειναι πανω απο 30mb.....

Kουραστικο για καινουργιο κινητο,να καθεσαι να ψαχνεις πως και τι,κριμα........

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φορουμ. Εκεί που το κινητό μου κρατούσε 2 μέρες χαλαρά τώρα κρατάει μια με το ζόρι. Αλλά παρατήρησα μια σημαντική διαφορά: πριν όταν πήγαινα στην χρήση μπαταρίας, το κινητό σε αναμονή και το τηλέφωνο σε αδράνεια άγγιζε το 75%. Τώρα αυτά τα δύο φτάνουν μόλις στο 30% και το σύστημα android φτάνει το 60%. Προφανώς κάτι τρέχει στο παρασκήνιο αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι. Δεν έχω πειράξει κάτι και δεν έχω αλλάξει κάτι. Να σημειώσω οτι δεν έχω κανένα task killer (όσο είχα ήταν χειρότερα), και έχω μόνο το juice defender. Μπορείτε να μου πείτε εσείς τι μπορεί να φταίει? Και κάτι τελευταίο- Έχει ρουτάρει κανείς την συσκευή του? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η λυση για την μπαταρια ειναι η εξης:Θα απενεργοποιησεις την συσκευη και θα βγαλεις και την μπαταρια(εγω το αφησα 2 ωρες)

Το ξανα ανοιγεις και φορτιζεις μεχρι το 100%(μεχρι να γραψει φορτισε)

Μετα απο αυτο θα σου κραταει 2,5 με 3 μερες με κανονικη χρηση!

 

Για ρουτ δεν ξερω,υπαρχει και ο φοβος να χαθει η εγγυηση και δεν εχω προσπαθησει κατι)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες (ή ελληνιστί συναθροιστές θαρρώ),

 

καταρχάς να ευχαριστήσω όλους τους παρευρισκόμενους που έβαλαν ένα λιθαράκι, ώστε να δώσουν πολύτιμες πληροφορίες για το αλκατέλ 990, ώστε οι απανταχού χρήστες στην ελληνική επικράτεια, να βγάλουν κάθε σταγόνα καλής χρήσης από το τηλεφωνάκι τους.

 

Με τούτο το μήνυμα, σκοπός μου είναι να δώσω και γω τα δικά μου φώτα όσον αφορά στην καλύτερη και αποδοτικότερη χρήση του εν λόγω κινητού.

 

Γιατί τόση καρούρα;

1) για ανταπόδοση και..

2) για ένα καλό σημείο αναφοράς στο μέλλον.

 

Αλκατέλ 990: είναι ένα κινητό κατηγορίας smartphone (ήτοι ελληνιστί: έξυπνου κινητού) και ως τέτοιο i) χρησιμοποιεί λειτουργικό σύστημα για τη λειτουργία του καθώς και ii) την οθόνη αφής ως χαρακτηριστικό του.

 

Λειτουργικό σύστημα είναι το λογισμικό εκείνο, σύμφωνα με το οποίο συντονίζεται το υλικό (hardware) μιας συσκευής ώστε να κάνει σωστά τη δουλειά της. Παράδειγμα λογισμικού είναι τα windows στους υπολογιστές επιτραπέζιας χρήσης. Για..τους πιο ψαγμένους δεν υπάρχουν μόνο τα "παράθυρα", αλλά και τα Μακ, καθώς και τα Λίνουξ, με τα τελευταία να αποτελούν τη βάση για την κατασκευή από την google του λειτουργικού συστήματος android των έξυπνων κινητών. Το καλό με αυτά είναι ότι είναι ελεύθερου λογισμικού και...τσαμπέ, πράγμα που σημαίνει λιγότερο κόστος και ελεύθερη τροποποίηση του κώδικα, με αποτέλεσμα τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως στη βελτίωσή τους.

 

Το αλκατελάκι βασίζεται στο λειτουργικό android (εφεξής ελληνιστί ανδροειδές) το οποίο είναι η καρδιά του κινητού σας. Όπως στα "παράθυρα" μπορείτε να εγκαταστήσετε διάφορες εφαρμογές (η οποίες έχουν την κατάληξη exe) έτσι και εδώ μπορείτε να κάνετε το ίδιο, με τη διαφορά όμως ότι η κατάληξη των εφαρμογών είναι apk. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, διότι κατά αυτόν τον τρόπο μπορείτε να εγκαταστήσετε εφαρμογές οι οποίες μπορούν να κάνουν πολύ πιο εύκολη τη ζωή σας στην καθημερινή χρήση του κινητού. Πλέον το κινητό έχει γίνει βίντεο-κάμερα, φωτογραφική μηχανή, παιχνιδομηχανή και τόσα άλλα που το κάνουν μια πολυλειτουργική συσκευή. Για την ιστορία η έκδοση του λειτουργικού συστήματος είναι η 2.2.2 (Φρογιο) με δυνατότητα σε κάποιες από τις συσκευές να πάει στο 2.3.

 

Αλκατέλ 990:

1) Έχει τη δυνατότητα να κάνει βίντεο κλήση με διάφορες εφαρμογές όπως skype και άλλες.

2) Έχει τη δυνατότητα να τραβήξει φωτογραφίες πανοραμικής απόψεως (360 μοιρών) με την εφαρμογή photaf.

3) Μπορεί να τραβήξει βίντεο με ανάλυση 800x480 ΚΑΙ να ζουμάρει πριν ή μετά την εγγραφή του βίντεο OXI όμως και κατά τη διάρκεια εγγραφής (μέχρι την ώρα που γράφονταν αυτές οι αράδες), με την εφαρμογή lgcamera.

Δεν μπορείτε να δείτε βίντεο υψηλής ανάλυσης High Definition.

4) Μπορεί να ρυθμίσει τον ήχο με την εφαρμογή Fine Volume Control έτσι ώστε να μη γίνεται σίγαση του ήχου απότομα από την 1η μπάρα στην μηδενική, αλλά πιο ομαλά.

5) Μπορεί να πάρει φωτογραφία με αντίστροφη μέτρηση, δίχως να ακούγεται κάποιος ήχος στα τελευταία δευτερόλεπτα (δυστυχώς) με την εφαρμογή vignette, άρα να αφήσετε το κινητό σας σε κάποιο πάγκο και να τρέξετε δίπλα με τα αγαπημένα σας πρόσωπα για το ευτυχές κλικ!

6) Μπορεί να πάρει φωτό και στα πιο σκοτεινά μέρη, φωτίζοντας σχεδόν όλο το χώρο, με την επιλογή από την κάμερα "φωτισμός από πίσω" με κάποιες φορές όμως να κολλάει και να θέλει επανεκκίνηση (μικρό το κακό).

7) Με τον advanced task killer μπορείτε να έχετε εικόνα για τις εφαρμογές που τρέχουν ανά πάσα στιγμή και να τερματίσετε όσες "αυθαδέστατες" σάς αγνοούν στο να μην τερματίζονται ενόσω εσείς τις έχετε στείλει για...ύπνο.

6) Είναι βασικό να πάτε στις Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση εφαρμογών->Όλα, και να επιλέξετε κάθε μία και να δείτε ΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΤΕ στην κάρτα SD. Κατά αυτόν τον τρόπο θα απελευθερώσετε μνήμη (ή αλλιώς επεξεργαστική ισχύ) στο κινητό σας ώστε και λιγότερη μπαταρία να τρώει και να δουλεύει καλύτερα. Εξηγώ ότι κάθε εφαρμογή θέλει τροφή (resources). Μην ξεχνάτε να απελευθερώνετε την cache του περιηγητή ιστοσελίδων (browser) διότι μαζεύει και στουμπώνει τη μνήμη.

7) Από τις επιλογές οθόνη->Κινούμενες εικόνες, μπορείτε να κάνετε το κινητάκι σας να φαίνεται σούπερ χάι τεκ, καθώς ενόσω θα πατάτε διάφορες επιλογές, αυτές θα εμφανίζονται με κάποιο εφέ (τύφλα να έχουν οι αναβαθμίσεις).

8) Με την εφαρμογή Sense Analog Glass Clock, μπορείτε να βλέπετε ημερομηνία, ώρα, μέρα, μνήμη, επίπεδο μπαταρίας επί τοις 100, %, στην αρχική οθόνη.

9) Με την εφαρμογή Battery Indicator Pro, μπορείτε να δείτε την επί τοις εκατό μπαταρία που απομένει στην πάνω πάνω μπάρα του κινητού σας. Διακριτική, έγκυρη και μη λαίμαργη για τη μπαταρία σας εφαρμογή.

10) Με τους χάρτες, μπορείτε να συνδέσετε το κινητό σας μια φορά στο διαδίκτυο, κι έπειτα να έχουν αποθηκευτεί στη μνήμη του κινητού σας, ώστε να μην χρειάζεστε επανασύνδεση. Προσοχή να έχετε κάνει αρκετό ζουμ πριν, στα σημεία που σας ενδιαφέρουν, αλλιώς χωρίς σύνδεση, δε θα φορτώνονται.

11) Το ραδιοφωνάκι του ροκάρει και έχει και πολύ καλά ακουστικά. Πατώντας τα κουμπάκια δεν πάει κατευθείαν σε συχνότητες ραδιοσταθμών, με αποτέλεσμα να ακούτε χιόνια. Επιστρατεύστε το δάκτυλό σας και ακουμπήστε το στη μπάρα συχνοτήτων. Με αυτό τον τρόπο θα πιάσετε καλύτερα σταθμό. Έπειτα αποθηκεύστε τον ως κανάλι και είστε τζετ!

12) Αν το mp3 που βάλατε για ήχο κλήσης δεν ακούγεται ούτε με μεγάφωνο (για τους λινουξάδες) κατεβάστε το mp3gain και αυξήστε τα ντεσιμπέλ του κομματιού (τιμή κοντά στα 110 θα είναι οκ). Θα ξυπνάνε και οι γείτονες με τέτοιο ήχο!

13) Καθρέπτη μπορεί να μην έχετε όμως: αν ανοίξετε την κάμερα και από τις ρυθμίσεις βάλετε μπροστινή κάμερα, μια χαρά θα φτιάξετε (εσείς οι γυναίκες) τις λεπτομέρειες τις τελευταίας στιγμής, εκτός κι αν έχετε το ασημί κινητούλι της αλκατέλ που είναι...όλος καθρέπτης... Καθρέπτη καθρεπτάκι μου.... και τα συναφή...

14) Έχετε 10000 επαφές και ψάχνετε το κινητό του φάνη; Πατήστε το γυαλάκι (ή μεγεθυντικό φακό) στο κεντρικό κάτω μέρος του κινητού σας, πατήστε το γράμμα φ και...voila! να ο φάνης ανάμεσα στις επαφές που ξεκινούν με το φου!

15) Στα ελληνικά τα μνμ σας είναι μόνο 70 χαρακτήρες; Handset sms είναι η λύση! Έχετε υπόψη ότι αν το μνμ σας ξεπεράσει τους 160, τότε αυτόματα, το 10 μνμ θα πέσει στους 153 χαρακτήρες. Αυτό συμβαίνει γιατί χρειάζονται έξτρα χαρακτήρες για τη "συγκόληση" των μνμτων.

16) Θέλετε να καλείτε το σπίτι σας με ένα κλικ και όχι να πηγαίνετε κάθε φορά να πληκτρολογείτε τον αριθμό; Ιτς ίζυ-πήζει: Παρατεταμένα το δάκτυλο στην κεντρική οθόνη -> Συντομεύσεις->Άμεση κλήση-> επιλέξτε την επαφή που θέλετε και είστε οκ!

17) Γράψατε μία σημείωση και θέτε να δείτε την ημερομηνία καταχώρησης. Πάτε λοιπόν στις σημειώσεις και τη βλέπετε. Κατά λάθος όμως, ακουμπάτε τη σημείωση και βλέπετε το περιεχόμενό της. Πατήστε ΑΚΥΡΟ και όχι βελάκι πίσω, διότι έτσι θα χάσετε την ημερομηνία εισαγωγής!!

18) Θέλετε να κάνετε γραφικές παραστάσεις στο κινητό; Ε, είστε και επιστημοναράδες, τι να κάνουμε! Το algeo calculator είναι μια καλή επιλογή.

19) Τι, δεν ξέρετε να δένετε γραβάτα; Νόου γουόριζ: το how to tie a tie είναι η λύση στα προβλήματά σας!

20) ...πωπω...20 φτάσαμε... Δε σας αρέσει το μαύρο μπακράουντ στις εφαρμογές. Για να το αλλάξετε πρέπει να εγκαταστήσετε το go launcher ex (αν και το ντιφόλτ μια χαρά είναι). Πάντοτε θα μπορείτε να γυρίσετε στις αρχικές ρυθμίσεις.

21) Ο φακός του ροκάρει! Κατασκόταδο και μπορείτε να κάνετε τη νύχτα μέρα (έκανα τη νύχτα μέρα που λέει και το άσμα).

 

22) Το κινητό για τα λεφτάκια του είναι σούπερ ντούπερ. Επειδή οι φίλοι μου μου λένε ότι παίρνω ποσοστά από την αλκατέλ, αυτό "ισχύει" κάθε φορά που ένα προϊόν αξίζει τα λεφτά του. Για το συνολικό "πακέτο" το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Να μην ξεχάσω: η μπαταρία είναι μεγάλη υπόθεση. Το αν είναι καλό να αποφορτίζεται τελείως το κινητό ή όχι, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι στην αρχή της ζωής του, φαίνεται πως ναι. Στην περίπτωσή μου, το κινητό φορτίζει 100% και κλείνει όταν θα πάει στο 5% (υποτίθεται ότι αυτό είναι για το καλό του!). Κάποιες στιγμές, ειδικά αν έχετε μετακινήσει αρκετές εφαρμογές, είναι καλή μια επανεκκίνηση για να ξελαμπηκάρει το κινητό. Η μνήμη του κινητού καλό είναι να μην είναι κάτω του 30-40 μμπ, αλλιώς δημιουργεί προβλήματα (για αυτό υπάρχει και η κάρτα sd). Επίσης ώρες ώρες, κάποιες εφαρμογές εξαφανίζονται από την επιφάνεια και θέλουν χειροκίνητη ρύθμιση ώστε να τις ξαναεμφανίσετε. Βελτιώνοντας τη χρήση μνήμης, πλέον αυτό εμφανίζεται μόνο σε επανεκκίνηση και όχι σε απλή χρήση.

 

Πιστεύω να βοήθησα,

Χαιρετισμούς και...καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας.Πηρα το κινητο πριν κανα δυο βδομαδες στα χερια μου και μπορω να πω οτι ειναι καλο για τα χρηματα του.αυτο που διαπηστωσα ειναι το εξης:πηγαινοντας ρυθμησεις/κατασταση τηλεφωνου/χρηση μπαταριας μου βγαζει:

συστημα Android 88%

κινητο σε αναμονη 7%

οθονη 4%

τηλεφωνο σε αδρανεια 3%

τι συμβενει και δεν κραταει η μπαταρια?τι μπορω να κανω?μηπως εκανα καμια πατατα εγω?ελεγα να το παω πισω αλλα τι να τους πω και τι να καταλαβουν λεφτα θελουν και σιγα μην μου το αναγνωρισουν.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Λοιπον... εγω το ρουταρα και απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα με την εσωτερικη μνήμη.

Εχω περασει πανω απο 150 εφαρμογες και τα Mgbits παραμενουν 100 κτλ κτλ κτλ...

Θα εγραφα περισσοτερες λεπτομεριες αλλα επειδή με βλεπω να χωριζω αν συνεχισω :ninja: λεω να το αφησω για αλλη φορα.

Καλη επιτυχια σε οποιον προχωρισει σε Root.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Λοιπον... εγω το ρουταρα και απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα με την εσωτερικη μνήμη.

Εχω περασει πανω απο 150 εφαρμογες και τα Mgbits παραμενουν 100 κτλ κτλ κτλ...

Θα εγραφα περισσοτερες λεπτομεριες αλλα επειδή με βλεπω να χωριζω αν συνεχισω :ninja: λεω να το αφησω για αλλη φορα.

Καλη επιτυχια σε οποιον προχωρισει σε Root.

 

μηπως μπορεις να μας δωσεις τα φωτα σου?με ποιο προγραμμα το εκανες?με super1clic?με z4root?με τι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Λοιπον... εγω το ρουταρα και απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα με την εσωτερικη μνήμη.

Εχω περασει πανω απο 150 εφαρμογες και τα Mgbits παραμενουν 100 κτλ κτλ κτλ...

Θα εγραφα περισσοτερες λεπτομεριες αλλα επειδή με βλεπω να χωριζω αν συνεχισω :ninja: λεω να το αφησω για αλλη φορα.

Καλη επιτυχια σε οποιον προχωρισει σε Root.

 

 

Οταν μπορεσεις πες μας πως το εκανες;)

Θα ενδιαφερει αρκετους νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω και γω το οτ990 κοντα δυο μηνες ολα καλα , αλλα καποιες φορες οταν το ανοιγω χανει την ωρα ξερει κανεις γτ γινεται? Το χει παθει κανεις αλλος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι παιδια . Η διαδικασια Root ειναι πολυ γρηγορη-ευκολη και κατα εμενα ασφαλης.

Πρωτο βημα ειναι να περασουμε τους drivers της συσκευης στο PC με τον τροπο που περιγράφετε μερικες σελιδες πριν ωστε ο υπολογιστης να μπορει να δει το κινητό.

Μετα εγκαθιστούμε το super1click στο pc μας και αφου τρεξουμε το προγραμμα παταμε root ! Σε λιγοτερο απο 1 λεπτο η διαδικασια εχει τελειωσει....

Ο καλυτερος τροπος για να κερδισουμε χωρο στην μνήμη του κινητού ειναι να δημιουργήσουμε ενα partitsion στην καρτα μνημης σε ext2 μορφη (περιπου 500mb με 1g ). Υπάρχουν διαφοροι τροποι για να φτιάξουμε παρτισιον... εγω το εκανα με την εφαρμογη για Pc minitoolpartision αφου ειχα συνδέσει την καρτα μνιμης σε card reader ( εχω μια 32gb class 6, απο το ebay στα 23 ευρο μαζι με τα μεταφορικα) .

Στην συνέχεια εγκαθιστούμε την εφαρμογη Link2sd στο κινητο μας και αφου κανουμε restart επιλεgουμε το "link to sd" στις εφαρμογες που θελουμε να μεταφερουμε.. Υπαρχει και η δυνατοτητα να επιλεξουμε η καθε νεα εφαρμογη που εγκαθιστουμε, να μεταφερεται αυτοματα στο ext2 partitsion.

Με αυτον τον τροπο το κινητό νομιζει οτι η εφαρμογες αποθηκεύονται στην μνήμη του ενώ ουσιαστικα αποθηκεύονται στο ΕΧΤ2 παρτισιον. Ετσι δεν μενει τιποτα περιττο στο κινητό μας. Σαφως με 150 εφαρμογες που εβαλα εγω το καθε κινητο θα ειναι πιο αργο στο ξεκινήμα του ....

Καλο ειναι να εγκαταστήσουμε και το optimize tool και απο την επιλογη της εφαρμογής startup manager να αφαιρέσουμε τις εφαρμογες που δεν εχουν λογο να ξεκινανε σε καθε επανεκινιση ... πχ skype, nimbuzz mobo player κτλ...

Καλη επιτυχια σε ολους .... και μη μασάτε... ειναι ευκολο... απλο... και αλλαζει κατηγορια στο κινητο :p

 

Ενα σημαντικό πρόβλημα του κινητού ειναι οτι ενω αναγνωριζει τα ακουστικα ... εαν το συνδέσουμε με καποιο ενισχυτή τοτε δεν τον βλεπει και εξακολουθεί να στελνει ήχο στο εσωτερικο ηχείο του. Εγκαθιστώντας το Toggleheadset 2 το ζήτημα λύθηκε.

Edited by LEF
Link to comment
Share on other sites

LEF εγραψες φιλε. +10 απο μενα!:D

 

 

Για να βοηθησω και εγω λιγο αυτο ειναι το βιντεο για να κανετε partision ευκολα και απλα.

 

Και μια διορθωση.

Toggleheadset 2 ειναι. Μαλλον κατα λαθος πατησες toffle..

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

LEF εγραψες φιλε. +10 απο μενα!:D

 

 

Για να βοηθησω και εγω λιγο αυτο ειναι το βιντεο για να κανετε partision ευκολα και απλα.

 

Και μια διορθωση.

Toggleheadset 2 ειναι. Μαλλον κατα λαθος πατησες toffle..

 

Thanks φιλε μου :bow: . Πιστευω οτι μπορουμε να κανουμε αρκετα με το κινητακι... τωρα ψαχνομαι για εναλλακτικες Roms που ακομα δεν ειναι διαθεσιμες αλλα η alcatel δεσμευτικε να δωσει τον κωδικο μεσα στο δεκεμβριο... (οπως και την αναβαθμιση για το 2.3)

 

Ps Εχεις δικιο για την εφαρμογη ... Toggleheadset 2 ειναι η σωστη ονομασια , και λογο βιασυνης το εγραψα λαθος :wacko:

θα το διορθωσω και πανω .

Edited by LEF
Link to comment
Share on other sites

1) Έχει τη δυνατότητα να κάνει βίντεο κλήση με διάφορες εφαρμογές όπως skype και άλλες.

 

Τελικά παίζει η video κλήση με Skype ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει η video κλήση με Skype ?

 

οχι στο skype αλλα στο tango ναι ............. η μπροστινή καμερα ειναι πολυ σκοτεινή ρε παιδια σε videκληση

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις προγραμα πλοηγησης N DRIVE ,MLS,κλπ να μας πει αν λειτουργει το a-gps kαλα?:)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

με το vtok κανει βιντεοκλησεις μεσω google talk:):):):)

 

πως βρίσκεις αλλους που το εχουν ? εμενα δεν μου τους προσθέτει ...

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις προγραμα πλοηγησης N DRIVE ,MLS,κλπ να μας πει αν λειτουργει το a-gps kαλα?:)

 

Εχω εγω το N Drive εδω και καιρο.Δουλευει παρα πολυ καλα,ειναι ακριβεστατο και λοκαρει δορυφορους σε 1-2 λεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω το N Drive εδω και καιρο.Δουλευει παρα πολυ καλα,ειναι ακριβεστατο και λοκαρει δορυφορους σε 1-2 λεπτα!

 

Δωσε κανα link ρε φιλε να το βαλουμε και εμεις. Πιανει πολυ χωρο?

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...